WIJKMARKT LEIDEN ZUID-WEST WORDT DINSDAG GEOPEND Woningbouw richten op het aantrekken van bedriiven" ■■GS m nc; PROVINCIE IN ONTWERP-STREEKPLAN: Hiiilil LEIDEN-NOORD MOET GEDULDIG WACHTEN OP OPBOUWWERKER VOOR ONDERWIJS Tj,,Son of a gun": warm ppleidooi voor de vrouw Boottocht van jubilerend Gemiva een onzer verslaggevers) •EN Wethouder Van Aken van )nomische Zaken zal dinsdag 19 april 09.00 uur de wijkmarkt in Zuid-West icieel openen. Hierbij zal hij trachten tele bossen bloemen tegen redelijke jzen aan de man te brengen. Tijdens film i informele bijeenkomst gisteren toon- wethouder Van Aken zich bijzonder 'heugd over het feit dat deze wijk- rkt eindelijk van start kan gaan. •orlopig zullen elke dinsdag tussen 00 en 14.00 uur 40 kramen geplaatst ■Hfrden op het parkeerterrein aan de Vijf ^Bbüaan. „De wijkmarkt in Zuid-West voor enige tijd het stempel dragen een experiment. Over een aantal weken zullen wij weten of dit experiment geslaagd is, maar ik heb nu reeds de indruk dat we van een succes kunnen spreken", stelde Van Aken gistermiddag. Hij meende verder dat de wekelijkse warenmarkten in het centrum door de instellingen van wijkmarkten geen ge weld wordt aangedaan. „Ik wil de markt in de binnenstad in elk geval handhaven. Het gemeentebestuur wil de ambulante handel optimale kansen geven. Wij zien de markt als een schakel tussen de win kelcentra in de Breestraat en de Haar lemmerstraat. De stad Leiden is daaren tegen niet zo groot dat we kunnen zeggen dat er ergens in Zuid-West ook een markt gehouden wordt Die wijkmarkt kan nou eenmaal niet onafhankelijk functioneren van de rest van het marktgebeuren". Wethouder M. van Aken Van Aken stelde verder het erg belang rijk te vinden wederom de belangen van de ambulante handel naast die van de gevestigde handel te hebben kunnen be hartigen. „Een wijkmarkt trekt mensen aan en zal daardoor de centrumfunctie van het winkelcentrum in Zuid-West nog eens extra benadrukken. Het verheugt mij bovendien, dat wij een wens van de wijkvereniging Actief hebben kunnen in willigen. Deze mensen hebben zoveel acti viteiten ontwikkeld in de loop der jaren, dat zij er recht op hadden dat hun wens werd ingewilligd", aldus Van Aken. Volgens de heer Verplancke van de Am bulante Handel betekent de wijkmarkt in Zuid-West geen concurrentie voor de an dere markten. „Hoe meer markten er komen des te meer raken de mensen vertrouwd met het idee van kopen op de markt Steeds meer mensen zullen wij benaderen en die zullen na verloop van tijd ook naar de andere markten trekken. Bovendien is het noodzakelijk dat er meer markten komen, omdat het aantal marktkooplieden sterk is toegenomen. Zij nemen de plaats in van de kleine winke lier. De consument heeft duidelijk te kennen gegeven het contact met de win kelier op prijs te stellen. Dat contact wordt nu door de kooplieden hersteld", aldus de heer Verplancke. Tijdens de opening van de wijkmarkt zullen door de marktkooplieden aan de bezoekers een groot aantal waardebon nen worden uitgereikt, die onmiddellijk ingewisseld kunnen worden. hun werk de stad moeten ver laten dan die juist naar Leiden toekomen. Rijksdiensten UJB (Van een onzer, verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden zou zijn woningbouw beleid meer moeten afstemmen op het aantrekken van rie nieuwe bedrijfsvestigingen naar de stad. Dat betekent I, TV dat er in grotere mate dan tot nog toe rekening gehou den moet worden wat omvang en differentiatie betreft met woningzoekenden van buiten Leiden, die in de B nieuwe bedrijven die naar Leiden komen werkzaam zijn. Dat is een van de opmerkelijke aanbevelingen die het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland doet in zijn gisteren gepubliceerde ontwerp-streekplan voor het westelijk deel van de provincie. he A „In het verleden zijn diverse 6000 mensen meer die voor nieuwe vestigingen van bedrij ven aan Leiden voorbijgegaan, omdat geen adequate wonin gen op redelijke termijn kon den worden aangeboden. Dit is een punt, dat bij vestiging van bedrijven die een omvang- R rijk aantal nieuwe arbeids plaatsen met zich meebrengen, uur de nodige aandacht moeten het c krijgen", aldus het ontwerp- tual. i streekplan. Volgens Gedepu- hgta( teerde Staten betekent dit dat ,s de aanleg van nieuwe bedrijf- msterreinen