Brits vliegtuig tweemaal aan botsing ontsnapt mm Mevrouw Rabin gestraft met boete: 70. 1 Rapport Amnesty tegen zere been Griekse regering Carter eens met Young over positieve invloed Cubanen in Angola apanse gezinnen tójgen egeling ia vliegramp Ihoetto geeft e aan ippositie Cubaanse- en Oostduitse adviseurs trainden invallers in Zaïre tlW INKOMEN EN AL LW BETALINGEN spaargirorekeniiig (rijde 9 LEIDSE SPAARBANK Owen en Smith: enige vooruitgang Vicaris neemt ontslag" Friheden 3UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 APRIL 1977 PAGINA 7 ANGELES, (VDI) - rieënveertig Japanse gezinnen ebben gisteren besloten ak- jord te gaan met een regeling piten de justitie om van de ak die zij hadden aangespan- n naar aanleiding van een iegramp. Als de justitie er- se akkoord gaat ontvangen zij miljoen dollar 20 min.). gezinnen hadden McDonnell luglas en General Dynamics irp. aangesproken naar aan- ding van het verongelukken n een DC-10 van de Turkse chtvaartmaatschappij bij Pa- s in 1974, waarbij 346 passa irs om het leven waren geko- en. Het was het ergste ongeluk de luchtvaartgeschiedenis, de ramp met de twee Jum- 's van KLM en Panam on- ïgs op de Canarische eilan- ramp op 3 maart 1974 was roorzaakt, doordat kort na de irt van het toestel een lading- ur opensloeg. AHORE (Rtr) Premier Zoel- ar Ali Bhoetto van Pakistan I de militante oppositie tege- loet gekomen door alcohol en bkken te verbieden en het boruitzicht te openen op ande- I wettelijke maatregelen in trereenstemming met de Islam, prbod van alcohol en gokken I het invoeren van Islamitische stten stonden in het verkie- hgsprogram van de vorige jaand verslagen Pakistaanse ptionale alliantie (PNA). besluiten die Bhoetto nu ge- bmen heeft zijn er volgens aarnemers op gericht, de vijf leken oude agitatie van de op- ositie tegen de verkiezingsuit- bg, stoom af te blazen. De irtijen eisen dat Bhoetto af- feedt, nadat met de verkie- ngsuitslag zou zijn geknoeid. Auto's tegen Concorde Met de twee lingtorens van het New Yorkse Wereldhandels centrum op de achtergrond, kruipt een enor me file auto's over de wegen rond Kennedy Airport uit pro test tegen de komst van de supersone Con corde. Tijdens de aktie van gisteren deden zich geen grote incidenten voor. - ACHTSTE „PINKPOP" jp, S1TIARD Het openluchtpop- (estivsl „Pinkpop" gaat ook dit Ijaar door. Het bureau van de manifestatie heeft laten weten, ~~dat dit achtste festival in succes- ie volgens de vertrouwde for- lule is opgezet. Het festival op t Tweede Pinksterdag in het .f wrtpark m Geleen telde vorig |V ir meer dan 40.000 bezoekers, t zal dit jaar op 30 mei ge acht worden. I TEL AVIV (AFP/Rtr). - Me- 1 vrouw Leah Rabin, de echtge- i note van de Israëlische pre- mier, is door de rechtbank in i Tel Aviv veroordeeld tot de zware boete van 250.000 Ishaeli- I sche ponden (ongeveer 70.000 gulden), subsidiair een jaar hechtenis. Mevrouw Rabin zal volgens haar advocaat de boete betalen. De rechter verklaarde dat zijn vonnis gebaseerd was op de overweging dat mevrouw Rabin en de premier reeds veel geleden hebben en dat de ver dachte schuld bekend had. Vier jaar lang heeft mevrouw Rabin in strijd met de Israëli sche wetgeving een rekening ge had bij een bank in Washington, nog daterend uit de tijd dat Rabin ambassadeur was in de Amerikaanse hoofdstad. Me vrouw Rabin had het bezit van deviezen pas aangegeven, nadat een journalist haar bij het re cente bezoek van de Rabins aan president Carter op een bezoek aan de bank had betrapt. De openbare aanklager, mevrouw Victoria Ostrowsky, eiste zon dag alleen een boete tegen me vrouw Rabin, geen gevangenis straf. De affaire heeft Rabin ertoe gebracht zijn ontslag aan te kondigen als leider van de rege rende arbeiderspartij en als pre mier. De premier heeft gisteren