Katwijk gaat meer woonerven creeeren Katwijk stopt vrije vestiging Commissie Voorschoten aarzelend akkoord met statuten stichting schoolbegeleiding VERVANGING VAN 600 ELEKTRICI TEITSMETERS MILIEU-POLITIE WERKT VOORNAMELIJK PREVENTIEF m Ongevallen in Sassenheim ■min IN LEIDERDORP Straffer optreden tegen foutparkeerders woonerf Mislukte kluiskraak in Nieuwkoop KERK VAN LUCIFERS OP VEILING PANCRATIUS REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1977 PAGINA)! KATWIJK De gemeente Katwijk heeft het voornemen alle straten in Rijnsoever, met uitzondering van de ontsluitingsweg, aan te wijzen als woonerf. Hetzelfde geld voor diver se straten in de Noord; in o.a. de Hessenstraat is het woonerf inmid dels al gerealiseerd. Bij een woonerf wordt de gebruikelijke rangorde van het verkeer als het ware omge draaid: de auto mag er wel komen, maar moet zich richten naar alle andere weggebruikers - ook spelen de kinderen bijvoorbeeld. In de vergadering van de raadscommissie voor bestuurs- en juridische zaken, waar in dit onderwerp gisteravond werd be handeld, werd het voornemen door alle leden als een vanzelfsprekende zaak be schouwd. Alleen de heer H. J. Grimber gen (CDA) had enkele bedenkingen tegen het feit dat bij de woonerven centrale aanbeidingsplaatsen voor huisvuil wor den aangewezen, iets wat volgens hem toch vervuiling in de hand werkt Vol gens burgemeester mr. C. A. Bos, die de vergadering voorzat, is de ervaring wat die vervuiling betreft echter positief. De sociale controle zou een goed effect heb ben. Milieu-poli tie Vervuiling en het aanbieden van huisvuil kwamen uitgebreid aan de orde bij de behandeling van een nota over de milieu- politie. Deze nota, die is gebaseerd op gegevens van openbare werken en de politie, geeft in overweging tz.t. over te gaan tot aanstelling van een groep mi- lieu-politie die uit vier personen bestaat Op het ogenblik zijn in Katwijk reeds twee van dergelijke (bevoegde) functiona rissen in dienst De commissieleden had den lof voor de samenstellers van de nota, maar zagen niet zonder meer de noodzaak over te gaan tot aanstelling van nog eens twee milieu-bewakers. Voorts drong men aan op een duidelijker taa komschrijving. Tot nu toe controleert de milieu-poli tie alleen de manier waarop het huisvuil wordt aangeboden - een con trole overigens die duidelijk resultaten geeft te zien: de wetenschap dat er ie mand let op wat er aan de kant van de weg wordt gedeponeerd (en vooral in welke vorm) werkt beslist preventief. Niet iedereen was enthousiast over de suggestie de milieugroep ook toezicht te laten houden op baldadigheid en vernie lingen en haar de bevoegdheid tot verba liseren te geven. Drs. R. J. de Vries (PvdA) vond dit specifiek taken voor de politie. Hij vroeg zich af hoe de positie van de wijkagent is ten opzichte van de milieu-groep: wie controleert wat? De voorzitter pleitte voor soepelheid bij de taakverdeling tussen de politie en de milieu-groep: als de milieu-bewaker er gens vernielingen aan bijv. bomen of struiken constateert moet hij kunnen ver baliseren, ook al is hij geen politieagent Wèl moet er inderdaad spoedig een regle ment komen waarin een duidelijke taa komschrijving staat Hij stelde voor om, als zo'n reglement is vastgesteld en er intussen ook rapporten van de twee nu in dienst zijnde milieu-mensen zijn inge diend, nader in te gaan op de vraag of de groep met nog een of twee mensen moet worden verstrekt Intussen was men unaniem van mening dat het een treurige zaak is dat er twee - en misschien nog wel meer - mensen nodig zijn om te voorkomen dat de bevol king er in het dorp een „troep" van maakt.. Een