De Vlaeminck pas vlak voor eindstreep uit schaduw Maertens )i Weer van de Bunder KORTSJNOJ ONTMOET P0L0EGAJEWSKI NU IN HALVE FINALES SCHAKERS Wieier flitsen SPORTTRIBUNE Vad. Bors verrast LEIDSE COURANT Deze situatie leidde tot nogal wat vraagtekens. Roger de Vlaeminck rijdt zeer lang in het wiel van Freddy Maertens om vervolgens kort voor de finish eenvoudig de bloemen te grijpen. enburg Rob Clerc werd op vc hem onprettige wijze v5artóe" rast door debutant Van wasser Borst. MEERBEKE Honderd meter voor de eind streep van de 61e klassieke Ronde van Vlaan deren kwam Roger de Vlaeminck voor het eerst uit de schaduw van wereldkampioen Freddy Maertens om de eindsprint te winnen en deze zwaarste Belgische klassieker op zijn naam te schrijven. Het was geen Imponerende overwinning van deze De Vlaeminck, die eer der In zijn loopbaan wel Indruk maakte met gedurfde en beloonde acties in de zwaarste wedstrijden. Freddy Maertens wilde zich niets aantrekken van alle combines en onderlinge naijver. Hij zou gewoon eens keihard fietsen en definitief met de weerbarstige Merckx en De Vlaeminck afre kenen. De wereldkampioen reed inderdaad a!s een duivel, toonde zich eens te meer de beste renner van de wereld van dit moment, maar was in Meerbeke net als vorig jaar een totaal ontmoedigd man. Het parcours en de weersomstandigheden wa ren ideaal voor Maertens. Kasseien, heuvels, regen en wind. De echte strijd begon na de bevoorrading (115 km) in Deerlijk. Daar ont snapte Eddy Merckx. Willem Peeters, leerling van Frans Verbeeck, ging met de oude meester mee, maar deed geen kopwerk. Het tweetal bereikte de eerder ontsnapten Zanoni en Piet van Katwijk in een mum van tijd. De Italiaan en de Brabander konden dé ontketende Merckx niet volgen. Willem Peeters moest even later ook lossen. Op de Kwaremont, de eerste van zes moeilijk te beklimmen heuvels, had Merckx een voor sprong van 25 seconden. Het verschil liep bij de gevreesde Koppenberg op tot een minuut. Daar zette Maertens zijn geweldige achtervol ging in. Walter Planckaert, de uitstekende voor bereide winnaar van vorig jaar, ging mee en ook Roger de Vlaeminck. Op de Taaienberg kwam Maertens echter alleen bij Merckx. Planc kaert had zijn tempo niet meer kunnen volgen en Roger de Vlaeminck was teruggevallen door een lekke band. Achter hen ontstond weliswaar een vrij sterke groep met onder andere Jan Raas en Dietrich Thurau, Hennie Kuiper, Moser en Godefroot, maar om veel van de achterstand terug te nemen zat er niet in. Raas probeerde het nog wel een keer alleen, maar hij kreeg geen kans. Vooraan deed Maertens al het zware werk. De Vlaeminck reed niet meer aan de leiding. Het was duidelijk dat hij hetzelfde spelletje speelde als vorig jaar, met alleen dit verschil dat De Vlaeminck ditmaal zelf wilde winnen. In de sprint tegen Maertens had hij alleen een kans als hij zijn krachten zou sparen. En dat deed hij met een enorme verbetenheid. Dertig kilometer voor het einde kwam een jurylid naast Maertens rijden. Het jurylid zei dat Maertens gediskwalificeerd zou worden, omdat hij voor de Koppenberg van fiets had verwis seld. Dit was in strijd tegen de regels. Die zeggen dat het alleen maar mag als er sprake is van mechanisch defect. Maertens: „toen ik dat hoorde wist ik dat ik verloren was. Die man was zo pertinent. Ik begrijp het niet want mijn versnellingsapparaat was kapot". Maertens fiet ste totaal gedemoraliseerd naar het einde en zag toe hoe de Vlaeminck vlak voor de eind streep uit zijn schaduw kwam en de sprint, die geen sprint was, won. De enige voldoening die hij had was een wrange: De Vlaeminck werd als winnaar vande 61e ronde van Vlaanderen op een schril fluitconert getracteerd. Toch lach te De Vlaeminck spookachtig... Na deze ronde bleef wereldkampioen Freddy Maertens leider in het klassement om