Vervoort )avis Cupteam hoeft voor fan Hordijk niet meer geeft fouten toe 'iet van Katwijk ■derde in België Janssen aan de leiding iNDANKS STERKE RENTREE IUD-KAMPIOEN Jan Wagenaar „Dit is het mooiste uit mijn leven GiNpoRT LEIDSE COURANT,. WOENSDAG 13 APRIL 1977 PAGINA 11 Jan Wagenaar had erg veel steun aan zijn vrouw Annie. De vreugde kon niet op. Jan Wagenaar met zijn ereprijs een prachtig beeld bij aankomst op Schiphol. AMSTERDAM Voor het eerst waren er eens supporters op de been om op Schiphol een kam pioen pikeur te verwelkomen. De nieuwe Europe se Jan Wagenaar, de 40-jarige beroepsrijder ach ter dravers, was er stil van toen een delegatie uit de drafsport hem gistermiddag bij aankomst in de bloemen zette. „Dit is enorm, hier had ik niet opgerekend", was de reactie van Wagenaar. Secretaris Go Govers stond namens de NDR klaar met de bloemen en ook waren er gelukwensen en ruikers namens de VDRP (de Vereniging Draf en Rensport profs) en de verenigingen van ama- trices en amateurs. Go Govers: „Dit is een prach tige reclame voor de Nederlandse drafsport". Bij de kansen in het wereldkampioenschap heeft Wagenaar nog niet stil gestaan. „Ik ben nog niet bekomen van het Europees kampioenschap. Dit is het mooiste dat een pikeur in zjn loopbaan kan meemaken. Daar heb ik jaren naar uit gekeken. Ergens begon ik er dit jaar met tegenzin aan. Je moet niet vergeten dat je een tijd bij je eigen paarden weg bent. Maar als Nederlands kampioen mag je natuurlijk ook niet voor de eer bedanken. En daarnaast heb ik een stel fijne eigenaren aan stal, dat stelde me gerust. Zo'n Europees kam pioenschap geeft erg veel voldoening. Dat behaal je als pikeur. Dat is heel iets anders dan een kampioenschap of een derby, een grote koers winnen met Quicksilver S of Henri Buitenzorg. Voor het geld heb ik het echt niet gedaan. De eer stond deze keer, en dat moet je van mij aannemen, voorop". Jan Wagenaar was in grote vorm in het Europees kampioenschap. Zijn begeleider Kees Berg: „Al leen de laatste dag had Jan het erg te kwaad met zijn zenuwen". „In de vierde koers in Pori werd hij met een erg slecht paard laatste. In de laatste draverij moest hij achtste worden en dan was hij zeker van de titel als de Noor Ulf Thoresen zou winnen. Deze koers kende een incident, dat Wagenaar de titel had kunnen kosten. Hij reed op zeker en plotseling werd hij aangereden door de Oostenrijker Dieter Marz. Zijn paard sprong in de fout en op dat moment ging Ulf Thoresen hem voorbij. Maar gelukkig voor Jan had ook het paard van de Noor het beste gegeven. Wagenaar en Thoresen kwamen als laatste en voorlaatste over de eindstreep. Jan Wagenaar, Ulf Thoresen en de Oostenrijker Dieter Marz gaan naar het wereldkampioenschap dat van 24 april tot en met 1 mei wordt gehouden. Met zes draverijen gaat men zondag 24 april in het Duitse Recklinghausen van start Een dag later staat er slechts één draverij op het programma in Parijs. Op 28 april volgen er weer zes in het Duitse Gelsenkirchen en twee dagen later mag Ulf Thoresen voor eigen publiek rijden in het Noorse Oslo. De finale (zes draverijen) is op 1 mei in West Berlijn. Aan het Europees kampioenschap doen acht rijders mee. Buiten de drie hoogsten van het klassement van het Europees kampioenschap zijn dat verder: Gilles Gendron (Canada), ex-Wereld kampioen Joe March, uit Amerika, wereldkam pioen Keith Addison uit Australië, diens landge noot Brian Gath en Pieter Wolfender uit Nieuw Zeeland. Jan Wagenaar heeft grote indruk gemaakt en kreeg ook twee uitnodigingen om invitatiekoer- sen te komen rijden in Wenen en het Zweedse Römma. Gistermiddag was de man uit Otterlo weer druk in de weer om zijn paarden in te schrijven voor de Nederlandse koersen. „Ik heb natuurlijk een hoop in te halen voor de eigenaren. Er moet wat verdiend worden, want straks moet ik weer weg. Immers, in