Zwarten in Zuid Afrika niet gebaat bij boycotacties Praktijk huisarts ligt niet voor het oprapen Leerling-verplegenden boos over intrekking van salaris Abortus allerminst onschuldige ingreep lelgrado biedt i :ansen op neer ontspanning „WIJ KAUWEN EERST VOORDAT WE SLIKKEN" ■hnénland VESTIGING KOSTBARE ZAAK CNV-delegatie terug uit Johannesburg olitie bij Ichtpartij lerkzilver Kans op Lagorama vergroot MASSAAL PROTEST OP 14 MEI Jongeren eisen betere woonruimte MAANDAG 18 APRIL 1977 PAGINA 5 veiligheidsmaatregelen rond de conferentie van socialistische leiders waren zeer streng. Hier rdt de tas van een fotografe zorgvuldig onder- ;ht. cialistische leiders: fan een onzer verslaggevers Amsterdam De leiders |an 24 socialistische partijen lie zaterdag en zondag in het jïarriott-hotel in Amsterdam Rebben vergaderd, zijn van oening dat de in juni begin nende conferentie in Belgra do, waar gesproken zal wor den over de uitvoering van de Alotacte van Helsinki, belang rijke kansen op verdere ont spanning zal kunnen bieden, jan deze conferentie van ver- enwoordigers van 35 lan- ik in Belgrado kunnen grote impulsen voor economische samenwerking en ontspan ning uitgaan. UTRECHT (ANP) Het aan tal huisartsen neemt gestadig toe en daardoor wordt het er voor afgestudeerde artsen niet gemakkelijker op een praktijk te vinden. Een van de gevolgen is, dat er bij over neming van een praktijk vaak meer aan „goodwill" wordt betaald dan de 90 procent van het bruto-jaarinkomen van de voorganger die door de artse norganisaties als een „strin gent maximum" is geadvi seerd. Dit blijkt uit een studie van drie medewerkers van het Ne derlands Huisartsen Instituut in Utrecht, de arts A. Bartelds en de sociologen J. Dopheide en J. van der Zee. Zij hebben een enquête gehou den onder de huisartsen die zich hebben gevestigd in de periode 1 januari 1975 - 1 au gustus 1976. In 1975 bedroeg het aantal ves tigingen 340, in de eerste zeven maanden van 1976 waren het er al ruim 200. Dat komt neer op 11 tot 12 procent nieuwe huisartsen in anderhalf jaar. De drie hoofdvormen van ves tiging zijn het overnemen van een bestaande praktijk (bijna 50 procent van het totaal), as sociatie met een of meer ande re huisartsen (30 procent) en „vrije" vestiging (15 20 pro cent). Van degenen die een praktijk hebben overgenomen, heeft 95 procent er naar moeten zoe ken (in de overige gevallen lag het al vast dat de arts bijvoor beeld in de praktijk van zijn vader zou gaan werken). Bij de geassocieerden was dat percentage 87. Gemiddeld heeft men ruim vijf maanden actief (met uitschieters tot twee jaar) en nog eens vier maanden „niet zo actief' ge zocht. Sommigen slaagden vrij vlot, maar er was ook een arts bij die gedurende twee jaar op vijftig advertenties had ge schreven en er zelf vier had geplaatst. Van 220 „overnemers" en „as sociés" is bekend wat zij aan goodwill hebben betaald. De bedragen liepen uiteen van ƒ15.000 tot ƒ375.000 (gemid deld 148.000) en de percenta ges van het bruto jaarinkomen van de voorganger die moes ten worden betaald varieerden tussen de 25 en 150; 20 procent betaalde minder dan de KNMG-richtlijn van 90 pro cent en 36 procent meer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Boycot-acties tegen Zuid- Afrika worden door zwarte vakbonds kringen in Zuid Afrika afgewezen. Ge zien de grote werkloosheid onder de zwarte werknemers zouden in het bijzon der de zwarten onder een internationale boycot lijden. Dit hebben zwarte vak bondsleiders laten weten aan de CNV- delegatie die onder leiding van voorzit ter J. Lanser een bezoek van drie weken aan Zuid Afrika heeft gebracht. De dele gatie keerde gistermorgen op Schiphol terug. Volgens de heer Lanser heeft de delega tie ter plaatse kunnen constateren, dat de zwarten nog altijd in een positie van volstrekte onmondigheid verkeren. Het proces van gelijkberechtiging heeft naar de mening van de delegatie alleen dan kans van slagen als regering en werkge vers niet langer een beleid van concessies voeren, maar gaan werken aan funda mentele en wezenlijke veranderingen. Dit moet dan geschieden in samenwerking met de zwarten zelf. De heer Lanser is van mening, dat er onder de zwarte bevolking nog steeds bereidheid bestaat om mee te werken aan een vreedzame ontwikkeling ten gunste van de zwarten. „Het verwijt, dat ook van regeringszijde aan de