discard: Frankrijk ftelpt namens ^uropa Zaïre Wolkbreuken overspoelen Tenerife )reigende oorlog Ethiopië en Soedan V L Nieuwe Volvo exclusieve krachtpatser riefje van ,e Martino taking op j?-ïeathrow itgebreid i e)v\w VERNIEUWDE FIAT 132 GEEN ^UITSCHIETER :fc Quick-service oplossing voor garage-ongerief AUTOGRAMMEN JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 APRIL 1977 PAGINA 7 E (Reuter) Het Italiaan- dagblad „La Republica" dt, dat in Midden-Italië een ^belletje gevonden is, dat imstig kan zijn van de ont- rde socialist Guido de Mar- 34-jarige zoon van de voor- ige socialistische partijse- aris Francesco de Martino. het briefje, een uit een agen- {escheurd velletje stond: „Ik Guido de Martino. Ik ben langs gekomen. Ik weet niet x ik ben of waarheen ze mij •en. Help". bericht in het dagblad is r de politie bevestigd. briefje van de jonge De •tino werd gevonden door kleine jongen op een weg koffi£ant' Angelo in Vado op 27 rmali#neter ten westen van Urbi- ïmpakn de Apennijnen. De jongen gram het aan zijn ouders, die --r^ee naar de politie gingen. ICAGO (Upi) Op de leef- J van 82 jaar is gisteren in ■ziekenhuis in Elkhorn in de fcrikaanse staat Wisconsin de ■vgum-magnaat Philip K. Rley overleden, gley's vermogen wordt ge it op meer dan 100 miljoen ar en eens zou hij meer dan 00 dollar dividend per week zangen hebben. PARIJS (AFP - UPI - Reuter) Frankrijk is Zaïre met een luchtbrug te hulp gekomen terwille van de veiligheid van Afrika en om solidariteit te betuigen met Afrika, zo heeft president Valery Giscard d'Estaing gisteren in een televisiegesprek met journalisten verklaard. Hij beklem toonde dat er geen Fransen meevechten in Zaïre, en dat de Franse vliegtuigen alleen materieel en geen troepen uit Marokko hebben overgevlogen naar Zaïre. „Frankrijk kan zich niet losma ken uit de saamhorigheid met het Afrikaanse continent Ik heb er de voorkeur aan gegeven, dat Frankrijk dit signaal zou geven zonder de toestemming van de Verenigde Staten, want er zijn situaties waarin Europa zich zelfstandig zou moeten manifes teren. En Europa is hier opge treden door tussenkomst van Frankrijk. Uiteraard hebben wij onze Europese deelgenoten inge licht", aldus Giscard. Hij zei dat het concrete besluit om in te gaan op het gemeen schappelijk verzoek van Marok ko en Zaïre was genomen op woensdag 6 april Er zijn slechts enkele tientallen Franse militai ren in Zaïre. De Franse vliegtui gen zullen tegen het eind van de week op hun bases in Frankrijk zijn teruggekeerd. Volgens de Franse president is de militaire situatie kennelijk gestabiliseerd als gevolg van de wapenleveranties en de aan komst van de Marokkaanse troepen. Frankrijk is niet van plan zelf troepen te sturen, en zal zich niet laten betrekken in een .Afrikaans Vietnam", aldus Giscard. Volgens hem zijn de infiltranten in Shaba mensen die onlangs nog een training voor revolutionaire oorlogsvoe ring hebben gevolgd. „Met ande re woorden zijn het geen Katan- gese gendarmes die na twaalf jaar met verouderde wapens naar hun land terugkeren. Het zijn elementen die nachtelijke operaties uitvoeren, in groepjes van tien twintig man, met beproefde technieken". Het ter beschikking stellen van Franse vliegtuigen „voor het transport van Marokkaanse troepen naar Marokko", bete kent een .inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Zaïre", aldus het Russische persbureau Tass. „De Franse minister van buitenlandse zaken heeft erkend, dat er Franse le- gerinstructeurs in Zaire zijn, hoewel tussen de twee landen geen defensieverdrag bestaat", zo schrijft Tass. In deze eerste Russische reactie op de buitenlandse hulp aan aZaïre worden voorts citaten aangehaald uit de Franse en Britse pers, die