RENTABILITEIT VAN SNIJBLOEMENSECTOR WERD WEER SLECHTER Animo tot kopen van bloemen in Frankrijk en West-Duitsland daalt MOW, F*D HINDERWET HINDERT BOER land en tuinbouw Loon- en energiekosten oorzaak NACHTVORST DRIJFT GROENTEPRUZEN OP MEER BLOEMEN, TOCH HOGERE PRUZEN VEEL PROFETEN, MAAR WEINIG MARTELAREN LEIDSE COURANT. PAGINA 1' DEN HAAG - De gemiddelde rentabiliteit van de Nederland se snijbloemensector, is vorig lij jaar weer slechter en nog ver- ra der negatief geworden. Dat kwam door gestegen loon- en energiekosten en een onvol- R doende opbrengstenstijging. De omzet van de bloemenvei lingen steeg met 14 procent tot ongeveer 1,25 miljard gulden. Voor een niet onbelangrijk taj deel werd die stijging veroor zaakt door de pot- en perk- plantenomzet, die met 26 pro cent omhoog ging. Voor snij bloemen alleen was de stijging maar 10,4 procent. )nj Dit heeft de voorzitter van de vereniging van bloemenpeilin- gen in Nederland, drs. G. Ho- gewoning vrijdag gezegd tij dens de algemene vergadering van zijn organisatie in Den J Haag, waarover wij al eerder berichtten. Houdt men rekening met de areaalvergroting dan resteert een gemiddelde stijging van de ^petto-opbrengst per vierkante ie*, meter snijbloemen met 4,4 d ^procent. Die stijging is deels toe te schrijven aan produkti- viteitsverbetering, anderzijds aan een prijsverbetering die volgens de voorzitter te gering was om de kostenstijging te compenseren. De voorzitter vroeg meer aan dacht voor de inwendige kwa liteit van de bloemenn; snij- rijpheid en houdbaarheid. De teler stelt zich, via het vrije spel van vraag en aanbod in op de wensen van de handel en die handel, meende de voorzitter, stelt zich met zijn gedrag bij de veilingklok nog te veel in op te vroeg geoogste bloemen. Voorzitter Hogewoning meent voorts dat voorzichtigheid met de invoer van bloemen uit der de landen geboden is. Niet ont kend kan worden dat de Euro- De stijging van de omzetten bij de Nederlandse bloe menveilingen waren in niet onbelangrijke mate te danken aan de gestegen pot- en perkplantenomzet. Hier een cyclaam Persicum. pese groot- en kleinhandel in bloemen in bepaalde maanden een aanvulling uit die derde landen vraagt. Het gaat dan echter met recht om een aan vulling, een gevarieerd pakket, niet om eenzijdige overvoering van de markt met anjers. Kenya en Columbia, aldus de voorzitter, vormen wat dat be treft met hun zeer lage ar beidskosten (30 tot 50 cent per uur) het grootste gevaar. Van ontwikkelingswerk is daar geen sprake, eerder van een „neo-koloniale aanpak." Klei ne of middelgrote bedrijven zijn er nagenoeg niet. De bloe men worden er voornamelijk geteeld op zeer grote bedrij ven, die veelal in handen zijn van banken, grootgrondbezit ters en industriëlen, die soms ook nog in een ander land gevestigd zijn. De heer Hogewoning pleitte voor een effectief werkend stelsel, dat verstoring van de EEG-bloemenmarkt door de importen uit derde landen zo veel mogelijk voorkomt en dat, wanneer die zich toch voordoen, automatisch maat regelen in werking laat tre den. Zo'n stelsel wilde hij in plaats van het nu in de ge meenschap gehanteerde vin- ger-aan-de-pols-systeem. Het in beperkte mate veilen van importbloemen op Neder landse veilingen achtte drs. Hogewoning aanvaardbaar, al leen omdat anderen in de EEG anders een deel van de taak van onze handel zouden over nemen. Er moeten dan echter wat hoeveelheid en kwaliteit betreft wel stringente eisen ge steld worden. Voorkomen moet worden dat deze afzet- methode leidt tot produktie- vergroting in de derde landen, een effectieve