in de mirusterrraad meegedeeld dat hij tot de verkiezingen met verlof gaat. Minister van defen sie Sjimon Perès, eerste kandi daat voor de opvolging van Ra bin, zal de ministerraadsverga deringen voorzitten, maar Rabin zal verantwoordelijk blijven voor de besluiten. LONDEN (RTR) Een Britse piloot heeft zaterdag meegedeeld dat zijn Tri dent van de maatschappij British Air ways afgelopen donderdag boven Spanje binnen tien minuten tweemaal ternauwernood aan een botsing met een ander vliegtuig is ontsnapt. Hij had 82 passagiers aan boord en was op weg van Londen naar Valencia. Gezagvoerder Derek Baker vertelde journalisten, hoe hij door bliksemsnel reageren eerst een botsing met een Jumbo van El Al wist te voorkomen. „Ik leunde opzij om het landingsin structieboek te pakken, en zag opeens op onze hoogte - 10 km - een boeing 747 van El Al. Toen ik besefte dat hij ons zou raken schakelde ik de automa tische piloot uit en had maar net tijd om te stijgen. We moesten 60 meter omhoog schieten om over de jumbo heen te wippen. Op het dichstbijzijnde punt waren we niet meer dan 300 meter van elkaar af, d.w.z. een seconde vlieg- tijd. Waren er wolken geweest, dan was het een ramp geworden. Nog geen tien minuten later gaf de Spaanse verkeersleiding hem opdracht te dalen naar 2.400 meter als voorberei ding op de landing in Valencia Dat zou het vliegtuig in de baan hebben ge bracht van een Boeing-727 van de Brit se maatschappij Dan Air. Daar de toe stellen rechtstreeks met elkaar in con tact stonden, kon de potentieel rampza lige manoeuvre worden voorkomen. De passagiers hebben niets van de inci denten gemerkt, zo zei Baker, die felle kritiek leverde op het Spaanse vlucht- leidingssysteem dat volgens hem nog hetzelfde is als twintig jaar geleden. Beide incidenten gebeurden toen hij was aangewezen op instructies van de verkeerstoren van Barcelona. Een woordvoerder van British Airways ver klaarde dat het Spaanse ministerie van luchtvaart een onderzoek instelt en dat de Britse raad voor de burgerlucht vaart op de hoogte is gebracht. Een verkeersleider in Barcelona vatte de gevoelens van zijn collega's samen met de woorden: Dat er zich geen botsing in de lucht heeft voorgedaan, komt doordat God dat niet heeft ge wild. NEW YORK (RTR/UPI) - On geveer 150 Cubaanse en 100 Oostduitse adviseurs hebben in Angola de 15000 invallers in de Zaïrese provincie Shaba opgeleid. Dit meldt het Ame rikaanse weekblad News week. Volgens Newsweek kende de Franse inlichtingen dienst de namen van de Cu baanse en Oostduitse advi seurs en zou zij onlangs de gevechten in Zaire hebben be sproken met de Amerikaanse centrale inlichtingendienst CIA. Het Amerikaanse blad News- day meldde gisteren, dat de CIA in het geheim de werving in de Verenigde Staten en in Engeland steunt van honder den huurlingen voor Zaïre, die de troepen van president Mo- boetoe moeten helpen bij de bestrijding van de invallers uit Angola. Newsday, die zegt over inlichtingen te beschik ken van leden van de CIA, voegt eraan toe, dat de CIA in nauw contact staat met de Ca- liforniër David Burkin. Deze laatste zou in de Verenigde Staten een wervingscampagne leiden. De huurlingen zouden lonen aangeboden krijgen van 1200 tot 2000 dollar per maand. De CIA zou de KRIJGEN VAN 1200 tot 2000 dollar per maand. De CIA zou de wervings- campgne financieel steunen en weigeren met het Amerikaan se ministerie van justitie sa men te werken bij een onder zoek naar het doen en laten van Burkin. Burkin heeft vol gens Newsday indertijd ook huurlingen geworven voor de strijd in Angola. ADVERTENTIE Winterslaap voor Viking-2 PASADENA, Californië (UPI) Viking-2, de robot die sedert afgelopen herfst op de noorde lijke hellingen van Mars is ge stationeerd, is gisteren voor de duur van de lange Martiaanse