„OH BOYIK BEN EN BLIJF EEN GELUKSVOGEL 2 ÜXSI2: mode OPENING BUITENBADEN NAT GONELLA: [.Nieuwe Levensstijl" op I 'T 99 f7 •Taken van Wereldraad en 'program Hervormde Kerk KORTE METTEN DR. M. P. MUSKENS OPVOLGER IN ROME VAN MGR. J. DAMEN kunst en kunstenaars 197$NDERDAG 31 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA Hij is terug van wegge weest: Nat Gonella, Brit I van pocketformaat, die voor vanavond zijn gede- I valueerde ponden in een zeven jaar oud smoking kostuum heeft geparkeerd. I De revers glimmen als as falt na een zomerse regen bui, het rugpand is soli dair met zijn roze gezicht en vertoont nagenoeg de zelfde hoeveelheid kreuk- eis. „Nat Gonella", brult Ted Easton, die achter zijn drumstel met een voorge- I bakken gezinsgrijns de ou de jazzvogel uit Albion in- troduceert bij de fans met waterschade, die als kruiend ijs tot halverwege de dansvloer van New Or- I leans in Scheveningen zijn gewalst. „Nat Gonella, give him a big hand". Easton schreeuwt nu als een vak bondsleider, die terdege rekening wil houden met i een voortschrijdende hard horendheid bij de oudere leden. Het publiek joelt, scandeert zijn naam met I dezelfde toewijding, die Nat ondervond in zijn glo riedagen. Weet je nog wel oudje? 1938, 1939. Nou, re ken er op, dat de stramme bewonderaars zich die tijd nog beitelscherp voor de geest kunnen halen. Crisis in Europa, het congres danst, kanongebulder aan de grenzen, stempelloka len, rijwielplaatjes. Maar de jongens en de meiden van Jan de Witt deden net, of hun neus bloedde en dansten in Carlton en bij Heek op het Rembrandts- plein op de tonen van Nat Gonella and the Geor gians. BEBOSicanm Nat is in die dertiger da gen top of the bill en harkt het geld met lappen van duizend tegelijk naar zich toe. „Oh boy", herin nert hij zich smakkend, „wat een gouden tijden waren dat. Ik verdiende meer dan een minister en leefde als een vorst. Drank en vrouwen, boy, boy, het kon niet op. En als ik in Nederland was gokte ik op de paarderennen. Dat was mijn wekelijkse verzetje. Ik had nu een miljoen op de bank kunnen hebben, als die verrekte knollen er niet geweest waren. Ik heb er in mijn playboy-tijd twee fortuinen gillend van het lachen doorheen ge jaagd en nooit één penny gewonnen. Prachtige tijden waren dat. Oh boy, ik ben wat je noemt een geluks vogel". Ademnood Nat blaast vanavond de grijsgespeelde successen op zijn gedeukte trompet. Het is allemaal kooer. wat er blinkt tussen zijn jac ketkronen. De muzikanten achter hem jagen hem op, versnellen telkens het tem po, zodat de meester in ademnood komt. „Gewoon een pesterijtje", hebben ze uitgelegd, „die ouwe krijgt de hoge tonen allang niet meer uit zijn strot, maar hij wil zich niet laten ken nen. Lachen, lachen, la chen, jongen". Nat stampt met zijn rech terschoen op het parket. Het fondant van zijn ge zicht is inmiddels ver kleurd tot liturgisch paars en het lijkt, alsof hij in beide wangzakken een bil jartbal verbergt. Speeksel spat van zijn gekerfde on derlip. „Swing it out Nat", wordt er geroepen en achter een pilaar schokschoudert een licht beschadigde deerne met de snerpende tonen mee. Aan de bar worden weddenschappen afgeslo ten over het precieze tijd- randeerd een hartaanval. Het is te gek, wat die ou- doet. Helemaal te mad stip, waarop Nat de laatste jongen". adem zal uitblazen. „Als ie Maar voorlopig blijft Nat zo doorgaat, krijgt ie gega- in de race. Nat weet niet van ophouden en gooit er voor de derde keer zijn tophit „Oh Mona" tegen aan. Het is een toetje, dat door de fans gewaardeerd wordt. Ze haken spontaan in en zingen het lied uit meer dan volle borst mee. „Op dit succes had ik niet meer gerekend", bekent Nat na afloop. „Oh boy, ik ben en blijf een geluksvo gel". Hij plaatst zwaar ademend een consumptie, zegt, dat hij uitsluitend whisky van het merk VAT 69 drinkt, sinds hij begin maart de aangrijpende leeftijd van 69 heeft be reikt. Nat vertelt ook, dat hij de zoon is van een Londense aapjeskoetsier, die later zijn viervoeter in ruilde voor een taxi. Hij meent