voor ..flêrtd" Go Ahead firn Jansen: lasse maar oei zonder raelst Champagne Roda breekt met traditie Kraay: „Lekker in het zonnetje" AM FAALT ALS EENHEID Amsterdam se vandalen PSV wil Van Berlo (Helm. Sport) j meer problemen enoorcS: contracten ■mH TYPERING VAN DE GRAAFSCHAP-AZ'67 DEVENTER De restau ranthouder van De Ade laarshorst liet direct na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Mulder vier flessen champagne naar de kleedkamer van Go Ahead Eagles brengen. De Deventer-ploeg had de hoofdrol opgeëist door kampioenskandidaat Ajax met 1—0 te verslaan. De grote held was niet de schrik van elke doelman Ruud Geels, maar de klei ne middenveldspeler van de Eagles, SJaak van der Pas. In de veertiende mi nuut kwam „David" oog in oog met Schrijvers en tikte met een listige beweging de bal langs „Goliath". Ruim een uur later stapte een ontredderd Ajax van het veld. Ruud Geels na afloop: „Als we nog eens negentig minuten had den gespeeld, was het toch 1—0 gebleven. Ajax miste de precisie om de gelijkmaker achter Spijker man te werken. We hebben kansen genoeg gehad maar het beetje geluk, dat ook Ajax nodig heeft, hebben we gemist". Trainer Ivic, die na de achterstand zelfs Barry Hulshoff als rechter spits liet opereren, zei vinnig: „Dit was de slechtste wedstrijd die Ajax ooit heeft gespeeld. We moeten de uitslag en de wedstrijd maar snel vergeten". In het taktisch concept van trainer DEVENTER. - Voor en na Go Ahead—Ajax heeft een groep Jeugdi ge supporters van Ajax zich ernstig misdragen. Voor de wedstrijd wer den in de binnenstad van Deventer vernielin gen aangericht. De poli tie zette drie boefjes op de trein richting Amster dam. Na het duel sloe gen de Amsterdamse vandalen letterlijk toe. Met stokken brachten zi] aanzienlijke schade toe aan rondom het stadion geparkeerde auto's. Henk van Brussel moest het mid dentrio Ajax bij de middenlijn op vangen. Bert Strijdveen werd aan deze taktiek opgeofferd. Hij was buiten de ploeg gelaten omdat hij er niet in paste. Slagvaardig De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de overwinning terecht kwam bij de ploeg, die qua kansen het minste recht op de zege had. De Eagles waren echter In de veer tiende minuut slagvaardig toen SJaak van der Pas een vrije trap van Theun Kist aannam nadat Kees van Kooten onder de bal was doorgelopen. Met een nuch tere beweging tikte Van der Pas do bal achter de kansloze Plet Schrijvers (1—0). De voorsprong gaf de Deventer- ploeg vleugels waardoor Ajax, wat over veel meer klasse beschikte, werd gedegradeerd tot een „gewo ne tegenstander". In individuele acties en techniek staken de Aja- cieden ver boven de Eagles uit, maar als eenheid faalde Ajax. Na de rust werd de teleurstellende Ling vervangen door Hulshoff, die echter tegen verdediger Koopman geen schijn van kans kreeg. Een maal kwam Hulshoff in kansrijke positie maar zijn schot belandde op de paal. Naarmate de wijzer van de grote klok dichter naar de negentig liep, kwam Ajax meer in het offensief. Tien minuten voor het einde zette de kampioenskandidaat de eind sprint in en werd Go Ahead met de rug tegen de muur gezet. De Eagles kwamen in de resterende tijd niet meer over de middellijn, maar hielden de voorsprong vast en pakten de twee belangrijkste punten die de ploeg definitief uit de degradatiezöne haalde. Scoreverloop: 14. Van der Pas 1—0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 19.000. Eagles: Spijkerman: Koopman. Wal beek, Oude Wesselink, Woudsma; Van der Pas, Kist, Waalderbos (Christian sen); Vuskovic, Van Kooten, Körver. Ajax: Schrijvers: Suurbier, Dusbaba, Krol, Van Dord; Erkens, Zuidema, Schoenmaker; Ling (Hulshoff), Geels, Arnesen (Notten). MAANDAG 18 APRIL 1977 (Van onze correspondent) DOETINCHEM Een aangenaam voorjaarsweertje met flinke perloden zon. Dat was het enige waarvan In stadion „De Vijverberg" te genieten viel want van een attractieve partij voetbal tusaen De Graafachap en AZ'67 was beslist geen sprake. De toeschouwers hebben anderhalf uur naar een zouteloze vertoning moeten kijken. Het abominabel slechte spel was zeker niet in de eerste plaats aan De Graafschap te wijten. Tegen AZ'67, dat het hoogste aantal doelpunten heeft gescoord (69) is het nu eenmaal oppassen, zeker voor een ploeg als De Graafschap, dat slechts 26 doelpunten verzamelde. Trainer Hans Dorjee had dat begrepen en kon slechts hopen om door middel van een sterk behoudende taktiek een puntje uit het vuur te slepen. Dat ene puntje heeft De Graafschap gekregen. Dorjee: „Mijn opzet la gelukt Het heeft geen zin om tegen een ploeg als AZ'67 te proberen goed te voetballen want dan ga Je onherroepelijk de boot in omdat er bij AZ meer kwaliteit loopt dan bij ons". „Een verdedigende opzet met opdracht aan de buitenste verdedi gers om, als dat mogelijk zou zijn, zoveel mogelijk mee naar voren te gaan, heeft de aanval van AZ ontregeld. De aanval liep zodoende steeds weer in onze fuik." Gelijk Hans Dorjee kreeg gelijk. AZ bracht er bitter weinig van terecht. Een blessure van John Metgod was voor AZ-trainer Hans Kraay het belangrijkste excuus voor de povere vertoning van de Alkmaar- se elf. „Doordat Metgod niet fit was. kwam er te weinig beweging op links. Metgod is een belangrijke schakel in ons elftal." De Ietwat geïrriteerde Kraay was overigens weinig spraakzaam. „Het was lekker In het zonnetje. Ik zat In een dug-out op een goed plekje. Wat moet Ik over een wedstrijd als deze nog zeggen?" De enige echte scoringskans in de eerste helft was voor De Graafschap. Een minuut voor het rustsignaal nam Gerdo Hazelhek- ke de bal met de hand mee. De matig leidende Jan Beek zag het niet en plotseling stond Hazelhekke alleen voor Meskovic. Hij schoot tegen de paal, waarna Joop Koenders de terugspringen de bal weer voorzette en Storm alleen voor Meskovic verscheen. Knullig kopte Storm de bal in de handen van de Alkmaarse doelman. Na de rust kreeg AZ twee mogelijkheden. Bij de eerste stond de aanval te slapen toen Hovenkamp na een knappe actie de bal voor het doel van Van Zoghei trok. Voorts verscheen Van Marwijk alleen voor Van Zoghei na een blunder van Van Londen. Van Marwijk lepelde de bal over het doel. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 6500. De Graafschap: Van Zoghel; Overgoor, Brandts. Van Londen. Kertin; H. Koenders, Hiddink, Van Veenendaal; J. Koenders, Storm, Hazelhekke. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever. Vonk. Spelbos, Hovenkamp; Metgod. Van Hanegem, Ny gaard; Vosaer (Smeets). Kist, Van Marwijk. 22 KERKRADE Roda JC heeft tegen een verbijsterend slecht spelend PSV gebroken met een kwalijke traditie. Sinds de Limburgers in 1973 de eredivisie bereikten, speelden zij in totaal acht keer tegen PSV en geen enkele maal won Roda JC. Daaraan werd gisteren een einde gemaakt door PSV met 2—0 te verslaan. Er dient echter bij gezegd te worden dat de Eindhovenaars het Roda niet moeilijk hebben gemaakt. De instelling van PSV was ver beneden de maat. Roda speelde, in tegenstelling tot de week tevoren bij Haarlem, met veel inzet. Toch kreeg PSV kansen genoeg, maar de Eindhovenaars wisten er geen raad mee. In