weede vlieger ^ijfelde aan positie an PanAm-machine Duisenberg haalt uit naar CDA en VVD FRUITTELERS EISEN MINDER APPELINVOER Huisarts sloeg munt uit goedkope medicijn [eer steun fedrijfsleven Iroodnodig uerikaanse columnist: Beslag op deel van D'66-giro er „GEWONE MAN GAAT ER GEEN CENT OP VOORUIT" 171-13.5 een onzer verslaggevers) YORK „De KLM-gezag- Jer begon om nog onbekende i de startbaan af te rijden, zijn tweede piloot nog bezig de start-instructies te herha- Het KLM-vliegtuig had nog definitieve startvergunning, het al met een snelheid van ;m per uur over de baan raas- >it verontrustte de tweede pi loot, die volgens mijn informaties aan zijn gezagvoerder vroeg: „Weet je zeker dat de PanAm-machine van de startbaan af is?". Dit heeft de bekende Amerikaanse colum nist Jack Anderson gisteren verklaard voor de Amerikaanse televisie. Hij zei zijn infor matie te hebben gekregen uit „eigen bron nen in de regering". Volgens Anderson was de angstige vraag van de tweede piloot het laatste wat er op de stemrecorder uit de cockpit te horen is. Een soortgelijke lezing van de gesprek en vlak voor de fatale botsing publiceerde gisteren de New YorkTi- mes. Het verschil met de berichten van Anderson is echter dat volgens de Times één bron stelt dat de vraag van de tweede piloot door „iemand" van de bemanning bevesti gend werd beantwoord, maar volgens een andere bron het antwoord op het cockpit bandje onverstaanbaar zou zijn. Volgens de krant is het laatste verstaanbare woord uit de KLM-cockpit een verschrikt, vertwijfeld uitgeroepen krachtterm. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ongeveer tweehonderd fruittelers hebben gisteren uit protest te gen de grote invoer van appels uit Chili en Zuid-Afrika gedurende korte tijd de citrusveiling in Rotterdam bezet. De te lers stellen dat zij door deze invoer hun eigen appels ver beneden de kostprijs moeten verkopen met als gevolg dat velen hun bedrijf niet langer draaiende kunnen houden. De fruittelers eisen van de Nederlandse overheid en de EEG dat de invoer van appels in de EEG dit jaar beperkt blijft tot 200.000 ton. De invoer moet gelijkmatig over het jaar verspreid worden en er moet volgens de telers een strengere controle komen op de naleving van de contingente- ring. Zij wijzen er op dat Zuid-Afrika en Chili vorig jaar kans hebben gezien de „veel te ruim gestelde" invoerbeperking te overschrijden. Nadat de fruittelers nog De Rotterdamse politie moest ruim geen uur*hadden bezet werd de veiling op veertig fruittelers Uit de veiling sle- verzoek van de directie ontruimd. Onge- pen. veer veertig fruittelers moesten door de politie naar buiten worden gedragen. Ver volgens trokken de telers naar het centrum van Rotterdam waar zij aan het publiek appels uitdeelden. Gistermiddag had een delegatie van de telers een onderhoud met functionarissen van het Productschap voor groenten en fruit in Den Haag. De secretaris van het productschap, drs. M van 't Riet, en de heer F. Aghina, hoofd van de afdeling import, betoogden dat de invoer in de EEG van appelen van het zuidelijk halfrond dit jaar kleiner is dan vorig jaar. De fruitte lers kregen de verzekering dat de EEG dit jaar een systeem heeft opgezet om de appelinvoer sterk te „schaduwen" en dat het Productschap zijn best doet om ook de laatste appel die Nederland binnenkomt te vinden. Van het ministerie van Land bouw kwam de toezegging binnen dat men de kwestie van de appelinvoer vrijdag in Brussel zal aansnijden en de Europese Commissie zal vragen om de laatste in- voergegevens