Leiden en ZLC naar „Morskwartier II" X Politiesterrit zet Leiden op z'n kop MET INGANG VAN HET SEIZOEN 1978-79 PORION Boeiend concert Mary Stanton met voorjaars-voordeel voorde snelle beslissers1 „PAX CHRIST!" KINDERHULP ZOEKT PLEEGGEZINNEN Maj orettenconcours heeft subsidie nodig DONDERDAG 7 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 w Van onze sportredactie LEIDEN Leiden en ZLC zijn, zoals verwacht, de twee Leidse voetbalverenigingen die zich in het tweede gedeel te van het Morskwartier gaan vestigen. De Leidse zaterdag- af del ingsvereniging zal op „Mors II" de beschikking krij gen over vier velden; ZLC zal twee terreinen volledig gaan benutten, terwijl één terrein gedeeltelijk zal worden be speeld. In het plan van de Leidse Sportstichting is te vens de mogelijkheid openge laten voor een andere vereni ging om (gedeeltelijk) op zon dag op de Mors te opereren. „Maar we zullen die desbetref fende club niet vragen ook naar de Mors te verhuizen", stelde Sportstichtingvoorzitter Piet Biegstraaten gistermid dag. „We kunnen een kleinere club nu niet vragen naar het Morskwartier te vertrekken, als we er van overtuigd zijn dat diezelfde vereniging bin nen vijf of tien jaar dan op nieuw zal moeten verhuizen". Het lag overigens al lang in de verwachting dat Leiden en ZLC het seizoen '78-'79 op de „Mors" zouden gaan spelen. Tijdens een in december ge houden hoorzitting bleek al dat deze twee voetbalvereni gingen als enige vrijwel zon der behoud de huidige accom modaties zouden willen verrui len voor het nieuwe complex. Zeker voor Leiden een uit komst. Voorzitter Geenjaar: „We spelen nu al vijfentwintig jaar „tijdelijk" op Pomona Het is duidelijk dat wij als vereni ging nu ook wel eens zeker heid willen hebben". Dat ook ZLC zich vrijwillig bereid heeft verklaard de ac commodatie aan de Boshuizer- kade te verlaten, kwam voor de Leidse Sportstichting bij zonder goed uit. In verband met het nieuw aan de Vijfmei- laan te bouwen zwembad, moet het verharde oefenveld aldaar worden verplaatst. Een veld dat nu aan de Boshuizer- kade zelf kan worden ge creëerd. Niet op het terrein van ZLC, maar op dat van Leidse Boys. Biegstraaten: „Leidse Boys liet weten graag het terrein van ZLC over te willen nemen. Voor ons lever de dat geen problemen op. Ook al niet omdat het veld van Leidse Boys centraal ligt op het complex aan de Boshuizer- kade, waardoor de trainings- - 4,. - - accommodatie dus ook weer eenvoudiger te bereiken is voor de resterende verenigin gen". Leiden en ZLC zullen in on derling overleg ot een „verde ling" van het complex vier terreinen plus een verhard oe fenveld van 50 bij 80 meter moeten komen. De mogelijk heid bestaat ook dat de clubs, die samen één aannemer in de arm zullen nemen, besluiten om te komen tot een hoofd- veld. In verband met een even tuele tribune lijkt dat beide besturen wel aantrekkelijk. Geenjaar: „Maar officieel we ten we nog niet wat het gaat worden. Zowel ZLC als wij hebben deze week een be stuursvergadering en volgende week zullen we dan om tafel gaan zitten om alle zaken eens netjes op een rijtje te zetten. De wil tot samenwerking is overigens bij beide verenigin gen beslist aanwezig". Over de toekomst van Pomo na op zondagen overigens bespeeld door ASC maakt de Leidse Sportstichting zich op dit moment nog geen zor gen. „Als het over anderhalf jaar nog tot beschikking van de Leidse sportwereld blijft, blijven we die accommodatie natuurlijk gewoon gebrui ken", stelt Biegstraaten een voudig. „Maar op dit moment weet niemand nog wat er met die grond gaat gebeuren. Dus is alles wat we er nu over zeggen gewoon voorbarig...." -- mm tas «-A .1;; - Het terrein naast Morskwartier I waar ZLC en Leiden in het seizoen '78-79 hun wedstrijden zullen gaan spelen. Rembrandt" opnieuw de sterkste LEIDEN Ook dit jaar bleek de Rembrandt Scholengemeen schap de sterkste te zijn tijdens het Leidse