deTijd Overleg in Moskou was toch nuttig Een dag geen koffie en bier in Frankrijk verkrijgbaar Gewijzigd Frans kabinet geïnstalleerd HP Weduwe Mao gek op porno jonfectiecentrum \vil Chileens onsulaat kwijt de^plENE CARTER: ^Ook planeet .Jranus )lijkt ringen e hebben Ophangen sledehonden in Groenland verboden Onderzoek moord Kennedy gaat door na dood getuige ElSNKRS Nakaarten over de kabinetscrisis BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 MAART 1977 PAGINA 7 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance in gesprek met de Russische partijleider Leonid Breznjev. SHINGTON (RTR/UPI) - President ter meent dat de besprekingen die sister Gyrus Vance in Moskou heeft ivoerd toch nuttig zijn geweest, al left de Sovjet Unie de Amerikaanse torsteIIen voor wapenbeperkingen van hand gewezen. De Salt-besprekingen r beperking van strategische wapens de VS en de Sovjet Unie zullen de eerste helft van mei in Genève orden hervat. In een toelichting zei ter dat het bezoek van Vance aan Moskou nuttig was geweest op andere punten dan het overleg. Carter liet duidelijk merken dat als na de hervatting van Salt in mei zal blijken dat een akkoord onwaarschijnlijk is de Verenigde Staten de ontwikkeling van nieuwe wapens moeten overwegen. Hij vond het bemoedigend dat de onderhan delingen in mei voortgezet kunnen wor den op het niveau van ministers van buitenlandse zaken. De Amerikaanse pre sident verklaarde niet van plan te zijn om zijn houding ten opzichte van de rechten van de mens in de Sovjet Unie en elders te herzien. Politieke waarnemers in Moskou wijzen erop dat de voorstellen van de Verenigde Staten over een beperking van de kern wapens in hoogste instantie, dat wil zeg gen, door het Centrale comité van de Sovjet-Unie niet zijn verworpen. De Rus sische minister van buitenlandse zaken. Gromiko, moest, geconfronteerd met de ingrijpende Amerikaanse voorstellen, eerst overleg voeren met het Centraal Comité, voor hij ze kon accepteren. Het overleg heeft nog niet plaatsgevonden, en dit is dan ook de reden waarom Gromiko in eerste instantie 'nee' heeft gezegd. De Russische bewindsman heeft duidelijk de mogelijkheid opengehouden om in mei a.s. in Genève tijdens de Saltbesprekin- gen op de Amerikaanse voorstellen terug te komen. halve Saturnus blijkt nu ook de planeet inus in het bezit te zijn van ringen. Zij het i dat die iets dunner zijn dan die van lurnus. Dit is een foto van Uranus, waarom- jn tekenaar Rick Sternbach de ringen gete ld heeft DUNTAIN VIEW (AP) Dit is de eerste ote vondst in het zonnestelsel sedert de tdekking van Pluto in de jaren twintig: koude, geheimzinnige planeet Uranus eft evenals Saturnus ringen. )t dusverre was Saturnus de enige van de 'gen bekende planeten, waaromheen rin- n van ijs- of rotsblokken cirkelen. let de mogelijkheid van de ringen werd enigszins rekening gehouden, maar de itdekking heeft iedereen niettemin verrast Elliott en zijn assistenten deden een onder zoek naar de sterren rondom Uranus, de zevende planeet van de zon, toen zij plotse ling de vijf ringen zagen. De ploeg werkte in een vliegend laborato rium, dat op een hoogte van 12.500 meter boven het zuiden van de Indische Oceaan vloog, toen de ontdekking werd gedaan. Het vliegtuig was van het Research Center van de NASA. De ringen zijn nog niet eerder gezien, aldus Elliott omdat het licht dat de planeet afspie gelt doorgaans zo helder is, dat de ringen onzichtbaar worden. De hoogte van het vliegtuig en het feit, dat des nachts werd gevlogen bleken de juiste combintie om de ringen waar te nemen. Inmiddels zijn observatoria in alle delen van de wereld op de hoogte gesteld van de voorwaarden, waaronder de ringen kunnen worden waargenomen. Deze observatoria is om bevestiging van de ontdekking gevraagd. GODTHAAB (Reuter) De provinciale raad van Groenland heeft de tradi tionele manier van het do den van sledehonden door ophanging verboden en heeft opdracht gegeven de honden door neerschieten of langs andere, door de veterinaire autoriteiten toegestane weg te doden. Het verbod volgt op protes ten na een in brede kring verspreid artikel van twee Zweedse journalisten die zeiden dat de Groenlanders hun honden langzaam op hingen omdat op die ma nier de kwaliteit van hun pels behouden zou blijven. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In nagenoeg heel Frankrijk was gisteren geen kop koffie of glas bier te krijgen als gevolg van een algemene 24-uurs staking van de café- restaurant- en hotelbedrijven, wat het verstrekken van genoemde dranken betreft. Andere dranken wa ren normaal verkrijgbaar. Beide vakbonden van horeca-bedrijvgn hadden de staking uitgeroe pen om te protesteren tegen prijsbeperking die de regering had afgekondigd voor koffie en bier; dranken die in vele gelegenheid 60 procent van de omzet vormen. De koffieprijzen die sedert een jaar praktisch verdrievoudigd zijn en de overheidstoestemming aan de brouwerijen om de groothan- delsprijzen van bier met 6 1/2 17 procent te verhogen, maken het de caféhouders onmogelijk nog winst te maken. Zij eisen nu toestemming de prijs van een kop koffie van 1.10 franc tot 1.50 franc te verhogen en die van een glas bier van 1.80 tot 2.20 (een franc is ongeveer 50 cent). Merwaardigerwijze toonde het publiek zich gistermorgen praktisch unaniem begrijpend ten aanzien van de stakingsactie ongetwijfeld omdat iedereen in zijn huishouden dezelfde verhogingen ondergaat wat beide dranken betreft als caféhouders en restaurateurs. De prijs van „le petit noir au zinc" (het kleine kopje zwarte koffie aan de tapkast) is in het kader van de prijsbeperkingsbepalingen tot richtprijs uitgeroepen. Intussen is aangekondigd, dat ondanks het roemruchte economi sche herstelplan van premier Barre met ingang van 1 april alle openbare tarieven met 6 1/2 procent verhoogd worden. De enige uitzondering betreft de posttarieven die tot eind van het jaar van kracht blijven, terwijl de spoorwegtarieven met ingang van 18 april (dus na de paasvakantie) omhoog gaan. HONGKONG (Reuter) - De weduwe van Mao Tse- toeng en de andere in onge nade gevallen Chinese ra dicalen amuseerden zich met pornografische films en griezelverhalen. Dit heeft het Chinese instituut voor buitenlandse litera tuur meegedeeld. Zelfs als de bende op toer- nee was nam zij vrachtla dingen films mee en boot ste zij het bourgeois-leven uit deze films na. Het arti kel besloot: „Tsjiang Tsjing prees deze bourgeois- smeerboel als „aange naam" om naar te kijken en „de moeite waard om van te leren". Zij zei dat zij zich daardoor „prettiger" en „ontspannen" voelde en dat zij er zelfs een betere eetlust van kreeg". PARIJS (Reuter) President Valery Giscard d'Estaing heeft gisteren de nieuwe regering van Frankrijk geïnstalleerd. De samenstelling van de nieuwe regering-Barre brengt weinig verrassin gen. De ministers van buitenlandse zaken, defen sie en financiën behouden hun portefeuille. Het eerste kabinet-Barre trad maandag af nadat de regeringspartijen een flinke nederlaag moesten incasseren in de gemeenteraadsverkiezingen. Ray mond Barre blijft het premierschap combineren met het ministerie van financiën. Onderminister van financien wordt de gaullist Robert Boulin, tot dusver minister voor de betrekkingen met het parlement. Nieuwkomers zijn alleen de gaullist Alain Peyrefit- ae porxeieuiue van piani te op justitie en René Monory op het ministerie keling over van Lecanuet van industrie. Zoals verwacht zijn drie politieke voormannen van de regeringspartijen niet in het nieuwe kabinet teruggekeerd. De onafhankelijke republikein Michel Poniatowski, de leider van de centrumpartij Jean Lecanuet, en de gaullist Olvier Guichard moesten het veld ruimen. Giscard zou zijn regering wat uit de sfeer van de partijpolitiek willen halen om een betere uitgangspositie te hebben in de verkiezingsstrijd tegen de unie van links in maart volgend jaar. De plaats van Poniatowski