en zonodig op maatregelen zal aandringen. (O MEENT!: ri]i: 8 JAT»01 (Van onze parlementaire redactie) L HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen j gisteren in zijn bestuursvergadering de vrees uitgesproken, nis gevolg van de kabinetscrisis de nieuwe regeling tot steun het bedrijfsleven - de wet op de investeringsrekening (WIR), ng wordt uitgesteld en aldus een jaar voor herstel verloren Het meent dat de bedrijven nieuwe impulsen broodnodig iwaar is er een zekere conjuncturele opgang waar te nemen, het VNO, maar rooskleurig is de economie nog niet. Het op winstherstel wordt nog lager genoemd. Daardoor is het rijfsleven zeer terughoudend met het doen van investeringen nemen van risico, want de financiële positie is veelal zo dat men geen mislukkingen mag riskeren. Het VNO vindt iok, dat het kabinet - in afwachting van het van kracht worden 'de WIR - de bestaande regelingen zal moeten verbeteren, zowel r hoogte als naar werkingsgebied. Een financieel probleem kan volgens het VNO niet veroorzaken, want voor de nieuwe •ling had de regering, ook voor 1977, reeds geld uitgetrokken. Moerdijkbrug weer dicht (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In verband met vervanging van een oude over spanning zal de Moerdijkbrug dit weekeinde (bij ongunstige weersomstandigheden een week later) wederom voor snelverkeer worden afgesloten, van zaterda gochtend half acht tot zonda gochtend omstreeks zes uur. De omleidingsroutes zijn weer met borden aangegeven. Voor fiet sers en bromfietsers vaart er een veerpont tussen Moerdijk en Willemsdorp. Zuidmolukkers demonstreren Ongeveer twintig Zuidmolukse jongeren, voornamelijk uit Lunteren en Nijmegen, hebben gistermiddag gedemonstreerd bij de Indonesische ambassade en het Binnenhof in Den Haag. Gisteren was het tien jaar geleden, dat de leider van de Zuidmolukkers, Soumokil, in Indonesië werd geëxecuteerd. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Amsterdamse bureau Universal Public Rela tions heeft beslag laten leggen op een gedeelte van de girorekening van D'66. Volgens het PR-bureau is de politieke partij 32.000 gulden, schuldig voor verleende diensten. D'66 is echter niet bereid dit te betalen en biedt een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden aan, waarmee het bureau weer geen genoegen neemt. Oorzaak van het geschil is, aldus D'66v-voorzitter Glastra van Loon, het volgende: „Het PR-bureau zou D'66 een pakket van diensten leveren, bestaande uit het maken van reclame voor D'66 en het werven van fondsen. Uit deze fondsen zou het bureau worden betaald. In oktober liet het bureau het echter afweten, daar het geen toekomst zag in D'66. Na het (succesvolle) congres in januari wilde zij echter weer wel mt de partij in zee, maar dit werd door D'66 geweigerd. Omdat het bureau op eigen verzoek indertijd is gestopt, willen wij niet aan de vordering voldoen, mede doordat het bureau niets heeft gedaan aan de fondsenwerving. 25 partijen doen mee aan verkiezingen DEN HAAG Aan de Twee de-Kamerverkiezingen op 25 mei a.s. doen 25 politieke par tijen en groeperingen mee. De kandidaatstelling voor deze verkiezingen vond gisteren plaats. Van de 25 partijen doen er gen zich gisteren niet meldde zeventien landelijk mee, dus in bij het hoofdstembureau, alle achttien kieskringen. Eén partij (het Verbond tegen Aan de vorige Kamerverkie- Ambtelijke Willekeur) doet zingen in 1972 deden 21 politie- mee in slechts zeventien kies- ke partijen en groeperingen kringen, doordat de gemach- mee. Er waren toen zestien