gepaard dient te gaan met het aanbieden van een toereikend aantal wonin- K^8 gen in diezelfde periode. In dit (S)verband wordt gewezen op de vrij steeds groter wordende ver- ica. schillen tussen vraag en aan- 02-7. bod op de arbeidsmarkt. Vol gens de provincie moet ge- mb poogd worden zoveel mogelijk woningen in het stedelijk ge bied van Leiden te realiseren. Alleen de stad Leiden zelf zal al in de periode 1975-1990 het 11.000 nieuwe huizen moeten di bouwen. Op die manier zou rzoei het zogenaamde „woonforen- vani sensaldo" kunnen worden te- E ruggedrongen. Dit saldo is het verschil tussen de mensen die dagelijks Leiden binnen ko- men om hier te werken en zij ,j die eruit gaan om naar hun werk te gaan. Blijkens de cij- 1 fers van de provincie zijn er Bij B Volgens wethouder Waal (ruimtelijke ordening) moeten deze getallen echter met een korreltje zout worden geno men. In een eerste reactie op de plannen van de provincie wees de wethouder er desge vraagd op dat de cijfers niet alleen betrekking hebben op de stad Leiden zelf, maar op de hele agglomeratie, zodat er ook de forensenbewegingen van met name Voorschoten en Leiderdorp in zijn opgenomen. Bovendien stelde de wethou der dat het hier in vele geval len gaat om mensen in over heidsdienst. „En waar de rijks overheid negatief heeft gerea geerd op verzoeken van de kant van het Leids stadsbe stuur Leiden in het kader van de spreiding van rijksdiensten voor overheidskantoren in aanmerking te laten komen, is het natuurlijk voor een deel de overheid zelf die deze onge wenste situatie laat voortbe staan", aldus de Leidse wet houder van ruimtelijke orde ning. Overigens was de wethouder er niet zo happig op het Leidse Van de bouw van kantoren binnen de singels kan volgens het Leidse gemeentebe stuur geen sprake zijn. De bouw dient zich volgens wethouder Waal te concentreren op het Schuttersveld. volkshuisvestingsbeleid op verzoek van de provincie te wijzigen. Zoals bekend is een van de belangrijkste principes die aan dit beleid ten grond slag liggen de stelling dat al lereerst en soms louter en al leen voor Leidse woningzoe kenden gebouwd moet wor den. Voor wat het kader van mogelijke nieuwe bedrijven die zich in Leiden willen vesti gen betreft, wilde Waal wel een uitzondering maken, maar verder zou het gemeentebe stuur volgens hem niet moeten gaan. „Als er bedrijven naar Leiden komen zullen zij aller eerst een aandeel moeten leve ren aan het lenigen van de werkloosheid in deze stad en niet al hun personeel van bui ten moeten meenemen, waar voor we dan ook nog eens huizen moeten bouwen", aldus Waal. Kantoren Waar het jongste plan van de provincie spreekt van het aan trekken van kantoren in de binnenstad omdat deze sector een gunstige invloed zou uit stralen op het winkelgebeuren in Leiden, vindt wethouder Waal dat de kantorenbouw zich duidelijk op het Schut tersveld zal moeten concentre ren. Van kantoorprojecten binnen de singels kan volgens hem geen sprake zijn. De pro vincie ziet in het stimuleren van de werkgelegenheid in de ze zogenaamde tertiaire sector de belangrijkste mogelijkheid om het draagvlak van de werkgelegenheid in Leiden te verbreden. Daarbij zal de re gionaal verzorgende functie van Leiden met name gezien vanuit de detailhandel, ver sterkt moeten worden. Voorts haalt de provincie ook nog eens het slechte imago van Leiden als vestigingsplaats en de hoge prijs per vierkante meter kantoorruirqte aan, als belemmeringen van een posi tievere ontwikkeling. Wat het stimuleren van de werkgelegenheid betreft be perkt het ontwerp streekplan van de provincie zich niet al leen tot aanbevelingen voor Leiden. Ook in de Bollen streek is gepoogd een concen tratie van bedrijfsterreinen aan te geven. Omdat hier ook belangrijke landschappelijke, recreatieve - en natuuroverwe- gingen een rol spelen volstaat het plan met een terrein van 10 ha bij Noordwijk -Binnen. Om toch aan het streefgetal van 50 ha te komen zijn twee andere terreinen aan de oost zijde geprojecteerd en wel ten zuiden van Lisse en Sassen- heim. Overigens zou pas na. „signalen" vanuit de lagere overheden en het bedrijfsle ven, waarbij wordt gedacht aan de Kamer van Koophan del en na overleg met de pro vincie, besloten moeten wor den tot de aanleg van deze