Water in VS verder gestegen Toenemend oorlogsgeweld in Z. Libanon i British Airways aan rand van ondergang Einde van een traditie en industrie sinds Kruistochten David Fairbairn nieuwe ambassadeur van Australië SOMS TOT VIJF METER HOOG HOEDEN AF IN CHAZELLES Franse moeder laat kinderen dood hongeren Sadat vraagt Carter om wapens van 14 liter slagroom ii liter hopjesvla voor Je halve prijs. Minister Pronk wil hulp aan Indonesië herzien Plan Kissinger over Rhodesiè wordt wellicht geschrapt BUITENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 6 APRIL 1977 PAGINA 7 BIRMINGHAM (Rtr) - Het water in de overstroomde gebieden in het zuid en van de Verenigde Staten, dat maan dag door een serie verwoestende wer velstormen werd getroffen, is gisteren verder gestegen. Alleen al in de staat Alabama kwamen bij de stormen 22 mensen om het leven. Uit het naburige Kentucky en Westvif- ginia kwamen berichten over zes doden en duizenden daklozen. In duizenden kleine plaatsen was geen drinkwater meer beschikbaar en tien districten zijn tot rampgebied verklaard. In sommige gebieden staat het water vijf meter hoog. De meeste slachtoffers vielen in de stad Birmingham, in Alabama, waar de tor nados personenauto's en vrachtwagens letterlijk van de weg bliezen en een groot aantal huizen met de grond gelijk maakten. Het ongelukkigst is Williamson, in West-Virginia, eraf gekomen. Ondanks dat het water er meters hoog stond, Een beeld van het door wervelwinden en overstromingen geplaagde VS. Een groot deel van Pineville in werd de plaats door een zware brand ^et oostelijk deel van Kentucky kwam onder water te staan toen de Cumberlandrivier buiten zijn oevers geteisterd. trad CHAZELLES-SUR-LYON Het is voorbij: Chaxelles-sur- Lyon in het departement Loi re is als het ware met pen sioen gegaan. Chazelles is voortaan nog maar een plaats je zoals vele andere en oude ren zullen lang over „vroeger" vertellen, toen de naam van Chazelles tot in de uithoeken van de wereld bekend was, omdat het de hoofdstad, bet bolwerk van de hoedenindus- trie was. Chazelles maakte hoeden voor heel de wereld: voor de hautaine gentlemen van de City of London, voor de cowboys van Colorado, voor de zakenlieden uit Ber lijn, voor de elegante heren van de Via Veneto, voor de gangsters van Chicago. En, ja renlang eveneens, voor de da mes uit al de windstreken waar de zucht der mode woei. En nu is het voorbij. De laat ste grote hoedenfabriek van Chazelles, van Frankrijk, van Europa, van de wereld heeft haar poorten gesloten en haar faillissement aangevraagd, omdat de wereld haar proble men sedert enige jaren bloots hoofds tegemoet treedt. En, natuurlijk heeft men het zien aankomen. Al jaren lang was de „Société industrielle de chapellerie" nog maar haar ei gen bleke schaduw en slechts 170 mensen vonden er nog een bestaan. Tien jaren geleden werkten er nog 660. Na de sluiting van de „Société indus trielle" blijft er maar een klein fabriekje over, weinig meer dan een flinke werkplaats waar hoeden gemaakt worden. Nauwelijks dertig mensen vin den er een bestaan en vtoor een deel is het bedrijf al in een stomerij omgezet. Tussen 1925 en 1935, de glorie- jaren van Chazelles-sur-Lyon, waren er 28 fabrieken dag en nacht in bedrijf: 2500 perso nen vonden in de hoedenin- dustrie een zeer goed bestaan, 75 procent van de produktie werd geëxporteerd, naar Nieuw-Zeeland en Canada, Denemarken en Japan, de Verenigde Staten en Brazilië. Er was geen plaats in Fran krijk waar de bevolking zo de topografie van de wereld ken de als in Chazelles, elk kind wist waar Sao Paulo lag, en Rotterdam en Goettingen en Turku en Dunedin en Jujuy. En iedereen in Chazelles kon u vertellen dat verreweg de meeste bolhoeden naar de In dianen van Altoplano geëxpor teerd werden en niet naar Londen of Manchester. Er wa ren fabrieken die gespeciali seerd waren in de Stetsons die naar Amerika gingen, in de „Ten Gallon Hats" voor Texas. In de Borsalino's voor Italië en vooral Chicago. Er waren spe cialisten voor de „stijve hoe den" voor kortgeknipte Pruisi sche schedels, en fabrieken voor modieuze slappe vilthoe- den voor dandy's en dames. Een een bedrijf dat de zgn. diplomaten- of Eden-hoeden vervaardigde, die meer twijfel achtige figuren een zekere res pectabiliteit moesten verlenen, dan dat zij waarlijke diploma- tenbreinen tegen de meteoro logische en politieke wisselval ligheden