Buback wilde harde aanpak terroristen Gemayel roept rechts-Libanon ten strijde Braziliaanse regering wijst gesprek met de Kerk af kerk wereld Internationale prijs voor stichteres der „Focolari" buitenland CARTER: GEBRUIK VAN PLUTONIUM MOET AAN BANDEN mi*enf Zuid-Afrika moet kleine apartheid maar vergeten Stilte na tien jaar gevallen over encycliek „Populorum Progressio" KORTE METTEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1977 PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr) - De Verenigde Staten gaan hun kernenergieprogramma dras tisch wijzigen, heeft president Carter gisteren bekend ge maakt. De Verenigde Staten zien af van het weer voor gebruik geschikt maken van splijtstof om een verdere ver spreiding van kernwapens te voorkomen, en willen hiermee een voorbeeld stellen aan de rest van de wereld. De wijzigingen in het pro gramma komen neer op twee belangrijke punten: het opwer ken en opnieuw gebruiken van plutonium wordt voor onbe paalde tijd opgeschort en voor kweekreactors zal een andere wjze van constructie worden ontwikkeld. De uitvoer van de technologie op het gebied van uraniumverrijking blijft ver boden. President Carter wil in samen werking met andere landen proberen de problemen en ge varen die het gebruik van ker nenergie met zich meebrengt wegnemen. Hij wil de verdere verspreiding van kernwapens als punt op de agenda plaat sen voor de komende economi sche topconferentie van wes terse landen in mei in Londen. Met die maatregelen willen de VS niet hun wil opleggen aan landen die al over opwerkings- installaties beschikken, zoals Japan, West-Duitsland, Fran krijk en Canada, maar het gaat erom niet nog meer lan den in staat te stellen om kern wapens te maken. Hij noemde als voorbeeld India, dat in staat was een kernbom tot ont ploffing te brengen met be hulp van een kerncentrale die door Canada voor vreedzame doeleinden was geleverd. Er moet volgens president Carter een duidelijk onder scheid zijn tussen het geoor loofd en noodzakelijk gebruik van uranium voor de produk- tie van electriciteit en een ver bod op het gebruik van stoffen voor nucleaire explosieven, zoals het gevaarlijke en bui tengewoon giftige plutonium. (Van onze correspondent) KARLSRUHE Aan de vooravond van een kil paasweekeinde is de Bondsrepubliek gisteren opgeschrikt door een brute terreur daad, die voorlopig twee doden en een zwaar gewonde heeft geëist. Bij een aanslag in Karlsruhe vanaf een motorfiets werden procureur-generaal Siegfried Buback (57), de hoogste Westduitse opsporingsambte naar, en zijn chauffeur met een machinege weer doodgeschoten, terwijl een veilig heidsagent die bij hen in de auto zat, thans in levensgevaar verkeert. Direct na het bekend worden van de aanslag werden alle uitgangswegen van Karlsruhe door de poli tie geblokkeerd. Ondanks de enorme paas- d ruk te werd een scherpe controle uitge voerd. De aanslag vond plaats terwijl de auto van Buback moest wachten voor een stoplicht De auto werd ingehaald door een zware motorfiets, waarvan de duopassagier (moge lijk een vrouw) het vuur op de auto opende. Alvorens door te rijden, maakten de daders nog een rondje om de auto om zich ervan te overtuigen dat Buback dood was. Buback heeft sinds zijn benoeming tot pro cureur-generaal van de Bondsrepubliek, drie jaar geleden, veel met terroristenzaken van doen gehad, onder andere als aanklager van de Baader Meinhofgroep. Hij stond bekend om zijn steeds terugkerende pleidooien voor een strengere bestraffing van terroristen, al gold hij in zijn privé-leven als een