aanval op leid wethouder Tesselaar Prinselijk paar loste belofte in Weinig publiek voor Leids ijshockeyteam I WEINIG BOEIEND PRODUKT VAN F-ACT Bedrijfsvakantie OVER DEPENDANCE DE COLIGNY SCHOOL Zilveren tulpen uitgereikt LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 APRIL 1977 PAGINA 3 maakt schuld. Vandaar dat het prinselijk paar zich voor het werkbezoek aan in Leimuiden meldde. WERKBEZOEK AAN ALPHEN Prinses Beatrix werd bij het veriaten van het Alphense gemeentehuis door burgemeester Gallas tegen de gestaag vallende regen beschermd. AAN DEN RUN/LEEMU1DEN Prinses Beatrix en Claus hebben gistermorgen in Leimuiden een half jaar oude Voor het officiële begin van een op het program werkbezoek aan Alphen aan den Rijn bezocht het paar in alle vroegte de Leimuidense schooljeugd. Begin van het vorig jaar bezochten prins en prinses ook al dense gemeenschap, maar doordat de koninklijke gasten een half uur op het tijdschema voor lagen waren de koningshuisvertegenwoordigers verdwenen op het moment Leimuidense jeugd zich gewapend met vlaggen en mutsen voor een warm onthaal meldde. Eén briefje was echter voldoende om Prinses Beatrix en Prins Claus voor een bliksembezoek op herhaling te krijgen. Het bezoek aan Alphen, dat gisterochtend om negen uur met een ontvangst op het gemeentehuis startte verliep wel volgens schema. Een strak schema weliswaar, getuige de woorden van burgemeester' Gallas van Alphen, die in een kort tijdsbestek trachtte het prinselijk paar iets over de historie van Alphen te vertellen. „Het is moeilijk iets in tien minuten te vertellen, waarover we als gemeentebestuur vele dagen en nachten bezig zijn", aldus de burgemeester. Toch gelukte het de Alphense burgervader waarop de koninklijke gasten zich naar de Hooge Burch in Zwammerdam spoedden. Daar overhandigde de 13-jarige Erwin Bloem de eerste langspeelplaat van de Josti-band, de huisband van het centrum voor geestelijk gehandicapten, aan Prinses Beatrix. „We komen 21 mei ook nog op de tv", meldde Erwin de Prinses nog even tussen de bedrijven door. Even later mocht Prinses Beatrix uit handen van mevrouw Gallas op het marktplein in Zwammerdam een eerste-dag-enveloppe van de nieuwe serie zomerzegels in ontvangst nemen. Via een bezoek aan een Aarlanderveense molen verscheen het prinselijk paar met gevolg in winkelcentrum De Aarhof, waar het bezoek uit handen van de 7-jarige Noukje Allart een schilderij kreeg aangeboden. Na het nuttigen van een paar specifiek Alphense koekjes vertrokken de Prins en Prinses naar De Bron waar een lopende lunch werd gebruikt. Onderwijl onderhielden ruim 100 vertegenwoordigers van de Alphense gemeenschap het unieke bezoek, dat kort daarna huiswaars keerde. Wethouder het CDA-matje CDA-raadslid mevrouw Van Akkeren CDA-raadslid J. Bosch een onzer verslaggevers) De CDA-raadsleden en mevrouw M. C. van willen wet- Tesselaar van onderwijs matje roepen naar aan- van het door hem ge- beleid over de vorming een dependance van de Coligny-scholenge- Ln Leiderdorp. Zij interpellatie-debat over deze kwestie van de wethouder nu weten waarom hij heeft van zijn recht om een van de Louise de iolengemeenschap in te bouwen. college had toestemming e bouwen. Waarom werd goedkeuring plotseling in- vragen zij zich af. herinneren wethouder van onderwijs i eens aan. zijn brief van 16 1976 aan staatssecretaris Jong, waarin hij het van gevoerde beleid he en aandringt op het treffen 2i passende oplossingen. „De antwoordelijkheid voor de erhe Bchte van de noodzakelijke regelingen met betrekking tot het