schoolvoetbaltoer- nooi. Zowel bij de B- als bij de C-junioren werd de titel binnen gehaald. Bij de A-junioren ging de zege naar de Detailhandel school. Al moet bij deze zege wel worden opgemerkt dat het Rembrandt zijn titel niet kon verdedigen vanwege schoolten- tamens. De Detailhandelschool klopte de Leidse School voor MEAO met 1—0. Door een fout van doelman Hans Bokman wist John Garsman eenvoudig te scoren. Bij de basisscholen be schikte de Karei Doorman- school over de de meeste capa citeiten. In de finale werd een 1—0 overwinning geboekt op de Koningin Julianaschool. Uitslagen: A-junioren: 1 Detail handelschool; 2 Leidse School voor MEAO. B-junioren: 1. Rembrandt S.G.; 2 Don Bosco; 3 L T. S. Haagweg. C-junioren: 1 Rembrandt S.G.; 2 Agnes S.G.; 3 Louise de Coligny S.G. Basisscholen: 1 Karei Door- manschool; 2 Kon. Juliana school; 3 Telderskadeschool; 4 St Aloysiusschool. ADVERTENTIE Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten als binnen o m. houtrot her stellen. betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloeren. Afdichten lek balkon, goot. scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen keramiek, antiek. Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder deksel van pot en emmer idviesblad over (opneembaar) an plavuizen op houten vloer chrijf producent Fijnzand bv. m, 035-47547 (4 lijnen). LEIDEN De sonata para piano, die de Amerikaanse pianiste Mary Stanton gisteravond liet horen in de kapelzaal van het K&O-gebouw was een belevenis van de eerste orde. Het was moderne muziek van de in Nederland nog maar zelden uitgevoerde Zuid-Amerikaan Ginastera. Krachtig spelend, met een enorme techniek, virtuoos in het „ruvido ed ostinato", en muzikaal in het adagio, wist Mary Stanton de zaal van het begin tot het eind ademloos geboeid te houden. Vooral de exotische toon die zij wist te treffen in bet tweede deel, dat de zeldzame titel „presto mistenoso" droeg, was onovertroffen. De muziek van Ginastera had kennelijk de voorkeur van de Amerikaanse. Bovendien leende deze muziek zich voortreffelijk voor de baldadige en gepassioneerde stijl, waarover zij beschikt Het is een mengeling van speelsheid en geweld, vaak ontaardend in slordigheid en grofheid. Bij het Zuid-Amerikaanse temperament van Ginastera viel dit in goede aarde, maar bij de andere composi ties die op het programma stonden was het effect vaak minder gelukkig. Vooral in de sonate in c-klein van Ludwig van Beethoven, opus 111, keken wij vergeefs uit naar een genuanceerde toon, een muzikale interpretatie. Techniek maakt op een luisteraar bij Bee thoven geen enkele indruk meer, hoe jammer dat ook is voor een pianist die maandenlang op z!o'n vreselijk moeilijke sonate moet oefenen: dat gras is hem allang door de verfijnde grammofoonpla ten-industrie voor de voeten weggemaaid. Het soort flair waar Mary Stanton over beschikt, is voor een Beethoven-sonate uit den boze, terwijl het van Ginastera juist een onvergetelijke gebeurtenis maakte. Ton Harmsen Middeleeuws kerkdrama herleefde in Pieterskerk LEIDEN Een zeer gemêleerd publiek liet zich gisteravond door The School of Orpheus terugvoeren niar wat mis schien de wortels zijn geweest van het Westeuropees theater. Studenten dramaturgie, musi cologie, theologie, of Neder lands, geïnteresseerden in mu ziek of drama, of gewoon men sen die iets van het paasgebeu- ren wilden meemaken, aan schouwden de .Planctus Ma- riae' (de klacht van Maria) en de .Visitatio Sepulchri' (het be zoek aan het graf); twee Midde leeuwse kerkdrama's, waarvan de ,Quem queritis'-troop vol gens sommige theoretici het be gin van het toneel in West-Eu ropa is geweest Andere bewe ren evenwel, dat met die troop de al eeuwenlang op markten optredende jongleurs de kerk ln worden gehaald, hetgeen eerder wijst op een sanctioneren van het bestaande theater. Van zo'n kerkdrama mag men wat betreft de handeling op het toneel niet te veel