CDA Labrador Toy is de rust zelve gaat in september van start School voor zieke kinderen Bollentelen of huizen bouwen" en Diaconessenhuis nu ook in AZL Nophilex IV in Dorpshuis ti Na St. Elisabeth ÜTAD/REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Als een kind in een ziekenhuis belandt, raakt het hele prille leven van slag. Het doorbrengen van de lange dagen in een ziekenhuisbed, eist van de kleinen vaak heel wat meer aanpassingsvermogen dan van ouderen, die immers doorgaans beseffen wat ze mankeren en berusten in hun lot. Voor de kinderen is het uitermate belangrijk, dat zoveel mogelijk van de bestanddelen van hun .normale" leven ook in het ziekenhuis behoren tot de gebruikelijk gang van zaken. Een van die elementen is het onderwijs. De kinderen missen in het zeken- huis vaak de school. Daar gaat dan binnenkort verandering in komen, tenminste voor wat het Leidse Academisch zieken huis betreft. In het Diaconessenhuis en in het St.-Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp kent men de „school voor zieke kinderen" al. „Het onderwijs aan zieke kin- I deren beoogt een waardevolle bijdrage te leveren aan de therapie". Dit stelt de voorzit ter van de werkgroep „school voor zieke kinderen" A. Beste man. De werkgroep geeft de aanzet tot een meer gestructu reerd onderwijs aan zieke kin deren. Daartoe wordt een stichting in het leven geroe pen. In september gaat die stichting met haar werk van start in de drie Leidse zieken huizen. Het in het leven roepen van een stichting heeft als voor deel dat er een betere "coördi natie tussen de onderwijsge venden in de ziekenhuizen tot stand kan komen. Tevens is het onderwijs niet meer afhan kelijk van de beschikbaarstel ling van gelden door de ver schillende ziekenhuisbesturen. De stichting kan aanspraak maken op gemeentelijke en rijssubsidies. In htet stich tingsbestuur zullen het ge meentebestuur van Leiden, de stichting Katholiek Onderwijs Leiden, de protestants christe lijke schoolvereniging, het Diaconessenhuis, het St. Elisa beth Ziekenhuis en het Acade misch Ziekenhuis zijn verte genwoordigd. Leslokalen Het hoofdbureau van de school zal zijn gevestigd in het Academisch Ziekenhuis. In ie der ziekenhuis wordt een apart leslokaal ingericht. „Dit is om te voldoen aan de voor schriften. Ik verwacht dat wei nig kinderen in dit lokaal kun nen worden onderwezen. De onderwijzers zullen veel vaker het kind op zijn ziekenzaal bezoeken", aldus de heer Be steman. Kinderen die volgens de prog nose van de behandelende arts langer dan drie weken in het ziekenhuis moeten verblijven, kunnen, wanneer de ouders daarmee instemmen, aan hun bed worden onderwezen. „Om dat wij grote therapeutische waarde hechten aan dit onder lijs, is het van het grootste belang zo spoedig mogelijk er mee te beginnen", aldus de heer Besteman. Het onderwjs zal de overgang van de eigen omgeving naar het ziekenhuis minder groot maken". De „school voor zieke kinde ren" gaat voornamelijk met parttime krachten werken. Het zijn onderwijzers met een spe ciale aantekening.voor het bui tengewoon onderwijs. Het hoofd van de school zal een full-time kracht zijn. De on derwijzers die thans in het St. Elisabeth Ziekenhuis en het Diaconessenhuis werkzaam zijn, zullen daar blijven. Op korte termijn zullen onderwij zers voor de patiëntjes in het Academisch Zièkenhuis wor den aangeworven. Van het aan te trekken school hoofd wordt verwacht dat hij in nauw overleg met de behan delende arts een onderwijsme thode voor ieder patiëntje af zonderlijk uitstippelt. „Het on- Mevrouw De Bont geeft al enige jaren onderwijs aan zieke kinderen in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, zals hier aan de bedlegerige Anita de Lange uit Leimuiden derwijs zal voornamelijk indi vidueel zijn gericht. Onze on derwijskrachten zullen zo goed mogelijk moeten aanslui ten op wat het kind voor zijn ziekte op school heeft geleerd. Behalve overleg met de behan delende arts, is daarom ook regelmatig contact met de lei ding van de school waar het kind op zit van groot belang. „De school voor zieke kinde ren" streeft er immers naar de situatie voor het kind zo nor maal mogelijk te houden. Hierdoor kan het genezings proces aanzienlijk worden ver sneld", aldus de heer Beste- Voor het zieke kind zal het onderwijs een van de weinige vertrouwde zaken zijn die het tegenkomt in het ziekenhuis. Zijn dag wordt grotendeels ge vuld met voor hem vreemde zaken, zoals onderzoek, rust en ouderbezoek. „In dit volle dagprogramma is er maar tijd voor ten hoogste twee uur'on