Buit 72 mille bij inbraak Rabobank Roelofarendsveen HERBORENSECOND LADY'GMT MORGEN TE WATER Bernardus en ASC delen: 22 Gedeeltelijke subsidiering van VOS-cursussen Damesvoetbal ook op zondag interregionaal Wannunda wint bij Oranje Groen n Ai T AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1977 PAGINA 5 Sassenheimse liefhebbers IE md Zoals op vele plaatsen elders in het land, droomt men ook in Sassenheim van zeewaardig zijn. Sterker nog: morgen 16 april is het zelfs feest voor de leden van de Stichting „Second Lady" want dan wordt beloond waar voor zij zich al maandenlang al hun vrije tijd hebben gegeven en heel veel moeite. In de Oostha ven wordt morgen hun eerste jacht te water gelaten. Het is een zeewaardig jacht, 13 en een halve meter lang en met een diepgang van 1.70 meter. Geheel van hout. De boot werd ongeveer 50 jaar geleden in Kopenhagen gebouwd en inmiddels varen er nog slechts twee gelijksoortige jacht en in ons land. Het Sassenheimse specimen mag dus als een uitzon derlijk geval worden beschouwd. Het jacht werd in het najaar van '74 in verwaarsloosde toestand in Rotterdam van een Dordtenaar gekocht. Zo op het oog leek er weinig meer mee te beginnen. Maar enkele lieden in Sassenheim staken de koppen bijeen om te overleggen hoe hier een oplossing voor gevonden zou kunnen worden. Het waren zes water sportliefhebbers in hart en nieren, drie zwagers: H. v.d. Wagt, W. Aarts en Th. Zwetsloot (alle drie getrouwd met een dochter van meneer Postma) en de drie vrienden H. Heemskerk, H. N outers en T. van Latum - de laatste is een Warmon- der - die tezamen een stichting in het leven riepen onder de naam „Second Lady" - „de Tweede Dame", zouden wij in Nederland zeggen. De stichting werd in september '76 opge richt en het doel was het in stand houden van jachten (van de Int. 8 M Klasse) die sinds kort na de laatste wereldoorlog niet meer werden gebouwd vanwege de hoge kosten en het betrekkelijk geringe com fort Na de allereerste voorzieningen werd vorig jaar augustus deelgenomen aan een 24-uur race op het Usselmeer, waarbij de Sassenheimers veruit aan de kop lagen. Maar in de sluizen van Lelys tad, o ramp, bleek dat er ernstige averij was opgelopen, zodat de race moest wor den afgebroken. Maar niemand van de Sassenheimse bemanning ging bij de pakken neerzitten. In oktober werd door het geestdriftige zestal - nadat eerst een speciale polyester-cursus was gevolgd - een restauratie op touw gezet Het schip werd daartoe naar een bloembollenmaga zijn aan de Loosterweg in Voorhout over gebracht Daar begon men met het schoonmaken en het ontdoen van verf, teer, vet en vuiL Dat duurde wekenlang. Het was een toe stand met het uitvlakken van oneffenhe den. het aanbrengen van en hechtlaae en het aanbrengen van zes lagen dik polyes ter op de eikenhouten onderbouw. Daar bij werd menig zorgelijk gezicht getrok ken, maar de stichtingsleden werden bij dit geweldige karwei bijgestaan door ver-' scheidene vrienden en familieleden. Soms waren 10 man aan het werk op hun vrije zaterdag. Het teakhouten dek, op zichzelf een juweeltje van vakmanschap, moest worden uitbesteed (kosten ca. 10 mille). Ook al het binnenwerk van de kajuit enzovoorts werd vernieuwd door de stichtingsleden en hun helpers. Het schip is „loeiend sterk gemaakt en komt zelfs op de HISWA niet meer voor, vol gens deskundigen", zegt een terecht trot ste stichtingssecretaris Th. Zwetsloot „Maar dit is ook noodzakelijk, wil het schip voldoen aan de eisen van deelname aan zeewedstrijden eht houden van zee tochten Zwetsloot: „Om ervaring op te doen met het zeezeilen, zijn in het afgelo pen Paasweekeinde drie stichtingsleden per jacht overgestoken naar Engeland om ervaring op te doen. Ondanks het rauwe weer". De stichting rond „The Second Lady" telt