Huishoud Meursïj „Verblijf 3 maanden in Amsterdam koop je voor honderd gulden'9 Lt-generaal E.Gitz: commandant I groot in vele kleine zaken Journalisten ANP dreigen met acties Nog 9 dagen ihb WEEKBLAD VOOR CHINEZEN: Twente verliest vele duizenden arbeidsplaatsen SPANJE KIEST I PARLEMENT iBINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 APRIL 1977 PAGINA 7 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) r AMSTERDAM Nog 20 arrestaties worden •r verwacht binnen het drieduizendkoppige ►olitieapparaat van Amsterdam, nadat er Pil eerder twee veroordelingen (wegens aan- lemen van steekpenningen en beroving van rerdachten) waren gevallen en drie aanhou- lingen (wegens corruptie en verboden wa- »enbezit) waren verricht. Mogelijk gebeurt let al de komende week. Wat kruimelzaak- es leken, begint zich als een schandaal te intpoppen. De rijksrecherche onder leiding ran commissaris J. Peters, van de zaak «enten, laat er geen gras over groeien, n tear verluidt zullen bij het maaien ook loge hoofden vallen. !s de hoofdstedelijke politie werkelijk cor- 11 fupt? De duizenden, legaal of illegaal in \msterdam verblijvende Chinezen zijn laarvan overtuigd. Het weekblad „San Chi" krant der geheimen) dat in Hongkong wordt utgegeven, en dat in de Chinese gemeen- Ichap over de hele wereld verslonden wordt, naakt dat heel duidelijk:" „Met geld doe je n Amsterdam alles. Het minste dat de jolitie pakt, is een tientje, maar voor hon- jerd of duizend gulden krijg je meer. Voor londerd gulden kun je een verblijf van drie baanden en voor duizend gulden een ver- plijf van een jaar kopen. Je hebt dan geen officiële verblijfsvergunning, maar ze laten ie gedurende die tijd met rust. Een geldig fisum voor drie maanden kost je vijftien- l#%ionderd gulden, en voor een langdurige verblijfsvergunning moet je twaalfduizend gulden betalen. Dat de politie van Amster- ~~3am steekpenningen aannemt van de gok huizen, weet iedere Chinees". Het onderzoek van de rijksrecherhe lijkt dit beeld meer en meer te bevestigen. De ver denking gaat niet alleen uit naar het in de frontlijn van rood-Amsterdam gelegen bu reau Warmoesstraat, maar ook naar de vreemdelingendienst, de narcoticabrigade en de groep ernstige delicten. En naar de zoge naamde „burgerpot" agenten van de uni formdienst die in burger naar de warme buurten worden gestuurd omdat de echte rechercheurs daar te bekend zijn geworden' om er hun werk te kunnen doen. De doorgaans laag betaalde politiemannen van de „burgerpot" zouden de weelde van het plotselinge bezoek aan nachtclubs en louche cafés op en rond de Zeedijk niet hebben kunnen dragen. Ze zouden bezwe ken zijn voor een borrel, een dinertje, een vrouw. Het zou van kwaad tot erger geko men zijn totdat ze rond reden in auto's van 35.000 gulden en de duurste polshorloges droegen. Ze zouden Chinese gokhuizen zijn binnengegaan gegaan om te kijken wie de meeste winst maakte en de gelukkige later op straat onder dreiging met een dienstpis tool zijn geld afhandig hebben gemaakt. Ze zouden bij de arrestatie van heroinehandela- ren een deel van de verdovende middelen hebben achtergehouden gehouden om die zelf tegen woekerprijzen op de markt te brengen. Ze zouden gearresteerde Chinezen gouden horloges en andere kostbaarheden hebben afgenomen „voor nader onderzoek" en die nooit meer teruggegeven hebben. Zo luiden de steeds sterker wordende geruchten die waarschijnlijk deze week de Amster damse hoofdofficier van justitie mr. A. Mes- schaert heeft het toegegeven zullen leiden tot een golf van aanhoudingen binnen het Amsterdamse politiekorps. Volgens ingewijden is de corruptie echter al begonnen, lang voordat de Chinezen samen met de Amerikaanse maffia Amsterdam in bezit hadden genomen „waar opeens alles kon", waar de tolerantie tegenover sex en drugsgebruik in het begin van