Wrok Canarïérs tegen Madrid neemt toe Vernieuwde kamer start op 8 juni boeiend (kijk)boek van de maand Wurgmoord in Utrecht „HET WOORD IN BEELD TORIESSEN WIL 5LASTING OP SRMOGENSWINST Frans H, erg lief voor patiënten LIJHEIDS WEGING 1EN CHERTJE CER Doden herdacht e door ;eschoten ij ijzer Klachten Vermaning ongegrond verklaard Postgiro's in braille UNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 MAART 1977 PAGINA 13 onze correspondent) A CRUZ De verschrik- omvang van het vlieg- geluk van afgelopen zon- «eft een ding ietwat naar jtergrond gedrongen, na dat de beide Jumbo's als van een bomaanslag op iegveld van Las Palmas >n uitwijken naar Santa De aanslag in Las Palmas raakte einge gewonden. n, die zich verantwoorde- eft gesteld voor deze bo- lag, die bedoeld was om Jen en zelfs doden te ver is Antonio Cubillo. dt de afscheidingsbewe- an de Canarische Eilan- Algiers. Hij beval afgelo- pen november een „gewapende propagandaactie". Deze actie re sulteerde in een aantal aansla gen met tamelijk onschuldige bommen en dat had weer als resultaat, dat de Spaanse politie Cubillo's organisatie op de Ca narische Eilanden vrijwel in haar geheel kon oprollen. Meer dan twintig mensen kwamen achter de tralies terecht. Een woedende Cubillo verklaarde: „Hiervoor zullen alle Spanjaar den boeten" en hij riep zijn volgelingen op tot een „gewa pende strijd." Het verschil tus sen „gewapende strijd" en „ge wapende propagandaactie" was niet helemaal duidelijk, maar het was wel duidelijk dat de politie een tiener dooschoot die probeerde in te breken in een militair depot. De aanslag van afgelopen zondag in Las Palmas was duidelijk een wraakoefe ning voor de dood van de be wuste tiener, Thomas Marrero. De afscheidingsbeweging op de Canarische Eilanden is vrij lang als een lachertje beschouwd. Deze beweging stelt dat de „Guanches", de oorspronkelijke bevolking, door de Spanjaarden systematisch zijn onderdrukt en uitgebuit. Maar ethnisch en taal kundig zijn de eilanden gewoon Spaans. Wat een afscheidingsbe weging wel wind in de zeilen geeft is de geweldige invasie van Marokkanen,waartegen Madrid totaal niets doet; inte gendeel: Madrid zwaait driftig met verblijfsvergunningen. Op de Canarische Eilanden vreest men, dat er op zeker moment zoveel Marokkanen geïnfiltreerd zullen zijn, dat het .moeder land" Marokko de eilanden over zal nemen, zoals dat met de Sahara gebeurd is. „Misschien regelen ze dat al in Madrid," zeggen de CanariërsDe eilanden liggen vlak bij Marok ko en ver van Spanje, even ver als Amsterdam van Madrid lig- t Er bestaat op de Canarische Eilanden een zekere wrok tegen Madrid, dat zich, volgens de ei landbewoners, weinig aan hun eilandenrijk gelegen laat Deze wrok uit zich op allerlei manieren. En met het verschrik kelijke ongeluk met de twee Jumbo's in Santa Cruz op de achtergrond, zeggen de eiland bewoners er zeker van te zijn, dat de KLM zonder meer schul dig zal worden verklaard, om dat Madrid de Panam en dus de VS, niet voor het hoofd wil sto ten. Dit overigens zonder te be denken, dat de Spaanse-Ameri kaanse verhoudingen allerminst verstoord zouden raken zelfs al zou de Panam schuldig worden verklaard. En ook zonder te be denken, dat de KLM ook niet van gisteren is en tegen deze soort methoden best in staat is een vuist te maken. /an een onzer verslaggevers) N/DEN HAAG/SANTA CRUZ - enorme belangstelling is gister- in de RK Kerk van Onze Lieve Onbevlekt ontvangen (de Harte- rk) in Leiden een plechtige uit- enst gehouden voor de zondag bij de vliegtuigramp omgekomen Zandvliet. de vele honderden die deze re- ais bijwoonden waren naast ken en vrienden ook vertegenwoordi- n het Leidse gemeentebestuur, het ;leven en veel leerlingen en lera- de RK scholengemeenschap Bo- ïra-Kijckenborg (de school van de ;e Margreeth Zandvliet) en van het aarse Sint Adelbertcollege waar- ak (19) leerling was. Ook waren nwoordigers van de KLM bij de jheid aanwezig. dienst, waarin werd voorgegaan ïstores van de Hartebrugparochie Petrusparochie werd de familie iet gekenschetst als een gezin dat zijn leven