momenteel 45 donateurs, maar de men sen van de Tweede Dame willen erg graag dat er nog meer bijkomen Hiertoe kan men zich aanmelden bij Th. Zwet sloot tel. (02522) - 12354. Als het een beetje wil, komt er ooit een „Third Lady" bij. Maar dan is wel geestdriftige onder nemingslust noodzakelijk. cS- Leiden van de werkzame stichting voor hun schip „Second Lady" Majoretten Concours In uw editie van donderdag 7 april heeft de L.C. een artikeltje gewijd aan het te houden Majoretten Con cours in Leiden Zuidwest, te houden op Koninginnedag, zaterdag 30 april. Ter wille van de duidelijkheid willen wij er echter op attenderen dat niet Fourty Four Degrees dit concours organiseert, maar zoals voorgaan de jaren het bestuur van wijkver- eniging Aktief. Als zodanig heeft dan ook ons be stuur een subsidie bij het gemeente bestuur van Leiden aangevraagd, daarbij vooropstellend dat het ons ook gaat om een principe-uitspraak inzake erkenning door de Gemeente Leiden van dit concours. Tot op heden is die erkenning uitgebleven, helaas. Voor het overige is Fourty Four Degrees één van de (veelbelo vende) op Amerikaanse leest ge schoeide groepen, die aan dit con cours deelneemt. Bestuur wijkvereniging Aktief i GEEN VERGOEDING VOOR BEGELEIDSTERS DADER VERPLANTTE STERHEESTERS BIJ VOORBEREIDING Van een onzer verslaggevers Leiden De VOS-cursussen zullen slechts ge deeltelijk gesubsidieerd worden door de gemeente Leiden. De raadscommissie voor onderwijs ging gisteravond akkoord met een subsidiëring van de aan de cursussen verbonden kosten, maar weiger de voorlopig geld beschikbaar te stellen voor vergoedingen aan de begeleidsters van de VOS- cursussen. Geen enkele partij wilde zich op voorhand uitspre ken over vergoeding van het vrijwilligerswerk. Honorering van het verzoek van de cursusleiding om de begeleidsters van de cursussen een bepaal de vergoeding te geven zou een principe-uitspraak betekenen tegenover betaling van het vrijwilligers- lil! werk in het algemeen met alle gevolgen van dien. Deze problematiek wilde de commissieleden eerst nader bekijken. De aanwezige vertegenwoordigers van „Vrouwen oriënteren zich op de samenleving" stelden echter dat de vergoeding van dertig gulden per ochtend gezien moest worden als een erken ning voor het werk en de verantwoordelijkheden van de begeleidsters van de cursussen. Bovendien wilden zij het werk van een VOS-begeleidster niet vergelijken met het vrijwilligerswerk. Daarnaast attendeerden zij op het feit dat andere plaatsen in Zuid-Holland de vergoedingen aan VOS-bege- leidsters wel subsidieerden. De gemeente Leiden wil zich daar voorlopig echter niet aan wagen. ROELOFARENDSVEEN Een inbraak in het bij kantoor van de Rabo bank naast bloemenvei ling EMM in Roelofa rendsveen heeft een nog voortvluchtige man 72.000 gulden opgeleverd. De inbraak werd bij af wezigheid van de kan toorhouder op klaarlich te dag gepleegd. Ondanks een intensief onderzoek heeft de politie nog niet veel aanknopingspunten gevonden om de identi teit van de dief te kun nen achterhalen. De inbraak in het bijkantoor van de Rabobank zal ongetwij feld in de politiearchieven als een „geraffineerde en goed voorbereide inbraak" worden bijgeschreven. De dader of da ders kenden de gebruikelijke gang van zaken in het bijkan toor heel goed: Kantoorhouder Van Beek uit Oude Wetering arriveert iedere ochtend met een beveiligde geldkoffer, die hij heeft opge haald in de hoofdvestiging aan het Noordeinde in Roelofa rendsveen. De heer Van Beek brengt de koffer in het bijkan toor, dat geen kluis heeft Nadat hij de koffer binnen heeft ge bracht, verlaat hij het kantoor tje weer, sluit de van kogelvrij glas voorziene deur en gaat dan het veilinggebouw binnen. Daar koopt hij een krant, haalt een kopje koffie en haalt bij