regio kamerleden bezoeken Leidse Alphen wenst kamerleden urenlang filerijden toe DDA OP DE BRES VOOR DEPENDANCES IN LEIDERDORP jonge meester i>p het vlak der Pvisuele communicatie Het was 3ERT BOLAND: „Salarissen ambtenaren moeten worden aangepakt" LEIDSE COURANT DINSDAG 29 MAART 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch.vertel len wie u graag ih deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. OMWE LEIDEN Het 25 jaar ge trouwd zijn was voor een Lei- denaar reden genoeg om mid den in de uiterst hete zomer van 1976 eens even flink de bloemetjes buiten te zetten. Op zich is dat niet strafbaar, wel strafbaar is het om daarbij ge luiden te verspreiden die tot ver buiten het epicentrum hoor baar zijn; dat ondervond dezelf de feestelijke Leidenaar die dan ook prompt de politie op zijn dak kreeg en zijn hardege- luidenuitstotend tuig een ban drecorder aan de wetsdiena- ren verspeelde, en bovendien nu voor zijn wandaden terecht stond voor het Leidse kanton gerecht. „Het was zo gezellig allemaal", meende de Leidenaar die zich het hele gebeuren nog haarfijn voor de geest wist te halen. De lezing van de politie was enig zins anders. Volgens het verbaal waren de twee agenten die met het uitschakelen van de helse geluidsbron waren belast met de auto tot op 500 meter gena derd, toen het geluid reeds toen al schrikwekkende decibelwaar den begon aan te nonen.' Een maal de bewuste plek de voor- turn van de verdachte- gena derd, werden aldaar, aldus het verbaal, een honderdtal joelen de mensen aangetroffen én een bandrecorder met luidspreker, waaruit, dat mocht worden aan genomen, de woeste klanken op rezen. Het beleefde verzoek van de agenten om de geluidskracht enigszins te temperen kwam niet helemaal duidelijk over, waarna een strategische terug tocht volgde. Niet voor lang, want de versterking was snel ter plaatse en confisqueerde de bandrecorder. „Dat is toch overdreven", vond de beschuldigde Leidenaar ver ongelijkt. „Het was vreselijk heet, we waren dat feest aan het vieren en doordat alle buren, in plaats van te kankeren op el kaar, wat ze normaal doen nu in de voortuin met elkaar aan het feesten waren werd het ont zettend gezellig. Op verzoek van die twee agenten hebben we toen het geluid wat zachter ge zet Om 11 uur hebben we het feest beëindigd, en we waren net de boel aan het opruimen toen er opeens twee overvalwa gens voorreden waaruit een hele stroom agenten kwam gewa pend met reusachtige knuppels; we wisten niet wat we zagen", aldus de Leidenaar. De offcier van justitie, mevrouw mr. Klopper had wel enig be grip voor de feestelijke toestand waarin men had verkeerd, maar keurde de verspreiding van de feestelijkheden op een dergelij ke luidruchtige manier af. 100 gulden boete, maar voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Rechter Van Dijke bracht dat nog eens terug tot 75 gulden voorwaardelijk, wat hem nog een vriendelijke commentaar opleverde: „hardstikke be dankt", aldus de Leidenaar. Deel IE Het ontbreken van het deel III van het kentekenbewijs kostte een automobilist heel wat hoofdbrekens. Hij was wel in ht bezit van het papier, maar het bevond zich niet op de geijkte plaats, achter de voorruit van zijn auto. De agent die hem aanhield had namelijk haarzui- ver geconstateerd dat zich ach ter de voorruit nog steeds het deel III van het afgelopen jaar bevond. En of hij, mocht hij er wel over beschikken, het maar even wilde tonen op het bureau de volgende dag. Na lang zoe ken vond hij het papier einde lijk; het zat achter het oude deel III achter zijn voorruit geplakt Dit staaltje uitgekookte camou- i flage leverde hem 10 gulden boete op. Eend 50 gulden boete was er tenslotte voor een hovenier weggelegd. De hovenier, die naar zijn