TAKTIEK BILBAO VERRAST RWDM OVERMACHT DINAMO KIEV SLECHTS MAGER BELOOND Aanval Van der Borst levert remise op Juventus op schot Liverpool vrijwel zeker van finale Gone Spare buiten de baan Kernploeg zeilers uit kritiek op begeleiders Spelersraad Feyenoord komt niet meer terug VOETBAL ALLERLEI SPÖRT LEIDSE COURANTPAGINA 15 TURIJN AEK Athene dat halve finalist werd in het toernooi om de UEFA-beker door een achterstand van drie doelpunten tegen Quee n's Park Rangers op ei gen veld weg te werken, is opnieuw voor die taak geplaatst. Juventus won in Turijn de eerste wed strijd tegen de ploeg van Frantisek Fadrhonc met 4—1 na een ruststand van 1—1. Bijna 80.000 toeschouwers in het gemeentelijk stadion van Turijn zagen dat de Grieken een helft opgewassen waren tegen Juven tus. Papadopoulos had na een half uur zelfs een antwoord op de openingstreffer die Cuccu- reddu in de achttiende minuut had gemaakt. In de tweede helft echter schrompelde het verweer van AEK ineen. Bettega (59), Causio (69) en weer Bettega (84) maak ten de uitgangspositie voor de tweede wedstrijd een stuk gun stiger voor Juventus. BRUSSEL RWD Molenbeek heeft in zijn thuiswedstrijd in de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker met hangen en wurgen een gelijkspel gehaald, 1—1. Pas vier minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Athle tic de Bilbao maakte Jacques Teugels gelijk. De Baskische ploeg had niet alleen een uur een voorsprong gehad, Bilbao voetbalde bovendien anderhalf uur beter. De Basken verrasten RWDM met hun tactiek. De Brusselaars van Piet de Visser werden niet bestre den door een ploeg die uit een verdedigende stelling begonnen. Integendeel. Bilbao ging in de aanval, niet schuchter en voorzichtig met een of twee man, nee met een echte voorhoede van drie en gewoonlijk vier spelers van wie Churuca en Amorrortu het gevaarlijkst bleken. De afwezigheid van het tweetal geschorsten, Vilar en Irrureta leek van geen enkele invloed. RWDM kwam in de eerste helft nauwelijks aan bod onder de Spaanse furie. Molenbeek probeerde de vloed aanvallen te stuiten met tamelijk forse ingrepen. De rekening werd gepresenteerd in de vorm van gele kaarten voor Nielsen en Lafont. Er was eigenlijk maar een man die Molenbeek overeind hield, doelman Nico de Bree. Na een klein half uur echter werd ook de beste man uit de Brusselse ploeg verslagen. Churuca scoorde koppend na een vrije schop van Lasa. Na de openingstreffer drong Bilbao iets minder heftig aan, maar de 15.000 toeschouwers zagen dat hun RWDM desondanks nauwelijks tot gevaarlijke tegenaanvallen kwam. De Visser probeerde zijn ploeg meer aanvalskracht te geven door de defen sief ingestelde Wissmann in te ruilen voor Koens. Na rust leek de wijziging in de opstelling enig resultaat af te werpen, maar het vuur van RWDM bleef door het falen van Wellens en Teugels op een heel laag pitje. Het beste bewijs van hun slechte vorm was een gemiste strafschop na der tien minuten door Teugels. Hij mocht aanleggen van de elf-meterstip, omdat doelman Iribar hem bij de benen had gegrepen. De doelman redde ten koste van een hoekschop. Vier minuten voor tijd „vond" Molenbeek toch de gelijkmaker waar niemand nog op had durven hopen. Teugels kreeg een volkomen vrij veld na een misverstand tussen Ondoerra en Guisasolo. Teugels liet de