de kassier van de veiling geld op. Gistermorgen ging het precies zo. Toen Van Beek was terugge keerd in zijn kantoor voelde hij het tochten. Zelf vertelt hij nog steeds wat verbaasd: „Ik zag dat het raam wat open stond en ik belde de onderhoudsman van de bank om het raam af te komen grendelen. Ik dacht dat iemand Het bestolen bankfiliaal naast het veilinggebouw anders eergisteren het raam, omdat hij het warm had, van slot had gehaald. Het duurde nog even, tot ik de koffer miste. Terwijl ik aan het zoeken was flitste het door mij heen, dat het open raam wel eens een toe gangsweg voor een inbreker zou kunnen zijn geweest". Volgens de heer Van Beek is hij niet langer weg geweest dan 10 minuten. Een woordvoerder van de rijkspolitie deelde gistermid dag mee, dat de dader(s) niet langer nodig gehad heeft dan één minuut In de nacht van woensdag op donderdag zijn de voorbereidingen voor de in braak al getroffen. Een van de ramen werd opengebroken en weer zo dicht gedaan dat hij van buiten gemakkelijk was te openen. Verder werden enkele sierheesters verpoot om de dief aan het oog van de benzine pomphouder te ontrekken, die uitzicht heeft op het betrokken raam. Toen de kantoorhouder eenmaal weg was, hoefde de dief alleen maar naar binnen te klimmen en de inmiddels van de beveiliging afgehaalde koffer mee te nemen om zo ruim 70.000 gulden mee naar huis te kunnen nemen. De voorbereiding voor de dief stal is volgens de politie in Alke made zeer nauwgezet geweest en de dader (de politie gaat uit van één dader met moeelij k een medeplichtige die op de uitkijk stond) heeft het gebeuren in het bijkantoor ter dege geobser veerd. Er is inmiddels al een buurtonderzoek gehouden. Met politiehonden heeft men een spoor proberen te vinden. Ook is er een onderzoek naar vinger en voetafdrukken in en rond het bijkantoortje ingesteld. Hoewel de politie nog niet veel over het resultaat kon mededelen, weten betrokkenen te melden dat de politie nagenoeg geen houvast heeft De hoop is gevestigd op tips van veilingbezoekers en buurtbewoners, die de afgelo pen dagen of weken iets bijzon ders hebben opgemerkt (Van onze sportredactie) LEIDEN Bernardus en ASC hebben gisteravond in een in haalwedstrijd in de vierde klasse A tegen elkaar gelijk gespeeld. In Hazerswoude werd het 2—2. In de vierde klasse B sleepte Alphen een moeizame 1—1 bij Rijswijk weg. ASC startte bij Bernardus bij zonder ongeconcentreerd. Al in de eerste minuut kwam de thuisclub door nonchalance bij de rood-zwarten op een voorsprong. Pieter Barendse legde de bal voor de voeten van John Meijer, die onhoud baar uithaalde: 1—0. Kort daarop lag de tweede treffer achter de verbouwereerde Herman Roedoe: Bert Meijer was net iets eerder bij de baL ASC herstelde zich knap. Doelman Gidi Speel kon een schot van Peter van Heukelom niet onder controle krijgen, waardoor Douwe Splinter de terugspringende bal in de hoek schoof. Even later richtte dezelfde speler te hoog. Aan de andere kant was Anton de Boer dichtbij een treffer. Zijn schot ging voorlangs. Vlak voor rust kwam ASC op gelij ke hoogte. Tjeerd Langerhorst werd van de bal gezet en Wim Kramer schoot van elf meter John Meijer haalt uit. Bernardus staat even later met 1—0 voor. Pieter Barendse (rechts) heeft de fatale fout gemaakt. Peter van Heukelom staat machteloos (links). feilloos raak: 2—2. Na rust probeerde Bernardus (zonder Gidi Speel, die zich na een botsing met Wout Bergers had moeten laten vervangen door Jan Groen) van alles om tot winst te komen, maar dat ge beurde niet overtuigend ge noeg. Alphen keek bij Rijswijk al snel tegen een achterstand aan. Een afstandsschot bete kende 1—0. Na 25 minuten kwam Alphen terug. Een cor ner van Hans Verkerk werd niet goed weggewerkt. De bal kwam op de schoen van Mar tin