TRAINEN BLIJFT HOBBY VOOR HANS DORJEE Planckaert wint Ronde van België Verrassingen in biljartstrijd Zwartkruis moet zelf beslissen Brigitha weigert gebreid badpak Ondanks overgang van amateur- naar ere-divisieclub Nieuwe richtlijnen voor sportkantines DERDE PLAATS CEES PRIEM anssen (verbluft eugdschaker )ouma VOORZITTER MONTAL VALT UIT TEGEN SCHEIDSRECHTERS Gelijkspel Wilhelmus Slager naar FBO RVC gelijk DUXXDIGT Lotto en toto iPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1977 PAGINA De Graafschap is aan een opmerkelijke eindsprint bezig in de eredivisie. Nog geen twee maanden I geleden had zelfs de meest fervente supporter geen stuiver meer voor de kans dat het stadion De Vijverberg volgend seizoen andermaal eredivisie voetbal binnen de poorten zou hebben. Inmiddels is daar verandering in gekomen. Vooral dankzij Hans Dorjee, nog maar een paar maanden geleden aangetrokken omdat het sectiebestuur betaald voetbal het verbod aan b-trainer Hans Polak eind elijk hard maakte en derhalve de clubleiding van De Graafschap verplichtte een a-trainer aan te stellen voor de voortijdig ontslagen Evert Teunis- sen. Sinds de komst van Hans Dor jee durft De Graafschap weer voorzichtig te geloven in de verdere continuering van het predikaat ere-divisionist. Acht punten sprokkelde De Graaf schap in de zeven wedstrijden bijeen, waarin Dorjee de tech- i nische bewindvoerder is. Een j uitstekende score, die ertoe leidde dat De Graafschap met nog vijf wedstrijden te gaan toch nog perspectieven heeft om de degradatiedans te ontlo pen. Hans Dorjee heeft bewogen maanden achter de rug. Bij de start van de nu bijna afgeron de competitie dook de naam Dorjee herhaaldelijk op als trainer van ere- en eerste divi sieclub. In alle gevallen echter viste Dorjee net achter het net. „Samen met Joop Brand had ik bij Volendam kunnen be ginnen. Vlak voordat ik zou tekenen, kwam Sparta echter op de markt. Ik heb toen een keuze gemaakt, met als gevolg dat ik Volendam liet schieten. En achteraf bezien een ver keerde beslissing, want Sparta koos op het laatste moment toch voor een andere oefen- meester, waardoor ik buiten de boot viel". Onzeker vak Erg problematisch was dat niet voor Dorjee, omdat hij nu eenmaal sociaal niet afhanke lijk is van voetbal. Dorjee: „Ik heb een goed lopende sportzaak in Delft. Trainen is voor mij duidelijk slechts een hobby. Anders dan bij colle ga's is het geen must om een baan in het betaalde voetbal te vinden. Een groot voordeel, want dit vak blijft natuurlijk tamelijk onzeker". Daarom ook deed het Hans Dorjee pijn dat hij ondanks allerlei aanbiedingen aan het begin van het seizoen toch niet aan de slag kon. „Clubbe stuurders zijn vaak angstha zen", oordeelt Dorjee. „Ze gaan liever in zee met iemand die al driemaal in het betaalde voetbal op zijn bek is gegaan dan met een trainer die zich nog moet waar maken. Ik kan daar aardige staaltjes over vertellen. Er waren clubs bij die me psychologisch wilden testen en die nog allerlei ande re onzin met mij uit wilden halen. Voor die geintjes pas ik. Iedereen die even de moeite neemt om het een en ander te onderzoeken kan precies aan de weet komen wie Dorjee is en hoe die werkt. Ik ben ten slotte ook trainer geweest van twee amateurclubs. Al die psy chologische grappen zeggen me niets. Dat heb ik ook stee vast geweigerd. Dorjee heeft bij de twee ama teurclubs die hij trainde een goede staat van dienst opge bouwd. Zowel bij het Rotter damse Xerxes als het Schie- aamse Hermes D.V.S. leverde hij uitstekende prestaties. Dor jee: „Dat waren ook twee idea le amateurclubs. Beide vereni gingen werden van bestuurs