Jan Wagenaar pakt het anders aan ILVEREN RENPAARD OOR SPEEDY VOLITA HUGO VAN DUYSSE WINT „MOLENLOOP" Hockeydames overtuigen NEDERLANDER LEIDT IN EK PIKEURS favorieten voor ilversum fA li LEIDSE COURANT PAGINA 17 ijs le prijsNSLAKEN/WENEN Jan Wa- maar gaat aan de leiding In de rl|d om het Europees kampioen schap der pikeurs. Het Is duidelijk it vijf pikeurs de dienst zullen I maken en dat Wagenaar een Q (stekende kans heeft zich te aatsen bij de eerste drie, het- Duitse100 voor de man ult Otterlo dan 14 4»elnemlng aan het wereldkam- oenschap betekent 77 is: vijf „toppers" van het zaterdag het Duitse Dinslaken gestarte impioenschap zijn: Jan Wage- lar (Nederland), Guiseppe Guzzi- ■■"^ti (Italië), de Europese kampioen olf Dautzenberg, Dieter Marz lostenrijk) en de gisteren in We an wat tegenvallende Noor Ulf toresen. Jan Wagenaar won drie is: 5 -An de tien draverijen mede door- er 5 it hij een andere taktiek van r 1 Loi t 344.50. Lan onze sportredactie) Ken HAAG De tips voor de lerde meeting van het Europees amploenschap der pikeurs. De es draverijen vinden mogen- Jvond te Hilversum plaats. ■UROPEES RIJDERSKAMPIOEN- SCHAP I: Oron Baker (Rolf Daut- lenberg), Orange Bowl (Ulf Thore- |en) en Marinus Carlos (Guiseppe Buzzinatie). ek II: O. Mores (Jan Wag/naar). fjatalie Hanover (Rolf Dautzen- fcerg) en Macky (Ulf Thoresen). [ÊK III: Nant Buitenzorg (Paul Mar tens), Kentisch Lass (Jan Wage- iar) en Mexicale Rose (Ulf Thore- ÉK IV: Lloyd (Jan Wagenaar). Ken sington (Rolf Dautzenberg en Lo- Tiia Buitenzorg (Per Olie Goop). EK V: Kora Marijke (Dieter Marz), Locomotief (Jan Wagenaar) en Ja- La (Rolf Dautzenberg). EK VI: Maarten D. (Jan Wagenaar), Kairos T. (Guiseppe Guzzinatie) en King Hollandia (Ulf Thoresen). rijden heeft dan andere jaren. Hij is een echte puntenverzamelaar geworden. In het algemeen klasse ment heeft de Nederlander 90 pun ten. Op de tweede plaats staat Guiseppe Guzzinatie met 85 pun ten voor de Duitser Dautzenberg met 82. Rustig Voor zijn vele Hollandse suppor ters begon Wagenaar zaterdag in Dinslaken meteen met een fraaie overwinning. Hij had goed geluis terd naar de opdrachten van trai ner Weising: „Tito kan deze koers niet verliezen, maar doe rustig aan met het paard. Laat hem bij de start goed op zijn benen komen en schuif tijdens de koers een paar plaatsjes op." Jan Wagenaar reed volgens dit taktisch konsept en toen er gesprint moest worden, bleek Tito genoeg lucht over te hebben. „Daarna ben ik op punten gaan rijden, omdat ik wist dat ik verder geen uitgesproken favorieten meer had. Vroeger probeerde ik gelijk na de start mijn paard in goede positie te brengen. Nu bouw ik het rustig van achteraf op." De laatste twee paarden waren kansloos geacht in het veld van elf. Wagenaar ging na de eerste dag aan de leiding samen met Guzzinati elk met 47 punten. Hij kreeg echter door een beter ge middelde de dagprijs. Gisteren in Wenen waren er twee fraaie over winningen (Cora en Joschi) en twee zesde plaatsen voor Wage naar. Hij won ook het dagklasse ment. In de kleedkamer van Dinsla ken doet de onderaan de ranglijst staande Fin Tuomo Makela zijn woordje: „Ik zit 30 jaar in het vak, maar ik hoop er Tweede Paasdag bij de finale op mijn thuisbaan in Pori beter voor te staan. Ik zou mij geen raad weten als ik dan op de laatste plaats van het klassement zou staan", zegt hijv lachend. In eigen land bezit ik de faam om met jonge paarden erg goed te kunnen omgaan. Misschien waren deze paarden wat te oud voor mij. Algemeen secretaris Govers van de NDR reikt Jan Wagenaar in Dinslaken de winnaars- krans uit. Eigen foto. In de tweede koers moest Wage naar met het paard Björn genoe gen nemen met de zevende plaats. In het derde onderdeel werd hij vijfde met Edvige en daarna nog tweede (Morgensolz) en derde (Mars). Het is een leuke strijd, maar ik zie het somber in. Ik mis ook het vertrouwen in eigen kunnen tij dens deze