"Textielfabriek Krantz verdwijnt uit Leiden i— Middeleeuwse m jongleurs als tfultuurstrijders Nieuwbouw buurthuis Westerkwartier heropend VERHUIZING MET OVERHEIDSGEID NAAR VAALS Sn Concertgebouworkest maakt diepe indruk Voorschoten laat rente op electra vallen LEIDSE COURANT PAGINA 3 hilden illings jrtje een onzer verslaggevers :IDEN De werkgelegen- >id in de Leidse regio krijgt nnenkort weer een gevoeli- slag te verwerken nu de ,n liiting van een van de laat- e textielfabrieken uit Lei- in vrijwel definitief is ge- orden: de aan de Lange- lacht gevestigde fabriek van i/-Berii J" K*"311'1 en Zonen (met 125 Jerknemers) zal, met steun w de overheid, verhuizen lar het Limburgse Vaals en lar zijn productie voortzet- in. Pogingen van de vakbon- en om Krantz voor Leiden te <S ehouden hebben niets opge- ^iverd. fficieel wordt als reden voor nent^ sluiting van de textielfa briek opgegeven het feit dat WTWrantz in Leiden niet over vol- ïLalfliende geschoolde arbeids- rachten kan beschikken. Al enlang zou dit voor het be- ijf een groot probleem zijn „weest. De kwaliteit van de •producenten (laken- en wollen ;offen) zou er zelfs door ver- linderd zijn. Bovendien zou ient-Ve bedrijfsruimte van de tex- .elfabriek aan de Langegrach- 'Oude Singel veel te wensen ^^verlaten en een economische ""bedrijfsvoering in de weg taan. Tolgens de vakbonden zullen n^^eide factoren wel een rol bij iet vertrek van Krantz hebben I Nws[espeeld, maar zijn het andere Jar- 2feiten geweest die de doorslag eken, jg^ben gegeven voor de direc- CTe om tot een verhuizing te hetc>esluiten. Districtsbestuurder iliteitvan de industriebond NKV Van V/erhappen stelde desgevraagd ^"ts4at het volgens de bonden de s lantrekkelijke overheidspre- voor vestiging in Limburg len met de goedkope ge bolde arbeidskrachten in ik, 1#'! gebied en een gunstige aan- Hetjelentransactie met de al in gevestigde textielindus- 12 02 r"'e zijn geweest die de sluiting jalladf311 Krantz in Leiden- wel bij- (0.02(fonder aantrekkelijk hebben ight iemaakt. Pverheidssteun Vreemd genoeg heeft de rijks overheid (in casu het ministe- Het fabriekscomplex van de firma J. J. Krantz en Zonen aan de Langegracht. rie van Economische Zaken) het vertrek van Krantz uit Lei den juist aangemoedigd. De textielfabriek staat bij verhui zing naar Vaals een investe ringspremie te wachten van 1,2 miljoen. De verhuizing zou namelijk plaatsvinden in het kader van een door de over heid met geld aangemoedigde herstructurering van de Stich ting Wolcon, waarbij Krantz is aangesloten. Bovendien zou het bedrijf in Vaals minder moeite hebben met het vinden van geschoolde arbeidskrach ten dan in Leiden de laatste jaren het geval geweest is. Die geschoolde arbeidskrach ten zijn nodig om de overi gens ruim gevulde order portefeuille van Krantz naar behoren af te werken. Volgens de vakbonden zou geschoold personeel ook wel in Leiden gevonden kunnen worden. NKV-bestuurder Verhappen heeft zelfs de suggestie gedaan via het Gewestelijk Arbeidsbu reau met steun van de ge meentelijke overheid speciale aandacht aan de scholing van personeel te gaan wijden. Ge voegd bij nieuwe fabrieksac- commodatie, waarbij aan het industriegebied De Waard werd gedacht, zouden de pro blemen van Krantz goeddeels zijn opgelost, aldus de bond. „Ons inziens is het absoluut niet nodig dat Krantz dicht gaat. Het is een van de weinige textielfabrieken in Nederland die nog met redelijke cijfers draaien. Met wat maatregelen in Leiden zelf is de verhuizing dan ook overbodig", aldus de heer Verhappen. Het feit dat juist het ministerie van Economische Zaken de verhuizing van Krantz heeft aangemoedigd is bij de bon den niet onverdeeld goed ge vallen. NKV-bestuurder Ver happen: „Bij het ministerie is men er kennelijk vanuit ge gaan dat er in het westen vol doende werkgelegenheid is. In veel gevallen is dat dok het