jlontage of toch ~ewijs oorlogs- erleden Menten? Duits geld uit Holland „Criminaliteit in winkels geen beperkt probleem" Dreigende verstoring EEG-bloemenmarkt „Je kunt eerder door een ezel worden doodgeschopt Elfenland ||TO MENTEN ALS SS-ER: Politie pakt twee inbrekersbenden in een klap Reclassering: Kinderen door gebrek opvang in gevangenis postgiro en rijkspostspaarbank LEIDSE COURAN" VRIJDAG 15 APRIL 1977 PAGINA 9 it een onzer verslaggevers) •onur HAAG-LEIDEN Als Menten zich in 1941 laftig en zelfverzekerd sreeuwigen als SS-Haupt- uis. führer, waarom droeg hij in uniform, dat pas sinds •i 1942 werd gedragen? Is ïforrfyuste foto, zoals Menten r,ltijd heeft volgehouden, derseraf fineerde vervalsing? het wel degelijk een mo- pnarae van Menten in SS- m, niet uit 1941 zoals ai ling s aangenomen, maar uit Of is het „zomaar een rt in', die toevallig veel op :n in zijn jongere jaren Want hoewel de bejaarde inalifummer heftig blijft ont- centJn een Duits uniform te n gedragen, geeft hij wel at er gelijkenis bestaat, zijn Haagse verdediger van Heijningen staan de torden op dergelijk vra- ^^st. Hij gaat ervan uit dat ;o een bedrieglijke trucage ior Accent-hoofdredakteur Knoop staan de antwoor- ook vast. Op zijn beurt hij ervan uit dat onomsto- is vastgesteld dat de SS- de foto Menten is. ?an Heijningen stuurde be- leidjeze week een brief aan n, ilter Van Agt van Justitie, in hij stelde dat de foto uit svestssiers dient te worden ver st Brd en dat een commissie iaK van deskundigen de herkomst van de afbeelding moet onder zoeken. Hij deed dit kort nadat hij een bezoek had gebracht aan het Legermuseum in Leiden. Mr. Van Heijningen: „Enkele Nederlandse uniformdeskundi gen hebben mij er op gewezen dat er iets niet klopt met de distinctieven op de linkerkraag van het uniform. In Leiden kreeg ik inzage in het gezagheb bende boek Army Badges van de Italiaan Rosignoli. Plaat 86 in dat boek toont het duidelijk aan: de distinctieven op het uni form van de man op de foto werden gebruik van 1942 tot 1945. Het is dus onmogelijk dat dit uniform in 1941 is gedragen. Daarom is het een ernstig feit dat de foto sinds 1946 tegen Menten is gebruikt zonder dat justitie de echtheid ooit heeft onderzocht", aldus mr. Van Heijningen. „En de foto wordt nu nog steeds getoond bij de verhoren van getuigen. Ook Knoop heeft zich er vorig jaar in Rusland van bediend. Hij had bovendien drie fot's van Neder landers in burgerpak bij zich, van Den Uyl, Van Maarseveen en Kortenhorst. Geen van de ondervraagden herkende daarin Menten. Vervolgens liet Knoop hen plotseling die bewuste foto zien, dus een man in een Duits uniform en met een Duitse pet „Ja, die is het", zeiden ze dan. Uiteraard is de suggestie te groot geweest. Knoop had alle maal foto's van mensen in uni form moeten laten zien. Met het vaststellen van het feit dat het uniform niet in 1941 gedragen kan zijn vervalt de grondslag van het onderzoek van Knoop in Rusland. Want die grondslag was deze foto. Ik acht het uitge sloten dat de foto na 1941 is gemaakt. Nergens blijkt uit dat Menten in '42 iets met de Wehr- macht te maken heeft gehad. Daar is hij ook nooit van be schuldigd. Bovendien bestaat er nog een foto, waarvan ook ge zegd wordt dat Menten er met SS-uniform op staat. In een soort jeep met een chauffeur, die in juli '41 in Lemberg is gesneuveld. Voor mij staat dui delijk vast dat we met een mon tage foto te maken hebben. Een onderzoek naar de herkomst is een zaak die niet binnen de mogelijkheden van de rechter ligt. Daar zijn deskundigen voor nodig", aldus Mentens verdedi ger mr. Vein Heijningen. Voor Hans Knoop is zo'n onder zoek volstrekt overbodig. Hij vindt dat overduidelijk is aange toond dat Menten wel degelijk in SS-tenue heeft geposeerd voor de (onbekend gebleven) fo tograaf. „De foto is gemaakt in de tuin van de toenmalige Ne derlandse consul De Bruin in Krakau. De consul heeft na de oorlog bevestigd dat de man op De omstreden foto die Menten zou tonen Het distinctief van SS Hauptscharfführer, als SS-Hauptscharfführer. zoals dat voorkomt op de door Mentens advocaat omstreden foto. de foto Menten is. De Duitse generaal Schöngart heeft vrij kort voor zijn terechtstelling na de oorlog verklaard dat hij van de foto Menten herkende zoals deze bij zijn staf had gediend. Formeel is Menten nooit tot de Duitse