Leidschendam boos op GS over uitblijven verkeersmaatregelen Ontevredenheid over woonruimteverorde- ning in Voorschoten Nood bij gefingeerde ramp in Katwijk pover gelenigd VOGELS EN BOMEN (NIET) GEWENST OFFICIER EIST DRIE* JAAR VOOR AAN- R DEEL OVERVAL KATWIJK m Vi KORTWEG KLEUTERS VIERDEN BOERENBRUILOFT Gemeente Oegstgeest benadert Wolkers voor afbouw monument REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 APRIL 1977 PAGINA 4ÏA1 LEIDSCHENDAM De brie/ die Leidschendam, in antwoord op een schrijven over maatregelen tegen het sluipverkeer vanuit en naar Zoeter- meer, van de provincie heeft gekregen heeft het ernstige ongenoegen van de gemeente opgewekt Het gemeentebestuur had vorig jaar op 2 decem ber de provincie herinnerd aan mogelijke maatre gelen tegen het sluipverkeer. Na twee brieven in 1975 en nadat ook het ambtelijk overleg met de provincie geen resultaat had opgeleverd, heeft de gemeenteraad in december 1975 een motie daar over aangenomen. Twee maanden nadat in sep tember vorig jaar overleg op korte termijn was aangekondigd, was met dit overleg nog geen aan vang gemaakt B. en w. werden wel geconfron teerd met een afschrift van een brief van Zoeter meer aan Ged. Staten waarin om uitstel van beperkende verkeersmaatregelen werd gevraagd. B. en w. van Leidschendam deelden de provincie daarop mee zich met grote tegenzin neer te leggen bij de beslissing van de provincie geen maatrege len te nemen zolang geen alternatieven voorhan den zijn. „Het kost ons thans reeds erg veel moeite begrip te vinden bij de inwoners die plannen koesteren tot hernieuwde blokkades", deelde het college GS in december mee. Zoethouder Na drie maanden heeft de provincie nu geant woord dat direct na de openstelling van de Zoeter- meerlijn en de totstandkoming van de aansluiting van de: zuidelijke tak op rijksweg 12 maatregelen op de ,Voorv/eg getroffen zullen worden om het sluipverkeer tegen te gaan. De gemeenteraad is vooral kwaad omdat GS in antwoord op de klach ten over te weinig contact, antwoordden dat Leid schendam de argumenten ter vermindering van het sluipverkeer en ter verhoging van de leefbaar heid en veiligheid in de betrokken wijken niet nog eens krachtig had herhaald. Het CD A-raadslid De Ruijter noemde dit „te gek om los te lopen" en vroeg zich af of de brief „een zoethouder of een dooddoener" genoemd moet worden. Hij wenste de directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat, 's morgens tussen half 8 en 9 uur en 's middags van 4 tot half 6 eens kennis te laten maken met het sluipverkeer. Voorts vroeg hij de raad periodiek op de hoogte te houden van de in de komende maanden te houden gesprekken met de provincie. De WD-er D. W. Bergeren sloot zich hierbij aan en vroeg de zaak niet alleen op ambtelijk niveau te behan delen maar ook de raadscommissie in te schake len. Begin juni noemde hij een reëel tijdstip om met maatregelen ter beteugeling van het sluipver keer tot zaken te komen. Sprinter dam voorgesteld, in Zoe termeer grote moeilijkhe den zouden zijn ontstaan. De juist dezer dagen geopende extra-aansluiting van Zoe termeer op de rijksweg en de ingebruilaiame van de sprinter zullen, zo wordt gehoopt, verlichting brengen. „Maar", aldus de heer Kolfschoten, „rijksweg 14 is de eigenlijke kortsluiting". Uit persoonlijke kon takten met de technische dienst van de provinciale waterstaat was hem gebleken dat men daar posi tief staat tegenover de door Leidschendam gewen ste maatregelen. Het resultaat van de besprekin gen zal voortaan aan de commissie openbare werken worden voorgelegd. Eventuele hernieuwde akties als blokkade van wegen werd door burge meester Kolfschoten ontraden vanwege de moei lijkheden die ambulance en brandweer daarvan kunnen ondervinden.