k ieroering^ver mnstgift van wintig miljoen VOEDINGSBONDEN BEREIDEN ACTIES VOOR bij Britten op de borrel 8 voor u Haring komt maand later AFKOMSTIG UIT JOODS BEZIT" Tilburgse binnenstad geblindeerd komende broodoorlog aiming fregat onthaalt beruchte treinrover —uwe r Zou Coster 'nbeetje crazy worden? Scholieren lezen burgemeester de les Middenstand Alkemade naar kort geding winkelcentrum ROTTERDAM AIRLINES OPGERICHT DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND burg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. »s (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Woensdag 20 april 1977,67e jaargang no. 20713 Hogere temperaturen Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. Matige zuidwestelijke wind. Min. temp. van 5 gr. aan zee tot 0 graden plaatselijk in het zuidoosten met hier en daar nachtvorst Max. temp. van 10 tot 16 graden. Morgen zon: 6.31—20.48. Schev. hoogw.: 5.47 en 18.05. Laagw.: 1.37 en 14.01. Over Turken... Duits tv-spel „Over Turken en mensen..." op Ned. I om 20.00 uur. Studio Sport, om 22.35 uur met samenvattingen cupvoetbal. Ned. II om 19.04 uur „Van onze speciale verslaggevers", om 20.30 uur Smith and Jones en om 21.20 uur De Grote Drie van 25 mei. i een onzer verslaggevers) TORIA/DORDRECHT Zowel op Zuidafrikaanse universiteit van oria als in kringen rond het voor- ig verzet in Dordrecht is beroering ^taan over de kunstcollectie, die de üige Dordtse wethouder J. van aan de universiteit heeft ge stoken. ^universiteit heeft de Nederlandse ^assade gevraagd om inlichtingen v' de herkomst van de verzameling, een waarde heeft van circa 20 mil joen gulden. Men is geschrokken van de sterke geruchten dat de collectie is aangelegd uit het bezit van in de oorlog gedeporteerde Joden. Van Tilburg (88), die al vele jaren in Zuid-Afrika woont, zou volgens voor malige verzetsleden uit de omgeving van Dordrecht tijdens de oorlog kunst bezittingen van voornamelijk Haagse Joden in bewaring hebben genomen. Hij zou, toen na de oorlog duidelijk werd dat slechts enkelen van de gede porteerde Joden terugkwamen, met de verzameling naar Zuid-Afrika zijn ver trokken. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag verklaarde van morgen niets te weten van een verzoek om informatie aan de Nederlandse am bassade. Directeur dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie achtte zich niet in staat te reageren op de twijfels over de her komst van de collectie. „Wij hebben vrijwel geen enkel archiefstuk dat be trekking heeft op deze zaak", aldus de heer De Jong. Protest fietsroute (Van een onzer verslagge vers) TILBURG De officiële opening van de eerste fiets route in Nederland, morgen in Tilburg, wordt door de Tilburgse middenstand en andere groeperingen uit de binnenstad, allesbehalve als een feestelijke aangelegen heid gezien. Gm hieraan ui ting te geven zullen zij alle ramen en etalages blinderen met zwart plastic. Dit alles onder het motto „Donder- dag-Flaterdag". De fietsroute is ontsproten aan het brein van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Tilburg en Den Haag zijn de eerste plaatsen die voor dit project zijn „uit verkoren". De Tilburgse mid denstand heeft tot dusverre echter dermate bedroevende ervaringen met het project opgedaan, dat zij een protest op zijn plaats vindt. De mid denstanders stellen nadruk kelijk, dat zij niet wensen te ageren tegen de route als zodanig, maar wel tegen de zogenaamde schade-afdoe ning en de onveilige ver- keersaspecten die deze route heeft. De Eerste Nederlandse 'Wiel rijder sbond heeft de Tilburg se fietsroute vanwege het ge brek aan samenhang met het overige verkeer reeds be stempeld als „een demon stratie van hoe het niet moet". Prinses Margriet opent hofje in Leerdam Prinses Margriet heeft gistermid dag in Leerdam de officiële