de 23e minuut kopte Dick Nanninga uit een door Van der Lem genomen vrije trap de bal onbereikbaar in de verste hoek. PSV accepteerde de achterstand gelaten, waardoor Roda een overwicht kon verkrijgen. Toonstra schoot buiten bereik van Van Engelen tegen de paal. In de eerste tien minuten na de rust maakte PSV de indruk iets aan de achterstand te gaan doen. Dat leverde enkele fraaie kansen op. Van der Kuijlen, Deacy en anderen faalden echter. Nadat het Eindhovense offensief wat was geluwd, was het weer de beurt aan Roda, dat de strijd definitief besliste. Adrie van Kraay wilde terugspelen maar deed dit zo slordig dat Dick Nanninga de bal kon bemachtigen, Van Engelen omspeelde en simpel scoorde: 2-0. Deijkers (PSV) werd vervangen omdat hij een gescheurde enkel band opliep toen hij door zijn enkel zakte. Scoreverloop: 23. Nanninga 1—0. 64. Nanninga 2—0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.200. Roda JC: Dacier, Broeks, Pfeiffer, Zlegler, Ehlen, Meuser, Kolding, Degens. Toonstra. Nanninga, Van der Lem (Vermeulen). PSV: Van Engelen; Krijgh, Van Kraay, Stevens. Poortvliet, Deijkers (Niels- son), W. v.d. Kerkhof, Smits. R. van de Kerkhof. Van der Kuylen, Deacy. (van onze correspondent) EINDHOVEN PSV zal vrijwel zeker de 23-Jarlge linkerspits Gerard van Berlo van Helmond Sport contracteren. Van Berlo Is aan zijn eerste seizoen van Helmond Sport bezig en speelde daarvoor een Jaar bij FC Den Bosch. De transferprljs bedraagt ongeveer anderhalf ton. NEC contracteerde voor een jaar Jan Goossens (18) van de dp'de klasser Gelria. HHB33HE32BIi98SH dam Drie maanden was Wlm i) door een ernstige blessure ultge- ild en was Feyenoord verstoken van inmisbare steun. Gisteren, tegen kwam Wlm.Jansen tien minuten na it in het veld. Het was alsof er een sche schok door de ploeg ging. Er leens meer zelfvertrouwen, er kwa- etere combinaties tot stand. Dat zou ken kunnen hebben met een „psy- llsch effect" maar het was simpel- mdat Wlm Jansens klasse borg staat ntelligenter spel. Van dat moment af et ook gedaan met het overwicht van 1 en stichtten de passes van Wlm 1 verwarring. Boskov zei het zo: „Klasse verloochent zich »'s Wim Jansen veertig is, kan hij niet meer ..loper", maar hij zou nog wel die pass kunnen Klassespelers zijn ook het goedkoopst want d haal je er altijd uit. Dat is zelfs met Cruyff roerde Boskov tevens een probleem aan Feyenoord naast de andere worstelt. >ntracten lopen af en niemand weet wat de toekomst brengt. Er zijn spelers die beweren weg te kunnen. Het ergst eraan toe is Theo de Jong, totaal uit vorm en geplaagd door zorgen over zijn toekomst. Boskov: „De Jong speelt ongeïnte resseerd, zonder initiatief. Ook als hij aan de bal is, doet hij er niets mee. Alleen tegen Ajax en PSV speelt De Jong altijd goed maar dat is wel erg weinig voor een heel seizoen". Boskov greep dan ook de kans aan om De Jong eruit te halen voor Wim Jansen want wederom toonde de speler die eens briljant kon voetballen en het hardste schot van Nederland werd toebedacht dat hij ongemo tiveerd is. Met de komst van Wim Jansen laaide ook het vuur weer wat op, dat na een kwartier al gedoofd leek. Toen waren beide doelpunten reeds gevallen. terugspelend en Ramljak de centrale verdediging en stond Rijsbergen op rechts. Vreijsen had als rechtermiddenveldspelef een vrije opdracht en zwierf dan ook overal en Van Deinsen speelde linkerspits. Ook Sparta was door elkaar gehusseld. Lees was laatste man, Weerdenburg voorstopper „om met zijn lengte Nico Jansen in bedwang te houden", aldus ■trainer Cor Brom. Dat lukte