troepen toegetreden. Hij kreeg van Himmler persoonlijk toestemming ter protectie een Duits uniform te dragen. Het is goed mogelijk dat hij in die tijd verschillende uniformen heeft gehad. Het is ook niet gezegd dat hij in het uniform van de foto de executies heeft geleid. Daarom zou de foto best uit 1942 kunnen dateren, Menten is tenslotte pas in 1943 naar Ne derland teruggekeerd", aldus de heer Knoop. Het ministerie van Justitie had, zoals men het uitdrukte „uite raard nog geen commentaar" op de brief van Mentens advocaat. DEN HAAG (ANP) Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) is het oneens met de conclusie van het ministe rie van justitie, dat uit het onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) zou blijken dat de criminaliteit in de detailhandel een beperkt probleem is. Het KNOV vraagt zich af of het ministerie van justitie ook van een beperkt probleem gesproken zou hebben „als gebleken was dat in een willekeurige maand niet 1 op de 5 winkeliers, maar 1 op de 5 Nederlanders geconfronteerd was met diefstal en wat te zeggen indien in een willekeurige maand niet bij ruim 3.000 willekeurige winkeliers, maar bij ruim 3.000 willekeurige burgers 95 inbraken en 4 roofovervallen gepleegd zouden zijn". Volgens het KNOV had dan justitie op haar achterste benen gestaan. Ook uit een ander oogpunt kan het KNOV de criminaliteit in de detailhandel geen beperkt probleem vinden. Volgens de organisatie heeft iedere winkelende Nederlander met dit probleem te maken. DEN HAAG (ANP) Israël, Kenya en Columbia zijn er onvoldoende van doordrongen dat het gevaar voor verstoringen van de EEG-bloemen- markt veel groter is dan enkele jaren geleden. Voorzitter drs. G. Hogewoning van de vereniging van bloemenveilingen in Nederland zei dit van daag in de algemene vergadering van zijn organi satie in Den Haag. Landen van buiten de EEG, waaronder de drie genoemde, exporteren steeds meer bloemen naar de gemeenschap; in bepaalde maanden leveren ze van sommige soorten anjers al hoeveelheden die vele malen het eigen EEG-aanbod overtreffen. Het bedrijfsleven in die landen, zo zette drs. Hogewo ning uiteen, meent dat er op de EEG-markt plaats is voor die stijgende importen. Ze vergeten dan echter volgens de voorzitter dat in West-Duitsland, waar tussen 1970 en 1974 het per inwoner aan bloemen en planten uitgegeven bedrag nog steeg van 47 tot 73 gulden, de afzet nu stagneert. Op een nieuwe doorbraak op deze markt, waar 79 procent van de Nederlandse snij bloemenexport heengaat en waar ook de derde landen zich voornamelijk op richten, hoeft zeker op zeer korte termijn niet te worden gerekend. les :CHT (ANP) Bij het oprollen van een inbrekersbende die enkele miljoenen aan antiek buitmaakte en die zich volgende 'oor de rechtbank zal moeten verantwoorden, is de Ut- recherche een tweede „concurrerende" bende op het spoor gekomen die voor minstens, gulden aan tapijten, antiek etcetera bij elkaar heeft gestolen. jgjiit zeventien man bestaande bende opereerde in Utrecht en teken en sloeg z'n grootste slag bij een inbraak in een chtse tapijtenwinkel waar voor ruim zeven ton aan Perzische ten werd ontvreemd. Tweederde van de tapijten is weer boven e Br. Ook een zeldzame antieke consoleklok en zes schilderijen vebij het spoorwegmuseum en het Oranjehotel in Soest waren )len, werden opgespoord. Voorts moest de Utrechtse politie al ai irollend materieel mobiliseren om uit een loods behalve een belht tapijten ook nog eens 31.000 sloffen sigaretten en enkele lerden dozen met keukenrollen en ander „klein spul" naar het ■^ijfsiekfër wj^et^grootwTnkeibèd^f di^t^en^eteikig'van 400 De Utrechtse politie heeft bij oprollen van een inbrekersbende die voor miljoenen aan en de sleutel verkocht van een filiaal dat voor een inbraak antiek achterover drukte nog een tweede concurrerende bende opgespoord die voor uitgekozen en ook tegen betaling handige tips gaf voor andere minstens 1,2 miljoen gulden bij elkaar heeft gestolen. Hier toont een politiefunctionaris desken bij zijn bedrijf. een deel van de gestolen voorwerpen. Industriebond wil verbod asbest UTRECHT (ANP) De Industriebond NW wil dat het gebruik van asbest in de industrie gezien de enorme risico's voor de gezondheid geheel wordt verboden. Het aangekondigde asbestbe sluit dat het gebruik van het blauwe asbest