Ambassadeurs met eisen bij Vorster deTijd HP erschrikkelijke evolgen van rotectionisme Breznjevs gezondheid laat te wensen over brieuen lezers Libanese leiders willen het leger laten ingrijpen de^&ENE Begrafenissen als bijverdienste van huurmoordenaars doe er wat aan IOST-TIMOR AAN )RDE OP GGI-GESPREK ïuro-communisten no gen meedoen Verkiezingsstrijd brandt los IITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG APRIL 1977 PAGINA 9 1977 sdeling waarschuwt: n een onzer verslaggevers) TERDAM Het aanal dozen in de Europese ge- tschap zou volgens Europa- nissaris ir. Henk Vredeling eens kunnen verdubbelen iet protectionisme weer de zal opsteken, zoals tijdens erkloosheidsgolf van de ja- 30 is gebeurd. Destijds was antwoord al rampzalig en en mentaliteit van „prijzen en de grenzen dicht" nog :hrikkelijker consequenties en, omdat de werkgelegen- in alle landen van de ge- ischap zo sterk afhankelijk n de export. redeling sprak gisteren zijn voor een terugkeer van tctionisme uit tijdens een lale, aan de EG gewijd con- van de Federatie Neder- ;e Vakbeweging (FNV). Hij tateerde, dat de negen EG- titvoering van e Martino ilitieke daad Van onze correspondent iPELS De 34-jarige Napo- jan Guido de Martino een jn van de ex-partijsecretaris de Italiaanse socialistische rtij is om politieke rede- 1 ontvoerd. De N.A.P., een treem linkse groepering, die h „gewapende proletarische len" noemt, heeft de verant- ordelijkheid voor de ontvoe- g opgeëist, maar het is niet .er of het wel werkelijk de iP is, die de ontvoering op iw heeft gezet. ontvoerde politicus woont t zijn in verwachting zijnde mw en twee kinderen van zes vijf jaar in een buitenwijk •ft Napels. is slechts een getuige van de [voering, een overbuurman naar buiten heeft gekeken, rt nadat hij verdachte gelui- n had gehoord. Hij heeft een !o met grote snelheid zien grijden. landen in economisch opzicht uit elkaar zijn gegroeid en dat knaagt aan de pijlers van het geen tot nu toe door de Europe se integratie is bereikt: de ge meenschappelijke landbouwpo litiek wordt bedreigd, het vrije verkeer van goederen binnen de EG en de gemeenschappelijke handelspolitiek, t.a.v. derde lan den zijn in gevaar. Men moet zich volgens Vredeling dan ook afvragen of de Europese ge meenschap wel in staat is haar poorten te openen voor landen als Griekenland, Portugal en Spanje, zo lang zij er niet in slaagt om intern orde op zaken te stellen. Dat de ministers van de ver schillende landen niet in staat zijn tot gezamenlijke besluiten te komen, is volgens Vredeling te wijten aan de vrees voor poli tieke moeilijkheden thuis. Daar om moet er bij de burgers in de gemeenschap meer begrip voor worden gewekt, dat natio nale oplossingen alleen op het eerste gezicht aantrekkelijk zijn, maar dat het meer dan waar schijnlijk is, dat de afzonderlij ke nationale maatregelen elkaar tegenwerken. Ook werkgevers en werknemers moeten nauwer bij het beleid worden betrok ken. Vredeling, die nu drie maanden deel uitmaakt van het dagelijks bestuur van de gemeenschap, verweet de EG dat ze in het verleden te veel streefde naar een allesomvattende Europese industriepolitiek en te weinig heeft gedaan aan de structuur van de sectoren. Het nieuwe dagelijks bestuur wil vooral een beleid ontwikke len voor de bedrijfstakken met de ernstigste structurele proble men. Nieuwe plannen voor bestrij ding van de werkloosheid in de gemeenschap zullen veel kosten, waarschuwde Vredeling, maar ze kunnen als investeringen worden beschouwd, die tot gro te "besparingen kunnen leiden bij de veertig miljard gulden aan werkloosheidsuitkeringen, die de lid-staten dit jaar betalen. R10 DE JANEIRO (Reuter) - Een lid van een bende huur moordenaars in Rio de Janei ro had als bijverdienste een begrafenisonderneming die begrafenissen verzorgde voor een aantrekkelijk tarief. Naldo Muniz de Araujo, in de onderwereld bekend als „de Sproetenkop", vertelde op een door de politie georganiseerde persconferentie dat hij