Godyla United nu met Swift aan de leiding Noordwijk bijna zeker van promotie Leidse JPS Studio's schiepen concertzaal voor Koos Verheul en Jan van der Meer ABSOLUTE NULPUNT MORGEN BEREIKT Achtste Braassemloop -DONAR KAMPIOEN NA PROBLEEMLOZE ZEGE Kampioenskansen voor Avanti-heren 45TAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 MAART 1977 PAGINA 5. mm >0» 0 J Opnamen in de JSP Studio's met Ted Easton aan de «knoppen naast Joop Pieëte jr. Deze week is bij CNR te Weesp een langspeelplaat uitgekomen en in de handel gebracht, waarop Koos Verheul een van Nederlands topfluitisten en raspianist Jan van der Meer te beluisteren zijn in opnamen van Franse en Duitse impressionisten. Koos woont sinds enige tijd in Leiden en Jan opereert vanuit Leiderdorp. Beiden kennen elkaar van haver tot gort en maakten al eerder platen of traden voor de draadloze media op. Nu is de plaat (Canzone nr. 657 532) wel in Weesp geperst, maar het werkelijke leven is er ook in Leiden ingebracht: aan de Burggravenlaan, waar deze muzikale zaak is uitgedokterd en afgewogen in de JPS Studio's waar Joop Pieëte jr. de technische touwtjes in handen heeft en vader Joop op de achtergrond met zijn deskundige en artistieke know how als een inspirerende en actieve schaduw altijd nog te vin den is. De plaat is een vrije produktie wat eigenlijk wil zeggen dat niemand erom heeft gevraagd, maar er zijn al minsten 500 van verkocht. Tot in België toe. Koos op zijn meesterfluit en Jan op de Bechsteinvleugel van JPS voeren laatromanti- sche juweeltjes uit van Rous- sel, Debussy, Samazeuilh, Ba ton, Reinecke en van de niet van talenten verstoken zoon van de grote Wolfgang, Franz Xaver Mozart. Haarzuivere op namen van ragfijne en soms virtuoze klanken. Uitgekomen na de jolige carnavalstijd, want je moet er wel even rus tig aandacht aan kunnen be steden. Opname-technicus was Joop Pieëte sr., die liever z'n warme hap laat staan dan dat er ook maar één toontje ont daan doorkomt. Joop: „Er worden in een opname studio hoge eisen gesteld aan akoes tiek en aan het tegengaan van reflecties, om maar eens twee punten te noemen. Het liefst werkt de technicus met wat hij noemt een „droge ruimte". Dat is een ruimte waarin zo min mogelijk geluid wordt gere flecteerd door wanden, pla fond en vloeren. Het stelt eveneens hoge eisen aan de uitvoerende musici, die hier de nafuurlijke galm van de zaal missen en veel extra inspiratie moeten opbrengen om toch tot goede resultaten te komen." Over en weer is dus het sa menspel tussen musici en op nametechnicus erg belangrijk. Zoals hier, bij de plaatopname van Koos en Jan, is men tot een hoge kwaliteit gekomen. Koos Verheul: „Ik ben zelf erg gelukkig met deze plaat. Er bestond een merkwaardige eensgezindheid tussen de uit voerenden en opnameleider Pieëte sr. Het is een plaat die erg „direct" is opgenomen; elk bijgeluidje dat er is, zou er meedogenloos zijn opgeko men. Er is geen geflatteerd beeld ontstaan, in deze ruimte die voor ons muzikanten niet de prettigste was. Het was moeilijk inspiratie op te bren gen, maar met een beetje trai ning kom je daar wel door heen." „Inderdaad", vindt ook Joop sr., „het is altijd even (daar hebben we wel uren over gedaan) wennen aan die studio-akoestiek, die de musici geen „kick" kan geven. Wat je op deze plaat hoort, is werke lijk spontaan gebeurd". Zelf heb ik de plaat beluisterd en ik vond de Sonate „Undine" van Carl Reinecke een regel rechte openbaring, maar daar Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mag iedereen anders over den ken. Joop trok het meest naar „Syrinx" van Debussy. Hoe dan ook, daar het streven om een zo natuurlijk mogelijke klank van de concertzaal