lang heeft geprobeerd te leven in de geest van Jezus Christus. „Wie deze mensen goed heeft gekend, voelt dat hij een stuk van zijn eigen leven moet mis sen. Pasen is voor ons nog nimmer zo dichtbij en zo tastbaar in ons gevoel geweest als nu". In de Tweede Kamer hebben minister president Den Uyl en Kamervoorzitter Vondeling gisteren de slachtoffers van Tenerife herdacht. Namens de regering gaf premier Den Uyl uiting aan zijn verslagenheid. „Woorden zijn leeg ten opzichte van het leed dat over zovelen is gekomen. In het betoon van verbon denheid met hen die verder moeten zon der de doden die hen lief waren, moeten we trachten het verdriet met hen te delen", aldus de minister-president Ook Kamervoorzitter Vondeling gaf uiting aan zijn gevoelens van rouw: Hij betuig de éen sterk medeleven met de nabe staanden. „Meer kunnen we helaas niet aanbieden". De bevolking van Tenerife heeft gisteren eveneens de doden herdacht De kleine kathedraal in het plaatsje Laguna was te klein voor allen die de requiemmis wil den bijwonen. Want behalve de bevolking van Tenerife waren ook vele Nederlandse toeristen, die hun vakantie op het eiland doorbrengen, naar de kathedraal geko men. De mis werd opgedragen door de bis schop van Tenerife, Franco Gascon, waarbij hij werd geassisteerd door de Nederlandse dominee H. de Bie uit Die- penburg, die een korte preek hield. Na hem sprak de Duitse Lutherse voorgan ger Walter Grinwald, omdat zich aan boord van de KLM-machine Oostenrijkse passagiers bevonden. De Engelsspreken de priester Bill Moxon van de episcopale kerk herdacht de Amerikaanse doden en rabbi Hassad Salaman sprak woorden ter nagedachtenis van de joodse slachtof fers die zich onder de passagiers bevon den. Met verwijzing naar de epistels van Pau- lus sprak Rev. Bill Moxon: „Niets kan ons scheiden van de liefde Gods. Deze woorden mogen hol klinken na deze ramp, maar ze werden opgeschreven door een man met veel moed, en bij deze ramp is veel moed betoond". Rectificatie Een pijnlijk misverstand heeft in de krant van gisteren geleid tot het bericht, dat naast de op Tenerife omgekomen leden van het Leidse gezin Zandvliet - ouders en drie kinderen - er nog een zoon zou zijn, die in verband met een eindexa men de reis niet zou hebben meege maakt. Het echtpaar had géén andere dan de omgekomen kinderen. Wij zouden het betreuren als de familieleden hier door opnieuw leed zóu zijn berokkend. Hoofdredactie. Koningin Juliana heeft gis- Herdenkina mité herdenking Delftse teren op Paleis Soestdijk a Bijbel, in het midden de een exemplaar van de initiatiefnemer tot de her- Delftse Bijbel in ontvangst de heer P. C. Elfferich, de denking, prof. dr. J. J. de genomen uit handen van voorzitter van het werkco- Bruin. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De wurgmoord op de 33-jarige ongehuwde econo misch adviseur A. M. Maar- schalkerweerd, die gisteren aan het licht is gekomen, stelt de Utrechtse politie voor raadsels. Gisterochtend werd de politie door de familie van de man ervan op de hoogte gebracht dat deze al enige dagen niet op zijn werk bij het bureau Teppema aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag was verschenen. De politie forceerde daarop de Ut rechtse woning van de heer Maarschalkerweerd en trof hem ontkleed aan, handen en voeten met plastic waslijn gebonden op de grond liggend in bloed. Het lichaam was overdekt met schaaf- en slagwonden. Sectie door dr. Zeldenrust heeft uitge wezen, dat de man gewurgd was op een zodanige wijze dat het strottehoofd was gebroken. Ver der waren nog drie ribben ge broken, zodat van bruut geweld mag worden gesproken. De woning was door de dader of daders grondig doorzocht Een open geldkist lag op de grond in de kamer, die zich in wanordelijke staat bevond. De politie weet nog niet of er iets ontvreemd is. INGEN (ANP) - KVP- rooraitter Frans An ti heeft gisteren in Gro- een pleidooi gehouden invoering van een ver- iwinstbelasting. Op een irond met zijn PvdA-col- an Thijn zei hij dat dit *1 beter middel is om iets eculatie te doen dan bij- «ld