verwachten. Het is statisch drama met veel, gezongen tekst, en weinig, gesti leerd gebaar. De handelingen zelf zijn plechtig en sacraal, vol symbolitieke betekenis. De te zingen partijen blijven binnen de mogelijkheden, die ieder mens zijn meegegeven. Ze zijn functie gericht en eenvoudig. De in toneel geïnteresseerde kan in principe al tevreden zijn eens zo'n kerkspel te mogen aan schouwen. Wat dit betreft is het een goed initiatief van The School of Orpheus. Enig be zwaar zou men kunnen maken tegen de iets te grote pathetiek en opsmuk, die ook deze voor stelling nog had. Grotere sober heid had misschien een sterkere indruk gemaakt. De danseres, die Middeleeuws ballet opvoer de, was in ieder geval geheel niet op haar plaats. Toch bleven de „Palanctus Ma- riae' en de .Visitatio Sepulchri' een boeiende ervaring. Al was het maar om te kunnen zien hoe eenvoudig het begin van ons toneel is geweest. En tegelijker tijd hoe functioneel en welk een innerlijke kracht ervan uit gaat Naar die zaken is het toneel van nu vaak op zoek. Paul van der Plank/Paula Koning LEIDEN Over ruim een maand krijgt Leiden een voor proefje te verwerken van het tourspectakel dat de gemoede ren in 1978 wel volop zal bezig houden: van 11 tot 14 mei kan de sleutelstad een „generale re petitie" meemaken van een an der internationaal evenement: de „politiesterrit", een soort rally van en voor politie-ambte- naren uit alle windstreken, die Leiden als finish zal hebben. Een groep van zes Leidse poli- tie-ambtenaren is al twee jaar bezig geweest de 31-ste interna tionale politiesterrit naar Leiden te krijgen, en deze inspanning is eindelijk beloond. De Leidse Politie Sport Vereniging krijgt dit evenement nu aangeboden als geschenk vanwege haar vijf tig jarig bestaan. De politiester rit komt voor de tweede keer in haar geschiedenis naar Neder land: in de vijftiger jaren had deze politierally al eens het Noord-Hollandse Zandvoort als finish. De finish van de rally zelf, waaraan zo'n 1000 politiemen sen uit de Beneluxlanden, Fran krijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Engeland en Schotland meedoen vormt het startschot van een ware happening die de sleutelstad de dagen daarna op z'n kop gaat zetten. De sterrit start op 10 mei en de deelnemers dienen via een aan tal plaatsen waarvan de eerste letters het woord „LEIDEN" vormen deze stad- te bereiken. Daarbij wordt gewerkt volgens het systeem van het gezelschap- spel Scrabble. De plaatsen waarvan de beginletters het woord Leiden vormen mogen niet meer dan tien letters tellen, VAN 11 TOT 14 MEI maar elke letter krijgt net als bij Scrabble een bepaald aantal punten waarbij het behalen van de meeste punten uiteraard ie ders doel is. Middels stempels die de deelnemers op de ge meentehuizen of politiebureaus in de betrokken steden en dor pen moeten halen kan worden bezien of het spel eerlijk is ge speeld. Wanneer de rallyrijders de stadsgrenzen hebben overschre den staat hen op de terreinen rond de Groenoordhallen aller eerst een vlaggenparade te wachten. Het internationale gezelschap zal hier welkom worden geheten door burgemeester Vis van Lei den en mogelijk de commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land. De Groenoordhallen vor men ook de andere dagen van het internationale bezoek het to neel van de politiehappening. Donderdag 12 mei is dat een geleerdencongres, en nadat het gezelschap enkele touristische trekpleisters in de omgeving heeft bezocht (Madurodam, Ka- gerplassen, Keukenhof) wordt er donderdagavond voor het Leidse publiek een taptoe ge- ADVERTENTIE Nieuwe woonplannen? Voer ze uit op onze paasshow! Openingstijden: 2e Paasdag van 10 tot lfuwt- INTERMEUBEL VANDERKLUGTBV Bn. Tel. 071.131646/131147/1318 intermeubel l houden, waaraan zal worden deelgenomen door de Rijn mondband, Jubal uit Dordrecht, K. en G. uit Leiden, de Shell- harmonieband en het trompette- corps van de