beschermden. De hoeden-industrie van Cha zelles vormde een oude, zeer oude traditie. Terwijl de mees te fabrieken dateerden van na de Frans-Pruisische oorlog van 1870, was het vervaardi gen van hoeden en andere hoofddeksels in Chazelles be gonnen met de terugkeer van de kruisvaarders. De ridders van de Maltezerorde hadden uit het oosten het geheim van het verwerken van vilt meege bracht. Zij bezaten in Chazel les een „commanderie" en na dat de vruchten van omvang rijke plunderingen in het Hei lige Land en op weg daarheen en terug verbrast waren, be gonnen zij in hun levensonder houd te voorzien door vilt vol gens de vanouds geleerde me thode te bewerken. De hoede- rundustrie van Chazelles, aan vankelijk nog op het niveau van handwerk, was geboren en heeft eeuwen en eeuwen voortgeduurd. Met een uitzon dering, waarover niemand graag spreekt: om tijdens de tweede oorlog niet „en bloc" naar Duitsland gedeporteerd te worden, legden de arbeiders van de hoedenindustrie zich erbij neer vilten voeringen te vervaardigen voor de laarzen van Duitse soldaten die aan de veldtocht m Rusland deelna men. Maar „systematisch ver werkten de arbeiders jeukpoe der in het vilt" zoals iedereen in Chazelles met een zekere trots vertelt. Het was het ver zet, de strijd tegen de bezetter van de hoedenmakers van Chazelles. Na de oorlog bloeide de indus trie andermaal op, doch slechts voor korte tijd. In 1948 begonnen de eerste tekenen van een crisis merkbaar te worden: er was een nieuwe materie ontwikkeld die veel goedkoper was dan vilt, en deze eerste „synthetische" hoe den verschenen op de markt En daarna raakte de hoeden- mode in verval. De Ameri kaan, die tot dan toe praktisch niet zonder hoofddeksel in de buitenlucht kon verschijnen, onderging een sóórt evolutie, mogelijk als gevolg van het te lang dragen van helmen in de oorlog. En verder droeg de ontwikkeling van de automo biel bij tot het in onbruik ra ken van de hoed, de wagens werden te laag om er met een hoed in te zitten en bovendien waren deugdelijke verwarmin gen voor automobielen uitge vonden. Chazelles was geschokt en ont redderd, maar ging door met het fabriceren van nogal dure hoeden die hoe langer hoe minder mensen op wilden zet ten. Men had eeuwen en eeu wen hoeden in Chazelles-sur- Lyon gemaakt en Chazelles- sur-Lyon kon niet begrijpen dat ook aan eeuwenlange tra dities en gebruiken een einde komt. Het miste de mogelijk heid tot verandering, erger nog: Toen andere industriëlen zich in Chazelles wilden vesti gen om de beschikbaar geko men werkkrachten op te van gen, stond heel het stadje als het ware overeind: „Chazelles- sur-Lyon, dat in heel de we reld bekend was, dit Chazelles te ontluisteren met vulgaire in dustrieën, was ten enemale on denkbaar Niettemin zagen enkelen einge tijd later in, dat het met de hoeden uit was en in 1959 werden in Chazelles fabrieken opgericht voor het vervaardi gen van remvoeringen voor automobielen en bougies. Maar deze twee fabrieken kunnen bij lange na niet al degenen opvangen, die eertijds in de hoedenindustrie te werk- gesteld waren. En Chazelles blijft hopen op een „ommekeer", een terugko men van de hoeden in de mo de. „Altijd heeft men in de tradities en de mode van de mensheid een cyclus kunnen waarnemen", verklaart een van de vroegere hoedenfabri- kanten, die zijn gebouwen en machines onderhoudt alsof zij morgen of overmorgen weer op volle toeren moesten draaien. „Te allen tijde heeft men een zekere terugkeer vastgesteld naar hetgeen in onbruik geraakt was. Momen teel is de „retro"-mode in zwang, de mode van de twinti ger jaren. Het was de tijd van de vilthoed en de borsalino vierde hoogtij. En daarom zijn wij hoopvol. „Ik geloof dat over enige tijd de hoed weer in de mode komt, ik geloof dat Chazelles, ondanks het recente sluiten van de „Société Indus trielle" een nieuwe opbloei te- gemoetgaat Maar de schoolkinderen die wij vroegen of zij wisten waar Jujuy en Dunedin en Goettin gen liggen, keken ons aan als of wij van een andere planeet kwamen. Wij hadden dan ook geen hoed op. JAN DRUMMEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe am bassadeur van Australië in Ne derland, sir David Fairbairn, die morgen in Den Haag arri veert, kent Nederland al vanaf de oorlogsjaren. Ingedeeld bij een squadron van de Australi sche luchtmacht, dat was gesta tioneerd in het Britse Cambrid ge, vloog hij met