Duizenden bewijzen slachtoffers luchtramp laatste eer CDA wenst geen voorwaarden van PvdA PRIJSBELEID VERSCHERPT Rotterdams museum rehabiliteert De Fiets Verhoormethode Frans H. is ontoelaatbaar" Werkgevers hebben recht werknemers te weigeren BIJ AANSTAANDE KABINETFORMATIE Verbod op twee dagen buitengewoon verlof Wereld leeft met voedsel van hand in tand Koffieboycot nog niet haalbaar MERTENS EN VAN ROOIJEN: Frontale botsing eist acht doden BINNENLAND LEIDSE COURANT T De rouwplechtigheid in hangar elf op Schiphol-oost werd bijgewoond door premier Den Uyl en minister Westerterp (midden). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vele duizen den Nederlanders hebben van af negen uur vanmorgen op de Amsterdamse begraafplaats Westgaarde de laatste eer be wezen aan een deel van de slachtoffers van de luchtramp op Tenerife. Zij defileerden in lange rijen langs de kisten met de niet herkenbare stoffe lijke overschotten. Om tien uur legde burgemeester Sam- kalden van Amsterdam een krans. De 160 wel geïdentifi ceerde lichamen zijn vandaag ter aarde besteld op verschil lende begraafplaatsen in het land. In hangar elf op Schiphol-oost, dezelf de waarin de verongelukte Boeing 747 tot de uiterste graad van perfectie onderhouden placht te worden, heb ben 1600 nabestaanden in een sfeer van beslotenheid afscheid genomen van de doden. De hangar was daartoe herschapen in een chapelle ordente, waar 248 kisten stonden opgebaard, bedolven onder een zee van goudgele chrysanten. Grootmeester baron van Lynden had hieraan namens koningin en prins een krans toegevoegd. De KLM en de luchthavendirectie hadden alles in het werk gesteld om de rouw plechtigheid zo waardig en ongestoord mogelijk te laten verlopen. Daartoe waren onder meer een opvangcentrum en een medische post met artsen en verplegers ingericht en stond een am bulance gereed. „Bij het onpeilbare leed dat zo plotse ling over ons allen is uitgestort, zou een ootmoedig zwijgen en individueel gedenken waarschijnlijk het meest op zijn plaats zijn". Zo begon gisteren president-directeur drs. S. Orlandini onder wiens gehoor zich premier Den Uyl en minister Westerterp bevonden, zijn toespraak. „We moeten ons hoofd buigen en erkennen dat de mens tot veel in staat is, maar dat het beslissen de niet aan zijn wil en macht is onder worpen. Zij, wier nagedachtenis wij nu eren, jong en oud, verlieten ons nog zo kort geleden, vol levenslust en verlangens, om hun taak te vervullen of voor een vakantie. Zij zijn hier terug bij ons zonder hun aardse reis doel te hebben bereikt. Mogen zij, die nu aan het einde van hun levensreis zijn gekomen, de rust en vrede vinden in het licht van de eeuwig schijnende zon." Vervolgens werden gebeden uitgespro ken door opperrabbijn M. Just uit Amsterdam (thema: de eeuwige heeft gegeven, de eeuwige heeft genomen, denaam van de eeuwige zij geloofd, ds. H. de Bie, die ook is voorgegaan in de rouwdienst op Tenerife (thema: de Heer is nabij de getroffen harten psalm 34) en mgr. Zwartkruis, bis schop van Haarlem (thema: laat uw hart niet verontrust zijn, in het huis van mijn Vader is ruimte voor velen, Ik ga heen om een plaats voor u te bereiden-Johannes evangelie). Bisschop Zwartkruis besloot met de bede: „Geef ons de kracht om door de tunnel van het lijden heen het licht van de verrijzenis te zien". Daarna defileerden de nabestaanden in een lange stoet langs de kisten, waarvoor KLM-personeel een erewacht had be trokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA wil bij de komende kabinetsformatie pas met de