Mercasol trekt weer aan het kortste eind Moord Buback vergroot problemen regering-Schmid Matheid overheerst bij verkiezingsstrijd in Belgi ONDERZOEK BEGINT NAAR AANDEEL VAN LEKEN IN KERKELIJKE ARBEID WOORDDIENSTEN WIERINGER MEER GELEID DOOR LEKEN ONDANKS GRANDIOOS SPEL BARTOLOME Gilbert Bécaud in Den Haag Lijfwacht Buback overleden kerk wereld WOENSDAG 13 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINp Buffalo Stars naar Alphen Van onze sportredactie wedstrijd spelen tegen het Ame- ALPHEN AAN DEN RIJN Een rikaanse Buflalo Stars. Het duel combinatie van de Alphense bas- begint om 20.15 uur en zal in ketbalvereniging BVO en Vak de Alphense Rijnstreekhal wor- Stars/LtSC zal morgenavond een den gespeeld. Van onze sportredactie LEIDEN/DEN HAAG Nijssert Trotters is Tweede Paasdag winnaar geworden van het traditionele Haagse district- stoernooi. De Leidenaars, die twee dagen eerder door Hoofddorp werden uitgeschakeld voor de finale van de Nederlandse basketbalbeker, wonnen in de poule-wedstrij den Argus, MSV en Gymnova. In de halve finale moest het Voorschotense Blitz met 24—19 zijn meerdere erken nen in Nijssen Trotters. Voor de eerste maal in dit basketbaljaar zegevierde Nijssen Trotters in de finale over het Delftse DAS. Na in de competitie reeds drie maal verslagen te zijn door DAS, dat ook op het districtstoer- nooi aantrad met Bill Sheridan, boekte Nijssen Trotters nu een 35—24 overwinning. (Van onze basketbalmedewerker) LEIDEN Zelfs In de laatste weken, waarin de ploeg nog onder de oude naam opereert, worden Mercasol kleine, schlemielige nederla gen niet bespaard. Zaterdag tegen Nationale Nederlanden Donar was het weer eens zo ver. Met nog slechts één seconde te spelen gleed een schot van Jlmmy Dijkstra, één van de twee Nederlandse Amerikanen In de Gro ningse ploeg, feilloos door de Leldse ring. Het betekende 86—90 voor Donar in de voorlaatste thuiswedstrijd, die Mercasol speelde. Overigens moeten beidé ploegen complimenten krijgen voor de aantrekkelijke wedstrijd, die zij het publiek hebben geboden. Voor Mercasol, noch voor Donar stond er in feite nog iets op het spel. De Leidse ploeg staat weliswaar op de laatste plaats in de eredivisie, maar die zal naar alle waarschijnlijkheid geen degradatie ten^ gevolge hebben, omdat er andere ploegen vol-' gend jaar niet meer terugkeren en bovendien de NBB een ploeg met een dergelijke sponsor (Parker) moeilijk uit de hoogste afdeling kan weren. Maar vooral Mercasol wilde aantonen, waartoe het ondanks alles in staat is. NNDonar miste zijn spelverdeler Pete Miller. De Amerikaan sukkelde met een blessure. Het betekende in elk geval één zorg minder voor Hennie Blom. Maar Donar heeft meer. Amerikaan Dennis van Zant bijvoorbeeld en de Nederlandse Amerika nen Zeilstra (International) en Dijkstra. Het werd vanaf de eerste minuten een gelijkop- gaande wedstrijd. Via 12—6 na vijf minuten was het halverwege de eerste periode 22—24. De hoofdrol was in de eerste helft weggelegd voor Vic Bartolome, die niet alleen zelf 21 punten liet noteren, maar bovendien Van Zant volledig aan banden legde. De Groningse Amerikaan kwam niet verder dan twee punten in de eerste helft, die werd afgesloten met een voorsprong van 4643 voor Mercasol. Het werd na rust zelfs onmiddellijk 50—43, maar toen toonde Van Zant aan, dat hij de overtocht niet zo maar gemaakt heeft, maar wel degelijk kan basketbal len. Hij zou uiteindelijk 24 punten maken in de tweede helft, daarbij lichtelijk geholpen door een met 4 p's vrijwel uitgeschakelde Vic Barto lome. Het scoreverloop was