Rffaïijjjgii Mogelijk meer ruimte voor Leidse volkstuinders Werkmans Wilskracht vierde feest Dichters Debutantenbal waardige afsluiting boekenweek Leiden kreeg bijna ongemerkt zomertijd HUURPRIJZEN FORS OMHOOG, MAAR Dronkenmansbezoek MAANDAG 4 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 luiI LEIDEN— Een uur hebben de werknemers van het Energie bedrijf „Rijnland" nodig ge had om de vijfentwintig open bare klokken in Leiden aan te passen aan de zomertijd. In alle vroegte zondagmorgen, toen het grootste deel van de Leidenaars op één oor lag, togen twee ploegen van twee man van „Rijnland" op pad om alle vijfentwintig klokken één uur voor te zetten. De operatie is in alle rust verlo- De kerkRTökken werden over het algemeen eerder een uur verzet, door de respectievelij ke pastores en dominees. Dit teneinde het kerkbezoek van zondag niet in de war te laten lopen. Desondanks hadden ve le diensten en vieringen een onrustig verloop omdat kerk gangers waren vergeten hun klokken thuis af te stellen. Ook op de diverse sportvelden leidde de invoering van de zo mertijd nog wel tot misver standen. Sportwedstrijden konden pas later starten, om dat spelers een uur te laat kwamen opdagen. Verschillende cafés in Leiden mochten het genoegen smaken om tot drie uur open te zijn. Niet dat zij plotseling vergun ning hadden-gekregen om een uur later te sluiten, maar lou ter vanwege het feit dat in de nacht van zaterdag op zondag twee uur meteen drie uur was. Par doeza, het studententref centrum aan de Doezastraat, dat officieel vergunning heeft om tot drie uur open te zijn, draaide zaterdagnacht tot vier uur door. De overige klokkenin de Leidse binnenstad waren dui delijk minder bij de tijd, dan de kerkklokken en de klokken die in beheer van „Rijnland" zijn. Vele klokken gaven giste ren nog de oude tijd aan. Hie rin zal vanmiddag ongetwij feld verandering worden ge bracht, wanneer de winkeliers weer aan de slag gaan. LEIDEN „Het lijkt me niet onredelijk als de huurbijdrage voor de tuintjes wordt verhoogd", verklaarde wethouder Van Dam (financiën) afgelopen zaterdag op het 12e congres van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders. De wethouder doelde hiermee met name op de nog te creëren volkstuintjes in een nieuw com plex van 10 hectare dat waarschijnlijk ergens aan de oostkant van de stad zal komen te liggen. Daarentegen kon de heer Van Dam echter ook mededelen dat de onroerend-goedbelasting belasting niet van toepassing zal worden geacht op de tuinhuisjes. Wethouder Van Dam, die als plaatsver vanger optrad van de geblesseerde wet houder Tesselaar - van Recreatie - hem zal namens de Bond een bloemstuk wor den toegestuurd - wees de verzamelde amateur-tuinders erop dat een verhoging van de huurbijdrage in het voordeel van de Bond zal uitvallen. „De Leidse Ge meenteraad heeft 500.000 gulden uit het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen be schikbaar gesteld voor volkstuincomple-. xen. Met dat bedrag kan echter maar één volkstuincomplex (van 10 hectare) wor den gerealiseerd. Een verhoging van de bijdrage kan ervoor zorgen dat dat aan tal kan worden uitgebreid", aldus de heer Van Dam. De wethouder dacht hierbij aan een verhoging van 10 naar 14 cent per vierkante meter voor de oude.com plexen en een verhoging van 10 naar 25 cent de vierkante meter voor de nieuwe complexen. „Als ik zo naar de huisjes kijk, lijkt me dat niet onredelijk", vond Van Dam, een opmerking waarmee hij wel reacties uitlokte. „U moet niet verge ten dat de tuinders vaak met veel moeite het geld voor die huisjes bij elkaar heb ben geleend", was één reactie. Wat be treft de ongelijke huurverhoging werd nog de mening naar voren gebracht dat de oude complexen solidair zouden moe ten