YvdA gaan praten over de grondpoli- tiek, de ondernemingsraden en het wetsontwerp over de investeringsreke ning (overheidssubsidies aan bedrijven) als de PvdA vooraf geen „spijkerharde voorwaarden" ten aanzien van deze on derwerpen stelt. Dit heeft de lijsttrekker van de christen-democra ten, minister Van Agt, gisteravond gezegd in een televisieuitzending van het CDA. Volgens Van Agt valt over genoemde onderwerpen met het CDA best te praten. „Maar", zo zei hij, „wij houden niet van de taal die de PvdA bezigde toen men zei, dat er slechts onder voorwaarden met het CDA gepraat krn worden. Het moet geen gesprek wor den waarbij wij aan herexamens worden onder worpen, geen gesprek waarbij ons toetsstenen worden aangemeten. „Ook het CDA vindt de wetsontwerpen over de ondernemingsraden, de grondpolitiek en de inves teringsrekening belangrijk", aldus Van Agt „Maar deze zaken worden door links naar zich toe ge haald". Tenslotte wees de CD A-lijsttrekker erop, dat het van groot belang is, dat in de komende kabinetspe riode de abortuskwestie geregeld wordt en dat de overheidsuitgaven beteugeld dienen te worden ter- wille van de werkgelegenheid. DEN HAAG (ANP) - Het mi nisterie van defensie heeft gis teren alle legercommandanten verboden om twee dagen bui tengewoon verlof te verlenen aan soldaten, die de algemene ledenvergadering van de WDM op 13 en 14 april a.s. in Valkenburg willen bijwonen. Bij het ministerie heerst sterk de indruk, dat het hier niet gaat om een ledenvergadering maar om een vier dagen durende ka dercursus. Alle legercomman danten zijn van de beslissing van minister Stemerdink en zijn staatssecretaris Van Lent tele grafisch op de hoogte gesteld. Wanneer de soldaten toch naar Valkenburg willen, zullen zij ge woon verlof moeten opnemen. Lonen sociale werkvoorziening 3.5% omhoog (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Ionen in de sociale werkvoorziening zijn per 1 april met 3.5 procent ver hoogd. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken meegedeeld. De verhoging bestaat uit 1 pro-, cent reële loonsverbetering en een algemene verhoging van 2.5 procent. Voorts zal de toeslag van 30 gulden in het loon wor- den verwerkt. Ook de vakantie toeslag is omhoog gegaan van 7.8 naar 8 procent met een mini mum van 1.775. De loonsverhoging over de eer ste drie maanden van dit jaar zal aan de betrokken werkne mers in de vorm van een een malige uitkering worden uitbe taald. Vleesconsumptie licht gestegen RIJSWIJK (ANP) De Neder landse bevolking heeft vorig jaar meer vlees gegeten dan het jaar daarvoor. Het produkt- schap voor vee en vlees heeft berekend dat het vleesverbruik per hoofd van de bevolking is gestegen van 60,3 kilo naar 61,4 kilo. Varkensvlees bleef met 32 kilo het meest in trek. De consump tie van rundvlees bedroeg 20,7 kilo (tegen 20,1 in 1975). 99 DEN HAAG (ANP) „Nog steeds leeft de wereld wat voedsel betreft van het ene jaar naar het andere, van de hand in de tand". Dit heeft Edouard Saouma, directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), ver klaard in het nieuwste nummer van het blad „Onze Wereld". In een vraaggesprek vertelt de opvolger van ir. A. Boersma in deze uitgave van de Novib over zijn teleurstellingen: het' achterblij ven van toezeggingen, de geringe bereidheid van de internationale gemeenschap om het spookbeeld van de honger te lijf te gaan en het feit dat het aantal van vijfhonderd miljoen hongerende mensen in de wereld niet daalt maar nog steeds toeneemt. „Tijdens de wereldvoedselconferentie werd overeengekomen dat de