de super prestige Pernod. De stand is: 1. Freddy Maer tens (Belg) 110 punten; 2. Roger de Vlaeminck (Bel) 100; 3. Jan Raas (Ned) 75; 4. Walter Planckaert (Belg) 38; 5. Gerrie Kneteman (Ned) 35; 6. Wilfried Wesemael (Bel) 30. Eysden De Nederlandse wlele- ramateurs lijken zich al bij voor baat gewonnen te geven, wan neer zij alleen maar de naam van Tolne van de Bunder horen. Het Is andera nauwelijks te verklaren dat men zaterdag de zeker in het voorseizoen steeds IJzersterke Zeeuw betrekkelijk ongestoord op de eindstreep heeft laten afgaan In de vijfde Hel van het Mergell- land. Na zo'n 120 kilometer trok Van de .Bunder er alleen tussenuit in het Limburgse heuvelland. Het had een waarschuwing moeten zijn voor de rest van het rennersveld. Tot zaterdag immers had de 25-ja- rige renner van Soka al acht over winningen behaald in negen wed strijden. Precies een week eerder bovendien had hij op identieke wijze een aanval in het laatste uur, de Omloop van de Baronie gewon nen. De sterke achterblijvers van onder andere Amstel (vijf man) en Elite- Ketting bundelden de krachten niet. Slechts Joop Ribbers en Hans Langerijs probeerden het. Zij leken in hun opzet te slagen, naderden Van de Bunder tot op 300 meter, maar vielen toen weer terug. Lan gerijs probeerde het nog eens al leen. Hij had bij het ingaan van de laatste plaatselijke ronde van zes kilometer nog maar twintig seconden achterstand. Onder lei ding van Van de Bunders ploeg- makker Ad Tak zorgde het peloton er echter voor dat Langerijs werd teruggegrepen. De vijfde Hel van het Mergelland was zaterdag bijzonder moeilijk. Op de klimmende en dalende we gen hadden de renners dan weer de wind hard op kop, dan weer was hij, van achteren komend, een prettige steun bij het streven naar snelheid. De moeilijkheden zorg den ervoor dat er snel enkele waaiers ontstonden. Na 25 kilome ter al hadden alle kanshebbers met uitzondering van de Limburgers Michel Jacobs en Mathieu Doh- men, elkaar gevonden in een ster ke eerste groep van 32 renners. In die groep toonde vooral Ger Mak zich erg bedrijvig. Hij ont snapte na een vijftig kilometer met de militair Van Kessel. De vlucht duurde vijftig kilometer. Van Kes sel viel eerst terug, Langerijs, Van de Bunder. Oosterbosch, Tak en Van der Meer doken vervolgens op de leider. De beslissende ontsnapping werd door Van de Bunder zelf ingeleid. Hij sprong weg na 115 kilometer. Weer was Mak erbij. De Schiedam mer kon echter het tempo van Van de Bunder niet volgen. Met nog bijna veertig kilometer te rijden bleef de Zeeuws-Vlaming alleen over. Hij stond die positie niet meer af. Ploegen de wedstrijd voor sponsorploegen telde mee voor het Nederlands merken-kamploenschap. Na de Zuidllmburgse Hel komen nog slechts drie ploegen In aanmer king voor die titel. Soka, Amstel en Van Erp. De beslissing valt In de Ster van Bladel. Zo'n drie kwartier voor het ver- streksein werd gegeven voor de Hel voor de sponsorploegen, wa ren ongeveer honderd man uit ver enigingsteams van start gegaan. Arie Hassink, die na zijn ongeluk in Tsjecho-Slowakije in deze wed strijd zijn rentree zou maken, koos toch voor een wat gemakkelijker eerste opgave. Ook bij de clubploegen viel het peloton knel uiteen. Er vormde zich een kopgroep van zeventien man. In iets meer dan een uur veroverde die eerste groep een winst van meer dan een minuut. Toen echter sloeg de kop een verkeerde weg in. Onmiddellijk werd de strijd geneutraliseerd en de zeventienkoplopers mochten een en een kwart minuut voor het peloton weer vertrekken. Op de goede weg uiteraard. De in betekenis iets kleinere Hel eindigde met een overwinning voor Herman Snoeijink. De rijder uit Denekamp, die enkele weken ziek was geweest, werd nog niet sterk genoeg geacht om aan de hoofdwedstrijd deel te nemen. Snoeijink bewees het tegendeel