zwarten is gedaan, dat zij voor het communisme zouden zijn of dat zij voor revolutionaire middelen zouden kiezen, wordt van de hand gewe zen", aldus de heer Lanser, die daarbij nog stelde, dat volgens zijn indrukken de werkgevers de tijd die zij hebben om aan de wensen van de zwarten tegemoet te komen, onderschatten. De delegatie had de indruk dat de werk gevers in het algemeen gesproken niet bereid zijn de zwarte vakbonden werke lijk te erkennen en met hun vertegen woordigers op voet van gelijkheid te onderhandelen. De werkgevers en hun organisaties zijn wel voorstander van be tere behuizing, goed onderwijs, tewerk stelling en sociale zekerheden voor de zwarte arbeiders, maar zijn huiverig zelf fundamentele veranderingen door te voe ren. Volgens de heer Lanser heeft de CNV-de- legatie in gesprekken met een aantal Zuidafrikaanse ministers, werkgeversor ganisaties alsmede met de leiding van een aantal ondernemingen de kritiek die er binnen het CNV leeft over de positie van de zwarte arbeider, niet onder stoe len of banken gestoken. De socialistische leiders waren Bin Amsterdam bijeen onder voorzitterschap van oud- indskanselier Willie Brandt, irzitter van de socialistische iternationale. Onder hen be st fivonden zich de regeringslei ders Schmidt van West-Duits- Callaghan van Groot- irittannië, Den Uyl van Ne- lerland, Jorgensen van Dene- iarken, Nordli van Noorwe- ^fcen, Kreiski van Oostenrijk, ■oares van Portugal, Ram- [oolan van Mauritius en vice- iremier Allon van Israël, 'rankrijk was vertegenwoor- door oud-minister Gaston •efferre. lelangrijk thema op de socia- istische conferentie in Am sterdam was uiteraard de ;relkwestie van de mensenrech- d^Men kon zich na afloop niet deiaan de indruk onttrekken, dat Nade conferentie zich op dit punt renjwat minder concreet heeft wil- Ittt ta T"iiiiif]n"Trrriirrr Socialistische leiders dit weekeinde bijeen in de Amsterdamse RAI. V.l.n.r. Y. Allon (Israël), J. Callaghan (Engeland), J. den Uyl (Nederland) en W. Brandt (West-Duits- land). len uitspreken dan de Neder landse delegatie had gewenst. Men benadrukte dat in Belgra do zeker de mensenrechten aan de orde gesteld moeten worden, maar het moet geen confrontatie worden. In de wandelgangen werd ge zegd dat Belgrado geen tribu naal mag worden, al zal zeer nadrukkelijk over de handha ving van de mensenrechten moeten worden gesproken. Aangedrongen werd op de tot standkoming van een tweede Salt-akkoord, tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie. Zo'n accoord zou ook van grote betekenis zijn voor de onderhandelingen in Wenen over wederzijdse en evenwi- chige vermindering van de strijdkrachten en daarmee sa menhangende maatregelen in Midden-Europa. Deze zoge naamde MB.F.R.-besprekin- gen stagneren thans. De ontspanning is, zo werd gezegd, niet een louter Europe se zaak. Het gaat om. een dy namische ontspanningspoli- tiek, die voor de hele wereld moet gelden. ERTOGENBOSCH (ANP) De rijksrecherche stelt een ferzoek in naar een mogelij - i illegale jachtpartij op 21 rt waarbij twee Eindhoven- olitiefunctionarissen en een htopziener uit Aalst betrok- f zijn geweest. De jachtpartij arbij ook nog drie andere nnen waren, had plaats in pen in Geldrop die eigendom 1 van Philips. De jagers scho- a twee honden dood. - 'ER (ANP) - Uit de kerk de St. Lam be rtus parochie het Zuidlimburgse Mheer is het kerkzilver gestolen. Pas- P. Süwa deed de ontdek- zaterdag tijdens een begra- Msdienst. fcn hij het tabernakel opende phen de twee hostiekelken te ontvreemd. Uit een kast in sacristie waren twee mon- 'nsen en zilveren ampullen wenen. Het verlies van het fkzilver waarvan verschillen stukken al meer dan een 'w oud zijn, komt de parochie staan op minstens zestigdui- ^"Snlden. Volgens de politie jjOben de inbrekers zich met valse sleutel toegang tot de i verschaft. Sporen van in- Ijf zijn namelijk niet gevon- r, Van de daders ontbreekt Per spoor. ROTTERDAM De kans dat er een Lagorama-pret- park in Rotterdam komt is vergroot, nu alle wethou ders van de Maasstad zich achter een compromis voorstel hebben kunnen scharen. Zij het wel, dat het Lagora ma op het oude waterlei dingterrein aan de rand van de stad een stuk klei ner zal worden, dan oor spronkelijk was opgezet door Adrianus Lager waard, de bouwer Polyza- the en de horecadeskundi- ge Clingendael. Een aantal wethouders