rijke landen tenminste tien miljoen ton voedsel voornamelijk granen in voorraad zouden houden om een wereldomvattende voedselplanning mogelijk te maken. Deze hoeveelheid is nog steeds niet bereikt. We zijn nu aan de negen miljoen ton terwijl tien miljoen een absoluut minimum was", aldus Saouma. „Dat is niet het enige, vele doelen worden niet bereikt: de verhoging van de voedselproduktie blijft achter bij de verwachtingen van het tweede ontwikkelings-decennium". DEN BOSCH (ANP) Alleen God weet wie ik ben en dat ik de patiënten alleen spoot om hun pijn en onrust te verlichten". Aldus Frans H. gisteren in een laatste woord dat hij tot het gerechtshof in Den Bosch mocht richten. Het hof heeft de behandeling in hoger beroep van de zaak Frans H. nu afgesloten. De raadsman van de 41-jarige hoofdverpleger, tegen wie de procureur generaal afgelopen maandag leven slange gevangenisstraf eiste noemde gisteren de me thode die recherche heeft gehanteerd bij het verhoor van de verpleger ontoelaatbaar. Volgens hem waren de verhoren te langdurig en te indringend. De raads man, mr. J. Hermans vraagt zich dan ook af welke waarde aan de aanvankelijke bekentenis van de verdachte moet worden toegekend. „De verhoren waren vermoeiend en afmattend. De suggestieve vra gen lagen boven het bevattingsvermogen van de verdachte. Het bespelen van de sentimenten door de verbalisant J. Grachten was ontoelaatbaar", aldus de advocaat. Naar aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend is Frans H. zijns inziens door de grote druk van het verhoor geestelijk in elkaar gestort. Daarna heeft hij zich hersteld en tot nu toe consequent vastgehouden aan zijn aanvankelijke verklariongen, zo stelde mr. Hermans. Het hof doet op 20 april uitspraak. Nieuwe normen voor handhaving van streekbussen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer heeft nieuwe normen opgesteld voor het streekvervoer. Hij vindt dat een streekbus per uur één rit mag maken als in dat uur ten minste gemiddeld acht perso nen worden vervoerd. Zijn er gemiddeld meer dan 25 passa giers dan mogen buiten de spit suren, op avonden en in de weekeinden twee ritten per uur worden uitgevoerd. In de spit suren zijn twee ritten per uur toegestaan als er 34 44 passa giers gemiddeld worden ver voerd. Onder spitsuren worden verstaan de perioden tussen 7 en 9 uur 's morgens en 4 en 6 uur 's middags op werkdagen. De nieuwe normen, die in de plaats komen van de reeds eer der ingevoerde ruwere norm van 10 passagiers als criterium of een busdienst 's avonds of in de weekeinden in de dienstrege ling mocht worden gehand haafd, heeft de instemming van de ministerraad gekregen. De Kamer, die op bijstelling van de norm aandrong, moet er nog over spreken. In een nota aan de Kamer stelt minister Westerterp, dat in het algemeen bij het opstellen van normen moet worden uitgegaan van de feitelijke vraag naar ver voer. En als niet aan de norm wordt voldaan zal nog niet altijd tot schrapping van een streek- busrit worden overgegaan. Zo vindt de minister, dat de mini mumvoorziening op drie of vier ritten per dag moet liggen, één of twee is te weinig. Die ritten kunnen ook worden uitgevoerd met buurtbussen (busjes met vrijwillige chauffeurs) of busta xi's. Regionale omstandigheden (grote omvang van de streek, geringe bevolkingsdichtheid) kunnen ertoe leiden, dat de norm wordt verlaagd. Ook kan de noodzaak van een regelmati ge vervoersvoorziening het no dig maken, dat ritten met min der passagiers dan de norm worden toegestaan. Aanslui tingsmogelijkheden op ander