EEG-regeling zal moeten waarborgen dat importvergroting niet onbe perkt door kan gaan. Discussie In de achterban is de discussie nog aan de gang. De vereni ging als zodanig laat de aange sloten veilingen vrij in hun beslissing wel of niet veilen van importbloemen. Men dient echter volgens de voorzitter wel oog te hebben voor de belangen van de Nederlandse exporteurs, omdat hierbij ook het producentenbelang op het spel staat HONSELERSDIJK Zowel uit Frankrijk als West-Duits- Iand komen berichten, die eni ge zorgen geven over de toe komstige ontwikkelingen voor de verkoop van bloemen, die over een weerslag kunnen geven op de Nederlandse bloe menhandel. Het blijkt dat in beide genoemde landen de animo, misschien ook wel de mogelijkheid, tot kopen van bloemen achteruit gaat Zo werd in het afgelopen jaar door 78 procent van de West- duitse gezinnen bloemen ge kocht, hetgeen vier procent minder is dan in 1975. In to taal werd een verlies van plm. 600.000 bloemenkopende huis gezinnen geconstateerd. In Frankrijk gaat het al niet veel beter, blijkens rapporten lag in september van het vorig jaar daar de aankoop van bloemen 19 procent lager en in mei bedroeg dat zelfs 22 pro cent. Doordat de gemiddelde prijs aanzienlijk hoger lag, steeg echter het totale omzet cijfer nog met 15 procent de snijbloemen totaal 533 mil joen DM. en steeg het daarop volgend jaar tot 777 miljoen, dus met 44 procent. Maar in 1972 was er een toename met slechts 28 procent, in 1973 11 procent, in 1975 2 procent maar het afgelopen jaar was er geen toename meer te con stateren. Iets gunstiger is de situatie wat betreft potplanten met in 1972 stijging van 28 procent, een forse sprong in 1973 met 42 procent, in 1974 nog 12 procent, in 1975 slechts 5 pro- cënt en afgelopen jaar maar 10 procent. De totale bloemen- en planten omzet in West-Duitsland daal de in toename sinds 1972 van 39 procent tot slechts 3 pro cent in het afgelopen jaar. Uit de cijfers blijkt ook dat de gemiddelde prijzen voor pot planten nog iets stegen. Vastgesteld werd, dat de West- duitse gezinnen in het afgelo pen jaar méér anjers en ge mengde boeketten kochten maar minder tulpen en chry santen. Ook op de West-Duitse markt doet zich het verschijnsel voor, dat een gezin thans iedere twee weken een bos bloemen koopt en dan vaak gedurende lange tijd heel weinig of niets. Er zijn zelfs gezinnen, die niet iedere week bloemen kopen. Het bureau voor marktonder zoek oppert dat met hulp van een rekJame-aktie dat moet worden doorbroken, waarvoor reeds contact is opgenomen Potplanten Een West-Duits bureau voor marktonderzoek heeft vastge steld, dat de situatie in de sektor potplanten iets gunsti ger lag dan voor de snijbloe men, omdat in die éektor het percentage kopers slechts daalde van 67 naar 66 procent. Er is sinds 1971 een gestadige teruggang te constateren in de bestedingen aan bloemen en planten op de West-Duitse markt. In 1971 was dat voor Kas met gladiolen Zelfde patroon Geconstateerd is verder, dat de aandelen van de markt in de diverse detailhandel nau welijks van kanalen verande ren en hetzelfde patroon blij ven volgen. De bloemenwin kels hebben iets meer dan de helft van de markt in handen, gevolgd door de handelskwe kers met 20 procent en de weekmarkten met 18 procent. Het levensmiddelenbedrijf met verkoop van bloemen blijft vrijwel stabiel met 10 procent in het marktaandeel. Een verheugend feit is, dat ondanks genoemde situatie, Nederland kans heeft gezien haar aandeel op de West-Duit se markt iets te vergroten, namelijk van 73,8 procent in 1975 tot 75,3 procent in