de voorstellen over idpolitiek. luden zonder meer bereid n een voorstel voor een lenswinstbelasting mee te Een dergelijke belasting dereen die zich onrecht- verrijkt", aldus An- eder-mavo: renhalf joen extra SEN (ANP) De staats- is van onderwijs, drs. Tong, heeft gisteren be- oaakt dat zijn ministe- niljoen gulden extra be ar wil stellen voor het a-wijs voor volwasse- onderwijs voor volwas- bekend als moeder-ma- eerde de laatste tijd in le moeilijkheden. Jong zei dat het extra iteed gaat worden aan Lr, leer- en hulpmidde- r de inrichting van de maar ook voor de kos- beheer en administratie, anciële steun is volgens «secretaris in het belang explosieve groei die dit lerwijs op het ogenblik ikt. [OUDEN (ANP) - De b Jan Postma uit Hoog- Ir.) is gisteren op zijn i het Friese Surhuister- i het leven gekomen, kraan van het bedrijf een partij ijzer los met vicht van vijf ton. De istma kon niet snel ge- zij springen en raakte er bekneld. Kort na aan- n het ziekenhuis is hij' verwondingen overle- lenmepper in esbeek BEEK (ANP) In ïek (ten zuiden van Nij- zijn vijf kadavers van en katten gevonden. De ijn vergiftigd. een dierenarts is het iar, snelwerkend vergif, spolitie die met het on- is belast, meent met een mepper" van doen te In Groesbeek bestaat debelasting en de over- vele mensen hebben is driessen. „Dan gaat het niet om een beperkte groep die door de overheid gedwongen wordt zijn grond voor de gemeenschap af te staan". Van Thijn voerde aan dat de grondprijzen de laatste 25 jaar met 700 procent zijn gestegen. Andriessen wierp daar tegenin dat de wetsvoorstellen over de grondpolitiek, waarover het ka binet is gestruikeld, niets te ma ken hebben met de stijging van de grondprijzen. Over de komende verkiezing stijd zei Andriessen dat de frac ties van CDA en PvdA zich positief tegenover elkaar zullen moeten opstellen. EX-VERPLEEGSTERS LÜCKERHEIDEKLINIEK DEN BOSCH (ANP) - De 41-ja- rige hoofdverpleger Frans H., die in hoger beroep terecht staat wegens moord op bejaar de patiënten van de'Luckerhei- dekliniek in Kerkrade, was erg lief voor de mensen die hij verpleegde. Dit verklaarde een ex-verpleegster van de kliniek, die samen met Frans H. in de opleiding heeft gezeten. Volgens haar is er tijdens hun opleiding weinig aandacht be- (Van onze parlementaire redactie) redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wordt per 8 juni, twee weken na de verkiezingen, ontbonden. Op dezelfde dag zullen de ver nieuwde Tweede Kamer en de eerste Kamer 's morgens om elf uur in verenigde vergadering bijeen komen. Dit staat te lezen in het koninklijk besluit over de ontbinding van de Tweede Kamer. Wanneer twee weken na de verkiezingen de nieuwe Tweede Kamer haar werkzaamheden begint, kan in juni nog een aantal spoedeisende zaken in samenspel met het demissionaire kabinet worden afgehandeld. Minister-president Den Uyl heeft de Tweede Kamer meegedeeld, welke onderwerpen nog met spoed behandeld zouden moeten worden. Het kabinet ziet in ieder geval in april nog graag de wijziging van de wet uitkering vervolgingsslachtoffers afgehandeld. Ook behandeling van het wetsontwerp uitbreiding visserijzone 200 mijl wordt op prijs gesteld. Mocht er nog tijd beschikbaar zijn, dan Wordt gedacht aan onder andere het wetsontwerp oneigenlijk gébruik sociale verzekeringen, wijziging pensioenen politieke ambtsdragers, herinrichting Oost-Groningen en de verstedelijking- snota. Den Uyl: „Het kabinet zal in zijn werk grote terughoudendheid moeten betrachten en zich moeten onthouden van politiek omstre den beslissingen. Nu moeten eerst de kiezers spreken. Het kabinet kan wel de medewerking van de kamer vragen voor de afhandeling van een aantal voorstellen, bij voorbeeld die met een spoedeisend karakter". Den Uyl verwachtte niet dat de tegenstellingen binnen het demissio naire kabinet zouden verscherpen. Het kabinet als geheel behoudt een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor alle zaken die in het belang van het koninkrijk moeten worden behartigd. Wiegel (WD) vond dat nu nog alleen maar urgente zaken en