openbaar vervoer kan ook tot een soepele hantering van de norm leiden. Ook voor de bus diensten naar nieuwe, zich ont wikkelende woonwijken kunnen tijdelijk afwijkende regels gel den. DEN HAAG (ANP) Een koffieboycot door de Nederlandse huisvrouwen heeft op korte termijn geen kans van slagen, zo meent de Nederlandse organisatie voor ontwikkelingssamenwerk ing NOVIB. Al zou de vraag naar koffie in de rijke landen zelfs met dertig procent afnemen, dan nog zal het voornaamste koffie- exporterende land, Brazilië, dat verantwoordelijk is voor de koffieprijzen op de wereldmarkt, daar niet van te lijden hebben. De prijs van ruwe koffie is nu vijfmaal zo hoog als vóór 1975 toen een groot aantal koffieplantages door nachtvorst aanzienlijke schade opliep. Volgens de NOVIB zou een boycot van de Braziliaanse koffie van wege zijn te hoge prijs pas succes kunnen hebben als andere koffielanden hun productie vergroten. Brazilië probeert echter de verlaging van de koffieprijs die daar het gevolg van is tegen te gaan door een grotere productie van die landen op te kopen. TENTOONSTELLING IN BOYMANS-VAN BEUNINGEN (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM - „De kroon op de rehabilitatie van de fiets". Zo ken schetst burgemeester An- dré van der Louw van Rot terdam de gisteren in mu seum Boymans-Van Beu- ningen officieel geopend tentoonstelling „De Fiets" die laat zien wat er in de anderhalve eeuw die de fiets nu in onze samenle ving rondrijdt met bet rij wiel zelf is gebeurd, met de maatschappij en met de kunstenaars die zich in hun werk door de fiets lie ten inspireren. De opening geschiedde met veel vertoon van autoriteiten en vond zijn hoogtepunt in een gezamenlijk fietstochtje door alle genodigden van het Rot terdamse stadhuis naar het museum. Een tochtje door de dringende regen onder aan voering van de démissionaire bewindslieden Van Doom en Van Huiten, kamervoorzitter Vondeling en het AR-Tweede Kamerlid Roolvink. p De ex positie is ingericht in de nieu we vleugel van het museum en alleen al vanwege zijn thema tisch karakter vrij uniek. De volgorde van de tentoonge stelde schilderijen, affiches, prentbriefkaarten, foto's en fietsmodellen is chronologisch. Daardoor wordt goed duide lijk hoe het rijwiel aanvanke lijk zeer moeizaam zijn plaats veroverde in de maatschappij, in de jaren '30 tot en met '50 een dominerende positie in nam, vervolgens weggedrukt werd door de auto en nu aan een wederopstanding is begon nen. Gelijktijdig laat de expo sitie zien hoe een fiets eruit ziet door de ogen van een im pressionistische kunstenaar, een expressionistische, eenku- bistische, een futuristische en zovoort Er zijn werken te zien van in totaal ruim 60 kunste naars onder wie Toulouse Lautrec, Monet Picasso, Dali, Duchamp, Zadkine, Moeman en Appel. Onder de fietsmo dellen bevinden zich loopfiet sen, vierwielige fietsen, fietsen met een gigantisch voorwiel en een heel klein achterwiel (de zogenoemde hoge Bi) en zelfs een authentieke betjak (Indo nesische fiets-taxi). De tentoonstelling duurt tot en met 12 juni. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 2,50 terwijl kinderen tot 12 jaar, houders van CJP- en Jeugdmuseumkaarten en 65- plussers f 1 betalen. In sa menhang met deze expositie wordt vanaf vandaag tot 8 mei in het Lijnbaancentrum in Rotterdam een tentoonstelling gehouden die is gewijd aan de „Vhegende fiets". De toegang hier is gratis. Een schilderij van Calude Monet uit 1872. Volgens ondernemers DEN HAAG (ANP) In feite gaat het bij het prijsbeleid waartoe het kabinet-Den Uyl nu heeft besloten niet om een continuering van het beleid, maar om een verscherping waar in ieder geval niet de economie baat bij heeft. Aldus het Verbond van Neder landse ondernemingen in zijn orgaan „Onderneming" van deze week. Dit prijsbeleid is, naar het inzicht van het verbond, teleurstellend. Dat geldt dan vooral voor de industriële prijzen waarvoor een voorlopige regel dat geen loonkostenstijging mag worden doorbere kend, wordt verlengd. De motivering daarvan mist, naar de mening van het VNO, elke overtuigingskracht. Dat er sprake zou zijn van parallelliteit tussen loonsomstijging en produktiviteitsontwikkeling in de industrie is, volgens het verbond, niet waar te maken. De ervaring leert dat de loonsomstijging in de industrie altijd iets hoger uitkomt dan die in het bedrijfsleven als totaal. De beperking van het deel van de post „incidenteel" dat voor doorberekening in aanmerking komt tot één procent betekent dat slechts een deel van de gemiddelde kostenstijging tegenover de produktiviteit wordt gesteld, aldus het VNO. DEN HAAG Staatssecretaris Van Rooijen (Financiën) en diens collega Mertens van Sociale Zaken zijn niet van plan maatregelen te nemen, die bet werkgevers onmogelijk maken nieuwe werknemers te weigeren. Zij zeggen dit in hun Memorie van Antwoord op schriftelijke reacties en vragen van Tweede Ka merleden op het wetsontwerp dat, via het opvullen van hiaten in de huidige wetgeving, het oneigenlijk gebruik van de sociale voorzieningen moet tegen gaan. De PvdA fractieleden hadden om dergelijke maat regelen gevraagd. Zij zijn van mening dat door een weigering van de werkgever, de werknemer wordt gedwongen in de WW te blijven. De bewindslieden gaan er van uit dat het een goed beginsel is, dat zowel werkgevers als werknemers een vrije keus hebben uit het aanwezige aanbod. Dat de huidige werkgelegenheid zodanig is, dat een bepaalde werknemer voor hem passend werk moet aanvaarden, achten zij billijk, omdat de uitkering van de betrokkene wordt betaald door de overige leden van de gemeenschap. Wel is een onderzoek gaande naar de manier waarop kan worden voorkomen, dat bijvoorbeeld koppelbazen en onderaannemers geen sociale pre mies afdragen. Volgens de bewindslieden is echter nu al duidelijk dat dit zeer moeilijk in een wet kan worden geregeld. Wat betreft de plannen van de staatssecretarissen om inkomsten van kinderen in mindering te bren gen op de kinderbijslag, had de WD-fractie voor gesteld een uitzondering te maken voor wat kinde ren met vakantiewerk verdienen. De bewindslieden nemen deze suggestie niet over, omdat het volgens hen als onbillijk'zou kunnen worden ervaren om alleen voor deze inkomsten een uitzondering te maken. Wel overweegt men om bij de beoordeling over het recht van kinderbijslag een bepaald maximumbedrag (hetgeen dan voor iedereen geldt) buiten beschouwing te laten. WIERINGERWERF Bij een frontale botsing op de E-10 in de gemeente Wieringerwerf (NH) zijn gisteren acht mensen om het leven gekomen. Voor het leven van het negende slachtoffer wordt gevreesd. Volgens de rijkspolitie is het ongeluk veroorzakt door een verkeerde inhaalmanoeuvre. Al le inzittenden van de ene auto, twee volwassenen en twee kin deren, kwamen om in de vlam men, die direct na de botsing ontstonden. Twee van de vijf inzittenden van de andere wa gen bezweken eveneens ter plaatse aan brandwonden, een derde overleed op weg naar het ziekenhuis. Een van de twee zwaar gewonden overleed gis teravond in een ziekenhuis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13