bedrijfsterreinen. Onze wegbermen, schatkamers van flora en fauna". Dit is het thema van de causerie van dr. P. Zonderwyk uit Bennekom. Dr. Zonderwyk spreekt woeasdag20 april tijdens een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in bet Zoölogisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit in Leiden. Tijdens ae causerie zal worden ingegaan op het veranderende uiterlijk van de wegbermen, nu er minder wordt gespoten met onkruidverdelgingsmiddelen. De lezing begint om acht uur. KVP Leiden De Leidse afdeling van de KVP houdt woensdag 20 april om kwart over acht een ledenvergadering in café-restaurant In den Vergulden Turk aan de Leidse Steenstraat. Tijdens de bijeenkomst wordt verslag uitgebracht over de samen werking in CDA-verband in Leiden en worden lokale proble men besproken. Studievoorlichting Op zaterdag 23 april wordt in het juridisch studiecentrum .Hugo de Groot", Hugo de Grootstraat 27, een voorlichtings ochtend gehouden om allen, die overwegen aan de Leidse Universiteit in de avonduren rechten te gaan studeren, op de hoogte te stellen van de inhoud van de studie, de eisen, die de faculteit voor toelating tot het avondonderwijs stelt, en de faciliteiten, die de faculteit avondstudenten biedt De bijeenkomst begint om half tien. Algemene toelatingsvoor waarden voor de avondopleiding in de rechten zijn op schriftelijke aanvraag verkrijgbaar bij de commissie avon dopleiding, Hugo de Grootstraat 27, Leiden. De algemene regels met betrekking tot inschrijving en eventuele plaatsing gelden ook voor deelnemers aan de avondopleiding. Lucia Steinbach Schilderijen en gouaches van Lucia Steinbach, alsmede een dozijn tekeningen uit 1908 van Cornelus zijn van 22 april tot 25 mei te bezichtigen in galerie De Oude Rijn aan de Leidse Oude Rijn 40. De opening wordt vrijdagavond 22 april verricht om half negen door Bert Oosterman, met fluitspel van Veronica Steinbach. De galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van half elf tot vijf uur en donderdagavond ook van zeven tot negen uur. Op zaterdag 30 april en woensdag 4 mei is Lucia Steinbach aanwezig in de galerie van twee tot vijf uur. Politieke forumavond Het Breehuys aan de Leidse Breestraat 19 houdt 12 mei een grote politieke forumavond waarvoor politici van PSP, PPR, PvdA, CDA VVD en SGP zijn uitgenodigd. Ter voorberei ding van de forumavond wordt een werkgroep geformeerd die zich op de donderdagavonden 28 april en 5 mei zal verdiepen in de politiek. Belangstellenden voor deelname aan de werkgroep kunnen inlichtingen inwinnen bij 't Breehuys, tel. 130983. In de periode van woensdag 20 april tot en met woensdag 27 april zal de Langebrug tussen de Pieterskerkchoorsteeg en de Pieterskerkgracht zijn afgesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. De afsluiting houdt verband met de vernieuwing van gasleidingen in dit gedeelte van de Lange brug. Het verkeer wordt doormiddel van borden omgeleid Volksdansinstuif Het Leids Volksdans Overleg organiseert op zaterdag 16 april een volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Onder begeleiding van het orkest „Rakya" bestaat er dan gelegenheid om het overtollige Paasvet er weer af te dansen. De avond begint om 20.00 uur en op tijd komen is voor de rechtgeaarde volksdanser noodzaak, aangezien bij grote belangstelling de deur op een gegeven moment hermetisch wordt afgesloten. Wijkcollectief Noord De stuurgroep wijkcollectief plan Noord houdt op maandag 18 april een vergadering in clubhuis „De Zevensprong:", Bernhardkade 35 in Leiden. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan onder meer activiteiten met betrekking tot de verkiezingen, de drukkerij en het tunneltje Marnixstraat/Willem de Zwijgerlaan. LEIDSE COURANT PAGINA 3 15 APRIL 1977 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Leiden-Noord zal geduldig moeten blijven wachten op de komst van een onderwijs-opbouwmedewerker. Ook het Koningin Julianafonds, dat de saliëring van deze onderwijsop- bouwmedewerker zou subsidiëren zal voorlopig een afwachtende houding moeten aannemen. Een brief met het al dan niet positieve advies van de Leidse wethouder van onderwijs Tesselaar wordt voorlopig nog niet verstuurd. Aanvankelijk lag het in de be doeling dat wethouder Tesse laar in een brief aan het Konin