Bloembollenteelt maakt revolutionaire ontwikkeling door Kiezen voor defensief of offensief marktbeleid GROENTEHANDEL VERLOOPT LEVENDIG GROTERE AANVOER, VOORAL VAN FRESIA STILSTAND IN DE BOLLENHANDEL LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURAN" MAANDAG 4 APRIL 1977 PAGINA 11 m in A <.*- De voor veel gewassen toegenomen aanvoer heeft in de meeste gevallen geen nadelige invloed op de prijzen gehad. Hieruit kan men afleiden dat de handel in groenten vlot verloopt Al enige weken is er sprake van grote radijsaanvoeren, ook in vergelijking met vorig jaar is er al veel meer radijs aangevoerd. De afgelopen weken lag de aanvoer zelfs 100% hoger dan vorig seizoen. Het ziet er niet naar uit dat dit grote aanvoerverschil de komende weken zal blij ven bestaan. De export naar West-Duitsland verdubbelde bijna, maar de meeste radijs werd op de binnenlandse markt afgezet Het is gunstig om een groeiende binnenlandse belangstelling voor dit gewas te kunnen constateren. Vorige week donderdag meldde Veiling „Delft-Westerlee" een gemiddelde prijs van 79 cent per bosje. De aanvoer zal verder toenemen, waarbij de prijzen zullen dalen. week enige verandering in gekomen te zijn. De gemiddelde prijs per kilo lag toen 50 cent lager dan vorig seizoen. De afgelopen week bleef de prijs stijgen, op donderdag 31 maart lag de gemiddelde prijs op 2,05 per kilo. Deze prijs lag weer 43 cent per kilo hoger dan vorig jaar. Er wordt gerekend op een beperkt aanbod waarbij de prijzen zich redelijk zullen kun nen handhaven. De sla-aanvoer heeft de afgelopen week waarschijnlijk een tijdelijke stilstand onder vonden. De prijzen vertoonden een lichte opleving, waarbij de gemiddelde prijs per krop met 4 cent steeg. Voor de sorteringen van 12 tot en met 21 kg en op varieerde de prijs van 24 tot 27 cent De concurrentie op de Westduitse markt is op het ogenblik van beperkte omvang. Voor de komende week wordt er op gelijkblijvende prijzen gerekend. maand april. De referentieprijs heeft betrek king op in kassen geteelde tomaten en komt voor de klasse I, ongeacht de grootte of verpakking, op 343,81 per 100 kg. Uit de gegevens van het Produktschap voor Groen ten en Fruit blijkt dat de concurrentie op de Westduitse markt de afgelopen week erg beperkt was. Met name van de kant van Marokko was er erg weinig activiteit. De binnenlandse aanvoer is de afgelopen week flink toegenomen, waardoor de prijzen ver der daalden. Voor de A-tomaten kwam de prijs op 4,36, B-tomaten 4,70 en voor de C-tomaten 3,75. Het zonnige weer van de afgelopen week zal de aanvoer een verdere versnelling doen ondergaan, waardoor de prijzen verder zullen dalen. Overige gewassen Spinazie. De aanvoer van spinazie schommelt zo rond de 600 ton per week. Slechts een klein gedeelte van deze aanvoer wordt "geëxpor teerd naar West-Duitsland. Van de aange voerde spinazie is het de glasspinazie die tot nu toe duidelijk de boventoon voert, de aanvoer van natuurspinazie kan snel toene men als deze gewassen niet teveel geleden hebben van de nachtvorst gedurende de afgelopen week. De gemiddelde prijs kwam op 1,52 per kg. Voor de komende week wordt er op iets dalende prijzen gerekend. Andijvie. De aanvoer van komkommers heeft een tijdelijke stop ondergaan. De concurrentie bleef door de ingestelde referentieprijs ook beperkt Voor de maand april is de referen tieprijs voor in kassen geteelde komkom mers vastgesteld op 168,54 per 100 kg. De prijzen liepen de afgelopen week opmerke lijk op. De prijsstijging kwam neer op ge middeld een kwartje per stuk. Na het helde re weer van de afgelopen week ziet het ernaar uit dat de aanvoer weer verder zal gaan toenemen. Enig prijsverval lijkt niet uitgesloten, de prijzen zullen echter gunstig blijven afsteken bij die van vorig jaar. Op 23 maart heeft de Commissie van de