winter in winterslaap gegaan omdat de temperaturen te laag voor de instrumenten zijn. In computertaal zijn honderden bevelen naar de Marslander uit gegaan om vrijwel alle appara tuur uit te schakelen opdat de energie kan worden gebruikt om de gevoelige elektronische instrumenten te verwarmen. In oktober, wanneer de lente op het noordelijk halfrond van Mars begint, zullen de instru menten gereactiveerd worden. Belangwekkende anthropologische vondst in China HONGKONG (Upi) Chinese geleerden hebben in de zuid westelijke provincie Joennan een bijna volledige onderkaak gevonden van een aap die een verre voorvader van de mens moet zijn geweest. De onderkaak waarin de twee middensijtanden ontbreken, kaakbeen dat goed geconser veerd was, is de eerste fossiele vondst van deze aard in Chi- vertoont belangrijke kenmer ken betreffende de overgang van aap naar mens. Deze ken merken zijn ook aangetroffen bij de Ramapithecus, die vol- De Ramapithecus is in het gens het persbureau Nieuw noordoostelijke deel van het China algemeen beschouwd Indische subcontinent gevon- wordt als een verre voorvader den. De ouderdom wordt ge- van de Homo Sapiens. Het schat op ruim acht miljoen jaar. De in Joennan gevonden onderkaak zou ongeveer de zelfde leeftijd hebben. Deze belangrijke vondst verschaft een overtuigend bewijs ter on dersteuning van de stelling dat Zuid-China een belangrijk ge bied is geweest waar de vroe ge mens tot ontwikkeling kwam, aldus Nieuw China. i SALISBURY (RTR/UPI) i Britse minister van buitenland- i se zaken David Owen, heeft 1 gisteren zijn missie in zuidelijk I Afrika beëindigd. In Salisbury, de belangrijkste halteplaats op zijn reis van een week, ver klaarden hij en premier Ian Smith van het blanke minder heidsbewind, dat er enige voor uitgang is geboekt bij de onder handelingen over de invoering van een zwart meerderheidsre gime. Hoewel Smith die mogelijkheid niet geheel heeft willen uislui- ten, heeft hij steeds gesteld dat een overgang niet binnen twee jaar kan worden gerealiseerd, nadat er met de zwarte nationa listen een overeenkomst zal zijn gesloten. Verwacht wordt dat de regeringspartij in Salisbury, het Rhodesische front, op haar con gres dat vandaag begint, waar schijnlijk wel aan Smith een volledig mandaat zal geven bij het zoeken van een oplossing voor de constitutionele kwestie. Het schijnt dat minister Owen de vrees onder de blanken in Rhodesië voor hun positie onder een zwart meerderheidsbewind enigszins verminderd heeft door begrip te tonen voor het verlan gen van de regering-Smith, dat er een toekomst voor de blan ken wordt gewaarborgd. Owen noemde dit verlangen „geen on fatsoenlijk doel". Na zijn overleg in Salisbury reisde de Britse minister naar Loeanda, waar hii SDrak met de Angolese president Agostinho Neto. Deze had daar een topbij eenkomst met de staatshoofden van de andere zogenoemde, frontlijnstaten" - Botswana, Mo zambique, Tanzania en Zambia - met wie Owen eerder tijdens zijn rondreis van gedachten heeft gewisseld. HEEFT U IETS TE KOOP? PLAATS EEN TELEFOONTJE (Van onze correspondent George Coates) ATHENE De Griekse lei ders hebben na de val van de Junta de folteraars van het gevallen militaire regime te licht gestraft. Dit staat in het deze week in Londen uitge brachte rapport van Amnesty International over martelin gen in Griekenland. Voor de Griekse regering is dit raport een uiterst gevoelige zaak.) „Martelingen in Griekenland: Het eerste proces tegen de fol teraars, 1975" heet het rapport voluit. De publicatie er van komt voor de Griekse regering op een wel zeer ongelegen mo ment, want premier Karamaiis staat juist nü op het punt een bezoek te brengen aan vijf Eu ropese landen. Karamaiis wil goodwill kwe ken voor Griekenlands aan vrage voor het lidmaatschap van de