„De vele brieven en telefoon tjes die wij over het ongemak van het sluipverkeer ontvangen worden overigens regelmatig aan de provincie doorgegeven", besloot de heer Kolfscho- Festiviteiten Zoeterwoude 700 Zoeterwoude Tijdens de fes tiviteiten rond Zoeterwoude 700 zal er op 31 mei 's avonds op het industrieterrein door de EHBO verenigingen Meerburg en St. Lidwina, een demonstra tie worden gegeven. Er zullen onder meer 10'zogenaamde lo tus-slachtoffers per helikopter worden aangevoerd. In samen werking met de EHBO vereni gingen zal de Leidse brandweer aan genoemde demonstratie haar medewerking geven. De Leidse brandweer zal daartoe met al haar materieel aantre den en spectaculair reddings- en blussingswerk ten beste ge ven. Woensdag 1 juni zullen 2 herau ten 's morgens om 8.00 uur een gekostumeerde optocht van alle Zoeterwoudse leerlingen van de kleuter- en basisscholen aan kondigen. De optocht, die om streeks 9.30 uur vanuit Haas broek vertrektwordt voorafge gaan door diverse draaiorgels. Na een rondgang door het dorp zal genoemde optocht op Haas broek weer worden ontbonden, waarna de scholieren een open luchtmaaltijd krijgen aangebo den. Nadat de buiken gevuld zijn, gaan de kinderen op Haas broek van 13.00—16.00 uur onge veer 22 „oude" spelletjes doen, die zijn gebaseerd op de oude sfeer rond Pieter Brueghel. Aan het eind van de middag krijgen de kinderen een blijvende herin nering in de vorm van een her denkingstegel. Op dezelfde woensdag zal vanaf 20.00 uur op het hoofdveld van S. J. Z. een voetbalwedstrijd worden gespeeld, n.l. de oud-in ternationals tegen het Zoeter- wouds elftal. De oudinternatio nals zullen worden vertegen woordigd door o.a. Wim van Hanegem, Coen Moulijn, Sjaak Swart, Eddy P. Graafland, Ben nie Muller, Frans Bouwmeester en Beertje Kreijermaat Het Zoeterwouds elftal zal zijn sa mengesteld uit eerste elftal spe lers van S. J. Z. en Meerburg Voorafgaand aan deze wed strijd, zullen om 19.00 uur de E-l elftallen van Meerburg en S. J. Z. elkaar tegemoet treden. Donderdag 2 juni organiseert de Vrije Club van 19.00—22.00 uur een „instuif' voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Er worden dart poffertjes en pan nekoeken gebakken en er wordt gebarbecued. De jeugd kan ook leerbewerken, pottendraaien en sieraden maken. De toegang is gratis. Tot slot van deze dag zal er in de Ned. Hervormde Kerk, vanaf 20.00 uur een zangavond worden verzorgd door de ver enigingen „Zingt den Heere", het „R. K. Jongerenkoor" en het „Koor Hoge Rijndijk". Gedurende de feestweken, zal er in het gemeentehuis een ten toonstelling worden gehouden met het thema: „Hoe ziet de kunstenaar Zoeterwoude". Zij die hier een kunstzinnige bijdra ge aan willen leveren, middels inzending van eigen werk, kun nen zich opgeven bij Agnes van Gent, Verlaatweg 4cL Tenslotte toont het coördinatie comité zich bereid dat mensen die minder valide zijn, of zich om welke reden dan ook, moei lijk kunnen verplaatsen, zich bij genoemd comité kunnen mel den. Er wordt dan gezorgd dat zij gratis van en naar de evene menten worden vervoerd. Warmond wil beperking bio-industrie WARMOND De leden van de raadscommissie ruimtelijke or dening hebben gisteravond na ellenlange discussie besloten dat intensieve veeteelt en bio- industrie in het bestemmings plan Noord-Oost alleen mag worden toegestaan indien deze vorm van veehouderij niet meer dan 50 procent van de totale bedrijfsactiviteiten be slaat. Slechts bij hoge uitzon dering wil de commissie hier van afwijken. Het besluit van de commissie ruimtelijke ordening betekent niet dat de zaken nu vaststaan. Ook de commissie agrarische zaken moet zich nog over deze problematiek buigen. Pas dan komen de zaken in de gemeente raadsvergadering aan de orde. De oefening in volle gang. KATWIJK —De eerste straa toefening in de gemeente Kat-, wijk is alles behalve een com plete oefening