Visserij heet hangijzer in de Ierse politiek erder met pensioen. Wie wil et graag en wie gaat het betalen? !L tcslENLAND/BUITENLAND Tonstelling KVP-ARP Politici hoeven niet alles te slikken BEDIENDE Jan van der Meer B.V. LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 APRIL 1977 PAGINA 9 AAG Premier Den Uyl en minister Boersma hebben nogal wat opzien gewekt toen zij via de radio en in het nt lieten weten het best mogelijk te achten dat over een vier iedereen op 64-jarige leeftijd met pensioen gaat. Den het helemaal voor zich: met 64 jaar iedereen op non-actief, of 63 jaar eventueel pensionering op vrijwillige basis en et 60-ste jaar meer vakantiedagen om op het dolce far iet zalige niets doen in te spelen. allemaal aan het einde van de volgende kabinetsperiode later. Zo'n perspectief heeft de tongen van deskundigen akt en waarschuwende vingers zijn geheven, amentele vragen, die daarbij aan de orde komen en waarop /oord nog niet te geven is, zijn: wil men het eigenlijk wel g, wat gaat het allemaal niet kosten, wie betaalt het en t nou zo nodig? vil men het zo graag? een onmiskenbaar feit, werknemers, die tien- n tren hetzelfde eentonige noeiende werk hebben itiP verrichten, ervan balen LUC ,r vandaag dan morgen willen uitstappen. Dat :e althans en het feit, dat en de laatste jaren van genaamde actieve leven .a.o. lopen, dus arbeids- ikt zijn verklaard, be- lie opvatting. Men houdt 1G meer vol in het steeds ir wordende bestaan. En 10's Brandpunt aan het Oan de jaren zeventig een hield onder het Neder- volk, zei 90 pet. van de aagden, dat de pen- )v turn op 65-jarige leeftijd v/ is en dus vervroegd zou worden. itje bij paaltje komt is mene animo echter min- oot. Enige tijd geleden 1 het onderwijs en in de le mogelijkheid gescha- p aantrekkelijke voor in aanwijsstok en troffel 2 leggen, op vrijwillige us. In het onderwijs kwa- 540 mensen voor in aan- g, een kwart ging slechts aanbod in. In de bouw i aldus 3700 mensen eer- (!rtrekken, ongeveer 900 Sn zich aan. Heel voor- kan men dus zeggen, dat J pet. van Brandpunt is ten tot 25 pet, al is het at vroeg voor die conclu- s voor meer omdat over enkele AGE bedrijfstakken waar Bemmalu met soortgelijke experi- ude (Don begint (havens, metaal) aal nog geen gegevens be de WEIzijn die houvast bieden. Natui niet bekend, waarom het eer", siiiindelijk slechts zo weini- (onder ,aren dje er eerder een onder wensten te zetten. 'tste coliciële motieven zullen er et grootfct vreemd aan zijn en ook :rémes lerweging, dat men het waar 1 of no return", het er niet loeveelhcjj horen, zo lang mogelijk ,n"istellen als men voor de 3ars,raa,taat. -de kosten. Pensioenvoor- VERMA6,en zijn nu reecjs een <Jure aags «gggnhgid en vervroeging i gr f3t Pensioendatum gaat af- schrikwekkend veel meer kos ten. Van twee richtingen uit worden die kosten namelijk beïnvloed: er is een jaar minder beschikbaar om met jaarlijkse premies de pensioenrechten op te bouwen en er moet een jaar langer pensioen uitgekeerd wor den. Deskundigen beweren dan ook, dat de pensioenkosten met circa 10 pet. zullen stijgen. En dat op een moment, dat er nog heel wat Nederlanders zijn, die nog niet eens een redelijke pen sioenvoorziening hebben. Waar men nog aan het opbouwen is kost het uiteraard nog veel meer. Maar als die voorziening er wel is en men ook nog in staat is de pensioenen via jaar lijkse toeslagen enigszins waar devast te houden dan veroorza ken die toeslagen nog extra kos ten boven de genoemde 10 pet., die nog zuinig geraamd lijkt. Maar niet alleen de pensioenen moeten eerder ingaan en vergen een jaar uitkering meer, ook de a.o.w.