zich ook te herinne ren, dat hij geboren is in de wijk Kings Cross en na de vroegtijdige dood van zijn vader gestald is in een weeshuis. „Wat aapjeskoetsier, wat taxichauffeur", roept een collega, als hem die le vensbeschrijving bereikt, „Nat is de zoon van een zi geuner. Dat heeft ie mezelf in geuren en kleuren zitten vertellen. Niks aapjeskoet sier. Dat verzint hij. Hij belazert de kluit Hij ba zuint nu ook overal rond, dat hij 69 is, maar dat gokt hij ook maar. Ze heb ben hem pas jaren na zijn geboorte bij de burgerlijke stand aangegeven, omdat zijn vader geen tijd had. Dat is tenminste het ver haal, dat hij mij verteld heeft". Maar Nat blijft volhouden. Vertelt met gloed over het weeshuis, waar hij binnen de kortste keren opklom tot eerste trompettist van de schoolband. „Ik kreeg in het begin geen noot uit die trompet en blies zo vals als een kraai. Maar dat vond ik geen dood wond. Het ging mij niet om het spelen, maar om dat uniform. Stel je voor een groen uniform met een bijpassend petje droe gen ze in de schoolband. Dat leek me het hoogst be reikbare in het leven". Uit de oude trommel diept Nat ook herinneringen op aan zijn eerste vrouw, Stella Moye: „Zingen kon ze niet, maar oh, wat zag dat vrouwtje er gesoig neerd uit. Na de oorlog is ze er vandoor gegaan met een Amerikaan, die vol gens mij een te ruime op vatting had van het begrip „bevrijder". Maar ik heb er een goeie vrouw voor in de plaats gekregen, want je bent een geluksvogel of je bent het niet". Vijf jaar geleden heeft Nat zijn trompet aan de spij ker gehangen en trok hij zich terug in zijn bunga low op het Engelse platte land. „Ik vond het welle tjes", zegt hij, „ik ben nu eenmaal een echte Brit Gauw gelukkig en gauw tevreden. Ik vond het al mooi, dat ik met mijn ta lent zoveel bereikt heb. Ik ben altijd een handige jon gen geweest: ik pikte het stijltje van de één en ver mengde dat met het stijltje van de ander. Een beetje Satchmo, een beetje Ken- ton. En toen iedereen zei. „Dat is de typische Gonel- la-sound" heb ik het maar zo gelaten. Maar echt een grote ben ik nooit geweest. Misschien zit ik op de we reldranglijst ergens op de twintigste, dertigste plaats". Zijn bescheiden bejaarden pensioen, dat hem door de Engelse staat wordt uitge keerd vult hij sinds enkele jaren aan met de duiten, die hij in Nederland bij el kaar blaast. Het is de ren te van de nostalgie, die op zijn oude dag wordt bijge schreven. Tijdens een tournee door Amerika poseerde hij op de vliegvelden trots met de ridderorde, die hem in Ne derland is uitgereikt Dat deze onderscheiding af komstig is van een Haagse Prins Carnaval is nog niet tot hem doorgedrongen. „Ik ben een geluksvogel", meent hij. hervormde synode heeft |dens haar voorjaarsverga- lerlng te Driebergen dexe ■eek drie taken gek oxen uit Ktgeen de Wereldraad van berken ia rijn essemble ln I Nairobi twee Jaar geleden als ■„huiswerk" aan de kerken •heeft meegegeven. De her- Ivormde berk sal sending en ■evangelisatie omvangrijk aan- Ipakken, een besinning op gang brengen over de beteke- nis en de gestalte van de ker- i le lutherse wereldfederatie Bag binnenkort gaan helpen IJ de theologische ondersteu- Ing van de opleiding van le- e-voorgangen: voor de lu- lerse gemeente ln de Sovjet nie. Dit is overeengekomen i Moskou tussen de Sovjetau- irlteiten en ds. Hansen, een ertegenwoordiger van de fe- eretle, die onlangs de Sovjet- nie bezocht. In het Asia ti the deelvan de Sovjet-Unie n in Siberië wonen Duitstali- Bussen, van wie vele hon- erden lutheraan rijn. Ie van herkomst Duitse mis- iebiischop Joao Batista Przy- denk, die een jaar geleden [erd benoemd tot apostolisch icaris van Noord-Noorwegen »at weer naar Brazilië terug. kan niet tegen het klimaat Brazilië neemt hij de bis- chopszetel van Januajia weer L die hij sinds 1962 heeft ezet en die sinds zijn vertrek aar Noorwegen vacant is ge leven. Ie bekende Belgische compo- Ist-dirigent L odewijk de rocht is negenentachtig Jaar nd in Gravenwezel overle- en. Zijn naam is onder meer erbonden aan het