tigde in de kieskring Gronin- landelijke kandidatenlijsten en vijf groepen die meededen in enkele kieskringen. Bij de komende verkiezingen hebben de Amsterdammers de meeste keus. Zij kunnen kie zen uit 23 partijen. Daarop volgt Den Haag, waar men uit 21 lijsten kan kiezen. TWEE MAANDEN CEL GEËIST (Van een onzer verslaggevers) VRIEZENVEEN Dankzij een argeloze medicijnenadministratie verdienden „de meisjes" een aardig kapitaaltje ten bate van hun werkgever, een apotheekhoudende huisarts uit Vriezenveen. Op de recepten- lijsten, die ter declaratie aangeboden wer den aan het ziekenfonds Almelo en Omstre ken, noteerden de assistentes duurdere mid delen dan in feite aan de cliënten waren verstrekt. Ze deden dat in blind vertrouwen in de baas. En die vond op zijn beurt dat „het systeem voor zichzelf sprak". Volgens het ziekenfonds heeft de huisarts in '72 en '73 voor ongeveer 90.000 gulden ten onrech te opgestreken. De dokter acht zijn winst op medicijnen echter een bewijs van zijn goede koopmanschap. Officier van justitie mr. R. A. Gonsalves, toevallig zoon van een huisarts, noemde gisteren voor de rechtbank in Almelo de handelingen „beneden de waardigheid van de medische stand". Hij vorderde wegens valsheid in geschrifte twee maanden onvoor waardelijke en twee maanden voorwaarde lijke celstraf. De huisarts maakte na de overname van de praktijk van zijn voorganger in 1970 gebruik van de diensten van een computercentrum te Zaandam, waar de door de aangesloten doktoren via receptenlijsten verstrekte gege vens worden verwerkt tot voor de fondsen bruikbare declaratienota's. De doktoren be schikken daarbij over een codelijst, waarop alle bekende merken geneesmiddelen ver meld staan. De Vriezenvener kocht echter partijen medicijnen van minder gerenom meerde „huizen", die weliswaar dezelfde chemische samenstelling en derhalve me disch gesproken een even heilzame werking hebben, maar aanzienlijk goedkoper zijn. Het waren deze middelen, die de verdachte uit zijn huisapotheek aan de 4000 fondspa tiënten verstrekte. Hij had aldus het zieken fonds overduidelijk kunnen aantonen, dat het allemaal niet zo duur hoeft, ware het niet, dat hij de enorme prijsverschillen in eigen zak stak. Via de codelijsten gaf hij op, dure merkartikelen gebruilrt te hebben. Terwijl er toch door het computercentrum een handleiding was verstrekt, waarin ge wag werd gemaakt van het feit, dat de niet op de lijsten vermelde medicijnen tegen inkoopprijs vermeerderd met een geringe winstmarge, dienden te worden opgevoerd. Volgens de verdachte echter, bestaan er geen keiharde afspraken tussen ziekenfond sen en apotheekhoudende artsen en was het declareren van goedkope middelen onder de noemer van dure merken toegestaan. De raadsman merkte nog op dat zeer recent in de omgeving van Tilburg bij een groot aantal huisartsen soortgelijke handelingen zijn ontdekt. „Die zaken zijn allemaal civiel rechtelijk afgedaan", deelde hij mee. Ook de Vriezenveense arts heeft het ziekenfonds intussen een schadevergoeding aangebo den." Hij meende dat de rechtbank volgende week tot slechts één beslissing kan komen: vrijspraak voor zijn cliënt RIL NENLAND lkidsjü CöukainT wukjnsdag ia awul ivri fagijna» isferie van Justitie: 18 'isdaad in stli om winkels roa u ilt mee n een onzer verslaggeef sters) *1 HAAG Het valt nog al met de detailhandel. Dit is "conclusie die het Weten- ippelijk Onderzoek- en Do- 1 lentatiecentrum van het Mi- erie van Justitie trekt uit L enquête waaraan 3443 de- *Liiandelaren hebben meege- stige delicten zoals