Collega's voltooien het werk van een vermoorde journalist *3brunelleschi onthult na 500 Lonk naar de zomer. In deze zwierig^ jurk. Met heel veel stroken. Van crêpe katoen. In zwart enécru. 125.- h> de zeshonderste verjaardag van alippo Brunelleschi, de architect un de koepel van de Santa-Maria di Sore katedraal in Florence, werd de ^rste theorie onthuld over het prin- rpe achter het koepel-ontwerp. Deze Uieorie werd ontwikkeld door Salva ge di Pasquale, een professor in de «^egepaste meetkunde. koepel, die soms gezien wordt als een overgang tussen Gotische en Re naissance architectuur vanwege haar constructie volgens het „boogprinci- pe", wordt geplaagd door grote scheu ren, zowel aan de buitenkant als aan de binnenkant. Deze scheuren werden steeds wijder en de verontruste Minis ter van Cultuur stelde daarom een commissie in die moest onderzoeken wat er gedaan kon worden om verder afbrokkelen te voorkomen. geheim, en de grote vraag vele onderzoekers, was Brunelleschi kans had ge- het boogprincipe, met de in wig-vorm om te dat ze vallen, toe passen op een achthoekige ouwvorm. Immers de opper- waarmee hij werkte omdat het een betrof, niet rond bij de meeste koepels die boogprincipe gebruiken, recht. ontdekkingen van di Pas- tonen aan dat Brunelle- niet alleen een begaafd was maar ook een leniale meetkundige. De „on regelmatigheden" zoals eerde re onderzoekers ze noemden, ttj>varen in feite heel precies be prekend door Brunelleschi. „Ik Sheb nooit kunnen geloven dat ïeen perfectionist als Brunelle- <?schi fouten zo laten insluipen" P zei Pasquale. 2 „Hij hield zijn werklieden heel GQ nauw in het oog, bijna elke [jj dag gedurende de 13 jaar dat O er aan de koepel zelf gewerkt O werd. De jaren daarvoor had hij geobsedeerd aan de plan- nen voor dit bouwwerk geze- [M v ten. De enige dagen waarvan i^i| we weten dat hij niet bij de S koepel doorbracht waren de dagen waarop hij zijn rivaal Lorenzo Ghiberti di Prato ging vernederen. Brunelleschi wil- de aan zijn werklieden laten q/ zien dat Ghiberti niets van zijn plannen begreep en dat Ghi- berti niet één bevel zou kun- )iste nen êeven als hij er niet zelf De gezette 46-jarige Napoli- H taan di Pasquale vertelde, bo- W ven in de in twee lagen ge- bouwde koepel, dat hij er van 9 ujt was gegaan dat Brunelle- ,f 9 schi gebruik had gemaakt van y de hoog ontwikkelde meetkun- de van zijn tijd. „Zijn grote ontdekking was dat dezelfde p principes die gebruikt worden in ronde koepels toegepast 9 I kunnen worden op koepels met rechte zijden zoals deze. j Uit zijn werk blijkt dat hij I wist dat er voor elke laag bak stenen wat men zou kunnen noemen een conus van krach ten vastgesteld kan worden. Dat wil zeggen een omgekeer de conus, waarvan de as sa menvalt met de as van de koepel zelf. Waar die omge keerde conus van krachten de acht zijden van de koepel snijdt wordt een boog ge vormd. „Als je goed kijkt dan zie je dat elke baksteen - en het lijkt er op dat Brunelleschi ook alle gietvormen ontwierp - langs zo'n boog ligt. Zodoende is geen enkele steen precies als de steen ernaast. De modellen die we nu aan het maken zijn moeten veel lijken op de mo dellen die Brunelleschi, nu meer dan 500 jaar geleden, zelf in het geheim maakte." Di Pasquale toont ook aan dat voor elke laag bakstenen een andere boog van toepassing is, waarbij de conus van elke opeenvolgende laag een wat hogere as heeft Dit alles ver klaart waarom aan de basis van de koepel de bogen platter zijn dan de dieper-gelegen bo gen. Dit valt duidelijk te zien wanneer men binnen de koe pel omhoog klimt Dat de bak stenen het patroon van visgra ten volgen, en zo een „ribben kast" vormen, komt omdat volgens di Pasquale de mees- ter-werklieden op een gegeven moment de fouten van hun leerjongens moesten corrige ren. „Er zal hier nog wel over ge discussieerd worden, maar het lijkt me dat we heel wat dich ter gekomen zijn bij de onthul ling van het geheim van Bru nelleschi," was het commen taar van Franco Oamarlinghi, de raadsman die verantwoor delijk is voor de monumenten van Florence en die voorzitter was van het laatste debat over de koepel. Di Pasquale werd hartelijk gefeliciteerd voor zijn ontdekking door andere professoren in Florence. Maar di Pasquale wist al evenmin als zijn collega's waarom de scheuren in de koepel alsmaar wijder worden, in plaats van te verwijden en dan weer te vernauwen, zoals vroeger het geval was. Hoewel er geen direct gevaar voor instorten bestaat, heeft de overleving van de koepel al heel wat mensen kopzorgen bezorgd. Al meer dan 400 jaar want in 1492 werd de 110 me ter hoge koepel, het symbool voor de Tascaanse hoofdstad,' voor het eerst getroffen door bliksem. Dat was precies 20 jaar nadat de lantaarn boven op de koepel afgemaakt was. Een derde van de koepel werd verwoest, die sindsdien nog zestien maal door bliksem ge troffen zou worden, tweemaal nadat in 1859 bliksemafleiders geplaatst werden. Al in april 1561 werd er in een rapport gewaarschuwd dat de pogingen om scheuren te dich ten gefaald hadden en dat de „scheuren nog steeds open zijn Verdere rapporten volgden en op 6 december 1695 wees de opzichter van de Opera, del Duome, de instantie die ver antwoordelijk was voor repa raties aan de kathedraal, op de twee scheuren die nu nog het meest zorgwekkend zijn. De toerist ziet alleen de scheu ren aan de binnenkant. De grootste hiervan ligt tussen het Jezus figuur en de angstaanja gende scene in de hel. Di Pas quale vindt echter dat de meest ernstige scheuren er gens anders liggen, bijvoor beeld de scheuren in de bui tenste koepel, die nu groot ge noeg zijn om je hand er door te steken. Tussen de 17de en de 20ste eeuw werd er niet gerestaureerd aan de koepel, of zelfs maar een onderzoek verricht Onder Mussolini plaatste Prof. Guido Alfani in strumenten in de koepel waar mee veranderingen in de scheuren gemeten konden worden, en de invloed van het verkeer, vooral van de trams, nagegaan kon worden. Alfani toonde aan dat het verkeer nadelig was voor de koepel. Hoewel die waarschuwing al in 1935 gemaakt werd, kondig de Inspecteur der Monumen ten van Florence pas in juli van het vorig jaar aan dat gezien „er zelfs sinds 1940 meer kwetsingen te zien zijn - het voorzichtig geacht wordt dat, in afwachting van verdere studies van de koepel, het zwaar ver keer langs de Dom voorlopig stopgezet wordt." Deze aanbeveling werd onmid dellijk van kracht, maar men is nog niet uitgepraat over de oorzaak over het vergaande scheuren van de koepel: het verkeer, temperatuursschom- melingen, of veranderingen in de bodem door voortgaande drainage. Een gedetailleerde studie in het maandblad voor architecten Casabella sugge reert dat al deze samenvallen de factoren nog eens verer gerd worden door het ouder worden van het materiaal, door aardbevingen zoals die in Friuli afgelopen zomer, door archeologische en wegenbouw- werkzaamheden in de buurt, en door de overstroming van de Arno in 1966. Hoeveel scha de de overstroming de kathe draal aandeed is niet bekend, maar Brunelleschi zelf leed er wel onder De discussies over de overle ving van de koepel worden belangrijker geacht dan de ge sprekken over voorkoming van een nieuwe overstroming van de Arno. Maar juist omdat er zoveel onzekerheid heerst over de oorzaak van de