laatste kans niet ongebruikt De opstellingen waren: RWDM: De Bree; Dumont, Desanghere, Bjerre. Lafont, Nielsen, Boskamp, Olsen, Wissmann (Koens); Wellens, Teugels. Athletic de Bilbao: Iribar; Lasa, Guisasolo, Escal- za, Onaederra; Rojo, Churuca (Dani), Gaicoechea, Rojo I, Amorrortu, Garay. de tweede wedstrijd, die in het Rheinstadion van Dus- seldorf zal worden gespeeld. De opstellingen: Dinamo Kiev: Roedakov; Tros- jikin, Resjko, Formenko, Mat- wijenko; Moentjan, Boerjak, Konkov; Beretsjnai (Slobodjan), Onisjenko, Blochin. Borussia Monchen-GIadbach: Kneib; Vogts, Bonhof, Witt- kamp, Klinkhammer; Wimmer, Wohlers, Stielike, Kulik; Simon sen, Heynckes. ZURICH Liverpool kan een plaats in de finale van de Europa Cup 1 vrijwel niet meer ontgaan. De zege van~3—1 Zwitserland op outsider FC Zürich staat er voor 99 procent borg dat de Britten, die in het verleden reeds de' Europa Cup II en de jaarbeursbeker hebben veroverd, nu een gooi mogen doen naar de meest begeerde voetbaltrofee. Zürich nam overigens in de zesde minuut de leiding, toen Tommy Smith de doorgebroken Fredy Schweiler onderuit haalde en de Turkse scheidsrechter Dogan Babacan voor een strafschop floot, waaruit Peter Risi scoorde. Negen minuten later stond het weer gelijk. Phil Neal scoorde. Heighway en Neal maakten er vervolgens 3—1 van. Neal (rechts) passeert doelman Grob, waardoor Liverpool naast FC Zürich is gekomen. KIEV Ruim een kwar tier voor tijd verloor Bo russia Monchen-GIad bach de slag in Kiev. Spits Onisjenko maakte toen het doelpunt van de Oekrainse ploeg dat de Westduitse titelhouder al zo lang boven het hoofd hing. Dinamo Kiev namelijk is van de aftrap af de heer sende ploeg geweest. In de eerste tien minuten dreigden de Pruisen on der de voet gelopen te worden. In die periode echter reageerde doel man Kneib uitstekend op pogingen van Blochin. De in de verdediging ge drongen Duitsers pasten zich geleidelijk aan en hielden door het uitste kende duo Bonhof-Witt- kamp de weg naar het doel afgesloten. Borussia heeft gebruik gemaakt van de gegevens uit de wedstrij den tussen Dinamo en Bayern München. De Beierse trainer Cramer had zijn collega Lattek ingeseind dat de beste methode was de tegenstander zo veel mo- De kleine Alan Simonssen kon slechts weinig keren gevaarlijk worden. Ook ditmaal grijpt de verdediging van Dinamo Kiev goed in tegen de speler van Borussia München Gladbach. gelijk te laten komen. Dinamo is gekomen en het leek er ver dacht veel op dat de Duitsers werden gedwongen terug te gaan. Borussia slaagde er in van tijd tot tijd uit de ring te breken meestal omdat Dinamo in het rondspelen van de bal plaats- fouten maakte. Die uitvallen be perkten zich overigens tot ge middeld een per kwartier, zo groot was de overmacht van Dinamo, dat al vijftien hoek schoppen had genomen voordat Borussia, vijf minuten voor tijd, aan zijn eerste toe was. Niettemin leverden die overval- achtige uitvallen nog kansen op. Vooral door toedoen van de kleine Deen Allan Simonsen, een eenling in de aanval. Jupp Heynckes, nog lang niet hon derd procent fit, die pas op het laatste moment was opgesteld, kon Simonsen niet voldoende steun geven. Meer aanvallers had Borussia niet, want Lattek had voor vier-vier-twee gekozen. Een enkele keer ging Bonhof mee naar voren en de tegenval lende Wohlers kwam