geval, maar de regio Leiden en met name de stad Leiden zelf is daar een duidelijke uitzon dering op. Voor dit probleem heeft men op het ministerie onvoldoende aandacht gehad". Volgens de NKV districtsbe stuurder wilde Krantz hiervan echter niets weten en bleef de directie de nare ervaringen van de afgelopen jaren aan voeren als reden waarom slui ting onvermijdelijk zou zijn. Sociaal plan Het ziet er naar uit dat dë bonden zich inmiddels bij de sluiting van een van de laatste textielfabrieken in Leiden heb ben neergelegd. Woensdag aanstaande wordt met de di rectie in Utrecht gesproken over een sociaal plan met het oog op de verplaatsing van het bedrijf. Volgens NKV-bestuur der Verhappen zou daar in elk geval voor de werknemers van 60 jaar en ouder, of zelfs al vanaf 57 1/2 jaar de garantie in opgenomen moeten worden dat zij vervroegd gepensio neerd kunnen worden, als ze niet naar Vaals meeverhuizen. Voor die personeelsleden die wel mee naar Limburg gaan zou een flinke tegemoetko ming geregeld moeten worden en zou de verhuizing door het bedrijf moeten worden be taald. „We willen de sociale pijn die deze sluiting met zich brengt zoveel mogelijk in geld gecompenseerd zien", aldus de heer Verhappen. Overigens bestaat de kans dat de administratieve afdeling van Krantz wel in Leiden ge huisvest zal blijven. Op de kantoren van Krantz werken ongeveer de wj Spit] rip-LP 5) CajlDEN De Internationale Akiuaiuwe gcene heeft enige jaren vaaif;eden naam gemaakt met kiassistero Buffo". Op het succes e „ki^ „Mistero Buffo' voortbor- •fpsertend zijn enige producties ge- f) BeM' waa"n de politieke stel- gname duidelijker werdL Dat dt ook voor .Jongleurs vroe- en nu...", zoals Charles Cor- ADVERTENTIE TIE IU1UR voor korte én (èngeretermijri nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf J van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG: 1 verhuurcontract,' kosteloos reserveren. - vraag inlichtingen aart:. frJMotorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/te!. Ö71-769313 0 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071 -69.1195) zaterdagavond in het LAK- theater presenteerden. Wie Comette in „Mistero Buffo" aan het werk heeft gezien, weet op welk een begenadigde wijze hij zijn jongleries kan vertellen; verhalen vol ironie en strekking. Door middel van stembuigin gen, kleine lichamelijke aandui dingen, handgebaren, mimiek of een zijwaartse stap ziet Comette kans de soms talrijke bewoners van die jongleries aan te duiden en in de fantasie van de toe schouwer tot leven te wekken. De rol van Hilde Uitterlinden is bescheidener; zij beheerst ook minder die bijzondere vertel techniek. Wie „Mistero Buffo" heeft ge zien, kende de helft van de jon- geleries reeds. Zaterdagavond was het echter minder gemak kelijk geworden een louter est hetische waardering op te bren gen. Kon men bij .Mistero Buf fo" vrijblijvend genieten van de schone vorm, de fraaie techniek, de ontroerende uitvoering, nu werd men door de presentatie van alleen maar jongleries als een facet van de arbeiders- strijdcultuur in heden en verle den, duidelijker op de feiten gedrukt: een cultuurgeschiede nis die eeuwenlang die strijdcul tuur heeft genegeerd. Dat de reconstructie van de his torie van de volkscultuur ook niet zonder falsificatie ge schiedt, lijkt mij niet te ontken nen. Dat is de noodzakelijke overdrijving om tegen de onder drukking in te gaan. Uiteinde lijk gaat het er maar om voor welke falsificatie men kiest. Die van het kapitalisme of die van die van de socialistische ideolo gie. PAUL VAN DER PLANK Economisch wel en wee O Aan de Nieuwsteeg 11 is het cafébedrijf „La Boussole", ge wijzigd in ,3ar Bistro Malle Jan". 0 Aan de Hoge Rijndijk 28 is behalve het reeds gevestigde ad vocatenkantoor van Mi-. P. L. J. de Ruijter de Wildt tevens De Rechtskundige Dienst van het C.N.V. gevestigd, gekomen van Oude Singel 236. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: An dries M. zn. v. T. A. Lamain M. C. Stapper; Andreas A. J. zn. v. J. C. Heemskerk J. M. A. v. Abswoude; Bregje, dr. v. P. M. J. H. Muijlaert A. M. H. Stra- ver; Mine dv H. I. Tas F. U?ar; Chantal dr. v. L. C. J. Stapel S. M. Ardasseer; Ro gier E. zn. v. W. A. Traag S. I. E. van Setten; Denise D. dr. v. H. E. van Kanten M. R. Kaersenhout, Daniël zn. v. M. J. Dresden M. C. Hensel; Jackie A. zn. v. J. Slingerland A. J. Splinter; Jeroen zn. v. H. C. V. Oostdam S. C. A. Hogervorst; Deborah I dr. v. S. Janssens A. J. Pooley; Sandra D. A. dr. v. G. J. v.cL Kerkhof J. M. J. Heesterman; Nicolaas J. zn. v. J. J. Caspers A. Kranen burg. Overleden: P. van Es geb. 1900 man; W. A. M. van Zonneveld ge. 1947 echtge. v.: A. van Wer ven; D. M. Bonimbie geb. 1894 geh. gew. m.: Ph Bos; A. E. de Hoog geb. 1967 dr. v.: c: A. de Hoog en W. van Wijk, A. Kuiper geb. 1908 man. Gehuwd: W. J. C. Rijsberge- n—H. C. Zweistra; R. O. van Dun en C. J. M. G. van Schie; J. F. C. Tisseur C. E. van der Weijden; E. K. van Beemen E. A. A. Bosma; J. Wolters A. den Os; M. Kagenaar M. J. Smit. Ondertrouwd: R. R. W. van As C. Oranje; H. Bavelaar I. de Haas; G. Brizee M. S. Molenkamp; P. Jansen Schoon hoven M. I. H. Cancrinus; H. J. C. M. Juffermans C. G. Montagne; H. A. W. M. Knep- pers W. de Jong; N. A. Lange- zaal - F. Zierfuss; D. ,een - P. J. Pot; R. G. J. de Leeuw - A M. Brinkmann; R. van Leeuwen H. J. van de Geijn; A. J. van Noort E. M. Kastermans; F. van Oosten M. Kurpershoek; M. J. P. van Oijen W. A Q Smeele; C. Star C. Marbus; E. van Tol C. M. J. Segaar; J. de Vries F. Alai. Pinksterpop „Komt er opnieuw een pinksterpopfestival in LeidenDat is een vraag die dezer dagen een steeds groter aantal mensen bezighoudt. En dan met name enkele particulieren die zich na het succesvolle pinksterpopfestival van vorig jaar rond de Burchtvast voorgenomen hadden de pinksterpop tot een jaarlijks terugkerende happening te maken. Het voornaamste probleem waarop de organisatoren dit jaar gestoten zijn is het feit dat het grasveld rond De Burcht na de brand en in verband met de restauratiewerkzaamheden die aan het Heerenlogement worden uitgevoerd niet voor het popfestival ter beschikking kan worden gesteld. De grote moeilijheid was nu een geschikt alternatief te vinden en daarover zouden nog altijd onderhandelingen worden ge voerd. Er zou een kans bestaan dat er deze week schot in de zaak komt, maar deze wordt door insiders ,Jdein" ge noemd. Aan de groepen zal het in elk geval niet liggen, want ook al is het nog helemaal niet zeker dat een geschikt terrein gevonden wordt, de organisatoren hebben zich intussen al wel verzekerd van een aantal toezeggingen van groepen uit binnen- en buitenland. Daarvan waren enkele ook vorig jaar op het festival te beluisteren (zoals Messade) maar daarnaast zouden er ook kontakten zijn gelegd met groepen uittEnge- land en Australië. Breestraat Winkeliers en bewoners in bet gebied tussen Koombrug- steeg, Breestraat, Gangetje en Botermarkt hebben woens dagavond de gelegenheid zich voor te laten lichten over de aanstaande reconstructie en afsluiting van de Breestraat Gemeentelijke deskundigen zullen daartoe in de Burgerzaal van bet Stadhuis een toelichting geven over de wijze waarop de Dienst gemeentewerken de werken denkt uit te voeren. Wethouder Van Aken (economische zaken) zal de bijeen- ADVERTENTIE TUINCENTRUM „De Plantenboek" Loosterweg 39A Voorhout 02522-11048 LEIDEN Wat een verademing om in Leiden eindelijk eens iemand te zien dirigeren, die het werkelijk kan. Na al die „kneus jes", die we de laatste maanden aan het werk gezien zien hebben, denk je werkelijk, dat mensen als Eugen Jochum niet bestaan. Maar met zijn grijze kop was hij aan het werk, zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal; bijna vijfenzeventig