uiterst grillig: 54—44, 60-50, 60-58, 60-60 en 68-60. Het leek een kwestie van de langste adem. Zes minuten voor tijd liep ook Van Zant zijn 4e p op. Bartolome speelde toen nog altijd en Robert Zeilstra zorg de voor een Groningse voorsprong: 76—80. Het leek erop, dat de ploeg, die het eerst zijn uitblinker kwijt zou raken de wedstrijd ging verliezen. Bartolome verdween minder dan twee minuten voor tijd naar de bank. De strijd was nog altijd open. Dijkstra kreeg de kans een verschil van drie punten te bewerk stelligen, maar hij miste zijn bonusworp. Op 86—88 leed Benjamin Ruysenaars balverlies, NNDonar leek de zaak te kunnen beslissen, maar „Ruys" herstelde zich goed. Pakte de bal ook weer af en Leysner scoorde 88—88. Paul Hoeksema deed zeven seconden voor tijd nog een uiterste poging door tegen Van Zant een sprong bal te forceren. De Amerikaan won en Dijkstra maakte de zaak af. Het was voor Mercasol een triest einde van een wedstrijd, die alleszins het aankijken waard was. Scores Mercasol: Bartolome 31, Leysner 22, ell 15, Ruysenaars 4, Kop, Hoeksema en Pauli- des leder 2. Schotpercentage: 59. Balverlies: 32. Rebounds: 49 (Bartolome 25). Topscorers NNDonar: Van Zant 26, Zeilstra 20, Dijkstra 17 en Zwiert 13. Schotpercentage: 44. Balverlies: 19. Rebounds: 29. Voor de overige teams lag de competitie dit Paasweekeinde stil. Alleen Nijssen Trotters kwam in actie. De ploeg van coach Peter Kesteloo, die overigens door wintersportvakan tie niet aanwezig was, moest in Hoofddorp aantreden tegen de ploeg van die naam in de tweede halve finalewedstrijd voor het toernooi om de B-beker. De eerste ontmoeting was door de Leidse ploeg gewonnen met 84—80, Die marge bleek helaas niet voldoende. In een aantrekkelijke wedstrijd was Hoofddorp iets te sterk. Het werd 83—75 voor de tweede divisie club, die zich daardoor plaatste voor de finale tegen Add-Pack, het voormalige Haarlem Cardi nals. Paul Hoeksema van Mercasol tracht, zwaar verdedigd door met name Renso Zwiers (links), te scoren. Van onze correspondent BRUSSEL Zeer tot hun ongenoegen moet een vrij groot aantal Belgen eerder van hun paasvakantie naar huis terugkeren om zon dag naar de stembus te gaan voor het kiezen van een nieuwe volksvertegenwoor diging. Maar ook onder degenen die thuis zijn gebleven heerst weinig enthousiasme. In België is stemmen verplicht, maar onze zuiderburen zijn wat verkiezingsmoe. En geen enkele partij heeft in de huidige ver kiezingscampagne de matheid kunnen ver drijven. Zondag moet de Kamer van Volksvertegen woordigers geheel worden vernieuwd, ter wijl de kiezers ook 106 van de 181 senatoren moeten aanwijzen. Vijftig senatoren worden later aangewezen door de provincieraden, en vervolgens nog 25 door de dan bekende 156 senaatsleden. Eén van deze laatsten is al zeker van zijn zetel: prins Albert, de broer van koning Boudewijn, die „senator van rechtswege" is. De zonen van de koning of, als deze er niet zijn, de prinsen van de tot regeren gerechtigde tak van het koninklijk huis, zijn immers volgens de grondwet van rechtswege lid van de senaat Na de verkiezingen van zondag, de elfde sedert de Tweede Wereldoorlog, zal de vor ming van de nieuwe regering, de 21ste se dert 1945, geen gemakkelijke zaak zijn. De huidige regering-Tindemans is met veel kunst- en vliegwerk drie van de vier jaar overeind gebleven, totdat de premier op 9 maart Kamer en Senaat door de koning liet ontbinden zonder zichzelf demissionair te verklaren. En in de afgelopen drie regerings jaren heeft premier Tindemans nogal eens veranderingen in zijn regering moeten