-uitkering moet worden vervroegd. Voor degenen die geen of nauwelijks een pen sioenvoorziening hebben, is dit zonder meer duidelijk, maar ook voor anderen is dat onver mijdelijk omdat vrijwel overal de pensioenregelingen gekop peld zijn aan de a.o.w.-uitkering. Welnu, de Sociale Verzekerings bank heeft berekend, dat de a.o.w.-premie met circa 1,2 pet. moet worden verhoogd als de uitkering op 64-jarige leeftijd moet ingaan. Daar staat wel eni ge „winst tegenover: als de a.o.w. en het pensioen eerder ingaan kunnen de uitkeringen volgens de w.a.o. (arbeidsonge schiktheid) en de w.w. (werk loosheid) dienovereenkomstig worden bekort. Dat scheelt wat premie, maar er is nog heel wat gecijfer nodig om te weten te komen hoeveel precies. Wie moet dat betalen? Uitgaan de van de huidige., situatie wat de a.o.w.- premie betreft de werknemersv en wat de pen sioenpremie aangaat de werkne mers en werkgevers, Geen won der, dat de werkgevers al zwaar protesteren. Zij streven er steeds nadrukkelijker naar de arbeidskosten (pensioen is uitge steld loon) te beperken, Ze had den er onlangs nog een ernstig arbeidsconflict voor over. En de werknemers? Premier Den Uyl zag het al voor zich: „Het zal ten laste moeten gaan van de mogelijkheid van reële loonsver betering." Maar toen nog niet zo lang geleden vanuit de vakbe weging de vraag werd gesteld, of men bereid was wat loonsver hoging „in te leveren"-om aldus wat meer vrije tijd te krijgen, was het antwoord van de leden overwegend negatief. En dat brengt ons dan tot de slotvraag: moet het zo nodig? Enkele keren hebben wij in deze beschouwing reeds laten blij ken, dat zeker niet iedere wer kende staat te popelen om eer der met pensioen te gaan. Blij ven werken mag in vele geval len geen plezierige gedachte zijn, uitgeschakeld worden is ook niet alles, zeker niet voor de vitalen, die ook nog best na hun 65-ste zouden willen door- 1 gaan. Tegen de financiële gevol gen, zowel aan de premiekant als aan de inkomstenverlaging bij pensionering, kijkt men ook grimmig aan. In dit verband moet ook gewezen worden op de mensen die uitkeringen krijgen van w.a.o. of w.w. Zij hebben nu recht op een uitkering tot hun 65ste en die uitkering is doorgaans hoger dan de daarop volgende a.o.w.-uitkering plus pensioen. Bij een algemene pen sionering op 64-jarige leeftijd maken zij die „terugval" al een jaar eerder en dat - ook al denkt men nog zo solidair - zal niet in dank worden afgenomen. Voor de fiscus lijkt de operatie ook niet-zo gunstig en het zou weieens kunnen zijn, dat meer Nederlanders een beroep op de Bijstandswet moeten doen. Er is nog meer: al jarenlang is geroepen, dat de kosten van de sociale voorzieningen de pan uit rijzen en het kabinet-Den Uyl heeft voor de verdere ontwikke lingen dan ook in het kader van de zogenaamde 1 pet-operatie het plan de kraan dicht te draaien, onder meer door de, w.a.o.-uitkering geleidelijk te verlagen en de kinderbijslagre geling ingrijpend te wijzigen. Waar is dan opeens de ruimte om deze pensioenmanoeuvre uit te voeren? Vervroegde pensionering wordt door sommigen ook gezien als een middel om een stuk werk loosheid op te heffen: ouderen eruit, jongeren erin, luidt dan de simpele formule. Een al te sim pele opvatting. Het is maar de vraag of een vroeg-gepensio- neerde al zijn activiteiten zal opgeven: wie nog fit is blijft wel doorgaan. Het valt ook te be twijfelen, of altijd een jongere de plaats van de oudere zal gaan innemen; het zou weieens kunnen zijn dat vrijkomende