EEG. Verder wil de premier aantonen dat drie jaar na de val van de junta, die zeven jaar het land heeft geregeerd, rust en democratie teruggekeerd zijn. Maar in Griekenland zelf wordt gefluisterd dat het rap port van Amnesty het meest gevoelige punt zal worden. De Griekse oppositie heeft bijna onafgebroken krachtiger maatregelen tegen aanhangers van de junta geëist, maar deze eisen werden van de hand ge wezen met de verzekering dat alles nu goed was. Met dit rapport van instantie, onder vindt de oppositie nu voor het eerst steun van een onafhan kelijke instatntie. Veel politieke waarnemers in Griekenland zijn het eeps met de conclusies en beschuldigin gen van het rapport. Welis- waar werden in 1975, een jaar na de val van de dictators, de meest beruchte folteraars van de militaire politie berecht, maar sindsdien, zegt Amnesty, „kwamen andere van martelen beschuldigde officieren ervan af met lichte straffen." De re gering nam geen wetten aan tegen folteren, bracht niet alle folteraars voor de rechter en gaf evenmin alle slachtoffers compensatie. Het grote proces van 1975 was de openbare aanklager niet uit zichzelf be gonnen, maar hij deed dit pas nadat hij gedwongen was door processen die aangespannen waren door anderen. In latere processen kregen de beschuldigden slechts lichte straffen. Volgens het rapport van Amnesty zijn slachtoffers die de strafzaken als een tijd verspillende poppenkast wa ren gaan zien en er geen heil meer in zagen te getuigen, daartoe gedwongen. De Griek se minister van justitie noem de het rapport „vals" en be loofde „feiten en documenten" vrij te zullen geven die de zaak recht zouden zetten. Maar het valt niet te ontkennen dat een groeiend deel van de bevol king weinig vertrouwen heeft in deze regering die niet alleen geweigerd heeft de folteraars ten voorbeeld te stellen, maar zelfs geen schoon schip heeft kunnen maken onder de bu reaucratie, de rechterlijke macht, het onderwijs, het leger en de politie. De aanhangers van de junta, mensen die hun baan danken aan de dictators, mensen die zich in de dagen van het militaire regime schul dig gemaakt hebben aan mis daden, lopen nog steeds vrij rond. Niet veel mensen zijn het eens met de socialistische leider Pa- pandreou die zegt dat de hui dige regering in feite het ver lengstuk is van een vermomde junta. Niettemin hebben ultra rechtse terroristen de laatste tijd hun activiteiten die nu niet alleen gericht zijn tegen linkse boekwinkels en studenten, maar ook tegen journalisten en leiders van politieke partij en verhoogd. Blijkbaar, zo concluderen pers en oppositie, weet ultra-rechts dat het ge vrijwaard is van strafvervol ging. Begin dit jaar liep een 19-jari- ge jongeman, lid van de neo- fascistische „nieuwe orde", het kantoor binnen van een krant in Athene en gaf toe dat hij bommen geplaatst had. Tot dan toe had de regering wei nig aandacht besteed aan ul tra-rechts. De eerste minister voor openbare orde na de jun ta, zelf een gepensioneerde ge neraal, ging zelfs zo ver dat hij het parlementverzekerde dat er helemaal geen ultra-rechtse organisaties bestonden in Griekenland. Immers, geen en kele dergelijke organisatie had een geregistreerde kantoor ruimte, of een aanvraag inge diend voor een telefoonaan sluiting. De minister hield vast aan zijn bewering, tot een par lementair onderzoek aantoon de dat er ongeveer 80 extreem linkse en rechtse organisaties bestonden. Diplomatieke waarnemers ge loven dat het feit dat de rege ring zo weinig aandacht be steedt aan ultra-rechts geen bewijs is van een kwaadaaar- dige post-junta samenzwering. Veeleer ziet de heersende Nieuw Democratische Partij, in de Griekse traditie van na de burgeroorlog, „communis me" en „anarchisme" als staatsvijand nummer één. Enerzijds heeft de regering een paar