Europese Gemeenschappen de referentie prijs voor tomaten vastgesteld voor de Het aanbod van glasbloemkool begint nu ook op gang te komen, de gessen" noteer den een prijs van 4,00 per stuk, de „ach ten" 2,20. De Hollandse bloemkool blijft voor de consument voorlopig prijzig. Dege nen die geen uitgesproken voorkeur hebben voor Hollandse bloemkool kunnen Franse kool kopen, die ingevoerd wordt tegen een groothandelsprijs van 2,00 per stuk. De belangstelling voor postelein is verder afge nomen, gelijke tred hiermee hield de prijs, de gemiddelde prijs bedroeg 1,85 per kilo. Voor prei lag de prijs de afgelopen week ook iets lager nl. 1,37 per kg. Rabarber werd verhandeld tegen een prijs van 9 dub beltjes per kg. Voor raapstelen was de be langstelling groter, de prijs per bosje kwam gemiddeld op 33 cent Snijbonen worden verhandeld tegen een prijs die rond de 10 gulden per kg. ligt Sperziebonen brenger 16,- per kilo op. Er is afgelopen week een opvallende gelijke nis in aanvoer, omzetcijfer en voor sommige produkten ook in situatie in dezelfde week van het vorig jaar. Wel is er voor sommige produkten een grotere aanvoer, zeer in het bijzonder van de fresia dat komt ook tot uitdrukking in de gemiddelde prijs, die aan zienlijk lager ligt Het tot nu toe zachte weer is waarschijnlijk mede de oorzaak van de lagere prijsvorming tegenover het vorig jaar. Bij een totale aanvoer van ruim 30 miljoen bos of stuks werd een omzetcijfer bereikt van 8.963.885,75 hetgeen zowel wat aanvoer als omzetbedrag vrijwel gelijk is aan voorgaan de week en die van het vorig jaar. De snijbloemen maakten ook nu weer de grootste aanvoer uit met ruim 29 miljoen bos of stuks en een opbrengst van 8.098.248,23. Aan buitenlandse bloemen werd voor een waarde van 58.706,15 ge veild tegen 43.954,43 in dezelfde week van het vorig jaar. De omzet van de 442.349 potplanten beliep 768.635,62 (v.j. 553.566,07) perkplanten 38.295,75 (v.j. 11.033,45). Gelijke omzet Bij de potplanten dus een aanzienlijke stij ging in omzet naar daling wat betreft de perkplanten. In het algemeen gaat het ook niet zo slecht met de potplanten die goed in vraag blijven. Van snijbloemen was de aanvoer groter om de vrijwel gelijke omzet te kunnen bereiken. Ondanks het feit dat de aanvoer van tro- schrysanten afgelopen week met een totaal van ruim 3 miljoen een stuk hoger lag dan voorgaande week en ook in het vorig jaar, wist de prijs zich niet alleen te handhaven, maar was gemiddeld gelijk aan voorgaande week met 55 cent tegen 53 cent vorig jaar. Nog wat andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: anjers 24 (30), fresia 15 (18), irissen 18 (18), snijgroen 2,39 (1,49), trosanjers 25 (28), lelie kelken 51 (43), lelietakken 56 (63), tulpen 15 (21), grote rozen 32 (42) kleine rozen 25 (26). Bij een mindere aanvoer van standaard anjers, viel desondanks een aanzienlijk lage re prijs op vergeleken bij die van dezelfde week in het vorig jaar. prijs-stempel op het geheel tegenover de 617.000 takken die vorig jaar werden aange voerd. Met de tulpen ging het ondanks eenzelfde aanvoer, een tikkeltje beter met de prijs al blijft deze ver achter bij het vorig jaar, hetgeen ook het geval is bij de grote rozen, hoewel de aanvoer daaraan wat groter was. Ook met de gerbera ging het iets beter al worden die in vrij grote hoeveelheden aan gevoerd. De perkplanten doen het wel goed in prijs, hetgeen wel voornamelijk te danken zal zijn aan de zachte weersomstandigheden zodat men het er op waagt de tuinen en tuintjes gereed te maken. Prijsverbetering De bijna 400.000 leliekelken, hetgeen rond de 100.000 minder was dan het vorig aar, gaven een prijsverbetering te zien. Maar wel drukten de 814.330 lelietakken een lagere Als totaal is er beslist (nog) geen reden tot juichen over de gang van zaken. Met de paasdagen