gin Juliana-fonds deze zou ver zoeken de aanstelling van een onderwijs-opbouwmedewerker voorlopig op te shorten. De be trokken onderwijsinstellingen in dit stadsdeel van Leiden zouden tijdens bijeenkomsten zo weinig belangstelling getoond hebben dat het niet zinvol leek nu reeds een onderwijsopbouwwerker aan te stellen. Vertegenwoordi gers van het wijkcollectief Noord stelden tijdens de raads commissie voor onderwijs gis teravond echter dat een groot aantal groeperingen, die werk zaam zijn in de onderwijssector in Leiden-Noord hun instem ming met de aanstelling van een onderwijsopbouwwerker reeds hadden betoond en dat nu nog slechts een takenpakket voor een dergelijke medewerker moest worden samengesteld. Ondanks het feit dat niet alle onderwijsinstellingen positief hadden gereageerd op de plan nen van het wijkcollectief Noord zou er een groot werkter rein braak liggen voor een on- derwijsmedewerker. De raadsleden besloten daarom gisteravond om samen met de instellingen die positief hadden gereageerd een takenpakket sa men te stellen en daar later het Koningin Julianafonds van op de hoogte te stellen. Werk LEIDEN „Son of a gun" luidt de titel van een theater- Bfftrip van het Engelse Sidewalk Theatre. Een groot aantal ■pensen was er gisteravond voor naar het LAK-theater ^len kaï len kan deze productie met een ?erust hart plaatsen onder de „vormingstheater", m#en genre waarvoor het LAK zijn typische ambiance nog aniSteeds de aangewezen plek is. In aaneenschakeling van min rb#>f meer losse scènes geeft „Son dof a gun" het levensverhaal van teBrenda Stanton, die na een anSterk geparodieerde psycho- btherapie terechtkomt in een h#naatschappij vol weerzinwek- aalkende facetten. Tussen mensen n Wan allerlei slag, van ban-de- lj jbom-jonge ren tot playboys en /eltravestieten, wordt het meisje zich langzaam bewust van haar Heiidentiteit. En in dat opzicht is t <)de ontdekking van haar homo- 3vesexuele gerichtheid wel het rele- jo«wantst; Brenda blijkt een les- mfbienne en het is geenszins on- s .denkbaar dat dat mede aan ashaar vader te danken is. Haar mi vader, die liever een zoon had gehad, een „son of a gun", want ,gi wild-west is 'smans grootste Uiteindelijk manifesteert Bren- da's levensgeschiedenis zich als een feministisch pamflet. Door de hele strip loopt namelijk de rode draad van het rolpatroon: op welke oneerlijke wijze man en vrouw in de maatschappij gesitueerd zijn. Aan het eind wordt die rode draad definitief opgepakt in een stukje mime, dat niets aan de verbeelding overlaat. De boodschap is: gelij ke kansen voor de vrouw, geen onderdrukking. Vormingstheater dus en boven dien erg goed; de Engelse acteur is veelzijdig en ook in dit genre een meester. Een klemmende vraag blijft natuurlijk of men met alle goede bedoelingen ook het goede publiek bereikt, het publiek dat er werkelijk wat van mee kan nemen. Want de mannen voor wie de jenever koud en de pantoffels klaar staan, evengoed als de vrouwen die daarvoor zorg dragen: wa ren die er gisteravond? Een slordige blik in de foyer was meer dan voldoende voor een ontkennend antwoord op die vraag. JOS NIJHOF lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. De bijna 100 pupillen van Huize de Weipoort aan de Leidse Vrouwen- weg vierden gisteren het tienjarig bestaan van de Stichting Gemiva (Geestelijk minder valide). De ver standelijk- en dubbel gehandicapte pupillen in leeftijd van 8 tot 58 jaar werden 's morgens twee uur lang geboeid door het optreden van de muzikale clown Luko. 's Middags scheepten allen zich aan de Larn- menschansweg in in een boot van Avifauna die het gezelschap naar de Kagerplassen voerde. Aan boord zorgde het zangeresje Con nie Vink voor het nodige vermaak. Thuisgekomen stond daarna een optreden van een boerenblaaska- pel op het programma Pupillen en leid(st)ers speelden vervolgens sa men het toneelstuk Katootje (van wafelvrouw, dominee en verder), en de feestdag werd afgesloten met een vuurwerk aan de Vrou- p> wenweg. De verjaardag van Gemi- 4f va werd gisteren meegevierd met 15 kinderen van een lagere school in Zoeterwoude met hun ouders, zodat en passant ook de integratie van de pupillen met de validen practisch gestalte werd gegeven. Illllllllinilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3