stappen genomen om de politie er van te overtuigen dat mensen die zich politiek gematigd links of in het mid den bevinden, gezien moeten worden als deel van de politie ke gemeenschap en niet als communistische boeven. An derzijds is het uit communis ten-angst geweest dat de rege ring een wetsvoorstel heeft in gediend bij het parlement dat de nationale veiligheidsraad, die buiten de regering staat en waar de premier, de president en de militaire bevelhebbers zitting in hebben, het recht moet geven de hulp van het leger in te roepen in geval van binnenlandse of buitelandse dreiging. Een dergelijke houding kan echter haar eigen voorspelling doen uitkomen. Evangelos Mallios, een veroordeelde fol teraar van de junta, op vrije voeten in afwachting van ho ger beroep, werd vlak voor kerstmis vermoord door de „17de november"-beweging. Zijn begrafenis was het toneel van nog meer geweld. Zeven journalisten werden aangeval len, volgens de pers door poli- tie-agenten buiten dienstver band. Copyright The Guardian HAARLEM (ANP) Pater dr. R. Koper O.FJVI. (51) neemt na bijna elf jaar ontslag als bis schoppelijk vicaris van het bis dom Haarlem. Bisschop drs. Th. Zwartkruis heeft hem dit per 1 september op de meest eervolle wijze verleend. Volgens de vicaris bestond er - aldus een brief van de bisschop aan de pastores, onvoldoende wederzijdse affiniteit in de op vattingen over beleid en beleids uitvoering" om zijn funktie te kunnen voortzetten. De vicaris kwam tot zijn besluit na vier dagen beraad van de staf in januari en februari. Daarbij kwamen aan de orde de beleids visie en de uitvoering, alsook eventuele veranderingen in be- leidsstrucLUor en taakverdeling. is een idee van de Chinezen overgenomen. Terwijl bij de meeste dagbla den wordt ge staakt, heeft het Kopenhaagse dagblad Politi- ken de muur krant geïntrodu ceerd. Op bijna 5000 plaatsen in het land, zoals hier op het sta tion van de hoofdstad, ko men nieuwsgie rige Denen nu aan hun trek ken. WASHINGTON President Carter heeft ver klaard dat hij evenals de Amerikaanse VN-am- bassadeur Andrew Young van mening is, dat de aanwezigheid van Cubaanse troepen de situatie in Angola „heeft gestabiliseerd." Carter zei dit vrijdag in een interview met vertegenwoordigers van persmedia, die hem om commentaar vroegen op een desbetreffende uitlating van Young. De tekst van het interview werd zaterdag door het Witte Huis gepubliceerd. De eerste maal dat Young over de stabiliserende Cubaanse invloed sprak, had het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dit als zijn persoonlijke mening bestempeld - geen weerspie geling van het Amerikaanse beleid. Maar Carter nam het voor Young op en zei dat hij het, „de volledige tekst" van Youngs opmerkingen over Angola in bëschouwing genomen, erover eens is dat de gedisciplineerde Cubaanse militairen daar dingen op orde hadden helpen brengen. „Het heeft de toestand duidelijk gestabiliseerd en ik geloof dat de huidige Angolese regeringwaarschijn lijk aan het bewind zal blijven," aldus de Ameri kaanse president. Maar hij stelde terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Afrika nog steeds als voorwaarde voor herstel van de betrekkingen met Cuba. Young zorgde intussen voor een nieuwe controver se door in een interview de vraag of hij Zuid-Afri ka's blanke regering als onwettig beschouwt, met een kortweg „ja" te beantwoorden. In Pretoria ontbood de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Botha, de Amerikaanse ambassa deur voor uitleg en in Washington verklaarde het state department: „Hoewel wij het met een aantal beleidslijnen of handelswijzen van de regering van Zuid-Afrika oneens zijn. is het onjuist te zeggen dat de Zuidafrikaanse regering onwettig is."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7