Geen Europees visserijbeleid: Ierland dwingt visgrens af voor £eid6c0omcmt Centrum Groningen door brand geteisterd STEM VAN KLM-PILOOT TOCH TE BELUISTEREN Inbreng CDA van grootste belang CANADA Twijfels over billijkheid van olie-compensatie in glastuinbouw Beslissende keuze nodig tussen kernenergie en steenkool en olie W oensdag 6 april 1977 ff jaargang no. 20702 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Adoptie Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtewag. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. lodse nummers: 55 cent. Hongaarse tv-film „Adoptie" op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.20 uur Sprekershoek over crimina liteit. Ned. II, om 18.00 uur Rouw dienst ramp Tenerife. Op Duitsland I worden van avond om 18.00 en 21.30 uur 'Nederlandse tijd) wedstrijden om de Europa Cup II uitgezon den. koud Veel bewolking met plaatselijk hagel of sneeuw. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Maxima circa 8 gra den. Morgen zon: 7.01—20.24. Schev. hoogw.: 6.04 en 18.28. Laagw.: 1.54 en 14.26. LUXEMBURG (ANP) Een nieuw ge sprek over een gemeenschappelijk in tern visserijbeleid voor de negen EG- landen is in Luxemburg in de Europese ministerraad vastgelopen. Ierland gaat zijn eerder geuit dreigement waarmaken en per 10 april nationale visserijbeper- kingsmaatregelen invoeren. Die maatre gelen houden in dat in grote zones rond de Ierse kust, variërend tot 50 en soms zelfs tot 100 mijl (gebieden waar Neder landse vissers 60 procent van hun ha ring vangen) geen schepen meer mogen vissen met een motorvermogen van meer dan 1100 pk en van meer dan 33 meter lengte. t De andere lidstaten hebben zich hierbij neergelegd en er is in Luxemburg afgesproken dat de E.G.-lan- den tot 30 juni zelf de visvangst in de Ierse wateren zullen beperken. Ook zijn er toezeggingen gedaan dat niet nog meer E.G.-landen (tot 30 juni) eenzijdi ge maatregelen zullen nemen. De directe gevolgen voor vissers die in de Ierse wateren plegen te vissen, lijken voorlopig nog wel mee te vallen, alhoewel het nemen van nationale maatregelen door een E.G.-lidstaat het uiteraard niet gemakkelijker maakt om tot een gemeenschap pelijk intern visserijbeleid te komen. De Europees landbouwcommissaris Gundelach heeft de ministers ook op de hoogte gebracht van de stand van zaken bij de onderhandelingen die de E.G. voert met landen buiten de gemeenschap. Hij toonde zich bijzonder ongerust over het visserij- gesprek met IJsland. Besloten is dan ook dat een Europese afvaardiging, bestaande uit een vertegen woordiger van de voorzitter van de E.G. (momen teel Engeland) en van de Europese Commissie met de IJslandse regering zal gaan praten. Genezen van val in orkestbak Bing Corsby Crosby onlangs tijdens een optre den in Burlingame (Cal.) in de orkestbak viel en zo zijn rug blesseerde, verlaat hier, genezen verklaard, met zijn vrouw het Peninsulaziéken- huis waarin hij enige tijd opgenomen is ge weest. Politicus ontvoerd NAPELS (AFP) De secretaris van de socialistische partij te Napels, Guido de Martino is gisteravond in de buurt van zijn woning ontvoerd toen hij van een politieke vergadering naar huis reed. De 34-jarige De Martino is de zoon van de voormalige secretaris-generaal van de Ita- liaansesocialistische partij Francesco de Martino, die na de verkiezingsnederlaag van juni vorig jaar gedwongen was zijn plaats aan Bettino Craxi af te staan. Kwetsbare F-16 behoeft wijzigingen WASHINGTON (Reuter) Het F-16 ge vechtsvliegtuig dat in de Verenigde Staten wordt ontwikkeld voor de Amerikaanse luchtmacht en vier Europese, waaronder de Nederlandse, heeft technische problemen die het toestel in het gevecht kwetsbaar kunnen maken. Dit is gisteren gezegd door het algemene rekenbureau (GAO), een in stelling voor toezicht van het Amerikaanse Congres. Het GAO beveelt aan dat minister van defensie Brown bepaalde wijzigingen laat aanbrengen en waarschuwt hem meteen te gen „Europese druk" om het testprogramma' te beperken. Bijzonderheden over wat er mogelijk mis is met de F-16 worden niet door het GAO