het afgelopen jaar. Dan volgt Ita lië met 11,6 procent met 13 procent in 1975. Onderaan staat (nog) Thailand met 1,5 procent in 1975 en 1,6 in het afgelopen jaar. Wat Frankrijk betreft, ziet het er naar uit, dat de gestegen prijzen voor bloemen in dat land in het afgelopen jaar met 13 procent, het kopen van bloemen vermindert. Men be perkt zich meer tot het cadeau geven van bloemen, doch haalt die zelf minder in huis. Het aankopen van bloeiende plan ten gaf wel iets gunstiger cij fers te zien. De markt voor bloemen in huis is het afgelo pen jaar met 20 procent terug gelopen. DEN HAAG Het landbouw schap wil met spoed een ver goedingsregeling voor bepaal de landbouwbedrijven die geen hinderwetvergunning kunnen krijgen. Het heeft de ministers van landbouw en visserij en van volksgezond heid en milieuhygiëne ge vraagd, deze zaak nog in het demissionaire kabinet af te doen. Over zo'n vergoedingsregeling, waarop het schap al jarenlang heeft aangedrongen, is volgens het schap overeenstemming bereikt tussen de ministeries van landbouw en visserij, van volksgezondheid en milieuhy giëne en van financiën. Toch blijven de goedkeuring en de inwerkingtreding nog uit. De tussen de ministeries be reikte overeenstemming, aldus het landbouwschap, betreft het verlenen van een vergoe ding onder bepaalde omstan digheden aan landbouwbedrij ven, die al voor 1972 stonden, waar intensieve veehouderij wordt uitgeoefend en mest wordt bewaard. Moeten zulke bedrijven worden gesloten doordat ze geen hinderwetver gunning kunnen krijgen, dan lijden de betrokken boeren aanzienlijke schade. Een aan tal gemeenten, aldus het land bouwschap, wacht met sluiting tot de vergoedingsregeling De nachtvorst van de afgelopen weken heeft de groei en de aanvoer van vollegronds- groenten afgeremd. De weersvooruitzichten melden ook voor de komende week kans op nachtvorst, waardoor er in de huidige situa tie weinig verandering komt Vooral hier door is er een sterkere vraag naar glas groenten ontstaan met prijzen die voor veel gewassen hoog bleven en zelfs opliepen. Voor sommige gewassen was er zelfs sprake van prijsverschillen van 1,70 per kilo in vergelijking met vorig seizoen. De schade aan de buitengewassen is tot nu toe beperkt gebleven, hoewel de kwaliteit wel geleden heeft van de lage temperaturen. Postelein, ook behorende tot de goed betaalde groenten. Andijvie schaars De aanvoer van andijvie is ten opzichte van de voorafgaande weken van beperkte om vang, vandaar dat de prijzen voor Pasen al opliepen naar 2,47 per kilo. De week na Pasen bleek de prijs zich goed te handha ven, nl. 2,30 per kilo (vorig jaar 86 cent). Ook voor de komende week wordt er gere kend op een aanvoer die ver achter zal blijven bij die van vorig jaar. De prijs kan iets dalen, maar het prijsverval zal zeer beperkt zijn, andijvie blijft duur voor de tijd van het jaar. Spi imazie Vooral bij spinazie is er duidelijk sprake van een a an voerremming van de natuurspi- nazie voor nachtvorst. Hierdoor is de prijs de afgelopen week als een vuurpijl omhoog geschoten. De afgelopen week lag de gemid delde prijs op 3 gulden per kilo tegen een gemiddelde prijs van 1,29 in het vorige seizoen. Voor de komende week wordt er weinig verandering in de aanvoer verwacht Voor de kwalitatief goede spinazie zullen goede prijzen betaald worden. Sterke vraag naai- was peen. Bij dit gewas is er ook sprake van een uitzonderlijk seizoen. Het koude weer van de afgelopen weken heeft de vraag naar dit gewas doen toenemen. De aanvoer ligt al enige weken behoorlijk lager dan vorig jaar. Daarnaast is er