en drie anderen door winkeliers in Rio de Janeiro waren gehuurd om berovers uit te schakelen. Het viertal werd onlangs gear resteerd op verdenking van een groot aantal onopgeloste moorden. „Sproetenkop" zei dat hij op een dag een grandioze inval" had gekregen om een goede bijverdienste te krijgen door een begrafenisonderneming op te richten die de uitvaart van de slachtoffers van de bende zou verzorgen. De onderne ming kreeg de naam „Maria Boodschap". „Ik ging op karwei en mijn werknemers bezochten de vol gende dag de nabestaanden van het slachtoffer om voor een aantrekkelijke prijs de be grafenis te regelen", aldus Mu niz de Araujo, die over een „zeer goed lopende zaak" sprak. „Sproetenkop" zei verder dat hij tot de „veiligheidsdienst" was toegetreden na zelf ver scheidene malen het slachtof fer van beroving te zijn ge weest toen hij nog buschauf feur w#s. De leider van de groep, Eloi Felipe da Silva, een voormali ge ondeapfficier, bijgenaamd „Chinees", zei: „Ik heb alleen maar geschoten. Het is God die (foodtIn zijn huis vond de politie een archief met krantenknipsels over negen tien moorden. De „Chinees" zei dat hij de bende had gevormd nadat zijn schoonouders, die een bakke rij hadden, bij een roofoverval waren doodgeschoten. Samen met „Sproetenkop" had hij de overvallers opgespoord en ge dood. 380 ontwikkelingsproiekten VASTENAKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeisi nr 162101864 POLITIEK IN NAMIBIË Sadat: Carter voor deelneming van PLO WASHINGTON (OPA) Presi- dent Sadat van Egypte gelooft dat deelneming van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie aan vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten door president Carter van het „aller grootste belang" wordt geacht. Sadat zei dit gisteren vóór zijn terugkeer naar Egypte uit Was hington. Volgens Sadat geeft Carter voorrang aan het nog dit jaar opnieuw bijeenroepen van de Geneefse vredesconferentie en houdt dat „automatisch" in dat een weg moet worden gevonden voor Palestijnse deelneming. (Van onze correspondent Victor Cohn) 1SHINGTON De leider van de Russische nmunistische partij, Leonid Breznjev is verre gezond. Hij veroudert zienderogen, heeft een iite hartafwijking benevens spraak- en bewe- igsmoeilijkheden. Ook zijn gehoor laat zeer te nsen over. hebben Amerikaanse artsen bekend gemaakt, lat Amerikaanse diplomaten en journalisten, Breznjev bij de Amerikaans-Russische ontwa- lingsbesprekingen geobserveerd hadden, tot ft schrik hadden bemerkt hoe slecht Breznjev lisponeerd was voor de besprekingen, die hij, Ir algemeen aangenomen wordt, ziet als de troning van zijn werk. Hij heeft voortdurend cardioloog in de buurt. Deze cardioloog is tevens onderminister van gezondheid en hoofd van de polikliniek van het Kremlin. Westerse waarnemers houden het niet voor onmo gelijk, dat Breznjev een pacemaker draagt Over de achtergronden van zijn spraak- en bewegings moeilijkheden lopen de speculaties uiteen; zij va riëren van een doorgestane lichte beroerte, via een hersentumor tot chronische kaakpijn, aangezien hij elf jaar geleden aan een kaakinfectie heeft geleden. Wat de Amerikaanse journalisten opgemerkt had den is, dat Breznjev niet reageerde op hun vragen. Pas later werd bekend dat hij die vragen gewoon niet gehoord had. Maar het is wel zo, dat hij af en toe een gehoorapparaatdraagt. KAAPSTAD (AFP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft vanmorgen de ambassadeurs van vijf grote westerse landen ontvangen (Cana da, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Fran krijk en West-Duitsland) die hem een nota hebben overhandigd waarin een andere politiek jegens Namibië (het voormalige Zuidwest-Afrika) wordt geëist. Namibië wordt door Zuid-Afrika beheerd op een wijze die niet voldoet aan de minimumei sen die de Verenigde Naties hebben gesteld: algemene verkiezingen onder VN-toezicht en te rugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit dit gebied. De vijf landen zijn