gegeven. Het bureau wilde slechts kwijt dat de kwetsbaarheid is ontdekt door de Ameri kaanse luchtmacht in 1975 en dat er sedert dien geen correcties zijn aangebracht. Volgens de cijfertjes komt Canada als vakantieoord steeds meer in trek bij de Nederlanders Gingen zo'n tien jaar geleden zo'n 10.000 Nederlanders, 5 jaar later was het totaal verdubbeld. ...maar toen waren er ook de Olympische spelen. GRONINGEN ANP De binnenstad van Groningen is vanmorgen tussen zes en acht uur geteisterd door een enorme brand, die geen slachtoffers geëist heeft, maar wel een schade van wellicht enige miljoenen veroorzaakt heeft De brand ontstond in een gokautomatenhal, maar ver spreidde zich zeer snel over het gehele gebouw achter en boven de hal en verder over een aantal andere panden. Door de brand moest verder een aantal inwoners aan de overkant van de brandende panden geëvacueerd worden. Brandweer, met alle beschikbare manschappen en mate riaal uitgerukt en politie moesten tal van mensen, die in de dakgoot van de brandende panden gevlucht waren, naar de veilige grond brengen. Na enige uren kon de brandweer melden, dat men de brand meester was, maar zij wist nog niet hoe lang het nablussen van deze omvangrijke brand zou duren. LUBBERS: GENEER U NIET VOOR UW KEUZE ROTTERDAM (ANP) „Het CDA moet zich door de provocaties van links niet laten provoceren tot een zwaai naar rechts". Dit heeft drs. R. F. M. Lubbers, minister van Economische Zaken, gisteravond gezegd op een verkiezingsbijeen komst van het CDA in Rotterdam. Hij pleitte ervoor dat de christen-democraten ook in de huidige situatie zich zelf zouden blijven. Dat wil volgens hem zeggen dat het CDA bereid moet zijn tot het aanbrengen van veranderingen in de samenleving. De minister wees er op dat dit een „stuk streng heid voor ons zelf' vergt. „Wij immers hebben geen eensoortige achterban zoals de PvdA en de WD. Elke maatschappelijke verandering betekent ook een stuk uit ons eigen vlees wegsnijden. Zoiets zal altijd voor een deel van onze achterban een pijnlijke zaak zijn". Hij noemde het essentieel dat het CDA uit de verkiezingen naar voren komt als de grootste partij. Als dat niet gebeurt, gaan de christen-demo craten naar zijn mening een heel moeilijk tijd tegemoet. Of het CDA inderdaad als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn zal komen, is vol gens de minister op dit moment bepaald niet zeker. Hij vindt het een „zorgelijk verschijnsel", dat hij zoveel mensen ontmoet, die het weliswaar eens zijn met het programma van de christen-de mocraten, maar zich af laten schrikken doordat ze bijvoorbeeld de lijsttrekker niet geweldig vin den. „Zo vinden ze altijd wel iets om niet op het CDA te stemmen". Hij zei zich ook zorgen te maken over het door hem gesignaleerde verschijn sel dat veel christen-democraten nu de neiging hebben om of op een progressieve partij of op de WD te stemmen, omdat ze het CDA of te behoudend of te meegaand met de socialisten vinden. Dit kan volgens hem afbreuk doen aan het CDA. Daarom riep hij de mensen, die sympathiseren met het CDA, dan ook op zich niet te generen voor hun politieke keuze. „Het gaat deze keer echt om hele essentiele zaken waarbij de inbreng van het CDA van het grootste belang is", aldus drs. Lubbers. (Van onze verslaggevers) WASHINGTON/AMSTERDAM - De stem- recorder uit de verongelukte Boeing 747 van de KLM is minder zwaar beschadigd dan men vreesde. Dit is gisteren vastgesteld in de fabriek bij Seattle aan de Amerikaan se westkust. Men had de recorder daar vanuit Washington heengezonden, omdat de acht sporen-band met de stemmen van de cockpitbemanning niet kon worden beluis terd op de apparatuur van de National Transport Safety Board. De NTSB kan slechts banden tot vier sporen afdraaien. Enkele uren na aankomst van de recorder meldde de fabriek dat de band er goed uitzag, hoewel de beschermlagen door de hitte zwaar waren aangetast. In Washington is wel de stemrecorder uit de PanAm-Boeïng beluisterd. De gesprekken van de twee pilo ten komen zeer duidelijk over. De gegevens stemmen overeen met die