fransen bij strijd in Zaïre Dievengilde dupeert \onderden toeristen Hoea wil einde aan wanorde Skala LIEGTUIGEN VOOR TRANSPORT MAROKKANEN SPANNING ROND MAKREELYISSERS NAAR CLIMAX uitgebreide sortering RUND. LEDEREN ZITMEUBELEN KOOREMAN ZN perlodemeubelen NIEUWE RIJN 9. LEIDEN TELEFOON 07M22144. Ëeidoe (Boiwa/nt I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel, 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Oirecteur-hoofdredacteur: J. J.vHallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Dinsdag 12 april 1977,67e jaargang no. 20706 Slot Edward VII Laatste deel Edward VII op Ned. II om 21.27 uur. Om 22.20 uur Tele vizier met Israël en Na- Ned. I om 20.15 uur Pepper, om 21.05 uur Simonscoop en om 22.20 uur in Londen staat een huis. Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of een bui. Matige, aan de kust nu en dan Morgen zon: 6.48-20.34. Schev. hoogw.: 11.27. Laagw.: 6.42 en 19.45. (Van onze correpondent Jan Drummen) tLIS Frankrijk heeft zondag elf militaire isportvliegtuigen ter beschikking van Marok- en Zaïre gesteld om Marokkaans militair eriaal naar Zaïre te transporteren. Het ver- i daartoe was uitgegaan zowel van Kinsjassa Rabat ten einde het hoofd te bieden aan de isie van de provincie Shaba. Volgens een klaring van hot paleis van president Val cry Giscard d' Estaing is Zaïre het slachtoffer van „gewapende subversieve activiteiten". De Franse militaire transporttoestellen zijn tien transall en een DC-8 en er werd op gewezen dat de Franse vliegtuigen geen troepen vervoeren doch uitsluitend materiaal. Marokko noch Zaïre beschikken over voldoende transportvliegtuigen voor de operatie tegen de uit Angola binnendrin gende troepen. C-130-transporttoestellen van Ma rokko hebben intussen 1800 van de 3000 tot 3500 manschappen die Rabat naar Zaïre gestuurd heeft naar Shaba (het vroegere Katanga) gebracht. Met de Franse luchtbrug is Parijs meer betrokken geraakt in het al internationale conflict in Zaïre. De Franse beslissing is een gevolg van de weige ring van de Verenigde Staten om zich na het fiasco in Vietnam op enigerlei wijze in het conflict te mengen hoewel Washington zegt achter President Moboetoe te staan. Parijs vreest dat heel het Afrikaanse continent in de Sovjet-sfeer zou raken als niet tijdig duidelijk gemaakt werd dat het Westen zich niet bij de Afrikaanse politiek van de Sovjet-Unie bereid is neer te leggen. Het Witte Huis was op de hoogte van het Franse besluit om Zaïre militaire uitrusting te geven maar „heeft op geen enkele wijze meegewerkt" aan het besluit, zo heeft woordvoerder Jody Powell meege deeld. Powel zei dat het Witte Huis het Franse besluit aangemoedigd noch ontraden had. Supporters aangehouden Na afloop van do voetbalwedstrijd FC Den Haag - Feye- noord heeft de Haagse politie gistermiddag vijf supporters aangehouden. Twee Rotterdammers werden meegenomen naar het bureau, omdat zij In kennelijke staat verkeerden. BIJ het station Den Haag Centraal werden twee voetbal liefhebbers uit de residentie Ingerekend, omdat zij op de tribune stenen zouden hebben gegooid naar aanhangers van de tegenpartij. Een vijfde arrestant kreeg een proces verbaal, omdat hij In het bezit was van een boksbeugel. Under in beeld bij AZ. ALKMAAR Nu Hans Kraay, ondanks het feit dat hij het vorige week ontkende, toch heeft moeten afhaken bij AZ'67 - op doktersadvies - zijn contacten gelegd met Kurt Linder. Van Hanegem heeft Linder aanbevolen. Hij kent hem uit zijn tijd