aan brengen. De huidige zetelverdeling in de Kamer ziet er als volgt uit: 72 christen-democraten, 59 socialisten, 36 liberalen, 22 Volksunie-leden, 4 communisten en 19 leden van de taaipartij en FDF en Rassemblement Wallon. Deze cijfers geven evenwel nauwelijks aan hoe de krachtsverhoudingen in België lig gen. Het land bestaat immers uit een Neder landstalig en een Franstalig gedeelte met daartussen in het formeel tweetalige Brus sel, dat in de praktijk steeds meer onder Franse invloed is gekomen. En juist om de toekomst van de hoofdstad zijn de verschil len van mening tussen beide landsdelen nogal eens hoog opgelopen, door de partij- verdeling heen. België kent trouwens het verschijnsel van taaipartijen, die voornamelijk hun bestaans grond vinden in het verdedigen van de belangen van één bepaalde regio. De duide lijkste voorbeelden daarvan zijn de Vlaamse Volksunie, het Waalse Rassemblement Wal lon en het (Frans-)Brusselse Front Democra- tique Francophone. Maar ook de traditionele of nationale partijen van België kunnen zich niet veroorloven de specifieke belangen van de gewesten naar het tweede plan te schui ven. Voor het tekenen van de politieke kaart van België is het dan ook nodig te weten dat van de 72 christen-democraten er 45 uit Vlaanderen, 18 uit Wallonië en 9 uit Brussel komen. Van de socialisten zijn er 25 Vlamin gen, 27 Walen en 7 Brusselaars. De liberalen leveren 19 Vlaamse, 12 Waalse en 5 Brussel se volksvertegenwoordigers. Van de Volksu nie komen er 19 uit Vlaanderen en 3 uit Brussel, 3 communisten komen uit Wi en een uit Brussel, terwijl de vertegei* digers van de Franstalige partijen allV Wallonië (10) en Brussel (9) afkomstii De socialisten noemen zichzelf nog tij, maar onder hun twee co-voorzittei Vlaming en een Waal, gaan de twee v) van de partij hun eigen weg. Bij de cl democraten is de scheiding nog veri gaan: twee autonome partijen, de Chij 4 ke Volkspartij CVP en de Parti Social tien PSC, trekken sinds de ongeregeld rond de splitsing van de Leuvense unH teit in 1968 gescheiden op. Na de verkiezingen van maart 1974 Tindemans vergeefs geprobeerd een r rode coalitie tot stand te brengen. Het een minderheidsregering van christen-OB craten en liberalen, die gedoogd werd v de drie taaipartijen. In juni 1974 weg basis voor de regering verbreed doat binnenhalen van het Rassemblement Wwc maar begin maart van dit jaar zettter moegetergde Tindemans de twee min vi van het Rassemblement Wallon weer adse kant. tpe De verkiezingen van zondag zullen veie 1 delijk geen grote verschuivingen tat s geven - ze zijn althans niet in zicht, ten opiniepeilingen in België bestaan nietdil demans heeft het in Vlaamse ogen t goed gedaan en zal dus in Vlaanderet r wat winst boeken. En de moeilijke ecoibo sche toestand in Wallonië, onder aner, voor de staalindustrie, zal de Waalse n. listen wel winst opleveren. Maar of horl vorming van een nieuwe regering zal vnis makkelijken, is niet aan te nemen. b< Chansonnier Gilbert Be caud, moe van het reizen op tournees naar hij zegt, komt nochtans op vrijdag 15 april naar het Ned. Congresgebouw in Den Haagom Bécaud nadert de vijftig, maar hij bezit nog steeds de vitaliteit die hem destijds de bijnaam „Mr. 100.000 volts" bezorgde. KARLSRUHE (Reuter) De lijfwacht die ernstig werd ge wond bij de moordaanslag van vorige week donderdag op pro cureur-generaal Siegfried Bu back, is vannacht in Karlsruhe overleden, zo is van officiële zijde bekendgemaakt Een woordvoerder van het kabi net van de procureur-generaal in Karlsruhe maakte bekend dat de 43-jarige