geweest. Het schortte met name nogal aan de communicatie tussen het beleidscentrum en het ramp terrein. Een oproep van een van de medewerkers vanaf het beleidscentrum aan het rampterrein werd pas na 25 minuten beantwoord. Voorts was de afvoer van gewonden en overledenen, een zeer es sentieel onderdeel van hulp bij een ramp, slechts in gerin ge mate geregeld. Dat zijn de conclusies die meewerkende instanties na afloop van de oefening trokken. Die oefe ning vond gisteravond plaats in de Piet Heinlaan en achter liggende straten, waaronder de Banckerstraat. De oefening suggereerde het neerstorten van een Russisch vliegtuig met 125 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Bij een poging om een zachte landing in zee te maken had de staart van het vliegtuig de 35 meter hoge Vijverhofflat geraakt en stortte als gevolg daarvan neer in de Piet Hein- laan. De huizen in de Piet Heinlaan tussen de Van Speijckstraat en de Van Ga lenstraat raken onmiddellijk in brand. In het nabij gelegen zwembad zwemmen ongeveer 80 kinderen. Een aantal van hen raakt ernstig gewond. Dat was het probleem waar brandweer, politie en andere dienstverlenende instanties gisteravond mee te stellen hadden. Ondanks het feit dat het gisteravond geen complete oefening was, was het toch een groot opgezette oefening. Na genoeg het voltallige gemeen- tepersoneel was in touw om de gefingeerde ramp tot een goed einde te brengen. Daarbij ver brandde een van de gemeen teambtenaren zelfs zijn hand, toen hij poogde rookpoeder aan te Steken. Een en ander trok honderden toeschouwers die gealarmeerd door de vele brandweerwagens zich naar het rampterrein hadden ge- Men zou er over kunnen redetwisten wat deze verkeersborden, die dezer dagen - door kinderen geplaatst? - werden aangetroffen op de Jagerslaan in Wassenaar precies betekenen. De rode rand rond het bord en de schuine streep wijzen weliswaar op een verbod. Maar het is niet waarschijnlijk dat het de bedoeling is geweest aan te geven dat bomen en vogels ongewenst zijn. Integendeel: men heeft er de aandacht op willen vestigen dat het groen langs de Jagerslaan en de vogels schade lijden door het steeds toenemende verkeer en de steeds hogere snelheden waarmee op de Jagerslaan gereden wordt. DEN HAAG/KATWIJK De officier van de Haagse recht bank heeft tegen een 24-jarige Chinees drie jaar gevangenis straf geëist vanwege zijn aan deel in de overval op een Chi nees restaurant in Katwijk. Met drie andere overvallers, waar van er twee onvindbaar bleven, maakte de verdachte 22 dui zend gulden buit De vier Chinezen drongen op 22 augustus van het vorig jaar ge wapend het Katwijkse restau rant binnen en bonden de perso neelsleden en drie vrouwelijke bezoekers met ijzerdraad vast en plakten de ogen en mond van de slachtoffers met plakband dicht Daarna werd de imrud- LE' dels binnengekomen restauran- Wi teigenaar Kwan Ju Wong ge- se< dwongen het geld af te geven. gn Ut De officier meende uit de han- tlei delwijze tijdens de overval (met sur name het dichtplakken van eer monden en ogen) de Chinese sla verdachte medeplichtigheid aan Ha overvallen in Rotterdam, Am sterdam en Bussem ten laste te He kunnen leggen. Ondanks het i,e verweer van de verdachte, dat m{ hij slechts de drie vrouwen had te bewaakt, eiste officier mr. Van da Steenderen drie jaar gevange- pe nisstraf. ni, Vonnis op 19 april. dc VOORSCHOTEN De raads commissie voor algemene zaken had gisteravond tal van bezwa ren tegen de tekst van de „Woonruimteverordening 1977". De verordening is het gevolg van een brief van 12 december 1974 van de staatssecretaris Schaefer en heeft tot doel de burger zekerheid te verschaffen bij de toewijzing van woon ruimte. Het „open beleid" van het college van b. en w. heeft ertoe geleid dat de gebruikelij ke regels bij de woonruimtetoe