bij Xerxes/DHC. Linder traint momenteel het Zwitserse Young Boys maar zijn contract looptaf. AZ heeft een commissie benoemd die de nieuwe oefenmeester moet zoeken en benoemen. Leden: Van Hanegem. Vosmaer. Vonk, directeur Burgwal en Klaas Molenaar. Overigens wil Kraay alsnog de aanbieding om chef-trainer te worden in overweging nemen. Schoenmaker speelt over een week Van onze verslaggever) DEN HAAG Lex Schoenmaker hoopt over een week In een duel van het Jeugdteam van FC Den Haag In de nederlaagserie op dinsdagavond zijn rentree te maken. „Ik heb na die eerste week training nog wel wat pijn", vertelde Schoenmaker gisteren, „maar de doktoren hebben gezegd dat dit niet ab normaal is. Ik ben nu volkomen vrijgegeven voor de training en ik hoop dat ik er tegen PEC Zwolle voor de beker in ieder geval bij ben. Spelen hoeft nog niet, maar bij de selec tie behoren zou al mooi zijn. Misschien dat ik nog een half uurtje kan spelen". Nog eeu taar MEER PIT 15 tl W tEW Doe - her- ZELF Onderaan de ranglijst deed scheidsrechter Vervoort zich weer eens gelden, waarvan F.C. Amsterdam het slachtoffer werd. Tennisster overleden TALLAHASSEE - Op dertigjarige leeftijd Is In Tallahassee (VS) de Australische tennis speelster Karen Krantzcke overleden. Ongeveer een uur na dat zij met Kym Rud- dell de finale van een toernooi In Tallahas see had gewonnen werd zl] In haar auto onwel. Zij werd onmid dellijk naar een zie kenhuis gebracht, waar de doktoren een hartstilstand vaststel den. Karen Krantzcke was enige |aren gele den één van de beste tennissters ter wereld en bereikte onder meer de finale dam- mesdubbel op Wimble don. slaggevers) „Student" ontmaskerd UTRECHT 7 7 De Utrechtse politie heeft het afgelopen weekeinde een 33-jarige man uit Ede gearresteerd, die terwijl zijn familie, inclusief zijn echtgenote, dacht dat hij studeerde, 40.000 gulden heeft gestolen uit universiteitsgebouwen. Hij had zijn ouders en schoonouders zelfs zover gekregen dat zij hem studiegeld toestopten. Nieuwe richtlijnen in China (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De spanning rond het Nederlands-Ierse vis serijconflict nadert zijn hoogte punt Terwijl de Ierse minister van visserij Patrick Donegan het afgelopen weekeinde nog eens nadrukkelijk heeft onder streept dat iedere vissersboot die zich niet houdt aan het Ierse visserij-decreet zal wor den opgebracht, blijven woord voerders van de Nederlandse overheid hardnekkig volhouden dat onze vissers in de Ierse wateren niets te duchten heb ben. Nederland baseert zijn optimis tische visie op de overweging dat het precies heeft laten weten welke vissers waar vissen en op welke soort vis. Daardoor laten wij blijken met het door Ierland voorgestane principe van visse rij bescherming in te stemmen en in die zin voldoen we dus aan de Ierse wensen, zo is de Neder landse redenering. De maatregelen van de regering in Dublin zijn afgelopen zondag van kracht geworden en houden in dat, in afwachting van een Europees akkoord over de visse rij, zich binnen de Ierse visserij- grenzen geen buitenlandse vis sersschepen mogen bevinden die langer zijn dan 33 meter of een motorvermogen hebben van meer dan 1100 pk. De afgekon- .digde grenzen variëren van 80 tot 160 kilometer uit de Ierse kust Een Nederlandse vloot van 21 trawlers, die de maximaal toegestane maten overschrijden, is op weg naar de Ierse watere- ruvWaar Waar vloot, die uitslui tend op makreel vist zich nu bevindt, is niet bekend. Van