ope ning verricht van het gerestaureer de Familie Vrou wenhofje. Op de foto, tijdens de rondgang, v.l.n.n prinses Margriet, de regent Mr. A. Tukker, en de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk. Adolf en Mariene" Ondanks de protesten van Mariene Dietrich, die met een proces dreigt, zal de film Adolf en Mariene" van Ulli Lommei morgen toch in'Mun- chen in première gaan. Kurt Raab speelt de rol van Hitier en Margit Carstensen die van Mariene in deze door de ech te Mariene aangevochten ver sie van wat er in de jaren dertig gebeurde. UTRECHT (ANP) De Voedingsbonden FNV gaan bekijken of er in het bakkerij- bedrijf stiptheidsacties moeten worden gevoerd. Dit om te voorkomen dat de aanstaande broodoorlog wordt uitge vochten over de ruggen van de werkne mers. In een telegram aan minister Boersma van Sociale Zaken hebben de bonden gevraagd om een strenge contro- verhoging van de broodprijs. Het argu- ontduiken van de prijsafspraken gepaard le op het aantal werkuren door de ar- ment was dan steeds: Behoud van de ging met overtreding van de wet op de werkgelegenheid. Nu, aldus de bonden, maakt de aange kondigde prijzenslag duidelijk dat de ge volgen voor de werkgelegenheid de werk gevers „in feite koud laten". In het verle den is al meermalen gebleken dat het „Het toppunt van schaamteloosheid". Zo noemen de bonden de aangekondigde broodprijsoorlog. Bij herhaling hebben de bakkerijondernemers gepleit voor een arbeidstijden. Dat is de reden waarom zij pleiten voor een strenge controle hierop. De acties van de bonden richten zich in eerste instantie tegen de drie groten in de bakkerijwereld: Meneba, Volba en Saba. (UPI) De Britse minister sie, Fred Mulley, zal antwoord ven op de vraag hoe het moge- ^>at Ronald Biggs, één van de figuren van de grote treinroof ,0l waarbij 26 miljoen gulden weid akt, werd uitgenodigd aan y£h een Brits oorlogsschip en er je mird ook weer van kon afkomen. urde allemaal in het afgelopen weekeinde in de haven van Rio de Janei- dronken te hebben. Hij moest toen ma- waar de voortvluchtige Biggs de Union Jack" zag wapperen van het fre gat Danae. Naderbij gekomen, werd Biggs door matrozen herkend en naar hij zegt aan boord uitgenodigd. Een officier had zelfs gezegd: „Welkom aan boord, erg prettig u te ontmoeten en als iemand u vraagt hoe u aan boord geko men bent, dat weet ik van niets". Biggs zegt twee biertjes met de matrozen ge- ken dat hij weg kwam omdat er iemand in paniek raakte. Op een vraag waarom hij het risico nam te worden gearresteerd omdat de Danae nu eenmaal Brits grondgebied is, ant woordde Biggs: Ik wist dat er enig ge vaar was, maar ik geloofde niet dat ik moeilijkheden zou krijgen om van het schip te komen. Het waren aardige jon gens". Bovendien, zo voegde hij eraan toe, mijn hele leven is vol gevaar. Biggs wer voor zijn aandeel in de trein roof tot 30 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij ontsnapte echter na 15 maan den in juli 1965 uit de gevangenis van Wandsworth en kwam terecht in Austra lië. Toen ook daar de grond te heet onder zijn voeten werd, ging hij naar Brazilië welk land weigerde hem uit te leveren omdat hij een kind bij een Braziliaanse had. ER bi Een zo een grotere hoe- te mogen vangen. ton dus nog maar even Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres: woonplaats: OVERVALLER NEER GESCHOTEN (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Een Arnhemse po litieman heeft vanmorgen een jeugdige bankovervaller neer geschoten toen deze bij zijn aanhouding een pistool trok. De man ligt gewond met een kogel in zijn borst in een Arnhems ziekenhuis. Surveillerende agenten zagen vrijwe direkt na de overval een man die volledig aan het door het bankpersoneel opgegeven signalement vol deed. Eén politieman greep de man in zijn kraag, waarop