afwijzend of kritisch tegenover het Franse optreden staan. ITALIË DENKT AAN INVOERING ZWARE LIRE ROME In de naaste toe komst behoort de invoering van een nieuwe, of „zware" lire tot de mogelijkheden. Dat heeft de Italiaanse mi nister van financiën, Gaeta- no Stammati, meegedeeld. De studie van de Bank van Italië over vereenvoudiging van het Italiaanse geldstel sel is zover gevorderd dat de Invoering van de „zware" lire kan worden voorgesteld met een waarde van 1000 oude lire. De geringe koopkracht van de lire (nog geen 0,3 cent) heeft tot allerlei buitenissige zaken geleid, zoals betaling met snoepgoed, postzegels en telefoonmuntjes. Voor bu schauffeurs bijvoorbeeld brengt dat een grote admini stratieve rompslomp met zich mee. Onderzeeboot van plastic LONDEN (DPA) Na vijf jaar proefnemingen is men in Groot- Brittannië begonnen met de produktie van een onderzeeboot van plastic, die volgens Britse deskundigen van groot belang zal zijn voor de marine van de toekomst Aan het vaartuig werken 30 mensen onder leiding van de ruimte vaartingenieur Jim Tucker. Het project met inbegrip van de proeven in Schotland, was tot dusver strikt geheim gebleven. Het gaat om een zeven meter lange onderzeeboot die plaats biedt aan drie personen. Doordat het materiaal niet kan roesten, kan het toestel 10 tot 15 jaar langer mee dan een metalen schip. De boot is bestemd voor het zoeken van aardolie in de Noordzee. Duitse rechter: kerncentrale mag gebouwd worden München (DPA) Een rechtbank in het BeierseWuerzburg heeft de toestemming voor het bouwen van een kerncentrale bij Schwein- furt rechtmatig verklaard. Het oordeel van dc rechtbank was met spanning tegemoet gezien, omdat de kerncentrale bij Schweinfurt bouwtechnisch vrijwel identiek is aan die welke bij Wyhl gebouwd zou worden. De bouw van deze laatste centrale werd eerder door een rechtbank verboden, omdat in het bouwplan onvoldoende veiligheidsmaatre gelen waren opgenomen. Het proces om de kerncentrale bij Schweinfurt was aangespannen door een aantal gemeenten in de buurt die van mening waren dat, evenals bij Wyhl niet genoeg veiligheidsmaatregelen waren voor zien in het bouwplan. (Van een onzer verslaggevers) SANTA CRCZ Tenerife, nau welijks bekomen van de ernstig ste vliegramp in de geschiedenis van de luchtvaart, is dit week einde geteisterd door ongekend zware regenval. De volkbreuken die vrijdagochtend begonnen, bereikten hun hoogtepunt in de nacht van zondag op maandag en om twee uur die nacht riep de gouverneur de hulp in van het leger. De legertrucks konden echter niet uitrukken via de nor male in- en uitgang van het wa genpark omdat het water daar anderhalve meter hoog ston- d De watermassa's die door de onophoude lijke regenval van de bergen af kwamen zetten, spoelden enorme hoeveelheden rotsblokken mee waardoor stukken weg weggeslagen werden Het water spoelde met grote kracht door de barranco's (ra vijnen) die normaliter droog staan en waarin de armste bewoners him hutten plegen te bouwen. Het overstroomde en beschadigde ettelijke appartementen en huizen die in toeristen-centra vaak tegen de hellingen van de barranco's zijn ge bouwd. De door het regenwater meege voerde rode klei maakt, nu het in de zon 'gebakken' wordt, de openbare wegen in veel gevallen zo goed als onbegaanbaar totdat de vastgekoekte klompen door wegwerkers van het plaveisel gehakt zijn. In Santa Cruz de hoofdstad van Tenerife, reikte het water tot dijbeenhoogte en stroomde met grote snelheid door de hellende straten richting haven. De grote vierbaanswegen werden op veel plaatsen versperd door grote rotsblokken, die met bulldozers verwijderd moeten worden. Aan het eind van een barranco in Baja- mar - een plaatsje