door vijftig kilometer voor het einde zijn makkers uit de voorste groep vaarwel te zeggen. Hij liep meer dan twee en een halve mi nuut uit op de sterksten van zijn belagers. Theo Gevers heeft zaterdag een wegwedstrijd over 112 kilometer in Bilzen (België) gewonnen. Gevers, die de afstand aflegde in 3 uur en 5 minuten versloeg in de eind sprint een vrij grote kopgroep. II Cloeco KortsJnoJ heeft zich gisteren In II Clocco geplaatst voor de halve finales van het kandidaten- schaaktoernooi. De twaalfde en laatste partij tegen Tlgran Petrosjan, die zaterdag was afgebroken, eind igde zonder verder spelen In remise. Na opening van het couvert bood KortsJnoJ via de scheidsrechter deling van het punt aan. Petrosjan, die een pion achter stond, ging hier zonder aarzelen op in. Met de hulp van een Israëlische helderziende en secondant Hans Ree zegevierde de uit Rusland naar Nederland gevluchte Kortsjnoj in Castelvecchio Pascoli met 6.5 - 5,5. De twaalfde en laatste partij werd zaterdag afgebroken in een voor Kortsjnoj gunstige stelling. In tweede zitting kwam er geen stuk meer van zijn plaats. Na een nachtje denkwerk van zijn drie Russische grootmeester - secondanten zag Petrosjan het nutteloze'van verder verzet in. De door Petrosjan afgegeven 41e zet werd niet eens meer gepubliceerd. Kortsjnoj bood remise aan en Petrosjan ging daar - zoals gewoonlijk door tussenkomst van de arbiter - grif op in. Tijdens de tweekamp wisselden de spelers geen woord, zij schudden elkaar geen enkele maal de hand, gebruikten steevast een verschillend toilet en kwamen binnen door andere deuren. „We haten elkaar al jaren", zei Kortsjnoj voordat de tweekamp begon. Hij voegde er aan toe dat Petrosjan eigenlijk niet wilde spelen, maar gedwongen werd door de Russische regering. Voldoende Lev Poloegajevskl had aan één overwinning tegen de enige Westerse schaker, die was overgebleven In het kandldatenschaaktoernool, de Braziliaan Henri que Mecklng, voldoende om de halve finales te bereiken. „Poloe" zegevierde In de tweede partl|, waarin Mecklng wit had. De andere duels eindigden In remise. Enkele malen leek het alsof de Braziliaan op winst stond, maar telkens bleek de verdediging van Poloega- jevski onneembaar. In het verloop van de tweekamp werd Mecking steeds zenuwachtiger. Het regende protesten en vooral de Zwitserse hoofdscheidsrechter Alex Crisovan moest het ontgelden. Deze bleef echter in functie. Poloegajevski had uiteindelijk de langste adem. In de halve finales van het kandidatentoernooi komt Kortsjnoj uit tegen de Rus Poloegajevski en speelt Portisch tegen de winnaar van de strijd tussen Hort en Spasski. die voorlopig uitgesteld is wegens een spoedoperatie die Spasski onderging. Lev Poloegejewski is de te genstander van Viktor Kortsjnoj in de halve finale van het kanidatentoemooi, waaruit de uitdager van we reldkampioen Anatoli Kar- pov te voorschijn moet ko men. UTRECHT De wielren unie heeft op zijn algeme ne vergadering besloten het tekort van een ton op de voorlopige begroting van dit jaar gedeeltelijk te dekken door twee maatre gelen. De contributie van niet-renners (1200 man) wordt verhoogd van zestig tot tachtig gulden en de prijswinnaars zullen voor taan in wedstrijden vijf procent aan de bond af dragen. ,H De KNWU zal de orga nisatie van de wereldkam pioenschappen in 1979 in Nederland niet in eigen hand nemen. Het evene ment wordt verkocht. Het feit dat de wielren unie volgend jaar vijftig jaar bestaat wordt uiterst sober gevierd gezien de nijpende financiële situa tie. In de nieuwe commis sie van beroep zijn geko zen de heren Dobbelsteijn, Ouwehand (Den Haag) en Sluijter. De aftredende bestuur sleden Ballegooyen de Jong (voorzitter) en Bergs- ma (voorzitter protestcom missie) werden herkozen. De Weerd trad af. Over een half jaar wordt het bestuur