ftl gemeente gelast geluidsisolatie iieuwbouwwoningen Groeiend protest tegen vacaturestop bij RUL Bouw betonmortelcentrale. Sumatrastraat van de baan 1 LERAKENRAAD LOUISE DE COLIGNY - VERWIJT TESSELAAR EENMANSBEWIND w KROON WUST BEROEP FA. FONTEIN AF MPLEX 302 HUIZEN IN MERENWUK ^STUDENTEN EISEN ONDERWIJSSOCIOLOGIE Ü^ONDERDAG 31 MAART 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 IDEN De firma Fontein mag haar bedrijf aan de inatrastraat niet uitbreiden t een betonmortelcentrale. t bedrijf, dat eveneens een itiging aan de Haven heeft, bij de Kroon in beroep in tegen de weigering van college van b en w een b jderwetvergunning af te ge- De Kroon heeft de gemeen- in het gelijk gesteld, bijna vier jaar tracht de fir- _y Fontein toestemming te krij- om op een terrein naast ir kalkmortelbedrijf aan de H^natrastraat een betonmortel- te bouwen. Het vorige lege had Fontein al een •ergunning gegeven. Hier- ^^1WV( tegen kwamen vele bezwaren noeg overlast bezorgde. Ook een trastraat. boom. Vanaf het tijdstip dat hij van de bewoners van de Suma- gedeelte van de toenmalige ge- Een van de tegenstanders van in de wethouderszetel plaat- trastraat. Zij vonden dat het meenteraad was tegen uitbrei- toen is de huidige wethouder snam heeft hij geweigerd een kalkmortelbedrijf de wijk al ge- ding van de firma aan de Suma- van volkshuisvesting A. Ver- hinderwetvergunning af te ge ven. Wethouder Verboom beriep zich erop dat reeds voor de oorlog aan het terrein, waarop Fontein wilde bouwen, een woonbestemming rustte. Hij eis te de grond op om er voor Leiden broodnodige betaalbare woningen te bouwen. Inmiddels wordt al enige maan den door zowel de gemeente als de firma Fontein naarstig ge zocht naar een andere, meer geschikte plaats voor een beton mortelcentrale in de omvang die de firma wil bouwen. Vooral de gemeente is er veel aangelegen het bedrijf binnen Leiden te houden. Dit in verband met de werkgelegenheid De volgens de gemeente niet voldoende geïsoleerde woningen in de Merenwijk. an een onzer verslaggevers) [DEN Het gem een te be ur van Leiden heeft bij de "^appij Van Wijnen BV in rdrecht de eis op tafel ge il, dat deze maatschappij BHanen zes maanden overgaat het aanbrengen van afdoen- an ^geluidsisolatie in 36 wonin- 'n de Merenwijk. kiert cl gaat hier om een aantal appij ipwoningen in de vrije sec- 22.2 die gelegen zijn in de noord oosthoek van de Zijlwijk. Ze maken deel uit van een com plex van 302 woningen in de Merenwijk die gebouwd zijn in opdracht van de verzekerings maatschappij Delta Lloyd. De uitvoerder van het woning bouwproject, de ontwikkelings maatschappij Van Wijnen wei gerde tot nog toe tot de geluidsi solatie over te gaan. De isoleren de maatregelen zijn voorge schreven in de door de gemeen te Leiden verleende bouwver gunning en zijn gestoeld op een artikel in de Leidse bouwveror dening. In gevoerd overleg met de directeur gemeentewerken van Leiden zou deze namens de gemeente hebben verzocht de betrokken woningen te onder werpen aan een technologisch onderzoek door bijvoorbeeld TNO of het Bouwcentrum. Daaraan werd tot op heden geen gevolg aan gegeven. Op grond daarvan zagen burge meester en wethouders van Lei den zich genoodzaakt de houd ster van de bouwvergunning te waarschuwen binnen zes maan den in nauw overleg met de gemeentelijke dienst voor bouw en woningtoezicht alsnog tot iso latie over te gaan. Gebeurt dit niet dan zullen door de gemeen te zelf de nodige maatregelen genomen worden om de wonin gen te laten voldoen aan het geen in de Leidse bouwverorde ning wordt gesteld. De kosten daarvan zullen dan op de pro jectontwikkelingsmaatschappij worden verhaald en zal boven dien voor