houdt namelijk vast aan de wens, dat op het terrein ook een flink aantal woningen wordt ge bouwd Ter compensatie zal dan ook in het centrum van Rotterdam (op het Weena) een Tivoli-achtig pretpark worden neergezet. Het laatste woord is nu aan de gemeenteraad, die hier over 28 april zal beslissen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In kringen van leerling-verplegenden bestaat grote ontevredenheid over het feit dat in de arbeidsovereen komst voor dit jaar leerlingen in ziekenhuizen gedurende de eerst drie maanden van hun opleiding (de zogenaamde pre klinische periode) niet langer slaris wordt uitbetaald. Ook dienen zij zelf de kosten van levensonderhoud en inwoning voor hun rekening te nemen als zij voor hun opleiding in het ziekenhuis verblijven. De rege ling is met ingang van 1 januari van kracht geworden voor alle particuliere ziekenhuizen, ter wijl het overleg over een soort gelijke regeling voor de acade mische en gemeenteziekenhui zen nog gaande is. In deze zie kenhuizen heeft het verplegend personeel de status van ambte naar en ontvangt sinds 1974 het wettelijk minimumloon zolang de opleiding duurt. In navolging van de particuliere ziekenhuizen die voor de tot standkoming van de nieuwe ar beidsovereenkomst vergoedin gen gaven variërend van hon derd tot tweehonderd gulden per maand plus gratis kost en inwoning, zijn veel gemeentezie kenhuizen op eigen houtje er toe overgegaan deze salariëring af te schaffen. De verplegenden noemen de salariëring een ver worven recht en vrezen dat wanneer dat aangetast wordt, de deur open staat voor nieuwe aanslagen op hun rechtspositie. De zaak is eigenlijk pas echt actueel geworden nadat vorige maand in veel ziekenhuizen in het land nieuwe preklinische op leidingen van start zijn gegaan. Sindsdien zijn protestbijeen komsten gehouden in Rotter dam, Delft, Leiden en Deventer. Het Landelijk Actiecentrum Ge zondheidszorg (LAC) dat de protesten van de verplegenden coördineert, houdt momenteel een grote handtekenactie onder het verplegend personeel. Het resultaat wil men zaterdag 14 mei, wanneer in het Amster damse Krasnapolsky een grote protestdag wordt gehouden, aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid aanbieden. Ook voeren de gezondheidswer kers acties bij de gemeentebe sturen die verantwoordelijk zijn voor bepaalde ziekenhuizen. Het resultaat is dat in de Amster damse gemeenteziekenhuizen de leerlingen weer worden gesala rieerd als voorheen. Ook hoopt men het overleg tussen het mi nisterie van Binnenlandse Za ken en de Academische zieken huizen zo order druk te kunnen zetten, dat de nu voorgestelde bezoldigingsregeling ter vervan ging van het minimumloon voor leerlingen niet doorgaat Een woordvoerder namens verpleeg kundigen in Leiden meent dat wanneer de afschaffing van het minimumloon voor leerlingen in academische ziekenhuizen wordt voorkomen, bij de nieuwe CAO-onderhandelingen in het najaar ook de particuliere zie kenhuizen gedwongen zullen zijn weer over de brug te ko men. Volgens woordvoerders van de leerling-verplegenden verkeren velen van hen nu al in een moeilijke situatie. Omdat zij officieel werkzaam zijn in de verpleging kunnen zij geen stu diebeurs aanvragen. Als ze 23 jaar of gehuwd zijn komen ze in aanmerking voor een rente loos voorschot dat zij echter an derhalf jaar later al weer terug moeten betalen. Verpleger Jaap Last: „Je krijgt de gekke situatie dat mensen die hun oude beroep vaarwel hebben gezegd om in de verple ging te gaan, nu hun heil zoeken bij een werkeloosheidsuitke ringsregeling terwijl weer ande ren op de zak van hun ouders leven". Bij de opleidingsinstitu ten voor de ziekenhuizen stelt men dat mensen die aangeno men worden akkoord dienen te gaan met de CAO-regeling. Voor wat de financiering betreft wijst men er op dat de leerlin gen in de meeste gevallen in aanmerking komen voor drie dubbele kinderbijslag. De vak bonden waaronder ABVA en KABO die samen met de zieken huizen, verenigd in de Nationale Ziekenhuis Raad, verantwoor delijk zijn voor het bereikte on derhandelingsresultaat zeggen dat in ruil voor de inlevering van het salaris van de leerlingen de studenten na afloop van hun opleiding officieel een arbeids contract moeten krijgen, iets wat lang niet altijd zou gebeu ren in de huidige situatie. Reac tie van een verplegende: „Het is louter