te benaderen door de moderne techniek wordt mogelijk ge maakt, o.a. door later „na galm" toe te voegen, is een opname ontstaan die bij het aanhoren de indruk van de zaal en de uitvoerenden op het podium goed weergeeft. De opnamen zijn over een lan ger tijdverloop ontstaan er is niet in geknipt of gemonteerd. Wel zijn de nodige proef opna men vooraf gemaakt om de juiste opstelling en galmüjden te bepalen en de musici aan de gortdroge studioruimte te laten wennen. Pieëte sr. maakt nu en dan opnamen in het klassieke genre. Zoon Joop daarentegen runt de hele ge luidsstudio met filmmuziek en filmgeluid tot het popgebeuren en jazz. Jonge Joop heeft bij voorbeeld met Ted Eastons Jazzband 45 elpees opgeno men met heel wat solisten uit binnen- en buitenland. Zo ko men o.m. lieden als Nat Conel- la, Buddy Tate, Harry Edison, Bob Wilber, Roy Williams, Bud Freeman, Dick Cary, Ber- tice Reading, Mat Matheus en nog vele anderen naar de stu dio, waar in een gezellige fijne sfeer onder de bezielende lei ding van Easton unieke opna men worden gemaakt. Die zijn al door CNR op het label RIFF uitgebracht. Joop de Oudere heeft zich de laatste jaren, nadat hij zich uit de zaken had teruggetrokken, helemaal op het audio-visuele gebeuren geworpen: films over de natuur, meestal met speciaal gecomponeerde mu ziek als samenklank van beeld en geluid. Hij is vooral erg gebrand op de grote diapresta ties op verscheidene schermen tegelijk. Ook is hij begonnen met micro-fotografie, het nieti ge en kleine geprojecteerd op grote schermen, geschraagd door subtiele muziek. Alle maal stukjes die de wondere wereld van een bezeten filmer vormen. Kunst en techniek gaan volkomen samen bij Joop Pieëte, die ook al weer zo'n 25 jaar in kleiner verband lezingen geeft om zijn vak manschap en ideeën over te brengen. Dan praat ik nog maar niet over die malle Ja- min-spots met Lex Goudsmit en andere knappe frivoliteiten en documentaires die ook in de JPS Studio's in elkaar wor den gezet. "ZWAANVOGELS en- -GEFLATTEERD ale ■«GEKLOPT: ia| i 16 (Van onze sportredactie) LEIDEN Godyla United heeft zich gisteravond naast het niet spelende Swift 't Winkeltje aan kop van de ranglijst van £3 de Leidse zaalvoetbalhoofdklasse gespeeld. De Lisser-zes van loach van der Zwet klopte de nog altijd regerende titelhouder lit '76, Zwaanvogels, met overtuigende cijfers. De wijze echter vaarop Godyla tot de 6-1 zege kwam, toonde een aanzienlijk mindere superieur. it Hoewel de Lisser formatie <j zich binnen vijf minuten een aangename ruggesteun had verworven middels een 2-0 voorsprong, sloop vervolgens toch langzaam paniek de gele gelederen binnen. Paniek die nog eens werd vergroot toen een aandringend Zwaanvogels via Johan van Duin en Paul uit, Wetselaar het houtwerk naast rie- de opnieuw sterk keepende iajWim van Harskamp raakte. H De tegengoal bleef evenwel uit /au en kort voor en vlak na de Kir. doelwisseling werd het pech- i en volle Zwaanvogels definitief ei, uitgeteld. Grote man in de af- ge werking bij Godyla was dit oot keer Johan Elfering. sou Hij was het die al in de derde minuut een verre pass van Jos Faas kundig tot doelpunt om boog, Elfering was het ook die ,«.bc twee minuten later ter plaatse was om voorbereidend werk van Theo Godyla eenvoudig af te werken. Na een klein „inter mezzo" - HaiTy van der Zwet vond de bovenhoek van het door dees van der Steen knap verdedigde doel - sloeg Elfe ring opnieuw tweemaal toe. Pas bij die 5-0 stand „mocht" het nu ver weggezakte Zwaan vogels via Pim van der Meer tegenscoren, voordat Harry van der Zwet het halve dozijn volmaakte. Zowel Godyla als Swift 't Winkeltje komen vol gende week voor de laatste competitiewedstrijd