het hele complex wo ningen niet de „voltooiïngsver- klaring" worden afgegeven. Een door de projectontwikke laar ingeschakelde advokaat antwoordde de gemeente dat zijn cliënt niet van plan was aan de eis gevolg te geven. Volgens het advokatenkantoor zouden alle huizen al volledig zijn opge leverd, waardoor de aanschrij ving elke juridische grond zou missen. Bovendien zou de pro- j ectontwikkelingsmaatschappi j volledig aan de bouwvoorschrif ten hebben voldaan, en voorz over dit niet het geval is zeker niet de verantwoordelijkheid hebben een onderzoek in te la ten stellen. Op haar beurt heeft de gemeente Leiden hierop la ten weten dat haar schrijven gezien moet worden als een waarschuwing die vooraf gaat aan een formele aanschrijving. 02 (S Cla (Van een onzer verslaggevers) i LEIDEN De lerarenraad van de Louise de Colignyscholengemeen- schap heeft in felle bewoordingen 17.1 gereageerd op de beslissing van debai wethouder Tessselaar om af te zien ed- van zijn recht een dependance van deze school in Leiderdorp te realise- ill ren. In een brief aan het Leidse college vraagt de lerarenraad dan S) Tj ook om de beslissing van de wet- *03 houder van onderwijs ongedaan te ogr 1 maken. 2.03 i kwe „Hoe is het mogelijk", zo zegt de 'p, "J lerarenraad, „dat één man zonder rs m overleg niet en zonder informatie aan de meest betrokkenen zo'p zwenking ten aanzien van een oor spronkelijke beslissing heeft kunnen maken". „Dit gedrag heeft alle trek ken van een eenmansbewind met alle grilligheid en onberekenbaar heid van dien. Als zoiets mogelijk is met de gemeente Leiden als bevoegd gezag, dan zijn er veel vragen te stellen betreffende de wenselijkheid of opportuniteit van een dergelijke bestuurs- en bevoegdheidsstruc tuur." Volgens de lerarenraad worden door afwijzing van dependancevorming in Leiderdorp twee primaire belangen van de school geschaad. „De school bevolking krijgt door de beslissing van de wethouder niet de kans zich te herstellen van de schade, die voor al het laatste jaar is opgelopen door de abnormale werkomstandigheden wegens het ontbreken van elementai re onderwijsvoorzieningen. Boven dien is de presentatie van de school in zijn uiterlijke verschijningsvorm niet meer gelijkwaardig aan die van andere scholen", aldus de leraren raad. De beslissing van wethouder Tesse- laar zit de lerarenraad behoorlijk hoog. De voorbereidingen voor de bouw van een dependance hebben twee jaar geduurd en zijn nu op het moment van uitvoering nutteloos ge bleken. Een definitieve oplossing om de huisvestingsproblemen voor de eerstkomende 15 jaar uit de wereld te helpen is van de baan geschoven. De gevolgen van de beslissing van Tesselaar zijn voor de schoolbevol king van Louise de Coligny bijzon der nadelig. „Wederom wordt ge tracht met lapmiddelen de huisves tingsproblemen op te lossen. De nieuwe noodoplossing brengt een no deloze taakverzwaring voor school leiding, docenten en niet-onderwij- zend personeel met zich mee. Dit slechte onderwijs- en arbeidsvoor waardenbeleid van het bevoegd ge zag zal de sfeer onder de leerlingen en hun studieprestaties nadelig beïn vloeden. Het niet doorgaan van de dependance in Leiderdorp heeft de inschrijving van nieuwe leerlingen gestagneerd." De lerarenraad van de Louise de Coligny-scholengemeenschap doet gezien de ernstige gevolgen van het besluit van wethouder Tesselaar daarom een beroep op het Leidse college om de oorspronkelijke be slissing voor nieuwbouw in Leider dorp uit te voeren. 