Georg Wurster in »rd een plaatselijk ziekenhuis1111!3 zijn verwondingen is bezwPer De 28-jarige Westduitser EPn- Schultz, die lid zou zijn v^ar „Rote Armee-Fraktion" eeen Frankrijk veroordeeld is tofe®® half jaar gevangenisstraf dijk gens verboden wapenbez?n 1 diefstal, is gisteren aan l^jd Duitsland uitgeleverd, zo \Ptte van welingelichte zijde v^t c men. ose. tten fenb (Van onze correspondent Ami onmenselijkheid beschouwden; gang Göbel, liggen de zaken to- kerts en KI ar op hun moord- In Duitsland zijn ongeveer der- Toch fietste en trimde hij regel- dat geen enkele overheid bij mocratie, noch een diet van Vrmi dat zii tplf in hun frpvA/>lit nn. taal anH#»r<; Rphalvp hii #»pn zeer nlannpn riin «rplrompn t/it wpIItp tiff tprrnristpn wan urio Hp hplft matiff allppn nf u/anHplHp 7nnHpp mar-Vito ic hocpViormincr to hio_ nnit in ctaat Tiillon ^iin all BONN Precies negen jaar geleden is het, in die roerige dagen van massale studenten protesten, dat de geboren leider van dit verzet, Rudi Dutschke, werd neergeschoten door een fanatieke aanhanger van het fascisme die hem een kogel door het hoofd joeg. Men kan dit na twee decennia van we deropbouw, Wirtschaftswunder en schuldgevoel, als het begin van een nieuw radicalisme in West-Dui tsland beschouwen. Het massale verzet tegen de gevestigde orde en tegen de laatste uitwassen van het kapi talisme, hield echter niet lang aan. Maar kleine groepen radi cale idealisten en utopisten ver schansten zich in de loopgraven en begonnen hun eigen oorlog tegen wat zij als onrecht en onmenselijkheid beschouwden; dat zij zelf in hun gevecht on rechtmatige en onmenselijke methoden gebruikten, was niet aan de orde. Aanvankelijk ondervonden hun acties ook wel degelijk sympa thie, zij het vaak verholen. On danks de schrik en de afschuw die de terroristische daden van bijvoorbeeld de Baader Mein- hofgroep opriepen bij de op ze kerheid en veiligheid gestelde Duitse burgerman, waren er ook relatief grote groepen met name in intellectuele en semi-in- tellectuele kringen, die in hun hart met de acties tegen de ge vestigde orde konden meevoe len. Nu, met de brutale moord op procureur-generaal Siegfried Buback en zijn chauffeur Wolf gang Göbel, liggen de zaken to taal anders. Behalve bij een zeer klein aantal verdwaasde extre misten heeft deze terreuractie geen enkele sympathie, maar in tegendeel slechts afgrijzen opge wekt Men verbaast zich ook over de zinloosheid van het ge beurde. Hoe dramatisch ook de gevolgen van de Palestijnse commando-acties waren, het valt niet te ontkennen dat zij de ogen van de wereld op die ver geten groep Palestijnse vluchte lingen hebben gericht, die in een uitzichtloos isolement dreigden te geraken. Maar zelfs dit argu ment gaat in de mocrdzaak-Bu- back niet op. Hier geldt geen enkele verontschuldiging. In middels is de belangstelling voor het terrorisme in Duitsland door de moord op Buback weer sterk toegenomen. Men vraagt zich af uit welke motieven de verdachten Sonnenberg, Fol- kerts en KI ar op hun moord plannen zijn gekomen, tot welke terroristische groepering zij moeten worden gerekend en of deze vertakkingen in het buiten land heeft. De meest genoemde groepen in dit verband zijn de „Beweging van de 2de juni" en de van oorsprong Japanse „Ro de armee fraktie", die beide verantwoordelijk zijn voor tal loze daden van terreur. Nieuw is de groep „Actie gemeenschap Ulrike Meinhof', die telefo nisch bij het Duitse persbureau DPA de verantwoordelijkheid voor de moord claimde. En dan is er nog de verklaring dat het plan van de aanslag zou zijn