de zeventiger jaren een gunstig klimaat schiep en een willige markt bood voor duistere nevenprak tijken. Maar het was corruptie op kleine schaal. Het grote geld zou pas binnen gestroomd zijn toen de Amerikaanse en de Chinese maffia die beide in de hero'inehandél geinte- resseerd zijn, de afzetmarkt van Amsterdam ontdekten. Ze stuurden een zekere Chung Mon naar Nederland. Hij beschikte over onbeperkte geldmiddelen en zou een dubbel rol gespeeld hebben tussen de Chinese ver eniging Wap Kiau (Chinezen Overzee) ener zijds en de politie anderzijds, met als inze het handhaven van de rust in het ontoegan kelijke wereldje van de hinezen en het onge moeid laten daarvan. Maar daarvoor, zo zou Chung Mon tegenover zijn rasgenoten ge steld hebben, moest wel betaald worden. Ingewijden spreken over geweldige bedra gen. Hoe het zij: vast staat dat sleutelfiguur Chung Mon op de trap van zijn gokpaleis aan de Amsterdamse Gelderse Kade werd geëxecuteerd en dat de Chinese gemeen schap in de hoofdstad door zijn toedoen leeft in de heilige overtuiging dat de Amster damse politie even corrupt is als die van Hongkong. Allon De Israëlische mi nister van Buiten landse Zaken Yigal Allon is gistermid dag aangekomen op Schiphol, waar zeer scherpe maat regelen waren ge troffen. Allon neemt dit weekeinde deel aan een bijeen komst van socialis tische leiders in Amsterdam. HENGELO (ANP) - In Twen te zullen in de loop van dit jaar duizenden arbeidsplaat sen verdwijnen. Het verlies van bijna 2000 arbeidsplaatsen is al aangekondigd en vele honderden, vooral bij de spin nerijen, de middelgrote me taalindustrie en de confectie, wankelen. Dit heeft de consulent voor arbeidsvoorziening in Zwolle, M. Siers, gisteren laten weten. Aangekondigd zijn volgens hem het verlies van 610 ar beidsplaatsen bij Nijverdal- Ten Cate, 280 bij Vredestein in Enschede, 760 bij Stork in Hengelo en 250 bij de Holec- bedrijven, Heemaf en Haze- meyer in Hengelo. Volgens de heer Siers betreft het hier gedeeltelijk recht streekse ontslagen en i lijk arbeidsplaatsen die zullen verdwijnen via natuurlijke af vloeiing. In 1970 werden er in het Twentse industrie gebied nog 64.600 arbeidsplaatsen geteld. De arbeidsvoorziening ver wacht dat er aan het einde van dit jaar minder dan 50.000 zul len zijn. MADRID (UPI-AP) De Spaanse regering heeft bepaald dat de eerste vrije kamerverkiezingen in 41 jaar gehouden zullen worden op 15 juni. De datum werd bekendgemaakt na het wekelijkse kabinetsberaad. Tijdens dit beraad hebben de ministers ook gesproken over de politieke crisis die ontstond toen zij zes dagen geleden besloten de communistische partij officiële status te gev^n. De verkiezingen zijn voor een parlement naar westers model met een conres van afgevaardigden van 350 en een senaat van 247 zetels. De verkiezingen zijn mogelijk geworden door een volksraadpleging op 15 december van het vorig jaar, waarin 92 procent van de bevolking zich uitsprak voor de democratische hervormingen die de regering wilde uitvoeren. In Italië elke veertig minuten vrouw aangerand (Van onze correspondent) ROME In Italië wordt elke 40 minuten een vrouw aange rand. Per jaar doen zich 12.000 verkachtingsgevallen voor. De- re cijfers zijn gisteren bekend gemaakt op de dag dat de Ro meinse rechter vonnis wees te gen Zeven jonge Italianen. Zij hebben samen met elf ande re, onbekend gebleven mannen in Rome een 17-jarig meisje her haaldelijk misbruikt. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërend van twee en een half tot vier jaar. Tijdens het proces was een rel ontstaan rond de openbare aanklager, die het meisje beschuldigde van si mulatie. RIVIERDIJKEN ONVOLDOENDE Het rivierengebied (Waal, Rijn, Lek) is onvoldoende beveiligd tegen overstromingen. Dit staat in een rapport van de Commis sie Rvierdijken, dat gisteren werd aangeboden aan minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat (rechts) door voorzitter Mr. C. Brecht (links). De com missie stelt voor verbeteringen aan te brengen. Minister Wester terp zei te hopen dat binnenkort een besluit over dijkverzwaring kan worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Journalisten van de stichting Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) willen per 1 juli van dit jaar een vijfdaagse werkweek op de voorwaarden van hun vakbond, de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Als de leiding van het ANP op 1 mei die vijfdaagse werkweek niet heeft toegezegd, willen zij tot acties overgaan. De acties zouden moeten variëren van demonstratieve vergaderin gen tot werkonderbrekingen, met als uiterste middel staking. De onderhandelingen over de cao voor dagbladjournalisten 1977 tussen de NVJ en de vereniging de Nederlandse Dagbladpers zijn gisteren voortgezet. Onderwerp van gesprek waren onder meer de invoering van de vijfdaagse werkweek en een compensatieregeling voor arbeid op onregelmatige uren. De delegaties hebben in een gezamenlijk communique laten weten dat „goede voortgang" is gemaakt. Illllllllll Geen Panorama met rampfoto's in 60 kiosken Amsterdam In de ongeveer zestig door Nederland versprei de filialen van de Amsterdamse kioskonderneming AKO, zullen deze week enigszins beknotte nummers van het weekblad Pa norama worden verkocht. De directie van de AKO heeft, in overleg met haar filiaalhou ders, besloten Panorama num mer 16, dat afgelopen donder dag is verschenen, in de ver koop te brengen zonder de bijla gen, waarin artikelen en foto's zijn opgenomen van de vlie gramp op Tenerife. De AKO heeft verklaard „niet mee te wil len werken aan een dergelijke reclamestunt". Losgeld de Martino 15 miljoen NAPELS (AFP) De ontvoer ders van Giulio de Martino, zoon van de Italiaanse oud-vice- premier, hebben een losgeld geëist van 15 miljoen gulden. Dit heeft de officier van justitie in Napels die met het onderzoek is belast bevestigd. De familie had de brichten dat een losgeld is geëist tot nu toe tegengespro ken. De Martino werd tien da gen geleden in Napels ontvoerd. Export varkens weer toegestaan DEN HAAG (ANP) - Vanaf woensdag 20 april zullen de an dere EEG-landen weer levende slachtvarkens uit Nederland kunnen importeren, voorzover die niet komen uit het met var kenspest besmette gebied in Midden-Nederland. Voor beren en zeugen die voor de fokkerij (de biggenproduktie) zijn ge bruikt geldt reisverlof nog niet De andere varkens krijgen het alleen onder strenge voorwaar den, aldus het ministerie van landbouw. \PELDOORN Hij is er maar druk mee, met Bat afscheid nemen van legeronderdelen, van commandanten van grotere en van kleinere een heden, van divisies en brigades van wie eigenlijk )1 niet, want als commandant van een legerkorps lijn er vele contacten, zijn de bindingen vaak froot en liggen er nu eenmaal tal van verplichtin gen. Luitenant-generaal Edo Gitz zit er midden in. Hij heeft moeite om nog een half uurtje vrij te maken voor zaken die niet direct het leger betreffen. En eerlijk gezegd heeft hij, nu nog, Inoeite om zich te realiseren dat het straks, over ten hoogste twee weken, definitief is afgelopen. Realist Er zijn weinig hoofdofficieren die - aan de top f Van hun carrière gekomen - er wakker van liggen dat ze met pensioen gaan. Met generaal Gitz, v realist als hij is, is dat eerlijk gezegd ook niet het geval. Ook hij weet, misschien nog beter dan wie fok, dat er niet alleen een tijd van komen is, maar 'ook een tijd van gaan. Wel wil hij toegeven dat dit laatste wel wat snel in zijn werk kan gaan, ^^vooral als je bezig bent met iets dat eigenlijk nooit af komt, nooit af kan komen, aek Toen hij in januari 1974 benoemd werd tot com- [mandant van ht Eerste legerkorps was dat