van de banden uit de verkeerstoren op Tenerife. Zo staat ook de opmerking van de toren aan de KLM- Boeïng op de Amerikaanse band, dat de Nederlanders zich gereed moesten houden voor vertrek en dat zij opnieuw zouden worden opgeroepen. Op Schiphol-oost waren gisteravond 106 van, de 248 omgekomen passagiers geïdentifi ceerd. Aan de identificatie wordt gewerkt door honderd rijkspolitiemensen en een team van vijftien tandartsen. Onder meer probeert men aan de hand van de gebitten de leeftijd van de slachtoffers vast te stellen. Alle gegevens die men noteert bij de slach toffers worden vergeleken met gegevens die nabestaanden hebben verstrekt. Stemmen deze overeen, dan is sprake van identificatie. De tandartsen controleren de aanwijzingen die de gebitten opleveren met de gegevens van de tandartsen van de slachtoffers. Nu, Nederland voor het eerst met een dergelijke grote identificatie-zaak te maken heeft, heb ben enkele specialisten al de vraag gesteld of er niet een speciaal team voor dit werk moet worden opgeleid. Het is nog niet duide lijk van hoeveel slachtoffers de identiteit kan worden vastgesteld. Indien nodig zal men het werk tijdens de paasdagen voortzet ten. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Wanneer tussen 1985 en 1990 geen kerncentrales ingebruik gesteld kunnen of mogen worden zal tegen die tijd de elektriciteitsvoorziening bijna geheel afhankelijk wor den van de invoer van steen kool en olie. Volgens plannen zouden in deze periode twee kerncentrales in bedrijf komen, maar de elektriciteitsbedrijven houden er rekening mee, dat zij er niet komen. Als alternatief geldt dan, dat er drie nieuwe centrales moeten' komen van ongeveer 600 MW elk, die met kolen en olie ge stookt moeten worden. „Vrijwel de gehele elektriciteitsvoorzie ning wordt dan afhankelijk van de import van kolen en olie", aldus de Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland", in haar over zicht van „het ontwerp-elektrici- teitsplan 1982/1983". Uit dit' overzicht blijkt, dat de economische situatie van Neder land in de komende tien tot vijftien jaren nog zeer onzeker is, maar dat de vraag naar elek triciteit toch zal blijven toene men. Deze toename wordt op gemiddeld 5,1 procent per jaar beraamd. De elektriciteitsbedrij ven moeten daarmee tenminste rekening houden want „voor de elektriciteitsbedrijven zou het in strijd zijn met hun verplichtin gen als zij niet konden voldoen aan de vraag die in de toekomst, zou blijken op te treden", aldus het overzicht. De Raad van Commissarissen van de NV Samenwerkenden Elektriciteitsbedrijven zal zich op 21 april op het ontwerp en de toekomstplannen bezinnen. W Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: ,1 woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) Den Den Haag De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, twijfelt ernstig aan de billijkheid van de maatregelen die de Nederlandse regering heeft genomen om de glastuin bouw financieel te compense ren voor de prijsstijging van de stookolie. De Europese Com missie acht het goed mogelijk dat de tuinbouwers in andere EEG-Ianden hierdoor oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. In antwoord op vragen van een Italiaans lid van het Europese parlement de christendemocraat F. Pisoni heeft zij nu beloofd een „grondig" onderzoek naar de financiële compensatie te zul len instellen. Eind december 1976 heeft de commissie al aan de Nederlandse regering ge vraagd van steunmaatregelen aan de glastuinbouw af te zien. Brezjnjev ziet nog basis voor gesprek MOSKOU (DPA) - De Sovje- trussische partijleider Leonid Brezjnjev ziet ondanks het vori ge week in Moskou mislukte Russisch-Amerikaanse overleg over beperking van de strategi sche bewapening (Salt 2) nog een „tamelijk goede basis voor praktische stappen in deze rich ting". Tijdens een diner met de Cu baanse leider Fidel Castro in Moskou heeft Brezjnjev volgens een mededeling van het persbu reau Tass gezegd dat deze basi sinstelling verstevigd en ver breed zou moeten worden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1