Alma Materkoor wil (met mannen) blijven zingen ^eiderdor terzet zie ose raad tegen unnel Engelendaal Leiderdorp wijst grondverkoop aan Yleeschmeesters af Katwijker Van der Marei schaarde zich onder vaderlandse kwis-winnaars ^ad/regio" LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 APRIL 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen, door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien.en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. !en Katwijk aan de Zee-se huiskamer 'ol glunderende gezichten gister- ivond. Geen wonder, want aan de ^sterstraat 43 zat een pientere prijs- /innaar temidden van familieleden ïaar de buis te kijken. De heer H. van Ier Marei wist natuurlijk al, dat hij 'ewonnen had, maar het is altijd al- eraardigst om dat nog eens op het «eldscherm, in aanwezigheid van je laaste familie, bevestigd te zien. Het ebeurde in Avro's Puzzeluur, in het Micro-Macro. De heer Van Marei stond of zat tegenover me- J. P. van der Broek uit Breda, gewiekste tegenstandster, maar 41-jarige Katwijker trok aan het eind: 1700 gulden sleepte hij wacht, omdat zijn score aan de ja zeer hoge kant was. Marei was nog jarig ook. In zijn dagelijks, niet-puzzelend leven is de heer Van der Marei keurmeester Slacht, Dieren en Vlees in de kring Lisse. Dat wil zeggen, dat hij voornamelijk in Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg zowat alle slagerijen, restaurants en andere eetgelegenhe- den langs loopt om de verschillende vleeswaren die te koop worden aangeboden op kwaliteit te monsteren. Dat is voor hem niet zo'n grote puzzel als de Avro hem voorlegde. Van der Marei: „Ik kreeg het vragenformulier thuisgestuurd en ik wilde uiteindelijk mijn dochter niet teleurstellen. Op 22 maart moest ik 's ochtends in de studio aanwezig zijn. Daar werd ik uitgeloot uit een lijst van 50 mannen en 50 vrouwen. Dat was niet gering. Toen stond ik onder het regime van quizmaster Ruud ter Weijden. Het overviel me allemaal een beetje, ik moest mezelf zien waar te maken voor half Nederland. Ik kwam niet geheel onbeslagen ten ijs, want ik was al geabonneerd op een maand blad vol puzzels." Zo ging Katwijker Van der Marei ertegen aan, in het bezit van een behoor lijke dosis zelfvertrouwen: „Ik ben zelf bijna ver meegedaan at gebaseerd is het is nou ook verjaardagsca- mijn vrouw, dacht ik." Glunderende gezichten gisteravond rond „puzzelkoning" H. van der Marei Het Leidse Alma Mater koor bestaat al weer ruim 40 jaar. In februari werd een jubileumcon cert gegeven in een voor driekwart uitverkochte Stadsgehoorzaal. Daar glorieerden werken van Strategier, Caldara en Puccini. Een erg enthou siast publiek en ook de kranten schreven ko lommen vol lof. Dat zijn we eigenlijk van het Al ma Materkoor gewend. Maar tochMevrouw C. P. A. Kluiters-Blom zet een verrukkelijk bakje koffie, maar de eigenlijke reden van mijn bezoek gisteren was het beluisteren van een klank die het A. M. Koor niet past: het lui den van de noodklok. Alma Materkoor en de noodklok; je houdt je hart vast. Alleen maar omdat een stel kerels met goede stemmen het vertikt om hun stemmen in gemengd verband aan de wat grotere klok te hangen. Mevrouw Klui- ters is sinds twee jaar secretaris van het koor en ze is, met een aantal getrouwe koorleden, verontrust. Terecht Immers als het zo doorgaat, teert men niet meer op eigen krac ht en zet men het werk niet meer naar eigen hand, zoals de jongens van Baden Powell ooit zongen. Neem nou dat jubileumcon cert: „Daar hebben we wel