met hun nota gekomen op het moment dat de Veiligheidsraad geen eenstemmig heid heeft kunnen bereiken over sancties tegen Zuid-Afrika, dat wordt beschuldigd van „onwetti ge aanwezigheid,, in Namibië en het voëren van de apartheidspolitiek. Maar Vorster zou, zo was de verwachting, de ambassadeurs wijzen op de conferentie van Windhoek waaraan elf ethnische groepen in Namibië deelnemen. De SWAPO, die door de VN wordt erkend als wettig vertegenwoor diger van het Namibische volk, heeft evenwel niet aan de conferentie kunnen deelnemen. In Windhoek is inmiddels overeenstemming be reikt over een ontwerp-grondwet en de vorming van een multi-raciaal overgangsbewind voor de periode tot de onafhankelijkheid, per 31 december 1978. De conferentie heeft niet voorzien in het houden van verkiezingen. Alleen de blanken zullen door middel van een referendum worden geraad pleegd. Verder is in Windhoek besloten dat Zuid- Afrika zijn troepenmacht in het land handhaafd. De stap van de vijf ambassadeurs wijst erop dat het westen de conferentiebesluiten van Windhoek niet accepteert Ada Stuyt briefschrijf ster uit Z..-Afrika JOHANNESBURG 6 april (AP) De 34-jarige Ada Stuyt, een Zuidafrikaanse huisvrouw van Nederland se afkomst is een campag ne begonnen tegen de „gif tige propaganda" die uit Nederland tegen haar gea dopteerde vaderland wordt gevoerd. Mevrouw Stuyt, die drie jaar geleden naar Zuid- Afrika emigreerde en van dit land zegt te houden stuurde 5.000 brieven met kritiek naar adressen die zij in Nederlandse telefoon boeken had gevonden. Het is haar antwoord op een actie van de commissie „van mens tot mens", een links georiënteerde groep in Nederland die 280.000 briefkaarten met propagan da naar blanke Zuidafrika nen had gestuurd. 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Doorgestoken kaart We hopen er niet op, maar we vrezen het wel: er komt na 25 mei een tweede kabinet Den UyL, hetzij met het CDA, hetzij met de VVD! Aantjes c.s. sturen rechtstreeks aan op het eerste. Den Uyl, politiek realist, voor zag reeds lang dat de vier „exa menopgaven" in deze kabinets periode niet kunnen worden uit gewerkt, maar wel in een vol gende indien dan de verhouding tussen confessionele en linkse ministers acht-acht+ bedraagt. Dat wil zeggen indien Den Uyl zelf, als het er in een stemming op aankomt, de doorslag kan geven. Deze constellatie streeft Den Uyl na. Tevens hoopt hij politieke winst te kunnen slaan uit een verkiezingsstrijd waarin de vier hervormingsvoorstellen centraal staan. In dit verband is het ook van belang erop te wijzen dat de PvdA de afgelopen tijd herhaal delijk samen met de WD tegen het CDA is opgetrokken (abor tus, pornografie/filmkeuring, de zaak Menten). Een en ander lijkt erg veel op doorgestoken kaart. Zij het niet door de heer Van Agt. Hij is te rechtschapen om partijpolitiek te bedrijven. Arafat in Moskou De Russische mi nister van buiten landse zaken Gro- miko (rechts) in ge zelschap van Jasir Arafat. die als hoofd van een dele gatie van de Pales tijnse bevrijdingsor ganisatie PLO mo menteel een bezoek brengt aan Moskou. ISTERDAM (ANP) Minister Pronk van ontwikkelingssamen- rking heeft op de IGGI-conferentie (de jaarlijkse conferentie i de landen, die gezamenlijk hulp verlenen aan Indonesië) de ik Oost-Timor en de behandeling van politieke gevangenen in lonesië aan de orde gesteld. heeft minister Pronk, die voorzitter van de IGGI-conferentie (5. na afloop van de cónferentie medegedeeld. Hij vertelde voorts, ook enkele andere landen dezelfde kwesties aan de orde hebben Held. Er is echter geen discussie over deze onderwerpen geweest, lus minister Pronk. lonesië heeft in deze IGGI-conferentie anderhalf miljard Ameri- anse dollar aan officiële ontwikkelingshulp voor het Indonesische grotingsjaar 1977/78 toegezegd gekregen. Dit is 100 miljoen dollar !er dan het bedrag van de officiële hulpverlening over 1976. ieners plegen zelfmoord ia Hafez' dood lIRO (AFP) Vijf Egyptische meisjes