het wereld kampioenschap ben ik verplicht te starten, daar heb ik voor getekend". Vanmiddag kwam Wagenaar op Duindigt al weer aan de start. Wagenaar is dan wel Europees kampioen bij de pikeurs, hij mist op het ogenblik een paard om zich internationaal in de kijker te rijden. Wagenaar heeft geen Henri Buitenzorg, Mistral Nora en een Jonker Volann meer aan stal. „Dat is natuurlijk erg jammer. We hebben vele goede jonge paarden en ik hoop toch weer snel een internationale crack aan stal te krijgen. „Toen Wagenaar uit Nederland vertrok voor het Euro pees kampioenschap stond hij in het Nederlandse klassement van de meest winnende pikeurs 1977 niet op de eerste plaats. Die had hij over moeten doen aan de Noordhollander Leo Schoonhoven. Door zeven van de dertig Europese koersen te winnen gaat hij echter weer aan de kop van het klassement. In Hilversum waar hij tijdens het Europees kam pioenschap het minst sterk voor de dag kwam stelde eeuwige rivaal Jan van Dooyeweerd: „Jan, zorg dat je kampioen van Europa wordt, ik grijp dit jaar de Nederlandse titel, dan kunnen we het volgend jaar samen naar het Europese kampioen schap. Jij mag dan je titel verdedigen". Op deze uitspraak van Jan van Dooyeweerd hoopt de paardesoortwereld nu maar. ARTHUR VAN RIJSWIJK Geen WK draverijen in Nederland (Van onze verslaggever) DEN HAAG Go Govers Algemeen secre taris van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport is gistermorgen in de weer ge weest om het wereldkampioenschap met enkele draverijen in Nederland uit te brei den. Hij belde hierover met de organisatie in Duitsland, maar het zat er niet in. Go Govers: „Vantevoren moet je daarvoor inschrijven. Wij dachten dat het te veel van het goede zou zijn als we in een maand tijd een serie draverijen voor het Europees en voor het wereldkampioenschap zouden krij gen. Nu Wagenaar naar het Wereldkam pioenschap toe gaat is het natuurlijk ineens anders. We zouden nu met de toprijders van de wereld een uitverkocht huis hebben ge had. „De organisatoren stelden dat men Nederland niet kon toe laten, omdat anders het hek van de dam zou zijn. Duitsland ging er van uit dat de oud-Europees kampioen Rolf Dautzenberg zich zou plaatsen en schreef maar voor liefst drie van de vijf wedstrijddagen in. Maar Dautzenberg kwali ficeerde zich niet en dat kost straks in Recklinghausen, Gelsenkirchen en West Ber lijn een hoop geld. Huldiging zondag in Alkmaar (Van onze verslaggevers) „Er waren telegrammen bij bedoeling dat de Stichting Ne- van mensen van wie ik nog derlandse Draf en Rensport OTTERLO Toen Jan Wage- nooit had gehoord. Ik wist niet hem zondagmiddag op de naar gisteren in het Gelderse dat de mensen zo met mij mee baan in Alkmaar zal huldigen. Otterlo aan kwam was zijn leefde. Op het E.K. heb ik Het een en ander moet echter hele huis door de omgeving enorm veel steun gehad aan eerst vandaag nog worden be- versierd en in de bloemen ge- Cees Berg en van mijn vrouw, sproken in een vergadering zet. De tienvoudige kampioen van bet hoofdbestuur van de van Nederland was er stil Zonder hen was ik nooit kam- stichting Nederlandse Draf en van. pioen geworden." Het is de Rensport. Test eerlijn pJeorg Kessler gaat lertha BSC per 1 ju- verlaten. De gewe- *n Nederlandse ondscoach, die se- 1975 bij de West- ■lijne bundes liga onder contract heeft met BSC overeen- ng bereikt ontbinding van Georg Kessler gaat weg bij Hertha de verbintenis die hij met de bundesli- gaclub heeft en die loopt tot eind juni 1978. Kessler wilde geen mededeling doen ten aanzien van zijn toe komstplannen. Kort geledeh werd hij ge noemd als opvolger 'van Hans Kraay als trainer bij AZ '67. 