Kind te vaak slachtoffer van medicijn issingen" centraal bij onderzoek Tenerife Planbureau somber over werkloosheid Songfestival toch in Londen Bompakket voor Jimmy Carter 4e BINGO-AVOND DRAMA WIJSTER WORDT VERFILMD Melk gulden per liter Gezagvoerder schiet zes inzittenden vliegtuig dood Zakkenrollers na achtervolging gegrepen ONGELUK NOORDWÜK EIST DERDE DODE £cidóc0oincmt Donderdag 31 maart 1977,67e jaargang no. 20697 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jvertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent César Derde deel Marseillaanse trilo gie naar Pagnol „César" op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.30 uur Dunderklumpen en om 22.45 uur Brandpunt met Rho- desische bisschop. Ned. I om 20.40 uur film „Run ning Free", om 21.50 uur de smartlap „Passage to Marseil le." Om ong. 23.40 uur rouw dienst Tenerife. Droog weer Droog en vrij zonnig. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Maxima omstreeks 8 graden. Morgen: Zon: 6.16—19.14 Maan: 16.01-4.41 Schev. hoogw: 1.00—13.22 laagw.: 8.46—21.20. (Van onze radio- en tv-redactie) IILVERSUM De BBC heeft de moeilijk- teden met de cameralieden weten op te ossen en zal op 7 mei het Eurovisie Song- estival organiseren. )e BBC het dit gisteren weten aan Carel Cnkelaar, hoofd NOS-tv, die zich eerder >ereid had verklaard dit festival in Neder- and, en wel in Den Haag, te doen plaatsheb- WASHINGTON (UPI) De politie van Washington heeft een bom onschadelijk gemaakt die in een post pakketje was bezorgd bij een regeringsgebouw naast het Witte Huis. Het pakketje was „verdacht" gevonden en de politie was erbij gehaald. Zij nam het mee en maakte het elders onschadelijk. De autoriteiten hebben niet meer willen zeggen dan dat het pakketje „in staat was om te exploderen" en was geadresseerd aan „president James Carter". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het „per ongeluk" of anderszins ver keerd gebruiken van medicijnen doet jaarlijks on toelaatbaar veel kinderen in het ziekenhuis belan den. Aldus de strekking van een alarmerend plei dooi dat drs. H. Sloot, de secretaris wetenschappelij ke zaken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Pharmacie gisteren hield op de zogenaamde voorjaarsdag van apothe kers in Utrecht. Drs. Sloot riep daarin de Nederlandse samengeving op zich bewust te worden van het gevaar van medicijnenvergiftiging bij vooral het jongere kind. Alleen al het Nationaal Vergiftigingen Informatie centrum in Bilthoven kreeg in 1975 ruim 2000 verzoe ken om adviezen over de behandeling van genees middelenvergiftiging bij kinderen. De ongelukken vloeien voor een belangrijk deel voort uit de omstan digheid dat ouders de medicijnen niet afdoende opbergen. Doosjes en potjes komen daardoor in handen van hun spruiten die de vaak fraai gekleurde pillen en capsules als snoepgoed beschouwen. Üeze categorie vergiftigingen zou kunnen worden tegenge gaan door het verplicht stellen van veiligheidssluitin gen, waarbij verschillende handelingen tegelijk moe ten worden verricht (bijvoorbeeld drukken en draaien) om de potjes en doosjes te openen. Nadeel daarvan is dat ze ook vaak moeilijk te hanteren zijn voor bijvoorbeeld bejaarden en gehandicapten. Een tweede belangrijke oorzaak van de vergiftigin gen is dat ouders hun kinderen verkeerde medicijnen toedienen. Medicijnen die zonder recept verkrijgbaar zijn en die vooral wanneer ze in te grote hoeveelhe den worden ingenomen giftige bijwerkingen kunnen hebben. De Amersfoortse kinderarts dr. J. Drukker wees er gisteren op dat over die bijwerkingen vooral bij jonge kinderen eigenlijk nog veel te weinig bekend is. Dat geldt ook voor doodgewone middeltjes. In dit verband wees hij er bijvoorbeeld op dat van salicylzuur, het belangrijkste bestanddeel van aspirine, pas onlangs bekend is geworden dat het gevaarlijke nevengevolgen (onder meer bloedin gen) kan hebben. Toch is het kinderaspirientje een van de meest verkochte geneesmiddelen. - EN HAAG Het Centraal Planbureau hanteert een optlmisti- he toon over de ontwikkeling van de Nederlandse economie in 7. Optimisme omtrent het verloop van de werkloosheid