in actie. Mocht Godyla LDWS kloppen en verslaat Swift Oegstgeest, dan is een beslissingswedstrijd om de Leidse titel noodzake lijk. Jan van Duyn (Zwaanvogels) ziet zijn schot door Jan van Slooten van Godvla aeblokt. Beker De Katwijkse eersteklasser Cleyn Duin heeft het in de hoofdklasse vertoevende Oegstgeest gisteravond verras send uit de bekerstrijd gewipt. Nadat de officiële speeltijd met een 1-1 stand was afgeslo ten (treffers Ron van der Kolk en Huig Schaap namen de Katwijkers de strafschoppen aanzienlijk beter. Waar Oegst geest faalde, slaagden Wim Guit en Huig Schaap. Uitslagen/standen: Zwaanvogels-Godyla United 1-6. 1. Godyla United 13 9 2 2 20 62-34. 2. Swift Winkeltje 13 9 2 2 20 46-29 3. Zwaanvogels 13 6 2 5 14 48-38 4. Oegstgeest 13 5 2 6 12 47-37 5. Van Gerven de J. 13 6 0 7 12 36-46 6. LDWS 13 4 2 7 10 25-42 7. BMW Van der Plas 13 3 3 7 9 44-53 8. De Tegelhandel 13 3 1 9 7 20-48 Topscorers: 1 Harry van der Zwet (Godyla) 2) 20; 2 Wim de Roo (Swift Wink.) 17; 3 Pim van der Meer (Zwaanvogels) 1) 16; 4 Jan van Slooten en Johan Elfering (Godyla), Gé Perfors (Oegstgeest) en Jan van Dttyn (Zwaanvogels) allen 14. (Van onze volleybalmedewerker) DEN In de promotie klasse heren is het Leidse iar zeker van het kampioenschap. Zelf maakten He Leidenaars geen fout door tegen DOS 2 een ruime 3—0 overwinning te behalen. Concurrent Leython moest één punt bij LUSV laten liggen. Donar heeft hu vier punten voorsprong en is daardoor onbereik baar geworden. Donar kende in de thuiswedstrijd tegen DOS nauwe- Hijks problemen. De Leidse aanval, met Ron Groen in een uitblinkende rol, was uitstekend op dreef en het tempo werd dermate hoog gehouden dat DOS geen enkele kans kreeg in z'n spel te komen. Binnen iet uur was het karwei geklaard en konden de Donar |6pelers zich in de feestvreugde storten. (Setstanden: 15—4,15—6 en 15—7). Aanzienlijk spannender was he.t bij de derby LUSV Leython. Leython moest met 3—0 of 3—1 winnen om iin de race te blijven. Leython startte bijzonder knap: via 3—15 werd LUSV weggespeeld. LUSV vocht terug [15—13), maar het was opnieuw Leython, dat de leiding nam via 5—15 winst in de derde set. De studenten gaven zich echter nog niet gewonnen. LUSV had veel moeite met het erg goede blok van z'n opponent maar het slaagde er desalniettemin in om Leython z'n noodlottige setverlies toe te brengen: 15—11. Een uitgeblust LUSV had in de vijfde set geen verweer meer tegen het nog steeds sterk spelende Leython. Leython drukte zonder veel moeite via 615 door naar de 2—3 zege. Leython 2 heeft de belangrijke wedstrijd tegen DVC niet om kunnen zetten in een overwinning. Leython, dat duidelijk gehinderd werd door het jonge en luidruchtige publiek, kon geen moment in z'n spel komen en werd naar een kansloze 3—0 nederlaag gespeeld. Bij de dames behaalde LUSV een moeizame 3—2 overwinning op Leython 2. Een voor het kampioen schap reeds uitgschakeld LUSV experimenteerde wat met de opstelling, waardoor Leython regelmatig de gelegenheid kreeg het initiatief over te nemen. Het waren uiteindelijk toch enkele harde klappen van Marijke de Beer en Heieen Bos die de balans door deden slaan in het voordeel van LUSV. ZOVOC had tegen de dames van Leython 3 totaal niets in te brengen. Het Zoetermeerse ZOVOC had een dermate slechte pass, dat het zelf nauwelijks aan aanvallen toekwam. Via de setstanden 15—6, 15—5 en 15—0 won Leython dan ook zoals het wilde. Na een goede seizoenstart is het Noordwijkse Haait Novo 2 ver weggezakt. Doordat Novo in de thuiswed strijd tegen het eveneens laaggeplaatste Dosko een 0—3 nederlaag leed, verkeren de Noordwijkse dames nu in ernstig degradatiegevaar. spel Eerste klasse In de eerste