pragmati sch, levenslustig man. De aanslag heeft in de Bondsrepubliek al weer de discussie doen oplaaien over de bestraffing van terroristen. De toch al ui terst strenge behandeling is voor de opposi tie niet streng genoeg. CSU-afgevaardigde Zimmermann merkte gisteren op dat er eindelijk een eind gemaakt dient te worden aan de „rampzalige liberalisering" van de Duitse strafwetgeving. De Nederlandse advocaat, mr. P. Bakker Schut, advocaat van Andreas Baader en Ronald Augustin, heeft gisteren verklaard dat de gevangenen van de Rote Armee Fraktion, de harde kern van de Baader Meinhofgroep, nu weer verantwoordelijk worden gesteld voor een actie buiten de gevangenis. De gevangenen zijn in hun cel len na de aanslag volstrekt geïsoleerd. In november wordt het vonnis van Baader c.s. verwacht. Tegen hen is levenslang geëist V erkiezingspamflet- ten verduisterd bij Belgische PTT BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche ministerie van verkeer heeft in Brussel bevestigd dat er een onderzoek ingesteld wordt naar het verduisteren van ver kiezingspamfletten voor de Bel gische liberale partij bij de Bel gische posterijen. Die partij heeft geconstateerd dat van de ongeveer 60.000 vouwbladen die de Belgische posterijen bezorg de om in het land te distribue ren, er nog geen 4.000 gearri veerd zijn in de verschillende postkantoren in het land. Mike Mansfield ambassadeur Tokio WASHINGTON (AP) - Presi- dent Carter heeft Mike Mans- field, de vroegere fractieleider van de democraten in de Senaat benoemd tot Amerikaanse am bassadeur in Tokio. Kingman Brewster, de president van de Yale universiteit, is benoemd tot ambassadeur in Engeland. BEIROET (AFP/Rtr) De leider van de rechtse strijdkrachten in Libanon Gemayel heeft zijn landgenoten opgeroepen de wapens op te nemen om het zuiden van het land te verdedigen tegen de linkse Palestijnen. We vechten daar nu tegen een zesvoudige overmacht, aldus Gemayel. Palestijnse eenheden hebben gisteren na felle gevechten met zware wapenen het christelijke bolwerk Khyam, op 6 kilometer van de Israëlische grens veroverd. Khyam was eerder dit jaar door de christenen op de Palestijnen veroverd, toen deze in het zuiden van Libanon zware nederlagen moesten incasseren. Volgens de Palestij nen werd het dorp na de verovering gisteren door Israëlische artillerie bestookt. De gevechten in het zuiden van Libanon zijn gestaag toegenomen sedert in november van het vorige jaar troepen van de Arabische vredesmacht in andere jdelen van het land een einde hadden gemaakt aan de burgeroorlog die anderhalf jaar had geduurd. De vredesmacht heeft-tot nu toe nog geen actie ontplooid in het zuiden van het land. Wel hebben uit Syrië afkomstige Saiqa-guerrilla's de Palestijnen in het zuiden van Libanon gesteund. Syrië schijnt het Palestijnse offensief goed te keuren, omdat het verontrust is over de nauwe banden die de rechtse eenheden met Israël hebben aangeknoopt. Pakje van Mary Quant Koud of niet, model Hazel moest gisteren in Londen voor de foto grafen verschijnen in een pakje dat op heel wat beter weer getekend is. Het is een van de nieuwe crea ties van Mary Quant. Voetwassing in Rome Paus Paulus heeft gisteren in de basiliek van St. Jan van Lateranen de voeten gewassen van twaalf seminaristen. Hiermee herinnerde de paus aan de voetwassing, die Jezus op de avond voor zijn lijdensdag bij zijn leerlingen verrichtte. SAO PAULO (DPA) Kardinaal Arns, aartsbis schop van het 4 miljoen gelovigen tellende aarts bisdom Sao Paulo, heeft tegenover het Westduitse persbureau DPA