zijde professioneel geleid, om dat zowel Xerxes als Hermes nu eenmaal een bepaald verle den heeft. Dankzij die clubs is de overgang van amateur naar betaald voetbal dan ook zo enorm meegevallen. Bij De Graafschap loopt alles natuur lijk nog eventjes iets professio neler dan bij Xerxes en Her mes, maar toch zijn er over eenkomsten. En daar heb ik profijt van gehad". Prestatie! Dorjee kan gerekend worden tot het type trainer dat zuiver prestatief te werk gaat „Ik ben een slechte verliezer", weet Dorjee van zichzelf. „Dat had ik al toen ik bij Xerxes en bij Holland Spert voetbalde. Nu ik oefenmeester ben, komt dat terug. Ik kan geweldig de pest in hebben bij een nederlaag. Ik wil graag winnen. Natuurlijk staat bij mij spelvreugde voorop, maar onmiddellijk daar achteraan komen toch die twee punten die je in een wedstrijd kan verdienen". Dat prestatiegerichte is er ook de oorzaak van dat Dorjee aan het eind van het seizoen De Graafschap de rug toedraait. „Voor mij is hier weinig toe komst", meent Dorjee.„Ik wil vooruit. En daar hebje centen voor nodig. En die heeft De Hans Dorjee: „Clubbestuurders zijn vaak angsthazen". Graafschap niet. Zo simpel ligt dat". Voldoende mogelijkheden heeft Dorjee wel bij zijn nieuwe werkgevers, het Bredase N.A.C. „De aan pak daar bevalt me. Daar zijn ook mogelijkheden om iets op te bouwen. Want ik sta dan wel bekend als ie mand die zijn prestaties richt, maar ook als bouwer heb je natuurlijk verplich tingen. En die zal ik nooit uit het oog verliezen. Straks bij N.A.C. zal ik anders werken dan nu bij De Graafschap. In Doetin- chem staat maar één zaak centraal: handhaven in de eredivisie. Bij N.A.C. niet Daar zal ook aan de toe komst gewerkt moeten worden. En ook dat spreekt me aan". ROB HARTOG DEN HAAG Het ontheffings- beleid voor kantines van so ciaal-culturele instellingen (sportorganisaties) zal per 1 mei 1977 worden verscherpt. Dat betekent dat aan de eis van handelskennis geen ontheffing meer wordt verleend en dat de beheerder van de kantine niet. langer ontheffing van vakbe kwaamheidseisen krijgt, maar een proef moet afleggen. Dit heeft de Nederlandse Sport Federatie aan haar leden laten weten. De nieuwe richtlijnen zijn volgens de NSF tot stand gekomen in overleg met het be drijfschap horeca, het ministe rie van economische zaken en de stichting vakonderwijs hore ca. Reeds lang bestaat in de horecasector bezwaar tegen het 'paracommercialisme' (het aan bieden van horecadiensten door sportverenigingen), omdat hier door concurrentie wordt aange daan aan horecabedrijven. De NSF raadt de sportvereni gingen aan uit hun midden een bedrijfsleider aan te wijzen, die aan de eisen van handelskennis zal voldoen. fittorio Algeri (Ita) gaat voor zijn landgenoot Walter Polini over de finish van de laatste itappe van de Ronde van België. JAMBES Vittorio Algeri en Wal ter Polini, twee jonge Italiaanse beroepsrenners, hebben gisteren loon naar zeer hard werken gekre gen. Zij leverden een geweldige prestatie in de slotrit van de 61e editie van de Ronde van België want na een solo van ruim 106 kilometer onder uitermate barre weersomstandigheden ijs, sneeuw, regenvlagen finishten zij als respectievelijk eerste en tweede in de 213 kilometer lange rit van Fleron naar Jambes. Meer dan de helft van het overgebleven peloton staakte de strijd en na 88 kilometer waren reeds 20 man in de bezemwagens gekropen. Op de helling van de Baraque Friture waren de twee Italianen in de aanval gegaan waarbij zij assistentie kregen van Fedor den Hertog, Aling en Scheers. Aling moest als eerste lossen en op de lange helling van de Baraque werden ook Den