wordt ingenomen door Chistian Bonnet, ex-minister van landbouw, Peyre- fitte vervangt Guichard op justitie en de ex-minis ter van bevoorrading Jean-Pierre Fourcade neemt de portefeuille van planning en regionale ontwik- (Van onze correspondent Bert van Velzen) \SHINGTON Het Amerikaanse Huis van gevaardigden heeft inmiddels met 230 tegen l stemmen besloten, het mandaat van zijn tnmissie van onderzoek naar de moorden op ssident John Kennedy en ds. Martin Luther ng tot het eind van de zittingsduur van het igres te verlengen. Dit betekent dat de commis- nog bijna twee jaar aan het werk kan blijven, t besluit is genomen naar aanleiding van de leimzinnige dood van een getuige in de moord- ik Kennedy. dood van George de Mohrenschildt, dinsdag" een voorstaat van Palm Beach in de staat )rida. voegt een nieuwe dimensie toe aan de raadsels rond de moord op John F kennedy. De Mohrenschildt zou de Nederlandse journalist Wil lem Oltmans op 23 februari in Dallas hebben bekend, dat hij Lee Harvey Oswald aanwijzingen en advies zou hebben gegeven bij de moord op de president. De Mohrenschildt, die volgens Oltmans voor zijn leven vreesde, verdween kort daarna in Brussel. Zijn ontzielde lichaam werd dinsdag aangetroffen in een villa aan het strand van Florida. Volgens de politie had hij zelfmoord gepleegd door zich met een revolver in de mond te schieten. De dood van George de Mohrenschildt kwam aan de vooravond van een belangrijke stemming in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over de voorzetting van het onderzoek naar de moorden op president Kennedy en dr. Martin Luther King door een speciale commissie. Het gezag van die commissie was door interne twisten ernstig ondermijnd en het Huis van Afge vaardigden besloot de commissie tot 31 maart, vandaag, de tijd te geven om de bewijzen te leveren dat een verder onderzoek gewenst was. De onthulling van Oltmans dat De Mohrenschildt iets met de moord op John Kennedy te maken had, kwam de commissie zeer wel van pas. De Mohrenschildt is een van de velen die direct of indirect bij de moord betrokken, op gewelddadige wijze aan zijn einde is gekomen. De dood van De Mohrenschildt. die 65 jaar was, werd door een sheriff in Palm Beach, Richard Wille, een klaar blijkelijke zelfmoord genoemd. Volgens de sheriff was de kans op een andere oorzaak van de dood van De Mohrenschildt zeer beperkt. De Mohrenschildt, die in Rusland is geboren, was leraar Frans in het Bishop College in Dallas. Na zijn verdwijning ontdekten speurders van de com missie van het Huis van Afgevaardigden dat hij zich als gast in een villa in de badplaats Manalapa, bij Palm Beach bevond. Dinsdagmiddag vroeg een van de leden van de onderzoekstaf van de commis sie hem in Manalapa te spreken. Hij was niet thuis en kort nadat hem duidelijk werd dat de commis sie van zijn schuilplaats op de hoogte was werd hij dood aangetroffen met een kogel in de herse nen. George de Mohrenschildt (STERDAM (ANP) Het Confectiecentnim in Amsterdam wil een van de huurders in het gebouw zijn activiteiten als lorair consul-generaal van Chili staakt. Het Confectiecentnim ft daartoe een kort geding aangespannen, dat gisteren voor Amsterdamse rechtbank heeft gediend. ^betrokken huurder is tevens directeur van een confectiebedrijf *Muit dien hoofde heeft hij een ruimte kunnen huren in het Tfectiecentrum, waarin zich de helft van de Nederlandse textiel- ldel afspeelt met een omzet van twee miljard gulden per jaar. t Confectiecentnim wil dat de directeur in het telefoonboek niet er het centrum vermeldt als het adres van het consulaat en 2 adresverandering wordt gezonden aan een aantal instanties. i Confectiecentnim heeft namelijk veel klachten gekregen over ^vestiging daar van het consulaat. Ook is er vorige week een, nrnelding in het Centrum geweest en werden vorig jaar mei t messen gewapende Chilenen in het gebouw aangetroffen. Mansfield wordt ambassadeur in Japan WASHINGTON (UPD Uit het Witte