wraakoe- ingen, roofovervallen en het ^JÉringen van bescherming ko- ÜMj slechts op kleine schaal r en de criminaliteit als ge- 1 is sterk geconcentreerd in •enhuizen en supermarkten. >r een toenemende veront- ting lijkt dan ook weinig re- te bestaan, aldus het 'CD. „Het neemt echter niet dat het beperkte probleem i de criminaliteit bij de de- handel een probleem blijft in dat licht bezien dient met ne de omvang van de winkel- fstal (55% van de detailhan- aren heeft hiermee wel eens maken gehad) een voorwerp iipMi aanhoudende zorg te zijn", lltierigens is het doen van aan- te meer uitzondering dan re- zo is gebleken. Slechts bij procent van alle gemelde ge ilen werd de politie gewaar- ïuwd en bij zes procent werd ad werkelijk aangifte gedaan. ^rioogovens: Jen i ^leer korter S/erken 6 sla rieveian een onzer verslaggevers) r 17MUIDEN De Hoogovens jeft verlenging van de werk- jdverkorting aangevraagd inbo»or een periode van zes we- én, ingaande op 17 april, zeile :en- Ie aanvraag betreft 8000 van de 'areri.000 personeelsleden voor cir- 20 procent van de werktijd. 'p dit moment gaat het om 9500 4 Mian met een gemiddelde ver iet (brting van de arbeidstijd met tigeifi procent. WEESP (ANP) - Het CDA-pro- gramma, dat in verbetering van het eigen inkomen met niet meer dan één procent voorziet, betekent vier jaar lang geleide loonpolitiek, aldus PvdA-minis- ter Duisenberg van financiën, gisteren op een PvdA-bijeen- komst in Weesp. Dat ene pro cent gaat wel op aan loonsver hogingen uit hoofde van promo ties en bevorderingen naar een hogere rang, zo zei hij. „Als het CDA-programma wordt uitgevoerd kan de vakbe weging wel naar huis", conclu deerde de bewindsman. „Voor de trekkers van de sociale uitke ringen zit waarschijnlijk zelfs een gelijkblijven van de koop kracht er niet in. Met een reële achteruitgang moet ernstig re kening worden gehouden. En dan zwijg ik er nog maar over dat ook het CDA nog een paar miljard moet vinden in sociale voozieningen en rijksuitgaven om zijn plannen te kunnen ver wezenlijken. Zouden we mis schien van de heren mogen ho ren waar dat gevonden gaat worden", zo vroeg Duisenberg de christen-democraten. CD A-lijsttrekker Van Agt en zijn WD-collega Wiegel moeten volgens de bewindsman niet ontkennen dat hun plannen be tekenen dat de gewone arbeider er de komende jaren geen cent meer op vooruit zal gaan. „Zeg dat dan eerlijk en keihard en vooral voor 25 mei", aldus Dui senberg. Hij kraakte het WD- programma, dat volgens hem door de top van de partij niet eens wordt begrepen. „Er is geen sprake van dat met de plannen die de WD tot dusver re heeft gepubliceerd in de vorm van tegenbegrotingen Duisenberg constateerde dat de PvdA in zijn verkiezingspro- giamma wel de verantwoorde lijkheid voor een meerjarenbe- leid heeft aanvaard. Hij zei, dat de tekorten gelukkig iets lager zijn uitgevallen. „Gelukkig, want ook die iets lagere tekor ten zullen ertoe bijdragen, dat het herstel van de economie op verantwoorde wijze voortgang zal kunnen vinden. Maar dan moet ook het beleid worden doorgezet zoals dat is uitgestip- i peld en zoals dat vastligt in de meerjarenafspraken van het ka binet". Inschrijving Gekleed in een rode toga heeft ,Rode Reus' Dirk de Vroome giste ren in Maastricht zijn partij tegen ambtelijke willekeur voor de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen lateninschrijven. Links van De Vroome staat zijn partijgenote me vrouw Baggermans, die de in- schrijvingslijst aan een ambtenaar overhandigt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9