kwesties die niet controversieel zijn kunnen worden afgehandeld. De grootste terughoudendheid is geboden en het demissionaire kabinet moet dan ook de benoeming van een nieuwe burgemeester van Amsterdam en van een commissaris der koningin in Limburg laten rusten. Eigenaar duwde auto in water De twee jongens die gisteren door de Haagse politie zijn gear resteerd, omdat zij ervan ver dacht werden een auto in de Scheveningse haven te hebben geduwd, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld, omdat is gebleken dat de eigenaar van de auto, zelf de dader is. De eigenaar van de auto, de 21-jarige vishandelaar A. B. kwam bij het politiebureau aan gifte doen van diefstal van zijn auto. Na wat aandringen van de politie bekende hij samen met een nog onbekende vriend, de auto het water in geduwd te hebben. Op deze manier wilden zij 18.500 gulden van de verzeke ring los zien te krijgen. De auto was motorisch gezien, niet veel meer waard. ASSEN (ANP) Volgens de hoofdofficier van justitie in As sen mr. J. Muntendam, is er geen reden verdere stappen te ondernemen naar aanleiding van de klachten die de ama teurgeoloog Tjerk Verman'-ig bij hem heeft ingediend tegen de officier van justitie mr. C. J. van Epenhuysen. Mr. Mun tendam heeft dit schriftelijk aan Vermaning meegedeeld. Gezien de aanklacht „oplich ting" waarvoor Vermaning te recht moest staan vindt de hoofdofficier het begrijpelijk dat officier mr. Van Epenhuy sen in zijn requisitoir tegen de amateurgeoloog uitdrukkingen als „listige kunstgrepen" „sa menweefsel van verdichtsels" en „leugenachtig verhaal" heeft gebruikt. Controle op gasgevaarlijke bouwmaterialen bepleit DEN HAAG (ANP) - Het so cialistische Tweede-Kamerlid Kombrink meent dat dringend controle noodzakelijk is op- bouwmaterialen waaruit het giftige gas formaldehyde kan vrijkomen. Kombrink wil van de ministers van volkshuisvesting en van mi lieuhygiëne vernemen op welke wijze deze materialen spaan plaat, spouwmuurisolatie worden gekeurd en of deze keu ring niet moet worden ver scherpt. Geruime tijd geleden stelde het ministerie van volks huisvesting voor een interdepar tementale commissie in te stel len, maar dit zou nog steeds niet gebeurd zijn. Kombrink wil we ten wanneer de instelling van deze commissie is te verwachten en welke de taakstelling ervan zal zijn. (Van een ónzer verslaggevers) Den Haag „Mozes sprak te gen syn volk, gij zult den Heere zoeken. Hier verkoopt men gebakken Visjens en Olie-koeken". Men zal een dergelijk minzaam aanbevelende reclametekst als de bovenstaande niet gauw aan treffen op een eigentijdse patat- kraam, maar in de zeventiende eeuw at men er kennelijk niet minder smakelijk om. Dat we nu, bijna driehonderd jaar later, levend in het STER-tijdperk nog kennis kunnen nemen van deze tekst, is te danken aan „Het Woord in Beeld", het boek, dat door de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek voor april is aangewezen als boek van de maand. Het wil een beeld geven van de invloed die de bijbel vijf eeuwen lang op het dagelijkse leven in Nederland heeft uitgeoefend. Men vond daartoe een gerede aanleiding in de omstandigheid, dat nu vijfhonderd jaar geleden „de Delftse Bijbel" verscheen, als eerste in Nederland gedruk te boek. Aldus is het boek van de maand in zekere zin tevens het boek van de laatste vijf eeuwen ge worden en ook ais men dit in alle betrekkelijkheid wil opvat ten, komt men toch niet om het opmerkelijke feit heen, dat het een boek is over een boek, dat inderdaad zo lang en zo breed De samenstellers van het boek, prof. dr. C. W. Mönnich en Mi chel van der Plas zullen hun handen er vol aan hebben ge had. Er is kennelijk heel wat spit- en graafwerk verricht om het Woord goed in beeld te krij gen. Het boek telt honderden illustraties, groot en klein, ge kleurd en zwart-wit en is zeer fraai uitgegeven, waarbij de vraag gewettigd is hoe men zo iets vandaag de dag voor nog geen negentien gulden leveren kan. Rembrandt werkt mee en Jan Toorop, Pieter Brueghel de ou de en een stoet van drukkers, bouwers en handarbeiders door