zo goed dat Nico Jansen slechts eenmaal een schot kon lossen. De opzet van de aanvallen was nochtans bij Sparta beter verzorgd en vooral tegen de rust Van Staveren en Clarke net naast en erna eigende Sparta zich de meeste kansen toe. Feyenoord nam de leiding. Vreijsen haalde na een Geen kracht korte combinatie met Krauz Ineens uit, Doesburg was totaal verrast en de bal suisde In do linkerboven hoek. Pal daarop zwenkte Mlchlelsen langs Vreijsen die sukkelig viel en daarmeo een sliding wilde suggereren. De voorzet werd door Treytel noch Ramljak verwerkt en Clarke zette zijn hoofd tegen de bal: 1-1. Fantasie Twee ploegen, die in een fantasie-opstelling vervielen tot zwoegen, waarbij Sparta toch het beste van het (matige) spel had. Feyenoord miste de nog steeds geblesseerde Vos, en Schneider wegens een schorsing. Zodoende vormden v.d. Korput angstig na zijn blunder tegen Molenbeek en daarom veelvuldig Toen Wlm Jansen aantrad, werd Feyenoords spel Intelligenter. HIJ zag de openingen voor subtiele passes maar kon nog niet volop in de strijd gaan. Wlm Jansen: „Ik was al bil] dat het gevoel voor de passes er nog Is. Maar mijn conditie laat natuurlijk te wensen over. Ik heb nog geen kracht om mijn Ideëen uit te voeren en moet het bij passes laten". Daaruit ontstond niet het gewenste effect. Sparta kon tegen het eind nog drie mogelijkheden creëren, op een waarvan Treytel (kopbal van de in de lucht ijzersterke Clarke) een save moest verrichten. Sparta's trainer Cor Brom: „Ik vind dat we, gezien de kansen, hadden moeten winnen, maar als je de zaak niet afwerkt, houdt alles op". Hij nam Michielsen, die een gele kaart kreeg omdat hij zonder meer Wijnstekers omverschopte scheidsrechter Weerink. ingevallen voor Derks die nota bene voor de Tros in Frankrijk vertoefde, had beslist rood moeten tonen - in bescherming met hem „overconcentratie" toe te dichten.Dat kon Boskov van zijn mannen niet zeggen. De onverbeterlijke optimist ziet toch nog mogelijkhe den „mits we van Ajax winnen volgende week". Hij wil de moed er in houden, tegen beter weten in waarschijnlijk. Na Ajax—Feyenoord opent directeur Brox de contractbesprekingen „op harde basis". Brox: „Wie niet heeft gepresteerd, zal niet meer kun nen eisen dan hij heeft. Daaraan houd ik onvoor waardelijk vast." Boskov: „Klasse kopen kan Feyenoord momenteel niet. Wij hebben jonge spelers en ik ben verheugd dat zij zich handha ven in een team dat niet draait, want dat is moeilijk". Gods water over Gods akker laten lopen, lijkt het parool voor Feyenoord. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 9, Vreijsen 1—0. 12. Clarke 1—1. Scheidsrech ter: Weerink. Toeschouwers: 22.714. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, v.d. Korput, Ramljak, Wijnste kers; Vreijsen, De Jong (W. Jansen). Kreuz; Budding (Ernst), N. Jansen, Van Deinsen. Sperta: Doesburg; Jansen. Lees, Weerdenburg, Visser; De .Goey, Balkestein, Michielsen; Van Zoest, Clarke, Van Staveren. t moment waarop Sparta bijna toch nog had gewonnen. Ray Kke schiet. De bal zal van de linkerpaal naar de rechter- tsen en weer het veld in. Maar Clarke staat buitenspel, (mljak en Rijsbergen heffen, als gebruikelijk, de arm. Scheids- thter Weerink heeft het ook geconstateerd en heeft de fluit ids in de mond. ran der Pas (8) loopt juichend terug. Hij heeft Schrijvers verslagen en zijn gebracht, wat twee punten zou betekenen. Eagles if, ingezet als aanvaller om te redden wat te redden is, is net te laat. Doelman man heeft de bal al weggetikt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13