woonerf zoals er momenteel in Nederland steeds meer verschijnen VOORSCHOTEN Twee en een half uur werd er gisteravond in de gecombineerde commissies welzijn en financiën gesproken over de statuten van de "Stichting schoolbegeleidingsdienst Voor schoten". Met de toezegging van wethouder Marselis en wethouder Oosterbaan dat de redaktie van de statuten op diverse punten gewijzigd zal worden, komen de subsidieregeling en de Ontwerp statuten in de april-vergadering van de gemeenteraad met een grote kans dat de meerderheid van de raad akkoord kan gaan. De Stichting Schoolbegelei dingsdienst wordt gevormd door vijf participanten. De ge meenteraad is als bestuur van de openbare scholen deelnemer, maar daarnaast als financier van de hele stichting verant woordelijk voor de gemeentegel den. De twee "petten" van de gemeenteraad bleek er één te veel. Mr. Begeer (WD) vond het een normale zaak dat wanneer de gemeente de gelden beschik baar stelt ze ook het recht moet hebben de begroting van de Stichting goed te keuren en zo nodig nieuwe aktiviteiten af te wijzen. Mr. Esselaar (CDA) meende, dat de autonomie van het onderwijs dit niet toelaat Er kwam een discussie over de vraag of de Stichting „onder wijs" is of gewoon een middel om kinderen, die niet mee kun nen op een school bij te "spijke ren" dus een sociale of medi sche stichting. Men kwam er niet helemaal uit Ook de zin: De stichting baseert zich bij de taak op de op levensbeschouwe lijke en onderwijskundigegrond slag stoelende veelvormigheid, waarin het onderwijs zich mani festeert Het levensbeschouwe lijke kan volgens WD en PPV gevoegelijk weggelaten worden, maar niet door door CDA en PCC. Het gaat allemaal om de aanstelling van 1 onderwijskun dige en 1 logopedist. Tenslotte waren de commissie op aan drang van de drie aanwezige wethouders bereid gunstig te adviseren voor de komende raadsvergadering en rondde wethouder Marselis de zaak af met de woorden "God zegene de greep". Op initiatief van de WD en gesteund door alle fracties be sloot de gemeenteraad vorig jaar alle onderwijsmedewerkin gen eenmaal per jaar aan de orde te stellen. De commissies welzijn en financiën kregen gis teravond de rekening gepresen teerd. Ze schrokken hevig. De diverse scholen wilden mede werking tot een bedrag van 350.000.-. Op advies van o.a. de inspekteur voor het onderwijs werd het bedrag teruggebracht tot ƒ225.000,-, maar dit bedrag is nog altijd driemaal zo veel als voorgaande jaren. De commis sieleden hadden hun twijfels over enige zgn. noodzakelijke voorzieningen, maar zullen toch de schoolbesturen verzoeken om de te verlenen medewerking te spreiden over enige maanden. KATWIJK Bij een landelijke controle door het ijkwezen in samenwerking met de Kema, bleek dat in Katwijk bepaalde elektriciteitsmeters niet meer nauwkeurig zijn. Het gaat om meters van het fabrikaat en type MD 3x Bd. van de jaren 1904 en 1965, in totaal zeshonderd stuks. Deze meters, die inmiddels geheeel afgeschreven zijn, moeten uiteraard worden vervangen.Voor de aankoop van nieuwe meters is een bedrag van 64.200 nodig; de kosten van het verwissselen worden geraamd op 21.000. B en w van Katwijk stellen de raad voor het benodigde krediet be schikbaar te stellen. Op grond van het geldende stroominkoopcontract zal de gemeente Leiden voor een kwart in de kosten bijdragen. VALKENBURG Het Neder landse circus Renz slaat maan dag 18 april haar tenten op in Valkenburg op het terrein aan de Pieter Poststraat. Er zullen twee voorstellingen worden gegeven, te weten om kwart over vier en om half acht LISSE De wereldwerkgroep Lisse organiseert donderdag 21 april een bijeenkomst in