confrontaties is nog niets be kend. (Van een onzer verslaggevers) HAAG Het dievengilde teft het Paasweekeinde danig van Ich doen spreken. De kroon spande sterdam, waar ongeveer 400 au- |'s, veelal van buitenlanders, wer en opengebroken en leeggeroofd. Jfolgens de politie is het overigens /iet te verwonderen dat het aantal liefstallen uit auto's zo sterk is oegenomen. „De mensen laten ook naar alles open en bloot ih hun Fagen liggen". ihalve de auto-inbraken geen ande records dit Paasweekeinde. Het er koude weer vormde een schrille genstelling met vorig jaar, toen et het warme Paasweekeinde ruim miljoen toeristen ons land be- »chten. Ditmaal waren het er lechts" 950.000. Logiesproblemen hebben zich nergens voorgedaan, hoewel in verschillende plaatsen de voorraad particuliere adressen door de WVs moesten worden aange sproken. Ook het verkeer heeft geen onoverkomelijke moeilijkheden op geleverd; wel heeft zich tijdens meer dan normale drukte, met name twee de Paasdag, hier en daar filevorming voorgedaan. Goede Vrijdag gaf de grootste druk te aan de grensposten te zien. Dit maal waren er aan de Duitse kant van de grens lange files. De Duitse politie controleerde vrij veel uit gaand verkeer in verband met de moordaanslag op de Westduitse pro cureur-generaal. Hoezeer het Paasweekeinde voor ve len teleurstellend is geweest werd het best geillustreerd door het feit, dat maandagmorgen reeds om tien uur aan de Nederlands-Duitse grens de eerste terugkerende Duitsers wer den gesignaleerd. De grote trekpleister was ook dit jaar weer de Keukenhof, waaronge- veer 97.000 bezoekers (vorig jaar 156.000) tussen de sneeuw- en hagel buien door de bloemenpracht op de gevoelige plaat kwamen vastleggen. Goede tweede werd Madurodam in Den Haag, dat 55.000 klanten trok, 16.000 minder dan vorig jaar. Het Rijksmuseum trok 29.000 bezoekers, de Efteling in Kaatsheuvel 27.500 Diergaarde Blijdorp in Rotterdam 27.000 27.500 en de Scheveningse pier 26.500. Het Paasweekeinde eiste zeker 14 verkeersdoden. Bij een motorfestijn in Zwolle verongelukten drie West duitse coureurs, terwijl een vierde om nog onbekende redenen werd vermoord. Meer hierover zie pagina 5. seizoen open In Scheveningen is zaterdagmiddag het badseizoen officieel geopend. Terwijl hagel en sneeuw het handjevol men sen onplezierig ver rasten, gaf Corrie van Gorp het start schot voor de tradi tionele ren naar zee. Een twaalftal enthousiastelingen trotseerde de kou en zette het op een lopen in de richting van het zeewater, dat een tempera tuur had van op de kop af vier graden Celsius. De Eerste en Tweede Paasdag gaf een geheel an der beeld te zien. Duizenden belang stellenden verdron gen zich op de bou levard-promenade bij de door het Evenementen Comi té Scheveningen georganiseerde at tracties. De start van het badseizoen 1977 werd zater dagavond o.a ge vierd met een groot vuurwerk. AMSTERDAM Er zijn acteurs en ac trices die destijds van de toneel school werden ver wijderd wegens ge brek aan talent en momenteel tot de bloem van het va derlandse toneel- gebeuren behoren. Er zijn voetballers die wegens gebrek aan talent worden „verkocht" en later topscorer en niet eenmaal van de vaderlandse competitie worden. Zo een is Ruud Geels, destijds afgedankt door Feyenoord wegens gebrek aan talent Als Geels op 24 april In het (gedevalueerde) duel A|ax-Feyenoord eenmaal scoort, levert hij een unieke prestatie. Dan heeft hl] tegen alle zeventien eredivisie- ploegen in dit