een keer dicht bij Roedakov, maar dat woog bij lange na niet op tegen de momenten vol dreiging in de buurt van de lange Kneib. De doelman van Borussia speelde echter een uitstekende wed strijd, tot de fatale 72e minuut toen hij schuld had aan de tref fer van Onisjenko na een hoek schop van Boerjak. Interessant waren de duels tus sen de twee internationals Vogts en Blochin. Over het al gemeen werd de kleine Duitser winnaar van de duels, maar hij had geluk dat Blochin bij twee doelrijpe kansen slecht schoot De opvallendste rol bij Dinamo was niet weggelegd voor links buiten Blochin, maar voor Kon kov, die op het middenveld in Wohlers, Stielike noch Kulik te genstanders van zijn niveau trof. Borussia mocht tevreden zijn met de kleinst mogelijke nederlaag, zeker omdat het resultaat niet in de eerste plaats aan eigen verdiensten te danken was. Dinamo im mers verloor elk overzicht in de buurt van het strafschop gebied, waar de ploeg gecon fronteerd werd met een massale verdediging. Kon kov probeerde geregeld de voorzichtige opbouw van Di namo af te wisselen met lan ge passes, hij slaagde rede lijk maar zijn ploeggenoten hadden geen succes bij hun pogingen een snellere weg naar het doel te vinden en daardoor behield Borussia nog een redelijke kans voor Pensioen van Jan Zwartkruis voor KNVB probleem ZEIST Het sectiebestuur be taald voetbal gaat niet deze, maar volgende week proberen Jan Zwartkruis tijdelijk los te weken om het Nederlands elftal tot na de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië te begeleiden. Gisteren heeft het sectiebe stuur voor volgende week don derdag een afspraak gemaakt met generaal Hemmes, de direc te superieur van luchtmachtka pitein Zwartkruis. Het sectiebestuur zal bij dat ge- sprek vertegenwoordigd worden door voorzitter Jacques Hoge- i woning en penningmeester Ton I Zwikstra. I Hogewoning: „Het wordt een verkennend gesprek. Wij weten- niet precies onder welke voor- waarden de militaire autoritei- I ten mogelijk bereid zijn Jan j Zwartkruis af te staan aan Het hete hangijzer zal ongetwij- j feld het pensioen van Zwart- i kruis worden. Zwartkruis heeft de afgelopen maanden gemeld dat een van de redenen om niet bij de KNVB in vaste dienst te j treden zijn voortreffelijke pen- isioenvoorziening bij het leger is. De KNVB is vooralsnog niet j bereid de pensioenverplichtin- 1 gen van Zwartkruis over te ne men. (Van onze verslaggever) ZEVENAAR Harm Wiersma is hard op weg voor de vijfde keer in zijn carrière Nederlands kampioen te wor den. De Fries versloeg in een fraai duel de Brabander Ton van de Meerendonk en doordat de jonge Van de Borst tegen Hans Jansen met remise genoegen moest nemen, groeide de voorsprong van de wereldkampioen tot twee pun ten. Van de Meerendonk trad Wiersma onbevangen tegemoet en plaatste, evenals zijn opponent enkele zetten later, een flankaanval. Behendig veroverde de Friese grootmeester het initiatief door te swit chen naar een speltype met veel randschijven. Wiersma plaatste de stelling van Van de Meeren donk onder grote druk en boekte een overtuigende zege. De Limburger John van de Borst toog in zijn partij tegen Hans Jansen resoluut ten aanval. De speler uit Emmen zocht heil bij een omsinge ling van de witte schijven van zijn tegenstander en forceerde in het late middenspel een doorbraak