in zicht, hoopt men op een ster ker vraag in bloemen en planten en uite raard verbetering van prijzen, hetgeen wel vaker zo tussen pasen en pinksteren het geval is. Maar gezien de sterke uitbreidingen in de bloementeelt en de strijd op de intemationa- le markten, is er nog geen reden om te grote verwachtingen te koesteren, ook al zou het slechter kunnen dan het momenteel gaat Wind, weder en omstandigheden dienende wordt 1977 voor de tulpenkwekers een best jaar. Het kén haast niet meer kapot, omdat al zo veel bollen een baas hebben gekregen voor een hoge prijs. Dat wil echter niet zeggen dat de exporteurs nu met de pet in de hand op de stoep van de kwekers ver schijnen met het verzoek alsjeblieft in aan merking te mogen komen om een partijtje tulpen te mogen kopen. Het tegendeel is waar! Er wordt momenteel weinig handel gedaan en de prijzen van sommige cultivars hebben duidelijk de neiging om te gaan zakken. Dat is met name het geval met Apeldoorn en de .diverse mutanten, waarvan het areaal veel te sterk is uitgebreid. Daar komt nog bij dat de exporteurs in het buitenland in tegenstelling tot vorig jaar, nu alle registers moeten opentrekken om de bollen aan de man te kunnen brengen. Dat de hogere prijzen (en de niet zelden tegen vallende resultaten in de broei bij de laatste trekken) hierbij een rol spelen, staat buiten kijf. Hoe het ook zij: er is momenteel sprake van een stilstand. De exporteurs die hebben gewacht met de inkoop van Apeldoorn, lij ken nu goed te zitten. Want men kan nu twaalven van deze tulp kopen voor 9,— per 100. Bollen van het zand liggen iets gunstiger in prijs. Het is in ieder geval een teken aan de wand. De (tulpen) bomen groeien kennelijk niet tot in de hemel. De prijzen zijn voor een vlotte handel nu eenmaal net een tikkeltje tè stijf. Vooral nu de gewassen mooi voor de dag komen en door het stugge weer mooi „afhar den", nu acht de exporteur de tijd gekomen maar eens niets te doen in de hoop dat hij door niets doen een aardig centje zal verdie- Het is óók een teken aan de wand, dat een groep kwekers tot de ver. De Tulp het verzoek heeft gericht om uit te kijken naar mogelijkheden om nog voor dit jaar te komen tot een regeling die een vrijwillige inlevering van tulpenplantgoed mogelijk maakt. AJs we dit jaar een normaal gewas rooien, zo zeggen zij, dan staat het wel vast dat er een te veel aan plantgoed is. Dat plantgoed zal men niet op de porriehoop gooien, maar dat gaat de grond in. Het gevolg zal zijn dat de tulpencultuur in 1978 de periode van overproduktie al binnenzeilt en dan is Leiden in last. Zal het de bestuur- deren van de ver. De Tulp lukken een regeling te componeren die zowel voor het vak als voor het produktschap voor Sierge wassen acceptabel is? Geen profeet Men kan er in ieder geval een hoogst onbe schaafd woord op zeggen dat bij een nor maal gewas dit jaar, de exporteurs in ieder geval niet over zullen piekeren om in decem ber bollen te gaan kopen voor levering 1978 als de kwekers dezelfde prijzen in het hoofd hebben als eind 1976. Men behoeft bepaald niet over profetische gaven te beschikken om te kunnen voorspellen dat die vlieger in ieder geval niet zal opgaan. Zo lang het de tulpeproducenten ontbreekt aan de wil om het areaal te beperken, dan zal de varkenscyclus een steeds weerkerend schrikbeeld blijven. Twee goede jaren zullen de teeltlust zo aanwakkeren dat die prompt gevolgd zullen worden door" drie of vier slechte jaren. Het areaal tulpen moet de vijfduizend hecta re niet of nauwelijks overschrijdén, dan kan het tulpenaanbod vlot geplaatst worden te gen goede prijzen. Ziet men geen kans de oppervlakte in de hand te houden, dan loopt het gegarandeerd mis. Om U eerlijk de waarheid te zeggen: de kans dat men doeltreffende wapens kan smeden, is klein. Beperkende