plaatsen niet allemaal worden opgevuld als gevolg van voort gaande automatisering. Maar in het gunstigste geval: hoeveel soelaas geeft eerdere afvloeiing dan nog? Men moet niet verge ten, dat in de leeftijdsgroep 60 tot 65 jaar circa 2/3 van alle werknemers via ziektewet, w.a.o. of w.w. al op non-actief is. Er zal dus nog heel wat onder zocht en gerekend moeten wor den voordat tot vervroeging van de pensioendatum kan enmag worden overgegaan. Op het eer ste gezicht lijkt het veel meer aan te bevelen, dat de al vele jaren voorgenomen invoering van een wettelijke pensioen-' plicht nu eindelijk eens van de grond komt, opdat men in elk geval op z'n 65ste een redelijk inkomen houdt. En voorts zou, met grotere inzet gewerkt moe-_ ten worden aan verbetering van de arbeidsvoorzieningen, aan humanisering van hft werk, zo dat de mensen meer plezier aan het werk beleven en minder snel uitgeblust raken en ziek of ar beidsongeschikt worden. Jo Smits 3SSPEI lenj voor Ierland van levensbelang. (Van onze correspondent Joyce Jain es) DUBLIN Toen Ierland in 1971 lid werd van de EEG had den de vissers zo hun bedenkin gen, maar over het geheel geno men was de Ierse bevolking in een verhouding van 5 tegen 1 voor het lidmaatschap. Toen hebben de vissers uiteindelijk hun zin gekregen: de Ierse rege ring heeft eenzijdig afgekon digd dat de Ierse wateren bin nen 50 mijl van de kust geslo ten zullen zijn voor buitenland se vissers. De visserij en territoriale wate ren zijn op het ogenblik de hete hangijzers van de Ierse politiek. Er zijn vrijwel geen belangrijke groeperingen die tegen de vfszo- ne van 50 mijl zijn. Regering, oppositie en vissers zijn het wat dat betreft eens. De wegen scheiden zich over de vraag of de 50-mijlzóne wel een haalbare kaart is en zo ja hoe dje dan geïncasseerd moet worden. Maar iedereen wil de visgrens graag hebben. Het visbeleid, dat eerst maar van onbetekenend belang was bij de onderhandelingen over de toetreding van Ierland tot de gemeenschap, is nu uitgegroeid tot een uiterst belangrijk poli tiek twistpunt. Daar is een aan tal factoren voor aan te wijzen, niet in de laatste plaats de erva ringen van Ierland en de EEG. Tijdens het referendum van 1971 over het al dan niet toetre den tot de EEG, werden door de voorstanders onmogelijke opti mistische bejoften gedaan. Dat ojïtimisme maakte al 6nel plaats voor cynisme. De prijzen stegen snel en de werkloosheid bereik te recordhoogte. De EEG kreeg de schuld. De door de Gemeen schap aan Ierland beschikbaar gestelde gelden waren niets ver geleken bij het beloofde ontwik kelingsfonds dat de Ierse indus trie op de been moest helpen. De Ierse landbouw, hoeveel pro fijt ze ook trok uit het lidmaat schap, heeft nog steeds te kam pen met exportbelastingen naar rijke landen op het Europese continent. De vakverenigingen, die een op lossing zoeken voor ontslagen in kwetsbare industrieën, klagen dat de Ierse regering zich al te strak houdt aan letter en geest van het verdrag van Rome. Ter wijl andere landen hun eigen belangen beschermen, zeggen de Ierse ministers dat ze niets kunnen doen omdat dit tegen EEG-afspraken zou zijn. Het vooruitzicht van buitenlandse vissers die de vis vlak onder de Ierse kust wegslepen, hielp de vissers de Iers publieke opinie op hun hand te krijgen. Een woedende schipper zei: „Het zou net zoiets zijn als wij de Rijn zouden opvaren en aanspraak zouden maken op Duitse delf stoffen alleen omdat de rivier nu eenmaal bevaarbaar is". De Ierse minister van buiten landse zaken Garret Fitzgerald, groot voorstander