wijzing op papier gezet werden en dat deze ter goedkeuring aan de gemeenteraad gezonden zou den worden. Vorig jaar septem ber kwam deze verordening al voor advies in de commissie voor algemene zaken en werd terug verwezen voor nader in tern beraad. Bij de artikelgewijze behande ling stelden de heren Esselaar (CDA), Begeer (WD) en les tra (PCC) dat de verordening te on duidelijk was. Drs. Van Wijk (PPV) meende dat de verorde ning er zo snel mogelijk moet komen en daarom wüde hij wel akkoord gaan met een verorde ning met gebreken. Mr. Esselaar (CDA) zag geen nut van het aanleggen van lijsten, waarbij al tevoren vaststaat dat de kandi daten op lijst C nimmer aan bod komen omdat er toch geen be schikbare woningen zijn. Hij wil een duidelijke afscheiding waar door enerzijds de categorie Ont staat die terstond of zo spoedig mogelijk aan een woning gehol pen moet worden en de catego rie die ingeschreven kan wor den waardoor de gemeente een inzicht krijgt in de behoefte aan woonruimte. Mr. Esselaar ziet als ideaal een woonruimteveror dening die ook door de burger gelezen kan worden, maar te vens juridisch juist is. De voor gelegde verordening is volgens mr. Esselaar niet leesbaar en niet waterdicht Burgemeester Van der Haar stelde voor de verordening nogmaals redaktio- neel te laten veranderen. KATWIJK Met ingang van afgelopen maandag hanteert de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Schelpen- dam in Katwijk een nieuw reg lement voor gebruikers. Dit reg lement is aangepast aan de ei sen die gesteld worden aan een bibliotheek met ruim 10.000 le den, meer dan 60.000 boeken, tijdschriften e.d. en zo'n 500.000 uitleningen per jaar. KATWIJK - Op zaterdag 9 april wordt er vanaf 20.00 uur een disco-avond gegeven in 't Mallegat. Entree 1,—. De groep Massada treedt tweede paasdag 11 april op in het dorpshuis van Valkenburg. De ze avond, die onder de verant woordelijkheid van 't Mallegat valt, begint bm 21.00 uur. Entree 4,-. KATWIJK Ten behoeve van spelmateriaal voor de kleuters van „Op de spelbrink" aan de Willem de Zwijgerlaan 4 wordt op 28 april een rommelmarkt gehouden, Wie nog bruikbare zaken heeft voor dit doel kan de school bellen (15303) alsmede 14801 en 73204. De spullen wor den dan afgehaald. OEGSTGEEST - 47 leden van de voetbalvereniging „Oegst- geest" gaan een paasreis maken naar de Engelse stad Chelms ford. Onder leiding van de heer J. van Duivenbode vertrekt men vrijdag via Hoek van Holland en Harwich naar Chelmsford waar 24 deelnemers onderge bracht worden in een hotel en de rest bij leden van de Royals and Westlands. Zondag 10 a^ril wordt een bezoek gebracht aan de Londense markt Petticoat Lane en 's middags speelt men de wedstrijd Casuals—Oegst geest. Maandag speelt een team tegen Westland. Deze club zal Oegstgeest met een tegenbezoek komen vereren. Dinsdagavond half negen is men weer terug in Oegstgeest ZOETERWOUDE Vanavond zal er in het kader van het door S.J.Z. georganiseerde nederla gen-toernooi om de „Guus van der Geest" beker, de wedstrijd S.J.Z.—R.C.L. worden gespeeld. Aanvang 20.15 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit het gemeentelijk dierenpark op de hoek Oudhoomseweg/Oranje Nassausingel een geitje en een lammetje meegenomen. Hoewel de diefstal onder de rook van het politiebureau werd ge pleegd, ontbreekt van de daders ieder spoor. Voorhout De kleuters van de „Gruthorstschool" vierden gisteren een heuse „Boeren bruiloft". Dit ter gelegenheid van het afscheid van Leny Lam boo, him „juf". Leny Lomboor vanaf augustus 1969 verbonden aan de school als kleuterleidster en vanaf 1974 als hoofdleidster gaat 5' mei trouwen met boerenzoon Han van Nes uit Ouder Am- stel. Na het huwelijk gaat het paar wonen in Eemst bij Dwingeloo waar het zelf gaat - boeren. Dit alles was voor collega's en