Komplot tegen Zweedse ex-minister opgerold Congres en pers twijfelen aan verklaring Oltmans Msg Zwarte ster voor 26 luchthavens Kleine indianenstammen eisen enorme gebieden op Carter verwacht toch instemming van Sowjet-Unie TWEE DUITSERS UITGEWEZEN Coalitie in doe er wat aan BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 4 APRIL 1977 PAGINA 9 STOCKHOLM (DPA) Zweden heeft zon dag twee Westduitsers uitgewezen, die vrij dag bij een razzia in Stockholm waren aangehouden. Zij zijn op een vliegtuig naar de Bondsrepubliek gezet en daar, na hun aankomst in Düsseldorf, met onbekende bestemming weggevoerd. De twee zijn Nor- bert Kroecher en Manfred Adomeit. Vier anderen die vrijdag zijn aangehouden, een Brit, twee Mexicanen en de Chileense vrouw van een van hen, zullen vermoede lijk eveneens Zweden moeten verlaten. Het was de bedoeling geweest dat oud-minis ter Anna-Greta Leijon zou worden ontvoerd om te worden uitgewisseld tegen de vier Westduitse terroristen die na de aanslag op de Duitse ambassade in Stockholm in april 1975 aan de Bondsrepubliek werden uitgele verd. Mevrouw Leijon had destijds de terro risten laten uitleveren. Bij de aanslag op de ambassade waren twee diplomaten om het leven gekomen. Leider van de nu opgerolde groep was Kroecher, een 26-jarig lid van de 'Beweging van 2 juni', die destijds de verantwoordelijk heid claimde voor de ontvoering van de Westberlijnse politicus Peter Lorenz. Het komplot tegen mevrouw Leijon was zeer profesioneel opgezet. De politie heeft in een kelder een kist met grote luchtgaten gevon den, die waarschijnlijk had moeten worden gebruikt om het slachtoffer van de ontvoe ring op te bergen, en ook springstoffen, gasmaskers en munitie. Kroecher is getrouwd met Gabrielle Tiede- mann, een van de vijf stadsguerilla's die in maart 1975 uit de gevangenis werden vrijge laten en naar Zuid-Jemen werden gevlogen in ruil voor de vrijlating van Peter Lorenz. Kroecher stond op de lijst van de meest gezochte anarchisten in Duitsland Kaping van Greyhoundbus Blumenthal optimistisch over economie van Amerika WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse minister van fi nanciën, Michael Blumenthal, is ervan overtuigd dat de eco nomie van zijn land zich de komende drie jaar verder zal herstellen. Maar in een zondag gepubliceerd interview met U.S. News and World Report' kondigt Blumenthal wel aan dat de energieprijzen (ook daar om) omhoog zullen moeten. Voor 1978 en de twee daarop volgende jaren verwacht ik stel lig verder herstel en groei van onze economie,' zegt Blument hal tegen het weekblad. Door middel van wat hij een 'gezond' beleid noemt zou de inflatie naar Blumenthals overtuiging kunnen worden teruggedrukt tot op het eertijds normale peil van een twee procent op jaar basis. Legalisatie Carlisten in Spanje terug verwezen MADRID (AFP) Het Spaanse hooggerechtshof heeft zich za terdag onbevoegd verklaard in zake het verzoek tot legalisatie van de carlistische partij. Het hof heeft het destreffende dos sier naar de regering terugge zonden. Kort voordien had het hof ge weigerd zich uit te spreken om trent legalisatie van de commu nistische partij. Suriname hersteld PARAMARIBO (ANP) De onlangs van de Surinaamse re geringscoalitie afgescheiden Ja vaanse partij KTPI heeft de band met die coalitie (NPK) weer hersteld. De afgetreden minister van so ciale zaken Soperman is daarop zaterdag weer beëdigd in zijn oude functie. De oud-minister van landbouw, W. Soemita, die op het politiebureau van Para maribo in voorarrest zit op ver denking