koersen. Dat komt mis schien omdat ik in 1973 ook in de achterhoede binnen kwam bij de titelstrijd" Rolf Dautzenberg rekent nu al uit wat dit kampioenschap hem kost. De Europees kampioen kan nu ruim een week niet met eigen paarden aan de start komen en dan te weten dat er in Duitsland bijna elke dag draverijen zijn en dat de 32-jarige Duitser één van de vijf koersen steeds weet te winnen. Zaterdag deed hij voor eigen pu bliek in Dinslaken in ieder geval van zich spreken. Voor het Euro pees kampioenschap won hij met Quisum en boekte verder nog twee overwinningen tussen de bedrijven door met eigen paarden. „Toch hoop ik naar het wereldkampioen schap te gaan. Dat is uitstekend voor je naam. Enkele jaren gele den wist niemand in Duitsland wie Dautzenberg was. Dat is nu geluk kig wel anders en ik ben er van overtuigd dat de wedstrijden voor het Europees en wereldkampioen schap daaraan bij gedragen heb ben." Succes Op de baan van Dinslaken was nog een Nederlands succes. Har ry Pools zegevierde met Allegro in het Internationaal hoofdnum mer, waarin ook Gerard Gom- mans met Worthy Dean aan de start kwam. HIJ mocht van geluk spreken dat er geen Nederlands draverijcomité In de buurt was. Zijn paard was kansloos, maar de eerste man van Stal Meljn ult Zaandam bewerkte zl|n paard echter wel met de zweep. De Nederlandse supporters waren daar dan ook duidelijk niet over te spreken. Peter Koppejan was ook op een Nederlandse zege uit. Hij komt erg veel met paarden aan de start in Duitsland, maar kwam voor zijn Hollandse fans net iets te kort met Jacco Buitenzorg en werd tweede. Gistermorgen vroeg kwam het elf tal pikeurs In Wenen aan. Reeds de dag tevoren was bekend dat Wagenaar goede paarden had ge loot en dat hij de leiding In het klassement niet zou afstaan. Wagenaar had bij het spelend pu bliek veel vertrouwen. Voor het eerst in zijn loopbaan bleek de Nederlandse kampioen wat zenu wachtig te zijn. Maar de verzorger van Wagenaar, de Hagenaar Cees Berg, bleef constant in zijn buurt en nam met de man uit Otterlo zijn goede prestaties van de dag daar voor door. Daardoor begon hij met een enorm zelfvertrouwen aan de tweede dag. Je stand: 1. Jan Wagenaar 90 punten, 2. Guzzinati (Italië) 85, 3. Dautzenberg 82, 4. Marz (Oosten rijk) 78, 5. Denechere (Frankrijk) 63, 6. Kjarsgard (Denemarken) 61, 7. Thoresen (Noorwegen) 59, 8. Goop (Zweden) 51. 9. Martens (België) 44,10. Makela (Finland) 44 en 11. Versanyi 42. Arthur van Rijswijk (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zowel de |ockeys als de pikeurs hebben hun eerste koers achter de rug voor het door onze krant georganiseerde Dulndigt- klassemenL De jockeys kwamen in aktie in de race om de W. J. Jochems Memoriaal. De stand is hier: 1. Mario van Gisteren 10 punten, 2. Chris Leonard (7 punten), 3. Robert Wetemans (5;, 4. Dieter Weisse (3). 5. Van der Kraats, Jones, Tranor, Frans Vandeuren. Tony Manuel, Gert Bier, Chris Verdeuren en Clara Meltzer ieder één punt. Bij de pikeurs is de stand na de eerste draverij om Het Zilveren Renpaard: 1. Gerard Gommans (10). 2. Wim Duivenvoorden (7), 3. Gerard van Eykelenborg (5), 4. Rees van der Lubbe (3) en Piet Zandt en Aad Harmsen beiden één punt. CARDIFF Met een zege van 2—0 heeft het Nederlands dameshoo keyteam zich enigermate gerevancheerd voor de matige vertoningen tegen Nleuw-Zeeland (1—1) en België (1—0). Van de vele vraagtekens die toen achter het optreden van de ploeg van Riet Kuper moesten worden gezet, kunnen er na de zege op Walea, dat zich aanzienlijk sterker toonde dan Oranjes eerdere tegenstanders, voor een deel worden weggestreept De Nederlandse verdediging, dit seizoen door nog geen enkele tegen stander verontrust, ging tegen de fanatieke ploeg van Wales, die de schande van Amstelveen (vorig jaar 1—4) wilde uitwissen door een hel, die 25 minuten lang fel valmde. De Nederlandse verdediging bleef echter overeind onder een