me ning ten onrechte in het verbaal als „handelaar in vlees" was aangeduid vervoerde in zijn Le lijke Eend als bijverdienste twee volwassen schapen. Dat was ge heel in strijd met de geldende dierenvervoersv oorschriften, merkte hij wat later toen het hem door een verbalisant werd kwalijkgenomen. „Ik wist het echt niet", was zijn commentaar en ook de nadelen voor de be trokken dieren zag hij er niet zo sterk in: „ze zien meer vanuit de eend dus zijn ae rustiger", aldus het beestachtige commen taar van de plantaardige hove nier. FRANK BUURMAN M *PHEN AAN DEN RIJN „Ik morele steun. Ir. Gooden: „Vertragin- veld II. „Het gemeentebestuur streeft maar ziet meer heil in de uitbreiding leerlingen werd het gemis van tweede den: „Het is te combii f ens u een urenlange file toe als u gen die niet vanwege verkeersonge- er naar om op 22 ha. 5000 woningen van de poliklinische afdeling. Verder kamerleden toch wel merkbaar. Me- tiid". en moet Veroru urenlange »ar Boskoop terugrijdt". Met deze imerking van wethouder Van teuwen, gericht aan het adres van •fee CDA-eerste kamerleden ir. arif°^en en mr' Kaulingfreks en lid Gedeputeerde Staten ir. Buij- nka!?' ^^enodigd door het Alphense TrA, onderstreepte de wethouder Jwpnaals het grote ongenoegen van tt Alphense gemeentebestuur over u/ri* s*eeds langer uitblijven van een hetu^at wegennet iets!?et 's .Alphen goed toeven, maar le u°r ^at ie zover bent", verzuchtte inetu u<*er Van Leeuwen, „we zitten !pn verlegen om een Oost-West- 30 ^binding, oftewel Rijksweg 11. Ie- virfc6 er l^ge1" over gespro- ?n wordt is voor Alphen fataal. De jn^^Jcltebng is in gang gezet geba- °P een destijds ontworpen we- Het is ontoelaatbaar dat er ?nd^?g niet meer duidelijkheid is". Ier —A-wethouder („overleg met de tovincie verloopt soepeler dan met rijk") kreeg de te verwachten niet vanwege verkeersonge lukken ontstaan zijn in wezen onaan vaardbaar". Ir. Buijsert, lid van Ge deputeerde Staten, trok toch de han drem even aan: „Je moet je natuur lijk wel afvragen of het reëel is daar nog op te rekenen binnen de streek planperiode". De discussie speelde zich af in een van de bouwketen in Ridderveld II van de Samenwerken de Alphense Woningbouwers. Een be zoek aan deze nieuwe vol te bouwen wijk was gepland door de propagan- dacommissie van het CDA-Alphen, die de „Hooge Heeren" had uitgeno digd voor een werkbezoek en om de kontakten te verstevigen met het electoraat. Met een geluidswagen werden de aanwezige bouwvakkers dan ook voor een discussie in de keet uitgenodigd. Na lang aarzelen kwam er uiteindelijk toch druppelsgewijs een zevental („niet om mee te praten, maar om te luisteren want dat vinden wij ook interessant") opdagen. Wethouder Van Leeuwen ging ook nog in op de woningbouw in Ridder- r streeft er naar om op 22 ha. 5000 woningen te bouwen met een sluitende exploi tatie". Om de exploitatie sluitend te krijgen maakt volgens de wethouder het huidige subsidiebeleid, sociale woningbouw, „zo niet onmogelijk dan toch wel erg onaantrekkelijk". Hij kondigde nu al een fikse verho ging van de grondprijzen aan voor de volgende deelgebieden. Voor deel gebied A zijn de prijzen per m2 vastgesteld op ƒ200,-. Daar zal per m2 tenminste 60,- a 70,- bijkomen. In april kan de gemeenteraad voor stellen van het college verwachten. Voor het bezoek aan Ridderveld II had de CD A-delegatie zich naar het Rijnoordziekenhuis begeven om zich daar op de hoogte te laten stellen van de problemen. Voorzitter van de Raad van bestuur Nauta stelde dat het teveel tijd zou vergen om alle problemen uiteen te zetten. Daarom twee zaken door hem toegelicht. Vol gens de heer Nauta streeft het Rij noordziekenhuis niet naar een uit breiding van het aantal bedden (150) maar ziet meer heil in de