Frans H. houdt voet bij stuk Kinderen in jaren '80 langer naar school Opdracht voor Barre: nieuw Frans kabinet op technische basis idbouw beraad vastgelopen Ruim 8000 politieke gevangenen in Ethiopië NIEUWE VOORSTELLEN VS AAN MOSKOU OVER BEPERKEN BEWAPENING aarschuwing erken tegen Vervolgd Christendom" Van Kemenade in vervolgnota over toekomstig onderwijsbestel: Meer vrijheid voor kampeerder Vierde Pool meldt zich lalNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 MAART 1977 PAGINA 7 deze fan onze parlementaire re- ng". dactie) _iEN HAAG De leerplicht ^1 in de jaren '80 met één of vee jaar worden verlengd, hans geldt de leerplicht tot ■ren *®rïe jaar. De verlenging 'eten'! afhankelijk van de keuze 3ben oor een 3- of 4-jarige midden- toi. 'hooi. Dit blijkt uit de ver- het gignota van minister van emenade (onderwijs) over de (ntouren van ons toekomsti- de t onderwijsbestel, erde dere ,e minister en zijn staatsecre- der" irissen Klein en De Jong wil- op dit moment, nu de mid- enschoolexperimenten amper amaBn jaar aan de gang zijn, die aa"euze nog niet maken. Zij op- sme-eren wel de mogelijkheid om :rke-en veranderlijke studieduur van er individuele leerling in te Hij oeren. *ter)it betekent, dat bij een vier- irige cursusduur vlotte leer lingen de mogelijkheid krijgen om de middenschool in drie jaar af te maken, terwijl bij een driejarige cursusduur minder vlotte leerlingen er vier jaar over mogen doen. De bewindslieden wijzen de mogelijk heid om de middenschool al op 11-jari- ge leeftijd te laten beginnen in dit stadium reeds pertinent af. Als bezwa ren voeren zij aan, dat in dat geval het moment van studie- en beroeps keuze naar voren zou worden gehaald en een ernstige ingreep in het basison derwijs (voor 4- tot 12-jarigen) nodig zou zijn. Deze toegespitste gedachten over de middenschool maken deel uit van de in de vervolgnota nader uitgewerkte beleidsvisie van de bewindslieden op de ontwikkeling van ons onderwijsbe stel tot het jaar 2000. Het beeld dat in de originele contourennota is ge schetst blijft in grote lijnen overeind. Sinds de publikatie van de contouren nota in de zomer van 1975 is er vol gens de bewindslieden „een werkelijk nationale discussie" ontstaan over de toekomst van ons onderwijs. De resul taten hiervan zijn voor een belangrijk deel in de vervolgnota verwerkt Van Kemenade weerlegt het verwijt, dat de vernieuwing van het onderwijs veel te snel gaat. „Vernieuwingen kun nen niet haastig verwezenlijkt worden, en dat gebeurt ook niet. Onderwijs vernieuwingen kunnen alleen in een groeiproces tot stand komen. Kijk maar naar de vernieuwing in het ba sisonderwijs. Wel is het juist dat de vernieuwingen snel achter elkaar aan de orde worden gesteld," aldus de minister. Het beeld dat in de contourennota wordt voorgesteld gaat globaal uit van een leerplicht van 4 tot 18 jaar. Bij de invoering van de wet op het basis onderwijs willen de bewindslieden er voorlopig mee volstaan de 5-jarigen onder de leerplicht te brengen. Afhan kelijk van de ervaringen kan enige jaren later worden bekeken of uitbrei ding van de leerplicht tot 4-jarigen gewenst is. De nieuwe basisschool zal overigens wel de toelating van 4-jarigen (en zelfs kinderen die op 1 augustus 3 jaar en 10 maanden zijn) mogelijk maken. Het definitieve wetsontwerp inzake het ba sisonderwijs zal binnenkort bij de tweede kamer worden ingediend. Aan het model van de bovenschool is sinds de zomer van 1975 flink gesleu teld. Waar basis- en middenschool al in het experimenteerstadium zijn, be staat de bovenschool nog slechts op papier. Volgens de bewindslieden zullen voor de realisering van dit schooltype uit voerige studie en experimenten nodig zijn. Overwogen wordt op korte ter mijn als eerste stap een studiecommis sie in te stellen. De bovenschool moet de leerlingen die van de middenschool komen voorbe reiden op beroepsbeoefening op lager- en middenniveau en op het hoger onderwijs. De cursusduur zal kunnen variëren van 2 tot 4 jaar, waarbij overschrijding met een jaar mogelijk moet zijn. Voor