van Elk, die verwoestend uithaalde. In de tweede helft viel heel Rijswijk aan, inclu sief de doelman. Alphen hield stand en kreeg vlak voor tijd via Martin van Elk nog een kansje op de volle winst De Alphenaar werd echter vroeg tijdig afgr-topt (Van onze sportredactie) LEIDEN Op de gisteravond gehouden hearing van de com missie damesvoetbal van de afdeling Leiden bleek de meerderheid van de aanwezi gen voor het voorstel om ook op de zondag over te gaan tot het spelen in interregionaal verband. Dit zou dan, evenals bij de zaterdagcompetitie met de afdelingen Den Haag en Gouda plaatsvinden. Leiden zou met drie teams deelne men, evenveel als Gouda. Den Haag levert vier ploegen. Eind volgende week moet Lei den uitsluitsel geven, of er al of niet meegedaan wordt De beide andere afdelingen zijn reeds accoord. De ervaringen met de intere- gionale competitie waren dit jaar goed. Gezien de nogal kleine afdelingen (8 ploegen) werd daar de commissie de suggestie gedaan om tot een anderhalve competitie over te gaan. Weteringse Girls, dat dit jaar als enige zondagvereni ging in de Haagse competitie speelde was hier zeer over te spreken. Het voetballen werd door de veel betere tegenstan ders aanzienlijk aantrekkelij ker. Als enige bezwaar werd aangevoerd dat de aanvang stijd veel te vroeg lag. Voor de in te voeren interregionale compettie op zondag wordt vanuit Leiden dan ook ge dacht aan 12 uur als aanvang stijd. Verheugend is dat DOCOS twee elftallen heeft opgegeven en dat Sc. Lisse zeer binnen kort een tweede elftal opgeeft De afdelingscompetitie zou dus niet het kind van de reke ning worden, wanneer drie ploegen naar de interregionale competitie zouden overgaan. Het damesvoetbal draait nu zes jaar. Na een aanvankelijke groei viel er de laatste twee jaren enige teruggang te con stateren. een lichtpunt is ech ter, dat het meisjesvoetbal (8- 14 jaar) landelijk gezien goed van de grond komt. Om echter achter de motieven te komen, waarom zoveel dames zijn ge stopt, wordt een landelijke mi ni-enquête gehouden. Tijdens de vergadering reikte voorzitter Plooij de kam pioensbeker uit aan KRV, dat zich dit seizoen opnieuw de sterkste had getoond. De Kat- wijkse dames werden bij deze gelegenheid bovendien aange haald als een voorbeeld, waar om een interregionale compe titie zo aantrekkelijk is. Im mers, na zovele kampioen schappen gaat de animo er toch een beetje af. Een ander punt dat de aan dacht vroeg en ook tegenstrij dige reacties opriep was het zaalvoetbal voor dames. Een onlangs gehouden toernooi trok 12 deelnemers en werd een groot succes. Vandaar de vraag, hoe de aanwezigen stonden tegenover een even tueel op te zetten zaalvoetbal competitie voor het seizoen '77/'78. De algemene tendens was, dat men zich hier een voorstander van toonde. De ervaringen in Den Haag waren zeer positief, zoals een verte genwoordigster van dat dis trict mededeelde. Er zijn zelfs verenigingen, die alleen zaal voetbalden. (Van onze sportredactie) LEIDEN Wannunda heeft de inhaalwed strijd tegen Oranje Groen (Afdeling Leiden/- Gouda, groep A) winnend afgesloten. Aan de Boshuizerkade werd bet gisteravond 2—1 voor de Warmonders. Warmunda nam een voorsprong, toen goalie Kees Leugering van Oranje Groen een vrije trap van Piet van Winsen losliet, waardoor Hennie van Velzen in kon koppen. De thuisclub kwam terug via Koos Tetteroo, die ter plaatse was, toen doelman Dolf Kok door de zon in zijn uitzicht werd belemmerd. Na rust werd de strijd onvriendelijker. Koos Tetteroo en Toon van der Vooren (Warmunda) werden genoteerd. Vlak voor tijd greep Warmunda de volle winst ten vrije trap van Hennie van Velzen bereikte Hans Tijsser, die al dan niet in buitenspelposi tie, raak schoot: 1—2.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5