verbiedt terwijl voor andere asbestsoorten strenge gebruiksvoorwaarden worden voorge schreven, gaat de bond niet ver genoeg. PvdA; Geen controle op spaarcenten bejaarden DEN HAAG De PvdA-ka- merleden Rienks en Albers wil len dat er zo spoedig mogelijk een eind wordt gemaakt aan de mogelijke controle op het spaargeld van bejaarde mensen, die op kosten van de bijstand in een verzorgings- of bejaar dentehuis verblijven. De kamerleden stellen dit in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van CRM W. Meijer. Zij vrezen deze mogelij ke controle als gevolg van de invoering van een nieuwe admi nistratieve regeling, waarbij van alle uitkeringsgerechtigden een kaart wordt bijgehouden, met daarop nauwkeurig hun bezit aan onroerend goed, spaarte goeden en andere bezittingen. AMSTERDAM (ANP)— „Elk jaar belanden enige honderden kinderen in het gevang bij gebrek aan betere plaatsingsmogelijkheden. De Justitie wijt het aan een tekort aan plaatsen bij kinderbescher mingsinstituten waardoor de kinderrechters de jeugdige delinquenten „tegen wil en dank" her haaldelijk in een huis van bewaring moeten onder brengen. Elke dag zitten daar minstens zestig strafrechterlijk minderjarigen (twaalf tot achttien jaar). Formeel kan dat, maar deze praktijk druist volledig in tegen wat het kinderrecht beoogt Dit Kinderen in de gevangenis zijn de heel jonge preventief gedetineerden die gepakt zijn voor een zaak die de officier van justitie en de kinderrech ter zo ernstig vinden dat zij in afwachting van de berechting niet langer op vrije voeten mogen blijven. Door plaatsgebrek in de inrichtingen wor den kinderen die in de bak komen onnodig tot bajesklanten uitgemaakt, aldus het blad. lèques postoux néeriandais irte de paiement betaalkaart ="134567 TH G LUCASSEN iki tr« STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 Brengt u uw vakantie door bij onze oosterburen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in de Bondsrepubliek en West-Berlijn geeft u er maximaal 200 mark per kaart voor, op vertoon van uw giropas en paspoort. (Vanaf 1 mei 1977 uw nieuwe giropas). Gute Fahrt! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. JAN TERLOUW OVER GEVAREN KERNCENTRALES: (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT „De kans gedood te worden als gevolg van een ongeluk in c.q. met een kerncentrale is kleiner dan dood te worden ge schopt door een ezel. Dat zegt D'66-lijsttrekker dr. Jan Terlouw, die, voor hij een actieve rol in de landelijke politiek ging spelen, als visitor verbonden was aan het FOM-instituut (Funda menteel Onderzoek Materie) van prof. J. Kistema- ker, de geestelijke vader van het uitracentrifuge procédé. Desondanks staat Terlouw allerminst te trappelen van ongeduld om een algemene invoe ring van kerncentrales in Nederland. „De draag wijdte van de gevolgen van kernenergie en haar toepassingsmogelijkheden zijn onvoldoende door dacht, meent hij. „Dit geldt met name voor het politieke aspect". De alom groeiende argwaan tegen het gebruik van kernenergie is volgens Terlouw om. terug te bren gen tot: 1. de afschuwelijke manier waarop kernenergie in de wereld werd geïntroduceerd (2 atoombomont ploffingen op Hiroshima en Nagasaki, die hon derdduizenden doden eisten), 2. het feit dat kernenergie en gebruik ervan be paald werden door de (technische) wetenschap, zonder dat andere maatschappelijke en politieke stromingen daarbij „te hulp" werden geroepen. Volgens de D'66 lijsttrekker is dit er de oorzaak van dat de besluitvorming rond de kernenergie op dit ogenblik in een impasse verkeert. Bovendien is de discussie tussen voor- en tegenstanders der mate „geëscaleerd", dat men twijfelt aan eikaars (eerlijke) motieven. Terlouw: „In de landelijke politiek zitten we ook een beetje met het probleem. PvdA en CDA hebben in de afgelopen vier jaar geen brug naar elkaar geslagen. Op dit ogenblik twijfelt men zelfs aan eikaars motieven, van waar uit men bepaalde zaken benadert". In het geval van het vreedzaam gebruik van kernenergie is Terlouw een voorstander van een adempauze, waarin de gevolgen van een algemene invoering van kernenergie op een rij worden gezet. „In die tijd zullen we moeten streven naar een wereldovereenkomst van wat we mogen doen met kernenergie". Aan dat worldwide-overleg zullen naar zijn mening niet alleen de kernindustrielan