in de noord-oostelijke punt van het eiland - staat aan de oceaan- kust een hotel met twee zwembaden. Deze zijn nu beide gevuld met rotsblok ken en alleen al in deze barranco schat men dat minstens 40.000 kubieke meter rotsblokken naar beneden zijn gekomen. Verschillende woonoorden moesten gee- vacueerd worden maar gelukkig hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De schade valt volgens de verzekerings maatschappijen onder het hoofdstuk ,Jca- tastrofale risico's". Het vliegverkeer en de afhandeling van de passagiers op de luchthaven 'Los Ro deos' van Tenerife gaat weer zijn norma le gang. De vliegtuigen komen en gaan volgens schema en er is eigenlijk niets meer wat herinnert aan de recente vlie gramp. Bomontploffingen zijn er niet meer geweest, alhoewel lichte paniek uit brak in het centrum van Santa Cruz, de hoofdstad van Tenerife, toen vorige week met een enorme knal een gasfles in een cafetaria ontplofte. Alle ruiten werden eruit geblazen; er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. PIS ABEBA (Reuter) De militaire macht- te rs in Ethiopië hebben in een memorandum, jelegd aan de Organisatie van Afrikaanse |heid (OAE), verklaard dat Soedanese troepen diep in Ethiopië zijn doorgedrongen, daar slag ■en met de Ethiopische regeringstroepen. kens goedingelichte kringen in Addis Abeba jdt Soedan in het memorandum ook beschul- i tankaanvallen op Ethiopische grensstel lingen en het treffen van voorbereidingen voor ,een nieuwe inval in Ethiopië. De miliatire regering van Ethiopië had al eerder felle kritiek op Soedan geleverd wegens de steun die dit land zou geven aan de guerrillagroeperin gen die streven naar afscheiding van Eritrea van Ethiopië en aan de groeperingen die de Ethiopi sche regering vijandig gezind zijn en opereren in het grensgebied tussen Ethiopië en Soedan. Nadere bijzonderheden over de gevechten tussen de Ethiopische regeringstroepen en de Soedanese eenheden worden in het memorandum niet gege ven. Wel wordt nog gezegd dat er „sterke Soedane se eenheden zijn samengetrokken langs de grens tussen Ethiopië en Soedan en dat deze troepen op het punt staan Ethiopië binnen te vallen". Luitenant-kolonel Mengistu Haile-Mariam, het staatshoofd van Ethiopië, heeft later in een rede voor de radio en televisie president Noemeiri van Soedan beschuldigd van agressie tegen Ethiopië en .openlijke schending van de eer van Ethiopië'. „Het grondgebied van Ethiopië, aldus Mengistu, „wofdt op het ogenblik geschonden door een „buitenlandse invasiemacht". Volgens de Ethiopi sche leider, coördineren coördineren imperialisti sche regeringen deze aanval die de Soedanese dictator in samenwerking met reactionaire rege ringen van aangrenzende Arabische landen heeft ontketend'. 4NDEN (Upl) - Vertegen- wrdigers van het technische ierhoudspersoneel van Bri lt Airways op de luchthaven lathrow hebben dinsdag met 'i tegen 5 stemmen besloten wilde gedeeltelijke staking te" breiden. verwierpen het voorstel van werkgever om het conflict i arbitrage te onderwerpen, n eist meer loon voor ploe- idienst en het recht om af- iderlijk met de werkgever om conflict aan arbitrage te on- •werpen. Men eist meer loon >r ploegendienst en het recht afzonderlijk met de werkge- te onderhandelen. Van 20 jaar naar 8 jaar Gordon Liddy, de man die de inbraak in het Watergatege- bouw leidde en me de omdat hij conse quent zijn mond hield, tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft van president Carter vermindering van straf gekregen. De straf is terugge bracht tot acht jaar en dat betekent dat het in de praktijk mogelijk is dat Lid dy dit jaar nog in voorlopige vrijheid kan worden ge steld. Philip Agee welkom in Nederland DEN HAAG (ANP) Philip Agee mag, zoals iedere Amerikaan, drie maanden naar Nederland komen op een visum. In die drie maanden zal een beslissing worden genomen over zijn verzoek voor een verblijfsvergunning. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken hem onlangs op voorspraak van het ministerie van justitie meegedeeld, aldus een woordvoerder van justitie. Philip Agee, die in opspraak kwam door zijn boek over zijn- activiteiten voor de Amerikaanse buitenlandse geheime dienst (CIA) moet binnenkort Engeland, waar hij op het ogenblik verblijft verlaten. Dit land vindt dat hij de staatsveiligheid in gevaar brengt Hij kan niet terug naar de Verenigde Staten. Griekse premier naar Nederland DEN HAAG De eerste minister van Griekenland, Konstantin G. Karamanlis, zal op 20 en 21 april, op uitnodiging van premier Den Uyl, een officieel bezoek aan Nederland brengen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. GM ziet af van wankelmotor DETROIT (AP) - De Amen- kaanse maatschappij General Motors heeft aangekondigd dat ze de wankelmotor definitief niet in produktie zal nemen, om dat deze niet voldoet aan de eisen van brandstofeconomie en een te grote verontreiniging ver oorzaakt Het besluit van General Motors om het onderzoek en de ontwik keling van de wankelmotor te beëindigen, komt zeven jaar na dat de grootste Amerikaanse autoproducent het werk begon aan wat indertijd werd toege juicht als een revolutie in de machinetechnologie. Inmiddels heeft G.M. al 260 miljoen gulden aan de ontwikkeling van de wankelmotor uitgegeven. ADVERTENTIE Holiday Inn biedt al jaren lang meer op het gebied van Service Kwaliteit Recreatie Tennis - Bowling Sauna - Zwembad Buitenlandse evenementen Hotel- en vergaderaccommodaties Misschien zullen over enkele jaren andere hotelorganisaties ook zo ver zijn. nJ IJS if() I O u E) E3 it IpI LEIDEN BOWUNG.tFUN CENTER 071-769310 1/46 Holiday Inn 's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 r In mei zal voor een bedrag van ongeveer 20.000 gulden in Nederland de Fiat 132 te koop zijn. De 132 is er al enige jaren, maar de versie die het Italiaanse concern nu heeft ontwikkeld onderscheidt zich op een aantal belangrijke punten van zijn voorganger. De wijzigingen betreffen vooral de motor, bestu- ing, wielophanging en remsysteem. 'nder de kap ligt een twee iter (1995 cc) krachtbron, die iraditioneel de achterwielen landrijft. De 132 is met zijn weeliter motor op dit moment iet „zwaarste" model van de J Fiatvloor, nadat enige tijd ge- J-.eden de produktie van de 130 "■leen zescilinder) tot een mini mum is teruggebracht. Het staat vast dat de 132 kan fekenen op een zeer stevige ■J concurrentie. In de klasse "■rond de 20.000 gulden zijn tal van aantrekkelijke auto's te koop. Alfa, BMW, Ford, Opel, Renault, British Leyland, Toyota en Volkswagen leveren Uprodukten die het qua prijs fï tegen de Fiat 132 kunnen op- inemen. De 132 heeft dan wel een ster kere motor, de prestaties zijn bepaald niet flitsend. De stan daard gemonteerde vijfde ver snelling is een zuivere overdri ve. De motor is vrij geruisloos. In tegenstelling tot het vorige i type is de nieuwe 132 uitgerust met schijfremmen voor en trommelremmen achter. Bij zonder plezierig is de bestu ring van de 132. Het weggedrag is goed. De wagen blijft goed in de koers liggen. Bij wat snel genomen bochten is er echter wel spra ke van een overhellende car rosserie. De 132 beschikt over een zeer ruime kofferbak. Ver der vier portieren, ruime in stap. Het verbruik van de 132 ligt volgens een opgave van de fabriek bij een constante snel heid van 100 km per uur rond de 1 op 12, bij 120 km is dat gestegen tot 1:10. Het is de bedoeling de 132 in het najaar uit te brengen met