Jan Wagenaar kan eerste plaats niet consolideren Herman Krolt is niet zonder reden tevreden Hans Kraay beëindigt trainerswerkzaamheden Gevaarlijk boottochtje SPORT LEIDSE COURANT 'T WOENSDAG 6 APRIL 1977 PAGINA 15 ALKMAAR Hans Kraay heeft zijn tweejarig kon- trakt bij A.Z. tussentijds opgezegd. Aan het eind van het seizoen zal Kraay zijn werk in Alkmaar beëindigen. Kraay stopt op medisch advies. Na de af gelopen maanden drie spe cialisten geconsulteerd te hebben acht Kraay het verstandiger een streep te zetten onder zijn trainers- carriere. Hij ondervindt te veel hinder van zijn ver sleten linkerheup om op verantwoorde wijze zijn werk voort te kunnen zet ten. Vorige week donderdag al heeft Kraay het bestuur van A.Z. laten weten dat hij om medische redenen bij A.Z. wilde stoppen. Op verzoek van het bestuur is het besluit van Kraay voor alsnog stil gehouden opdat de leiding van A.Z. zich beramen over het plotselin ge afhaken van Kraay. Afgelopen zondag vond bij Klaas Molenaar een bijeen komst- plaats met de top van AZ. Daar werd besloten Kraay de funktie van chef-trainer aan te bieden. Ook die funktie heeft Kraay echter naast zich neergelegd, waarop de leiding van AZ gisteren besloot de spelers van het besluit van Hans Kraay op de hoogte te stellen. Voorzitter Arie Ligthart: „Wij vinden het verschrikkelijk jammer dat Kraay ons gaat verlaten. Wij zijn bijzonder te vreden over hem, en ook in de groep ligt hij uitermate goed. We hebben echter begrip voor zijn standpunt. Terecht geeft hij de voorkeur aan zijn licha melijke gezondheid". Ligthart betreurt het ook dat Kraay negatief heeft geant woord op de funktie van chef- trainer. Ligthart: „Na enig knobbelen met Klaas en Kees Molenaar kwamen we op het idee om Kraay te strikken voor die funktie. Een beter bewijs dat wij Hans een uitste kende man vinden voor A.Z. is er niet. Jammer genoeg heeft hij dat aanbod niet aan vaard. Kraay vindt dat de hoofdtrainer van A.Z. iemand moet zijn die ook zelf het veld werk verricht. Hij voelt er niets voor om vanaf de kant de selektie te begeleiden". Over een eventuele opvolger van Kraay heeft A.Z. zich, alt hans volgens Arie Ligthart, nog niet georiënteerd. Ligt hart: „Dit is allemaal nog zo vers, dat wij nog niet aan een opvolger gedacht hebben. Sa men met de spelersgroep zul len we een profiel schetsen van de nieuwe man. Eerst daarna gaan we aan de slag. Klaas Molenaar zal het aan trekken van een nieuwe trai ner voor zijn rekening ne men". A.Z. heeft nog even overwo gen het komende afscheid van Hans Kraay tot na de kompeti tie geheim te houden. Daar is. echter van afgezien. Ligthart: „Het moment is natuurlijk niet gunstig. We strijden nog op twee fronten en we kunnen daarom eigenlijk geen onrust binnen de groep gebruiken. Toch hebben we gemeend het beter nu bekend te kunnen maken dan over een paar we ken. Je loopt tenslotte de kans dat over een of twee /naanden alle goede trainers al weer be zet zijn. Daarom kan A.Z. het zich niet permiteren om zolang te wachten. We moeten ons nu al op de markt begeven. Een tweede reden voor het thans bekend maken van het vertrek van Kraay is dat we het toch niet geheim hadden kunnen houden". ROB HARTOG Hans Kraay zal zijn op medisch advies beëindigen. vpetBaltrailfer Bestuursleden Hippische Bond (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tot nieuwe le den in het Algemeen Bestuur van de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond zijn be noemd de heren: M. van de Broek (Verenigingen van Eige naren en Rijders van Tuigpaar- den), N.C.R. Bogaart (wedstrijd commissie Samengestelde wed- strijdrensport) en E. B. Elder- horst (Nederlandse Pony Club). De heer D. j. Mellema verte genwoordiger van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen is afgetreden als lid van het Alge meen Bestuur. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De deelnemers aan het Europees kampioen schap maakten gistermiddag een gevaarlijk avontuur mee. De Stichting Nederlandse Draf en Rensport organiseerde voor de pikeurs en hun gasten een boottochtje op het Amsterdamse IJ. Tijdens deze tocht viel de motor van de plezierboot uit De boot zeilde toen over het water heen en weer en de heren maakten een moeilijke tijd door. Gelukkig kreeg men na vijftien minuten de motor weer op gang. In de Amsterdamse haven viel voor de tweede keer de motor uit en kon een aanvaring maar net voorkomen worden. Jan Wagenaar en Ulf Thoresen maakten het tochtje niet mee. Wagenaar was bij aankomst gelijk naar zijn eigen paarden gegaan in Otterlo en de noorse kampioen was te laat voor de tocht. Hij moest zijn roes van de vorige avond nog uitslapen. HILVERSUM Jan Wagenaar is zijn leidersplaats in het Europees kampioenschap van de pikeurs kwijt. Gisteravond kon hij op de derde dag op de Hilversumse baan niet tot het succes komen, dat hij in Wenen en Dinslaken wel wist te behalen. Hij moest de eerste plaats afstaan aan de huidige Euro pees kampioen de Duitser Rolf Dautzenberg. Met de Oostenrijker Dieter Marz staat de man uit Otterloo op een gedeelde tweede en derde plaats. En dat met nog drie wedstrijddagen voor de boeg. De Nederlander had vrouwe Fortuna niet aan zijn kant gis teravond, nadat hij met het paard Maarten D in de laatste van de zes draverijen tot de tweede plaats was gekomen, vertelde hij: „In het begin kon - ik met Maarten D niet genoeg oprijden. De laatste bocht moest ik noodgedwongen vierdik ne men. Als dat dan niet gebeurt, >wui ik de koers nog en loopt het heel anders. Ik wist dat ik het hier in Nederland moeilijk zou krijgen. De gelootte paarden hadden niet die kwaliteit en bo vendien stond Maarten D ge woon te zwaar in die koers. Bovendien is ook een gegeven dat het echt geen voordeel is dat ik als Nederlander alles van de ze paarden afweet. In het bui tenland ga je achter die onbe kende paarden zitten en dan kijk je maar waar je uitkomt. Het wereldkampioenschap waar de eerste drie naar toe gaan, zie ik echt nog wel zitten." Jan Wagenaar weet dat hij op de finaledag in Finland vier fa vorieten mag rijden en dat ook het lot in Zweden en Noorwegen hem niet ongunstig gezind is. Evenals vorig jaar kon ook nu weer de Duitser Rolf Dautzen berg behoorlijk uit de voeten op de Hilversumse baan. In het dagklassement behaalde hij een tweede plaats met 47 punten. Eerste van Hilversums dagklas sement was de Fransman Ri chard Denechere. In de eerste draverij kwam Jan Wagenaar met een kansloos paard in de baan. Met de 4-jari- ge merrie 0 Quinio uit de trai ning van Jacques Geluk kwam hij niet verder dan eerrvoorlaat- ste plaats. Maar Wagenaar bleef nog aan de leiding, omdat zijn naaste belagers ook niet in de voorhoede een rol van betekenis konden spelen. De oud-ijshoc keyer Per Olie Goop zegevierde met de derde favoriet Nancy Harvester. Ulf Thoresen die de punten best kon gebruiken kwam met Orange Bowl op de tweede plaats voor de Europees kampioen Rolf Dautzenberg met Orson Baker. In het tweede onderdeel vertrok Jan Wagenaar met het paard O Mores. Piet Zandt als een van de favorieten, maar ook kon hij weer geen grote rol spelen. Favoriet In de derde koers stond bij voorbaat vast dat de Neder landse kampioen niet zou win nen met Ketish Lass, omdat de Belg Paul Martens met de to renhoge favoriet Nant Buiten zorg van trainer Martin Vergay in de baan kwam. Een paard dat van zijn laatste vijf starts maar liefst drie maal had gewonnen. Maar ondanks het feit dat Martin Vergay met nog een ronde voor de boeg tegen Martens riep dat hij naar voren moest gaan, kwam de Belgische kampioen duidelijk te laat bij de eindstreep en ging de zege