leerlingen die aan het eind van de middenschool (op 14 15-jarige leeftijd) de keuze van maatschappelij ke sector, studierichting en vakken pakket nog niet verantwoord kunnen maken, bepleiten de bewindslieden een soort koppel- en oriëntatiejaar in de bovenschool. Daarnaast moet het mogelijk zijn voor leerlingen om na een jaar nog van programma te veran deren. toond van tomaten-rode crêpe de chine bestaande uit een lange rok en een cape die worden gecom pleteerd door een goudkleurige blouse. (Foto bo ven) Eveneens bij Chloe ruime slobkousen over laarzen heen, gedragen bij een korte cape met daaronder een jasje en een rok van dezelfde beige flanellen stof. (foto rechts). |jtECHT - (AN*) De plaatse- Ie diaconieën in de hervorm- «■kerk en de gereformeerde lken is aangeraden voor hulp christenen en anderen niet Plee te gaan met de organisa- „Vervolgd Christendom" te st. je organisatie wil de christe- I in communistische landen Inen. Volgens genoemde dia- ^eén wordt echter slechts ^tig procent van de giften traan besteed. n (inter)kerkelijke kerkelijke "^t wordt al geruime tijd ge- >gd meer inzicht te verkrij- in de financiële en verdere fkwijze van deze instelling, prvan de moederorganisatie pderground Evangelisme" is estigd in Californië. DEN BOSCH (ANP) Evenals tijdens de langdurige rechtzitting vorig jaar voor de rechtbank in Maastricht heeft de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade gisteren voor het gerechts hof in Den Bosch volgehouden, dat hij nimmer een patiënt om het leven heeft gebracht. De rechtbank had hem in december veroordeeld tot een gevange nisstraf van 13 jaar, omdat zij ervan overtuigd is dat hij minstens vijf bejaarde patiënten uit de Lückerheide-kliniek in Kerkrade door middel van insuline-in jee ties om het leven heeft gebracht. Zowel de officier als de raadsman van de verdachte waren het met de beslissing van de rechtbank niet eens en gingen in hoger beroep. Daardoor kreeg de verpleger, die al ruim anderhalf jaar gevangen zit, gistermorgen voor het hof opnieuw de gelegenheid te vertellen dat hij de patiënten alleen spoot om ze te kalmeren. Ondanks de verklaring van collega's en artsen bleef hij erbij, dat hij nimmer geweten heeft wat de uitwerking van insuline was. Het hof, dat op de eerste dag van de behandeling in hoger beroep 10 van de 22 opgeroepen getuigen hoorde, zal de zitting morgen vöortzetten. JSSEL (ANP) De minis- van landbouw van de EG »ben hunoverleg in Brussel M" de nieuwe landbouwprij- i voor het komende seizoen tochtend afgebroken zonder wn akkoord te kunnen ko- P* Zij waren sedert vrijda- «tend bijeen geweest De 8ste en beslissende fase van I overleg ging gisteravond te- middernacht in. De Eruopese commissie, het da gelijkse bestuur van de EG leg de ten de basisgegevens voor een „pakket" op tafel waarover vannacht vruchteloos gediscus sieerd is. In dit prijzenpakket was ook een verhoging van de melkprijs opgenomen. se minister van landbouw, mr. F. van der Stee als gezegd dat, als er geen compromis zou ko men, er geen kijk meer op zou zijn dat er voor 1 april nog besluiten zouden vallen. Hij zei ook, dat hij zelfs met een com promis niet tevreden zou zijn: „omdat de oorspronkelijke com missievoorstellen te ver verwij derd zijn van wat in de Benelux nodig is. Herfst in Parijs Dn prins Has- van Jorda- gisteren zijn echtge- driedaags op Schip- aangeko- Zij werden s. Op de fo- echtgenote Parijs is nog steeds niet klaar met de presentatie van alle creaties die haar couturiers voor de komende seizoenen hebben ontworpen. Enige we ken geleden was de lente- en zomermode aan de beurt; nu de ideeën voor herfst en winter 1977/78. Bij Chloe een makkelijk draagbare japon met wijdingezette mouwen van zacht-lila kashmir (foto links) met daaronder zeer lange satijnen laarzen. Bij Dior werd een prachtige avond-combinatie ge- Den Haag (ANP) Amnesty International, de internationale organisatie die zich het lot aantrekt van de politieke gevangenen op de wereld, heeft gisteren de subcommissie van het Amerikaan se Congres die zich