5 SamPENHOUT - De Belg lee/alter Planckaert heeft giste- >e jen de derde etappe van de [es onde van België gewonnen, var'j kreeg voor zijn tweede rit- 1 nfSe vÜf seconden bonificatie beih verstevigde daardoor zijn eidende positie in het alge- iieen klassement. loger de Vlaeminck eindigde in Je derde etappe op de tweede ilaats voor Piet van Katwijk derde) en Cees Priem (vierde), 'os Schipper heeft gisteren zijn naandag geboekte etappezege lehouden. De wedstrijdcommis- iarissen verwierpen het beroep ran Frisol-ploegleider Florent ran Vaerenbergh tegen de be- llissing om Cees Priem, die als ïerste over de streep was ge te deklasseren. Priem zou va5e Belg van Sweeveld hebben iehinderd, waarna Schipper vinnaar werd verklaard. De uit- jlag derde etappe Walter Planckaert (Bel) 163 kilo meter tussen Brugge en Kampen hout in 3 uur, 53 minuten en 10 seconden (met bonificatie 3.53.05). 2. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t (met bonificatie 3.53.07). 3. Piet van Kat wijk (Ned). 4. Cees Priem (Ned). 5. Frans Verbeeck (Bel). 6. Walter Go- defroot (Bel). 7. Roger Rosiers (Bel). 8. Raymond Martin (Bel). 9. Walter Naegels (Bel). 10. Guido van Swee veld (Bel). 11. Freddy Maertens (Bel). 19. Fons van Katwijk (Ned) z.t. 21. Jan Aling (Ned). 25. Jos Sclupper (Ned). 30. Fedor den Hertog (Ned). 40. Hennie Kuiper (Ned). 55. Gerben Karstens (Ned), 57. Bal (Ned), allen in dezelfde tijd als van Roosbroeck. 70. Aad van den Hoek (Ned) op 6 minuten en 29 seconden. Algemeen klassement: 1. Walter Planckaert 11 uur, 44 minu ten en 29 seconden. 2. Van Sweeveld op 13 sec. 3. Priem op 16 sec. 4. Verbeeck z.t. 5. Maertens op 25 sec. 6. Roger de Vlaeminck op 30 sec. 7. Rosiers op 33 sec. 8. Schipper op 3 min. en 12 sec. 9. Van Stayen op 3.17. 10. Swerts z.t. 12. Jan Aling op 11 min. 14. Piet van Katwijk op 16.35. 24. Kuiper op 19.19. 33. Fons van Katwijk 19.36. 52. Van den Hoek op 23.45. 53. Karstens op 27.06. 63. Den Hertog op 28.17. 69. Bal op 21.30. CL COERVER THUIS DEVENTER Go Ahead Eagles trainer Wiel Coerver is weer tn u'* Amerika, waar hij veertien dagen geleden een har tope ra- ra ?e onderging in het Houston hart institute. Coerver, die aanvanke- 'jb een week eerder naar Nederland zou terugkeren maar wegens *en lichte longontsteking niet mocht reizen, moet voorlopig nog nst houden. 'isteravond zei Wiel Coerver: „Ik voel me uitstekend. De professor me rust voorgeschreven, maar ik hoop zo snel mogelijk weer op de racefiets te zitten om wat conditie op te doen". De 17-jarige Han Janssen uit Hoensbroek heeft 'nzijn leiderspositie in het Nederlands jeugdkampioenschap schaken te Rotterdam versterkt. In de vijfde ronde rekende hij persoonlijk af met zijn rivaal Geert djLudden uit Enschede. Janssens belangrijkste concurrent bleef John jji van der Wiel, die van Otto ter Haar won en Janssen op de voet nt bleef volgen. Johan Baart, de kampioen van vorig jaar, viel iets nj terug door een remise tegen de Haagse kampioen Piet Mulder. I Sportwereld LENT Tjeerd Harmsma is gis- n teren in Lent Nederlands jeugd- kampioen dammen geworden. Hij versloeg in de laatste ronde Dijkstra. GENEVE Genna Sosonko is door een overwinning in de der- ~er^e en laatste ronde tegen de Zwitser Hug op een gedeelde derde plaats geëindigd tijdens internationaal toernooi in Geneve. LONDEN Voor de Engelse eerste divisie werden gister avond drie wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: Bristol City-Tottenham Hotspur 10, Leicester City—Derby Country 1—1 en Stoke City Leeds United 2—1. BOON Borussia Mqnchen- gladbach won gisteravond met 3—1 van FC Köln en heeft zijn leidende positie in de bundesli- ga versterkt Andere uitslag Eintracht Braunschweig-Hertha BSC 1-2. 