nog geen sprake van concur rentie van Italië en Cyprus. Al deze factoren dragen ertoe bij dat er uitstekende prijzen betaald worden. De gemiddelde prijs ligt op 2,20 per kg., vorig jaar moest men genoe gen nemen met een gemiddelde prijs van 50 cent per kg. In de aanvoer wordt weinig verandering verwacht maar zodra de con currentie om de hoek komt kijken zullen de prijzen snel kunnen dalen. Bloemkoolprijs dalende De aanvoer van bloemkool onder glas gaat nu in een snel tempo toenemen. Tot nu toe lag de prijs aanzienlijk hoger dan vorig jaar, maar zoals het zich nu laat aanzien heeft dit de langste tijd geduurd. De import van buitenlandse bloemkool drukt ook op de Hollandse prijzen. De ingevoerde Italiaanse bloemkool wordt tegen een groothandel- sprijs van twee gulden per stuk verkocht Voor de Hollandse bloemkool varieerde de prijs de afgelopen week van 1,40 tot 3,60 per stuk, afhankelijk van de grootte. De komende week zullen de prijzen dalen. Paprika's in opspraak Dit gewas is de afgelopen weken in op spraak gekomen omdat de regeling van de referentieprijzen voor dit gewas van de baan worden geschoven, ondanks al het voorbe reidende werk wat men reeds verzet heeft Zo op het eerste gezicht zitten er wel sterke mannen in Brussel, het is echter wel de vraag of ze de belangen van de land- en tuinbouw dienen of juist tegen werken. Het ziet ernaar uit dat de bescherming van de glastuinbouw binnen de E.E.G in Brussel langzaam maar zeker ondermijnd dreigt te worden. Gelukkig kan er op het ogenblik van goede prijzen gesproken worden bij de paprika's. Voor de groene sorteringen va rieerde de prijs van 3,60 tot 4,00 per kg. en lag hiermee 1 gulden hoger als vorig jaar. Het aanbod van rode paprika's is echter nog van beperkte omvang, het zal waarschijnlijk nog wel een twee weken duren voordat er sprake is van een behoorlijke aanvoer. Overige gewassen Voor radijs worden nog steeds beste prijzen betaald, de gemiddelde prijs ligt op een gulden per bosje. De aanvoer zal verder toenemen, het ziet er echter niet naar uit dat de prijzen veel zullen veranderen. Poste lein behoort ook weer tot de goed betaalde groenten, namelijk 2,75 per kg. Ook prei is de afgelopen week in prijs gestegen, de prijs liep namelijk op naar 1,90 per kg. Raapstelen noteerden een prijs van 33 cent per bosje. De snijbonenprijs is iets gedaald, te weten ƒ7,60 per kilo, hierdoor behoren ze beslist nog niet bij de goedkopere gewas sen. De sperziebonen zijn in prijs opgelopen naar 11,50 per kg. Aardbeien De Hollandse aanvoer begint een steeds grotere omvang te krijgen. Het is wel zo dat de telers van dit gewas al een aantal jaren geteisterd worden door een geduchte con currentie. Ook dit nog zo jonge seizoen is er niet vrij van. Het zijn vooral Italië en Israël en in mindere mate België die de Hollandse aardbeien beconcurreren. Israël voert de grootste partijen in tegen een erg lage groothandelsprijs nl. tussen de 4,50 en ƒ6,00 per kg. Voor de Italiaanse aardbeien ligt de prijs tussen de ƒ6,50 en 7,35 per kg. Voor België en Nederland ligt de gemid delde prijs op 13,-. De aanvoer zal de komende weken sterk toenemen waarbij de prijzen verder dalen. De huismoeders zelf en mannen die haar op een paasbloemetje hebben willen verrassen, zullen vaak hebben geconstateerd: „De bloe men zijn duur". En zo was het ook in de afgelopen week. De cijfers aan de bloemen veilingen en dus ook aan de CCWS, spreken in dat opzicht een duidelijke taal, die soms merkwaardig en verrassend kan worden genoemd, ook al houdt men er rekening mee, dat vorig jaar Pasen een week