jaar oud, maar nog altijd dirigerend met een enthousiasme, dat verbluffend is. Als je naar zo'n man kijkt zie je, wat muziek is. Hij dirigeerde het Concertge- was deze compositie te braaf, te bouworkest in werken van Hin- demith, Mendelssohn en Elgar. Drie keer hebben we het laatste jaar een vioolconcert gehoord, drie keer was het dat van Men delssohn. Wat een planning! De mensen die deze muziekuitvoe ringen organiseren, moeten van dergelijke zaken toch op de hoogte zijn. Of vragen die steeds om het enige concert, waarvan ze de naam kennen? Daarvoor voerde men de Symp- honische Metamorphosen über Themen von C. M. vonk Weber van Paul Hindemith uit. Het orkest speelde voorbeeldig (evenals in de beide andere on derdelen van het programma), maar deze muziek, een eindelo ze herhaling van Oosters-aan- doende thema's, maakte nauwe lijks indruk op ons. Daarvoor traditioneel, te weinig gedurfd. Verreweg het mooiste deel van het concert vonden wij dan ook het onderdeel, dat na de pauze werd gespeeld: de Enigma-va riations on a original theme, op 36 van Edward Elgar. Het is een andante met veertien variaties, die zeer afwisselend zijn van tempo en orkestratie. De muziek is tamelijk modem (de composi tie dateert van 1899), maar heeft voldoende binding met het tra ditionele om onmiddellijk be grijpbaar te zijn. Vooral de enorme spanning die Elgar op wekt door van de finale één grote climax te maken is in drukwekkend. De strakke en zeer charmante directie van Eu gen Jochum liet dit prachtige werk volledig tot zijn recht ko men. TON HARMSEN Mevr. Tesselaar verricht de officiële openingshandeling. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Precies een jaar nadat een korte felle brand het gebouw van de speeltuinvereni ging Westerkwartier aan de Ten Katestraat in de as legde en daarmee het zo moeizaam opgebouwde buurt- en club huiswerk in het Haagwegkwar- tier de nekslag scheen te heb ben gekregen, vond zaterda gochtend de heropening plaats van het totaal vernieuwde en zelfs nog uitgebreide buurthuis van Westerkwartier. Wat nie mand op 16 april van het vorig jaar voor mogelijk had gehou den, was toch gebeurd: Wester kwartier herrees. De officiële opening bestond uit het omdraaien van de sleutel door de vrouw van wethouder Tesselaar (samenlevingsop bouw). Dat gebeurde in aanwe zigheid van een groot aantal genodigden waaronder verschei dene leden van de gemeente raad, vertegenwoordigers van de welzijnsraad en de Leidse Jeugdactie en wethouder Tesse laar zelf, die zich voor het eerst in zes weken weer op straat waagde na geveld te zijn ge weest door hernia. Open doekjes voor ,,De pruik van de koning" OEGSTGEEST Koning Archibald heeft een waardevolle pruik, maar plotseling ontdekt hij dat deze gestolen is. Degene die hem zijn pruik terugbezorgd mag zijn dochter trouwen en regeren over het halve koninkrijk. Zo luidt de inhoud van de kinderoperette „De pruik van de koning". De kinderoperettevereniging „De Mascotte", aangesloten bij de Stichting Jeugd en Jongerenwerk te Oegstgeest had dit spel in vier taferelen op haar repertoire genomen. Zaterdag vond de première plaats in de aula van het Rijnlands Lyceum. Het geheel stond onder leiding van Johan Looijenstein die het spel met de kinderen heeft ingestudeerd. De jeugd en solisten werden muzikaal ter zijde gestaan door leden van het Jeugd Kamerorkest Leiden en aan de piano troffen wij Astrid Jonker. Men had veel werk gemaakt van de kostumering zo bijvoorbeeld de scenes .aan het hof van de koning, bij de kabouters in het bos en van de roversbende die het op de pruik gemunt had. Er werd pittig gezongen, vooral de groepszang ging de jeugd goed af. Sommige jeugdige solistjes kwamen niet helemaal uit de verf, maar misschien was enige plankenkoorts daar wel debet aan. Op dit punt schoot „De pruik van de koning" wat tekort De toeschou wers, en dat