van het aannemen van steekpenningen, kan terugko men als parlementslid Een woedende menigte, gewa pend met hakmessen en banden- lichters heeft in het weekeinde de nazistische boekhandel „Ru- dolf Hess" in 'san Francisco ver nield. De winkel was vijf dagen tevoren geopend. De aanwezig heid van de boekhandel, vlak bij een synagoge, gesticht door overlevende joden van de tweede wereldoorlog, is de bewoners kennelijk te veel geweest. Er zijn geen doden of gewonden geval len. Twee mensen zijn gearres teerd. Aprilgrap The Guardian heeft succes LONDEN (Reuter) Het vliegveld van Londen heeft vrijdag een stroom telefoon tjes moeten verwerken van mensen die een reis wilden boeken naar de republiek San Serrife in de Indische Oceaan. De argeloze opbellers had den zich beet laten nemen door een bijlage van zeven pagina's in het Britse dag blad The Guardian waarin uitvoerig verhaald werd over de politieke, economische en geografische situatie van de niet-bestaande republiek. Dit bij wijze van aprilgrap. WASHINGTON, (AP) Presi dent Carter verwacht dat de Russen uiteindelijk zullen in stemmen met een beperking van de kernbewapening. Hij zei dit, nadat hij zondag en eerste rechtstreeks rapport had ont vangen van de minister van buitenlandse zaken Cyrus R. Vance over de door Moskou afgewezen Amerikaanse voor stellen tot beperking van de strategische bewapening. j Op basis van dit' rapport zal I Carter zich een goed oordeel I kunnen vormen over de afwij zing, zei Jody Powell, perschef van het Witte Huis. „Ik geloof, dat de Russen ui teindelijk zullen instemmen met onze gedachte, dat het Ameri kaanse en het Russische volk alsmede de rest van de wereld teil voordele strekt om onze af hankelijkheid van dit vernieti gingswapen te beperken," ver klaarde Carter na zijn begroe ting van Vance. Vance, die in mei te Genève opnieuw met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko zal spreken, zei dat de onder handelingen over de beperking van de bewapening niet snel tot een resultaat kunnen leiden. Hij onderstreepte de positieve as pecten van zijn reis. NEW DELHI (Reuter) Indiërs die onder het bewind van pre mier Indira Gandhi tegen hun zin zijn gesteriliseerd, zullen een schadevergoeding van 5.000 roepee (ongeveer 1.350) of meer ontvangen. WASHINGTON (UPI) - IFAL- PA, de internationale federatie van verkeersvliegers, heeft 26 belangrijke luchthavens voor zien van een „zwarte ster", wat inhoud dat ze om diverse rede nen, variërend van kangaroes op de startbaan tot onvoldoen de blusmateriaal, gevaarlijk zijn. Van die 26 vliegvelden liggen er zeven' in Colombia, vier op Amerikaans grondgebied, drie in Australië, twee in Grieken land en evenveel in Indonesië en Italië. In de Verenigde Staten werden op het vliegveld van Boston door de nieuwe richtlijnen tegen geluidshinder vliegtuigen 's nachts gedwongen met rugwind te starten of te landen. In Los Angeles zorgen anti-la- (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON In de Ameri kaanse pers en in het Congres bestaan aanzienlijke twijfels aan de onthullingen van de Ne derlandse journalist Willem Oltmans, volgens wie anti-€a- stro-Cubanen, oliebaronnen uit Texas de CIA, de FBI, George de Mohrenschildt, Lee Harvey Oswald en Jack Ruby betrok ken waren bij de moord op John F. Kennedy. Oltmans werd vrijdag opnieuw aan de tand gevoeld, ditmaal door afgevaardigde Richardson Preyer, die niet wilde zeggen of hij het verhaal van Oltmans ge loofde of niet „Stel die vraag maar opnieuw over een paar maanden", aldus Preyer. Het feit dat vier