scheu ren hebben busmaatschappij en, winkeleigenaars toeristen- bureau's en andere veel argu menten tegen een nog dieper gaande verandering in het da gelijks leven van Florence. Di Pasquala zelf zegt niet zeker te weten of zijn theorie zal leiden tot de ontdekking van de meest dreigende negatieve invloed op de koepel. Niette min hoopt hij over zes maan den een complete structuura nalyse van dit meesterwerk klaar te hebben. Voorlopig mogen vrachtwa gens en auto's dus niet in de buurt komen van de koepel, die 500 jaar lang het hart van de stad was. Maar de oranje bussen mogen wel nog over de Piazza del Duomo rondrijden. Brunelleschi, of althans zijn standbeeld, kijkt vanuit dit plein op naar de koepel. Maar ook hij staat, evenals zijn meesterwerk, in de steigers die hij zijn leven lang veracht had. (Copyright The Guardian) De Dom van Florence Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Patricia dr. v. P. H. J. M. Eerden en H. E. W. v. Vuuren, Caroline E.C. dr v. L. J. Holthausen en E. T. v. Duyn, Nata- SPEURTOCHT NAAR MISDAAD IN ARIZONA (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON'— Don Bolles was 47 jaar toen hij st erf. Zijn dood, op juni jni 1976, was het gevolg van explosie explozie van zes staven dyna miet onder zijn auto. Het was een wonder dat hij, na amputatie van zijn beide benen en een arm, nog elf dagen na de explosie leefde, voordat hij de geest gaf. Don Bolles, verslaggever van het dagblad Arizona Republic, had een kruistocht gevoerd tegen corruptie en georganiseerde mis daad in de staat Arizona. Drie dozijn collega's van Don Bolles, onder wie de beste speurneuzen in de Amerikaanse journalistiek, hebben zes maanden in Arizona gewerkt in een poging het werk van Don Bolles af te maken en hun oogst is een mozaïek van misdadige activiteit onder de hete zon van deze zuidwestelijke Amerikaanse staat. De 36 verslaggevers constateerden dat de mafia of de georganiseerde onderwereld in Amerika een grootscheepse invasie had ondernomen in de ui terst snel groeiende staat Arizona. Alleen al in de steden Phoenix en Tucson hebben zich 171 beken de gangsters gevestigd, verreweg de meesten in de afgelopen tien jaar. De voornaamste bezighe den van deze nieuwkomers in de staat zijn de organisatie van prostitutie, illegale speelgelegenhe- den en de smokkel van drugs. Arizona is de voornaamste invalspoort voor narcotica in de Ver enigde Staten en Mexico heeft de plaats van Turkije ingenomen als de voornaamste bron van heroine voor Amerikaanse gebruikers. De gang sters konden in Arizona hun gang gaan dankzij onbekwame officieren van justitie en de uitkerin gen van grote sommen in steekpenningen. Toen Don Bolles op 2 juni van het vorig jaar voorover in een plas bloed naast zijn auto lag op een parkeerplaats in Phoenix, hoorden ijlings toeges nelde voorbijgangers hem drie woorden uitbren gen: „Mafia", „Emprise" en „John Adamson". Na de explosie vond de politie op het bureau van Don Bolles een notitie, waarin de verslaggever had neergeschreven dat hij die dag met John Adamson zou gaan praten. Adamson, onmiddellijk hoofdver dachte in de aanslag op Bolles, hoorde in de radio-nieuwsuitzending dat hij door de politie werd gezocht. Adamson scheen aanvankelijk te denken dat er onvoldoende bewijzen voor de moord op Don Bolles tegen hem konden worden aangevoerd. Na een belofte van de openbare aan klager dat hij kon rekenen op een straf van ruim twintig jaar in plaats van levenslang indien hij open kaart zou spelen, zei Adamson dat een zekere Max Dunlap hem de opdracht voor de moord op Bolles had gegeven ten behoeve van de schatrijke, 70-jarige ondernemer Kemper