Spoedende vader choot minnaar dochter neer 1 Stevenshof jespolder zo snel mogelijk bebouwen Nieuwe woonideeën ituopdeRiasshowvan Hulshoff ÈJILl' EIS: TWAALF WEKEN GEVANGENISSTRAF Werktheater geeft stof tot nadenken Bewoners vrezen toename verkeer op Morsweg DAT 1IAD GEDROOMD! NV V-Leiden in jaarverslag Ook op 2e Paasdag van 1-5 uur T^ftlJDAG 8 APRIL 1977 ÏN LEIDSE COURANT PAGINA 3 1, deeli ter-Die^ ruiter 3 HAAG De omgang van zijn minderjarige iter Mary met een man die vroeger souteneur geweest, zat de 50-jarige Leidse pacemaker- itroleur JÜJB. zo hoog, dat hij uiteindelijk de n een kogel door het hoofd joeg. Het slachtof- werd ernstig in mondholte en kaak gewond, iar kon donderdag voor de Haagse rechtbank :h tegen de vader getuigen. Deze moest voorko- >n op beschuldiging van poging tot doodslag. officier van justitie eiste tegen de Leidenaar n gevangenisstraf van twaalf wi telen £eD voorwaardelijk weken waarvan een proeftijd van twee jaar. Hij liet overigens de poging tot doodslag vallen, maar achtte wel poging tot zware mishan deling bewezen. De schietpartij had plaats toen de voormalige souteneur de kwestie van de vriendschap met de dochter, die overigens nog steeds spoorloos is, met de vader van het meisje wilde bepraten. Volgens de vader was hij daarvoor met twee Deense doggen op komen dagen en stond hij tegen de voordeur van de woning te trappen. „Mijn vrouw en zoontje huilden van angst, het schot was als waarschuwing bedoeld", aldus de man. De kogel ging dwars door de voordeur heen en trof het slachtoffer in het gezicht Van zijn verwondingen grotendeels hersteld, verklaarde de ex-souteneur voor de Haagse rechtbank dat de verhouding met het meisje mis was gegaan, maar dat dat niet zijn schuld was. „Ik wilde de zaak alleen uitpraten maar kreeg toen onverwacht een kogel in mijn hoofd", aldus zijn relaas, waaraan hij nog toevoeg de „dat kon ik eigenlijk wel verwachten van een vent die rijn vrouw en kinderen slaat". De officier van justitie vond het onbegrijpelijk dat de Leidenaar, lid van een schietvereniging en daarom legitiem in het bezit van een vuurwapen, als ervaren schutter van zo dicht bij had gescho ten. „Ik weet het allemaal niet meer", verklaarde de man, die volgens het psychiatrisch rapport op het moment van de schietpartij sterk verminderd toerekeningsvatbaar kon worden geacht Zijn ad vocaat bepleitte vrijspraak op grond van nood weerexces. De rechtbank wijst op 21 april vonnis. Elften spelmoment uit de finale tussen de teams van (si nBor onaventura I en MTS/MSG. Bonaventura I basketbalkampioen "'jyEIDEN Voor de derde keer iws iis het eerste basketbalteam van lingerfet Bonaventuracollege gister- reyiddag schoolbasketbalkam- IJBioen geworden in de Leidse ™"%ijf Meihal. Dat gebeurde na ien spannende finale tegen het Hie ifeam van de MTS/MSG, waar- j Tusiij een vrij nipte overwinning i3.3<Van 22—18 werd behaald In de- "^klielfde poule was de derde v plaats weggelegd voor het team de Christelijke s.g. Zuid dat in de strijd om de en vierde plaats het team venture II versloeg, overige uitslagen: Meisjes: anceryisser het Hooft voor de derde kampioen na een overwin- van 369 op het team van ig ifvo Duinzicht De verdere fere- taten plaatsen in deze poule waren voor de teams van het Agnes en ^—Zuid-West. Bij de brugklassen HRongens waren de uitslagen als KSvolgt: Oranje Nassau-Willem ^■Alexander 12—3; Oranje Nas- MBsau-Bonaventura 11—12; Willem Alexander-Bonaventura 1—13. Bel;Derhalve een eerste plaats voor vrkhet Bonaventura-team, een i of fctweede voor Oranje Nassau en cratieen derde voor Willem Alexan- en (Ider. LEIDEN De Stevenshofjes- polder (langs de Rijndijk bij Voorschoten) moet zo snel mo gelijk worden bebouwd ten be hoeve van de Leidse woning zoekenden. Dat stelt de werd- groep huivestingsbeleid van het NVV-Leiden in het jaarverslag over 1976 van deze afdeling. Volgens het NW zullen de hu ren van de