iwen hoopt op fthodesi'égesprek innen 3 maanden Opnieuw eis van levenslang tegen Andreas Baader ;(airos vraagt regering Koninklijke in te tomen Rechtse partijen in Spanje roepen Cortes bijeen kerk wereld arijs vordert iegtuigen voor ichtbrug Zaïre Wijding vrouwen knelpunt bij ontmoeting van paus met aartsbisschop van Canterbury -Steun missiewerken aan geïntegreerde scholen Zuid-Afrika uprFENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1977 PAGINA 11 HONE (Reuter) Engelands "t van buitenlandse zaken, Owen, hoopt dat er binnen "panden een officiële conferen- r een nieuwe grondwet voor lië kan beginnen. De Britse "r gaf uiting aan deze hoop. hij donderdag in Gaborone, ifdstad van Botswana, was omen voor overleg met presi- eretse Khama van Botswana t kwestie-Rhodesië. heeft woensdag gesproken emier Ian Smith van Rhodesië Op een persconferentie op het vlieg veld van Gaborone zei de Britse minister tegen journalisten dat hij denkt aan een soort tijdschema met als beginpunt officiële besprekingen rond half juni of begin juli. Hij hoopte dat de conferentie, bijeen te roepen door Engeland en de V.S., tot voorstellen over de grondwet in wet gevende vorm zal komen. Deze voor stellen zouden dan aan het Britse parlement kunnen worden voorge legd en wel op de zitting die in november begint. Owen meent dat er naar gestreefd moet worden dat er in 1978 een zwart meerderheidsbewind in een onafhankelijk Zimbabwe (Rhodesië) komt. De V.S. hebben laten weten dat zij bereid zijn samen met Engeland weer een Geneefse conferentie over Rhodesië bijeen te roepen als de Britse regering hierom vraagt. A. De twee bezetters van de Westduitse ambassade in Tel Aviv voor het raam i met toeschouwers. Westduitse ambassade in Tel Aviv bezet TEL AVIV (AP) Twee Israëliërs die hebben geleden door de nazi-terreur in de Tweede Wereldoorlog, hebben giste ren onder dreiging van vuurwapens een gedeelte van de Westduitse ambas sade in Tel Aviv bezet. De binnendrin gers gaven zich echter na vijf uur aan de politie over. De twee mannen hadden bij hun actie niemand gegijzeld en beloofden onmid dellijk dat zij zich aan de politie zouden overgeven. De Israëliërs zeiden dat zij probeerden aandacht te vestigen op het feit dat Nazi-oorlogsmisdadigers vrij rondlopen en dat niemand zich hier iets van schijnt aan te trekken, noch in Israël noch in het buitenland'. VERANTIES AAN RHODESIË (Van een onzer verslaggevers) IAAG De tegen de apartheid ijverende _oep Kairos heeft er bij de Nederlandse ig op aangedrongen alles in het werk te om te verhinderen dat de Koninklijke/S- ■oep doorgaat met indirecte olieleveranties ïodesië. Mr. G. Wagner, president van de clijke, heeft steeds ontkend dat de Zuida- ise Shell-dochter olie aan Rhodesië levert. Maar via de Zuidafrikaanse Freight Services bereikt de olie toch Rhodesië, waardoor het em bargo wordt ontdoken. Drie kamerleden, Van der Hek (PvdA), Coppes (PPR) en De Boer (AR) hebben besloten hierover vragen aan de regering te stellen. Shell heeft inmiddels aan een onder zoek door de Nederlandse regering zijn mede werking toegezegd. Volgens de werkgroep Kairos is het belang van een actie groot genoeg. Zolang het regime-Smith niet met economische middelen op de knieën wordt gedwongen, bestaat het risico dat het con flict tienduizenden slachtoffers maakt. De betrokken oliemaatschappijen naast Shell o.a. ook BP hebben de laatste weken onvoldoen de waarschuwingen gekregen omtrent hun oliele veranties aan Rhodesië. De Zambiaanse president Kaoenda heeft een actie aangekondigd, als het westen niet bereid mocht zijn de maatschappijen in te tomen. Het Afrikaans Nationaal Congres heeft in Amerika gevraagd om heropening van de hearings tegen de maatschappij Mobil Oil, en Nigeria, het voornaamste olieland van Afrika, waar zowel Shell als BP grote belangen hebben, heeft tegenmaatregelen aangekondigd. Tot slot heeft de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen een onderzoek door het Britse hoog gerechtshof aangekondigd. JS-KINSJASA (Reuter- De Franse regering twee transportvliegtuigen le burgerluchtvaart - een g 747 Jumbo en een DC rorderd ter bespoediging Ie overbrenging van Ma- tanse militairen naar Zaï- it hebben functionarissen et ministerie van defensie rijs meegedeeld, oeing 747 van de staats- chappij Air France en de van de particuliere Union _^jfransport Aeriens (UTA) it n zich bij de 10 Transall- iAjuigen van de Franse lucht gat gevoegd die de luchtbrug rhouden. >ond van vliegers bij de ■fe luchtvaart heeft gepro- .