van de vijf deelnemers aan het door Olt mans gesignaleerde moordcom plot dood zijn, namelijk Oswald, Ruby, Hunt en De Mohren schildt maakt de bewijslevering bijzonder moeilijk. Oltmans ont hulde ook dat een geologisch ingenieur in Texas, Loren Hall, een aanbod zou hebben gehad van een advocaat in Dallas, Les ter Logue, om Kennedy voor 50.000 dollar te vermoorden. Lo gue kwalificeerde Oltmans als een „publiciteitspsychopaat" en hij zou met zijn raadsman de mogelijkheden van een smaad- proces tegen Oltmans bespre ken. Een woordvoerder van de Hunt-familie ontkende de ont hulling dat wijlen H. L. Hunt bij het moordcomplot was betrok ken. De enige dochter van Geor ge de Mohrenschildt, Alexandra (33) verklaarde zaterdag in een televisieinterview dat haar va der die vorige week dinsdag zelfmoord pleegde, „geestelijk Zambia denkt aan vervolging oliemij en LONDEN (AFP) Volgens het Britse blad „Observer" bestu deert Zambia „serieus" de mo gelijkheid van instelling van een gerechtelijke vervolging tegen vijf Westerse oliemaatschappij en, die worden beschuldigd van „ondersteuning van de Rhodesi- sche oorlogsinspanning." Het gaat om de ondernemingen Shell, British Petroleum, Caltex. Mobil en Total. Ook zou beslag legging op bezittingen van deze maatschappijen in diverse Afri kaanse landen worden overwo gen. Aardbevingen in N.-Italië UDINE (AP) Een reeks van vier aardbevingen, heeft giste rochtend Noord-Oost Italië ge troffen,. aldus een bekendma king van de politie. Er ontstond enige paniek onder de inwoners van het gebied dat vorig jaar mei door een ernstige aardbe ving werd getroffen waarbij bij na 1.000 mensen omkwamen. Een van de deskundigen van het seismologisch station in Triest noemde de schokken niet alar merend, en zei dat zoiets te ver wachten is omdat de aarde zich langzaam herstelt van de grote schok van vorig jaar mei De schokken werden ook in Oos tenrijk gevoeld. Mary C. Harrison, een handschriftkundige, bekijkt een fotocopy van een met de hand geschreven brief van Lee Harvey Oswald, de moordenaar van president Kennedy. De brief kreeg extra aandacht nu de Nederlandse journalist Willem Oltmans, verklaard heeft dat Oswald in samenwerking met oliemaatschappijen uit Texas. CIA en FBI de moord op Kennedy beraamd had. en lichamelijk bang was van overleggen. Hij was gisteren in Oltmans. Amsterdam om dit op te halen Oltmans heeft inmiddels toege- en ,'s vanmorgen naar de V.S. zegd al zijn archiefmateriaal te vertrokken Opmars van rechtsen in Libanon SIDON (Reuter) - Rechtse Li banese troepen zijn er in ge slaagd op te rukken tot onge veer 3 kilometer van het laatste linkse bolwerk in de Libanees- Israëlische grensstrook, Ajta- roen. De akties van de rechtse strij ders vormen een onderdeel van een hernieuwd offensief om de hele grensstrook in handen te krijgen. Eerder deze week ver overden de rechtse troepen een hele serie dorpen in het gebied op linkse strijders. 99 waai verordeningen ervoor dat aankomende en vertrekkende toestellen een route over zee moeten nemen. Sommige moe ten dat doen met de wind in de rug. Op St. Thomas, Maagdeneilan den is de baan te kort voor straalvliegtuigen. Op 27 april 1976 schoot een „jet" van Ame rican Airlines over het eind van de baan heen. Op Laermonth (Australië) moe ten vliegers die deze luchthaven aandoen rekening houden met kangoeroe's of vogels op de run way. Learmonth is een uitwijk- bestemming voor internationale vluchten. Op Kerkira (Korfoe Grieken land) ontbreekt vanwege geacci denteerd terrein een systeem voor instrumentlandingen. De