woningen in de Ste venshof betaalbaar moeten zijn, ook voor de laagste inkomens groepen. „Daarbij zal rekening gehouden moeten worden met het feit dat de zogenaamde indi viduele huursubsidie een ver kapte loonstop is en als zodanig te verwerpen is," aldus het NW-jaarverslag. Om te komen tot een groter leef-woongenot voor de toekomstige bewoners zal de woningbouw in de Ste venshof voor het overgrote deel laagbouw moeten zijn, zo is de mening van het NW. JAARVERGADERING De afdeling Leiden van het NW houdt op woensdag 27 april in het Anthoniusclubhuis aan de Mare 43 haar jaarvergade ring. Op de agenda staan onder meer de behandeling van de jaarstukken en bestuursverkiezingen. Ook zal de federatie- vorming van de Leidse afdelingen van het NW en NKV aan de orde worden gesteld, evenals het overleg dat met de gemeente is gevoerd. Over de prijzen van de Leidse nieuwbouwwoningen merkt het jaarverslag verder op, dat De Merenwijk te duur is gebleken voor de laagstbetaalden, die ge zien de sociale opbouw van de stad het leeuwendeel van de Leidse bevolking uitmaken. Het effect van de woningen in de Merenwijk op de oplossing van het Leidse woningprobleem is volgens het NW-Leiden dan ook minimaal te noemen. Bij de bebouwing van de Stevenshof zal voor een herhaling hiervan moeten worden gewaakt. „Hu ren beneden de 400 gulden zijn echter moeilijk haalbaar zelfs met zware subsidies van de overheid," stelt het NW naar aanleiding van een soortgelijke opmerking van wethouder Ver boom van volkshuisvesting. „Het bestuur concludeert hieruit dat de werknemers die niet meer dan het minimumloon ver dienen al bij voorbaat geen kans hebben in een moderne nieuwbouwwijk te wonen. Zij kunnen alleen gaan wonen in zwaar gesubsidieerde binnen stadswoningen en gerenoveerde woningen. Deze situatie kan ge zien worden als een soort socia le discriminatie," aldus het NW-Leiden. Het jaarverslag maakt zich ver der zorgen over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Lei den. Er wordt op gewezen, dat de laatste zes jaren door het vertrek van enkele grote bedrij ven (zoals Sijthoff, Rotogravure, „De Sleutels", Philips, Tokheim, de Grofsmederij en Menken) zo'n 2000 arbeidsplaatsen verlo ren rijn gegaan. Volgens het NW zou de gemeente Leiden echter alles in het werk stellen om nieuwe bedrijven in Leiden te laten vestigen. ^Bestemmingsplan «voor Vogelwijk ma DJ tegcLEIDEN De Vogelwijk krijgt ;senieen bestemmingsplan. De ugaraadscommissie voor ruimtelij- it, wke ordening ging gisteren ak- at e koord met het uittrekken van ize 160.000 gulden voor het opstellen Iran hiervan. Het werk zal worden staa uitbesteed aan het Delftse bu- iaat reau „OD 205", nu gebleken is mal dat de hoofdafdeling Stede- s e bouw van de dienst gemeente- ov werken over onvoldoende capa- ■g e citeit beschikt om alle verdere alle bestemmingsplannen gereed te keei maken. ov Dit is mede het gevolg van de e vf intensivering van de werkzaam- nist heden van deze afdeling in het kader van de aanpak van de aejs binnenstad. Na de Vogelwijk, pa;- waarvan het bestemmingsplan jenl in de eerste helft van dit jaar mo voltooid zal moeten rijn, zal ook ndb voor het Houtkwartier en Poel- j N geest en voor de wijken Mors- ngf district-oost en west op deze wij- i ot ze een bestemmingsplan worden ïoel opgesteld. Daarbij zal voor een mo grote participatie van de wijk bewoners en hun vertegenwoor- [ZE digers ruimte moeten zijn. LEIDEN Het Werktheater is waar schijnlijk de enige vormingstheater- groep, die haar voorstellingen geen dui delijke boodschap meegeeft. Gebrek aan daadwerkelijke ideologie wordt de groep wel verweten. Anderzijds toont het Werktheater van een probleem altijd het menselijk aspect; dat brengt een nuance ring met zich mee, die geen ideologie verdraagt. Ieder mens sterft op rijn manier en de begeleiding bij dat sterven moet aan ieder geval afzonderlijk worden aange past Dat leek het