hebben zelfmoord ge- tegd na het overlijden van hun idool, de zanger Abdel Halim [fez. l-ee meisjes sprongen de dood tegemoet van het balkon van 'fez' flat. waar zij eerst de familie hadden gecondoleerd. Een der meisje stak zichzelf in brand, een leeftijdgenote sneed zich i polsslagaders door. Het vijfde meisje sprong van de negende rdieping, nadat ze op de tv een herdenkingsuitzending voor Hafez ld bekeken. begrafenis van Hafez, die op 48-jarige leeftijd aan een hersen- t»eding stierf, werd in Cairo bijgewoond door ongeveer 500.000 pnsen. Hafez' zoetgevooisde liedkunst was met name zeer geliefd j vrouwen. ASHINGTON (AFP) De Amerikaanse regering heeft ver- laard dat zij zich niet zal mengen in besluiten van Europese •geringen die zouden kunnen leiden tot deelneming van commu- Isten aan het landsbestuur. 'ezelfdertijd onderstreepte zij echter dat een overheersing van die egeringen door partijen die niet de democratische beginselen especteren van invloed zou kunnen zijn op de mogelijkheid van amenwerking van de Verenigde Staten met Europese landen in 'Westies van „vitaal belang". BEIROET (Rtr) De Libanese leiders over wegen ernstig geregelde troepen te zenden naar het zuidelijk grensgebied. Dit is van welingelichte kring in Beiroet vernomen. In het betrokken gebied woeden de felste ge vechten sedert afgelopen herfst. In de Liba nese hoofdstad hebben de gebeurtenissen ge leid tot spoedberaad op politiek en diploma tiek niveau. De felste gevechten concentreerden zich op het dorp Thaybe op 3 km van de grens met Israël. Volgens berichten uit dit gebied is deze plaats in handen van Palestijns-linkse troe pen. Ruim een week lang al is Thaybe het toneel van bittere strijd en gevechten van huis tot huis. Vermoeide falangistische militairen brachten na 48 uur bittere gevechten tegen Palestijnse commando's om Thaybe hun gewonden naar Israël. Zij gaven toe dat zij na een tegenaan val van Palestijnen uit Thaybe verdreven waren. Thaybe was een volgens hen een ruine en de Palestijnen hadden stellingen aan de rand van deze plaats betrokken. De Israëli's zeiden dat de falangisten ontmoedigd waren. Het is duidelijk uit de weekbla den van deze week af te lezen dat de verkiezingen dichterbij zijn dan je denkt. De Haagse Post noemt deze aflevering zelfs verkiezingsspeciaal nummer 1 en laat Wiegel scheef glimla chend op de cover prijken. Daar staat dan met koeien van letters bij: „De sprookjes van Viegel". In De Tijd een mverview met Ria Beckers, lijsttrekker van de PPR, die vindt dat de PvdA meer voor macht dan voor in houd kiest. In de Groene Am sterdammer doet PvdA-staatsse- cretaris N im Meijer zijn zegje over de al bijna weer vergeten kabinetscrisis. En juist uitgere kend op die pagina staat een advertentie van de PSP. In Vrij Nederland wordt gemij merd over de woede van Den Uyl. Elseviers Magazine laat Joop den Uyl in een pagina's lang interview zeggen dat hij van de macht houdt en Accent voert eveneens staatssecretaris Wim Meijer op, die Dinnen de PvdA een pijlsnelle carrière maakte zonder ellebogenwerk. Haagse Post: Veertien volle pa-, gina's verkiezingsspecial, waar in gesprekken met de WD-top, sieren deze week de Haagse Post. Het valt wel wat erg nega tief uit voor de WD, moet ge- In een reportage uit Polen wordt getracht het economisch mysterie na te gaan dat daar in '76 het nationale inkomen met 7,6 pet. en de industriële groei 10 pet. hoger nog dan in 1975, maar dat tegelijkertijd de men sen in de rii staan voor de levensmiddelenwinkels, War schau een vleesloze dag per week telt en de suiker op de bon Verder komt Vorster's persvrij heid aan de orde en wordt het werk van de onderwijzers door gelicht. Koot (van Bie) over de zomer tijd: „Daar heeft hogerhand in de nacht van zaterdag op zon dag, toen het pikkedonker was, ongevraagd met zijn poten aan zitten draaien, vooruit maar jon gens, zodat het thans 's och tends een uur later vroeger is en 's avonds een uur eerder laat". MSt&KRS Elsevier's