verklaard, dat de Braziliaanse regering geen gesprek meer wil met de r.k. kerk. Tot dusver had hij steeds een „zeer goed" kontakt gehad mt de chef van het kabinet van de presi dent. Maar hem was te kennen gegeven, dat hij zijn kontakten voortaan moest laten lopen over de gouverneur van de staat Sao Paulo. Kardinaal Ams verklaarde, dat zijn land piet op de goede weg is met het systeem, dat momenteel wordt gevolgd. Naar zijn mening zou het land verder zijn gekomen, wanneer het een vrije politie ke ontwikkeling zou doormaken. „Brazilië zou er heel anders voorstaan, wanneer de revolutie van 1964 werkelijk had doorgevoerd en zou doorvoe ren, wat steeds beweerd wordt... nu komen wij van de ene uitzonderingstoestand in de andere", aldus de kardinaal. Kardinaal Ams, die niet alleen moeite heeft met de regering maar ook door sommige van zijn soms uiterst conservatieve collega's wordt aangevallen, is vooral bekend om zijn inspanningen voor de politieke gevangenen. De politieke gevangene noemde hij „een mens, die voor allemaal denkt en daarom gevangen wordt gezet. Een politieke gevangene is noch een bandiet, noch een terrorist". Mede dank zij zijn voortdurend opkomen voor de politieke gevangenen is in dit opzicht de situatie in Sao Paulo niet meer zo ernstig als enkele jaren geleden, toen massa-arrestaties aan de orde de dag waren. Sedert de geheimzinnige dood de journalist Vladimir Herzog en de arbeider Manuel Fiel Filho in de gevangeniscellen van de geheime politie en sedert het ontslag van de verantwoordelijke generaal Eduardo Melo enkele maanden geleden is het in dit opzicht rustiger geworden. Het aantal politieke gevangenen in de staat Sao Paulo schat de kardinaal momenteel op 40. Kardinaal Ams wees er op, dat zijn mogelijkheden om de publieke opinie te bereiken beperkt zijn. Het bisdomsblad van Sao Paulo staat onder voor- censuur van de regering, terwijl zo merkte hij op die voor praktisch alle andere bladen in het land al lang opgeheven is. Waarom deze voorcen- suur voor zijn blad wordt gehandhaafd, kan hij niet verklaren, al erkent hij, dat zijn blad menin gen verkondigt, die door de regering niet gedeeld worden. Tsjech, generaal gedegradeerd PRAAG (Rtr) De Tsjechoslo- waakse luitenant-generaal en held uit de tweede wereldoorlog Vilem Sachr is tot gewoon sol daat gedegradeerd, omdat hij zijn handtekening had gezet on der het Charta 77, het documen ten waarin wordt gepleit voor meer mensen- en burgerrechten. Drie dissidenten gearresteerd in Georgië MOSKOU (Rtr) De Sowjet- veiligheidspolitie KGB heeft drie leden van een groep dissi denten die voor de mensenrech ten pleiten in de Sovjetrepu bliek Georgië gearresteerd, zo is van familieleden van een van hen vernomen. Zij zeiden dat de schrijver Zviad Gamsachoerdia was aan gehouden toen hij gisterochtend zijn huis verliet om naar zijn werk te gaan. Nog geen week geleden was hij uit de officiële Georgische schrijversbond ge stoten, omdat hij anti-Sovjetpro- paganda zou hebben verspreid. De twee andere gearresteerden zijn vrienden van hem. Het zijn Viktor Rtschiladze, een voorma lige funktionaris bij het Georgi sche ministerie van cultuur en Merab Kostava, een musicoloog, aldus de zegslieden. Eerder dit jaar zijn vijf andere leden van zogenaamde Helsinki-groepen gearresteerd, die ijveren voor mensenrechten, zoals in het ak koord van Helsinki is aanvaard. Movimiento van Franco exit MADRID (DPA) Franco's „Movimiento Nacional" tot voor kort de enig toegestane partij in Spanje, is nu officieel geliqui deerd via een mededeling in het