oudercomité een kostelijk ge geven om te gebruiken bij het afscheid. Juf werd naar de Prins Clausstraat gedirigeerd, „we komen je daar wel opha len." Maar hoe Leny en Han opgehaald werden, was een volslagen verrassing. Alle leer lingen van de school, 105 kwa men in een boerenkar achter de tractor hun juf ophalen. Een wagen vol boertjes en boerinnetjes. Op school werd het feest voortgezet. Juf werd na de eerste tocht op een tractor van haar leven, (Han heeft er net zo een) door de kleuters geïn strueerd over de techniek van het melken en zaaien, oogsten en maaien. Na dit geweldige kleuterfeest werd de middag besloten met een receptie van half vier tot half vijf, waarop het bruidspaar een thee-, eet- en ontbijtservies werd aange boden. Na Pasen zal Lenny's plaats worden ingenomen door Fieke van Dan thans hoofdleidster van de „Bengelenbak" in Noordwijk Binnen. Een echte landbouwtrekker bracht de kleuters en hun „juf' naar school. OEGSTGEEST Het gemeen tebestuur van Oegstgeest heeft de schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers benaderd voor de com pletering van het verzetsmonu- ment in het Bos van Wijcker- sloot. Wethouder Gmelich Meij- ling stelde gisteravond evenwel dat de gemeente rekening houdt met het feit dat het wel eens lang kon gaan duren vóór dat Wolkers zijn beslissing zal nemen. „Maar we hebben goede hoop. Wolkers heeft inmmers voor de gemeente Amsterdam ook een monument ontworpen. Dus waarom niet voor Oegst geest waarmee hij toch nauwe banden heeft", merkte de wet houder op. Met het besluit om Wolkers voor deze klus te benaderen heeft het gemeentebestuur gehoor gege- ven aan de suggestie van het raadslid Kohlbeck. Of de ge meente evenwel voor 100 pro cent op het jawoord van Wol kers mag rekenen is twijfelach tig. De schrijver-beeldhouwer besteedt op het ogenblik iedere minuut van de dag aan een actie gericht tegen het doden van jon ge zeehouden. Bovendien gaat het voor wat betreft het Oegst- geester monument niet om het ontwerpen en maken van een nieuw, maar het herstel en af maken van een reeds bestaand monument. Vorig jaar gaf het gemeentebe- stur de opdracht aan de beeld houwer Zweerus. Deze moest de opdracht evenwel weer terugge ven toen bleek dat zijn plannen op technische bezwaren stuitten. Sikkensprijs voor galenen en drukkerij SASSENHEIM - Het bestuur van de stichting Sikkensprijs reikt dinsdag 19 april om half vier prijzen uit aan vertegen woordigers van drukkerij Ros beek, galerie Swart, galerie De Tor, galerie Art Project, de stichting De Appel, de stichting „Sonsbeek Onbeperkt" en de Rotterdamse Kunststichting. De stichting Sikkensprijs stelt zich ten doel „die sociale, cultu rele en wetenschappelijke ont wikkelingen te stimureleren, waarbij kleur als medium een specifieke rol speelt". De prijzen variëren van 5.000,- tot 25.000,-. Zij worden uitgereikt tijdens een bijeenkomst in de aula van het Sikkens-complex in Sassen- heim. De drukkerij Rosbeek ontvangt een prijs van 10.000,— omdat zij een uitgave voorbereidt over de kunstenaar Bart van der Leek." De vier gale ries ontvangen iedere een be drag van 5.000,Aan de stichting „Sonsbeek Onbeperkt" is een garantie-subsidie van ma ximaal 25.000,— toegekend. De Rotterdamse Kunststichting is een bedrag van maximaal 15.000,—toegekend. „Huis ter Leede" beschermd monument SASSENHEIM/HILLEGOM - .Huis ter Leede", dat oorspron kelijk een middeleeuwse rid derhofstede was, maar na een brand in de vorige eeuw werd herbouwd, is op de lijst van beschermde monumenten gezet. Door CRM zijn eveneens de bij het huis behorende oranjerie, twee boerderijen waaronder „'t Kraaienest" en een negentien de- eeuws toegangshek be schermd verklaard. In Hillegom kwam een acht tiende- eeuwse pomp onder be scherming. k(

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4