Huis in Washington is ver nomen dat de voormalige leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, tot ambassadeur in Japan zal worden benoemd. De 74 jaar oude Mansfield geldt als een academische deskundige in zaken van het Verre Oosten. Hij was lid van de presidentiële commissie die in Vietnam infor matie moest inwinnen over ver miste Amerikaanse militairen. reznjev in herfst naar Duitsland INN Leonid Breznjev, de eerste secretaris van de Russische nmunistische partij, zal in de loop van de komende zomermaan- i of in de eerste dagen van de herfst een officieel bezoek aan st-Duitsland brengen. heeft bondskanselier Helmut Schmidt in Bonn bekendgemaakt, ■midt zei dat men zowel in Moskou als in Bonn al geruime geleden begonnen is met de voorbereidingen van dit bezoek. NS fcwjSJ \ater ^fan< ^inv iera *ïre stuurt versterkingen naar Sjaba flSJASA, (Ap) Het Zaïrese leger heeft gisteren door de lucht ^terkingen aangevoerd naar de provincie Sjaba (het vroegere jtfiga) in een poging een einde te maken aan de opmars van1 Invasiemacht uit Angola die reeds een derde van het aan leralen rijke gebied heeft veroverd zo is in diplomatieke kringen nomen. Jprnvasietroepen, voor het grootste deel bestaande uit leden van Loenda-stam, die na een ballingschap van 14 ^aar in hun Ierland terugkeren, zouden reeds zijn opgerukt tot op ongeveer van Kolwezi, in het centrum van het Zaïrese kopermijn-ge- Alle opiniebladen deze week hebben zonder uitzondering me ters politiek in hun kolommen gedaan. Het kon moeilijk an ders; het is enerzijds nakaarten over de kabinetscrisis en over de val van het kabinet gewor den, anderzijds een oppeppen van de kiezersgunst. Wie ver wacht had veel over de grootste vliegramp in de wereldgeschie denis te lezen, komt bedrogen uit. In de in deze rubriek be sproken weekbladen op een na geen regel daarover, zoals dat goede commentariërende bla den past als er nog geen com mentaar te geven valt omdat er geen feiten bekend zijn. Alleen Elseviers Magazine maakt hie rop een uitzondering. Veel politiek dus, deze week. Wat uitspraken over de crisis: Dries van Agt in De Tijd: „Men geloofde in mijn kwade toeleg, maar,die was er niet". Het Anti Revolutionair Kamerlid Schol ten in de Groene: „Wat er nu gebeurd is komt er op neer dat de regering is uitgegleden over een postzegel". De Nieuwe Linie: „De P.v.d.A. had haar plicht jegens de bur gerlijke samenleving gedaan, nu kon zij gaan". In de Haagse Post gaat land bouwminister Van der Stee er van uit dat de samenwerking tussen P.v.d. A. en C.D.A. geenszins geschaad is: „Mis schien vergis ik me, maar ik geloof nog steeds dat dit een voorbijgaand incident is". Vrij Nederland laat minister Boersma zeggen: „Soms moet je een stukje terug gaan om beter te kunnen springen. Zo vertaal ik zelfs een crisis als deze". En tenslotte Elseviers commen taar". „Doo de breuk is de afstand tussen de liberalen en de christen-de mocraten niet op slag verkleind, maar wordt wel de afstand tus sen het C.D.A. en de P.v.d.A. groter. Dat maakt het voor het C.D.A. gemakkelijker om na de verkiezingen weer met de V.V.D. in zee te gaan". Om dan maar meteen met Else vier door te gaan. Het blad is er niet zo gelukkig met het wets ontwerp wapens en munitie dat justitie vorige week heeft inge diend bij de Tweede Kamer en dat meteen al in een ongunstig daglicht werd geplaatst. Zo kwam Dries van Agt in een nog slechter licht te staan omdat hij min of meer met dit wetsont werp de staat van beleg afkom- digde. De studenten zijn te weinig ge motiveerd binnen het massale universiteitsonderwijs van van daag de dag. Daarom bereiken veel studenten nooit de eind streep. Een van de belangrijkste oorzaken is het feit dat de stu dent zijn eigen identiteit moet prijs geven. Op de universiteit wordt hij gedegradeerd tot een nummer. Dat is de conclusie van een rapport dat de Erasmus Universiteit in Rotterdam op stelde en waar Elsevier deze week dieper op ingaat. Vrij