van de KNWU uit gebreid van veertien tot zeventien man. ZEVENAAR Debutant John vi der Borst heeft lijstaanvoerd Rob Clerc In de vijfde ronde vi het Nederlands kampioenschi dammen een halt toegeroepe De 20jarige dammer uit HoenJi a broek probeerde Clerc met he I open klassiek omzellingsspel bedwang te houden. De AmstA dammer bestreed de speelwijf van de Limburger uiterst kundf en behaalde groot voordeel Met de rug tegen de muur hieL Van de Borst zich staande a sloeg hij resoluut toe toen Clefl in een krampachtige poging winfl te forceren de waarde van zijl I stelling te optimistisch taxeerd^^ dankzij de triomf op Clerc plaatst^ de Limburger, zich naast Cler< Wiersma en Jansen aan de top va de ranglijst Naast de zege 0| Clerck een indrukwekkende ovei productiefste speler in het nationen 1 Ie kampioenschap. Een teleurgargltl stelde Clerc liet na de nederlaafees weten: „Werkelijk" ik was er vai t overtuigd gewonnen te staan. hPuc had steeds gedwongen spel. HePanj laas, ondertussen kwam ik en nieOtstf hij in steeds grotere moeilijkheiwel den..." |ing slijt l du Harm Wiersma boekte slechter* t twee remises. De vlce-grootmeos ter zette zijn partijen tegen Jan-^" nes van der Wal en Hans JanseiChK bijzonder goed op, maar gebnrikisoli te belde keren zoveel tijd In de openingsfase dat hl) halverwege het duel nauwelijks nog aandacht pe[ kon schenken aan diep verborg varianten „Steeds dacht ik in een vrc stadium een gewonnen positie b reikt te hebben. Op zo'n moment bereken je zoveel mogelijk varian-. ten om de tegenstander, maar niet te laten ontspannen. Waarschijnlijk speelt ook de matige wijze waarop', ik mij op dit toernooi heb voorbe reid een rol bij de tijdsnood waarin^ ik steeds terecht kom." aldus**? Varianten sen mocht Wiersma overigens nA ruimschoots tevreden zijn met een^1 puntendeling. Jansen bereikte een£ gunstige aanvalstelling, maar ac- cfepteerde kort voor de tijdcontrole een voorstel voor remise uit vrees voor een nederlaag. eg< In het duel tegen Frank Drost h( speelde Jansen zeer fel om zo-ie x doende twee punten te bemachti- gen. Jansen bood zijn tegenstan- i s der een korte vleugelafsluiting aan en toen Drost even later tot een- jan zelfde actie besloot waren de com- hQ( plicaties niet meer te overzien. Drost bereikte enig voordeel, maar moest zich toch tevreden stellen ats met een remise. De stand Is: 1 Clerc, Jansen, Wiersma en Van der Borst 7 pun- ten. 5. Van der Wal 6 punten, 6. <j De Ruiter en Van Tilborg 5 punten. 8. Van de Meerendonk en Drost 4 punten. 10 Visser en Hermelink 3 punten. Jeugd Hans Vermin heeft na de tweede en derde ronde van het Neder lands Jeugdkampioenschap de lei ding behouden Zaterdag won Vermin van Schip pers en gisteren bracht hij Jos Stokkel een nederlaag toe. Knoops ia' won van Ruesink en speelde remi se tegen Kuijl. De stand is: 1. Vermin 6 punten. 2. Van Dussel- dorp 5 punten, 3. Brouwers en Harmsma 4 punten. 1. c2<4 2. Pb1-c3 3. Pg1-f3 4. e2-«4 5. Lf1-d3 6. Ld3-c2 7. d2-<J4 8. Pf3 x d4. 9. b2-b3 10. OO 11. Lc1-b2 12. Kg1-h1 13. Pd4xc6 14. Dd1-d3 15. c4 x b5 16. Pc3xb5 17. Ta1-c1 18. f2-f3 19. Lc2-b1 20. Lb2xf6 21. Tf1-d1 22. Tc1-c7 23. Tc7-c3 a6-a5 Db5-b6 K18-e7 Td8-d7 Td7-c7 Tc7xc1 Pe8 h7-h« Pf6-d7 Pd7-f6 d6xe5 07-05 Db6-c5 Pt6-d5 e6xd5 <J5-d4 afgebroken 17-15* Ke7-f8. 15-14 De Grand Na tional heeft niet voor niets de naam het zwaarste paar- densporteveme- nement ter we reld te zijn. De niets ontziende voor man en paard kende ook zaterdag weer zijn uitval lers. Dat was het lot van één van de favorie ten Sebastin V die met berijder R. Lamb ten val kwam. Anderen, zoals Charlotte Brew, slaagden er wel in de hindemissen te nemen. Het snelste werd dat nog gedaan door de jockey Tommy Stack met Red Rum. Hij ging als winner over de finish.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 24