staatsblad. De staats- en eenheidspartij, die uit de fascistische falange voort kwam, was bijna 40 jaar een van de belangrijkste machtszui len waarop de macht van Fran co steunde. Oorlogsmisdaden blijven strafbaar in Zwitserland BERN (DPA) De federale re gering van Zwitserland heeft de kantonsregeringen van het land een voorstel gezonden dat be paalt dat oorlogsmisdaden niet kunnen verjaren. Tot dusver was dit in Zwitserland wel het geval. Dit bracht de Zwitserse rege ring in een lastig parket toen Nederland uitlevering vroeg van de van oorlogsmisdaden ver dachte Pieter Menten. Formeel waren de zaken waar hij in Nederland van beschuldigd werd, voor de Zwitserse wet verjaard. Slechts via een achter deurtje in de wet kon Menten toen naar Nederland worden uitgewezen. Minister Botha: JOHANNESBURG (UPI) Zuid-Afrika meet op houden zich druk te maken over ondergeschikte zaken als de kleine apartheidswetgeving en zich voorbereiden op een „rassenoorlog op grote schaal". Dit is woensdag verklaard door de nieu we Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof „Pik" Botha, oud-ambassadeur bij de Verenigde Naties. De minister sprak op een verkiezingsbijeenkomst in zijn kiesdistrict Westdene bij Joannesburg. Vol gens de Zuidafrikaanse wet moet een nieuwe minister binnen drie maanden na zijn beëdiging een zetel in het parlement veroverd hebben. An ders moet hij aftreden. De nieuwe minister bena drukte dat Zuid-Afrika zich in de eerste plaats druk moet maken om zijn voortbestaan als een vrij land. Al het andere moet zijns inziens voorlo pig vervallen. „De Zuidafrikanen moeten hun prioriteiten her zien en beslissen wat belangrijker is: tijdelije opofferingen of de vernietiging van een land". Botha, die in het verleden al herhaaldelijk de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van interne hervormingen in Zuid-Afrika, zei voorts: „Ik ben bereid oorlog te voeren om ons recht op bestaan, maar ik ben niet bereid te sterven voor apartheids aanduidingen in een lift". Gisteren woonde de minister in Kaapstad een bijeenkomst bij van de Zuidafrikaanse premier Vorster en de ambassadeurs van vijf grote wester se landen, die aandrongen op terugtrekking van Zuid-Afrika uit Namibië. Tien jaar geleden, op Pasen 1967, publiceerde paus Paulus zijn grote encycliek over de ontwikkeling der volkeren, „Populorum Progressio". Dit stuk, ontstaan tijdens de grote vemieuwingsgolf van het tweede Vatikaanse concilie, heeft aanzienlijk bijge dragen tot het proces van bewustheidsvorming niet alleen onder de katholieken maar ook onder de andere christenen en buiten de kerken. Paus Paulus deed in zijn encycliek, die voortbouwt op hetgeen zijn voorganger paus Johannes had gezegd in diens encycliek „Mater et Magistra", markante uitspraken. De paus beklemtoonde onder meer, dat de landen dienden te bezuinigen op hun bewapeningsuitgaven, teneinde de daardoor vrijko mende gelden te besteden aan het rechttrekken van de wanverhoudingen tussen de rijke en arme lan den. Dat de paus rechtstreekse invloed wilde uitoefenen op de internationale politiek blijkt uit het feit, dat hij persoonlijk door hem ondertekende exemplaren liet toesturen aan de Verenigde Naties, de Wereld voedselorganisatie en de Unesco. De Vatikaanse woordvoerder mgr. Poupard verklaarde bij het verschijnen dat de encycliek het handvest zou wor den van de pauselijke internationale commissie „Gerechtigheid en Vrede". Naast buitengewone bijval uit alle delen van de wereld en uit alle mogelijke maatschappelijke en politieke richtingen, kreeg de