koninklijk L-Ceciliakoor, waarvan hij I# stichter meer dan een hal- eenw de leider is geweest 1 Den Haag introduceerde IJ „Jeanne d'Arc au Bücher". Is toondichter laat hij een mvangrijk oeuvre na, waar- uder kerkelijke werken, ■oals missen en gezangen. Arbeid, tijd van leven" is de itel van de vijfde en laatste Injectie", die de werkgroep lieuwe. Levensstijl van de laad van Kerken in Neder- snd dezer dagen de wereld nstuurt. Zij wil de manier van even bezien vanuit de arbeid:' 'aarom en waartoe werken fe eigenlijk? Zij reikt vooral liscussiestof aan; er wordt uet zoveel in beweerd, volgens 'e samenstellers. De „Injectie" :°st 4,40 per exemplaar en ian onder meer worden be- •teld bij Publivorm, Parkweg pOa te Voorburg. Ds. G. Spilt uit Ede is herko men als voorzitter voor 1917 het hervormd moderamen toestuur). Dr. A. H. van den Heuvel bleef secreataris. Tot «oren werden gekozen L. de Liefde uit Vlissin- u, mevrouw mr. J. A. van aler-Hamelink uit Utrecht ï"- G* J. van Komeschate oit Delft kelijke eenheid en zich inzet ten voor een strategie van de mensenrechten. Na voltooiing van deze op drachten, waartoe ook het sa menstellen van een fundamen teel geschrift over Zuidelijk en Zuid-Afrika zal behoren, zal het resultaat na overleg in de volgende synode, ter kennis worden gebracht van de We reldraad van Kerken en van De synode heeft zich ook ge steld achter het programma „Nieuwe Levensstijl", zodat dit nu ook een zaak van de hervormde kerk is geworden. In gemeenten en ambtelijke vergaderingen zal daarbij ook het thema „bijbels denken en leven in een welvaartsstaat" diepgaande aan de orde moe ten komen. Op het ogenblik zijn zo'n ze venhonderd veelal interkerke lijke werkgroepen overal in het land met de problematiek rond een nieuwe levensstijl be zig. De scriba van de hervorm de synode, dr. A. H. van den Heuvel, dacht dat er vrijwel geen organisaties te vinden zijn, die op zo grote schaal met' welk onderwerp dan ook bezig zijn. De werkgroep zelf zegt, dat er nog geen tastbare resul taten waarneembaar zijn. Maar we moeten ons realise ren, aldus Van den Heuvel, dat zulke programma's veel tijd nodig hebben om door te drin gen. ten andere levensstijl, zo zei hij, is het meest explosieve politieke element dat we in de kerk hebben. Het vormt een kerkelijke aansluiting op de geluiden die we ook in de poli tiek horen, zowel in het hart van het CDA als ook op het congres van de Partij van de Arbeid, waar Den Uyl sprak over de kerkelijke bewegingen op dit gebied. We zitten daarmee eigenlijk, aldus Van den Heuvel, in het hart van de verkiezingsstrijd. Als we als kerk oproepen tot een nieuwe levensstijl, dan roepen we op tot een bepaalde keuze. Niet voor een partij maar voor een beleid. De synode-secretaris vond per soonlijk, dat een werkgroep voor nieuwe levensstijl best iets agressiever mocht optre den. Dat is geen conflict-mo del, maar een modern harmo nie-model. Dat kan er zelfs toe leiden dat bank en kerk (de scriba doelde op de opheffing van de boycot van de AMRO- bank, zoals die tot voor kort door „Betaald Antwoord" werd gevoerd) zich met elkaar verzoenen. Een ongehoord ge beuren. Tot vice-rector van het Neder lands College „Plus XI" in Rome is met ingang van 1 oktober benoemd dr. M. P. M. Muskens, priester van het bis dom Den Bosch. Omdat het college een pause lijke instelling is, is de benoe ming verricht op voor dracht van de Nederlandse bisschoppenconferentie door kardinaal Gabnël-Mane Garrone, prefect van de Ro meinse congregatie voor de katholieke opvoeding. Dr Muskens zal voorlopig worden toegevoegd, zo meldt de pers dienst van de rk kerkprovin cie, aan de rector van het Ne derlands College, mgr. J. Da- men, die op een nader te bepa len tijdstip met emeritaat naar Nederland zal komen. Dr. M. P. M. Muskens (41), die kapelaan is geweest in Veldho ven en Nijmegen, studeerde missiologie aan de katholieke universiteit. Hier promoveerde hij in 1969 tot doctor m de theologie op de proefschrift: „Indonesië, de strijd voor een nationale identiteit nationa