noemt echter voorbarig in zijn vandaag verschenen „Centraal Econo- sch Plan", ook al is het werkloosheidscijfer de laatste maanden laald. Ook voor de middellange termijn is er geen aanleiding werkgelegenheidsoptimisme. Teleurstellend vooral verloopt de ^gelegenheid in de industrie. ettegenstaande alle meevallers van 1976 kan dan ook worden toncludeerd, dat de problematiek van de volledige, respectieve- volwaardige werkgelegenheid weinig of zelfs niets van zijn lerpte heeft verloren. Het vorig jaar in gang gezette beleid, richt op creatie van arbeidsplaatsen en beperking van de collec- ve lastenstijging, blijkt dan ook voor de middellange termijn verminderd noodzakelijk", aldus het Centraal Planbureau, it de afzet betreft verwacht het Planbureau voor dit jaar een ïderenuitvoer, die beneden de 7% van de wereldhandel blijft, der meer omdat de gulden in het buitenland „duur" is. Opvallend arbij zijn de drastische daling bij de scheepsbouw, het nauwe- meer toenemende uitvoervolume van aardgas en de sterk gend bouwactiviteit in het buitenland (die als dienstenuitvoer i worden gezien). De materiële overheidsbestedingen lopen qua [urne iets terug. Daarentegen neemt de woningbouw met niet nder dan 12,5% toe, in aansluiting op de ontwikkeling in 1976. k van de investeringen van het bedrijfsleven wordt een verder ■stel verwacht, met 8%. Heel voorzichtig wordt een uitbreiding i het consumptievolume met 3,5% voorzien. Uit deze gegevens ulteert een produktiestijging van 4,5% voor het bedrijfsleven als teel, maar de werkgelegenheid in de industrie zal verder terug- len. ft Planbureau noemt het een punt van belang, dat de nominale twikkeling van lonen en prijzen verder afzwakt. Er ligt nu een instijging van 7,5in het verschiet (vastgesteld na de recente beidsonrust), een hele verbetering na de 11% in 1976 en de 13,5% 1975. De gezinsconsumptie zal waarschijnlijk 6% duurder wor- fen. Niettemin zal de gemiddelde werknemer dit jaar 2,5% meer unnen besteden. - ADVERTENTIE ZOETERWOUDE a.s. zaterdag 2/4 organiseert de SUPPORTERSCLUB SJZ de Aanvang 8.00 uur Clubhuis SJZ Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en .19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant als nog gebracht. (Van een onzer verslaggevers) EMMEN De BBC-televisie gaat een documentaire maken van het gijzelingsdrama dat zich in december 1975 in het Drentse Wijster heeft afgespeeld. De opnamen beginnen in de derde week van april. Als spelers zijn onder anderen aangetrokken leden van de Drentse culturele vereniging't Aol Volk. De Drentenaren hoeven geen Engelse teksten uit te spreken. Een Britse acteur verzorgt het commentaar bij de documentaire. RIJSWIJK (ANP) De minimumprijs voor verpakte melk gaat binnenkort met één cent omhoog tot een gulden per liter. Het bestuur van het Produktschap voor de Zuivel heeft dat gisteren besloten. De verhoging moet nog worden goedge keurd door het ministerie van Economische Zaken. Bij de kostenberekening door het Produktschap was men gekomen op een noodzakelijke prijsverhoging van één cent, maar wanneer eind van deze maand de EEG-besprekingen over een nieuwe richtlijn voor de melkprijzen zijn afgerond, is wel weer een verdere prijsverhoging te verwachten. (Van onze verslaggevers) AMSTELVEEN/TENERIFE. De stoffelijke resten van de in de KLM-Boeing verongelukte 248 passagiers en bemanningsleden worden vermoe delijk vrijdagavond naar Nederland overgevlo gen. De KLM treft thans alle voorbereidingen voor een besloten herdenkingsdienst zaterdag morgen op Schiphol. Deze besloten dienst kan alleen door de nabestaanden worden bijgewoond. Mocht het vliegveld van Tenerife vrijdag nog niet geheel bruikbaar zijn, dan worden de stoffe lijke resten eerst per boot naar Las Palmas vervoerd, om daarna naar Schiphol te worden overgevlogen. Terwijl gisteren overal herdenkingsplechtigheden voor de verongelukte Nederlandse en Amerikaan se inzittenden van de twee Boeings gehouden werden laaide op Tenerife de schuldvraag over de fatale botsing opnieuw in alle hevigheid op. Gisteren bleek namelijk dat op de geluidsband van de verkeerstoren van het vliegveld Los Ro deos