Hertog en Scheers uit de wielen gereden. Met nog 115 kilometer harde kilometers voor de boeg gingen de Italianen door en ver grootten met de regelmaat van een goed geolied uurwerk hun voorsprong. Zij kregen daarvoor alle kans omdat zij voor de favo rieten geen werkelijk gevaar betekenden. Algeri had een achterstand van 49 en Polini zelfs van 58 minuten op leider Walter Planc kaert Fanatiek zetten de mannen van ploeg leider Dino Zandegu door en zij finishten uiteindelijk met een voorsprong van ruim tien minuten. In de eindsprint toonde Algeri zich de snelste. Walter Planckaert werd in deze slotrit nauwelijks verontrust en hield zich schuil tussen de wielen van het peloton, dat nog enkele vluchtpogingen van overmoe- digen aanschouwde, maar de zware sneeuw stormen en de venijnige wind die de renners teisterde lokte weinig ontsnappingen meer uit Defor den Hertog probeerde het nog eens tweemaal, maar hij kreeg te weinig steun om succes te hebben. De uitslag van de laatste etappe is: 1. Vittorio Algeri (Ita) 213 km. in 5.57.22 (met bonificatie 5.57.17), 2 Walter Polini (Ita) z.t; 3. Jacques Martin (Bel) op 10 minuten, 4. Freddy Maertens (Bel) op 10.31 min. 5. Piet van Katwijk (Ned), 6. Walter Planckaert (Bel); 8. Ludo van Stay en (Bel), 9. Fons van Katwijk (Ned), 10 Ronald de Witte (Bel) allen dezelfde tijd als Maertens. Eindklassement: 1. Walter Planckaert 21.39.08, 2. Van Sweevelt (Bel) op 13 seconden, 3. Cees Priem (Ned) op 16 sec.; 4. Maertens op 25 sec. 5. Rosiers (Bel) op 33 sec.; 6. Van Stayen (Bel) op 3.30, 7. De Beule (Bel) Z.L; 8. Verbeeck z.t; 9. S. Werts op 6.54; 10. Pollentier (Bel) op 14.58; 11. Aling (Ned] op 15.38; 12. Piet van Katwijk (Ned) op 15.40; 20 Fons van Katwijk (Ned.) op 23.12; 27 Fedor der Hertog (Ned) op 47.0S. OTTERDAM Han 'anssen uit Hoensbroek leeft zijn kansen op het «halen van het Neder- ands jeugdkampioen- ichap schaken vergroot, loor in de 7e ronde van iet toernooi te Rotter- lam te winnen van San- der Bouma uit Amster- lam. 3e Limburger verloor de kwali- eit. maar overblufte zijn tegen- tander in de tijdnoodfase. Con. urrent John van der Wiel speel- le remise (na een moeilijke stel- ing) tegen GerUlan Ludden. De uitslagen waren: Van der Wiel (Leiden)-Ludden (En schede) 1/2-1/2, Douma (Amsterdam)- J anssen (Hoensbroek) 0-1, Baart Oegstgeest)-Nagtegaal (Baam) 1-0, De Roode (IJmuidenj-Van Mil (Eind- loven) 1-0, Mulder (Den Haag)-De Boer (Castricum) 0-1, Ter Haar (Am sterdam)-Bosch (Leiden) 0-1, Van der Poel (Huizen)-Douven (Sittard) 1-0, Hauwert (Bergen)-Stehouwer (Rot terdam) 0-1 Van der Scheer (Drou- wenerveen)-Boersma (Heerenveen) 0-1. Licher (Ermelo)-Brouwer (Vlis- singen) 1-0. de stand luidt: Jansen 6, van der Wiel 5 1/2, Baart 5. De Boer en De Roode 4 1/2. Ludden 4 1/2, Nagtegaal en Bosch 4, Van Mil, Stehouwer, Douma en Van der Poel 3 1/2, Mui- Ter Haar 3. UTRECHT Louis Havermans heeft op de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioen schap libre te Utrecht voor een grote verrassing gezorgd door Havermans te verslaan. De titelhouder leek moeiteloos op de zege af te gaan. Na drie beurten was de stand immers 199 tegen C in zijn voordeel. Toen kreeg Havermans, die drie dagen met griep in bed heeft gelegen en leefde op medicijnen, de ballen bijeen. In hoog tempo raasde hij in zijn derde beurt langs het biljart om de 500 punten te scoren en de partij uit te maken. De uitslagen van de eerste en tweede ronde zijn: Jos Bongers Henk van Kruijswijk Velthuis Bongers Chris Nobels, een van de favorieten van het Nederlands kampioenschap libre, had een goede start. BARCELONA Tijdens een algemene vergadering van de