•rd tegen het gebruik van 'rvliegtuigen voor speciale iten die verband houden lorlogsoperaties „in een ge- ^■tyaar de -Franse territoriale sstujendbaarheid noch de Franse bevolking bedreigd wordt". Angola heeft Zaïre er van be schuldigd, dat een Zaïrese kust- batterij een Angolees schip in de Angolese wateren heeft be schoten. De regering in Loeanda dreigde met represailles als zich weer zo'n incident zou voor doen. De Westduitse regering heeft donderdag besloten voor een waarde van vijf miljoen mark (ruim 5 min.) voedsel en medi camenten Zaire Zaïre te zenden. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling deelde op een persconfe rentie mee, dat de zending met burgervliegtuigen zal worden overgebracht. Wel verklaarde hij dat West-Duitsland de on schendbaarheid van deze Afri kaanse staat steunt. Volgens hem had Frankrijk kennelijk op grond van hetzelfde motief be sloten Marokkaanse militairen naar Zaire te vliegen. re£"king British Airlines duurt voort kabOEN De 4.000 leden van het onderhoudspersoneel van jaaiih Airways hebben gisteren de voorstellen van de directie vorde luchtvaartmaatschappij verworpen en vrijwel eenstemmig ten de staking voort te zetten. ;h Airways had 1.250 man op het Londense vliegveld Heathrow is agen omdat zij geen nachtdienst wilden verrichten. In Londen zijn de zer dagen de laat ste creaties van het modehuis van Mary Quant, bedoeld voor de herfst, ge toond. (links). Dit bloezend geheel is gemaakt van oker- kleurige wol en be drukt fluweel. De pet is van ribcord sas» met bijpassende 'aarzen, afgezet met Tijdens de mode- week die de afgelo pen dagen in M,un- chen werd gehóu den was een opval lende verschijning de terugkeer van de Bermuda-short. Ook dit kledingstuk zal deel uitmaken van het modebeeld in de herfst. Oostduitse dichter Kunze in Bondsrepubliek MÜNCHEN (AP) - De Oost- duitse dichter Reiner Kunze, die al geruime tijd in onmin leeft met het communistische regime, heeft toestemming ge kregen zich in de Bondsrepu bliek te vestigen. De 43-jarige Kunze is woensdag met zijn echtgenote Elisabeth in Beieren aangekomen, een week nadat hij de Oostduitse autori teiten om een uitreisvisum had verzocht. De dichter uit Leipzig was bij de Oostduitse autoriteiten uit de gunst geraakt vanwege zijn uit gebreide contacten met westerse uitgevers en de westerse cul tuur. Zijn boeken worden in de Bondsrepubliek goed verkocht en in 1971 werd hij daar onder scheiden met de nationale prijs voor het jeugdboek. In 1973 kreeg Kunze van de Beierse academie voor fijne kunsten de literatuurprijs. STUTTGART (DPA) - Bijna twee jaar na het begin van het proces tegen de zogenoemde „harde kern" van de anarchisti sche Baader-Meinhofgroep heeft de openbare aanklager gisteren onverwacht voor de tweede maal een requisitoir ge houden en daarin de eis van levenslange gevangenisstraf te gen de 33-jarige Andreas Baa der, de 36-jarige Gudrun Enn- slin en de 32-jarige Jan-Carl Raspe bekrachtigd. Tevoren had het hof te Stutt gart, eveneens onverwacht, het getuigenverhoor voor geëindigd verklaard. Inmiddels zijn 190 dagen aan het proces besteed. De openbare aanklager Hein- rich Wunder sloot aan bij het in oktober jl. gehouden requisitoir, waarin tegen elk van de drie verdachten levenslang was geëist. Baader, Ennslin en Ras pe werden schuldig geacht aan het doden van vier mensen in Frankfort en Heidelberg. Bij verdere aanslagen in München, Augsburg, Hamburg en Karls ruhe zouden de anarchisten hebben gepoogd nog 45 perso nen te doden. Onder de eis van levenslang vallen 15 jaren die de verdachten voor andere misdrij ven zouden moeten uitzitten. Wunder