de nodige assistentie bij gehad," vertelt mevrouw KI ui ter s blo zend. „Onze dirigent Louis van Wijngaarden heeft nog een ei gen koor in Voorschoten, het Voorschotens Christelijk Vo caal Ensemble, en dat heeft die Puccini-Mis mee uitge voerd. Op die manier kon een handjevol Alma Mater-man nen het redden. Ik schaam me er bijna voor het te bekennen, maar we nog nobg maar drie tenoren. Voor hun goeie fat soen durfde niemand van hen op een repetitie weg te blijven, anders bleef er helemaal niets over." Nu is er „Voorschoten", maar daar mag het Alma Materkoor niet op bouwen. Bassen: daar zijn er ook nog maar vijf van over en daarvan woont er nog één in Schiedam ook. Eigen lijk woont er maar één Alma Mater-man in Leiden. Een Leids koor, heet dat. Soms zingt Louis van Wijngaarden, die behalve dirigent ook een heel beste en geestdriftige re petitor is die „het erin stampt", zowel de bas- als de tenorpartijen mee, met een stem die klinkt als een klok. Dat weet ik van mevrouw Kluiters, die blijft blozen. Het Alma Materkoor telt aan vrou wen 32 „stuks". De oudste, een alt, is 82 jaar. Die houdt, vol gens de geïnformeerde secre taresse, de zaak nog bij elkaar met het tracteren uit een doos met dropjes. Er is nauwelijks iets aan te doen, maar het Alma Materkoor, eens de fine fleur van het Leidse katholiek zingende leven, zinkt weg in de vergetelheid; het is aan het vergrijzen. De enkele jongeman die bin nenkomt schrikt zich een hoedje en loopt weer weg. Vol gens de waarneming van me vrouw Kluiters. En ze heeft gelijk. „Jongerenkoren, wat gebeurt daarmee?" vraagt me vrouw Kluiters zich af. „Als je 27 jaar bent, kun je toch niet meer op een jongerenkoor zit ten, dacht ik. Onze voorzitter Kees Zandbergen heeft eens gezegd: laten we er een vrou wenkoor van maken. Maar niemand voelt daar iets voor. Een vrouwenkoor is net zoals een mannenkoor vlees noch vis. Wat zeg ik: een mannen koor is meer een sociëteit met hun kleine-liedjes-zingerij. Kunt u daar nou een hele avond naar luisteren? Neem ons Alma Materkoor eens, daar drinkt men in de pauze een kop koffie of een pilsje". Wat de narigheid nog groter maakt: met weinig leden zak ken je inkomsten. En geen concert betekent geen geld; opsparen van de subsidies is er niet meer bij. En toch kost te het jubileumconcert ruim 13.000 gulden. Mevrouw Klui ters: „We willen meer jongeren in ons koor, zo tussen de 35 en 45 jaar. We willen ze ook niet van de kerkkoren wegha len, hoewel, ofschoon, een „tweede koor" erbij niet weg is. Kijk eens hoeveel bloeiende dorpskoren voor de EO staan te zingen. Enfin, fuseren met Voorschoten willen we ook niet; dan krijg je als koor apart ook geen subsidie meer. Ja zeker, het is moeilijk. Dat is al jaren lang zo. Waar zitten al die Leidse zingende man nen?" Helemaal rooms is het koor niet meer. Er is een gerefor meerde dame die bij het A.M.- koor zingt omdat „ze het La tijn zo mooi vindt." Ook de dirigent is niet-katholiek, maar vol pushing power. Mevrouw Kluiters: „Erg rooms zijn we niet meer, al opereren we nog veelal in katholieke kerken. Ie dereen is bij ons welkom. We hebben grootse plannen om de Missa Solemnis van Charles Gounod uit te voeren. Voorals nog met „Voorschotense" steun. Het is een prachtig werk, dat misschien attractief genoeg is om wat mannen warm te krijgen om hun stem erin te mengen. We blijven vissen. We willen het Alma Mater-koor niet missen, daar voor is het te goed. Kom maar op." Aanmeldingen: of rechtstreeks 's maandagsavonds (geen tv- voetbal) in