zijn met de nieuwe en evenveel verho ging zouden moeten betalen. Nieuwe complexen De wethouder zag voor wat betreft de toekomst nog wel een aantal mogelijkhe den tot vorming van nieuwe volkstuin complexen, ondanks de door hem gesig naleerde beperkte speelruimte als gevolg van de dichte bebouwing in Leiden. Zo zag hij mogelijkheden in de Stevenshof- jespolder, mits deze niet de bestemming woonbebouwing krijgt; de beslissing hier over zal echter nog wel even duren. Verdere potentiële volkstuingebieden zag de heer Van Dam nog liggen in de Oost- vliet- en de Cronesteijnpolder, maar de verwerving van deze gronden levert nog problemen op, aldus de wethouder. Een terrein in Zoeterwoude, gelegen na bij de Stadhouderslaan bood volgens Van Dam ook mogelijkheden. „Zoeterwoude heeft wel bezwaar tegen de bouw van huisjes op deze grond", aldus de wethou der; de aanwezigen op het congres zagen daar echter geen probleem in. Tenslotte opperde de heer Van Dam nog een alternatief dichter bij huis: een mini- complex (en) in het Morskwartier, waar voor dan wel de bestemming van de eventuele grond zal moeten worden ver anderd. Dit alternatief wekte in hoge mate de interesse van de congresleden op. De wethouder stelde overigens wel dat de planning inzake de volkstuincom plexen moeilijk is, omdat de behoefte niet duidelijk in de grootte van de com plexen is aan te geven. „Over de normen (bijvoorbeeld 5 vierkante meter per inwo ner) is men het nog niet eens", aldus Van Dam. Wel een feit is dat er momenteel een wachtlijst is van meer dan 500 gega digden, een lijst die met het oog op te verwachten complexen nog wel fors zal aangroeien. Kosten Naast het gunstige financiële bericht dat de onroerend-goedbelasting beiasting niet van toepassing zal worden verklaard op de tuinhuisjes (het is niet rendabel om de belastingdienst in te schakelen omdat de huisjes ten hoogste een waarde van ongeveer 10.000 gulden vertegenwoordi gen) kon Van Dam ook nog mededelen dat de subsidie voor het padenonderhoud zal worden verhoogd. Van een laten weg vallen van de reinigingskosten wilde de wethouder, ondanks protesten, niets we ten. „Die 10 gulden per jaar is best op te brengen", meende hij. Zonder rijbewijs tegen lichtmast LEIDEN Bij een achter volging dobr een surveillan cewagen van de Leidse po litie is zaterdagavond een 19—jarige Leidenaar in vol le vaart tegen een lichtmast op de hoek van de Lage Rijndijk en de Herensingel gereden. De jongeman had de aandacht van de politie op zich gevestigd door zijn merkwaardig rijgedrag. Nadat de lichtmast hem tot stoppen had gedwongen bleek hij echter niet ge dronken te hebben. Bij een nadere controle kwam daarentegen aan het licht dat de jongeman niet in het bezit was van een rijbewijs, dat er geen belasting voor de auto was betaald en dat deze bovendien niet verze kerd was. De adspirant-au- tomobilist bleek de auto, die overigens totaal werd vernield, nog maar één dag in bezit te hebben. Hij heeft afstand van het wrak ge daan. In het middelpunt van de belangstelling: Werkmans Wilskracht LEIDEN Zaterdagavond was het groot feest in de Stadsgehoorzaal: de kapel „Werkmans Wils kracht" vierde zijn 75-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid had mén ook de andere Leidse mu ziekverenigingen uitgenodigd. De arbeidersmu ziekvereniging „Nieuw Leven," onder leiding van P. Baart had aan deze uitnodiging gehoor gege ven, evenals de Katholieke Leidse Harmoniekapel onder leiding van D. van Ooijen en de voortreffe lijke band van de muziekvereniging „De Burcht," gedirigeerd door A. van Vélzen. Behalve tientallen blazers en slagwerkers waren in de Stadsgehoorzaal ook hordes majorettes te bewonderen. Al die uniformen gaven de zaal een zeer feestelijk uiterlijk, en