beeld, dat „Je moet er mee leren leven" gisteravond de meer dan 250 nauw bij stervensbegeleiding be trokkenen in het LAK toonde. Drie men senlevens op het eind, drie verschillende soorten sterven. Joop Admiraal raakt volkomen 'geiso- leerd in rijn onwetendheid hoe het er precies met hem voorstaat. Die" geïso leerdheid bereikt een crisissituatie, waar in hij elke suggestie van contact dat de buitenwereld hem wil geven, afwijst; ze rijn niet eerlijk tegen hem geweest. Helmert Woudenberg zal voordat hij sterft in ieder geval nog een paar dingen meemaken, die het leven waard maken het geleefd te hebben. Zoals het huwelijk van rijn liefste zoon. Het kost hem pijn, maar hij beleeft zijn eigen plezier aan de festiviteiten. Frank Groothoff wil de realiteit niet aan vaarden en droomt van een verloofde en een vakantie met haar. Eén ogenblik doorbreekt Helmert, een veel oudere man, rijn fantasiewereld. Dan gaat Hel mert mee met Franks gedachten; dat is voor Frank beter. Het Werktheater heeft in „Je moet er mee leren leven" sterk met contrasten ge werkt. In de eerste plaats, door de hele voorsteling heen, de tegenstelling tussen het sterven van Joop en dat van Helmert Een andere minder structureel, maar veel sterkere contrastwerking wordt veroor zaakt door het pal op elkaar zetten van dramatische scènes en meer humoristisch getinte delen. Als toeschouwer komt men daardoor bijna niet aan het huilen toe. Soms kwamen dingen, uitbarstingen, de dood, reacties te vroeg. Andere ogenblik ken zou je willen dat een scène net iets sneller ging, of een bepaalde zin er net iets beter uitkwam. Daartussenin staan enige magistraal gespeelde delen, vol rust en tegelijkertijd vol emotie. Maar dat rijn nu eenmaal de risico's en de verworven heden van het improvisatie-toneel dat het Werktheater maakt, zeker in de ontwik kelingsfase. Zoals ook die boodschap, die rit er nu eenmaal niet bij. Maar wel stof tot napraten en nadenken, hetgeen werd PAUL VAN DER PLANK Louise de Coligny krijgt lokalen Sumatrastraat LEIDEN De raadscommissie van de lokalennood. Nu de de- gezocht worden naar een ande- lokalenbehoefte van 57 lokalen, voor onderwijs behandelt vol- pendance van de scholenge- re mogelijkheid om lokalen vrij in de verschillende gebouwen gende week donderdag een meenschap in Leiderdorp na te krijgen. van de scholengemeenschap rijn voorstel om de Louise de Colig- een beschikking van staatsse- Hgt Louise de Coligny heeft per thans 45 lesruimten beschik- ny Scholengemeenschap de eer- cretaris De Jong (onderwijs) auffustu« van dit iaar tf)talp baar. Het college van burge- ste aanzet te geven ter leniging van de baan lijkt moest ijlings meester en wethouders stelt nu voor allereerst 5 lokalen ter be schikking te stellen van het ge meentelijk schoolgebouw aan de Sumatrastraat 199, waarmee een geldbedrag van 245.000 gul den is gemoeid. Aan de staatsse cretaris is intussen een voorstel gedaan inzake het ter beschik king stellen van nog 7 lokalen. ADVERTENTIE Anders Denken over Wonen Bij uitbreiding industrie LEIDEN De bewoners van de .Morsweg zijn verontrust door de plannen van de gemeente om aan de Leidse Betonmortelcentra- le toestemming te verlenen een centrale te bouwen op het leegstaande terrein van Wernink aan de Morsweg. In een brief aan het college van b en w wijzen de bewoners op de mogelijkheid dat de verkeersdruk op de Morsweg zal toenemen. „De situatie op dit moment is eigenlijk al ondraaglijk nu steeds meer zwaar bouw- en vrachtverkeer door de smalle Morsweg komt", aldus de bewoners in hun brief. „Bij de bouw van een betonmortelcentrale zal dit alleen maar erger worden. Een dergelij ke vergroting van de overlast (kunnen wij) niet accepteren". In plaats van toestemming te geven voor de bouw van een betonmor telcentrale op het terrein van Wernink zou de gemeente er volgens de bewoners beter aan doen maatregelen te nemen om de huidige overlast te