Magazine gaat met het oog op de Pasen gericht, eens na hoe de kerk ervoor staat in 1977 en zegt dat de kerk een gemeenschap van martela ren aan het worden is. Bis schoppen worden gevangen ge zet, priesters gemarteld en ver moord, kerkelijk gehuwde leken verliezen hun baan en belanden in werkkampen, gedoopte kin deren worden van school ge stuurd. In de Oostbloklanden is dat zo, maar ook in Chili bij voorbeeld, waar de staat de macht heeft. Joop den Uyl over die macht: i „Macht is iets dat wordt aange wend. Macht sec bestaat niet Tot sluiting van Bloemenhove, of niet leveringen aan Chili, of niet, het verlagen of verhogen van de hulp aan ontwikkelings landen, of niet Ik ben niet tegen macht, dat zult u van mij niet horen. Integendeel, ik hou van de macht schrik er niet voor terug. Misschien is dat wel weer een draaierig antwoord, maar natuurlijk beleef ik er wel ple zier. Alleen, de keerzij van macht is verantwoordelijkheid". Vrij Nederland bekijkt de kwa liteit van de Spaanse vliegvel den en komt tot een harde con clusie: „Alleen als de maat schappijen en de touroperators niet langer tolereren dat een land-als Spanje blijft doormod deren met inferieure vliegvelden en slechte verkeersleidingen, maar in plaats daarvan zelf har de, concrete eisen stellen, wat de uitrusting van de vliegvelden betreft, wordt de kans op herha ling van de Jumbo-ramp klei ner. Om dat doel te bereiken zou een vliegveldvoycot zin heb ben". De strijd van de kleine scholen om hun leerlingental op te voe ren, krijgt eveneens de aan dacht die het verdient, evenals de grondspeculaties in de pro vincies, zoals in de purmer. Hoe vrij Portugal nu echt is, komt tot uitdrukking in de re portage die als veelzeggende ti tel meekreeg: „De Trotskisti sche spoken van Soares. Het rommelt daar bij de socialisten en de sociale en economische politiek van. Soares ontmoet steeds meer verzet". „Je moet niet het idee hebben dat we ons vier jaar lang met onbenulligheden hebben bezig gehouden en dat nu ineens op de valreep de structurele zaken worden tegengehouden", zegt staatssecretaris Meijer over de afgelopen vier jaar kabinet - Den Uyl en over de toekomstige „Ik denk dat een samenwerk ingsverband in een soort volks grond in Nederland niet krach tig en inhoudelijk geen homoge ne zaak zou worden en dat ui teindelijk de positie van links zou verzwakken". De koffiekoorts moet nog begin nen, zegt De Tijd. De koffieprijs zal de komende jaren zeker nog meer kunnen stijgen. Met de bestaande voorraden heeft men immers een tekort door het te genvallen van de oogst steeds kunnen opvangen. Nu die buf fervoorraden zijn geslonken breken de ware zwarte koffieja- ren aan. De KVP-er Hermes, onderwijs- specialist van die partij heeft een alternatief plan voor Van Kemenades middenschool. Hij onthult geen spiksplinternieuwe onderwijsvisie, maar die is wel van belang wanneer de meest serieus te nemen politieke te genspeler van de minister er een kort voor de verkiezingen mee Accent geeft deze week een overzicht van de Europese va kantievliegvelden. De conclusie luidt dat het een Gods wonder is dat zich niet veel rampen als die in Tenerife voordoen. Oud KLM-gezagvoerder Viruly geeft zijn mening over die ramp. Al even triest is een interview met professor Smalhout, hoogle raar in de anesthesiologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het is nog steeds huilen in het narcotiseursvak. Er zijn er ge woon te weinig. Smalhout gooit met dit interview, net als hij dat deed in 1972 met zijn inaugurele rede „De dood op tafel" weer eens de knuppel in het hoender hok. Waarom „Ik wil berei ken", zegt hij „dat er over fou ten en tekortkomingen in de medische wereld normaal kan worden gesproken. Net zo goed als ze normaal over een vliegtui gongeluk spreken en daarna gaan bekijken wat ze kunnen doen om een volgend te voorko- praten. Omdat die dode niet naamloos onder de grond ge schoven mag worden".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9