den moeten mee doen (zoals eind van deze maand in Londen het geval is), maar ook landen die beschikken over het natuurlijk uranium en landen die kernenergie nodig hebben omdat zij andere energiedragers ontberen. „Als landen die over de benodigde technologieën beschikken, kun je niet 99 zeggen: we zullen de dienst in dit verband wel uitmaken. Er zullen veel meer landen om de tafel moeten komen, terwijl er bovendien gestreefd zal moeten worden naar het verkrijgen van garanties met betrekking tot de veiligheid in de wereld". Naar zijn mening is het huidige non proliferatie verdrag (NPV) aangaande dat laatste aspect beslist niet waterdicht. „De gehele cyclus wordt op deze manier niet gecontroleerd, terwijl evenmin de verrijkingsgraad in de controle is opgenomen en met verrijken tot 100 procent heb je ook de benodigde grondstof voor een atoombom". Het verspreiden van kernwapens door middel van het vreedzaam gebruik van kernenergie is volgens Terlouw een van de meest essentiële en tevens gevaarlijkste kanten van de kernindustrie en de te voeren politiek dienaangaande. Hij citeert de Amerikaanse natuurkundige C. P. Snow, die in 1969 reeds opmerkte dat „over 20 jaar kleine naties over een kernwapen zullen beschikken". Snow noemde die ontwikkeling onafwendbaar en Terlouw zegt dat „die man aardig gelijk begint te krijgen". „Het is een doodenge zaak dat de ontwikkelingslanden, die - om het populair te zeggen - nog door „hun" middeleeuwen heen moeten, elkaar straks met atoombommen te lijf zullen gaan in plaats van met bijlen. Daarom - de politieke implicaties van kernenergie zijn de belangrijkste. Tot dusver zijn die onvoldoende doordacht". Als politicus stelt Terlouw zich op het standpunt dat het nemen van een beslissing pas dan kan geschieden wanneer alle benodigde informatie is verkregen. „Op dit moment is emotionaliteit nog de enige raadsman", aldus Terlouw, die opteert voor een situatie waarbij sprake is van een kriti sche wisselwerking tussen enerzijds de weten schap en anderzijds de politiek met de publieke opinie als bemiddelingsinstantie. Naar zijn mening ziet het er naar uit dat „onze samenleving steeds meer een technocratie aan het worden is", hetgeen hij „een gevaar acht voor de democratie'. „De dominante rol die de techniek in ons leven speelt verhult haar eenzijdigheid", aldus Terlouw. „We hebben ons te afhankelijk gemaakt van de techniek, waardoor je d^nkt dat de techniek alles kan". Volgens zijn zeggen is een samenleving die overheerst wordt door het technocratische ele ment, een samenleving die nauwelijks of niet meer in staat is soeverein te zijn om over problemen te oordelen. „In de twintigste eeuw zijn ontwikke lingen tamelijk autonoom aan het worden", zegt Terlouw, en hij verhult niet dat een beangstigende zaak te vinden. Met betrekking tot de besluitvorming aangaande kernenergie is er volgens D'66 lijsttrekker even- I eens sprake van het te weinig onderkend zijn (tot dusver) van tal van maatschappelijke en ethische aspecten aan deze zaak. „Daarvan krijgen we nu de rekening gepresenteerd", is Terlouw van me ning, terwijl hij er aan toevoegt dat de techniek; tot dusver alleen gebruikt is ten dienste van ons l systeem, ons welvaartssysteem, dat gericht is opf het instandhouden van zichzelf. Met betrekking tot de actuele situatie in het kader van de toepassing van kernenergie zegt hij de mening te zijn toege-f daan dat zij, die straks de besluiten moeten ne-; men, zo langzamerhand voldoende zijn geinfor-i meerd". „Al is het afvalprobleem niet opgelost en! speculeren in dit verband (het opslaan van ra dioactief afval in onderaardse zoutkoepels) op een maatschappelijke stabiele periode van honderden jaren vind ik wel erg speculatief. Zoiets heeft zich nooit voorgedaan". Uit het feit dat de zuinigheids- eisen die aan nog te bouwen kerncentrales gesteld worden, voortdurend strenger zijn geworden, leidt Terlouw af, dat men in het begin kennelijk „nog lang niet alles wist". „En als kernenergie, tenminste de vreedzame toe passing ervan, een automatisme wordt, dan leidt dat tot grote onzorgvuldigheid", besluit hij. „Als er dan een ongeluk gebeurt gaat de hele handel dicht. Alle kerncentrales. Daarom moet je oppas sen dat je ook niet te afhankelijk van kernenergie gaat worden".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9