later viel dan thans. Zeer waarschijnlijk heeft het koudere weer meegewerkt aan een hogere prijszetting maar anderzijds moet worden gesteld, dat het aanbod van bloemen groter en voor sommige soorten zelfs aanzienlijk groter was dan in dezelfde week van het vorig jaar. Of men nu vaker een bloemetje meeneemt dan wel dat het geld nog gemak kelijker rolt dan vorig jaar valt moeilijk te zeggen, maar feit is wel, dat het een goede week is geweest in de bloemenhandel. Zo viel bijvoorbeeld op, dat vergeleken bij het vorig jaar de aanvoer van lelietakken het dubbele bedroeg van de aanvoer in dezelfde week van het vorig jaar en deson danks de gemiddelde prijs zich vrijwel kon handhaven, speciaal wat betreft de Enchant ment. Over de hele lijn lag - zoals nader zal blijken - de gemiddelde prijs hoger dan vorig jaar. Stemming goed Het koude weer had een gunstige invloed op de bloemenhandel. De stemming aan de veiling was dan ook goed te noemen. Opval lend is dat hoewel de aanvoer van tulpen thans aanzienlijk groter was dan vorig jaar, Het sorteren van lelies. de prijs er toch aanmerkelijk op vooruit ging. Het totale omzetcijfer aan de CCWS beliep afgelopen week 14.576.728,64 tegen 7,645.201,10, dus bijna het dubbele van het vorig jaar. Het beeld wordt verduidelijkt door vermelding van de aanvoer, die voor de snijbloemen ruim 32.000.000 bos of stuks bedroeg met een opbrengst van 13.557.864,09 tegen 7.024.457,52 vorig jaar. Een soortgelijk beeld gaven de potplanten, met een totaal omzetbedrag van 928.936,87 tegen ƒ587.390,63 vorig jaar. Met de perk- planten was het al niet veel anders, nu een omzet van ƒ30.317,87, vorig jaar 11.685,54. En zelfs de buitenlandse bloemen droegen aan de hogere omzet bij met ƒ21.667,41 vorig jaar en thans ƒ59.609,85. Sprekende cijfers dus! Duidelijker wordt het nog bij vermelding van de gemiddelde prijzen, vergeleken bij die van het vorig jaar tussen haakjes. Anjers 37 (20), fresia 70 (40), irissen 31 (15) snij groen 1,98 (1,50) trosanjers 31 (25), lelie kelk 53 (42) lelietak 52 (57) tulpen 19 (14) grote rozen 55 (29) kleine rozen 36 (17). De rozen steken dus er wel fors bovenuit ook al verschilden de aangevoerde hoeveel heden nauwelijks met die van het vorig jaar. De tulpen met bijna 600.000 bos gaven een betere prijs dan vorig jaar, toen slechts 134.903 bos werden aangevoerd. En hoewel er met 111/2 miljoen bos fresia daarvan thans ruim een miljoen bos meer werd aangevoerd, deden de prijzen het toch aan zienlijk beter. Anjers waren er wat minder, maar van de troschrysanten met ruim 4 miljoen bos, was er ruim een miljoen bos méér en toch een aanzienlijk hogere prijs dan vorig jaar. Nu maakt weliswaar een enkele zwaluw nog geen zomer, maar een dergelijke week geeft de bloementeler toch weer moed, dat het geen neergang in de prijzen blijft en er mogelijkheden aanwezig blijven. Voor de komende week wordt een beperkter aanvoer verwacht en het is niet onwaarschijnlijk te noemen, dat de prijs beneden die van afgelo pen week zal blijven. Maar wie weet valt dat nog mee. Het bloembollenvak heeft vele profeten, maar weinig martelaren De profeten zijn nu al druk bezig met hun voorspellingen - over de oogst in 1977 en over de prijzen in 1978. Er zijn onheilsprofetieën bij, maar enkelen laten ook wat mindere sombere geluiden horen. Punt één: het gewas. Dat de nachtvorsten minder feestelijke gevolgen kunnen hebben, is zeker niet uitgesloten. De tulpen, de narcissen en de hyacinten kwam door het zachte weer in februari en maart heel vroeg boven de grond. Dat zou geen kopzorgen hebben gegeven als