voetbalvereniging Barcelona heeft voorzitter Augustin Mental een felle uitval op het Spaanse scheidsrechterscorps gedaan. Dit na aanleiding van de schorsitig van Johan Cruyff in de wedstrijd tegen Malaga. Volgens de voorzitter heeft een scheidsrechter uit de eerste divisie verklaard: „Barcelona wordt nooit kampioen, zolang Jose Plaza voorzitter is van de scheidsrechterscommissie." Montal kondigde aan de hele affaire voor de scheidsrechter te willen brengen. Tevens maakte hij bekend, dat hij per 1 december zijn functie wu neerleggen en dat het contract met John Cruyff en trainer Michels met één jaar is verlengd. lilllllllllllllllllJIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIlllllllllllllllIIIII (Van onze sportredactie) DEN HAAG - In de eer ste B klas van de KNVB kwam Wilhelmus gister avond tegen Olympia tot een puntendeling van 2-2. Olympia kwam na ongeveer vijftien minuten spelen op 1-0 via een treffer van Rob van der Vijgh. Wilhelmus kwam even la ter bijzonder gelukkig langszij, toen Bas Mol met een kopbal zijn eigen doelman passeerde; 1-1. Zeven minuten voor rust hielp Hans Streefland Olympia aan een voorsprong van 2-1. Na de rust kwamen de Voorburgers toch weer op gelijke hoogte. Rein van der Vaart rondde een voorzet van Cor Jansen doel treffend af; 2-2. Laakkwartier had in 3B in het duel tegen Naaldwijk het beste van het spel maar verzuimde de geboden kansen in doelpunten om te zetten. Henk Noordam wist eenmaal Naaldwijk doel man Henk Kemmers te passe ren maar bevond zich volgens de scheidsrechter in buitenspel positie. In 4A moest WP de eer aan Oranje Blauw laten. Oranje Blauw, dat de laatste plaats in 4A bezet, zegevierde met 3-2 via treffers van Wim Boon en Ger- rie Ebbink (2x). Arno van Riet en Bert de Boer namen de doel punten van WP voor hun reke ning. Rijswijk stelde in 4B danig teleur tegen Alphen (1-1). Vlak na het eerste fluitsignaal scoor de Wim Broere de enige treffer voor Rijswijk. Vijftien minuten voor rust hielp Mart van Elk Alphen aan de verdiende gelijk maker. RVC speelde gelijk te gen Aalsmeer (2-2). illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiniffi llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllltlillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZEIST De beslissing of het in de toekomst tot een derde „periode Zwartkruis", als interim-of-defi nitief bondscoach bij de K.N.V.B. komt, ligt bij de luchtmachtkapitein zelf. Gisteren hebben leden van het sectiebestuur betaald voetbal een gesprek gehad met kapitein Zwartkruis en diens superieur generaal Hemmes. Daarbij werden de ervaringen van de tweede „interim-pe riode" doorgenomen en kwam al snel de wens van het sectiebestuur op tafel Jan Zwartkruis ook voor de komende kwalificatiewedstrij den voor het wereldkampioenschap als bondscoach te behouden. Dit ondanks de afspraak, die er was gemaakt dat zijn tweede interim-periode tevens de laatste zou zijn en de al van vóór kerstmis 1976 daterende wens van Zwartkruis om na BelgiëNederland te stoppen met zijn werkzaamheden voor de K.N.V.B. Blijkbaar heeft de heer Zwartkruis zich niet ongenegen getoond aan het verzoek van de K.N.V.B. te voldoen, want het communiqué dat de K.N.V.B. naar aanleiding van het gesprek heeft verspreid rept erover dat naast problemen in de privé-sfeer ook enige technische aspecten aan de orde zijn geweest In het communiqué wordt ook nog gesteld, dat over deze kwestie nog nader overleg zal plaatsvinden, waarna de heer Zwartkruis een definitieve beslissing zal nemen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii UITGESLOTEN VOOR LANDENWEDSTRIJD Rotterdam De