seizoen ten minste een keer gedoelpunt Telstar ontbrak nog op zijn lijst maar dat trok Geels gisteren recht. Hij voerde zijn totaal op tot 32. Geels wordt gevolgd door Kees Kist van AZ'67 met 24 treffers, die hij tegen veertien ploegen produceerde. A|ax „stopte" hem tweemaal zodat Geels hoe dan ook dit seizoen enig is maar nog niet uniek. Geels, die handenvol aantrekkelij ke aanbiedingen heeft, wil bij Ajax blijven, liefst nog drie of vier jaar. Ajax wil geen langdurige contracten meer. Daarover gaan Geels en Ajax na het behalen van de titel praten. PEKING (UPI/AFP) Om een einde te maken aan de wanorde van de laatste jaren, die veroorzaakt werd door de „Bende van vier" heeft voorzitter Hoea Kwo-feng een reeks nieuwe richtlijnen opgesteld die gisteren door radio-Peking zijn bekend gemaakt. Voor het eerst wordt nu ook officieel gesproken over „een grote orde" waardoor China in de komende jaren een nieuwe sprong voorwaarts kan maken. De nieuwe richtlijnen zijn samengevat in acht punten, die aangeven hoe China een modern land kan worden op economisch, militair en cultureel gebied. Vooreerst moet de strijd tegen de „Bende van vier", d.w.z. Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en haar drie vrienden, tot het einde worden voortgezet en moet de partij op het terrein van ideologie, organisa tie en arbeidsstijl worden gezuiverd. Maar direct daarna volgt de noodzaak tot moderniseringen die de economie moeten versterken en het levenspeil van de bevolking omhoog moeten brengen. Wetenschap en cultuur moet worden ontwikkeld, opdat - naar de woorden van Mao - „honderd bloemen kunnen bloeien en honderd scholen van overdenkingen met elkaar kunnen concurreren". De democratie moet worden ontwikkeld, en leger, marine en luchtmacht moeten sneller worden gemoderniseerd om de verwor venheden veilig te stellen. Intern moet de democratie veilig worden gesteld door het instellen van sterke partijkaders met bevelvoerin gen op verschillende niveau's. (Voor een schets van de situatie in China, waaruit deze nieuwe richtlijnen zijn ontstaan, zie pag. b /ïsserij oorlog ussen /"S en Rusland De Russische treilef y faras Sjevsjenko vaart xïe haven van Boston binnen. Het schip werd ijdoor de Amerikaanse |j kustwacht opgebracht S wegens vissen binnen de Amerikaanse 200- Ifnijlzóne. I Washington (AP) Het Amerikaanse ministerie J van buitenlandse zaken heeft de Sowjet-Unie 1 gewaarschuwd dat de voortdurende schendingen I van de Amerikaanse visserijwetten gevolgen kun- 1 nen hebben ten aanzien van de betrekkingen tussen de landen in het algemeen. De onderminister van buitenlandse zaken Warren. Christopher heeft Vasev van de Russische ambas sade ontboden om te klagen over de voortdurende Russische schendingen van de Amerikaanse visse rijwetten binnen de 200 mijls zone uit de kust van New England. Vorige week hebben de Verenigde Staten beslag gelegd op een Russich schip en een ander schip opgebracht op beslag te kunnen leggen op de vracht omdat beide vaartuigen zich niet aan de vangst beperkingen hadden gehouden. De beslag leggingen kwam nadat Christopher vorige week al klachten bij Vasev had ingediend over 27 schendingen door Russische schepen. Deze zouden hebben plaatsgevonden na 1 maart toen de nieuwe 200 mijls zone voor de visserij van kracht is geworden. Huur uw nieuwe Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. Bel (071) 1311 41 365 dagen service per jaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1