gebouw Rehoboth, Rapenburg 10 Leiden (van 8 tot 10 uur; er is altijd nog een ploegje van een man of vijf dat nog even een afzakkertje neemt; daar kunt u ook bij zijn), of anders kan men te recht bij Kees Zandbergen, voorzitter, Middelgeest 8, Lei derdorp, tel. 071-89.32.36, of bij de secretaresse mevr. Klui ters, Brederostraat 12, Leiden, tel. 76.02.48. En als men niet wil zingen, word dan donateur voor een tientje per jaar: post gironummer 26 07 00 t.n.v. penningmeester Alma Mater- koor, Voorschoten. Het gewaagde plan van wethouder Drenth RUIMTE IN PRINCIPE VOOR LEIDSE DETAILHANDELSCHOOL (Van een onzer verslaggevers) EIDERDORP Het gewaagde plan van de Leiderdorpse wethouder van ruimtelijke ordening en openbare werken Irs. E. Drenth (PvdA) de vierbaansweg Engelendaal in zijn [emeente over een lengte van 900 meter te overkluizen net 750 kleinere terrasflats is gisteravond op flink wat 'erzet van de Leiderdorpse raadsleden uit de commissie 'timtelijke ordening gestuit. Het overgrote deel van de inwezigen moest niets van de plannen van Drenth hebben :n verwees ze regelrecht naar de prullemand. .Een fata morgana en een mo- de flats langs de Engelendaal. ënsteen". Dat waren de kwalifi caties die het WD-raadslid Stuivenberg aan de ideeën van de wethouder gaf. Hij hekelde het eigenmachtig optreden van de wethouder en de grote publi citeit die het plan-Drenth in den lande gekregen heeft. Van de uitvoering van de suggestie de Engelendaal te overbouwen wil de Stuivenberg echter niets we ten. „Ik moet er niet aan denken ais Leiden ons voorbeeld zou volgen en ook overkluizingen gaat bouwen op de Churchill- :n de Willem de Zwijger- merkte hij op. Ook de KVP-er Tieken noemde het plan-Drenth niet veel meer dan een aardige publiciteits stunt. Zijn college Hekkelman betoogde dat het plan in strijd jvas met de voornemens die er bestaan voor de ontwikkeling van Buitenhof en dat de beroep sprocedures van bewoners uit die straks tegen vijf meter muur plus drie verdiepingen terras flats op 10 meter afstand van hun ramen zouden moeten aan kijken, de ontwikkeling van Buitenhof aanzienlijk zou ver tragen. Geluidshinder In zijn antwoord hield wethou der Drenth de raadsleden voor dat het de problemen van de geluidshinder op de Engelen daal zijn geweest die hem op het idee van de overkluizing hadden gebracht. „Het plan er wonin gen op te bouwen is pas later ontstaan om -de kosten van die overkluizing zo laag mogelijk te houden", stelde Drenth. De ge luidshinder zal hoe dan ook de bewoners van de flats aan de Engelendaal parten blijven spe len tenzij voor een radikale op lossing als door hem voorge steld zou worden gekozen. Drenth maakte bekend dat hij na het in de publiciteit brengen van zijn plan al door heel wat bedrijven was benaderd met het verzoek te mogen experimente ren met zijn suggestie. Volgens hem staat stedebouwkundig ge zien niets de uitvoering van zijn plan in de weg. De wethouder pleitte ervoor in elk geval met de omwonenden te gaan praten over zijn ideeën. Een aantal raadsleden wilde daar echter niets van weten. Praten best, maar niet over dit plan, vonden zij. Wel zou er gesproken moeten worden over betere isolatie en dubbele begla zing van de flats langs de Enge lendaal. Volgens het PvdA-raad- slid Bezemer was dit marginaal geklets. „Een raam moet ook nog open kunnen. Er is geen alternatief', hield hij zijn colle ga's voor. Uiteindelijk vonden de commissieleden elkaar op het compromis een hearing over maatregelen tegen de geluids hinder