bedacht door de thans gevan gen zittende ex-advocaat Haag, die een nieuwe revolutionaire groep zou hebben gevormd, waartoe de verdachten beho ren. In Duitsland zijn ongeveer der tig terroristen, van wie de helft vrouwen, op vrije voeten. Tegen hen loopt een permanent arres tatiebevel. Volgens opgaven van de politie worden daarnaast cir ca 120 personen gezocht, ver dacht van betrokkenheid bij misdaden. Dit is de zogenaamde „harde kern" van het Duitse terrorisme. Zij opereren vanuit „revolutionaire cellen" die on derling een netwerk van verbin dingen hebben. Een tweede vraag die de Duit sers op dit moment bezighoudt, betreft de veiligheidsmaatrege len die rond de vermoorde Bu back waren genomen. Deze man, de hoogste aanklager van de Bondsrepubliek en als zoda nig het symbool van alles wat terrorisme vijandelijk gezind is, liep natuurlijk enorme risico's. Toch fietste en trimde hij regel matig alleen of wandelde zonder begeleiding naar het Hoog Ge rechtshof. Op de dag van de aanslag reed hij in dienstauto zonder gepantserd glas, terwijl noch hij noch zijn chauffeur gewapend waren. Volgens som migen had Buback zelf voortdu rend een al te strenge bewaking van zijn persoon afgewezen, in de overtuiging dat een gehaat man als hij met het gevaar moest leren leven. Volgens een andere versie zou Buback, met name sinds de gevangenneming van Haag in november vorig jaar, om strengere veiligheids maatregelen 'hebben verzocht," welk verzoek door het ministe rie van binnenlandse zaken van de deelstaat Baden-Wurttem- berg zou zijn genegeerd. Hoe het zij, waarschijnlijk gold met name voor deze man de uit spraak van minister Maihofer, dat geen enkele overheid bij machte is, bescherming te bie den tegen een doelgerichte moordaanslag op één persoon. Tenslotte is er een politieke kant aan de zaak. Na de afluis- terschandalen van de afgelopen tijd, die minister Maihofer bijna .tot aftreden dwongen, komt de moordaanslag op een van de hoogste ambtenaren van het land de regering-Schmidt bij zonder ongelegen. Temeer om dat Schmidt herhaaldelijk be loofd heeft dat de rust van de laatste twee jaar blijvend zou zijn. In veel commentaren van politi ci en media klinkt nu de vrees door dat de moord op Buback op langere tijd tot gevolg zal hebben dat conservatief Duits land aan invloed wint Hoewel de socialistisch-liberale regering van Helmut Schmidt bij voort during betoogt dat noch een de mocratie, noch een ooit in staat zullen zijn all den van terreur volledig bannen, wordt te rechter értt na elke terreuractie onm enu lijk om de sterke man m ver harde hand geroepen. Ook dit in Duitsland weer het De regering wordt verwetei d de strafwetgeving te veel n laat voor misdadige elem< (waarmee, zij het onuitge? ken, vooral elementen van- treem links worden" bedt^. dat de straffen te licht zij» dat de preventie tegen misd onvoldoende is. Hoe lange jacht op Bubacks moorden) duurt, hoe luider deze steiw^M zullen klinken en hoe meera^€ hoor zij zullen vinden. De ifn 1 ring is er dan ook alles gelegen om de daders var'i gewetenloze actie zo snel n£&e lijk te arresteren en te berf1. v ten. pidei leen togei Het onderzoek naar het aan deel van de leken in de kerke lijke arbeid in de rooms-kath- olieke en de Nederlandse her vormde kerk aangekondigd door kardinaal Willebrands bij de presentatie van de actie Kerkbalans 1977 zal voor wat de parochies betreft deze maand beginnen, nu dezer da gen de vragenlijsten aan de parochies worden toegezon den. In het informatiebulletin „1—2—1" van het secretariaat van de Nederlandse kerkpro vincie