teeltmaatrege len die van bovenaf opgelegd worden, zijn in de EEG onmogelijk. De kans dat men binnen afzienbare tijd komt met enkele gro te producentengroeperingen die een werke lijke greep op de produktie kunnen krijgen, zit er ook niet in. De bloembollenkweker is nu eenmaal een individualist in het kwa- Er wordt wel eens gesproken over de moge lijkheid om in geval van overproduktie de bollen al in een heel vroeg stadium te gaan opkopen. Op die manier is een catastrofale val van de prijzen te voorkomen, zo meent men. Dat zou dus een soort bloembollen- bank moeten worden, die een interventiesys teem hanteert. Of er inderdaad op dit gebied kansen liggen, is een punt van studie. Op lange termijn gezien, kan er wel soulaas komen. Maar dan is het nodig dat men alle veelbelovende nieuwe rassen onder Kwe kersrecht brengt. Dan maakt de winnaar van een bepaalde cultivar of een groep kwekers uit hoeveel er opgeplant mag worden. Producenten die een goed gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheden die er op hun terrein lagen, waren de winnaars van de nieuwe rassen Alstroemeria's (Parigo uit Engeland, die o.m. Wülfinghoff BV uit Rijs wijk de verkoop voor het vasteland op droeg). Zij maakten uit hoeveel en waar Alstroemeria's geteeld mochten worden en hebben van dit artikel een goudmijn-van-je- welste gemaakt Dat later ook andere kwe kers de vinger er achter kregen, Van Staave- ren BV in Aalsmeer o.m. is weer een heel ander hoofdstuk. Zorg< ;en Intussen hebben de tulpetelers zorgen ge noeg aan hun hoofd om het virusziek de baas te blijven. De plannen om te komen tot een verplichte deelname aan de tulpense- lectiekeuring gaan steeds vastere vormen aannemen. Maar de weg die men nog te gaan heeft zal lang zijn èn moeilijk! DE BRUYN CONTAINER CULTUUR IN NAALDWIJK Aan het eind van de plantlijn tilt een stapelaar geheel automatisch de container van de lijn en zet hem op 0e andere reeds volgepote bakken. Via een soort rijdende hefinstallatie of bok worden de containers haar hun plaats van bestemming in de kassen gebracht. NAALDWIJK De opkweek en „afbroei" van bloembollen in containers ofwel de contai ner cultuur betekent voor de bloemenkwekers een totaal andere werkwijze, waarbij het uiteindelijke doel het snijden van de beste kwaliteit bloemen vlugger, gemakke lijker en voordeliger bereikt wordt. Directeur A. J. M. de Bruyn van De Bruyn Contai ner Cultuur uit Naaldwijk heeft met dit door hem uitge dachte systeem opvallend goe de resultaten bereikt. De bloembollen worden vol gens dit systeem uit Noord- Holland naar het Westland vervoerd en in containers op het bedrijf van de heer De Bruyn gepoot. Een container is in dit geval een twintig cen timeter hoge aluminium bak met houten bodem, die drie meter lang en een meter zestig breed is. In een grote hal staat de auto matische bollenpootmachine, die vijfentwintig meter lang en iets breder dan twee meter is. Aan het begin van de machine of liever gezegd van de plantlijn wordt de container door een zogenaamde stape laar op de transportrails gezet. Betreft het een container die retour is gekomen van een tuinder, dan is hij nog gevuld met grond en „afgebroeide" (in lekentaal uitgebloeide en afgesneden) bollen. Deze in houd wordt goed losgeslagen en doorgewerkt. Een nieuwe container wordt onder een grote grondbak met aarde ge vuld. De bak glijdt langzaam door en belandt onder het ge deelte van de machine dat de bollen er op de juiste plantaf- stand en de gewenste diepte in poot. Afhankelijk van de grootte van de bollen zullen er in de ene bak meer gaan dan in de andere, maar gemiddeld zijn het er ongeveer vierhon derdvijftig. Na het poten wordt er uit een tweede grondbak nog een laagje aarde over de bollen uitgestrooid en volgt een lich- Het pootgedeelte van de machine, dat de bollen op