betoogde dat de geloof waardigheid van de getuigen i charge Gerhard Muller en Dierk Hoff op geen enkel kernpunt was aangetast. Bovendien was volgens hem ook zonder de ver klaringen van deze twee getui gen de schuld van de verdach ten voldoende bewezen. Muller en Hoff zijn voormalige leden van de „Rote Armee Fraktion" die door Baader en wijlen Ulri- ke Meinhof was gevormd. Overigens vond de aanklager dat het proces in Stuttgart niet mocht worden beïnvloed door „de begrijpelijke woede over de sluipmoorden" van vorige week in Karlsruhe, waarbij drie men sen, onder wie procureur-gene raal Buback het leven lieten. Militairen krijgen vastere greep in Brazilië BRASILIA (AP) President Ernesto Geisel van Brazilië heeft gisteren de heropening van het Congres bevolen, maar tegelijker tijd kieswetten gedecreteerd, die beschouwd worden als gunstig voor de door militairen gesteunde regeringspartij Arena. De kieswetten stelden de leiders van de oppositie teleur. Zij brachten eerdere beloften van Geisel in de herinnering dat hij Brazilië na 13 jaar militair bewind zou terugvoeren naar de democratie. De decreten voorzien in een kiescollege dat door de Arena zal worden beheerst Het college zal volgend jaar gouverneurs aanwij zen. Volgens een van de nieuwe kieswetten wordt het kiescollege uitgebreid met gemeenteraadsleden, waarvan het merendeel bestaat uit leden van de Arena. Deze maatregel slaat de hoop van de oppositie de bodem in dat gouverneurs direct verkozen gingen worden, na de overwinning van de Arena bij de gemeenteraadsver kiezingen van 15 november vorig jaar werd algemeen aangenomen dat de eerste stap van Geisel in de richting van een terugkeer naar de democratie zou bestaan uit het herstel van de directe verkiezingen van gouverneurs volgend jaar. Bankschandaal in Zwitserland ZÜRICH (AP) Credit Suisse, een van de drie grootste Zwitserse particuliere banken, heeft gisteren bekend gemaakt dat zij aan zienlijke verliezen heeft geleden van mogelijk ruim 250 miljoen gulden bij niet-gemachtigde transacties tussenhaar kantoor in Chiasso en een „belangrijke buitenlandse klant". In een communique van de bank wordt gezegd dat de verantwoor delijke functionarissen te Chiasso aan de Italiaanse-Zwitserse grens hangende het onderzoek geschorst zijn. De verliezen zijn door interne reserves gedekt Indien inderdaad 250 miljoen verdwenen is, kan dit het grootste schandaal zijnin de geschiedenis van het Zwitserse bankwezen. In 1974 leed Lloyds bank international door niet-gemachtigde transac ties van haar vestiging in Lugano een verlies van ruim 200 miljoen gulden. MADRID (UPI) De crisis in Spanje in verband met de legalisering van de communistische partij blijft aanhouden. Rechtse vijanden van premier Suarez onder aanvoering van de volksalliantie, een bundeling van rechtse partijen onder leiding van zes ex-ministers, hebben gisteren een spoed- bijeenkomst van de Cortes, het Spaanse parle ment, geëist om over de kwestie te debatteren. Premier Suarez heeft inmiddels een opvolger be noemd van de minister van marine die is afgetre den uit protest tegen de legalisering van de com munistische partij die 38 jaar in Spanje verboden is geweest. Daar naar verluidt alle admiraals in actieve dienst solidair zijn met de afgetreden minister Pita da Veiga, heeft Suarez een gepensio neerde schout bij nacht tot minister van marine benoemd. De volksalliantie die rond 200 van de 566 zetels in de Cortes heeft, wil dat het parlement direct bijeenkomt om over de kwestie van de legalisering van de communistische partij van gedachten te wisselen. De Cortes kan bijeengeroepen worden als minstens 100 afgevaardigden dit „op goede gronden" eisen. Intussen heeft het blad „El Alcazar" het officiële orgaan van de rechtse oudstrijders uit de Spaanse burgeroorlog dat nauwe contacten onderhoudt met de Spaanse legerleiders, meegedeeld, dat de pers niet de hele verklaring heeft gepubliceerd van de 18 hooggeplaatste Spaanse legergeneraals. Twee belangrijke punten zijn weggelaten, te weten: „Het leger geeft uiting aan zijn afkeer voor de wijze waarop de regering het beeld van de koning bezoedelt" en „Het leger is bereid de problemen met andere middelen op te lossen als dit nodig mocht zijn". 