waren er velen, bekeken het op milde wijze en ze zorgden voor vele open doekjes. Ook het ballet, zoals dè rondedans van de kabouters, viel in de smaak. De choreografie was van Gerda van Everdingen. Het publiek heeft de uitvoering naar waarde genoten en was veelal vertederd door de prestaties van zoon of dochter. Kortom het was voor jong en oud een fijne avond. Applaus onderstreepte dit. ANTOON KOCH De wethouder richtte na de ope ning een enkel woord tot de genodigden waarin hij zich ver heugd toonde over het feit dat het toch mogelijk was gebleken voor Westerkwartier een vol waardig club- en buurthuis te herbouwen, al is de herschik king van de gemeentelijke sub sidies voor dit welzijnswerk die voor het vinden van het nodige geld moest worden uitgevoerd, niet door iedereen in dank afge nomen. De wethouder wees op de grote bedragen die de rijksoverheid en de gemeente jaarlijks aan het club- en buurthuiswerk geven en trok een vergelijking met de subsidie die bijvoorbeeld de Leidse Schouwburg van de ge meente ontvangt. Jaarlijks gaat er 4,5 miljoen naar het welzijns werk, (dat is 4,5 ton per club burg met 5 ton genoegen moet nemen. „Er kan dus zeker niet gezegd worden dat de welzijns sector er bekaaid afkomt," meende Tesselaar. Lofuitingen De openingsbijeenkomst in het Haagwegkwartier stond bol van de loftuitingen aan vele adres sen: aan dat van de wethouder voor de gemeentelijke steun bij de wederopbouw van Wester kwartier, aan het ministerie van CRM dat ook zijn medewerking had verleend, al waren de mid delen beperkt, en aan de men sen van het aannemersbedrijf Van der Waal die het werk in zo'n korte tijd wisten te klaren. Van verscheidene kanten wer den ook geschenken aangedra gen en naast een zee van bloem- stuiucen en planten van collega instellingen waren dat onder meer cheques ter waarde van 15.000 gulden van het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) voor de verbetering en aanleg van buitenaccommodatie voor de spelende kleintjes en een bedrag van de zusterspeeltuinverenigin- gen uit Leiden. Deze kunnen worden toegevoegd aan de rij van giften die Westerkwartier sinds de brand van alle kanten al kreeg toegestopt, waaronder 30.000 gulden voor de inventaris van de Kinderpostzegelactie en 10.000 gulden van de Nusso, het landelijk overkoepelend orgaan van speeltuinverenigingen in ons land. Namens deze organi satie kreeg de voorzitter van Westerkwartier, de heer Slig- gers, voor 25» jaar trouwe en toegewijde arbeid een zilveren VOORSCHOTEN Burgemeester en wethouders van Voorschoteir hebben besloten om de ge meenteraad het voor stel te doen om de nieuwe incassoveror dening op rekening van de nutsbedrijven in te trekken. Dat be tekent het laten val len van de rentebere kening op de nota's voor gas, licht en water en de korting van 1,- per nota voor de automati sche betalingen per giro of bank. Wethouder N. Ooster- baan (WD) stelt dat de intrekking van de nieuwe incassovoor- waarden een gevolg is van het bezwaar dat zowel het minis terie van Economi sche Zaken als Gede puteerde Staten te- gen de rentebereke ning hebben. De regeling is tot stand gekomen in overleg met het mi nisterie en werd goedgekeurd door de gemeenteraad als proef voor één jaar. Het ministerie heeft de renteberekening gedoogd, maar is thans teruggekomen op het besluit de re geling als een experi ment te zien, waar schijnlijk onder be stuurlijke of politieke druk. Wethouder Oosterbaan meent omdat rente fiscaal aftrekbaar is dat de rijksoverheid thans tot de ontdekking is gekomen dat de ge meente inkomsten gaat krijgen, die de rijksoverheid weer moet derven. Geschat werd dat de renteop brengst in Voorscho ten ongeveer 15.000,- tot 20.000,- zou zijn, maar die opbrengst wordt door de burger weer in mindering gebracht op de aan gifte inkomstenbelas ting.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3