nieuwe schooljaar plaatsen wij geheel bij u", schreef de wethouder van onderwijs in juni van het vorig jaar. Op 13 januari 1977 zet Tesselaar de deur zelf op een kier. Hij stelt de bouw van de geplande lokalen in Leider dorp uit en geeft de staatssecre taris drie weken de tijd voor overleg met de schoolbesturen. Op 27 januari ziet wethouder Tesselaar na een bespreking met de staatssecretaris plotse ling af van de bouw van een dependance voor het Louise de Coligny in Leiderdorp. Boven dien blijkt dat Tesselaar even eens akkoord is gegaan met de beslissing dat ook Bonaventura in Leiderdorp geen dependance zal krijgen en dat de dependan ce van de Visser 't Hooft-scho- lengemeenschap in 1979 moet worden opgeheven. „Welke voorwaarden heeft het college nu gesteld aan zijn be sluit om af te zien van de bouw van lokalen in Leiderdorp?", vragen de CDA-raadsleden zich af. De heer Bosch en mevrouw Van Akkeren-Straathof willen tevens weten of er eigenlijk wel Randgemeenten moeten delen in lasten onderwijs" LEIDEN/LEIDERDORP De afdelingen Leiden en Leider dorp vinden, dat de randgemeenten ook moeten delen in de financiële lasten van het voortgezet onderwijs in de Leidse regio. Een gemeenschappelijke regeling van Leiden met Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten dient volgens de PRR ontworpen te worden, waardoor de lasten door de vier gemeenten gezamenlijk gedragen kunnen worden. Dit blijkt uit een brief van het Leidse PPR-raadslid Van Oosten en het Leiderdorps PPR-raadslid Gordijn aan de schoolleiding van de Louise de Coligny-scholengemeenschap. In de brief maakt de PPR haar standpunt bekend over de omstreden vestiging van een dependance van de scholenge meenschap in Leiderdorp. Ook de PPR deelt de kritiek op het beleid van de Leidse wethouder Tesselaar. „De wethou der heeft zich laten verleiden tot het meelopen in de zig-zag- iijn van de staatssecretaris", aldus de PPR. Voorts stelt men, dat Leiderdorp profiteert van de vestiging van dependances in de gemeente, maar de financiële en bestuurlijke verantwoordelijkheid niet draagt. „Het is dan ook tamelijk goedkoop van het Leiderdorp se gemeentebe stuur om verontwaardigd te zijn over een achterstand van het voortgezet onderwijs in de gemeente", aldus de PPR- woordvoerders. overleg is geweest met Bonaven tura en Visser 't Hooft over de beslissing van de wethouder. Deze scholen zijn tenslotte nauw betrokken bij de problematiek van de Louise de Coligny-scho lengemeenschap. Zij vragen zich ook af of er overleg is geweest met het gemeentebe stuur van Leiderdorp, dat een sporthal zou gaan bouwen, waarvan de drie zuilen van het voortgezet onderwijs gebruik zouden maken en waardoor voor de gemeente Leiderdorp een sluitende exploitatie moge lijk was. In een brief aan de schoollei ding van Bonaventura en Visser 't Hooft stelt de staatssecretaris dat volgens informatie van de Leidse wethouder van onder wijs in de gemeente Leiden grond beschikbaar is voor het plaatsen van noodlokalen. „Wel ke grond meent het college be schikbaar te kunnen stellen en op welke termijn is deze grond beschikbaar?", willen de beide CDA-raadsleden van de wethou der van onderwijs weten. Om het tekort aan twaalf leslokalen van de Louise de Coligny in het komende schooljaar op te los sen, wil de staatssecretaris ze ven lokalen van het Visser 't Hooft invorderen. In hoeverre is hierover overleg geweest met het schoolbestuur van Visser 't Hooft is een andere vraag aan wethouder Tesselaar. De heer Bosch en mevrouw Van Akkeren stellen tenslotte dat de