derwijs. Natuurlijk varieert de tijd dat les gegeven wordt per kind. Voorwaarde is dat het lesgeven ongestoord kan ge schieden., óf in het leslokaal of op de ziekenzaal". Bijstoomcursus De school voor zieke kinderen stelt zich absoluut niet ten doel de patiëntjes „bij te sto men" voor als ze weer beter zijn, „Niet alleen de strakke leerzaken komen aan de orde. Het onderwijs wordt ook afge wisseld met leuke dingen, zoals voorlezen of spelletjes doen. Wanneer we zouden beo gen een „bij stoomcursus" te geven, zouden we aan ons doel voorbijschieten", stelt de heer Besteman. Door het gezelligheidselement niet te verwaarlozen, kan de onderwijzer het zieke kind mo tiveren om ook het minder prettige deel van het onder- wijs, zoals huiswerk maken, te ondergaan. In het geval dat een ziek kind niet mee wil werken, wordt een kinderpsy choloog ingeschakeld. „Wan neer blijkt dat het verant woord is om door te gaan met het geven van onderwijs, zal het kind moeten worden ge dwongen. Ik zou niet weten waarom een ziek kind geen straffen zou mogen krijgen. Ook dit past in ons streven de situatie voor de patiëntjes zo normaal mogelijk te houden", aldus de heer Besteman. ELISABETH VOGELS (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend, behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) Woningen en sporthal kernpunten Het woningbeleid van het CDA in de gemeente Alke made is er op gericht om woningen te bouwen voor eigen inwoners en econo misch gebondenen. Hoewel het CDA de bouw van pre miekoopwoningen stimuleert is de voorkeur van de inwo ners bepalend. Momenteel is de verdeling tussen het aantal premiekoopwoningen en de huurwoningen dat ge bouwd wordt ongeveer ge lijk en ik heb de indruk dat de koopsector daarmee niet onderbedeeld wordt. Het zal duidelijk zijn dat de greep van de lokale over heid op de woningwetwonin gen veel groter is dan op de premiekoopwoningen. Het CDA in Alkemade juicht dan ook de belissing van de rechtbank in Den Haag toe, die onlangs het ge meentebestuur in gelijk stel de in een kort geding dat het gemeentebestuur had aangespannen toen een koopwoning werd doorver kocht aan een niet-inwoner. De rechter heeft daarmee het beleid van de gemeen te, om woonruimte voor de eigen inwoners en de eco nomisch gebondenen be schikbaar te houden, onder steund. .altoORDWIJK. De afdeling Noordwijk u fan de Koninklijke Algemene. Vereniging yoor Bloembollencultuur belegt woensdag 10 april in het „Hof van Holland" een edenvergadering, waarin de heer A. G. van loode, directeur van de Lagere Tuinbouw- chool te Hillegom "zal spreken over: „Bollen "fc"1 elen of huizen bouwen?" Daarbij zal onder meer worden ingegaan op de vraag wat het Streekplan inhoudt voor de bloembollen kweker. Naar de mening van het bestuur bestaat nu nog de gelegenheid voor de bloembollenwe reld, zowel de kwekers als de exporteurs, om hun mening te laten horen over de toekomstige bestemming van de bloembol- lengronden in de „oude" bollenstreek. Er bestaat gelegenheid tot discussie. De agenda vermeldt verder de gebruikelijke verslagen, de bespreking van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering van 25 april en de verkiezing van afgevaar digden. De vergadering begint om acht uur. NOORDWIJK Ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de Vereniging van Postze gelverzamelaars Noordwijk, zal in oktober van dit jaar eën post zegeltentoonstelling worden georganiseerd, welke wordt aan gekondigd als de Nophilex IV. Deze expositie wordt opgezet in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. De opening vindt plaats op vrijdag, 21 oktober om vijf uur. Voor het publiek zal de tentoonstelling te bezichtigen zijn op vrijdag, 21 oktober, van 7 tot 10 uur 's avonds, op zater- dag 22 oktober, van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds en op 23 oktober van 10 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags. Alleen zij die lid zijn van plaat selijke verenigingen, welke aan gesloten zijn bij de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigin gen, alsmede individuele leden van deze Bond, kunnen collec ties voor de Nophilex IV inzen den. Daartoe dient men zich vóór 31 mei bij de tentoonstel lingscommissie aan te melden, secretariaat Th. Schipper, Pim pernelstraat 21 te Noordwijk- Binnen. De beoordeling van de inzendingen vindt plaats door een jury van de Nederlandse Bond. De entreeprijs is zo laag moge lijk gehouden, namelijk slechts ƒ1,- per persoon en daarbij is de catalogus nog inbegrepen. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopen de redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm r. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Het CDA heeft in de verkie zingsstrijd van 1974 de in woners van Alkemade dui delijk gemaakt dat ze de noodzaak van de bouw van een sporthal onderschreef, maar dan moesten andere uiterst belangrijke projecten als de beschoeiing in Oude Wetering en Rljpwetering mogelijk blijven. Het CDA heeft steeds gehoopt op een forse subsidie uit de pot ter bestrijding van de werkloosheid. In de sport halcommissie waarin voor het CDA de fractievoorzitter Van der Meer en ondergete kende zitting hadden, werd duidelijk dat op die subsidie niet gerekend hoefde te worden. Toen de commissie de financiën op een rijtje zette, kwam het tot verras sende resultaten. Door een bedrag te halen uit het fonds infrastructurele wer ken, dat gevoed wordt door berekening van een'extra bedrag bij grondverkoop, bleek het mogelijk om een 3,1 miljoen gulden kostende sporthal te bouwen, waar van de exploitatie volgens de best ter beschikking staande gegevens slechts een belastingverhoging van 50.000 gulden noodzakelijk zal maken. Dat is slechts vijf procent van de momen teel geheven gemeentelijke belastingen. Betere gymnastiekruimte voor het onderwijs, meer ruimte voor de recreatieve sport, een geringe belas tingverhoging en de weten schap dat de uitvoering van een project als de be schoeiing in Rijpwetering niet in gevaar komt, deden het CDA besluiten om de sporthalplannen te onder steunen. Het CDA in Alkemade weet dat er risico's aan die belis sing verbonden zijn, maar regeren is vooruitzien en dat voor hen die vertrouwen hebben in de toekomst, de beslissing verantwoord zal zijn. Drs. W. Nugteren fin. deskundige CD A-fractie Alkemade Met Toy is het allemaal een beetje vreemd gelo pen. Ongeveer drie weken geleden werd Toy, een bastaard Labrador, door de Leidse politie naar het asiel gebracht. Aldaar gearriveerd, werd Toy door Wil Tiele, de beheerder van bet asiel, herkend als een van de vele „pension-honden" die hij in het asiel logies heeft gegeven tijdens de afwezigheid van bun bazen. Helaas kon in de boeken niet worden teruggevonden wie de baas van Toy kon zijn, maar na enkele dagen kwam eerst genoemde uit zichzelf naar het asiel. Inderdaad bleek dat Toy van huis was weggelopen maar de eigenaar kon hem, zoals uit zijn verhaal bleek, erg moeilijk weer mee naar huis nemen. De huiselijke om standigheden waren dusdanig (ziekte) dat de eigenaar van Toy voorzag zijn hond niet langer op een behoorlijke ma nier te kunnen verzorgen. Daarom besloot hij, met bloe dend hart, afstand van Toy te doen. Het was een moeilijke beslissing voor de eigenaar, maar waarschijnlijk wel de juiste. Wat Toy zelf betreft, hij accep teert zijn huidige situatie wel, maar echt gelukkig is hij er niet mee. Toy blijkt een zeer tolerant dier te zijn en is niet gauw van zijn stuk te brengen. Gezien zijn leeftijd ligt het wel een beetje voor de hand dat hij wat rustig en plooibaar is. Hij is namelijk bijna zeven jaar oud. Veel mensen vinden dat een nadeel als een hond wat ouder is, maar zij moeten toch ook erkennen dat het aan de andere kant even zoveel voordeel oplevert. En zeker bij Toy. Even een paar voordelen van een wat oudere hond zoals Toy; Hij is gewend aan auto rijden en vindt het zelfs leuk. Als het nodig is, kan Toy erg goed alleen in huis blijven en preventief werken tegen in dringers. Preventiefomdat Toy niet waaks is. Indringers zal hij wel afschrikken door zijn grootte, maar waarschijn-. lijk nooit aanvallen. Een ander groot voordeel is zijn enorme gehoorzaamheid. Hij volgt vrijwel ieder com mando op, mits niet te gek. Men kan hem, ook nu nog, waarschijnlijk veel leren. Hij is intelligent, voor zover men daar van kan spreken, en luis tert aandachtig naar wat je zegt. Verder is het haast vanzelf sprekend, dat hij „beestach tig" lief is voor kinderen. Zijn uiterlijke kenmerken Zwart, kortharig en lange staart Toy is ongeveer 55 cm hoog en hij bekijkt je vriende lijk met zijn bruine ogen. Toy is als het ware „universeel bruikbaar". Want ondanks zijn leeftijd is hij nog erg speels. Alleenstaanden, echtparen of een gezin met kinderen, het maakt Toy allemaal weinig verschil. Overal is hij geluk kig. Wat wil men nog meer? Anka Anka, de hond van vori- ge week, heeft vrijwel onmiddellijk een nieu we baas gevonden. De Willem de Zwijgerlaan in Leiden is zijn nieuwe adres geworden, en hij heeft het daar best naar de zin. BART SPIJKER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5