deze uit zijn binnenzak een pistool trok. De andere agent vreesde dat zijn collega zou worden be schoten en vuurde enkele scho ten af waarvan er een de over valler in de borst trof. DEN HAAG (ANP). De Hollandse Nieuwe zal dit jaar een maand later in de stalletjes liggen dan gewoonlijk. De Nederlandse vissers hebben besloten pas op 31 mei ter haringvangst te gaan. Dat is ongeveer een maand later dan de traditie toestaat. Daartegenover staat dat ze van de EEG-commissie in Brussel toestemming verwachten voor het vangen van een redelijke hoe veelheid vis. Dat heeft de Nederlandse stichting voor de visserij gisteren bij minister Van der Stee (Landbouw) op tafel gelegd. Binnenkort wordt een rapport verwacht over de visstand in de Noordzee. En aan de hand daarvan gaan de ministers in Brussel de hoeveelheid te vangen vis (het zogenaamde quotum) vaststellen. LONDEN (UPD - geen rolls royce Tweeduizend sch olieren van een Londense voor stad hebben hun burgemeester ge waarschuwd dat zij de banden van zijn eventueel aan te schaffen nieu we Rolls Royce zullen laten leeg lopen omdat hij een verkeerde voorstelling van zaken heeft gege ven over wat sch olieren van hem verwachten. raad een nieuwe Rolls Royce ge vraagd omdat dit wordt verwacht door het publiek en met name door de jongere generatie. Die jongere generatie bleek echter toch een andere mening te hebben: 2000 schoolkinderen ondertekenden een petitie tegen de voorgenomen aankoop. Ze vinden dat de burgemeester net zo goed 'n een minder dure auto kan kopen en de rest van het geld moet gebruiken om schoolboeken aan te schaffen. Als de Rolls Royce er toch komt, zijn de kinderen van plan de banden te laten leeglopen. De gemeenteraad heeft het voorstel aangehouden om naar een compromis te zoeken. Lijfstraffen op scholen in VS WASHINGTON (DHA) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat lijfstraffen op scholen niet in strijd zijn met de wet Dit mag volgens de rechters niet uit de hand lopen want dan kunnen de tuchtigers gerechtelijk worden vervolgd. De in de Verenigde Staten met spanning tegemoet geziene uit spraak viel in een proces over het toedienen van lijfstraffen op een middelbare school in Florida, waar een leraar een leerling vijftig stokslagen had gegeven omdat hij obscene taal had gebruikt ROELOFARENDSVEKN/ OU DE WETERING Ruim 30 middenstanders uit de gemeen te Alkemade zijn vanmorgen om kwart voor tien met een speciaal gehuurde bus vertrok ken om aanwezig te zijn bij het kort geding dat de gezamenlij ke middenstand vanmorgen om 11 uur tegen de verhuurders van het winkelcentrum in Oude Wetering had aangespannen. Voor de president van de Haag se arrondissementsrechtbank, mr. J.H. Blaauw, legden drie plaatselijke middenstandsver enigingen en drie belanghebben de middenstanders vanmorgen de eis op tafel, dat het winkel centrum alleen aan Alkemadese ondernemers verhuurd mag worden. De stemming was vanmorgen bij vertrek ontspannen en ge spannen tegelijk, want ondanks de toch wat schoolreisjesachtige sfeer, was inen toch wel wat nerveus over de afloop van het kort geding. De laatste week is er een onzekere factor bijgeko men, omdat de notaris die de grondoverdracht 12 jaar gele den tussen de gemeente-en de Amsterdamse zakenman De Joode regelde ook bemiddelaar is geweest bij de contracten die de huidige belegger met diverse instanties heeft gesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Beleg gingsmaatschappij Christoffel te Rotterdam met als dochte ronderneming OA Christoffel Reizen) wil een eigen lucht vaartmaatschappij oprichten. Deze week is hiertoe een ver gunning aangevraagd bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De nieuwe luchtvaartmaat schappij zal de naam „Rotter dam Airlines" krijgen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1