'jr tgu el,*e aartsbisschop van Canter- ury, Donald Coggan zal op 27 pril naar Rome vertrekken, 3r9Éaar hij besprekingen zal 1 oeren met Paus Paulus. Er is ^'jeen agenda vastgesteld, ^ïaar aangenomen wordt dat ^djeide kerkleiders vooral over Irie onderwerpen zullen spre ien, die voor de Anglikaans- ■oomskatholieke verhoudin- (en van groot belang zijn. r~Cen moeilijk ppnt is bijvoor- I >eeld het besluit van de Angli- taanse kerken met name in de Herenigde Staten en Canada )m vrouwen tot priester te wijden. Zoals bekend wijst het Vaticaan de priesterwijding van de vrouwen zonder meer af. De paus reageerde op de anglikaanse wijdingen met het verwijt, dat de anglikaanse kerk hiermee „een ernstig be letsel en een bedreiging" voor de dialoog tussen de twee ker ken heeft ingevoerd. Een tweede punt van gesprek zal ongetwijfeld het rapport zijn van de internationale commissie van rooms-katholie- ke en anglikaanse theologen over de eucharistie, de ambts bediening en de priesterwij ding. Tenslotte is er het rapport van een afzonderlijke anglikaans- r.k. commissie, die zich bezig houdt met gemengde huwelij ken tussen anglikanen en katholieken. Donald Coggan is de derde aartsbisschop van Canterbury, die een paus bezoekt. Zijn voorganger Michael Ramsey bezocht paus Paulus in 1966 na het tweede Vaticaans conci lie. De aartsbisschop die het ijs tussen Canterbury en Ro me brak was Geoffrey Fisher, die in 1960 paus Johannes XXIII bezocht. Er wordt overigens weinig op zienbarends verwacht van de ontmoeting tussen Coggan en de paus. De kerkleiders zullen waarschijnlijk hun gezamenlij ke officiële goedkeuring uit spreken over de resultaten van de oecumenische dialoog van de laatste elf jaar. Na zijn bezoek aan Rome, gaat aartsbisschop Coggan door naar Istanbul, waar hij de oe cumenische patriarch zal ont moeten. Daarna reist hij door naar de wereldraad van Ker ken in Geneve. Bezinningsdag Raad van Kerken over prioriteiten Na het zomerreces zal de Raad van Kerken een bezin ningsdag in het conferentie centrum „De Hoomeboeg" te Hilversum houden. Doel is om dieper in te gaan op de vragen die gerezen zijn naar aanlei ding van een bespreking over de prioriteiten van het beleid van de raad op de vergade ring van 9 maart. In de vergadering van deze week heeft de raad een eva luatie van deze bespreking be handeld: Daarin werd onder meer gesteld, dat de structuur van de Raad van Kerken in Nederland uniek is. Onder de negentig nationale raden van kerken over de gehele wereld is geen voorbeeld bekend, waar een raad is samengesteld uit de hoogste beleidsfiguren van de ledenkerken. Niette min, zo moet worden geconsta teerd, heeft dit voor het wer kelijk samen-leven en samen- handelen van de leden-kerken weinig opgeleverd. Tijdens de besprekingen in de herfst zullen principiële pun ten aan de orde moeten komen over de identiteit van de ker ken en hun verhouding binnen en tot de Raad van Kerken. Oecumenische nieuwbouw zoals de Raad van Kerken, aldus de evaluatie, past niet in de structuren van de huidige kerken. In deze oecumenische vorm van geloofsgemeenschap wordt de eenheid gedragen door het voortdurend zoeken naar een bijbels-legitieme ver scheidenheid. Omdat de raad nog niet verworteld is in de huidige structuren van besluit vorming binnen de kerken, missen zijn spreken en hande len het noodzakelijke engage ment van zijn leden-kerken. uitspreken over de resulta ten van de oecumenische dia loog van de laatste elf Het nationaal bureau van de «Pauselijke Missiewerken Ne derland in Den Haag heeft deze maand opnieuw tiendui zend gulden overgemaakt aan de Zuidafrikaanse bisschop penconferentie. Het geld is be- -stemd voor de r.k. scholen, die hun subsidie van de overheid .jVerspelen nu de scholen voor blank en zwart zijn openge steld. "'Het geld uit Nederland is voor- a een blijk van solidariteit, J aldus de directeur van de Pau selijke Missiewerken, Jos Schoenmakers: "Omdat iede reen zal begrijpen dat je met tienduizend gulden niet alle bedreigde scholen in stand kunt houden". Vorig jaar heeft het nationaal bureau in Den Haag ook al tienduizend gul den overgemaakt. De Duitse pauselijke missiewerken ga ven eind februari van dit jaar 70.000 gulden. regering en de R.K. kerk, na dat de Kerk was overgegaan tot integratie van blank en zwart in haar instellingen, waaronder weeshuizen, zie kenhuizen en scholen. De in trekking van overheidssubsi die is inmiddels voor twee scholen een feit geworden. Mochten de maatregelen van de Zuidafrikaanse overheid zich verder uitstrekken en de financiële moeilijkheden van de scholen acuut worden, dan zullen de Pauselijke Missie werken overgaan tot groot scheepse financiële steun, al dus directeur Schoenmakers. De Pauselijke Missiewerken hebben ook dertigduizend gul den ter beschikking gesteld aan de theologische faculteit van Limete in Zaire. De facul teit maakte aanvankelijk deel uit van de staatsuniversiteit van Kinshasa, maar werd twee jaar geleden op last van de Zairese regering gesloten. De bisschoppen besloten de facul teit voort te zetten in Limete. Ruim honderdvijftig studenten uit Centraal-Afrika volgen hier een hogere theologische opleiding. Een aantal kerkpro vincies in de VS en Europa, waaronder Nederland, hebben voor enkele jaren financiële steun t De bisschoppen van Kenya, Malawi, Tanzania, Oeganda en Zambia, die samenwerken in de Amecea-conferentie hebben een beroep gedaan op de mis siebureaus in Den Haag, Aken en München om de kosten te helpen dragen van de voorbe reiding van hun bisschoppen synode. Deze wordt in oktober 1977 gehouden in Rome en zal gewijd zijn aan de katechese. De steun van de Pauselijke Missiewerken werd vorig jaar al toegezegd tijdens de laatste Amecea-conferentie in Nairo bi, waar vertegenwoordigers van het missiebureau als gast deelnamen. Katholieke jongeren voor nieuwe economische orde Vertegenwoordigers van kath olieke jeugdorganisaties uit negen Europese landen heb ben zich in West-Berlijn uitge sproken voor de nieuwe eco nomische wereldorde. Het congres was belegd door de Europese afdeling van de Wereldfederatie van Katholie ke Jeugd. Nederland was ver tegenwoordigd door pastor Rob Kurvers, directeur van het servicecentrum voor le vensvorming van de bisdom men Haarlem en Rotterdam In hun slotverklaring schrij ven de deelnemers dat de hui dige wereldorde berust op de leer van de onbeperkte groei en slechts ruimte biedt voor een zogenaamde democratie. De nieuwe orde gaat uit van de grondrechten van ieder mens, een rechtvaardige ver deling van de rijkdommen van de aarde, het omschakelen van het maken van wapentuig op de produktie van vreedzame produkten en zeer grote reser ve in het gebruik van kerne nergie voor vreedzame doe leinden. Volgens de Berlijnse conferen tie is het een taak van alle opvoeders de jeugd in staat te stellen het verband te zien tus sen de problemen van de rijke landen en de derde wereld. De jeugdorganisaties moeten niet alleen hun leden hierin vor men, maar hun informatie ook uitstrekken tot een breder pu bliek, zodat er een structurele verandering kan komen. Ook dienen zij druk uit te oefenen op de kerken en tegelijk de consequenties te aanvaarden van de nieuwe economische orde in hun eigen leven. De katholieke jongerenverte- genwoordigers besloten aan dacht te besteden aan de nieu we orde door het oprichten van werkgroepen en door te bevorderen dat dit onderwerp in schoolboeken wordt behan deld. Ook dienen de jeugdor ganisaties regelmatig aan poli tici en kerkelijke leiders te vragen verantwoording af te leggen over hun beleid op dit gebied. De congressisten vragen aan alle aangesloten organisaties de jongeren te helpen zich open te stellen voor vredesza- ken, met name om kritisch te blijven tegenover alle vormen van geweld. Alle middelen van geweldloos verzet moeten de jongeren ter beschikking wor den gesteld, aldus de slotver klaring. Volgend jaar congres- seert de federatie in Neder land.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11