listen, islamieten en katholie ken". Sinds 1969 is dr. Muskens in Djakarta werkzaam op het se cretariaat van het Indonesi sche episcopaat, afdeling so ciologie. Onlangs heeft hij, ge holpen door een groot aantal medewerkers, een werk in vijf delen over de geschiedenis van de katholieke kerk in Indone sië het licht doen zien. Mgr. J. W. L. Damen, op 1 januari 1909 geboren in Roer mond en in 1932 gewijd tot priester van het bisdom Roer mond, is in 1946 benoemd tot vice-rector van het Nederlands College in Rome. In 1952 volg de zijn benoeming tot rector, als opvolger van mgr. dr. B. Eras. Sedert 1949 is hij tevens procurator in Rome van de bisschoppen van Nederland en raadsman voor kerkelijke aan gelegenheden aan de Neder landse ambassade bij de Heili ge Stoel. Inkopen doen Laatste mededeling Zwembad „De Vliet" Voorschoterweg Leiden Telefoon 76.59.25. Zwembad „De Zijl" Paramaribostraat 66 Leiden Telefoon 12.04.76. VRIJDAG 8 APRIL 1977 De zwemtijden zijn: DE VLIET maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag 7.00 - 19.00 uur 7.00 - 19.00 uur 7.00 - 20.30 uur 7.00 - 20.30 uur 7.00 19.00 uur 7.00 - 17.30 uur 9.00 - 17.30 uur TARIEVEN: seizoen-abonnementen Gezinnen met inwonende kinderen geboren na 1 april 1959 Personen 16 jaar en ouder Jeugd t/m 15 jaar en 65 Entree 16 jaar en ouder Entree jeugd t/m 15 jaar en 65 Leskaarten De Vliet 2 maanden Leskaarten De Vliet 1 maand Abonnements-etui DE ZIJL maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag VOORVERKOOP: t/m 6 april ƒ91.— 35.50 ƒ22.50 18 12 0.25 7.00 - 20.30 uur 7.00 - 20.30 uur 7.00 - 19.00 uur 7.00 - 19.00 uur 7.00 - 20.30 uur 7.00 - 17.30 uur 9.00 - 17.30 uur VAN 8 APRIL AF: 102. 43.- 30- 2.25 1.50 16.- 12.- 0.25 Abonnementen zijn t/m 6 april 1977 verkrijgbaar aan de kassa van het zwembad „De Zijl", dagelijks behalve s zondags van 8.00 - 16.00 uur en tevens aan de kassa van de Vijf-Meihal aan de Boshuizerlaan van 10.00 -17.00 uur. leder abonnement rnoet worden voorzien van een pasfoto formaat 3 x 4 cm. van de rechthebbende. De foto moet van recente datum zijn en niet ouder dan twee jaar. ZONDER FOTO KRIJGT U GEEN ABONNEMENT. BELANGRIJK: Voor de verstrekking van abonnementen aan gezinsleden geldt dat deze, behalve voor ouders, alleen geldig zijn voor kinderen, die op 31 maart 1977 nog geen 18 jaar zijn, derhalve geboren zijn op of na 1 april 1959. Gezinsleden van 18 jaar en ouder dienen gebruik te maken van een individueel abonnement (ƒ35.50 resp. 43.—). Voor zwemlessen vrage men inlichtingen aan de kassa van de Vijf-Meihal. De abonnementen zijn zowel geldig In „De Vliet" ale „De Zijl" (buitenbad). De Rotterdamse Kunststichting heropent op 1 april Galerie 't Venster aan de Binnenweg 113, De eerste tentoonstellingen (tot 4 mei) betreffen schilderijen van C. O. Paeffgen; 'narCOsis', envi ronment van Charley van Rest een een fotografisch verslag over anonieme ijslandse archi tectuur van Douwe Jan Bakker. Robert Holl, de Nederlandse, inmiddels internationaal be roemde bas-bariton (thans ver bonden aan de Beierse Staatso- pera te München) treedt op dinsdag 5 april voor het eerst als liedzanger op in Den Haag. In Diligentia zal hij, begeleid door Konrad Richter, liederen vertolken van Schubert en Pfitz- ner en Moussorgsky's cyclus Liederen en dansen des doods. no riuuc.- i ïaiuui lijft ftcn ik die. Ik koop er al een paar GQ jaar. Omdat ze altijd zo'n ruime keus hebben. En je P vindt er het nieuwste van het üJ nieuwste. Ja, MS Mode is echt u) CQ mijn modehuis! Ik weet niet £Q waar ik anders voor zo weinig Q geld zulke goeie kleren kan q kopen. Sportief, chique, ongedwongen en elegant Met deze klassieke marine blazer van zuiver scheerwol kunt u g alle kanten op. Maat 38 t/m 54. 2 Zo loopt u er feestelijk bij f]g hele gewone prijs. 100% polyester/ Hj rn jersey, geheel gevoerd. In diverse fr1 kleurstellingen. Maat 40 t/m 52. Q O Verander uzelf in "n ruiten vrouw. ^2 Geweven polyester/katoen in diverse 2 kleurstellingen. Maat 36 t/m 44. 2 Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9