gebouw Qbus aan de Kanaal straat 270a. Thema van de avond is „De Palestijnen en Israël". Aanvang 20.30 uur. ZOETERWOUDE Burge meester Detmers is vanaf he den tot en met 4 mei wegens vakantie afwezig. Het spree kuur wordt waargenomen door loco-burgemeester De Jong en wel op donderdag van 10.30-12.30 uur. NOORDWIJKERHOUT - De christelijke muziekvereniging „Harpe Davids" geeft morgen 16 april haar jaarlijkse win te- KORTWEG rui tvoe ring in de toneelzaal van het Psychiatrisch Cen trum St. Bavo. Aanvang 20.00 uur. Voor de pauze zullen wer ken als Festivo Mars en Pa tience Ouverture ten gehore worden gebracht. Na de pauze zullen de wat meer populaire liederen worden uitgevoerd als The Beatles in Concert van Lennon and McCartney. Ook zullen de Drumband en het Majorettepeloton hun mede werking verlenen. WASSENAAR In de galerie Ja bij het Wassenaarse sport- fondsenbad aan de Prinsen- weg wordt van zaterdag 21 april tot en met 8 me! geexpo- seerd. De tentoonstelling telt schilderijen, gouaches en teke ningen van Joop Hoogerbrug en beeldhouwwerk van Jan van Ipenburg. De expositie is te bezichtigen woensdagavond van acht tot tien uur en don derdag tot en met zondag van tien tot vijf uur. De opening wordt verricht woensdag 20 april om half negen. WASSENAAR De Federatie Bejaardenbonden Wassenaar waarbij zijn aangesloten de plaatselijke afdelingen van de Algemene Bond van Bejaar den en van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den biedt de leden op zondag 17 april om 2 uur in het Je- roenhuis een feestelijke mid dag. De accordeonvereniging DVS zal voor het gezelschap optreden, voor de pauze met een gevarieerd muziekpro gramma en na de pauze met de musical „Waar is Prosi?". In de pauze wordt een kopje koffie aangeboden. Wie ver voersproblemen heeft kan bel len: tel. 12559 (mevr. Duijves- tijn) of 13809 (de heer Knijnen- burg). voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische Versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren, vraag inlichtingen aan: Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) SASSENHEIM Op de Provin ciale weg bij de kruising met de Parklaan reden gistermor gen om negen uur twee perso nenauto's op elkaar in. Beide auto's raakten hierbij onher stelbaar beschadigd. Een 46-ja rige bestuurster uit Sassenheim raakte bij de aanrijding licht gewond. Woensdagavond rond negen uur raakte op de rijksweg bij de Sikkens-fabrieken een perso nenauto van de weg. Drie-inzit tenden uit Vleuten raakten hier bij gewond en werden met hoofdletsel vervoerd naar het Leidse Academisch Ziekenhuis. JEUGDIGE INBREKERS AAN GEHOUDEN SASSENHEIM Twee jeugdige inwoners van Sassenheim (15 en 16 jaar) hebben bij de politie bekend in de afgelopen maanden twaalf inbraken te hebben gepleegd. Doel wit van het tweetal waren vooral woonboten. Bij de inbraken werden veel ver nielingen aangericht. De hoeveelheid ontvreemde goederen was niet groot, terwijl in veel gevallen de buit kort na de roof al weer in het water werd gedeponeerd. Ook beken de het tweetal in gezel schap van een 14-jarige vriend bromfietsdiefstal len te hebben gepleegd. LEIDERDORP De politie van Leiderdorp wil binnenkort straffer gaan optreden tegen automo bilisten die hun auto's foutief op woonerven parkeren. Daartoe heeft het politie-korps begin deze week in Voorhof een folder huis-aan-huis verspreid, waarin de ver- en geboden met betrek king tot woonerven nog eens duidelijk uiteen worden gezet en het straffere beleid wordt aan gekondigd. Het straffere optreden van de politie houdt niet in dat foutief geparkeerd staande auto's direct van een bekeuring zullen worden voorzien. Voor lopig