naar de door het („vak blad") Paardensport verguisde Fransman Denechere met de grote Marnamai van de Hilver sumse trainer Bertus Leeuwen kamp. Achter Martens kwam Rolf Dautzenberg met Karine Dranley. Jan Wagenaar kon niet verder komen dan een achtste plaats. Richard Denechere nam in het vierde onderdeel wraak. Insiders hadden hem onder schat en dat zat de Fransman echt niet lekker. Met Nora Han over reed hij als een leeuw en won met deze grote outsider erg verrassend. De laatste plaatsen waren toen voor hem voorgoed voorbij. Wagenaar kwam met Lloyd niet verder dan een acht ste plaats en zakte naar de der de plaats in het algemeen klas- Stoom Met twee behoorlijke paarden in de laatste twee ritten had Jan Wagenaar nog wat goed te maken. Met locomotief nam Wagenaar gelijk na de start de leiding, maar kwam tot de ont dekking dat in de laatste me ters de stoom van zijn paard op was en dat hij genoegen moest nemen met een vierde plaats. Hij behield zijn derde plaats in1 het klassement De overwinning ging naar Lorrelot met Preben Kjarsgard. En toen volgde voor Jan Wagenaar de laatste opga ve. Maarten D van de Rotter damse Stal Marco en in training bij Wagenaars eeuwige rivaal op de Nederlandse banen, de hoofddorper ,Jan van Dooye- weerd. Jan Wagenaar voor deze rit: „Maarten D is een van de favorieten, maar hij staat erg zwaar in deze koers. Voor mij is King Hollandia het paard voor de koers. Die mening was ook Martin Vergay toegedaan, de trainer van King Hollandia, maar al eerder die avond was hij teleurgesteld in het rijden van een gastpikeur achter Nant Buitenzorg. Al had hij nu de oud-wereldkampioen Ulf Thore sen op de sulky. Deze deed zijn plicht en bracht King Hollandia als eerste over de eindstreep, voor de ongelukkigste rijder van die avond Jan Wagenaar, met Maarten D, die net Korry Buitenzorg met Rolf Duitzen- berg kon voorblijven. Een bee|d van de nek-aan-nek race tussen i Arthur van Rijswijk op 9e sulky en de winnaar van de race Nar Buitenzorg gereden door de Deen Kjarsgard (rechts). De stand in het kampioenschap is: 1. Rolf Dautzenberg (WDL) 129 pun ten, 2. Jan Wagenaar en Otto Martz (Oos) 124 pnt., 4. Treben Kjesgaard (Den) 113 pnt., 5. Guiseppe Guzzinati (Ita) 108 pnt., 6. Ulf Thoresen (Noo) 102 pnt, 7. Richard Denechere (Fra) 95 pnt., 8. Otto Vorsonyi (Hon) 92 pnt, 9 Olf Goop (Zwe) 86 pnt., 10. Paul Martens (Be) 85) pnt, 11. Tuo- mo Makela: (Fin) 71 pnt. De uitslagen Milaan-prijs (2440 meter): 1. Ona van Neerbeek (C. Hetteling) - 1.24,7, 2. Nieck, 3. Nancy Volann 9,90 pl 2,10 1,90 1,60 kop 25,50 trio 324,80 Vincennes-prijs (2000 meter): 1. Oli vier II (R. Verbaan) - 1.23,3 2. Onar- da Princess, 3. Odette Mendel W 2,90 pl 1,70 2,10 kop 5,60 Europees rijderskampioenschap I (2000 meter): 1 Nancy Harvester (P 0. Goop) - 1.23,4 Buiten wedden schappen, 2. Orange Bowl, 3. Orson Baker, 4. Oebele Spencer W 3,00 pl. 1,20 1,30 1,90 kop 3,70 trio 74. Europees rijderskampioenschap II (2000 meter): 1 Nar Buitenzorg (P. Kjarsgard) - 1.20,3 2. O zo van de Lente, 3. Macky 2,80 1,80 2,20 2,10 kop 10,30 Europees rijderskampioenschap III (2000 meter): 1. Krone van Nora (P. Kjarsgaard) - 1.21,5, 2. Nant Buiten zorg, 3. Kanna Darnley W 14,30 2,00 1,20 1,50 kop 8,60 trio 235,20. Europees rijderskampioenschap IV: 1. Nora Hanover (R. Denechere) I.22.6, 2. Makalena D'Aster, 3. Ken sington, W 3,80 pL 1.70, 2.20 2.30 kop II.70. Europees rijders kampioenschap V: 1. Lorrelot P. Kjardsgard - 1.21.3, 2. Jacques, 3. Kora Marijke, W 6.20, pl 3,20 5,30 3,30 kop 66,80 trio 1148,20 Europees rijderskampienschap VI: 1. King Hollandia (U. Thoresen) - I.21.1, 2. Maarten, 3. Korry Buiten zorg. W 4,20, pl 2,00 1,60 2,80, kop II,60 Recklinghauesenprijs (1600 meter): 1. Our Again (A. H. Suykerbeuyk) 1.22.6, 2. Olex Kandia, 3. Noble Vic tory. W 10,10, pl 