uitbreiding van de poliklinische afdeling. Verder zijn er gesprekken gaande met een werkgroep van de gemeente over een goed geoutilleerde EHBO-post in Alphen. Ook kwamen de problemen van het eind dit jaar te openen ver pleeghuis aan de orde. Van de ge plande 200 bedden zijn doordat het ministerie geen toestemming verleent om ook de bovenste verdieping hier voor te benutten, 136 bedden overge bleven, waardoor de kosten per bed flink omhoog zullen gaan. De kamerleden vonden het een „on begrijpelijke beslissing". Ir. Buijsert: „We hebben mokkend de garantie afgegeven, er op vertrouwend dat de bovenste laag snel afgebouwd zal worder." Als sluitstuk van het „dagje Alphen" stond de confrontatie met de leerlin gen van de Christelijke Nijverheids school op het programma. De leerlin gen hadden zich, volgens een van de leraren, „de laatste weken zeer inten sief bezig gehouden met parlementai re zaken". Bij de discussie met de leerlingen werd het gemis van tweede kamerleden toch wel merkbaar. Me vrouw Hannie van Leeuwen was wel uitgenodigd maar ziek geworden. De eerste kamerleden presenteerden zich bij voorbaat al als „niet beroep spolitici". Toch wilden de leerlingen wel eens weten wat ze vonden van de val van het kabinet „Hadden de heren het liever anders gezien?" Mr. Kaulingfreks: „Dat is niet met ja of nee te beantwoorden. Er zijn weken van geduvel aan voorafgegaan. Het CDA hoeft zich niet te verwijten dat dat door ons is veroorzaakt. Het is een opgedrongen zaak geworden, waarbij het goed is dat het gebeurd is. We kunnen nu met een schone lei beginnen". Ir. Buijsert: „Er is één partij geweest die eigenlijk niet wilde toegeven. Ze zeiden, zoals wij het willen moet het gebeuren. Dat is geen democratische opstelling. En met die partij bedoel ik niet het CDA". Daarnaast kwamen onder meer aan de orde de dagindeling van de politi ci, milieuvraagstukken (kunnen we gen en milieu samengaan?). Ir. Goo den: „Het is te combineren maar kost tijd", en moet Veronica blijven? „In dien Veronica past in het omroepbe stel is Veronica welkom", en wat nu eigenlijk het christelijke is van het CDA. Over de uitspraak van een CDA-dele- gatie uit de tweede kamer bij een bezoek aan Aalsmeer en waarbij ze Alphen verweten „een schandalige aanslag op het Groene Hart te heb ben gepleegd", daar waren de heren het niet mee eens. Ir. Buijsert: „We moeten wel beseffen dat we niet ge slaagd zijn in de opzet om voor vol doende woongelegenheid te zorgen in de steden. Dan heb je het platteland nodig. Een geconcentreerde woning bouw is dan beter. Achteraf kun je dan gemakkelijk zeggen, wat staan er in Alphen grote joekels. Maar duizen den mensen doe je er 'n plezier mee. Achteraf dan kommentaar leveren is vreselijk goedkoop". ter kan staan. Ik wou wel, dat ik een meer commerciële in stelling had, want in dit werk zit ontzettend veel tijd die lang niet altijd beloond wordt door de gemiddelde opdrachtgever. Laat ik mezelf dan maar mat sen, denk ik dan. M'n leven is m'n lust, in dit geval". Grafisch ontwerpers als Bert Boland gaan met hun brein niet over één nacht ijs; „de man die het bekende N.S.-em bleem ontwierp heeft dit vig net ontwikkeld uit 1500 schet sen. Wie ziet dat er aan af? Ga er maar aanstaan: veiligheid, snelheid, het voordelige, dat moet allemaal in zo'n vignet tot uitdrukking komen". Bert vindt, dat je eerst een soort „leke-psycholoog" moet spe len, formules hanteren. „Eerst is het inspannend en leuk denkwerk, daarna komt het resultaat dat vaak erg veel voldoening geeft". Straks be gint Bert Boland met het op zetten van een bewegwijzering voor de Kamer van Koophan del. Hier en daar ontdek ik in het souterrain, waar hij inmiddels volkomen is uitgegroeid omdat Bert de handen vol krijgt, uit gebreide