Marley, die zich op Bolles wilde wreken. Adsamson verklaarde dat Marley's vertegenwoor diger, Dunlap, hem had gecontracteerd voor drie moorden, waarvoor hij een honorarium van 50.000 dollar zou ontvangen. Hij had Bolles op 2 juni 1976 naar het Clarendon hotel in Phoenix gelokt met de belofte, dat hij hem onthullingen zou doen over een corrupte handel in grond, waarbij promi nente politieke figuren zouden zijn betrokken. Max Dunlap en Jimmy'Robinson, een vriend van Adamson die van de moordaanslag wist, moeten binnen af zienlijke tijd terechtstaan. Dunlap wordt verdedigd door een befaamd strafpleiter Percy Foreman, die James Earl Ray, de moordenaar van Martin Luther King en Jack Ruby, de man die Lee Harvey Oswald neerschoot na de moord op John Kennedy, verdedigde. Tegen Kemper Marley zijn er volgens de openbare aanklager onvoldoen de bewijzen aan te voeren. Marley is een zeer machtig man in Arizona. Hij bezit tienduizenden stuks vee, enorme stukken vee, enorme stukken grond en een van zijn onderne mingen heeft een vaste greep op de handel in sterke drank in Arizona. Marley wilde vorig jaar dolgraag lid worden van een commissie van toe zicht op de honden- en paardenraces in de staat Arizona. Dat viel samen met pogingen om een monopolie op de racebanen te doorbreken dat in handen was van de in Buffalo (New York gevestigde onderne ming „Emprise" en een rijke familie in Arizona. De commissie waar Marley zitting in wilde hebben. zou die hervorming kunnen blokkeren. Bolles pu bliceerde een slordigheid in het leven van Marley (hij zou in 1924 de staat hebben opgelicht) en dat kostte deze de zetel in de commissie. De in zijn trots diep gekwetste Marley zou, althans volgens het relaas van John Adamson, toen besloten heb ben om Bolles uit de weg te laten ruimen. De 36 journalisten die naar Arizona waren gereisd om het werk van Don Bolles te voltooien, schon ken speciale aandacht aan senator Barry Goldwa- ter (die in 1974 kandidaat voor het presidentschap was) en zijn broer Robert, die volgens het recente speurwerk, vriendschappelijke betrekkingen zou den onderhouden met gangsters. De beschuldigin gen aan het adres van de gebroeders Goldwater waren aan de zwakke kant, maar tegen de voorzit ter van de republikeinse partij in Arizona, Harry Rosenzweig, kon zwaarder geschut in stelling wor den gebracht. Hij zou prostituees hebben laten opdraven in appartementen in Phoenix en er de clientele voor hebben aangetrokken. Barry Gold water dreigde met het „grootste smaadproces in de geschiedenis" toen, in een groot aantal Ameri kaanse bladen, de eerste aflevering was gepubli ceerd van een serie van 23 artikelen over de corruptie in Phoenix. Hij daagde Robert Greene, die de collectieve journalistieke operatie in Arizo na leidde, uit om met de naam van een in de staat Arizona wonende gangster voor de dag te komen. Greene verschafte onmiddellijk de naam van Joe Bonnano, die in Tucson woont en hij voegde er aan toe dat hij er nog 199 meer kon noemen. De Arizona Republic, de krant waarvoor Don Bolles werkte, toen zes staven dynamiet onder zijn auto explodeerden, publiceert de verhalen van de groep van 36 niet en andere bladen nemen er stukken uit die op hun juistheid kunnen worden gecontro leerd. Sommige denkers in het vak vragen zich af of het wel juist is om de dood van een collega te wreken met drie dozijn nieuwsjagers, die geen steen onberoerd hebben gelaten om de corruptie van Arizona uit de diepen. Maar de 36 collega's van Don Bolles dachten er anders over. Zij vonden dat zijn werk moest worden voltooid. APRIL IDERDAG 7 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7