worden over dit onder zoek, door het KASKI, in sa menwerking met de hervorm de godsdienstsocioloog dr. R.G. Scholten verricht, mede delingen gedaan door dr. Scholten en pater drs. M. M. J. van Hemert o.f.m. Zij stellen, dat er ondanks al les niet zoveel bekend is over taken en vormen van de vrij- willigersarbeid in de kerk. Een systematisch inzicht is er niet. Wel heeft het KASKI in 1971 bij de parochiestatistiek gege vens verzameld over werk groepen in parochies en daar op wil men voortbouwen. Het onderzoek zal uit twee fa sen bestaan. Eerst wordt aan zoveel mogelijk parochies ge vraagd, via een vragenlijst, in zicht te geven in het werk van de vrijwillige medewerkers in raden, commissies, werkgroe pen en dergelijke. Een over zicht wordt gevraagd van de actiegroepen en personen, hun taken, hun aantal en de mate waarin de pastor bij hun werk is betrokken. Men hoopt aldus een breed overzicht te krijgen. Om aan de breedte enige diepte te ver binden zal in een tweede fase bij een kleiner aantal paro chies worden gevraagd naar het werk van bepaalde raden, commissies en werkgroepen. Wat de resultaten van het on derzoek betreft, wordt gezegd, dat het voor een parochie nut tig kan zijn het vrijwilligers werk weer eens geordend voor ogen te zien. Ook kan het voor parochies nuttig zijn om te zijner tijd informatie te krij gen over het vrijwilligerswerk in tal van andere parochies. Wellicht zijn elders ervaringen opgedaan en mogelijkheden verwezenlijkt, waar men voor Tenslotte wordt gewezen op het nut van het materiaal voor dekenale, diocesane en natio nale instanties. Duidelijker zou kunnen worden op welke punten parochies, bij de in schakeling van vrijwillige me dewerkers in de kerkelijke ar beid, ondersteuning en bege leiding zouden kunnen gebrui ken. KORTE METTEN Voor de verkiezingskranten voor jongeren, die in het kader van een verkiezingsproject „Kies keurig" zijn uitgegeven door de Stich- ting Levensvorming Jeugd en Jongeren" te Den Bosch, bestaat grote belangstelling. Het gaat om vijf kranten met onderwerpen, die in de komende verkiezingsstrijd aan bod komen. Het project, dat ook een driedaagse manifestatie, film, toneel en een informatiemarkt omvat, wil jonge mensen van vijftien tot vijfentwintig jaar betrek ken bij de vraagstukken die rond de verkiezingen aan de orde komen. Drs. H. Geraedts o.f.m. wordt per 1 augustus eervol ontslag verleend als teamleider van de pastorale werkgroep Oost-Gelderland. Hij aanvaardt elders eeo pastorale functie. Het Rhodesische gerechtshof heeft in de zaak tegen de vijfenveertig jarige Zwitserse missionaris Paul Egli in hoger beroep de straf van vijf jaar tot drie jaar verminderd. Egli was veroordeeld om dezelfde reden als de onlangs uitgewezen bisschop Donald Lamont: hij had verzwegen dat guerrillastrijders zich in zijn gebied hadden opgehouden. Voor het eerst hebben in parochies van de Wieringermeer en Wieringen leken plechtigheden geleid van Witte Donder dag en Goede Vrijdag. Deze plechtighe den bestonden uit woorddiensten, ge volgd door communieuitreiking. Het gaat om vijf parochiekerken in de plaatsen Wieringerwerf, Middenmeer, Slootdorp, Hippolytushoef en Den Oe ver. Voor deze vijf parochiegemeen schappen zijn drie pastores beschik baar. De drie pastores hebben in overleg met de parochianen van de vijf parochies tot dit experiment besloten, dat - zo verklaart pastor Demes - wel een pri meur is voor de kop van Noord-Hol land, maar niet voor Nederland. In het bisdom Groningen is men immers hier mee al jaren bezig vanwege gebrek aan voldoende priesters. Het