schetsen waarover hij nog niet wil praten. Het zijn nieuwe ontwerpen voor de bewegwijzering van de door oud-wethouder Kret overgele verde „City-Ring". Die Ring wordt naar het rijk der Nibe- lungen verwezen, want er is al genoeg mee gelachen. Het gaat nu zoiets als Binnenstads Rou te of Stads Route worden. Wat Boland er van gemaakt heeft is bijzonder aansprekend en suggestief. Het ontwerp moet eerst door nog wat raadscom missie-molens heen en ook B en W moeten het nog zien. Maar het zit er wel in, dat een van Bert Bolands uitgekiende geesteskinderen straks een smak verkeer rond de klein schalige Leidse city zal gaan voeren. LEIDEN „Het is te betreuren, dat de salarissen van ambtenaren niet meer worden aangepakt „Daar is het meeste geld te vinden om te bezuinigen". Dit zei gisteravond J. de Boer, adspirant lid Tweede Kamer voor het CDA tijdens de manifestatie in de Leidse Stadsgehoorzaal (zie ook voorpagina). De heer De Boer noemde vooral het verzet van de ambtena renbonden tegen de aanpak van salarissen en hinderpaal. .Alen verzet zich zo sterk, dat de slagen in een andere hoek vallen". Tijdens de bijeenkomst reageerde de heer Vervoorn van het wijkkollectief Noord kritisch ten opzichte van de bezuinigingsmaatregelen ten aanzien van de sociale uitkerin gen. Dit belicht in de situatie van zijn wijk, die met een hoog werkloosheidspercentage te kampen heeft en derhalve is een groot deel van de bevolking aangewezen op de sociale voorzieningen. Staatssecretaris Hendriks verklaarde het te betreuren, dat de wijk in een dergelijke situatie verkeert, maar wees op de noodzaak van dergelijke „impopulaire" maatregelen. „U moet niet vergeten dat het geld voor de niet-werkenden nog altijd moet worden opgebracht door de wei-werkenden. Het gaat er in de eerste plaats om dat de werkgelegenheid verbeterd wordt. En daarvoor zullen heel wat offers gebracht moeten worden", aldus de staatssecreta ris. Forum in Sassenheim ts b aan jaar ter t. 1 woi Lila b B ■«et is dat hij gedreven wordt door zijn enthousias te, maar eigenlijk vind ik het een wonder, dat Bert _De oland op die paar zeer gehandicapte vierkante jer(ljeters „leefruimte" met zijn geest en handen uit r Hi voeten kan. Boland moet zijn werklust botvieren erblij een soort souterrain, weggestopt aan de Vierde daaiinnenvestgraeht, tegen de Leidse Plantage aan. De ™orDffie staat er te sudderen op een pitje boven een kuu^chel. Links in de hoek herken ik zoiets als een jet (gukentje: aanrecht en kraan. Als Bert 's avonds 'aar^ar bed wil, moet hij eerst langs zijn professionele emeekentafel heen zien te komen. Hij zou me overigens sPraüet verwonderen als hij daarbij éérst over de "Schiassale Statenbijbel zou struikelen, een massief rok nagelaten Dordtse geloofsgetuigenis dat open eslagen tegen een lessenaar op de grond in de n.'egstaat. „Inderdaad, het is hier een bijkans on- in aoudbare situatie, maar", Bert glimlacht, „mijn een eestdrift is tomeloos. Als ik iets aan het opzetten Leeien, merk ik die ongemakken nauwelijks". Toke adsf/e bijbel, verspreid liggende ijbelse geschriften, bijbels elnspireerde spreuken en Dorstellingen mogen in het Inpbben en houen van Bert niet en hJeemd zijn. Zijn vader hoog leraar aan de universiteit in de godgeleerdheid, in de sociale wetenschappen en de letteren („als ik het wél heb"). Zijn brood echter begint Bert Bo land al aardig te verdienen met ontwerpen. Hij is nu 28 jaar en vindt, dat er nu maar eens vaart achter gezet moet worden. Hij is flink aan de slag gegaan, deze jonge gra fisch ontwerper, met veel fan tasie en vakbekwaamheid. Die bekwaamheid heeft hij opge daan aan de academies van Beeldende Kunsten in Den Haag en Utrecht, een studie van vijf jaar. Bert diende het vaderland met ingetoomde