een diesel motor. Conclusie na een eerste kennismakingsrit: de 132-2000 is een aantrekkelijke auto met een bijzonder goed afgewerkt interieur. Doordat de presta ties niet boven het gemiddelde liggen, zal het succes van de 132 voor een belangrijk deel worden bepaald door de prijs. Wie een euvel aan zijn auto heeft wil in een garage me teen geholpen worden, vooral als het een kleinigheidje be treft. Niets is ergerlijker dan te horen te krijgen dat je over een week maar weer eens moet aankomen. De oplossing is (zo ziet men het in garage-kringen) de Quick-service, in duidelijk Ne derlands klaar terwijl u wacht. De praktijk heeft de garage houders geleerd dat zo'n afde ling rendabel kan zijn, mits er speciale apparatuur aanwezig is. Voorbeelden van „snelle hel pers" zijn: wielbalanceerma- chines die plaats en mate van onbalans aangeven zonder dat er gerekend behoeft te wor den. Accutesters die meteen duidelijk maken of de accu alleen ontladen is of defect. Koplamptesters die met een speciaal hulpmiddel direkt in de juiste stand t.o.v. de wagen lengte-as kunnen worden ge plaatst. Tenslotte compacte motortesters, die gemakkelijk afleesbaar zijn. De Westduitse autofabrikant BMW komt deze zomer uit met een nieuwe 7-serie. Het topmodel zal de 733 I (foto) zijn. Het wordt een luxe auto met een 6-cilinder motor van 2,8, 3 en 3,3 liter. De 7-serie wordt eind van dit jaar in Nederland leverbaar. Over de prijs is nog niets bekend. Rolls Royce heeft twee nieuwe modellen uitgebracht om aan de nog steeds toenemende vraag naar dure wagens te kunnen voldoen. De nieuwe modellen, de Silver Shadow 2 en de Silver Wraithe 2, wegen meer dan twee en een halve ton en hebben een lengte van vijfenhalve meter. Peugeot is van plan in het eerste kwartaal van volgend jaar met een nieuw model op de markt te komen. Volgens de eerste berichten zou het hier om een middelgrote auto gaan. Mogelijk wordt de nieuweling'de opvolger van de 304, maar het kan ook zijn dat Peugeot het gat, dat door het verdwijnen van de 404 is gevallen, tussen de 304 en 504 wil opvullen. British Leyland wordt „aan de lopende band" geteisterd door stakingen. Een van de gevolgen zal zijn, dat de nieuwe Mini, die voor dit jaar was gepland, pas volgend jaar geïntroduceerd wordt. Evenals trouwens andere nieuwe modellen. Meer dan een derde deel van het autopark in Europa rijdt met slechte schokdempers. Dat baart de de gezamenlijke schok demperfabrikanten zorgen. Goodyear nam proeven, waaruit bleek dat in een bocht die met goede schokdempers nog juist zonder slippen te nemen was met 42 km. per uur, de wagen al bij 23 km. oncontroleerbaar werd met slechte dempers. Volvo brengt aan het eind van dit jaar een luxe coupé uit die ontworpen is in samenwerking met het Italiaanse carrosserie fenomeen Bertone. De 262 c., zoals de aanduiding gaat worden, is een exclusieve wagen waarin de stoelen, deurpanelen en dakstijlen met leer zijn bekleed. In de deurpanelen is walnoten- hout verwerkt. De carrosserie met veel inge bouwde veiligheden is van het zelfde type als van de overige Volvo's in de 260 serie. Tot de uitgebreide standaard uitrusting behoren: leeslam- pen voor de passagiers, air conditioning, luidsprekers in de deurpanelen, getint glas, electrisch bedienbare zijruiten, sportvelgen van aluminium, elektrisch verwarmde voor- stoelen, waarbij de tempera tuur automatisch wordt gere geld door een thermostaat. Er bevindt zich een automati sche versnellingsbak in de au to met een zes cilinder inspuit- motor - dezelfde krachtbron als van Volvo 464 gl/gle. De prijs is nog niet bekend maar heel grof geschat komt men uit tussen de vijgtig- en zeventigduizend gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7