naar de damlijn. John van de Borst had de situatie evenwel uitstekend getaxeerd en wikkelde moeite loos naar een puntendeling af. Met een punt achterstand op John van de Borst en een voorsprong van drie punten op het groepje spelers dat als vijde geklasseerd is bezetten Hans Jansen en Rob Clerc de derde plaats. Clerc liet in het duel met Hermelink zijn lange vleugel opsluiten en kon niet voorkomen dat de- dammer uit ULFT enig voordeel verkreeg. In een poging dit voordeel om te zetten in winst plaatste Hermelink een gambiet. Clerc reageerde op het offer accuraat en ontfutselde Hermelink zonder veel problemen een punt: 1—1. Jannes van der Wal, die in de halve finales van het kampioen schap van Nederland op superieure wijze zijn groep won, incasseerde voor de tweede achtereen volgende keer een nederlaag. Uitslagen achtste ronde: Rob Clerc Frans Hermelink I—Ton van de Meerendonk Harm Wiersma 0—2; Ad van Tilborg Jannes van der Wal 2—0; Jan de Ruiter Sjoerd Visser 0—2; John van der Borst Hans Jansen 1—1; Geert van Aalten Frank Drost 2—0 Stand: 1. Wiersma 13 punten; 2. Van der Borst 11,; 3. Clerc en Jansen 10,; 5. Drost, hermelink, van Tilborg, Visser en Van der Wal 7,; 10. Van Aalten en De Ruiter 6,; 12. Van de Meerendonk 5. Uitslagen zesde ronde van het jeugdkampioenschap: Ruesink Bies 2—0; Kuijl Vermin 0—2; Harsma Stokkel 1—1; Dijkstra Schipper 1—1; Brouwers Knoops 1—1; Van Dusseldorp Grotenhuis 1—1; Stand 1/2 Vermin en Van Dusseldorp beiden 9 pnt. 3. Harsma 8 pnt 4/5 Grotenhuis en Knoops beiden 7 pnt. Tips Nootdorp DEN HAAG Tien draverijen staan er zaterdagmiddag op het pro gramma van de baan in Nootdorp. Het is de laatste meeting van het seizoen. Aanvang 14.30 uur. De tips. OSTERNPRIJS: Okeja, Minnie Bird en Olga Frances. PASENPRIJS: Olga Mendel, Oom Pluto en Prins Hazelaar. PALMPAASPRIJS: Ons T. Over Pride en Merry Be. PAASEIERENPRIJS: Plenty Speed, Olympic Marseiie en Nyssa Regina. PAASKOEPRIJS: Nanko Buiten zorg, Lex Six en Night Boy PAASZATERDAGPRIJS: Morning Star, Nita Buitenzorg, en Oebele Spencer. PAASPRIJS: Larens Roem, Mia «•ortuna en Loena. DE GOUDEN SPELD: Mexicale Ro se, Krone van Nora en Kobalt. PAASZATERDAGPRIJS (2): Mon- "'J1- Orpheus en Nora Nimble. PASENPRIJS (2): Puck Buitenzorg, "eer Spencer en Oyoko. WASSENAAR De drie rennen op de Wassenaarse renbaan Duindigt hadden niet alle drie een vlot verloop. De eerste werd gewonnen door Alayka (Henk van der Kraats). Fleur de Royaal zou normaal gesproken de dienst hebben uitge maakt, maar de merrie bleef in de box staan met de jockey Treanor en begonzo'n zestig meter achter de andere paarden zijn opmars. Verder dan de tweede plaats kon de combinatie niet komen. De geblesseerde John Smith moest in de tweede ren van de middag toezien dat zijn vervanger Mario van Gisteren met de favoriet Gone Spare buiten de baan terechtkwam. WASSENAARPRUS 2020 m 1. Paljas Hanover (C. P. M. Roodenrijs) 3.05.04, 1.28.3, 2. Palm Beach, 3. Pearl Olivier. Vinn. 3,90, pi 1,70, 1,70, 2,50, kopp 7,20, tno 376,30. Niet gestart: Odette Brach. CRITERIUM DER AMATEURRLIDERS, 2120 m: 1. O. Bento (J. N. Hoddenbach) 3.03,9, 1.26.7, 2. Neeltje H, 3. Nimrod Gez. Winn. 2,60, pl 1,70, 1,40, 2,30, kopp. 8,10. VOORSCHOTENRPUS 2520 m 1. Nato du Bois (P. M. Smits) 3.32.8., 1.24.4, 2. New Kid, 3. Maria Cornelia. Winn. 6,70, pl 3,10, 1,70, 2,80, kopp. 14,30, trio 342,10. GERDIENPRUS 2000 m 1. Alayka (H. J. v.d. Kraats) 2.13.8, 2. Fleur de Royal, 3. Zomaar. N inn. 4,—, pl 1,60, 1,30, 1,40, kopp. 12,50. Niet gestart: Oriental Price. RIJSWIJKPRLJS 2Q40 m: 1. Marc Anthony (J. J. Duivenvoorden) 2.49.6, 1.23.1, 2. Martina Norma, 3. Lestival. Winn 4,—, pl 2,—, 2,90, 2,40, kopp, 43.80, trio 230,80. GINGER ALEPRIJS 1800 m: 1. Otallo (A. Wilms) 2.01.3, 2. Forever There. 