daarna wat koel ernstig weer was gevolgd, waardoor de gewassen konden afharden. Dat gebeurde echter niet. Het blééf zacht weer en toen kwamen over dat weinig ontwikkelde kruid ineens de allesbehalve malse nachtvorsten. De kans is groot dat dit 'vuur ten gevolge zal hebben. De spuit is bij vele kwekers dan ook fluks uit de schuur gehaald. In hoeverre dat, alles nadelige invloed zal hebben op de oogst, kan nu geen zinnig woord worden gezegd. Wel blijkt hieruit dat men bepaald niet alles in de hand heeft. Er kunnen voor de rooimachines aan de slag gaan trouwens nog wel meer meteorologische surprises uit de lucht rollen, waar men geen enkel schild tegen kan opheffen, laat staan een wapen opheffen. Laag pitje Wat de handel betreft: die staat momenteel op een uiterst laag pitje, terwijl de prijzen van verschillende cultivars onder druk staan. Speciaal die van Apeldoorn met de diverse mutanten. Apeldoorn zift twaalf, is momenteel al gezakt naar ƒ9,- als men zandbollen heeft aan te bieden. Dat is een heel verschil met een half jaar geleden toen men graag 10,50 kon maken, De rest van het sortiment blijft op papier weliswaar gelijk, maar er wordt heel weinig verkocht. De exporteurs die al zo veel bollen hebben vóórgekocht, vertonen geen enkele behoefte om meer koopbriefjes te schrijven. Temeer daar veel erop wijst dat er in het buitenland niet meer bollen zijn verkocht dan in 1976. De algemene verwachting is dat het tegen deel eerder het geval zal zijn. Cijfers hier over ontbreken, omdat de exporteurs hun gegevens niet aan de grote klok hangen. Een aan klaagzangen heeft het nog nooit ontbro ken, zodat niemand ze serieus neemt ook al zijn ze voor de volle honderd procent ge rechtvaardigd. Weinig handel in tulpen dus, maar ook in narcissen, hyacinten en irissen gaat momen teel weinig om. Dat laatste gewas heeft hier en daar van de nachtvorsten een fikse tik gekregen. Trieste afloop Opvallend is dat terwijl de gladiolenhandel zo triest afliep, de dahlia's tot en met de laatste knol zijn „opgelikt" tegen hoge tot soms zeer hoge prijzen. Dat kon wel weer eens een goede aanloop zijn voor de dahlia- handel in het komende najaar. De vraag naar stekken en land is groot en een uitbrei ding van het areaal zit er wel in. Men holt nu eenmaal graag achter de markt aan! Afgezien daarvan: wie nu dahliaknollen wil verkopen voor levering oktober-novem- ber, kan goede zaken doen. De gladiolenhandel voor levering eind 1977 begint ook wat uit de startblokken te komen, al zijn de prijzen nog maar matig. Het snijsortiment is het meest gevraagd. In lelies zijn ook flinke zaken gedaan, al hebben de kleine maten van Enchantment wel een veer moeten laten. Beslist duur zijn daarentegen de Speciosumtypen. Groene veilingen Intussen prepareert men zich bij de veilin gen weer op de zgn. groene veilingen. Dat wil zeggen dat men straks in april/mei de bollen te velde gaat verkopen. De koper draagt dan-meteen alle risico's wat de oogst betreft, al heeft de verkoper wel de plicht om de gewassen als een goed huisvader te blijven verzorgen. Het gaat er allemaal erg gemoedelijk aan toe bij zo'n groene veiling. Al is het niet meer als in de dagen vanouds, toen men de kopers en adspirant-kopers onthaalde op een etentje en een marketen- ster rond ging met een vaatje ouwe klare om de kooplust wat op te peppen. Er kwa men op de duur zo veel lieden op de groene veilingen af die alleen maar belangstelling hadden voor het hapje en het drankje, dat men wel gedwongen was daar een punt achter te zetten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11