Nederland brengt meters actuele politiek. Bovendien nog eens opgeklopte oude politiek in een interview met Haya van So meren, de fractieleidster van de V.V.D. in de Eerste Kamer, die tegen het abortus wetsontwerp had gestemd, terwijl dat wets ontwerp ingediend was door haar partijgenoten Els Veder- Smit en Geurtsen en de P.v.d. A-ers Lamberts en Roethof. In dit interview legt zij uit waarom zij liever een abortuswet wil die deze ingreep na drie maanden zwangerschap onder extra con trole stelt. Een portret van een van de humaanste artsen uit deze eeuw, Ben Sajet, juist 90 geworden, die als streven had „Iedereen moet alle hulp krijgen die hij nodig heeft", en dat streven ook naleefde, is een ontroerend beeld geworden van hoe de art senstand zou kunnen zijn. Terzijde grapt: „De drie eenheden van het C.D.A. zijn een eenheid geble ven", en „Gelukkig maar dat er nog landen zijn waar de humor van Udink strafbaar is". De Haagse Post laat het een verslaafde van de voorpagina af roepen: „Ik gebruik heroïne, u ook? Binnenin komt een van de tienduizend aan heroine en an dere hard drugs verslaafden aan het woord, negen pagina's lang. Een trieste reportage, waarin eindelijk een drugge bruiker zelf over zijn leed kan vertellen. „Als je eenmaal ge bruikt dan heb je geen wil, je hebt niks meer te willen, je wil is dope". Een speciaal verhaal voor de Paastijd lijkt het: de goede moordenaar. De Haagse post vraagt zich af of Frans H. ver pleger in de Lücherheidekliniek wel een eerlijk proces heeft ge had. Het blad komt tot geen andere conclusie dan dat het in Maastricht gevoerde proces „de kwalijke ergernis van 100 jaar katholieke hegemonie" is. Het zijn juist de boeren die de dupe worden van de hoge grondprijzen, zegt de Groene. Op het landelijk congres voor jonge boeren in Amersfoort was 100 procent van de aanwezigen voor de een of andere vorm van overheidsingrijpen om de prijs te beheersen. Er werd ook een warm pleidooi gehouden voor uitbreiding van het instituut pacht Wat is de rol van multinationals als Philips en Univerlever in de ontwikkelingslanden als Kenia? Aan de hand van een eind vorig jaar verschenen R.I.O.-rapport (naar een rechtvaardiger inter nationale orde) gaat de Groene dat na. Hun belang bestaat niet in het maximaal tegemoet ko men aan plaatselijke behoeften, maar in het inbouwen van plaatselijke capaciteit in werel domvattende consumptiemodel len. Waarin zij de overheersende producenten zijn". „De centrali satie die we aantreffen bij be drijven als Unilever en Philips als het om werkelijk belangrijke investeringsbeslissingen gaat, is het levende bewijs daarvan". „Dat is iets dat socialisten en protestanten nooit zullen begrij pen: bij de zoonfiguren, die een hiërarchie van vader tot eeuwi ge vader boven zich weten, is in het licht van dat eeuwige bijna alles tijdelijk, en daardoor be trekkelijk. En daardoor niet van zulke grote waarde dat je niet van standpunt kunt wisselen, en met bepaalde zaken, de affaire Menten, niet slordig kunt om springen. Wie, als Den Uyl, de wereld wil veranderen, moet niet willen samenwerken met een rooms katholieke zoon. Op beslissende momenten wordt hij in de steek gelaten", zegt de Tijd badinerend in een beschou wing over Van Agt. Om het een paginaatje verder eens uitgebreid over Hugo Ho- venkamp, een van de nieuwe sterren van het Nederlands elf tal te hebben. Jan Mulder over hem: „Buiten de lijnen is hij vast een aardige jongen. Maar op het veld vind ik het een mispunt met misplaatste steral lures. Hij was wel de eerste Nederlander die met een achter waartse kopbal in moeilijke po sitie de Belgen het bezit van een minderwaardigheidscomplex extra onder de neus wreef. Zwartkruis was het gedeeltelijk eens met de kritiek op de hou ding van de A.Z.-speler maar had het volgende oordeel voor de onelegant lopende Hoven- kamp klaar: „Een lelijke kameel is toch erg handig in de woes tijn".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7