bezig houdt met de wapenverkopen aan het buitenland, bewijsmateriaal voorgelegd over de schending van de mensenrechten in Ethiopië, waar naar schatting 8.000 mannen vrouwen en kinderen als politieke gevangenen worden vastgehou den. Amnesty International maakt zich grote zorgen over: de standrechtelijke executies en terechtstellingen zonder vorm van proces die worden uitgevoerd door de Ethiopische veiligheids strijdkrachten en de plaatselijke „volkmilitie" Het feit dat de gevangenissen waar de politieke gevangenen zitten, propvol en de hygiënische omstandigheden daar slecht zijn. Het martelen en de slechte behandeling van de gevangenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het Tweede Kamer is gisteren een ontwerp voor een nieuwe kampeerwet ingediend dat voorziet in een grotere vrijheid voor de kam peerder. Zo is het de bedoeling om aan het kamperen op het terrein van een boer geen beperkingen meer op te leggen. Als het ver blijf een uitdrukkelijk tijdelijk karakter draagt, in het zomer seizoen geschiedt en de boer niet meer dan vijf tenten of caravans op zijn grond toelaat. Uit het ontwerp blijkt voorts, dat kampeerders niet de be schikking hoeven te hebben over een vergunning of een an der document De exploitant van een kampeerterrein wordt, onder werking van de nieuwe wet, geconfronteerd met ver gunning of vrijstelling. De ver ordenende bevoegdheden ko men in handen van de gemeen tebesturen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Van de eenen twintig Poolse toeristen die dit weekeinde hun vaderland ont vluchtten door niet terug te keren naar de Stephan Batory (het schip waarmee zij een crui se maakten door Europa en dat voor een paar dagen excursies lag afgemeerd in de Rotterdam se haven), heeft zich een vierde passagier gemeld bij de Rotter damse politie om politiek asiel aan te vragen. Hij heeft zich enige tijd schuil gehouden totdat hij zeker was dat het Poolse luxe-passagiers schip zijn weg naar Londen had vervolgd. Drie anderen zijn on middellijk na hun ontsnapping naar een Rotterdams politiebu reau gegaan, waar zij zich kon den schuilhouden tot het schip (de oude Maasdam van de Hol- land-Amerika-Lijn) was vertrok ken. De zeventien overigen zijn nog niet boven water gekomen. Vermoedelijk voelen zij zich nog niet veilig. MOSKOU (Rtr) De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren in Moskou twee gedetailleerde voorstellen ont vouwd voor een nieuw Ameri kaans-Russisch akkoord tot be perking van de strategische be wapening (Salt), nadat partijlei der Leonid Brezjnjev en zijn minister van buitenlandse za ken Andrei Gromiko ernstig hadden gewaarschuwd, dat de Amerikaanse campagne voor de burgerrechten schade kan be rokkenen aan de goede betrek kingen. Tegenover journalisten ver klaarde Vance dat de waarschu wing van de Russische leiders hem niet had verbaasd. Overi gens had naar zijn mening dit stoom afblazen door Brezjnjev en Gromiko waarschijnlijk de lucht gezuiverd, waardoor er za kelijk overleg mogelijk was over Salt, het Midden-Oosten en an dere vraagstukken. Brezjnjev had aan het begin van het bezoek van drie dagen van Vance de regering van president Carter er van beschuldigd, dat zij eerder afgesproken beginse len over gelijkheid, niet-inmen- ging m eikaars binnenlandse aangelegenheden en wederzijds profijt had geschonden, hetgeen de „constructieve ontwikkeling van de betrekkingen tussen de In zijn antwoord had de Ameri kaanse minister gewezen op het feit, dat het standpunt van de VS inzake de rechten van de mens „voortkomt uit fundamen tele waarden" en dat Amerika en de Sowjet-Unie verschillende maatschappijen zijn met ver schillende waarden. „Ten aan zien van hetgeen wij zeggen over de rechten van de mens, zijn wij met van plan een uit zondering te maken voor de Sowjet-Unie. Onze bezorgdheid is universeel van aard en wij zullen blijven zeggen, wat naar onze mening juist is". Peter Sellers heeft pacemaker I LONDEN De Britse acteur Peter Sellers die een tiental dagen geleden niet goed was geworden aan boord van