luchthaven moet worden geme den bij slechte weersomstandig heden. Op Rhodos moet de startbaan worden verlengd. Er zijn proble men met navigatie-instrumenta- rium. Uitbreiding c.q. verbete ring bestaande faciliteiten on mogelijk. In Medan (Indonesië) zijn de taxibanen te smal. Brandweer, veiligheidsvoorzieningen, lucht havenbemanning zijn onvol doende. Startcommando's (clea rances) van toren onbetrouw baar, landingsbegeleiding „prac- tisch afwezig". Er zijn regelma-. tig voetgangers te zien vlakbij of zelfs op de runway. Veld wordt gebruikt door zweefvlieg tuigen zonder torencontróle. Op het vliegveld van Alghero (Italië) zijn de naderingslichten onvoldoende. Er is te weinig blusmaterieel. Op Rimini zijn naderingslichten nodig alsmede runway-bebake- ningslichten. Op het vliegveld van Teheran (Iran) is het radioverkeer vaak onbetrouwbaar en overbelast. Apparatuur voor zowel zicht- als instrumentlandingen zijn on betrouwbaar, eveneens verlich ting en bebakening. Wervelstorm in Bangladesj: 600 doden DACCA (Reuter) Bij het overtrekken van een wervel storm zijn vorige week in Ban gladesj zeker meer da 600 doden gevallen en 1.500 mensen ge wond, zo hebben de autoriteiten in Dacca meegedeeld. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. De wervelstorm richtte vooral vernielingen aan in de omgeving van Madaripoer, op 130 km ten zuidwesten van de hoofdstad, en in het gebied van Kisjoreganj in het noord oosten van het land. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON - In de noordoostelijke Amerikaanse staat Maine eisen twee kleine indianenstammen, die samen 3500 man sterk zijn, de gebie den op die hen in het grijze verleden door blanke kolonis ten werden ontstolen. Het gaat om enorme lappen grond, in totaal meer dan 45.000 vier kante kilometer, waarvan de waarde op 25 miljard dollar of meer dan 60 miljard gulden wordt geschat. De twee stam metjes, de Penobscots en de Passamaquoddies, dromen van ongekende rijkdom. Alle mannen, vrouwen en kinderen van de twee stammen hebben een goede kans om groot- brondbezitters te worden of de gelukkige bezitter van formi dabele bankrekeningen. Hun kansen om het landdispuut te winnen worden namelijk hoog aangeslagen. Ook elders in Amerika, in Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New York en South Carolina, procederen in dianenstammen om gebieden, waarvan zij door blanke kolo nisten eeuwen geleden werden beroofd. Het dipuut in de staat Maine is uitzonderlijk, omdat het om meer dan de helft van het grondgebied van de gehele staat gaat De juridische pro cedures die moeten worden gevolgd, zijn buitengewoon in- - gewikkeld. In Maine hebben de twee indianenstammen Ar chibald Cox aangetrokken als raadsman, de jurist die roem verwierf als de door ex-presi dent Richard Nixon ontslagen vervolger van Watergate-mis- drijven. De staat Maine heeft een van Amerika's befaamdste strafpleiters aangetrokken, Edward Bennett Williams. De Peno Scots en de Passama quoddies hebben, lang voordat blanken het gebied betraden, in de uitgestrekte wouden en merengebieden van Maine ge jaagd, gevist, bessen geplukt en een vreedzaam bestaan ge leid. In 1755, toen Maine nog behoorde tot de kroonkolonie Massachusetts, werd aan de Penobscots en de passama quoddies de oorlog verklaard. Na vier jaar verklaarde de Britse gouverneur, Thomas Pownal, dat de stamgebieden veroverd waren en voortaan tot de kroonkolonie Massachu setts behoorden. De advocaten die door de Pe nobscots en de Passamaquod dies zijn aangetrokken, heb ben de stelling