klasse dams is Gemini Kangeroes 3 kampioen geworden. Door een 5—0 overwinning op Haak Novo 3 werden de Voorschotense dames onbe reikbaar voor concurrent DAC 2. Leython 5 moest tegen Liusna een 1—3 nederlaag incasseren. DAC bleef met 3—1 de baas over Oegstgeest. Bij de heren speelde kampioen Gemini Kangeroes 3 met 2—2 gelijk tegen degradatiekandidaat S '70. LUSV 2 deelde eveneens de punten en wel met DVO, terwijl Orion een 3—1 overwinning behaalde op Leski 'lantenverkoop loor Avanti 1AZEBSWOUDE - Tafelten- lisvereniging Avanti organi seert op vrijdag 8 april en taterdag 9 april een groots >Pgezette plantenverkoop. De >pbrengst van deze actie vloeit voort naar de kas van ie club, die de gelden, zoals lekend, goed kan gebruiken fezien de investeringen die tijn gedaan in de bouw van iet vorig jaar in gebruik ge- nomen clubhuis. De verkoop van de planten vindt plaats in de loods van de firma De Ruiter aan de Voor- weg (62). Coniferen, heideplan ten, heesters, azalea's en ande re soorten, volgens de organi satoren zeer geschikt voor de tuin, worden aan de man ge bracht op 8 april, tussen 13.00 en 21.00 uur, en op 9 april, tussen 9.00 en 17.00 uur. (Van c schaakmedewerker) LEIDEN Met nog een ronde te spelen is er nog altijd geen beslissing gevallen in de der de klasse. Wel is het zo dat Noordwijk na de overwinning op Roelofarendsveen zo goed als gepromoveerd is. Ook Koudekerk dat geen tweede misstap maakte lijkt de titel gemakkelijk te veroveren. In de A-groep is het nog geheel onduidelijk wie de eerste po sitie zal gaan veroveren. Het aantal kanshebbers in de derde klasse A is nog altijd drie. Lisse II en Leithen n, die in de laatste ronde tegen el kaar uitkomen, worden op een matchpunt gevolgd door Lei derdorp Hl. Leiderdorp Hl ontnam L.S.G.V. zijn laatste illusies. Met niet minder dan 8—2 werd deze toch altijd ge vaarlijke ploeg volledig ver pletterd. Ook Lisse II en Lei then II haalden fors uit. Lisse II kwam tot 8 1/2— 1 1/2 tegen Valkenburg terwijl Leithen II het bij 7 1/2—2 1/2 liet tegen Noordwijk ID. Sassenheim II en Katwijk II bleken verder van gelijke kracht te zijn: 5—5. De zesde ronde bracht in de derde klasse B het belangrijke treffen tussen Roelofarends veen en Noordwijk II. Na een gelijk opgaande strijd werd het treffen uiteindelijk toch in het voordeel van Noordwijk Hl beslist: 64. Leithen had weinig moeite met de reserves van Leiderdorp: 64. Koude kerk H boekte zijn eerste over winning van dit seizoen. Het onder aan staande Philidor VHI bleek opnieuw veel te zwak te zijn: 8 1/2—1 1/2. De derde klasse C heeft op dit moment twee koplopers. Voor schoten Hl en Koudekerk le den beide tot nog toe slechts een nederlaag. Koudekerk ver overde echter wel zes bord- punten meer. Ook tegen Alp hen IV werd weer fors uitge haald: 8—2. Hier kon Voor schoten slechts een 64 zege tegen over stellen maar dat was wel tegen medekoploper Bodegraven H. Leithen Hl scoorde zijn eerste wedstrijd- punten tegen Boskoop H: 6—4. Het duel tussen de middenmo ters Aarlanderveen en Leimui- den eindigde in een gelijkspel. De standen met nog een ronde Studenten treffen voorbereidinen voor het demonstratiecollege van vrijdag Wetenschappelijk unicum in Kamerlingh Onnes Laboratorium j LEIDEN Het natuurkundige Kamerlingh On nes Laboratorium aan de Nieuwsteeg 18 in Leiden zal morgen het toneel vormen voor een weten schappelijk unicum: door middel van de vernieti ging van een brok metalig afval zal worden aangetoond dat het nu technisch mogelijk is het absolute nulpunt, 273,15 graden Celcius onder nul te bereiken. Bij die temperatuur krimpt namelijk materie ineen. Door middel van een demonstratie college 's morgens om 11.00 uur