een ordinaire bezuini gingstruc". CD JA-voorzitter over PvdA-eisen: (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Ook' de jongeren van de KVP, ARP en CHU heb ben de handen ineen geslagen. Zij hebben zich zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs verenigd binnen het CDJA, het Christen- Democratisch Jongere nappèl, een federatie bestaande uit KVP-jongeren, Arjos, CHJO en jongeren die zich rechtstreeks hebben aangesloten bij het CDA. Tot eerste voorzitter van het CDJA werd gekozen Fed Borg man, voorzitter van de Arjos. In zijn redevoering zei hij zich „mateloos te ergeren aan het feit dat van christendemocraten altijd weer verwacht schijnt te worden dat zij hun bestaans recht bewijzen". Maar bij de jonge christen-democraten leeft een groot zelfbewustzijn over de eigen weg die zij met het CDA te gaan hebben. Over de voorwaarden die de PvdA stelt aan het CDA met betrekking tot een eventueel tweede kabinet-Den Uyl zei Fred Borgman: „De examenei sen en de voorstellen tot de personele samenstelling van zo'n kabinet hebben een samen werking met de PvdA moeilij ker, zo niet onaanvaardbaar ge maakt. Wanneer de socialisten hun hautaine houding laten va ren, zijn wij echter steeds bereid met hen over de hervormings voorstellen te praten, niet omdat zij het eisen, maar omdat wij het willen. Zij moeten zich te vens realiseren dat wij gewend zijn te kauwen, voordat we slik ken". Een samenwerking met de WD sluit ook het CDJA niet uit, „maar de programma's verto nen naar strekking en naar geest enorme verschillen". Een intentieverklaring acht het CDJA ongewenst, omdat het CDA zich dan zou vastleggen, terwijl de christen-democraten een eigen weg dienen te gaan, „die niet wordt bepaald door wat liberalen en socialisten doen". UTRECHT (ANP) - Het afbre ken van een zwangerschap is allerminst een onschuldige in greep. Hierop werd zaterdag de aandacht gevestigd door dr. A. W. Mante, vrouwenarts, tijdens de jaarvergadering in Utrecht van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind. Dr. Mante is onlangs gepromo veerd op een proefschrift over de ernstige gevaren van abor tus. Vooral uit landen waar op grote schaal en langer dan in Nederland abortussen worden uitgevoerd, wordt door auteurs (die overigens helemaal geen te genstander zijn van abortus) ge meld dat de gevolgen van de ingreep veel ernstiger zijn dan zij hadden kunnen bevroeden, aldus dr. Mante. Hierbij blijkt dat vooral jongere vrouwen, wier eerste zwangerschap onge wenst was en afgebroken werd, de meest kwetsbare groep vor men. Het gaat dan vooral om compli caties op de lange duur, die pas bij een volgende, eventueel wel gewenste zwangerschap tot ui ting komen, in de vorm van steriliteit, vroeggeboren en ge handicapte kinderen. Een rapport van de Zweedse regering stelt het voorkomen van steriliteit na het opwekken van abortus op 4 tot 5 procent In Nederland zijn nog geen ge gevens omtrent latere complica ties bekend, maar er is geen reden om aan te nemen, aldus dr. Mante, dat de medische voorzieningen in Nederland be ter zouden zijn dan in Amerika, Noorwegen of Zweden. Gevleugeld Mr. Pieter van Vol lenhoven achter de toetsen van de vleu gel waarop hij za terdag meespeelde met de Dutch Swing College, bij de start van een ac tie ten bate van ge handicaptensport. UTRECHT (ANP) Het Lande lijk Overleg Jongerenhuisves ting is ernstig verontwaardigd over wat het noemt de „ernsti ge stagnatie" in de sociale wo ningbouw, daarbij in begrepen huisvesting van jongeren. Een resolutie van die strekking is zaterdag in Utrecht aangeno men op een door het landelijk overleg gehouden studie-dag van jongeren. „Er moet meer geld voor goede woonruimte worden uitgetrokken", zo staat in de resolutie en de normen voor stichtingskosten moeten verruimd worden zodat meer kwaliteit gerealiseerd kan wor den. Het bouwprogramma moet omhoog en de overheid moet veel meer dan nu van haar mo gelijkheden hiertoe gebruik ma ken". Die Haghe Sanghers concerte ren op vrijdag 22 april in de Lutherse Kerk te Den Haag. Men kan dan kennismaken met een groot gedeelte van het re- pertoiie (18 werken in 13 talen! i lat zil worden uitgevoerd tij dens de concertreis door Rus land waarheen het koor op 5 mei vertrekt. Jan Schnitz werkt deze avond mee met een dri .tal orgelsnli.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5