2,90 4,30 1,90 kop. DiSiakenprijs0(2920 meter): 1. Man fred (S. A. Hartman) 1.24.6, 2 Ma- non, 3 Magne n, W 8.60, pl. 2,60 2,70, kop. 17,70.De total tsatoromzet be droeg 729.311,- Twijfels over sportiviteit van Chinese tafeltennissers WIELERKLASSIEKER STERK BEZET Mitsuro Kohno werd wereldkampioen in het heren-enkel- spel. Een verkochte zege meenden velen. Van onze sportredactie BIRMINGHAM - Was het toeval, dat de Chinezen gisteren in len Net zoals de zege, die bet j AMSTERDAM Herman Birmingham op de laatste dag van de wereldkampioenschappen gemengde damesduo uit Noord- Krott, ploegleider van de Am- tafeltennis zowel in het heren- als damesenkelspel verloren? Korea en China maandagavond eUl Eberhard Schödler, ooit finalist, en KjelUohansson, veelvoudig al op China behaalde", wereldkampioen, vonden in ieder geval van niet. „De zege van Over het heren dubbelspel kon de Noordkoreaanse Pak Yung Sung stond al van tevoren vast. geen meningsverschil bestaan. Om politieke redenen mocht Chang Li niet winnen", wist de Het werd een Chinese aangele- Westduitser zeker. En Johansson: „Dit was weer zo'n relatiege- genheid, die door Li en Liang schenk. Op deze manier is er geen sport meer mogelijk". vrij gemakkelijk werd gewon nen met 22-20, 21-18, 21-11 tegen Huang/Lu. Harde kritiek, die volgde op de Liefst 7000 toeschouwers zullen Op de valreep zorgde het Fran- De Amstel Gold Race, voert de zeges van de dertigjarige Japan- korte tijd later minder twijfels se gemengde paar Jacques Se- 154 ingeschreven renners van hebben gehad over de zege van cretin/Claude Bergeret ervoor. Heerlen door het Zuidlimburg- de Noordkoreaanse Pak Yung dat deze wereldkampioenschap- se heuvelland naar Meerssen, Sung. Zij was immers titelver- pen eeen volledig_deb4cle wer- slechte °P_een iteenwocp stel amateur wielerploeg en grote promotor van de interna tionaal hoog gewaardeerde Am- stel Gold race, heeft gistermid dag in Amsterdam het draai boek voor de laatste maal open gedaan om te kijken of alles in orde was voor de grootste wie lerkoers, die Nederland kent Mitsuro Kohno met 17-21, 21-9, 21-19, 21-13'op de Chinees Kuo Yao Hua en van Pak Yung Sung met eenvoudiger cijfers op de Chinese Chang Li: 21-15, 24- 22, 22-20. Voor de dertigjarige Kohno was het de eerste wereld titel nadat hij tien jaar geleden in de finale had gestaan tegen zijn landgenoot Nobuhiko Hase- gawa en twee jaar geleden in Calcutta derde was geworden. Alleen in de eerste game kon Kuo, die zijn service pnorm veel effect meegaf, domineren. Na een achterstand van 13-7 vocht hij terug en won met 21-17. Bij 9-4 in de tweede game kreeg de Chinees een waarschuwing van de scheidsrechter omdat deze de bal bij de opslag niet meer kon zien. Daarna was hij (gespeeld?) niet meer de oude. Kohno zei nog: „Ik vond de scheidsrechter een béetje te streng. We zijn alle twee erg moe na zo'n lang toer nooi en dan kan het minste je volledig uit je concentratie ha len". dedigster. Afgezien vap het feit, dat de wereldkampioenschappen over twee jaar in Noord-Korea zijn, had zij weinig moeite met haar tegenstandster. Wel maakte het verweer van Chang Li een aan merkelijk zwakkere indruk dan twee jaar geleden, toen de twee speelsters eveneens tegen elkaar in de finale stondea Ook had zij de pech op kritieke momenten door de scheidsrech ter bestraft te worden. In de eerste en derde game, respectie velijk bij 15—20 en 18-18, ver loor zij een punt wegens het afschermen van de bal bij de opslag. Toch meende de Franse bond- strainer Charles Roesch: „Twee jaar geleden in Calcutta mocht de Chinese ook al niet winnen. Hier was het precies hetzelfde. Dat was trouwens te voorspel den voor Europa. Zij behaalden j afstand ligt van de startplaats, de laatste titel in Birmingham Toch zuilen de 154 coureurs, len koste van de