was voor de drie pastores onmoge lijk in alle parochiekerken de diensten van Witte Donderdag en Goede Vrijdag te leiden, aldus pastor Demes, die erop wijst, dat elke priester in die dagen in drie diensten voorging. In twee kerken is daarom de verzorging van de woord diensten met communieuitreiking toe vertrouwd aan leken. Dit is gebeurd na grondige voorbereiding en training on der deskundige leiding. Overigens speelt niet alleen het gebrek aan pries ters hier mee. Priesters en leken zijn mede gemotiveerd door het algemeen priesterschap van de gelovigen. Volgens pastor Demes kan het experi ment der lekendiensten zeker geslaagd genoemd worden. Talrijke kerkgangers hebben na afloop hun tevredenheid uitgesproken over de goed verzorgde diensten. Men is dan ook van plan om dit soort diensten onder leiding van parochianen vaker te houden. Zeker tijdens de vakantie of afwezigheid van een of meer der drie beschikbare pas tores. Wereldraad stelt vragen aan ABN over standpunt Z.-Afrika Of de Wereldraad van Kerken per 1 mei de relatie met de AlgemerLan Rank Nederland zal verbreken, hangt af van het antwoord vaje j de bank op drie vragen, die de raad schriftelijk heeft gesteld. Cehil De wereldraad had op 15 februari aan de ABN de toezegging gevraagd dat deze bank geen leningen meer zou verstrekken aai de Zuidafrikaanse regering en zijn instellingen „totdat het doof" W; middel van wetgeving bekrachtigde racisme in Zuid-Afrika zou zijt afgeschaft". Zoals bekend heeft de AMRO-bank begin maart eejyj^ dergelijke toezegging gedaan en is de actie tegen de AMRO-bai op die basis beëindigd. De ABN antwoordde op 29 maart aan de wereldraad dat de banL al geruime tijd zulke leningen niet meer verstrekt. De ABN spraw de hoop uit dat de ontwikkelingen in Zuid-Afrika zo zouden zijt „dat normale financiële betrekkingen zo spoedig mogelijk herva. zouden kunnen worden". De bank wees daarbij alle discriminatie af en erkende dat bedrijven zich niet alleen door het winstmotief moeten laten leiden, maar dat niet-commerciële overwegingen belangrijke rol mogen en soms moeten spelen. De Wereldraad van Kerken vraagt nu allereerst hoe lang derglijki .jft Ten derde wat voor ontwikkelingen in Zuid-Afrika de ABN noodzaROT kelijk acht voordat „normale financiële betrekkingen met Zuid-Af ripjn 1 ka kunnen worden hervat". *e R® In de De wereldraad wijst erop dat in juli 1976 de ABN zich vereenzelvigd! met de toenmalige positie van de AMRO-bank en vraagt of de AB^f" ook nu dezelfde positie inneemt als de AMRO-bank op dit moment De verklaringen van de AMRO-bank behelzen immers de toezeggini l_.g dat de AMRO-bank geen pseudo-veranderingen of schijnoplossing» in Zuid-Afrika voldoende acht om opnieuw leningen te verstrekken W. maar veranderingen die er op neer komen dat het door middel vat lJI wetgeving bekrachtigde racisme in Zuid-Afrika is afgeschaft. LEN De Wereldraad ontzegt in zijn brief de ABN het goed recht on terei te beweren dat de bank zich gereserveerd heeft opgesteld „om geel kam politieke machtsfactor te worden". De gegeven leningen aan di Hij Zuidafrikaanse regering hebben immers geen ander doel gedient Dijk dan de doeleinden van de Zuidafrikaanse regering, en de ABN heef GEï bij die leningen eigen macht gebruikt ten dienste van een immoree dooi doel, de zogenaamde gescheiden ontwikkeling in Zuid-Afrika. D> bent wereldraad acht duidelijke antwoorden op de gestelde vragen nood Zwil zakelijk, wil het vertrouwen in de Algemene Bank Nederland word» derd hersteld. I Gen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10