dat was natuurlijk ook de bedoeling. De voorzitter van WW zette de heer Navarro en mevrouw Van der Wiel in de bloeme tjes als dank ,voor het werk dat ze de laatste tijd verzet hebben als instructeurs van de tamboers en de majorettes. Ook de ere-voorzitter, J. Bij werd niet vergeten. Hij vierde zaterdag zijn tach tigste verjaardag, en was nog zichtbaar in de feeststemming van de vorige dag, toen zijn vrouw eenentachtig jaar oud was geworden. De heer Bij hield een aardige toespraak als dank voor de felicitaties, waarin hij de zaal nog even deed denken aan alle leden van Werkmans Wilskracht die sinds 1902 hun werk in de muziekvereniging gedaan hebben. Vooral de mannen van het eerste uur, voor de Leidse arbeiders zeker geen makkelij ke tijd, werden door hem niet vergeten. Als devies voor deze avond gaf hij: Voorwaarts en niet vergeten! Daarop barstte de muziek los. Het optreden van de feestvierders zelf viel ons eerlijk gezegd nogal tegen. Vooral het ritme van het slagwerk was ronduit slecht, en voor een harmoniekapel is dat toch van vitaal belang. Misschien was het te wijten aan de te feestelijke, en daardoor wat nonchalante stemming. Het optreden van de andere bands en vooral het gezamenlijk optreden op het eind van de uitvoering was echter zeer boeiend: het toonde hoeveel en hoe afwisselend de Leidenaars muziek kunnen nïaken. Ton Harmsen LEIDEN Een 22-jarige in woner van Leiden is zaterda gochtend rond 11.00 uur door de Leidse politie aangehouden wegens vernieling en huisvre debreuk. De man had zich met geweld via het dak de toegang verschaft tot een woning aan de Kaiserstraat. Bij zijn aan houding was de man zwaar onder invloed. De man had vrijdagavond een naburige caféhouder aan de Kaiserstraat geassisteerd bij een vechtpartijtje in zijn pand. Als dank voor deze helpende hand had de café-eigenaar de man de nodige zwaar alcohol houdende drank gegeven. Kennelijk is hij hier de hele nacht en een deel van de och tend zoet mee geweest. Rond 11.00 uur 's morgens kwam hij bij een van de buren plotseling door het dak naar beneden zetten, nog altijd in zwaar be schonken toestand. De man had na het verwijderen van de dakpannen met zijn voeten een gat in het dak weten te trappen waardoor hij naar binnen kroop. Bij deze opera tie liep de man een diepe hoofdwond op. De man, die inmiddels door de politie is gehoord, kon niet vertellen hoe hij op het dak terechtgekomen was. Evenmin was er een duidelijke aanlei ding om zich wederrechtelijk de toegang tot het betrokken pand te verschaffen. LEIDEN Het Dichters Debu tantenbal in het Leidse Vrije tijdscentrum kende een verras sende ontknoping: de eerste prijswinnaar, een zekere Lau rens Thomas bleek te bestaan uit twee jeugdige dichtende middelbare scholieren. Zij kre gen gezamenlijk een boekenbon van 50 gulden voor hun dich tende arbeid. Met het Debutan tenbal, waarop de Leidse ama teur-dichters de kans kregen om eens afgezien van Sinter klaasavond) een keer aan de bak te komen sloot het Leids Vrijetijdscentrum op een waar dige manier de Boekenweek af, een week die door het Vrije tijdscentrum op een prijzens waardige manier en zeer geva rieerd werd gevuld. Het Dichters Debutantenbal had meer publiek verdiend afgelo pen zaterdag; Leiden mag zich verheugen in een aantal zeer wel aan te horèn dichters waar van er helaas maar een klein gedeelte bereid was om in eigen persoon een gedicht voor te dra gen. Het was daarom vooral presentator Boudewijn Büch die op de avond te horen was, doch die niet schroomde te proberen om de mogelijk toch aanwezige dichter of dichteres uit zijn of haar tent te lokken. Bijzonder aardig deed hij dat bij de derde Prijswinnares: „Deze mevrouw heeft het lef gehad om haar gedicht naar het vrijetijdscen trum