Japanners No- i onder wie wereldkampioen rio Takashima en Sachiko Yo- j Freddie Maertens en de Tour de kota, die weinig konden inbren- France winnaar Lucien van Im- gen: 21-17, 21-14, 21-17. Voor de j pe, 230 kilometer onder hun rest kwam Europa er in dit wielen moeten laten wegglijden toernooi nauwelijks aan te pas. voordat de grote prijzen pot Pertrosjan erkent schuld PARIJS De Russische oud-wereldkampioen schaken Tigran Petrosjan heeft in een interview met het Joegoslavische persbu reau Tanjug verklaard zwak gespeeld te hebben in de tweekamp voor het kandidatentoernooi tegen Vikor Kortsnoj. Petrosjan werd zondag in de Italiaanse plaats II Ciocco uitgeschakeld met 6^—5,5. Kortsnoj plaatste zich voor de halve finales. „Het is deprimerend te weten dat drie Russische grootmeesters (Boris Spasski, Lev Poloegajevski en Tigran Petrosjan) tezamen niet meer dan drie van de 36 partijen van hun tegenstanders hebben kunnen winnen", aldus Petrosjan, die Kortsnoj (twee overwinningen) gemakshalve niet meer meetelt „Ik heb te voorzich tig gespeeld en had wat meer moeten wagen", vervolgde Petrosjan. „Kortsnoj was niet in vorm want hij had lange tijd niet aan toernooien deelgenomen". (12.000 gulden) aan de finish kan worden verdeeld. Herman Krott kon glimlachen want hij heeft als koersorgani- sator de beste renners kunnen kontrakteren. „Zo'n geweldig rennersveld hebben we nog nooit gehad. We hebben zelfs zes Italiaanse ploegen (bijna 80 renners) moeten weigeren om dat het peloton veel te groot zou zijn geworden, waardoor de wedstrijd te gevaarlijk zqu zijn. Amstel heeft dit jaar het geluk gehad dat de Gold Race bij de zes hoogst geklasseerde klassie kers was ondergebracht. Inter nationaal telt deze wielerkoers even zwaar als de befaamde Waalse Pijl of Luik-Bastenaken- Luik. We hopen volgend jaar weer bij de beste zes wielerkoer sen te behoren, want het scheelt toch veel bij het kontrakteren van de renners". Deelnemers Aan het ideale parcours van Nederlands enige klassieker, veranderde nauwelijks iets. Er zijn slechts twee omleidingen in vergelijking met vorig jaar. De organisatoren schermden trots met de deelnemerslijst. Alle grote internationale vedet ten, die uitgenodigd waren, ver schijnen zaterdag aan de start: Freddie Maertens, de wereld kampioen met als voornaamste knechten Mare de Meijer en Mi chel Pollentier, Eddie Merckx met Jozef Bruijere en Patrick Ron Steens verdienstelijk als voetballer (Van onze correspondent) - ROTTERDAM In de vriend schappelijke wedstrijd van I Sparta tegen het Noorse Molde (2—1) heeft hockeyer Ron Steens niet onverdienstelijk ge speeld. Trainer Cor Brom van Sparta zei na afloop dat hij gezien het spel van Steens verwachtte dat hij binnen een half jaar op rede lijk niveau zou kunnen mee draaien. Ron Steens zelf ziet dat niet zo: „Hockey blijft voor mij het belangrijkste. Ik beschouw deze wedstrijd meer als een grapje. En voor het geld hoef ik het met te doen". Herman Krott slaagde erin een zeer sterk rennersveld te verzamelen. Sercu, Roger de Vlaeminck, Frans Verbeeck met de snelle sprinter Wouter Godefroot, Wal ter Planckaert met André Die- rickx, Michel van Impe met zijn knecht de Nederlander Roy Schuiten en niet te vergeten Joop Zoetemelk met zijn knecht Raymond Poulidor. Ook aan de start zal komen Bernard The- venet, die in de klassieker Pa- rijs-Nice op doping werd be trapt. Voorts komen de Italia nen Moser, Baronchelli en Pa- nizza. Ook Nederland zal met de sterkste rijders aan de start ko men. Voor Raleigh en Friso starten onder andere Thurau, oud-wereldkampioen Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann en Nederlands kampioen Jan Raas die enkele weken geleden de Italiaanse klassieker Milaan-San Remo op zijn naam schreef

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15