encycliek ook onge zouten kritiek. Bijzonder kwalijk werd het de paus in sommige kringen genomen, dat hij het particuliere bezit wel niet verbood, maar het wel duidelijk aan banden legde. De paus had namelijk in zijn encycliek gezegd, dat een mens recht heeft op privé bezit, maar niet op meer dan hij nodig heeft om te leven, wanneer anderen gebrek lijden. Dan heeft de over heid, zo verklaarde de paus, het recht om die verschillen door maatregelen van bovenaf recht te trekken. Voor dit recht op particulier bezit, strekkend van individu tot internationaal concern, stelde de paus een wat hij noemde „hoogst dringend aktiepro- gram" op. Hij ging daarbij uit van het beginsel, dat alle goederen in de wereld er zijn ten behoeve van alle mensen. Het fundamentele recht van ieder mens zo schreef hij om datgene te zoeken wat hij nodig heeft, staat boven alle andere rechten. Het recht op privé bezit mag nooit uitgelegd worden ten nadele van het algemene belang. De paus komt hier tot de uitspraak, dat het algemeen welzijn de ontei gening van bezit kan vereisen, namelijk wanneer het persoonlijk eigendom het algemeen welzijn in de weg staat. Ofschoon de encycliek bij verschijnen een grote indruk heeft gemaakt en algemeen beschouwd werd als een zeer dringende en menselijke oproep tot internationale gerechtigheid, moest bijvoorbeeld kardinaal Alfrink in zijn toespraak op 25 januari 1977 te Oostende in België zich afvragen wat er tien jaar na het verschijnen van „Populorum Progres sio" wezenlijk veranderd is in ons denken en hande len, terwijl de wereld toch wel zo veranderd is. Paus Paulus heeft weer de leden benoemd van de raad „Cor Unum", die zich bezig houdt met de coördinatie van de ontwikkelingshulp, die in ternationaal vanuit de kath olieke kerk wordt gegeven. De leden, die voor vijf jaar wor den benoemd, zijn met name uit ontwikkelingslanden af komstig. Voorts uit caritasor- ganisaties, de pauselijke mis siewerken en de CIDSE, de samenwerkende bisschoppe lijke vastenacties. Bij de be noemden zijn geen Nederlan ders. De bisschopswijding en intro- nisatie van de nieuwe aartsbis schop van München, dr. Jo seph Ratzinger, zal zijn op 28 mei, de zaterdag voor Pinkste ren, in de dom te München. De bisschoppen dr. Rudolf Gra- ber van Regensburg en dr. Joseph Stangl van Würzburg zullen samen met wijbisschop Teewes van München, de wij ding verrichten. De Duitse vastenactie „Mise- reor" houdt rekening met een toeneming dit jaar van de gif ten. Aanleiding daartoe is de buitengewoon grote weer klank, die de actie dit jaar heeft gekregen in parochies en bij jeugdgroepen, actio, groepen en opvoeden. Vorig jaar werd aan giften een be drag gehaald van bijna negen tig miljoen gulden. Mede dank zij officiële kerkelijke en overheidssubsidies kon Mise- reor bijna 160 miljoen gulden besteden aan 2071 projecten in de hele wereld. De katholieke kerk in Zuid- Afrika en de regering in Pre toria hebben een compomis bereikt in de kwestie van het openstellen van katholieke scholen voor niet-blanke kin deren. Zoals gemeld besloten de bisschoppen daartoe enkele maanden geleden, waarop de regering dreigde de scholen te zullen sluiten. Overeengeko men is nu, dat de scholen die tot toelating van niet-blanke kinderen zijn overgegaan, ver der mogen werken, mits tot begin volgend jaar verder geen niet-blanke kinderen worden aangenomen. Dr. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika heeft via de generale diaconale raad van de hervormde kerk een Paasgroet gestuurd aan zijn Nederlandse relaties en kerken, die zijn werk steunen. De „zware druk waaronder het christelijk getuigenis voor waarheid, gerechtigheid en bevrijding in Zuid-Afrika staat", noemt hij, „de noodza kelijke lijdensweg, die aan de vreugde van een nieuw Pasen voorafgaat." In Londen is deze week voor de vijfde maal de Templeton prijs uitgereikt. In een bijeen komst onder voorzitterschap van kardinaal Willebrands heeft daarbij prins Philip van Groot-Brittannië een cheque ter grootte van 225.000 gulden overhandigd aan de Italiaanse Chiara Lubich, stichteres van de internationale bweging der Focolari. De Templeton prijs werd vijf jaar geleden beschikbaar ge steld door de Amerikaanse fi nancier John Templeon, die thans op de Bahama's woont. De prijs staat open voor men sen van grote verdiensten uit alle godsdiensten. De eerste maal werd de prijs toegekend aan Moeder Teresa uit Calcut ta. In de daarop volgende ja ren ging de onderscheding naar broeder Roger Schutz van de oecumenische klooster gemeenschap van Taizé, naar Sarvepalli Radhakrishnan, voormalig president van India en vorig jaar naar kardinaal Suenens van Mechelen-Brus- sel. De beweging der Focolari werd in 1944 opgericht door Chiara Lubich, samen met zes andere jonge vrouwen. Zij vormden een commune, leg den de geloften van armoede, kuisheid en gehoorzaamheid af, maar behielden haar ba nen. Dit initiatief, geboren in een schuilkelder tijdens de ve le bombardementen op Noord- Italie, bedoelt het evangelie consequent te beleven. Op het ogenblik is de bweging over honderd landen verspreid, ook in Nederland, en wel St. Step- hanusstraat 11 te Nijmegen (mannen) en St. Gerarduslaan 25 te Eindhoven (vrouwen). De kern van de beweging wordt gevormd door zo'n 2400 mamnnen en vrouwen, die dé kloostergeloften hebben afge legd, maar overeenkomstig het oorspronkelijke initiatief ge woon werkzaam blijven en daarnaast allerlei activiteiten ontplooien. Bekend zijn hun activiteiten samen met christe nen van andere kerken in al lerlei grote steden en in ont wikkelingsgebieden. Kardinaal Willebrands haakte in zijn toespraak in op de bete kenis van het woord „focola- re", hetgeen haardvuur en in overdrachtelijke zin „gezin" betekent. Hij wees erop, dat het in de geschiedenis van het christendom dikwijls noodza kelijk scheen en in ieder geval aantrekkelijk om een nieuwe gemeenschap, een nieuwe mensenfamilie te scheppen op basis van het evangelie. Maar het getuigt van bijzonde re moed om, zoals Chiara Lu bich, een nieuwe mensenfami lie te willen scheppen in de moderne technologische be schaving, welke naar het velen voorkomt, de moed heeft ver loren, aldus kardinaal Wille brands. Die initiatieven zijn volgens hem van grote beteke nis, want - zo zei hij - de geschiedenis van het christen dom kent stagnering, aderver kalking, verstening van insti tuten, die eens met vuur en liefde werden opgezet De christelijke godsdienst is niet iets statisch. Het evangelie geeft steeds weer impulsen voor vernieuwing, voor nieuw leven. Wanneer dat niet het geval is, dan zag het er vol gens kardinaal Willebrands voor het christendom maar somber uit Chiara Lubick zei bij het in ontvangst nemen van de prijs, al een bestemming voor het geld te hebben: het gaat naar vier projecten; te weten een geestelijk opleidingscentrum op de Philippijnen, een project voor werkverschaffing aan ar me families in Recife in Brazi lië, een kraamafdeling voor het Folcolare-ziekennuis in Kameroen en een revalidatie centrum voor gehandicapte kinderen in het diocees Rome.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7