Mustangs voor de Nederlandse kust om vijan delijke schepen te fotograferen, waarna de Beaufighters erop afgingen. In die tijd ontmoette hij ook prins Bernhard die zich in Engeland ging bekwamen in het vliegen met Mustangs. Sir David is evenals zijn vrouw afkomstig uit Al bury, een plaats waar de Nederlandse vliegers Parmentier en Moll met de Ui- ver een noodlanding maakten tijdens de Londen-Melbourne race in 1934. Mevrouw Fair bairn behoorde met haar vader tot de eerste bewoners van de plaats die gehoor gaven aan een radio-oproëp om naar de plaat selijke renbaan te rijden om met behulp van autolichten het vliegtuig veilig te laten landen. Na de oorlog werd Sir David lid van het Huis van Afgevaardig den en vervolgens in diverse regeringen minister, o.a. van luchtvaartzaken, nationale ont wikkeling, onderwijs en defen sie. Als ambassadeur in Nederland wil Sir David zich inspannen om de emigratie vanuit Neder land naar AuStralië te bevorde ren. In 1977 wil Australië dui zend emigranten uit Nederland opnemen. Sir David hoopt dat dit aantal kan worden ver hoogd. Ook wil hij Nedelanders aanmoedigen hun familieleden in Australië te bezoeken. Sir David Fairbairn. WASHINGTON (AP) - De Egyptische president Anwar Sadat heeft bij zijn besprekin gen in Washington zijn ambtge noot Jimmy Carter om Ameri kaanse wapenleveranties ge vraagd. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat „vooralsnog geen verplichtin gen of beslissingen worden ver wacht." Tijdens hun afrondende bijeen komst spraken de twee leiders onder andere over de Russische en Cubaanse interventie in Afri ka en deden zij een gezamenlijk beroep voor een vreedzame op lossing van de conflicten in dit werelddeel. Carter zei dat hij „volkomen tevreden" was over de bespre kingen en dat hij „een goede persoonlijke vriendschap" met de Egyptische president had op gebouwd. Ook Sadat was tevre den. PARIJS (DPA) De steld, dat de jongens kritiek geoefend op politie heeft in een enkele weken lang de buren, die blijk- volkomen verwaar- geen eten hebben ge- baar geen vinger uit loosde woning in had. De tweejarige gestoken hebben om Dieppe de lijken ge- jongen moet reeds te helpen, want het vonden van twee een maand geleden huilen en jammeren jongetjes onderschei- overleden zijn. van de kinderen denlijk van twee en moeten zij gehoord vier jaar. Het zijn de De moeder van de hebben. De 21-jarige broertjes Sebastian jongens is in hechte- moeder had de kin- en Francois Xavier. nis genomen. In de deren opgesloten en Franse pers wordt was bij een vriendin Medisch is vastge- evenwel ook ernstige ingetrokken. Geldig Vm zaterdag 9 april BEIROET (Upi) Op twee be langrijke plaatsen aan het oos telijke front in het zuiden van Libanon hebben gisteren zware gevechten gewoed. Rechtse een heden, ondersteund uit Israël, wisselden artillerie-, raket- en mortiervuur uit met Palestijnse en linkse eenheden, gesteund door Syrië. Volgens berichten van het strijdtoneel vielen aan beide zij den tenminste 15 doden tijdens gevechten in de vroege ochtend nabij het dorp Taybe, 3 km van de Israëlische grens verwijderd. Nog eens 10 mensen werden gedood en 17 gewond door ra ketten en vuur van automati sche geweren aan het „Mar- jayoun-front", ongeveer 12 km veroverd. Marjayoun, een rechts bolwerk, ligt al enkele dagen onder zwaar artilerievuur van Syrische troepen die gelegen zijn in de Beeka-vallei en nabij de stad Jezzine, 23 km ten noorden van Marjayoun, aldus Westerse diplomatieke kringea Ooggetuigen in het gebied zagen grote rookkolommen opstijgen boven de rechtse steden Mar jayoun, Kleia en Adeisseh, bo ven het omstreden dorp Taybe en boven Ebel es Saqi, in han den van Palestijns-linkse troe pen. Het Syrische initiatief om de voornamelijk Palestijnse troe pen in het zuiden van Libanon te steunen werd vorige week ontplooid nadat rechtse troepen, ondersteund door Israël, in het AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse regering wil haar hulp aan Indonesië herzien. Dat heeft minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) in Amsterdam verklaard. Minister Pronk opende in het Amstelhotel de IGGI-conferentie, waar ambtenaren uit Dja karta confereren met hun collega's uit dertien landen die Indone sië ontwikkelingshulp geven. De Nederlandse regering, aldus minister Pronk, heeft er de laatste vier jaar serieus naar gestreefd projecten en programma's op