juistheid van de door de staats secretaris gehanteerde progno secijfers van de Provinciaal Pla nologische Dienst in twijfel ge trokken moet worden. Het is redelijker de prognoses over de te verwachten leerlingenaantal len te baseren op cijfers zoals die verstrekt zijn door de ge meente Leiden zelf. De CDA- raadsleden vragen wethouder Tesselaar nu of hij deze laatste stelling kan en wil onderschrij ven. „Bent u bereid door eigen bu reau Economie, Sociografie en Statistiek een onderzoek te laten instellen naar de groei en even tueel de achteruitgang van het leerlingenaantal van het voort gezet onderwijs van het voe- dingsgebied van dedrie scholen gemeenschappen?", luidt hun verzoek aan wethouder Tesse laar van onderwijs. LEIDEN Het eerste, uitste kend georganiseerde „schaats- gala" dat Ton Menken gister avond op de eigen ijsbaan orga niseerde, is geen overweldigend succes gebleken. Hoewel Men ken erin was geslaagd een at tractief programma in elkaar te zetten zo was bijvoorbeeld de volledige top van de Neder landse marathonrijders aanwe zig passeerden slechts 350 betalende bezoekers de kassa van de Menken-ijsbaan. „Tegenvallend", was dan ook het commentaar van Ton Men ken. „Omdat we van plan zijn komend seizoen elke vrijdag avond een dergelijk gala te or ganiseren, wilden we vandaag wel eens aftasten hoe de belang stelling van het publeik er voor was. Pjsoonlijk is die belangstel ling mij erg tegengevallen." Het Leidse publiek bleef inder daad weg. Was ook niet ter plek ke toen Rien de Roon het uur record van de Menken-ijsbaan aan schilfers reed. Het oude re cord van Jan van der Hoorr (173 rondjes van 220 meter) werd verbrijzeld: 183 ronden en 150 meter werden afgelegd. De marathon zelf werd gewonnen door Jos Pronk. De Roon eind igde als tweede, Jaap Jonkman als derde en Nederlands kam pioen en oud-kernploeglid Co Giling als vierde. Ton Menken greep gisteravond tevens de gelegenheid aan het Leidse ijshockeyteam „Leiden Lions" te presenteren. Lions speelde tegen het in de tweede divisie uitkomende Houtrust en won met 4—3. Menken: „Ook ijshockey past weer in de voor komend seizoen geplande „kijk- avonden". Met Leiden Lions wil len we redelijk gaan mee draaien in de tweede divisie". De kijkavond, overigens beslo ten met een prestatietocht waar aan dertig enthousiasten deelna men, hield overigens ook short- racing-wedstrijden in. Het Ton Menken-team bleef hier de baas over HCA, De Uithof en De T «ekstreek. Het team van Leiden Lions dat zich gisteravond (officieel) voor de eerste maal aan het Leidse publiek presenteerde. IIDEN In de Leidse houwburg was gisteravond "sti Baterwerkgroep F-Act, om 1 or een redelijk bezette zaal chreber" op te voeren. Psy- ik «logisch interessante figuren L de geschiedenis zijn altijd li inkbaar materiaal voor dra- 1" atiseringen en verfilmingen; in een lange rij, van bijvoor- jeld Kaspar Hauser tot de Barkies de Sade, hebben Mia Beyer en Gerardjan Rijnders *n F-Act het leven van Daniel aul Schreber (1842-1911) toe- J voegd. et stuk gaat over de waanwe reld waarin deze 19de-eeuwse echter is terechtgekomen. ■K ihreber's vader was arts, ort- ipedist en pedagoog, die het ude ideaal van „een gezonde ^eest in een gezond lichaam" al Spartaans interpreteerde. Iijn eigen kinderen worden ten- ptte de dupe van Schreber's Iscistoïde didactiek; met name aniël gaat er volledig onder [°or. Vanaf zijn 51ste jaar slijt I 'eze bijna heel zijn verdere le- I 'en in inrichtingen. De destijds «roemde Dr. Paul Theodor leehsig had hem namelijk krankzinnig verklaard en als