14.0 eis (s| (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het verzet tegen de afgekondigde selectieve vacatures top bij de Leidse universiteit groeit. Zowel bij het bureau van de universiteit als bij de faculteit der sociale wetenschappen, die als eerste door de stop getroffen zijn is de nodige kritiek op het besluit van het college van bestuur van de universiteit geuit erontruste studenten in het sociologisch instituut Zoals bekend gaat het om het niet direct en automatisch op vullen van vacatures die bij de ze instellingen zijn ontstaan. Op die manier wil de universiteit op zijn personele kosten bezuinigen nu uit een eerste analyse geble ken is dat, wanneer niet wordt ingegrepen, de personeelslasten dit jaar ver boven het vastge stelde bedrag in de begroting zullen uitrijzen. Daarom moet voor een vakature wordt ver vuld eerst overleg zijn gepleegd met de secretaris van de univer siteit om te bezien of het opvul len van d vacature wel voldoen de prioriteit heeft Dit heeft met name onrust gewekt binnen de subfaculteit sociologie waar een viertal docenten in de onder wijssociologie ontslag heeft ge nomen omdat elders een beter geregelde functie aanwezig zou zijn. In een bijeenkomst in de kanti ne van het sociologisch instituut gaven de studenten gisteren van hun verontrusting blijk. Zij vreesden dan met name deze plaatsen die nu open zijn geval len slachtoffer zullen worden van de selectieve vacaturestop en niet meteen of zelfs voorlopig niet meer opgevuld zouden wor den. Daardoor zou de studie richting onderwijssociologie, die in het algemeen als nogal pro gressief kan worden aange merkt, in zijn voortbestaan be dreigd worden, zo meenden de studenten. Na een diskussie bij eenkomst, die een duidelijk pro testerend karakter droeg, werd een motie aangenomen waarin de aanwezige studenten intrek king van de vakaturestop, vijf formatieplaatsen voor de onder wijssociologie en garanties voor het voortbestaan van deze stu dierichting eisten. Intussen heeft de bureauraad van het bureau van de universi teit aan de Stationsweg ook te genover het college van bestuur van zijn verontrusting over de selectieve vakaturestop blijkt gegeven. De bureauraad is er met name verbaasd over op geen enkele wijze te zijri'gein- formeerd omtrent de butgetbe- waking en het noodzakelijk worden van maatregelen, het geen de werksfeer bij het bu reau van de universiteit niet verbeterd zou hebben. In een brief aan de secretaris van de universiteit vraagt de bureau raad dan ook een spoedig over leg waarin een en ander zal moeten worden opgehelderd en waarin bezien zou moeten wor den of er geen andere maatrege len mogelijk zijn dan deze selec tieve vakaturestop. Overigens zal het college van bestuur van de universiteit naar aanleiding van de budgetoverschrijvingen die thans zijn geconstateerd ook de personeelskosten van andere (sub)faculteiten en universitaire instellingen onder de loep ne men. Mogelijkerwijs zal ook hier tot maatregelen moeten worden overgaan. Middeleeuws kerkdrama De Amerikaanse School of Orpheus" geeft woensdag 6 april een voorstelling in de Pieterskerk. De „School", die uit beroepsmusici bestaat, voert een kerkdrama op zoals deze m de Middeleeuwen werd gespeeld. Het Middeleeuwse dra ma ontstond uit de drang van de kerk om onder meer het beeld van de verrijzenaanschouwelijk te maken. Monni ken worden gekleed in gewaad en kapmantels om de rol van Maria en de engel bij het graf weer te geven. Later namen abdissen en bet gewone volk eveneens deel aan de opvoering van bet paasspel. "De School of Orpheus" tracht de Middeleeuwse manier van dramatiseren zo dicht mogelijk te benaderen. Ook de muziek is zo oorspronkelijk mogelijk. Met name dit is heel moeilijk voor een moderne zanger, aangezien de Gregoriaanse zang melodieën zeer nauw zijn. De voorstelling begint om half negen. Renovatiewoning De