xwembond heeft Enith Brigitha uitgesloten van deelneming aan de zeslanden wedstrijd, die komend weekeind in Rotterdam wordt gehouden. De Amsterdamse zwemster is nog steeds niet bereid, om een speciaal ontworpen badpak van een door de bond voorgeschreven merk te dragen. De „badpakkenaffaire" tussen Enith en de KNZB dateert van vorig jaar, toen de zwem bond een overeenkomst aanging met een fabrikaat van zwemkleding. Aanvankelijk verzette Enith Brigitha zich hiertegen maar er kwam een compromieregeling waarbij de badpakkenfabnkant aan alle eisen van Enith tegemoed zou komen. Enith Brigita paste verschillende modellen en erwerden correkties op aangebracht Het laatste dat de sponsor van de zwemster vernam was, dat Enith een gebreid badpak wilde hebben. (Gewegen stof staat geen diagonale rek toe). Ook deze wedstrijduitrusting is inmiddels gereed gekomen, maar Enith-beu van de hele affaire- heeft geweigerd dit nieuwe zwempak te passen. Zaterdagmorgen wordt dit nieuwe badpak vanuit Engeland naar Rotterdam overge vlogen, zodat Enith Brigitha alsnog kan starten. Het woord is nu weer aan de Amsterdamse zwemster. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Oud-Commer cieel direkteur van f.c. Den Haag Gerard Slager, die in de afgelopen maanden kandidaat was voor de positie van betaald manager bij zijn vroegere club, hééft overeenstemming bereikt met de F.B.O. (federatie werk gevers in het betaalde voetbal) om in ieder geval tot 1 juli bij deze organisatie aan de slag te gaan. Na die datum wordt be zien of de tijdelijke relatie wordt omgezet in een vaste aan stelling. Slager is nu toegevoegd aan het bestuur van de F.B.O. om voorkomende werkzaamhe den uit te voeren. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK - In de hoofdklasse A speelde het Rijswijkse RVC gisteravond 2-2 gelijk tegen Aalsmeer. Bij de rust stond de Rijswijkse ploeg/'met 2-1 voor. De treffers bij RVC kwamen van Jeup en Ruis. Van onze sportredactie DEN HAAG De tips voor de zeven draverijen en drie rennen zaterdagmiddag op de Wasse- naarse baan Duindigt Eerste start om 14.30 uur. ARKLOWPRUS: Flying Dan cer, Main Blanco en Dear Su san. I LUSTRE OLOROSOPRUS: Salopen Corral, Queen Size en Ar ax. CULURELE COMMISSIE- PRIJS: Question, Patrick en Otello. FOTO COMMISSIEPRLJS: Mo- niek Donne, Olga Anjo en Net- zer Spencer. CONFRERIEPRUS: Puck Bui tenzorg, Pendora Itenska en Phortos L. LUSTRUMPRUS: Idas, Mor ning Star en Majoor Voorne. SPORTPRUS: Lea Bond. Mar- jon Hess en Jasper. WHITE HORSEPRUS: King Hollandia, Nathan Olivier en Massel T. CORPS CULINAIRPRLJS: Nok, Netty Prise en Onette Maaldrift BAR COMMISSIEPRUS: Nyssa Regina, Orson Anjo en Norway du Bois. DEN HAAG De gelukkige, die in de lotto van de afgelopen week zes goede cijfers aan kruiste, ontvangt voor deze daad ruim zeshonderd duizend gulden bruto. De zes winnaars van de tweede prijs komen er aanmerkelijk minder goed, maar toch nog met ieder bijna dertig duizend gulden bruto af. De elf winnaars in de toto ont vangen ieder twaalf en een half duizend gulden bruto. Toto Inleg; ƒ724.068,00 Prijzenbedrag: 343.932,30 Eerste pnjs: 11 winnaars, die elk 12.506,60 ontvangen Tweede prijs: 317 winnaars, die elk 271,20 ontvangen Derde prijs: 5130 winnaars, die elk 23,40 ontvangen. Lotto Inleg 3.588.705,- Prijzengeld: 1.838.999,45. Eerste prijs: één winnaar, die 666.666,67 ontvangt Tweede prijs: zes winnaars die elk 28.410.50 krijgen. Derde prijs: 167 winnaars, goed voor elk 1.531,10 Vierde prijs: 8187 winnaars, die ieder 41,60 ontvangen. Vijfde prijs: 11360 winnaars, die elk 30,- krijgen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13