uit te schrijven, waar ook het plan Drenth aan de orde zou kunnen komen. Daar na zou het plan dan nog eens onderwerp .van diskussie in de commissie moeten zijn, die over igens gisteren uitdrukkelijk vaststelde vooralsnog niets voor het plan te voelen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/LEIDERDORP - De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en openbare wer ken van de gemeente Leider dorp heeft zich gisteravond in meerderheid tegen de verkoop van 4500 m2 grond aan de Leidse Dreef aan de Vleesch- meesters uitgesproken. Met 4 i tegen 2 stemmen bij twee ont- houdingen sprak de commissie I als haar mening uit, dat voor I de kantoren van de Vleesch- meesters naar een ander stuk grond zal moeten worden uitge zien en dat de ruimte aan de I Leidse Dreef in principe aan de Leidse Detailhandelschool ten goede zal moeten komen. I De uitspraak van de commissie I betekende een nederlaag voor i de wethouder van ruimtelijke j ordening, de heer E. Drenth. Hij l moest zich verdedigen tegen een i reeks aanvallen van raadsleden i die het college van burgemees- i ter en wethouders onder meer onzorgvuldig handelen verwe ten. „Er is op zijn zachtst gezegd in strijd met de afspraken ge handeld", stelde het KVP-raad- slid J. M. Tieken. Hij riep de bezwaren en teleurstelling van het Leiderdorp gemeentebe stuur in herinnering toen be kend werd dat de Leidse scho lengemeenschappen Louise de Coligne en Bonaventure geen toestemming hadden gekregen een dependance in Leiderdorp te vestigen. Verwijzend naar de wijze waarop het Leiderdorps college vervolgens met de detail handelschool was omgespron gen sprak de heer Tieken in dit verband van „krokodületra- nen". Het raadslid kondigde aan zich tot het uiterste tegen de grondverkoop aan de Vleesch- meester te zullen verzetten, ook als de raad uiteindelijk een an der besluit zou nemen. Ook andere raadsleden verzet ten zich tegen het voorstel van het college. Stuivenberg (WD) De Detailhandelschool met rechts de omstreden grond pleitte voor de mogelijkheid de kantoren van de Vleeschmeester nabij de Alberts Corner onder te brengen en het raadslid Hek kelman wees nog eens op de bezwaren van dependancevor- ming waarmee de detailhandel school te maken zou krijgen als haar de mogelijkheid aan de Leidse Dreef uit te breiden zou worden ontnomen. Alleen het PPR-raadslid Gordijn kon be grip voor het voorstel opbren gen. Hij wees op de werkgele genheidsaspecten die aan de komst van de kantoren van de Vleeschmeesters naar Leider dorp verbonden zijn. Eigen schuld Ook wethouder Drenth hamer de hierop. Hij wees de beschul diging onzorgvuldig gehandeld te hebben met kracht van de hand en betoogde juist dat de detailhandelschool zelf voor een groot deel eigen schuld had aan de problemen die waren ont staan. Volgens de wethouder zou het schoolbestuur maar be sloten moeten hebben op de la gere detailhandelschool nog eens een middelbare neer te zet ten en een gymzaal te bouwen zonder rekening te houden met het feit dat alle vervoermidde len van de leerlingen ook stal- lingsgelegenheid behoefde. Naar de mening van de heer Drenth was er met het schoolbestuur ook nimmer over een uitbrei ding van de lesfaciliteiten ge sproken, maar was het gesprek louter gegaan over de stallings- en parkeermogehjkheden, waar toe de school 1000 m2 nodig had. Volgens de wethouder zou hierover gemakkelijk met Tee- kens/de Vleeschmeester over eenstemming bereikt kunnen worden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5