juiste plantafstand en gewenste diepte poot. Het bollenbedrijf in Naaldwijk werd door de heer De Bruyn in 1967 opgericht en is sinds dien steeds gegroeid. Aan op pervlakte beslaat het, inclusief de kassen, zeven hectaren. Hoewel het gehele jaar door bollen worden verhandeld, is de drukste tijd van juli tot en met januari. De meest ver kochte soorten zijn lelies, en irissen maar ook vele andere soorten als tulpen, gladiolen, amaryllissen en dergelijke. Er worden bollen geëxporteerd, maar de meeste blijven In ei gen land, met name in het Westland. Veel buitenlanders komen ieder jaar het bedrijf bezichtigen; niet alleen Euro peanen, maar ook Amerika nen en natuurlijk Japanners. Zeer onder de indruk van het sensationele systeem, dat de containercultuur is, verlaten ze met volgeknipte rolfilms en stapels aantekeningen, het be drijf. Om thuis te bemerken, dat ze toch een paar belangrij ke punten, over het hoofd heb ben gezien. Door middel van speciaal ontwikkelde trucks worden de containers naar de bedrijven van kwekers vervoerd. te besproeiing uit een rege nautomaat. Aan het eind van dc plantlijn tilt een stapelaar, ook weer geheel automatisch, de container van de lijn en zet hem op de andere, reeds vol gepote bakken. De heer De Bruyn leverde de ideeën voor deze uitermate praktische machine en erva ren technici werkten ze uit. Een soort fors uitgevoerde vorkheftruck brengt nu de sta pel containers naar een van de 'zogenaamde klimaatkamers die ieder een capaciteit heb ben van tienduizend kubieke meter. Buiten de zeven kli maatkamers, waarin de bollen al naar de soort, korte of lan gere tijd worden opgekweekt zijn er ook nog zeventig be- waarcellen. De temperatuur in de kamers is regelbaar van min dertig tot plus vijftig gra den celcius. Hoog opgetast in brede rijen staan de contai ners er te wachten tot hun inhoud voldoende is uitgelo pen. Is dat het geval dan wor den de containers door middel van voor dit systeem speciaal ontwikkelde trucks naar de kwekers vervoerd, op welke bedrijven ze, via een soort rij dende hefinstallatie of bok op hun plaats van bestemming in de kassen worden gebracht. In lange rijen worden de bakken éénhoog op dunne verwar mingsbuizen geschoven. Om dat de containers zo licht ver schuifbaar zijn, kan met een smal werkpad worden vol staan, hetgeen de benutte op pervlakte vijfentwintig pro cent groter maakt dan bij een normaal volgepote kas. Voordelen Het containersysteem biedt de kweker nog vele andere voor delen. Bewerking van de grond is niet meer nodig, be mest behoeft er niet te worden en ziekten behoeven niet te worden bestreden. Omdat de bollen in de klimaatkamers al tien tot vijftien centimeter ho ge spruiten hebben gevormd is ook de wachttijd tot het snij den aanmerkelijk bekort Om dat de containers een gesloten oppervlakte boven de verwar mingsbuizen vormen wordt met de onderverwarming ze ker tien procent aan energie kosten bespaard. Bovenver- warming is er natuurlijk 'ook. De kweker ziet op deze ma nier zijn produktiviteit zeker driemaal vergroot worden, ze ker als hij de kostenbesparen de factoren van het container systeem afweegt tegenover z'n oude manier van werken. Daarbij is hij altijd verzekerd van een gezond eindprodukt, omdat er met zijn teelt in feite niets meer mis kan gaan. Zijn de bloemen eenmaal uit de kassen weggesneden dn worden de containers opge haald en door nieuwe vervan gen. De „afgeoogste" contai ners gaan weer op de pootma- chine. De grond wordt losge slagen en het proces begint weer op nieuw. (Van een medewerker) DEN HAAG - De jaarlijkse algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen bestaat ge woonlijk in hoofdzaak uit de openingsrede van de voorzit ter. De hete hangijzers wik kelt men af op besloten pro vinciale bijeenkomsten. In de „jaarrede" geeft de