geen de jverrassing voor hem. Hij was, zij het een blauwe 9jJnaandag, commandant van de vierde divisie. In een tijd toen er onrust, onenigheid zelfs, was |r jtussen de mensen van de landmachttop in „Den Haag" en het legerkorps, de parate troepen. Dat izè e"k.racht wel als kwalijk bijverschijnsel dat de poli tieke leiding op een gegeven moment wat minder iVertrouwen had in de legertop. De benoeming van 1 de generaals Van der Slikke, die ook de dienst n verlaat, en Gitz bracht daarin wel verandering. de Rust hersteld De rust werd door deze beide generaals, die elkaar goed verstonden, al deelden ze niet altijd eikaars mening, hersteld en daardoor werd het vertrouwen in de legerleiding weer versterkt. Generaal Gitz wil in deze zaak beslist niet de eer aan zich trekken en erkent graag dat de bevelhebber der landstrijdkrachten van der Slikke daar minstens evenveel, zo niet meer, aan heeft bijgedragen. En stelt uitdrukkelijk, dat ook de medewerking van De scheidende commandant van het Eerste Legerkorps, luitenant-generaal E. Gitz, gefotografeerd met de heer Vredeling, die, toen hij nog minister van Defensie was, een regelmatige bezoeker was op de staf van het legerkorps. tal van anderen, zowel van mensen „uit de troep" als functionarissen op het departement daaraan heeft bijgedragen. Dat hij zelf aan dat herstel van het vertrouwen daar ook een bijdrage heeft kun nen leveren stemt hem alleen maar dankbaar. Die gedachte overheerst ook eigenlijk bij dit afscheid. Want generaal Giz is niet de man die zich op de borst klopt. Bij al zijn activitiet en bij heel zijn wil om er toch bij te horen bleef hij soms wat op de achtergrond, dat wilde hij ook. Zelf zegt hij van zijn voorganger, luitenant-generaal J. Meijndert: „Dat was een man met grote capacitei ten die ons leger en ons land grote diensten heeft bewezen". Zelf wil generaal Gitz wel erkennen dat hij aandacht besteed heeft aan het kleinere werk. Dat hij niet zo happig was op spectaculair vertoon. Maar dat hij wel graag de heel eenvoudige dingen goed gedaan wilde hebben. Dat is trouwens wel gebleken tijdens tal van grote en vooral kleine oefeningen. Het eenvoudige werk als wachtlopen, het beveiligen van een kampement, het inrichten van een bivak, het graven van een goede schutter- sput, het onde^oud van het wapen, dat zijn geen spectaculaire zaken voor de buitenstaander, maar een soldaat die wil overleven moet daar wel kaas van hebben gegeten. Lof voor inzet Generaal Gitz erkent dat het wel eens moeilijk is om als commandant en zeker als legerbevelhebber daar in alle omstandigheden de hand aan te houden. Vooral omdat de diensttijd betrekkelijk kort is en de doorstroming van dienstplichtigen snel verloopt. „Ik zie dat echt wel als een nadeel", qldus de generaal die overigens wel wil benadruk ken dat de inzet van de mensen, dienstplichtigen en beroepspersoneel, boven alle lof is verheven. En wat de prestaties betreft kunnen tal van Neder landse eenheden zich best meten met die van andere Nato-partners. Wel wordt het door de diensttijd verkorting steeds moeilijker om de een heden binnen de gestelde tijd op te leiden voor hun oorlogsfunctie. En daar moet men toch van uitgaan, of men het prettig vindt of niet. „Kijk, je moet ergens bij dit alles wel wat fantasie opbrengen. Je moet je gewoon kunnen voorstellen wat er zou kunnen gebeuren als de nodige man kracht en bewapening zou ontbreken om je verde-. digende taak te kunnen volbrengen. Wij ouderen kunnen dat in de meeste gevallen wel omdat we een oorlog aan den lijve hebben ondervonden. Voor jongeren, die daar geen weet van hebben is dat wat moeilijker. Gebrek aan realiteitszin is gewoon een gevaarlijke zaak". Ongevraagd advies „De taak van een legerkorpscommandant is inder daad verantwoordelijk en soms ook wel zwaar maar je wordt er als het ware voor