het vliegtuig waarmee hij naar Ni- j ce aan de Franse Rivièra vloog, is met een „pacemaker" die een j week geleden in Londen is aan- i gebracht, naar de Rivièra te- ruggekeerd. j Sellers' vierde vrouw, Lynn Fre- i derick, had tien dagen geleden gezegd dat de ziekte van „in specteur Clouzot," te wijten was geweest aan vergiftiging door het eten van mosselen. Maar Sellers, aldus de Daily Mail, heeft weer een nieuwe hartaan val gehad. In 1964 had hij de eerste, zware, in Hollywood. Van de dokter heeft Sellers op- j dracht gekregen tot de herfst van dit jaar rustig aan te doen j en niet te werken. Kinderen in 1 ziekenhuis na drinken limonade HAMBURG (DPA) In Ham- burg zijn gisteren 37 kinderen 1 na het drinken van limonade uit een drankautomaat op school met vergiftigingsver- schijnselen in diverse zieken huizen opgenomen. De kinderen klaagden over mis- I selijkheid en moesten herhaal delijk overgeven. Sommigen I hadden moeilijkheden met de bloedsomloop. De meeste kinde- I ren konden na behandeling naar huis terugkeren. Een paar moeten nog in het ziekenhuis I blijven. Geen van de kinderen zou in levensgevaar hebben ver- keerd. SAN MINIATO (UPI) De po litie van het Italiaanse stadje San Miniato heeft bekendge maakt dat een bank in het weekeinde is leeggeroofd. De buit bedraagt ongeveer 3 mil joen gulden. De roof is gister morgen pas ontdekt. Het lijkt dat de dieven professioneel te werk zijn gegaan met de nieuw ste technische middelen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Premier Raymond Barre heeft vorige week het collectieve ontslag van zijn op 26 augus tus jl. gevormde regering ingediend. President Giscard d'Estaing heeft hem gevraagd een begin te maken met de vorming van een nieuw kabinet dat volgens een radio- en televisietoespraak van het staatshoofd in verregaande mate technisch zal zijn en slechts een vijftien ministers zal bevatten. Het gezamenlijke ontslag van de regering werd algemeen verwacht, nadat de gemeenteraadsver kiezingen van 13 en 20 maart een sterke vooruit gang van de linke oppositie hadden getoond. Zes ministers en staatssecretarissen hadden in de ver- 'y kiezingen nederlagen geleden; zij hadden het ver- trouwen van hun kiezers verloren en het was niet mogelijk hen langer in het kabinet te handhaven. De zogenaamde waarschuwing van de „vloedgolf' van links en de nederlaag van enkele van zijn ministers noopte Giscard eveneens een aantal concrete maatregelen te nemen om te pogen de linkse oppositie bij de algemene verkiezingen van maart 1978 doeltreffend het hoofd te bieden. Vol- I gens Giscard zal het nieuwe kabinet, dat in begin- i sel voor twaalf fmaanden samengesteld wordt en zeer duidelijk ten doel heeft de tegenwoordige regerinspartijen naar een verkiezingszege te lei den, uit mannen en vrouwen bestaan die om hun capaciteiten gekozen worden en hun politieke actie veeleer buiten dan binnen de regering zullen moe ten voeren. Dit kabinet zal het economische her stelplan waarmee Barre in de zomer een begin gemaakt heeft moeten voortzetten, hetgeen volgens Giscard vitaal is en verder een actieprogramma moeten opstellen met doeleinden door de komende twaalf maanden. De voornaamste doeleinden zijn drie prioriteiten: namelijk steun aan bejaarden, gezinsbijstand en hulp aan jonge werklozen. Meer aandacht gevraagd groene staar (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Groene staar (naast grauwe staar en hoorn vliesontsteking een van de be langrijkste oorzaken blindheid in Nederland) wordt vaak te laat ontdekt Als wel op tijd wordt vastgesteld dat een pa tiënt aan deze ziekte (glaucoom) lijdt, kan blindheid meestal worden voorkomen. Dit zegt dr. J. W. G. A. van Rens uit Oirschot ih het Nederlandse tijdschrift voor geneeskunde Hij pleit voor meer onderzoek, vooral bij oudere mensen. Dit onderzoek zou kunnen worden gepleegd behalve door de oo garts, door huis- en bedrijfsart sen. Zij behoeven dan uitslui tend de oogdruk op te meten. daans tstag 'nis,er Van Kemenade ben

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7