zal prof. dr. W. F. Gordijn, hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit de ontdekking wereldkundig maken. De mogelijkheid bestaat om de demon stratie vanuit de Zonneveldstraat (ter hoogte van nummer 3) door de zwaar gepantserde ramen te volgen. Het hoeft geen verbazing te wekken dat juist in het Kamerling Onnes Laboratorium het absolute nulpunt kon worden bereikt. Het was immers de natuurkundige Menso Kamerlingh Onnes die in 1908 er in slaagde door middel van vloeibaar helium een temperatuur van -271 graden Celcius te bereiken, een vinding waarvoor hij indertijd de Nobelprijs kreeg toegekend. Leiden bleef toonaan gevend op het gebied van de extreme koeling; door middel van de toepassing van nieuwe technieken kon heel geleidelijk de temperatuur verder worden verlaagd. Het is de grote verdienste geweest van prof. dr. Gordijn., en zeker niet in mindere mate van zijn wetenschappelijk medewerker, dr. G. S. Bavelaar dat nu, in 1977 het absolute nulpunt kon worden bereikt Professor Gordijn paste om het nulpunt te bereiken de vermenging van de stoffen Helium 4 en Helium 3 toe, waarbij hij door middel van toepassing van het Semple-preparaat (BrO- F203-B204(OH)6) in entalphie de Josephson-oscilla- ties m staat stelde microscopisch het absolute nulpunt lokaal te bereiken. Professor Gordijn kon gisteren nog niet zeggen in hoeverre het procédé kan worden toegepast bij de vernietiging van afval. Het proefcollege zal morgen worden bijgewoond door hiervoor speciaal uit Amerika overgekomen prof. dr. Kowalski, hoogleraar aan het Massachu setts Institute of Technology en schrijver van het boek „The emphasis of the employment of the Absolute Zero in material structures". te spelen zijn: 3A: 1. Lisse II 6-10-38; 2. Leithen II 6-10-36; 3. Leiderdorp III 6-0-41; 4. Katwijk II 6-7-35 1/2; 5. L.S.G. V 6-7-31; 6. Noordwijk III 6-2- 21; 7. Valkenburg 6-2-16; 8. Sassenheim II 6-1-191/2. 3B: 1 Roelofarendsveen 6-10-40 1/2; 2. Noordwijk H 5-9-32 1/2; Leithen 5-7-31 1/2; 4. V.T.L. U 5-6-27; 5. Koudekerk II 5-3-19; 6. Leiderdorp H 5-1-19 1/2; 7. Philidor VHI 5-0-10. 3C: 1. Koudekerk 6-10-44 1/2; 2. Voorschoten IH 6-10-38 1/2; 3. Bokegraven H 6-8-34; 4. Alp hen IV 6-6-28 1/2; 5. Leimuiden 6-5- 27; 6. Aarlanderveen 6-5- 25; 7. Boskoop H 6-2-26; 8. Leithen m 6-2-16 1/2. HAZERSWOUDE - Het stan daar dherente am van de Ha- zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti kan zaterdag 2 april de titel in de promotie- hoofdklas van de NTTB voor zich opeisen. Tegenstander van Theo Louwers, Peter Groot en Peter de Groot, „vas te" spelers van Avanti 1, is Steeds Hoger TSB. De Hazers- woudenaren, die tot nu toe nog geen wedstrijd verloren, kunnen de kampioensvlag na winst hijsen. Om 18.00 uur vangt de wedstrijd in het club huis aan de Sportparklaan aan. ROELOFARENDSVEEN IJsvereniging Al kemade organiseert zondag voor de achtste keer de Braassemloop. Vorig jaar liepen ruim 1300 deelnemers mee. Het bestuur van de organiserende vereniging verwacht er dit keer nog meer op grond van binnengekomen aan vragen om informatie. Het parcours langs de prachtige oevers van het Braassemermeer kent drie afstanden: 3, 6 en 9 kilometer. Zowel dames als heren kunnen proberen wandelend, trimmend of hardlopend het parcours af te leggen. Omdat er gestart wordt met een wedstrijdklok kan iedere deelne mer zijn tijd vergelijken met door andere deel nemers gelopen tijden. Start en finish vinden plaats bij jachthaven de Noorderhem, Hemweg in Roelofarendsveen. Er is een mogelijkheid om van start te gaan van 10 tot 13 uur. Aan de finish ontvangen de deelnemers Braassemloop- vaantje en bloemen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5