de eeuwen heen. Maar ook de moderne fotograf die veel voor werpen en afbeeldingen uit de historie heeft gereproduceerd van koekplank tot uithangbord, van kanselversiering tot kerkin terieur, van „Gods alziend oog" tot gebrandschilderd glas. En alles voorzien van uitgebrei de bijschriften, waarin veel we tenswaardigs is verwerkt en het leven van alledag wat dichter bijbrengt. Van pater Brugman, die in Kampen zes uren preekte aan één stuk, van het kaartspel dat als kerkboek fungeert en ondanks de suggestie van de moderne grammofoonplaat al anderhalve eeuw en meer blijkt oud te zijn, van het verbod om nog langer appels te schillen in de kerk en andere rommel ach ter te laten. Kortom ook een gezellig kijk boek, mede voor de ongeconcen treerde moderne lezer, voor wie wellicht de eigenlijke tekst te veel is. Die tekst is het tweede 'zwaartepunt en volgt als achter grondverhaal de gang van de bijbel door de vijf eeuwen heen. Zij vraagt meer concentratie, wellicht het gevolg van de moei lijkheid om de historie van vijf eeuwen in betrekkelijk kort be stek weer te geven. Veel infor matie levert samengedrukt een wat zware massa op. Maar dat maakt haar in zich niet minder waardevol en trou wens: het gaat niet zozeer om het beeld in het woord, maar om „Het woord in beeld". En dat heeft zijn kaarsje ruim schoots gekregen, zodat een echt kijkboek is ontstaan, waar in het aangenaam is te bladeren. Zeker voor hen voor wie de bijbel wat betekent, maar niet minder ook voor de historiege- voeligen, die mede plezier kun nen beleven aan alles wat uit het dagelijks bedrijf van het vaderlands verleden en passant is afgebeeld. Prof. dr. C. W. Mönnich en Mi chel van der Plas: „Het Woord in Beeld" (Boek van de maand). Uitgave: Ten Have b.v. Baarn. Verschijningsdatum 7 april. Prijs: tot en met 7 mei 18,50. Na 7 mei 29,50. steed aan de theoretische kant van de verpleging. Zij had on dermeer geleerd hoe zij insuline moest spuiten en dat zij zich aan de door de arts voorge schreven hoeveelheid moest houden. Over de uitwerking van een teveel aan insuline wist zij niets te vertellen. Frans H. zou de bejaarde patiënten hebben gedood door op eigen gezag te veel insuline in te spuiten. De mening van de ex-verpleeg- sters werd bevestigd door een andere mede-leerling van Frans H Een verpleger echter, die door Frans H is opgeleid, beweerde het tegendeel. Hij zei van Frans H. te hebben geleerd hoe hij insuline moet spuiten. Frans H. zou hem er uitdrukkelijk op hebben gewezen dat een teveel aan insuline gevaarlijk kon zijn. Socialistische bezorgdheid over agrariërs Den Haag (ANP) Twee socia listische Tweede Kamerleden hebben de regering gevraagd welke voornemens zij denkt te treffen om te voorkomen dat de Nederlandse boeren en tuinders in inkomen achteruit gaan nu de Europese raad van ministers geen overeenstemming heeft bereikt over de prijsvoorstellen 1977/1978. De heren Laban en Voortman wijzen in schriftelijke vragen op de uitspraak van het kabinet dat de voorstellen van de Euro pese Commissie voor de Neder landse regering onaanvaard baar zijn. De boeren en tuinders zouden gelet op de kostenont wikkeling vrijwel als enige bevolkingsgroep in inkomen achteruitgaan bij de gemiddelde prijsverhoging van 3 procent in combinatie met andere maatre gelen op het landbouwmonetai- re vlak en de voorstellen tot beperking van de melkproduc tie. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Honderd blinde rekeninghouders van de Post cheque- en Girodienst krijgen vanaf morgen een specificatie met de belangrijkste gegevens in braille-schrift. Dit is een proef van de Postgiro in samenwerking met de vereni ging Het Nederlandse Blinden wezen om zelfstandige deelna me van blinden aan het girover- keer te bevorderen. De rekeninghouders kunnen eventueel vertrouwelijke beta lingen per telefoon aan hun gi rokantoor doorgeven. Dit sys teem wordt beveiligd met een persoonlijke code. Op het ogen blik zijn er zo'n duizend reke ninghouders van de Postgiro die braille kunnen lezen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13