4 ieecHMmiuMMJUMi mn hiim auWlHwHnHftdB nstij 'ttei !eld O Joop Vervoort twee weken rust. DEN HAAG „Iedereen moét wel begrijpen dat ook ik maar een mens ben. Uit de wedstrijd van afgelopen zaterdag blijkt weer eens dat het menselijk brein niet onfeilbaar is". Aldus Joop Vervoort, naar aanleiding van zijn zo omstreden arbitrage in de wedstrijd PSV-FC Amsterdam, die met een overwinning van 1-0 eindigde in het voordeel van de Eindhovenaren. Het winnende doelpunt werd gescoord uit een strafschop, die werd toegekend door Vervoort, na lang twijfelen. Op de valreep onthield de scheidsrechter FC Amsterdam een elf metertrap toen De Leeuw door PSV-doelman Van Engelen inhet strafschopgebied werd neer gelegd. Hier zag Joop Vervoort geen strafschop in en de wedstrijd eindigde in een nederlaag voor Amsterdam, wat mogelijk degrada tie kan inhouden voor de spelers van trainer Pim van der Meent Joop Vervoort: „Toen ik na de wedstrijd de televisiebeelden nog eens bekeek besefte ik dat ik in de fout was gegaan. Amsterdam had die strafschop moeten krijgen. Toch is de reactie van de scheidsrechter in het veld doorslaggevend en niet na afloop van een duel. Het is vervelend voor Amsterdam, die jongens hadden gewoon meer verdiend, maar ik kan er ook niks meer aan veranderen." FC Amsterdam-praeses De Stoop zal nog deze week bij de scheidsrechterscommissie het verzoek deponeren om Vervoort als scheidsrechter in het betaalde voetbal te schorsen. Joop Vervoort's reactie: „Ach, ik laat De Stoop maar praten. Ik ben het volkomen met de mensen eens die beweren dat Stoop alleen maar onrust zaait in het betaalde voetbal. Ik trek mij trouwens toch niet zo veel van krantenberichten en dergelijke kritiek aan." Joop Vervoort die nu 45 jaar is en al 13 jaar in het betaalde voetbal fluit is niet van plan te stoppen met scheidsrechteren. Vervoort: „Dat in geen geval. Ik maak elk jaar de balans op wat ik zal doen, stoppen of niet. Dit voorval verandert niets aan mijn uiteindelijke beslissing. Dat bepaal ik helemaal zelf." De toch wel enigszins aangeslagen Joop Vervoort heeft wel de duels die hij de komende twee weken moest leiden (Eindhoven tegen FC Twente en Vitesse-Amersfoort) afgezegd. Gisterochtend om negen uur stelde hij de bondop de hoogte van zijn besluit Joop Vervoort: „Deze beslissing heb ik genomen daat het beide zeer belangrijke wedstrijden zijn. Zowel Eindhoven als Amersfoort zijn nog niet zeker van behoud in hun divisies. De spelers van deze clubs zullen dus de neiging hebben te gaan zeggen: oppassen, want die Vervoort van PSV-Amsterdam komt fluiten. En dan komt de verhouding scheidsrechter-spelers ook niet ten goede. Iedereen moet goed begrijpen dat ik alleen de beslissing genomen heb en dat niemand anders daar ook maar enige invloed op heeft gehad. Ik ga die twee weken rust benutten om lekker onderuit gezakt naar mijn collega's te kijken." karel jansen 1974 n. Het isten-DRBURG Jan Hordijk stelt zich wera voor de Nederlandse Davis Cup- weg beschikbaar die later maand uit- d doat tegen Joegoslavië. Hoewel de te- Wwoordig in Aalsmeer wonende ex- r zettterdammer afgelopen weekeinde e mir verrassende rentree op de vader alse tennisbanen maakte door in de kpetitie de Venezolaan Humphrey en veie te verslaan blijft hij op dat stand en tet staan. Vorig jaar viel Jan Hordijk zicht, ten de boot, omdat hij weigerde een i nietditietest af te leggen, gen ideret resultaat van die proef werd door e ecoi bond als bepalend beschouwd voor Ier aneming in vertegenwoordigende ploe- ialse a. De sinds enige jaren voor het of horburgse Leeuwenbergh uitkomende zal vnisser verscheen eenmaal in het door bond aangewezen keuringsbureau, lar zijn fysieke staat was in de ogen de officials onvoldoende. Slechts 39 nten „trapte, tilde en steunde" Hor- k toen bijeen, terwijl de bond een ptal van vijftig verplicht stelde. Die Irre houding heeft toentertijd bij Jan irdijk veel kwaad bloed gezet. Zo zeer Ifs dat de soms toch al behoorlijk ikkige tennisser zijn kop helemaal jen de krip gooide. In brede kring jrd er rekening mee gehouden dat de iam van Jan Hordijk, ooit tweevoudig jïuislmpioen van Nederland, nauwelijks jezwPer i*1 de