klaargemaakt door andere functies op een wat ander, daarom geen lager, niveau. Ik heb daarbij zeer veel steun gehad van mijn naaste medewerkers. En die kwa men ook wel eens ongevraagd met adviezen. Van „Den Haag" heb ik ook veel steun gehad, leiding in de goede zin van het woord". ^Natuurlijk heeft generaal Gitz wel, eens wakker gelegen, al was het alleen maar over de vraag of wij met ons leger nu wel opgewassen zijn tegen de taak die ons in Europees- en Natoverband is opgedragen. „Wat de materiële situatie betreft heb ik daar wel eens twijfels over gehad. Zo ligt er het feit, dat er eigenlijk minder munitie beschik baar kan worden gesteld dan nodig ls om goed te kunnen oefenen. Aan de andere kant is men druk bezig met de vernieuwing van het wagenpark en hebben we sinds enige tijd de beschikking over radio- en ander verbindingsmateriaal dat zijn weerga niet heeft. Je moet zulke dingen tegen elkaar afwegen en wat nuchter bezien. Paniek leidt nergens toe. Dat de lichting-1977-2 zo'n zevenhonderd man onder de sterkte is gebleven is ook geen prettige zaak. Dat wreekt zich later misschien. Maar ik heb ook lichtingen gezien die flink boven de sterkte waren. En dat moet je dan door elkaar nemen". Nuchterheid „Natuurlijk moet je in het leven niet alles zo absoluut nemen. Moet je wat kunnen relativeren, moet je veel dingen met een zekere nuchterheid bezien. Dat vergemakkelijkt ook de contacten met mensen, met anderen". Generaal Gitz heeft daar overigens weinig moeite mee gehad. Hij was er de man niet naar om op een voetstuk te gaan staan. Ontelbaar zijn dan ook de evenementen, van welke aard ook, waarbij de legerkorpscom mandant zich niet alleen temidden van zijn men sen begaf maar zich ook een met hen voelde. Dat gebeurde in het veld, ergens in Duitsland, onder het tentzeil van een commandopost, op de kilome ters lange betonnen tankbaan ronde oefenterrei nen en barakken van Bergen- Hohne en op de Nijmeegse vierdaagse. Geen spectaculaire zaken, kleine dingen misschien. Soms bij toeval opvallend aan de mensen die erbij betrokken waren. Maar vaak wel van groot belang. Zo groot dat deze generaal daardoor alleen al bij velen die hem gekend hebben nog lang in herinnering zal blijven. Als de man die groot was in kleine dingen. L. Steyger Euromast vier uur lang bezet (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee Neder landers en vier Surinamers heb ben gisteravond de Rotterdam se Euromast bezet en zich na bijna vier uur aan de politie overgegeven. Het zestal is na de actie vrijgelaten. De groep bezette het bovenste gedeelte van de ruim 180 meter hoge mast uit protest tegen on rechtvaardigheden in de Neder landse welzijnszorg. Zij beëindigden hun actie nadat de politie beloofd had voor hen maandag een onderhoud te or ganiseren met de burgemeester van Rotterdam. Disconto omlaag AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank verlaagt maan dag haar voorschotrente met 1 pet en de tarieven van wissel en promessedisconto met 0,5 pet. Het wisseldisconto komt daarmee op 4,5 pet, de voorschotrente op 5 pet en het promessedisconto op 5,5 pet De vorige wijziging van de rentetarieven dateert van 7 januari dit jaar, toen de centrale bank haar tarieven over de gehele linie met 1 pet verlaagde. ADVERTENTIE jezem/e muvj/ejzierh Snel nog even al die gezellige nieuwtjes zien op 't gebied van: meubelen, doe-'t-zelf, tuin, toerisme, keukens en sanitair, vissportmanifestatie, mode en nogveel meer. De Huishoudbeurs is 'n gebeurtenis voor iedereen, jong en oud. Dagelijks van 10.00 -17.00 en van 19.00 - 22.30 uur.- Op zondagen 's avonds gesloten.Entree: 6,- p.p. Kinderen en groepen boven de 25 personen 2,- korting p.p. Gratis parkeren! 32e Internationale Huishoudbeurs 15t/m 24april'77-RAI Amsterdam

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7