voorzitter de kernproblematiek aan. Dit tegen de achtergrond van de actuele economische tenden sen en politieke ontwikkelin gen. De handelspolitiek kreeg de laatste keer opvallend veel aandacht, met name het derde landenbeleid. De EG neemt een slappe hou ding aan ten opzichte van de fruitimporten uit landen van het Zuidelijk Halfrond. Een zelfde neiging valt te constate ren bij de groentenimporten uit landen gelegen rond de Middellandse Zee. Dit zei de heer mr. J. W. H. Huyts op de jongste algemene vergader mg Schade van het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen, 22 maart. Zoals bekend, spreekt men te genwoordig in de EG-handel- spolitiek over importen als het over invoer in de EEG gaat. land, Marokko, Israël en diver se Afrikaanse landen willen graag een stuk van de EG- groentemarkt veroveren. Bij fruit gaat het om landen zoals Nieuw-Zeeland, Austra lië, Zuid-Afrika, Argentinië en Chili. Landen als Spanje (Ca- narische Eilanden), Grieken- De CB-voorzitter protesteerde tegen de schade die de Hol landse fruittelers lijden in tij- tden dat er een overvloed is aan EG-fruit. De vraag: waar om koopt de huisvrouw dan toch het veel duurdere import- fruit, beantwoordde de heer Huyts niet Het is in dit ver band interessant te beluisteren wat het hoofdbestuur van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie onlangs te berde bracht. „Een zwak punt in on ze afzet is het feit dat al naar gelang de marktsituatie wel eens te onrijp of versleten fruit wordt aangevoerd. Daar naast laat de presentatie van ons fruit te wensen over, deze W aterval blijft ver achter bij die van het importprodukt". rond in de goede groentewin kels, mede dankzij de import. Verre vakanties openden de weg tot nieuwe gerechten. En ook de komst van gastarbei ders droeg een steentje bij. Variatie is troef! Het groentesortiment neemt steeds meer in verscheiden heid toe. Een paar jaar gele den wist bijna niemand wat een aubergine was. Vandaag de dag liggen ze bijna jaar- Gezien de recente importont wikkelingen, staan we aan het begin van een stroom, zo niet een waterval, van uitheemse produkten. Nu kosten ze nog betrekkelijk veel geld, kiwi's, mango's, avocado's, broccoli, courgette, etcetera. De tran sporteenheden zijn nog vrij klein. Het transport in massa maakte bijvoorbeeld van de banaan een betrekkelijk goed kope vrucht. Maar ze komen wél even uit het Caraïbische gebied. De derde landen zoeken hun kansen in primeurs en in exo- ten. En de consument reageert zeer positief op deze produk ten. Het betekent een uitbrei ding van het dagelijkse menu. In dit verband getuigt het dan ook niet van realiteitszin, de importen uit veelal ontwikke lingslanden tegen te houden. zodra het Nederlandse telers- belang geschaad lijkt te wor den. Tegenslagen De Nederlandse tuinder heeft in het verleden aangetoond zich aan nieuwe marktontwik kelingen te kunnen aanpassen. Aan terecht zelfvertrouwen ontbreekt het hem niet De moderne technieken eisen evenwel kapitale investerin gen. Nieuwe teelten aanpak ken, oftewel aansluiten bij het streven naar een sortiments verbreding, brengt risico's met zich mee. Financiële tegensla gen kunnen niet meer zo een- twee-drie opgevangen worden. Het heil zoeken in een behou dende marktpolitiek ten op zichte van derde landen zou ook wel eens een te passieve, te slappe houding kunnen be tekenen. De beste verdediging is nog steeds de aanval! Nieu we teelten verdienen daarom in veel ruimere mate dan voor heen opbrengstgaranties. Van de voorlopers mag niet ge vraagd worden alle tegenwind zelf op te vangen. Het gaat om een actieve produktpromotie en dat is wat anders dan het slapjes aan volgen van de marktontwikkelingen. De ge reserveerde fondsen zijn er niet alleen voor de rente.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11