lawine van aanvallen, een spervuur van lange en korte hoekslagen en overleefde zelfs een strafbal. die Margaret Rainbow tegen de staander mikte, precies op de plaats waar Margot Slebus haar hand had. Oranje kon in het eerste half uur weinig vat op het direkte en razendsnelle spel van de tegenstander krijgen. Op balbezit spelen was een illusie. Door slecht aannemen van de Nederlandse dames werd de van de stick wegspringende bal steeds weer een prooi van de tegenstan der. Geheel tegen de verhouding in nam Nederland na 33 minuten de leiding. Een lange hoekslag, waaruit de bal aanvankelijk buiten de cirkel terecht kwam, werd door Kiki de Wolf er weer binnen gebracht en met een hard diagonaal schot passeerde zij Iris Davies. De periode van herstel begon al rond de 25e minuut toen het Amsterdamse strafcornertrio (Kiki de Wolf Lisette Sevens - Toos Bax) dat in de eerdere interlands geheel van slag bleek te zijn. de malaise leek te hebben overwonnen. Toos Bax dwong de doelvrouwe van Wales tot een drietal reddingen. Na de hervatting kon Nederland de zaken al snel naar zijn hand zetten. De Oranje-defensie, waarin Marlies Jansen net als tegen België weer een glansrol vervulde, gaf geen kansen meer weg. Maar offensief schoot Nederland nog steeds te kort. Debutant Cockie van der Ven (Oranje- Zwart) bleek nog niet opgewassen tegen de bikkelharde strijd op internationaal niveau en centrum-spits Nel van Kollenburg had beslist haar dag niet. Gelukkig toonde het Amsterdamse strafcornertrio dat het geslaagde optreden van de eerste helft geen uitschieter was geweest. Zeven minuten na de hervatting sloeg Toos Bax de zevende strafcorner achter de doelvrouwe van Wales. Eindstand 0—2. 90. s (Van onze sportredaktie) Cor] WASSENAAR Een prachtig ge ler zivecht 'u880n Speedy Vollta, Man- Degflza Buitenzorg en Kees Verkerk In iga, 'de draverij om Het Zilveren Ren paard Is het op Duindlgt gister- r Vc middag niet geworden doordat „Paard van het Jaar", Speedy Vo llta, aan de start weg vloog en een voorsprong opbouwde die zelfs door een raceauto niet meer was In te halen. Speedy Vollta zegevierde met groot vertoon van macht Op deze afstand is de merrie van de Zaanse stal van Piet Meijn - als hij goed weg is aan de start - niet te kloppen. Manza Buitenzorg en Kees Verkerk die tweede en derde" werden, konden niet in zijn buurt komen. Een spannende finish was Van Gisteren won gisteren op Duindigt met Another Pinta voor Poseidon met Chris Leonard. er voor de talrijke toeschouwers niet bij. Speedy Volita, die met een begin tempo vertrok van 1.11 op de kilo meter, zegevierde in de behoorlijke tijd van 1.18.4. Over een afstand langer dan 2400 meter zou deze pure sprinter waarschijnlijk zijn Waterloo op Duindigt hebben ge vonden. De volbloeds hadden hun hoofd nummer In de race om de W. J. Jochems Memoriaal. Daar bleek de als driejarige onverslaanbare Derbywinnaar Frances Hope, nu hij een |aartje ouder Is geworden en zwaarder Is komen te staan, het niet te kunnen bolwerken. Henk van der Kraats daarover: „De paarden die het als driejarige goed doen kun je het jaar daarop wel vergeten." Van der Kraats had gelijk. Trou wens, de in de handicap zwaar belaste paarden konden niet uit de voeten. Another Pinta zegevierde in handen van de Duindigt-vliegge- wicht Mario van Gisteren voor Po seidon met de speciaal uit Enge land overgekomen Leonard. Beide heren brachten op hun paard ron de 45 kilo over de eindstreep. Sainte Nictouche met Wetemans eindigde op de derde plaats. De voorsprong van Speedy Volita was groot. De merrie komt de laatste bocht uit, als Manza Buitenzorg en Kees Verkerk de bocht in gaan draaien. Met als fraai decor de bekende molen en een dreigende hemel snelt, de kopgroep naar de finish in de Zilveren Molenloop. Van onze verslaggever LEIDEN De dit |aar niet al te sterk bezette Internationale Zilveren Molenloop, Is een prooi geworden van Hugo van