te zetten die ten goede komen aan de allerarmsten in de ontwikke lingslanden. Daarbij is van groot belang dat de sociale en politieke structuur van die landen de Nederlandse doelstelling niet door kruist, zo verklaarde minister Pronk. De regering heeft de resultaten van de „fundamentele", wijziging in de ontwikkelingshulp in studie en de resultaten daarvan zullen bepalend zijn voor de koers die gevaren wordt vanaf 1978, zo zei de bewindsman in Amsterdam. James Dunn, een vroegere Australische regeringsfunctionaris die j Indonesië heeft beschuldigd van massamoord op Oost-Timor, is gisteren gedurende drie kwartier door staatssecretaris Kooijmans ontvangen. Naar verluidt heeft hij niet gepleit voor het opschorten van de Nederlandse hulp aan Indonesië, maar zou hij er wel sterk op hebben aangedrongen dat Nederland de grootst mogelijke aandacht besteedt aan wat op Oost-Timor gebeurt. Dunn, die tot de Indonesische overname van deze vroegere Portuge se kolonie kanselier van het Australische consulaat in Dili was, heeft verklaard dat de Indonesische troepen die op 7 december 1975 het land binnenvielen, zich op grote schaal hebben schuldig gemaakt aan gruweldaden en moordpartijen. ten noorden van Taybe. Om het grensgebied een offensief waren dorp Taybe wordt al een week gevochten tussen rechtse troe pen en gezamenlijke Palestijns- begonnen dat het gehele 100 km brede grensgebied aan noordflank van Israël volledig linkse eenheden. De rechtse voor de Palestijnen en de linkse troepen zeggen Taybe te hebben troepen dreigde af te sluiten. LONDEN (Upi) Engeland overweegt het plan van de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, voor een overdracht van de macht in Rhodesiè, te schrappen en in plaats daarvan voor te stellen met onmiddellijke ingang een grondwet op te stellen voor een onafhankelijk zwart Rhodesiè. Dit is verklaard door een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Het onmiddellijk opstellen van een grond wet waarin de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Rhodesiè wordt geregeld, houdt in de verwerping van Kissingers idee eerst een overgangsregering te vormen die dan binnen twee jaar een nieuwe grondwet zou moeten opstellen. (Van onze correspondent Roger Simons) arbeid aangespoord werden weer normaal aan de LONDEN De Britse genationaliseerde lucht- slag te gaan deze vakvereniging steunt hun actie vaartmaatschappij British Airways wordt met niet hebben zij zelfs geen gevolg gegeven aan een wisse ondergang bedreigd. Haar bedrijvigheid het ultimatum waarmee British Airways probeer- kan kort voor of onmiddellijk na Pasen volledig de hen tot inkeer te brengen Dit dreigement stilvallen, zo voorspelt de directie. hield in," dat al wie vanaf gistermiddag nog onwil- Deze dramatische situatie is een gevolg van het lig was (B.A. noemt het conflict een wilde staking; conflict tussen B.A. en haar 4000 werktuigkundi- maar de werktuigkundigen spreken dit tegen), gen, die sedert zondag nog alleen normale arbeids- ontslagen werd met verlies van alle verworven uren maken. rechten. Zij weigeren te werken, 's avonds, 's nachts en Het ultimatum is verstreken, maar in de vliegha- in het weekeinde. Hun actie heeft tot doel afzon- ven van Heathrow-Londen meldde zich geen enke- derlijke onderhandelingen af te dwingen over een le werktuigkundige aan voor normale dienst. Na- looneis, die onaanvaardbaar is in het kader van dien deelde de directie mee, dat alle onwillige Groot-Brittannië's loonpolitiek. werktuigkundigen nu technisch uit de dienst ont- Hoewel de militante werktuigkundigen vanmiddag slagen waren. Volgens de leiders van de ontevre- doqjr hun vakbond en door een onderminister van den werktuigkundigen '3 dit bluf. Vier jaar voor boekhouder Dassault PARIJS (UPI) Een rechtbank in Parijs heeft gisteren Hervé de Vathaire, hoofdboekhouder van de Franse luchtvaartmagnaat Marcel Dassault, tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 franc (plm 5000 gul den) veroordeeld wegens fraude en misbruik van vertrouwen. De Vathaire verdween in juli vorig jaar met 8 miljoen franc welk geld hij van de persoonlij ke rekening van Dassault had opgenomen. Hij werd in oktober gearresteerd toen hij in Parijs een vliegtuig naar Korfoe wilde nemen. De Vathaire's vriendin, Bema- dette Roels, kreeg 16 maanden waqpyan 10 voorwaardelijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7