uitslagenlijsten zou voorko- er EPn- jn v#ar °P Tweede Paasdag was daar i" geens weer de man die velen hadden is toeschreven. soepele stijl, mede mo- ïtrafdijk gemaakt door een gewichtsverlies ibez?n n'et minder dan acht kilo van de an (tijd al naar corpulentie neigende ex- zo \f>tterdammer, veegde hij de baan aan e v^t de toch enige reputatie genietende ose. „Ja", zegt Jan Hordijk aan de bar ttend in het riante clubhuis van Leeu- op zijn gebruikelijke wat nonchalante manier van praten, „het ging erg lekker. Ik raakte de ballen prima". Als Jan Hordijk het „lekker vindt gaan en de ballen prima raakt" is de ambitie terug. „Ik heb de laatste twee jaar weinig plezier meer gehad in tennissen", merkt hij op. „Mede door dat geduvel met de bond over die condi tietest. Ik vond en vind dat je iemand moet beoordelen aan de hand van zijn prestaties op de baan en niet op grond van een test. Natuurlijk speel je beter als je een wereldconditie hebt naast een goed slagenarsenaal. Maar met een wat minder uithoudingsvermogen kun je ook goed -voor de dag komen, door een hoop te compenseren". Weer zin Jan Hordijk, die door zijn triomf op Hose in het competitieduel van Leeu wenbergh tegen landskampioen Popeye een belangrijk aandeel had in de to taalzege van 6—5, geeft toe er weer zin in te hebben. Als tennisleraar heeft hij kennelijk eindelijk zijn plaats gevon den en daarnaast gaf de sfeer bij Leeu wenbergh hem aanleiding om zich wat serieuzer voor te bereiden op de com petitie dan de afgelopen jaren. „We hebben een leuk team", vindt hij. „Dan kan je het als één man niet maken om er niets voor te doen. Ik heb er daarom dit jaar voor mijn doen behoor lijk wat gedaan. Het is mijn eigen be slissing geweest. Niemand heeft me er toe aangezet. Dat is iets waar ik nooit trek in heb gehad. Zodra er iets wordt opgelegd hoeft het in de meeste geval len voor mij niet meer. Kijk, ik kan me voorstellen dat ze van bondswege enige eisen stellen aan opneming in een lan denploeg. Je moet conditietraining doen en op centrale trainingen verschijnen. Daar heb ik best begrip voor. Maar de dwang van dat bepaalde getal halen bij een conditietest staat me tegen. Daarom zal ik zeker geen Davis Cup spelen. Ik geloof wel dat ik er voor in aanmerking kom gezien mijn spel, hoewel je je nog maar moet afvragen of ik bijvoorbeeld sterker ben dan Fred Hemmes. Maar ik heb er ook de tijd niet voor over. Mijn werk gaat nu voor, daar moet ik tenslotte van leven. Zo lang er in de tennisbond nog geen sprake is van in komstenderving als je voor een landen ploeg uitkomt is het een ongezonde zaak". Groot goed Zijn baan als tennisleraar bevalt Jan Hordijk. De Leeuwenbergher, die zoals gezegd nooit gecharmeerd was van eni ge vorm van dwang van bovenaf, acht de vrijheid („Je staat lekker met je kop in de zon") een groot goed. Toch is het nog niet zo lang geleden dat de nu 27-jarige Hordijk door velen werd gezien als een speler met interna tionale mogelijkheden. Na zijn titels in 1970 en '71, die hij met behoorlijke overmacht veroverde, kreeg hij inder daad de kansen om zijn geluk in het buitenland te beproeven. Maar Hordijk kon de discipline niet opbrengen en zich de opofferingen van een tennisreiziger niet getroosten. Hij besefte dat zelf en nam genoegen met een wat minder opvallende rol in eigen land. Tot de ambitie door allerlei factoren tot het nulpunt daalde en hij vorig jaar boven dien een knieoperatie moest ondergaan. Twee jaar geleden speelde Hordijk zijn laatste internationale wedstrijd, voor de Gustaafbeker tegen Zweden. Het ziet er niet naar uit dat hij nog eens een rentree zal maken. Tenzij de bondsoffi- cials op prestaties gaan letten en min der op cijfertjes. Maar dat is hoogst twijfelachtig. FRANK WERKMAN Jan Hordijk niet beschikbaar voor de Davis Cupploeg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11