Duysse. Ongeveer twee kilometer voor de finish begon hl| aan een eindsprint, waarop de medekoplopers Jo- han Anteunlsse en De Reuck geen antwoord hadden. Met een ruime voorsprong kwam Hugo van Duysse als eerste over de eind streep. Voor de organiserende vereniging, het Leldse De Bajaven, was het jammer dat de grote troeven op het laatste moment van deelname afzagen. Eerst kon Günter Mlelke van de deelnemerslijst geschrapt worden, waarna ook Gerard Mentlnk verdween. Tegen deze kwalitatieve verzwakking stond wel een kwantitatieve vergroting. Door een groot aantal na-Inschrijvingen verschenen In totaal ruim 400 etleten aan de start. Kort na die start, op het parkeerterrein van de Groenoordhal, werd al een kopgroep van negen man gevormd. Henk Nugteren, Beek, Dirk de Bruin. Rob van Schooten, Hugo van Duysse, Johan Anteunisse, De Reuck, Peter Kooi en Jan Dijkkamp. gingen er als eersten van door en zouden de gehele loop wegblijven. Een achtervolgend groepje herbergde de thuis- lopers Gerard van der Ham en Wybo Lelieveld die gezelschap hadden van Piet van Alphen en Bart Klop. Bij binnenkomst van Hoogmade was het. beeld nog altijd ongewijzigd. Een klein incidentje leek hier wijziging in te brengen. Johan Anteunisse wou een bocht afsnijden en begon op de stoep te lopen. Te laat zag hij dat zijn weg door een stok werd gekruist. Kort na zijn val had hij echter weer contact met de kopgroep, die met de wind in de rug in fors tempo door bleef lopen. Halverwege de strijd, de heren kregen de wind nu fel tegen, vielen de eerste slachtoffers. Beek moest als eerste lossen en ook Dirk de Bruin verloor even het contact, maar niet zo lang. Dankzij een geweldige strijdlust wist hij weer terug te komen en dat zou hij in het verdere verloop nog vele malen doen. Ook bij de achtervolgers was er ondertussen wel wat gebeurd. Gerard van der Ham had het erg zwaar en moest het voorlopig iets rustiger aan doen. Daarvoor in de plaats was Jan Honcoop, bezig met een opmars. Even voorbij Oud-Ade viel de kopgroep uiteen In-twee stukken. Hugo van Duysse, Johan Anteunisse, De Reuck en Jan Dijkkamp ver snelden hun pas toen Lelden In zicht kwam. Voor Jan Dljkkkwamp bleek het tempo al snel veel te hoog gegrepen te zijn. Hij viel eerst ult de eerste groep en moest daarna ook afh8ken ult de tweede. Bij binnenkomst in Leiden was het snel ge beurd. Hugo van Duysse gooide er nog een schepje bovenop en liet zijn laatste concurren ten alleen achter. Van Duysse. een loper in opkomst, kwam een uur, vijf minuten en zeven seconden na de start zegevierend over de finish. Na de Midwintermarathon te Apeldoorn, waar hij met de derde plaats debuteerde, was dit zijn tweede succes. De beste Leidenaar was Wybo Lelieveld, lid van de organiserende vereniging. Hij kwam voor het eerst uit op een lange wegwedstrijd. Hij liep een regelmatige race, plaatste zich door een stevige eindsprint op de negende plaats. Was de winnende tijd bij de heren niet zo heel erg indrukwekkend, bij de dames was dit wel het geval. Met 1.21.17 minuten vestigde Corry Konings een nieuw record. De beste tijd tot nu toe was 1.21.44 van Pleuni Scheringa die nu tweede werd. Bij de veteranen toonde vooral Dirk de Bruin mentaliteit te bezitten. Regelmatig moest hij even afhaken om daarna weer even hard terug te komen. Met 1.06.06 bleef hij ver voor Piet van Alphen en plaatste hij zich op een zesde Uitslag: 1. Hugo van Duysse (Bel) 20 kilometer in 1 uur. 5 minuten en 7 seconden, 2. Johan Antheunissen (AV Marathon) 1.05.16, 3. Christiaan de Reuck (bel) 1.05.38. 4 Ron van Schooten (AAV'36) 1.05 47. 5. Peter Kooi (Fit Zeist) 1.05.56. 6. Dirk de Bruin (AV Rotterdam, eerste veteraan) 1.06.06. 7 Henk Nugteren (AAC Am sterdam) 1.06.17, 8. Jan Dijkkamp (Metro Rotterdam) 1.06 25. 9. Bert Klop (Horror Sneek) 1.06.53, 10. Wybo Leliebeld (De Bataven. Leiden) 1.07.06.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17