van de Ge meenschap, ziet zichzelf nu ge plaatst voor het probleem soe pelheid te moeten betrachten in Brussel, zonder de aandacht te verliezen voor de publieke opi nie thuis, die van geen compro missen wil weten. Onder de vis sers zelf was hij eerst zeer - ^ou- lair, maar diezelfde visse. bis ten vorige week plotseling zijn ontslag toen bekend werd dat grote kotters misschien toch na onderhandelingen binnen de Ierse wateren konden komen. Binnen drie maanden Verwacht men in Ierland algemene verkie zingen. Geen politicus denkt er nu aan de eisen van de vissers naast zich neer te leggen. De Ierse visindustrie, ongewoon saamhorig, zal genadeloos zijn voor ieder die streeft naar een compromis. Noodgedwongen, en misschien een beetje tegen wil en dank, ziet de Ierse marine haar aan zien plotseling gestegen. Nog niet zo lang geleden werden er vaak moppen gemaakt over de marine. Zo zouden de Ierse ma trozen de enigen zijn die op de fiets naar huis kunnen om thee te drinken. Nu heeft de marine opeens een uiterst belangrijke taak. Het moreel binnen de marine is enorm gestegen na de inbeslag name van een Russich schip onder de zuidkust. Twee vaar tuigen - bijna de helft van de zeemacht - belegerden het Rus sische schip twee dagen lang. Uiteindelijk gaf de Russische kapitein toe en voer met de marineschepen de haven Cork binnen. Copyright The Guardian (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Politici hoeven niet alles te slikken en klakkeloos uit te dragen wat de partij organen in verkiezingsprogramma's enz. hebben vastgesteld. Als zij bezwaren hebben tegen een bepaald onderdeel van het program, hebben zij de mogelijkheid hun eigen geluid te laten horen. In de meeste democratische partijen is dat het geval. Met name het CDA heeft die mogelijkheid geschapen. In het reglement voor de kandidaatstelling van Kamerleden is hiervoor zelfs een procedure vastgelegd. Ruim vijftien kandidaat- Kamerleden hebben op grond van dat reglement bezwaar tegen een onderdeel van het verkiezingsprogram aangetekend. Bij de ARP bestaat al lang een zgn. gravamen-artikel. Een gra vamen is de Latijnse benaming voor een bezwaar tegen een on derdeel bijv. een kerkelijke leer. Het CDA heeft dat artikel in het reglement voor de kandidaat stelling ten behoeve van de ka merverkiezingen overgenomen. Kandidaatkamerleden kunnen zich op dat artikel beroepen en schriftelijk meedelen dat zij een afwijkend standpunt willen in-' nemen tegen een bepaald onder deel van het program. Per geval bekijkt het CDA-bestuur of het bezwaar kan worden geaccep teerd, wat dan aan het kandi daat-kamerlid wordt meege deeld. Die vrijheid om op onderdelen een afwijkend standpunt in te nemen komt ook voor bij partij en als de PvdA en de WD. Vooral in kwesties waarin het persoonlijke geweten sterk be trokken is de atoombewape ning, de abortus is er alle ruimte om het eigen geweten te volgen. Bij stemmingen in de Tweede en Eerste Kamer wordt de fractiediscipline dan naar de achtergrond verdrongen en blij ken de verschillende opvattin gen door de fracties heen te lopen. Alleen de CPN en de uiterst rechtse groeperingen hebben een sterke partijdiscipli ne. Wie daar maar op onderde len van de partijlijn afwijkt, moet het politieke veld ruimen. Vooral in de CPN doet het eigen oordeel niet ter zake. De partij heeft daar altijd gelijk. Bij het CDA moet de ruimte voor afwijkende opvattingen wel zijn ingebakken, omdat deze federatie in het politieke cen trum vele vogels herbergt Hët „onverzoenlijke verzoenen" is de leidraad van de christen-de- hannie