beperken. „Te denken valt aan afsluiten van de Morsweg voor zwaar verkeer", aldus de bewoners. ,Dat had je gedroomd De Nieuwe Komedie brengt maandag 18 april bet stuk „Dat bad je gedroomd" in bet LAK-tbeater, een levend beeldro mannetje met veel kleur verpakt in een muzikale omlijsting. ,Dat bad je gedroomd" duurt een uur en gaat over de invloed van reclame, strip- en jeugdbladen, films en derge lijke op bet leven en de behoeften van 12 tot 15-jarigen. Het stuk is bedoel voor scholieren van bet lager- en middelbaar beroepsonderwijs, bet algemeen voortgezet on derwijs, de bezoekers van club- en buurthuizen en jeugdcen tra, maar steeds in de leeftijdsgroep van 12 (ot 15 jaar. Aanvang 20.15 uur. Prijzen: f 5, voor groepen f 3 per persoon. Beserveren bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Ko de kat Het Pantomime Theater Carrousel speelt op zondag 17 april het theaterstuk „Ko de Kat" in het LAK-theater. Het stuk is ontstaan uit improvisaties, over het wel en wee van een gemeenschap bestaande uit poezen en katers. Veel actie en gekke gebeurtenissen kenmerken het stuk waarin Ko de Kat de hoofdrol speelt Aanvang 15.00 uur. Jongh 'eurs Het collectief „Internationale Nieuwe Seine" brengt zater dag 16 april jongleurs vroeger en nu waaronder jonglerieën uit Mistero Buffoin bet LAK-tbeater. Aan de band van een aantal oude jonglerieën, waarvan er al enkele in de Mistero Buffo van de Nieuwe Scène te den waren en ook een paar hedendaagse monologen wordt een beeld opgehangen van wat theater in zijn meest eenvoudige vorm kan betekenen. Over de fundamentele keuze die elke jongleur door de eeuwen beeft gemaaktde ontevredenheid en de onrecht vaardigheid, die mensen ervaren, analyseren en langs de allegorie en bet gedramatiseerd verbaal naar bet publiek terugspelen om daardoor de tegenstellingen en de wantoe standen in de maatschappij scherper te stellen. Aanvang 20.15 uur. Koetshuis Het bij het Heerenlogement behorende Koetshuis zal moge lijk de functie krijgen van een koffiehuis. De raadscommis sies voor cultuur en voor stadsontwikkeling stemden gisteren in principe in met de uit het ambtelijk apparaat afkomstige suggestie de bestemming van het koetshuis los te koppelen van de restauratieplannen van het Heerenlogement ten be hoeve van een nieuwe vestiging van de Openbare Bibliotheek. Het Koetshuis lijkt een erg aantrekkelijke plaats voor een rustpunt waar thee en koffie gedronken kan worden omdat het centraal komt te liggen op een rustieke wandelroute van Nieuwe Rijn naar Oude Rijn via het Burchtcomplex Paaseieren Het ei staat weer centraal in de komende dagen. Voor al die kippevruchten is heel wat pluimvee in de weer geweest en vaak niet onder al te beste omstandigheden. Juist vanwege het feit dat ons pluimvee dezer dagen op volle toeren moet leggen om de vraag naar eieren bij te kunnen benen is bet de PPR die voor deze onderdrukte dierengroep de aandacht vraagt In een schrijven aan onze krant wijst de plaatselijk secretaresse van de PPR, mevrouw Volmer op de wantoestanden In de bio-industrie en dan met name die in de grote legbatterijen waarin de legkippen zitten samengeperst. Niet dat de PPR tegen bet eten van eieren is. Zij beeft echter een duidelijk alternatief, waarvan ze de brief aan onze redactie vergezeld deed gaan. „Gezien de prettige relatie die wij met u hebben, met groetjes en prettige paasdagen gewenst". Als vriendelijke attentie en bovendien de daad bij het woord gevoegd ontvingen wij van de PPR bet alternatief: een doosje scharreleieren, herkenbaar aan het oranje etiket: het ei van Columbus... Lord's Folks De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt eerste paas dag om elf uur een eucharistieviering in de parochiekerk aan de Herensingel. Thema van de viering is „nieuw (gej acht". Voorgangers zijn pastor P. de Ridder en pastor J. Severing.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3