na de laatste opgenomen woorden een zoge naamde witte vlek zat. Dit kan volgens de onder- zoekdeskundigen wijzen op een storing in de opnamen. Bij het afluisteren van de band is verder gebleken, dat enkele mededelingen tot vergissingen of verwarring hebben kunnen leiden. Aan het slot van de diverse gesprekken tussen de verkeerstoren en de twee gezagvoerders staat de volgende conversatie: KLM: „ready for take off' (gereed voor de start) verkeerstoren: „stand by for clearance to take off." (wacht op de klaring om te starten. Toren aan PanAm-toestel: „have you left the runway?" (heeft u de startbaan verlaten?) PanAm: „no Toren „do it and advise when de runway is clear" (verlaat U hem en deel mee als de baan vrij is) De opdracht aan de KLM-vlieger om te wachten op de „klaring" voor de start en verder de opdracht aan PanAm om de startbaan te verlaten kunnen onderling tot misverstanden geleid heb ben, met als gevolg de fatale botsing. Na de opdracht van de toren aan het PanAm toestel om de startbaan te verlaten schijnt het KLM-toestel namelijk aan de start te zijn begonnen. Daaruit en uit enkele andere gesprekken leiden enkele deskundigen afdat er sprake moet zijn van duide lijke misverstanden, al of niet veroorzaakt door storingen in het radioverkeer. De geredde Amerikaanse bemanning is gisteren naar Amerika overgevlogen. Kort voor zijn ver trek gaf de Amerikaanse gezagvoerder een pers conferentie, waarin hij wilde aantonen dat hij geen fouten gemaakt heeft. Hij kreeg echter kort daarna nadrukkelijk opdracht van de Spaanse rechter van onderzoek zijn mond over de schuld vraag te houden. Eerste manenwolf Voor het eerst in Nederland is er een zogenaam de „manenwolf" geboren. In de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp kwam het dier met nog vijf soortgenoten ter wereld maar bleef als enige in leven. Omdat de vader en moeder het ver stootten wordt het diertje met de fles grootge bracht. De manenwolf komt voor in de Zuidamerikaan- se steppen. Jubileumjaar Madurodam geopend Miniatuurstad Madurodam in Den Haag is gisteren officieel het jubi leumjaar ingegaan. Daartoe ont hulde de Haagse burgemeester drs. F. Schols een gedenkplaat, in miniatuur aangebracht aan de kleinschalige uitvoering van zijn ambtswoning „jubileumjaar '52- "77". In het 25-jarig bestaan van Madurodam hebben al'meer dan 25 miljoen bezoekers de toeristen-* trekpleister bezocht. De directie hoopt ook dit jaar het gemiddelde van een miljoen per jaar weer te overschrijden. Op de foto het raad huis van Gouda. STAD ZAMBOANGA (AP) De gezagvoerder van een vliegtuig, dat door de Filippijnse strijdkrachten was gecharterd, heeft vandaag tijdens een vlucht vijf van zijn 34 passagiers alsmede een stewardess doodgeschoten. Andere militairen in de DC 3 wisten de vlieger te overweldigen. De tweede vlieger bracht het toestel veilig aan de grond in de stad Zamboanga. De gezagvoerder gebruikte voor zijn daad een geweer, dat bij het begin van de vlucht door een van de passagiers in de cockpit was afgegeven. LEIDEN Politie en bezoekers van de Leidse warenmarkt hebben gisteren drie Columbiaanse zakkenrollers, in leeftijd Varië rend van 25 tot 54 jaar, aangehouden. Het drietal had op de markt aan de Nieuwe Rijn een 64-jarige vrouw uit Leiden beroofd van haar portemonnee. Bezoekers en korte tijd later ook politieagenten, zetten op het geroep van de vrouw de achtervolging in. De zakkenrollers werden achternageze ten vanaf de Nieuwe Rijn, de Langegracht naar de Lammermarkt, waar ze konden worden aangehouden. De Leidse politie vermoedt, dat het drietal een onderdeel is van een internationaal werkende organisatie. Twee van de drie Colum- bianen kwamen uit Brussel, de derde was afkomstig uit Madrid. NOORD WIJK/VOORHOUT De 19-jarige Tineke Bax uit Voor hout is gisteravond overleden in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zij was vorige week betrokken bij een ernstig verkeerson geval op de Duinweg in Noordwijk. Bij dit ongeval vielen reeds twee doden te betreuren. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam adres woonplaats:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1