van leeuwen Peynenburg mocraten. De christen-democra tische volkspartij herbergt zo wel zuidelijke rooms-katholie ken als streng gereformeerden, groot ondernemers, boeren, middenstanders en werknemers in allerlei gradaties. Omdat het in politiek om maatschappelijke belangen gaat zijn tegenstellin gen binnen het Christen-Demo cratisch Appèl nooit te vermij den. Als geen andere politieke groepering moet het CDA leren leven met politieke vleugels aan de linker en rechter zijde. Men sen die maatschappelijke ver nieuwingen op stormachtige wijze willen nastreven moeten er vrede mee hebben dat zij aan dezelfde tafel zitten met mensen die het liefst alles bij het oude willen laten of de klok zelfs willen terugzetten. De tegenstellingen die het CDA in zichzelf tracht te overbruggen zijn tot uiting gekomen in de bezwaren tegen de onderdelen van het verkiezingsprogram „Niet bij brood alleen". De be zwaren komen vanuit de KVP en bedoelen wat remmend te werken en ze komen vanuit de ARP teneinde tegen dat gerem te waarschuwen. Het CDA-ver- kiezingsprogram was in de af zonderlijke partijorganen van KVP, ARP en CHU besproken. Op die afzonderlijke vergade ringen waren wijzigingsvoorstel len ingediend, die later in het program moesten worden ver werkt. Op de KVP-partij raad waren bezwaren ingebracht tegen de kinderbijslag-plannen van mi nister Boersma (sociale zaken). Het kabinet-Den Uyl wilde na melijk de kinderbijslag laten meespelen in het totale inko mensbeleid. Er zou een nieuwe kinderbijslag en aftrekrege ling moeten komen, die een ni vellerend karakter heeft Op de partijraad van de KVP beston den daartegen o.a. uit de kring van boeren en ondernemers be zwaren. Het resultaat daarvan is geweest dat in het definitieve CDA-program bij het onderdeel „inkomensbeleid" ta.v. de kin derbijslag en -aftrek de zin is gekomen: geen rekening dient te worden gehouden met de groot te van het inkomen van de ou ders. Tegen deze beperking heb ben minister Boersma en met hem o.a. AR-fractievoorzitter Aantjes en Hannie van Leeuwen onoverkomelijke bezwaren. Zij zijn van oordeel dat bij de vast stelling van het inkomensbeleid bij voorbaat niets buiten be schouwing mag blijven. Andere bezwaren kwamen van KVP-fractievoorzitter Andries- sen en zijn fractiegenoot Pey nenburg. Zij nemen een afwij kend standpunt in wat betreft het artikel waarin wordt gepleit voor wijziging van de samen stelling van raden van commis sarissen in de komende kabi netsperiode. „Om de samen- werkingsgedachte te onderstre pen wordt daarbij uitgegaan van een directe verkiezing: 1/3 van het aantal commissarissen door de werknemers van de on derneming, 1/3 door de kapitaal verschaffers, terwijl het reste rende 1/3 deel door de aldus gekozen commissarissen geza menlijk wordt gekozen". An- driessen c.s. vindt dat wijzigin gen in de structuur van de on derneming elkaar niet te gauw mogen opvolgen en dat na de wetswijzigingen van enkele ja ren terug nu wat rust is gebo den. Het betrokken program-onder deel over de raden van commis sarissen is vooral vanuit de ARP sterk verdedigd. Met name CNV-voorzitter Lanser en prof. B. Goudzwaard, die de pro gramcommissie van het CDA leidde, zijn er sterk voorstander van om de belangen van de werknemers in de onderneming beter tot gelding te laten komen door rechtstreekse verkiezing van een deel der commissaris sen Gevraagd 16-20 jr goede sociale voorwaarden Echte Warme Bakkerii „•T WATERTJE" 't Watertje 19 Zooterwoude Tel. 01715-1229 MOTOR MAAIERS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9