nog zullen deze auto's van een zogeheten gele kaart worden voorzien waarin op de gemaak te fout zal worden gewezen. Pas in tweede instan tie zal proces verbaal worden opgemaakt. NIEUWKOOP - Inbrekers h< ben gisternacht getracht Nieuwkoopse metaalindusti De Rooij aan het Zuideinde beroven. Men brak de kluis v het bedrijf open. Het hakwe bleek echter tevergeefs te li geweest: de kluis beval slechts papieren; het geld v de dag ervoor naar de ba gebracht. De inbrekers waren het pa vermoedelijk met een valse sl< tels binnengekomen. De poli trof in elk geval geen braaksj ren aan. Geheel tevergeefs w de kraakactie overigens niet. j een bureaulade werd een 1 drag van 35 gulden ontvreemd SASSENHEIM Tijdens de tra tlonele kerkvelllng van de St. Pt cratlusparochle In Sassenheim „Cees en Ineke" op maandag en dinsdag 26 april wordt de heel uit lucifers opgetrokken li tatle Pancratlus kerk geveild. I kerk is vervaardigd door de Sa senhelmer Joop Haverkort. VI maanden heeft hij eraan gewer in totaal bijna duizend uren. I gebruikte voor de kerk meer d 25.000 lucifers. Haverkort die reeds in 1959 e soortgelijk werkstuk maakte v het Klein-Seminarie „Leeuwenht st", werd voor z'n mini-Pankr* kerk geinspireerd in z'n woonk mer, van waaruit hij een prac gezicht heeft op de eigen par chiekerk. Behalve voor de mure waarvoor van lucifers gebruik we gemaakt, heeft hij voor het da werk heel fijn leislag gebruikt, w een pracht effect geeft. Het gehe maakt een uiterst solide indru maar dat was wel te verwachte want Haverkort was tot 74, ged rende 22 jaar timmerman, dus I weet van goede bouwconstructi af als vakmam. Het was voor he een vanzelfsprekende zaak dat z'n bouwsel zou afstaan voor kerk, maar hij zou het wel t dubbel feest vinden als de kop op de kerkveiling het aan de pa toor zou afstaan, om een va: plaats in de kerk te vinden. Behalve dit unieke stuk dat tweede avond wordt geveild, is uiteraard zoals altijd weer ei enorme variëteit van artikelen. D catalogus telt niet minder dan 61 nummers. Verder is er weer ee grote dubbele verloting met i twee hoofdprijzen een klokradii Als extra attractie worden beid avonden drie SAMA-waardebonne van 50,— verloot. Bezichting vs de te veilen artikelen kan bij „Cef en Ineke" op de veilingavonde tussen half 5 en 6 uur. Pastoor Bockxmeer va de Pancratiuskerk bewor dert de immitatie in lucifer! KATWIJK Met ingang van 1 april geldt in Katwijk geen vrije vestiging meer. Ditbete kent dat de gemeente aaa'man- sen van elders die in'Katwijk een huis willen kopen, weer dfe eis Jtelt dat zij economisch gé- bonden zijn aan, Katwijk. Wo ningen met een „kale koop prijs." van meer dan 160.000 vallen hier buiten, tenzij de ge meente bij de verkoop van de grond nadere voorwaarden heeft gestéld. •Voor huiseigenaren is het be langrijk te weten dat zij er niet meer op mogen rekenen dat zij "hun huis zo maar aan iedereen mogen verkopen en dat de ko per dan in dat huis mag gaan wonen. Verkopwn mag wel, maar het hangt dus van de „eco nomische gebondenheid" af of de koper zelf het huis mag be trekken. Aspirant-kopers doen er goed aan vooraf bij het bu reau huisvesting van Katwijk te informeren of zij bij aankoop van een huis dit zelf mogen gaan bewonen. De maatregel is getroffen omdat binnen de gemeentegrenzen nog maar ongeveer tien jaar doorge bouwd kan worden. Op den duur zouden daardoor degenen Katwijk werken op vrij grote afstand moeten gaan wo nen. De maatregel is overigens niel gericht tegen degenen die al ir Katwijk wonen en tegen de „ge boren en getogen" Katwijken die hun werk buiten de gemeen te hebben.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4