eerste renovatiewoning van het complex Sophiastraat- zuid wordt vrijdag 1 april om half tien opgeleverd. Het complex is van de Leidse Woningstichting. Het renovatieplan is ontworpen door de Leidse architect ir. M. Schutte. De oplevering geschiedt in het clubgebouw van speeltuinvereni ging Noorderkwartier aan de Anna van Saksenstraat. CNV De spreekuren van de rechtskundige dienst van het CNV worden met ingang van 1 april niet meer gehouden in bet pand Oude Singel 236 maar in bet kantoor Hoge Rijndijk 28. De spreekuren zijn tevens een half uur verlaat Ze worden gehouden op de eerste en de derde woensdag van de maand van half acht tot balt negen. Spiegbels Jerry Spurlock treedt zondag 3 april op in café „De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat. De musicus begeleidt zich op harp en citer. Het optreden begint om drie uur. De toegang is gratis. Burgerraadsman De burgerraadsman, mr. F. Quadekker, houdt tot 19 april geen spreekuur. Dit in verband met bet verwerken van en opgelopen achterstand en vakanties. Arka-overlegstructuren Het bestuur van de ambtenaren vereniging ARKA, afdeling Leiden, heeft voor de kaderleden (veelal vertegenwoordigers in de overlegorganen) een speciale bijeenkomst georganiseerd die vanavond in Holiday Inn zal worden gehouden. In een informele sfeer wordt van gedachten gewisseld onder andere over het functioneren van overlegstructuren. De bijeenkomst, die ook wordt bijgewoond door een functionaris van het Arka-bureau die belast is met de kadervorming, begint om 19.30 uur. Leden van Arka die geen kaderlid zijn doch deze avond willen bijwonen, gelieven contact op te nemen met de secretaris de heer C. J. J. Hugens, tel. 071—142174. Eieren Onder bet motto „Kiest met de PPR eieren voor uw geld" houdt de PPR-Leiden een actie voor de verkoop van scharre leieren. Tegen betaling van 5,- kan men tien scharreleie ren kopen bij de PPR, op vrijdagavond 8 april in de studenten ekklesia. De opbrengst is voor de PPR-verkie- zingskas. DS'70 DS'70 afdeling Leiden houdt maandag 4 april een openbare bijeenkomst in de Wassenaarzaal van motel Holiday-Inn. Spreker is dr. W. Drees jr. Hij gaat in op de actuele politiek. De bijeenkomst begint om half negen. Palmpaasoptocht De kleuters van de klassen klasse van kleuterschoolbam bino" aan de Oppenheimstraat houden vrijdag 1 april een palmpaasoptocht De tocht gaat naar het bejaardencentrum ,Jjorentzhor', waar de kinderen fruit aan de bewoners zullen aanbieden. Tevens zingen de kleuters daar enige liedjes. Buitenlandse politiek De PPR-Leiden houdt vrijdag 8 april een discussiebijeen komst over de buitenlandse politiek. Gastspreker is Gerritjan van Oven. Aan de orde komen drie onderwerpen namelijk de Verenigde Naties, de Europese verkiezingen en de ontwik kelingssamenwerking. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand van de studentenekklesia, Rapenburg 100 en begint om acht uur. llltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Pieter van Vollenhoven opent jazzfestival Mr. Pieter van Vollenhoven zal op zaterdag 16 april in Gorin- chem het 5de Oude Stijl Jazz festival officieel openen. De opening gebeurt muzikaal door het optreden van de Dutch Swing College Band met de heer Van Vollenhoven aan de piano. Hiermee wordt tevens de aanzet gegeven tot een actie voor de gehandicaptensport Van dit op treden is reeds eerder een plaa topname gemaakt. De eerste exemplaren worden bij de ope ning van het festival in de ver koop gebracht. De opbrengst van de plaat komt ten goede aan de stichting Na tionaal Fonds Sport Gehandi capten, waarvan de heer Van Volïenhoven bestuurslid is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3