op te sturen in een onvol doende gefrankeerde brief; het lijkt me daarom niet meer dan billijk dan dat ze hier naar vo ren komt om haar gedicht voor te dragen en tegelijkertijd de strafport te betalen", aldus Bou- Winnaars Een jury, bestaande uit Manuel Kneepkens, Frank Koenegracht en Anton Korteweg (die de prij zen uitreikte) had uit het iets tegenvallende aantal inzendin gen 21 werken gelicht, en van elk van de 21 werden één of meer gedichten voorgedragen, hoofdzakelijk over Leiden, want de door het Vrijetijdscentrum uitgeschreven wedstrijd had dat als voorwaarde gesteld. De ver schillen tussen de gedichten on derling waren groot; sommige nostalgisch (vooral oudere dich ters), anderen \yeer gekscherend („1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, gooi die koorbal in de gracht" en „Jij Leidenaar, je bent toch maar een hutspotmens"), er waren ook uiterst gevoelige en sfeer volle gedichten bij, zeer moder ne zonder rijm, maar ook son netten en andere aan de klassie ke dichtvormen gebonden rij melarijen. Er waren ook vrij veel cynische gedichten bij, over vastlopend Leids verkeer, af braak van oude Leidse panden en soms weinig flateuze be schrijvingen van Leidenaars en hun stad. Winnaars werden in ieder geval: Manuel Kneepkens-prijs (een dichtbundel) voor Annelies Hartwijk; troostprijzen voor J. de Kier en P. J. A. Otgaar (dichtbundels); pseudoniemprijs voor de dichter die de naam K. Sintvuisje had gekozen; derde prijs voor mevrouw Lamb- rechts; (boekenbon); tweede prijs voor Hans Bos (boeken bon); eerste prijs voor het duo Laurens Thomas. Muzikale me dewerking aan de met gedempt- en kaarslicht belichte avond werd verleend door de zangeres Alie Rijnders en de pianist Huub de Vriend, die technisch zeker nog niet volmaakt maar met zeer veel verve en lef een aantal evergreens ten gehore brachten. Tot slot de twee bekroonde ge dichten: Tapt oe Een Leidse lente de stad loopt uit voor tipmmels fakkels en tunie ken en voor de opgepoetste dijen van de majoretten De ene helft van Leiden aan de kant de andere helft moet kleumend op visite in het park bij v.d. Werf (Hans Bos) Festinate Lente Uit V. en D. komend lopend langs Aal- en Boom- markt via de Prinsessekade de Blauwpoortsbrug over de Steenstraat door hollend naar het station heb ik toch nog de bus gemist (Laurens Thomas) De bekroonde gedichten zullen in het meinummer van het Leiase Literaire Tijdschrift „Ramp" verschijnen. Eventuele andere kopij voor „Ramp" stu ren naar postbus 2060. Zevenster Kunstkring „De Zevenster" uit Rijswijk exposeert van 9 tot en met 22 april in het expositiecentrum van „Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht 9. De opening gesèbiedt zaterdag om drie uur. Geëxposeerd worden schil derijen, aquarellen en wandkleden. De openingstijden zijn dagelijkp van twee uur tot halt vijt en dinsdag, woensdag en donderdagavond ook van half acht tot half tien. Zaterdag en zondag is de expositieruimte geopend van twaalf uur tot half vijf. Veiligheidsrapporteurs In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn onlangs de eerste verklaringen „Veiligheidsrapporteurs—Ziekenhuizen" uitge reikt aan negentien cursisten. De functie vart veiligheidsgede legeerde is drie jaar geleden gecreëerd. De opleiding heeft twee groepen van onderwerpen. In het chemische deel wor den onderwerpen als anorganische, organische en fysische chemie behandeld. Het veiligheidstechnische gedeelte bevat een breed scala van onderwerpen, zoals het klimaat, verlich ting, electriciteit, ioniserende straling, toxologie, persoonlijke beschermingsmiddelen en juridische aansprakelijkheid. Yaravi De Leidse groep „Yaravi" treedt zaterdag 9 april op in het LAK-theater. Levendaal 150. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn 6,- en 4,- (CJP-houders) te reserveren via telefoonnummer 124890. De groep brengt folkloristische muziek uit Colombia, Ecua dor, Peru, Bolivia, Noord-Chili en Noord-Argentinië ten gehore. Yaravi bestaat uit André Nierop, Rob ten Zijthof, Gerard van Ommering, Peter Banning en Han Runhaar. Zij gebruiken zelfgemaakte instrumenten. Tijdens het concert van zaterdag zullen tevens Saskia de Rayos (zang) Hans Dubrock (harp) en Anina Franc (dans) optreden. Leger des Heils De afdeling reclassering van het Het Leger des Heils is met ingang van dinsdag 5 april bereikbaar in het rayon Leiden. De afdeling houdt elke dinsdag van negen uur tot half een en elke vrijdag van half twee tot half zes zitting in het pand van het Leger des Heils aan de Hooigracht 30c, telefoon 130783. Anti-vrij willigersleger Prijswinnaars Van Zyp en Thomas Het Leidse Anti-vrijwilligerslegercomité houdt donderdag 14 april een bijeenkomst in het Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66. Er zal een film worden vertoond. Voorts spreekt voor de WDM F. Kohier en voor de BVD M. Rensen. Verkeersdrempels Het bewonerscomité Da Costastraat en omgeving heeft bij het college van b en w aangedrongen op bet op korte termijn aanleggen van verkeersdrempels in de Da Costastraat, dit om het doorgaande verkeer door de straat te dwingen zachter te rijden. Tevens vraagt het bewonerscomité de gemeente op de trottoirs aan weerszijden van de drempels bloembakken neer te laten zetten. Hiermee willen de bewo ners voorkomen dat auto's over de stoep rijden. H. Mis In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort word! dinsdagmorgen 5 april om 9 uur een H. Mis opgedragen voor de overiedenen. HEIN, OU LES AVONTURES DE MR. BALLON: Genieten van mimische ontdekkingstocht LEIDEN Men kan het prachtige mimitheater van Yves Lebre- ton, zaterdagavond in de Schouwburg met „Hein, ou les avontures de Mr. Ballon", als men wil, verstikken in diepzinnige verklarin gen. Natuurlijk heeft Ritsaert ten Cate in zijn Mickery-programma geen ongelijk, wanneer hij enig verband suggereert met Beckett. Dezelfde geïsoleerde, zwerverachtige hoofdfiguur, dezelfde refe renties naar een buiten het toneel aanwezige macht, dezelfde clowneriën en spelletjes, die lijken te ontstaan uit een kinderlijke verbazing, dezelfde schijnbare afwezigheid van enige dramatische ontwikkeling, al deze voor Beckett zo kenmerkende trekken, konden we ook zaterdagavond onderscheiden. Toch waren het niet deze din- grote stapels Telegrafen uit de gen, die de avonturen van me- koffer, tot het slot, het moment neer Ballon zaterdag tot een waarop Lebreton weer via de fijne theaterervaring maakten. Dat plezier werd alleen maar veroorzaakt door de innemende plastic slang in de hemel ver dwijnt, zijn zijn verbazing, zijn plezier, zijn angst en zijn ge en vertederende wijze, waarop hechtheid zuiver, echt, lachwek- Lebreton, als een vriendelijke kend en licht ontroerend. Baviaan, zijn spelletjes speelde; mime-techniek en mimiek kre gen daarin alle kans. Vanaf het begin wanneer hij uit de toneelhemel naar beneden komt zakken langs een soort navelstreng-achtige plastic buis, via spel met die buis, met para plu, tennisracket koffer en stoel, spel met de kinderwagen, liefde voor één grote en enige kleine ballonnen, liefde en haat voor „Hein, ou les avontures de Mr. Ballon" is in wezen een kinder lijke ontdekkingstocht langs een afgebakende wereld van gewo ne voorwerpen, een tocht vol associaties en creativiteit. Men sen, die daaraan plezier kunnen beleven, hebben zaterdag een hele fijne avond gehad. Helaas waren dat er te weinig. De Schouwburg was maar voor een kwart gevuld. Paul van der Plank.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3