uagnose „paranoia" gesteld, «j het componeren van dit stuk hebben de schrijvers kunnen •utten uit de leerboeken, res- •ectievelijk memoires van vader 01 zoon Schreber zelf. Wat er van geworden is: wel, naar mijn mening is het stuk zó cerebraal en statisch opgezet, dat al na twintig minuten de oogleden zwaar gaan worden. Met een beetje kwade wil kan men veel als slecht etiketteren; een sle pend tempo hoort wellicht bij een dergelijk stuk, maar doet de verveling helaas snel intreden; beweging en belichting waren misschien erg geraffineerd, maar vaak ook onbegrijpelijk. Dea Koerst (Sabine) moest mis schien de onnozelheid spelen, maar lijkt me" anderzijds een einig getalenteerd actrice. Een goede acteursprestatie moet uiteraard ook vermeld worden: Gerardjan Rijnders speelde voortreffelijk de jonge Schre ber. Hij als enige was in staat de in zijn geval lijdende figuur uit te drukken, die hij zijn moest. De overige acteurs bo den, al lag dat gedeeltelijk aan de tekst, nauwelijks tegenspel. Er gebeurde zo weinig, er was geen „conflict". In „Schreber" van F-Act staat de hele dramatiek op een laag pitje. Door het lezen van het programma zou men meer ge boeid kunnen raken dan door het stuk zelf. Dat is jammer; dan had men de familie Schre ber beter in zijn graf kunnen laten liggen. Jos Nijhof Oegstgeester wethouders bezochten zwembad OEGSTGEEST/LEIDEN De wethouders Thorn en Van Belle hebben gisteren in Zutphen een bezoek aan het plaatselijke overdekte zwembad gebracht In gezelschap van de leden van de beheerscommissie van het zwembad Poelmeer en het CDA-raadslid Van Hazel stelden de beide wethouders zich op de hoogte van de voor- en nadelen van dit zwembad. Aanleiding voor dit werkbezoek was het feit dat de gemeente Oegstgeest overweegt een zelfde zwembad neer te zetten als dat in Zutp hen. TULIP TUNE FESTIVAL KATWUK Gisteravond zijn tijdens een feestelijke bijeen komst met vele genodigden in sporthal Cleyn Duin de win naars van het vijfde Tulip Ti me International Music Festi val bekend gemaakt In de af deling „Buitenlandse groepen" ging de .zilveren tulp" naar het Lincoln Way Community High School Choir uit Lennox in de U.S.A. Nederlandse winnaars bij het binnengebeuren waren in sektie A het Haags Harmonie Orkest en in sektie B het Voorschotens Lithurgisch Kamerkoor. Deze beide groepen ontvingen voor 1 de derde achtereenvolgende maal een „zilveren tulp". Van de korpsen die in de opgelucht op traden kreeg de drum- en schowband „Adest Musica" uit Sassenheim de meeste punten en ook een „zilveren tulp". Kortweg Het voltallige personeel van het uit Sassenheim en omgeving verwarmingsbedrijf Schulte en kregen de reis aangeboden van Lestraden uit Sassenheim is de- directeur Lestraden (midden op ze week met echtgenoten en ver- foto) vanwege het dertig jarig loof des naar het Spaanse va- bestaan van het verwarmings be lt anti e-eiland Mallorca getrok- drijf. Het gezelschap wordt mor- ken. De ruim 170 Bollenstrekers gen wéér terug verwacht KATWIJK De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt morgenochtend vanaf kwart over elf een eucharistieviering in de kerk van de H. Johannes de Doper. Het thema van de viering is „durven geloven". Koor en combo staan onder lei ding van dirigent A. J. Vlasveld. OUDE WETERING - In de Ja cobus de Meerdere kerk aan de Meerkreuk in Oud Westering wordt zondag 17 april om half twaalf een speciale jongerenmis gehouden. Het combo De Over brugging uit Oud Ade zorgt voor de muzikale begeleiding.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3