cavalerie. Als klapstuk wordt er die avond ook een demonstratie gegeven van stuntwerk op motoren door 18 motorrijders van het politie corps uit het Westduitse Kassei. De toegangsprijs voor deze hap pening bedraagt 5 gulden. Behendigheid Vrijdag worden de verschillen de deelnemers op hun behendig heid getest in de test die bij de politie gebruikt wordt in de voortgezette rijopleiding en 's middags mogen de deelnemende agenten hun kunnen tonen als zijn in eigen uniform op het Leidse binnenstadsverkeer wor den losgelaten. Ieder moet dan maar zien hoe hij met zijn eigen charme of stijfheid het Leidse verkeer in goede banen leidt en dit soort gebeurtenissen geeft nog al eens wat reden tot open baar vermaak. Zo ontstonden bij dit onderdeel in het Franse St. Etienne, waar vorig jaar de politiesterrit werd gehouden, bij dit gebeuren heel wat files- De internationale politiehappe ning wordt zaterdag afgesloten met een corso door het stads centrum met als middelpunt de Breestraat. Dan zullen de deel nemende wagens en bestuur ders voor de laatste maal hun beste beentje voor zetten. Voor inkoopsprijs kunnen zij bij de Rijnsburgse Flora de nodige bloemen aanschaffen, waarmee de wagens getooid kunnen wor den, te midden van wat de deel nemers al zo aan typische land- symbolen meenemen: het Berli ner Beertje, de Zwitserse koe bellen en meer van dit fraais. Een deskundige jury rest dan de taak het grote aantal prijzen aan de verschillende equipes uit te reiken, waarbij er legpennin gen en bekers te verdelen zijn van de Commissaris van de Ko ningin, de Marechaussee, het Leids gemeentebestuur en de bronzen erepenning van Hare Majesteit de Koningin. En dan maar hopen dat, zoals de Leidse politiecommissaris H. W. van Voorden ook in een voorwoord in het programmaboekje de deelnemers toewenst, dat met deze sterrit de politiële zorgen wat vergeten zullen kunnen worden en men aan het einde eensgezind zal kunnen zeggen: „Sterrit 1977 in Leiden, een evenement om nooit te verge ten..." De Leidse coun tryroekgroep „Hail" treedt op vrijdag 8 april op in het Leidse Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. .Jiail" bestaat nu ongeveer een jaar en speelt uitsluitend eigen nummers. Hun muziek kan omschreven worden als een combinatie van countryrock en ballades. De bezetting van de groep is als volgt: Som Tan, gitaar en zang; Ed Hüpscber, gitaar en zang; Coen Jansen, fluit en gitaar; Paul Olstborn, basgitaar; Fred Mel ai, drums. Verder zal op de avond een film worden vertoond met the Fairport Convention en Matthews Southern Comfort De avond begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 2,50 voor leden en f 3,50 voor niet-leden. „Son of a Gun Het Sidewalk Theatre brengt op donderdag 14 april de feministische theaterstrip „Son of a Gun" in het LAK-theater. De theaterstrip speelt in de jaren zestig en handelt over het leven van Brenda Stanton. Ze komt in beeld vanaf het moment, waarop zij als onaangepast scholiere bij de psychia ter belandt. Deze stelt vast dat zij met haar kwajongensstre ken eigenlijk tegemoet wil komen aan haar vader, die liever een zoon had gewild. Die vader heeft in haar zijn wild-west- manie geprojecteerd en haar „Son of a Gun" genoemd. Tegen de achtergrond van de protestbeweging van de jaren zestig groeit de geschiedenis van Brenda uit tot een verhaal over homoseksualiteit en feminisme. De voorstelling eindigt met een duidelijk protest tegen de onderdrukking van de vrouw. Aanvang 20.15 uur. Schoonheids-avond In de Stadsgehoorzaal vindt dinsdagavond om 8 uur een happening plaats die in de vorm van een „beauty"-avond zal worden gegoten. Dat wordt derhalve een avond die rond de schoonheid draait. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de club „Pour vous madame". Het gezelschap „Voor u, mevrouw" weet zich daarbij verzekerd van de medewerk ing van enkele bedrijven die zich aan de schoonheid van u, mevrouw, alles gelegen laten liggen, namelijk parfumerie Van der Zalm te AlphenTparfumerie Tom Westen in Leiden, parfumerie Alexander te Noordwijk en damesmodezaak Moda Lise, Leiden. Op deze „beauty"-avond zal ondermeer een modeshow te zien zijn. Kaarten voor deze avond lieden van de club betalen drie rijksdaalders, niet-leden en introdu- cees mogen voor twaalfeneenhalve gulden naar binnenzijn verkrijgbaar aan bovengenoemde adressen. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt m de maand april twee openbare lezingen. Op dinsdag 12 april wordt een lezing gehouden met als titel „Wereldontvluchting - Wereldvervol- making - Wereldonthechting". Op dinsdag 26 april wordt een bijeenkomst gehouden met als onderwerp „Zwaartekracht en Bevrijding". Beide avonden worden gehouden in 'tRaedt- huys. Nieuwe Rijn 19 in Leide en beginnen om 20.00 uur. Sempre Avanti Het christelijke muziek- en toneelgezelschap „Sempre Avan ti" brengt op dinsdag 26 april in bet Rijnlands Lyceum in Oegstgeest een muzikale show. Op het programma staan vele bekende melodieën, zoals Anchors A weigh, Wunderbar, Cent mille chansons, My way etc. Voor een kleurrijk uiterlijk zorgen de 200 kostuums. Als solisten zullen Tiny Arnoldus, Corry van Dorp, Netty Koelewijn, Jannie Vissers, Joop van der Voord en Jan de Vries optreden. De presentatie is in handen van Herman Blom. Aanvang 20.00 uur, maar de zaal is reeds geopend vanaf 19.15 uur. De toegangsprijs bedraagt 6 gulden. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij Servaas Muziekhandel, Koornburg- steeg 5. bij het secretariaat, H Chaudrcn, Witte Singel 67, allen in Leiden, tevens bij C. der Kaaij, Rijnzichtweg 26 in Oegstgeest, en verder bij C. de Haas, Jaagpad 35 en W. van Ark, Eikenlaan 13, beiden in Leiderdorp. Tenslotte zijn er ook nog kaarten bij de leden en aan de zaal verkrijgbaar. Er is geen plaatsbespreking. LEIDEN De organisatie „Pax Christi Kinderhulp" heeft dringend behoefte aan pleeggezinnen in de Leidse regio. Het gaat om de tijdelijke opvang (ongeveer een maand) in de zomer van West-Berlijnse kinderen, die elk jaar naar Neder land worden gehaald om zich hier in een echte vakantie eens te kunnen uitleven. De West-Berlijnse kinderen (in totaal 1800) komen in de periode van 21 juni t/m 18 juli naar Nederland. De kinderen zijn vaak afkomstig uit te huizen of leven in slechte fami lieomstandigheden en kunnen in het volgebouwde West-Ber- lijn weinig kanten op als ze zich willen uitleven. In de Leidse regio zijn zeker nog ongeveer 30 pleeggezinnen, nodig. Het verzorgende gezin betaalt de onderhoudskosten van het kind, met de reiskosten. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij de heer Beijer, Steenbakkerslaan 34 in Leiderdorp, telefoon 071-890129. LEIDEN Dertien korpsen ne men deel aan het majoretten- concours dat in Leiden Zuid- West opKoninginnedag wordt georganiseerd door majoretten- peloton The Forty Four De grees. Behalve korpsen uit Lei den zullen er twee korpsen uit Den Haag, één uit Katwijk, een uit Rijswijk en het Eerste Ro- sendaalse Majoretten Show Pe- leton uit Oudenbosch optreden. De concourscommissie heeft bij b en w een verzoek ingediend voor subsidie. Een gemeentelijk bijdrage is de commissie vorig jaar onthouden omdat de bond van muziekgezelschappen het concours ongeldig verklaarde. Naar aanleiding daarvan advi seerde de Culturele Raad het college geen subsidie te verle nen. De concourscommissie ver zekert het gemeentebestuur dat ondanks de afkeuring van de bond, het concours op een zeer hoog peil staat. Voorts voert zij aan dat het concours veel toe schouwers van buiten de wijk trekt Uit de begroting blijkt dat de organisatoren van het evene ment 545 tekort komen. Zij dringen bij het college erop aan dit bedrag als subsidie te ver strekken, teneinde hiermee een erkenning te krijgen van het gemeentebestuur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3