verdedigd, dat de twee stammen recht heb ben op de gebieden en dat de federale regering de plicht heeft de stammen bij hun ac ties voor rechtsherstel en scha devergoeding te helpen. Het Amerikaanse ministerie van justitie liet eind vorige maand weten, dat het bereid was voor de twee stammen in de bres te springen, maar het waar schuwde dat een gerechtelijke procedure niet de beste weg was om het dispuut tot een oplossing te brengen. Washingtn geeft dus de voor keur aan een regeling, waar mee beide partijen vrede kun nen hebben. President Carter heeft een rechter uit het hoog gerechtshof van de staat Geor gia, William Gunter, aangewe zen als een soort bemiddelaar. En kernvraag bij de oplossing van het probleem is hoe, in welke mate en door wie het onrecht, dat de stammen in het grijze verleden is aange daan, kan worden vergoed. Zeer grote stukken van de ge bieden die de twee stammen opeisen, zijn uiterst dun be volkte bosgebieden die nu in handen zijn van papierfabrie ken en een betrekkelijk klein aantal grootgrondbezitters. De Penobscots en de Passama quoddies hebben verklaard, dat zij niet van plan zijn te procederen tegen huiseigena ren, kleine grondbezitters en de bewoners van de tamelijk dichtbevolkte kust van Maine, waar niet- indianen zich al lan ger dan twee eeuwen geleden begonnen te vestigen. De ver tegenwoordigers van de staat Maine in het Congres in Was hington, de senatoren Edmund Muskie en William Hathaway en de afgevaardigden William Cohen en David Emery, dien den een wetsontwerp in, dat er in voorzag om met terugwer kende kracht alle verdragen en landovereenkomsten tussen de twee indianenstammen en de staat Maine en de oude kroonkolonie Massachusetts door het Congres te laten rafi- ticeren. Het feit, dat de verdra gen en overeenkomsten nim mer door het Congres werden goedgekeurd, maakt ze ongel dig. Het wetsontwerp zou, in dien het Congres er zijn goed keuring aan zou hechten, de Penobscots en de Passama quoddies hun recht op de ge bieden ontnemen, maar de mogelijkheid openlaten dat zij zouden kunnen gaan procede ren om een schadevergoeding in contanten. Het Congres lijkt echter verre van bereid om deze koers te volgen. Tal van inwoners van de staat Maine zijn geïrriteerd door het feit, dat 3500 indianen de euve le moed hebben om meer dan de helft van het grondgebied van de staat op te eisen. Of ze het volle pond zullen krij gen vlat te bezien, maar hun kansen op een rijke toekomst worden zeer hoog aangesla gen. In de staat Massachusetts heeft de Wampanoag-stam een proces aangespannen om het grootste deel van het plaatsje Mashpee. Het stadsbestuur heeft een tegenproces aange kaart, waarin van de indianen stam 200 miljoen dollar wordt geëist voor de verbeteringen die in drie eeuwen aan hun grondbezet zijn aangebracht, te betalen als zij het gebied zouden terugkrijgen. De natie van de Oneida gaat in het noorden van de staat New York een proces voeren om een gebied dat meer dan 120.000 hectaren omvat. De Catawba- indianen in South Carolina proberen een vergoe ding te krijge voor een gebied van rond 60.000 hectaren. In de staat Rhode Island en in Connecticut worden acties ge voerd om kleinere gebieden. Bert van Velzen Smokkelaars verbrand NAIROBI (UPI—DPA) - De Oegandese politie heeft afgelo pen weekend een onbekend aantal smokkelaars levend ver brand op een eiland in het Vic- toriameer, zo is in de Keniase hoofdstad Nairobi vernomen. ADVERTENTIE onmondigheid] )80 ontwikkelmgsprojektei VASTENAKTIE

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9