3 Merrv N inn. 16.,-, pl. 2,50, 1,50, 17,50, kopp. 16,30. KATWIJKFRIJS 1600 m: I. Mike H (C. G. Laarman) 2.11.7, 1.22.3, 2. Karol Hagheweyde, 3. MariesoL N inn 7,10, pl. 2,30, 5,90, 1,60 kopp. 88,30, trio 918,10. RIJNSBURGPRUS 2100 nu 1 Massel T (W. Duivenvoorden) 2.51.3, 1.21.6, 2. Katanja, 3. Ardent 111. Vinn 3,50, pl 2,-. 1,80, kopp. 5,20. PERSIANPRIJS 1900 m 1. Flying Dancer (Mw. M. A. L. de Kat) 2.08.7, 2. Brunny Star, 3. Albatros. V inn 3,60, pl. 1,50, 1,70, 1,40, kopp. 3,30, trio 34,— Niet gestart: Arequipa. LEIDENPRUS 2M0 m: 1. O. Mister (B. L. Pools) 2.55.5, 1.26.0, 2. Orson Anjo, 3. Mary Mac. Winn 5,20, pl. 1,20, 1,40, 1,30. kopp. 13,—. TOTALISATOROMZET 279.575,-. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM De kernploeg zeilers zijn niet achtergebleven bij het rapport dat chef d'equi- pe André du Pon onlangs publi ceerde over de gedragingen van de Nederlandse zeilkernploeg tijdens de laatste Olympische zeilwedstrijden. In dit rapport, dat Du Pon maakte in opdracht van het Nederlands Olympisch Comité stonden nogal kritische opmerkingen over doen en la ten van enkele deelnemers. De zeilers hebben hierop geant woord met een even geheimzin nig rapport dat eergisteren door zeiler Hoppe aangeboden werd aan de sectie topwedstrijd zeil- sport van het Watersportver- bond. Hoppe kreeg van deze sectie opdracht de gedachten en meningen van de betreffende zeilers over het rapport van Du Pon te verzamelen, omdat was gebleken dat men meer dan ont stemd hierover was. Belangrijk ste conclusie uit het zeilersrap port is dat men niet meer wenst samen te werken met André du Pon. Ook ex-verbondstrainer Jack van Hellemond eerst weg gegaan maar bij gebrek aan een ander (tijdelijk) teruggehaald, ligt bij de zeilers niet zo best. Hij kreeg op zijn boterham te weinig inzet getoond te hebben bij belangrijke zeilevenementen. De sectie wilde nog niet zeggen of deze conclusies ook tot ge volg zullen hebben dat zowel Du Pon als Van Hellemonji uit hun functie ontheven worden. Steeds duidelijker wordt wel dat het tijd wordt om een nieu we trainer aan te stellen. Men is hiermee al geruime tijd bezig maar deze is nog niet gevonden. Het laat zich aanzien dat dit ook niet nog voor het seizoen gerea liseerd kan worden. Definitieve j uitspraken zullen pas over enke le weken volgen wanneer het I K.N.W.V. bestuur zijn vergade- j ring houdt. Lichtpuntje voor de beschuldigde heren Du Pon en Van Hellemond was wel de ver- klaring van Soling Zeiler Geert I Bakker. Hij liet weten niets van de onregelmatigheden te hebben gemerkt. De begeleiding vond hij redelijk positief. Verder liet Geert Bakker zich ontvallen het zoeken naar een nieuwe trainer onzin te vinden. „Een nieuwe trainings- en selectieprocedure zou net zo goed met de huidige chef d'equipe gerealiseerd kun nen worden," aldus Geert Bak ker. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM De spelers van Feyenoord blijven verder overleg met het huidige hoofdbestuur van de hand wijzen. Afgelopen zondag trad de spelersraad af n.a.v. de wijze waarop Guus Brox bij de Rotter damse club aan de kant is geschoven om plaats te maken voor Peter Stephan. Gisteren ontvingen de spelers als antwoord op hun brief, die zij zondag aan voorzitter Van Zandvliet overhandigden, eveneens een brief van het hoofdbestuur. Alle kritiek op het gevoerde beleid wordt in die brief van de hand gewezen. De spelers hadden hun ongenoegen in vijf punten samenge vat. Op ieder van die punten gaat het hoofdbestuur uitvoerig in. De kern van het verweer komt erop neer dat er volgens het bestuur van de stadionclub wel degelijk volgens'de regels van inspraak en democratie is gehandeld, dat de spelers nooit bezwaren tegen de figuur van Stephan kenbaar hebben gemaakt, zoals ze nu wel beweren, en dat het volgens de taakomschrijving van Brox heel normaal was dat deze zelf de mededeling over zijn ontslag aan de spelers moest doen. Eddie Treytel stelde daar echter tegenover: „Wij wijzen inderdaad iedere samenwerking verder van de hand. In de brief wordt het voorgesteld alsof alles op een misverstand berust, maar zo ligt het bepaald niet. Een spelersraad is er niet meer, en die komt er voorlopig ook niet meer in deze constellatie". DERBY Derby County heeft de thuiswedstrijd voor de Engel se eerste divisie tegen Norwich City gelijk gespeeld met 2—2. De wedstrijd werd op 26 februa ri uitgesteld. ABERDEEN - Celtic heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Schotse voetbal beker. In de halve finales zege vierde Celtic met 2—0 over Dun dee. De finale op 7 mei in Hampden Park zal gaan tussen Celtic en Rangers. BRISTOL Bristol City. één van de degradatiekandidaten uit de eerste divisie, heeft gezegd geen supporters van Manchester United in zijn stadion te zullen I toelaten bij de wedstrijd tussen beide clubs op 7 mei. De leiding van Bristol maakte die beslis sing bekend, nadat zaterdag bij de wedstrijd Norwich Citv Manchester United opnieuw moeilijkheden waren geweest met supporters van de Mancu nians. j BRAUNSCHWEIG Eintracht i Braunschweig rekent er hele maal op dat de transfer met de 25-jarige oud-international Paul I Breitner rond zal komen. Het bestuur van de club vliegt vol- j gende week, samen met geld- schieter Günter Mast naar Spanje om de onderhandeling met Real Madrid te voeren.Met de overgang van Breitner, die vroeger voor Bayern München speelde, is een bedrag van onge veer anderhalf miljoen mark ge moeid. ANKARA Het nationale voet balelftal van Turkije heeft in Ankara de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Fin land met 2—1 verloren. De Tur ken, die in groep drie van de Europese zone uitzichten heb ben om zich voor het wereld kampioenschap in Argentinië te plaatsen, namen voor rust de leiding door een treffer in eigen doel van de Finse doelman Ala- ja. Paatelainen in de 65ste mi nuut en Nieminen in de 76ste minuut damden echter de geest drift van de 35.000 bezoekers in. Berti Vogts speelde een grote rol in de afweer van de Borussen. Hij legde zijn direkte tegenstander Blochin veelal aan banden. Jan Boskamp van RWDM in duel gewikkeld met de speler Amorrortu van Atletico de Bilbao.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15