geestdrift gedurende 16 maan den en besloot daarna voor het „op mezelf' werken. Zijn naam begint hier en daar door te dringen. Enige tijd ge leden won hij een prijsvraag -en 250 gulden- met het ont werpen van een vignet voor de Universitaire Sportraad. Zijn identiteit kwam tweemaal in het periodieke studentenblad Acta et Agenda: eerst als Bert Roland en het nummer daarop als Bert Boland: „zo'n vergis sing is altijd meegenomen", vindt hij nu tevreden; „wat mij betreft kan er niet genoeg gerectificeerd worden". „Dat vignet was in feite van een soort 27ste letter van het alfa bet Het moest de relatie tus sen sport en universiteit aan geven. Het was een flink pro bleem, maar na veel zoeken heb ik dat ei toch gelegd". In het vignet wordt dat ei van Columbus uitgedrukt in het studerende (kale) hoofd, dan wel de bal, gesteund door bei de handen. „Ik ga er flink tegenaan, de opdrachten beginnen nu te ko men. Het gaat mij om het meer intelligente werk, niet de reclame voor een pond worst van 1.98. Ach ja, hoe gaat het; je begint eerst met het leggen van contacten. Je steekt overal de natte vinger in de lucht Relaties moet je hebben. Voor de Nederlandse Spoorwegen maakte ik pictogrammen het afbeelden van aangeduide zaken, in dit geval het afbeel den van een fietsenkluis in zes fasen, tot en met „de sleutel van de kluis bij je op zak steken en niet vergeten". Men is daar nog steeds proeven mee aan het nemen, o.a. met buitenlanders, met analfabe ten ook denk ik; eindeloze analyses. Ik heb er al een hele tijd niet meer over gehoord". Met enige en zeker gepaste trots laat Bert Boland me het door hem ontworpen briefvig- net van de Stichting Afasie zien. Tweede Paasdag is er in en rond de Pieterskerk ee grootse manifestatie ten be hoeve van deze stichting die zich bezighoudt met het hel pen van spraakgestoorde men sen. Het vignet is er één vol „sprekende" symboliek. Erg geslaagd. Men stelt al vertrou wen in Bert Boland, die een vies gezicht zet als je over „reclame" praat Zijn wereld is die van de „visuele commu nicatie", de grafische of publi- citeitsvormgeving (vormgeving op het platte vlak, meest zwart-wit). „Hoe dan ook, ik wil goed werk afleveren, een resultaat waar ik geheel ach- Na Hillegom bezochten de Kamer leden Sassenheim. In huize St. Bemardus sprak men met de be woners. deputaties van plaatselijke bejaardenbonden, burgemeester Kret van Sassenheim en wethou der Westerbeek. De Kamerleden gaven als forum antwoord op de vele vragen. Gesproken werd on der meer over de kabinetscrisis, grondpolitiek, toekomst na de ver kiezingen. Tot slot kregen de fo rumleden uit handen van mevr. Van Hoekelen bloemen en een fles wijn aangeboden. Na afloop van het bezoek aan Sassenheim ver trokken de CDA-Kamerleden naar Katwijk waar. onder meer het vis- verwerkend bedrijf Ouwehand werd bezocht. Op de foto v.l.n.r. J. de Boer, prof. Diepenhorst, me vr. T. Luckers-Bergman en H. de Boer. IIDEN Het CDA-kamerlid ins de Boer zal proberen van latssecretaris De Jong (onder- Js) gedaan te krijgen dat er nelmog dependances van de rk Bonaventura en de Louise Gojigny SG. in Leiderdorp ïoudyestigd mogen worden en dat bestaande dependance van lei(ü proL chr. S.G. Visser 't oft in Leiderdorp mag blij- i bestaan. Donderdag aan- ande zal het CDA-kamerlid coitrover een onderhoud met de kenatssecretaris hebben, enav heer de Boer deed zijn toe- chejging gisteren tijdens een be- iustak van een CDA-delegatie aan ten Iden. Het bezoek vormde een n dderdeel van een reeks werk- J.'toeken van CD A-kamerleden lie bewindslieden aan Zuid-Hol- nd td. jrd 'iden werd door twee groepen Ie tocht De ene helft onder wie i CDA-eerste kamerlid prof. I. A. Diepenhorst en de atssecretaris van financiën Rooijen waren 's morgens 0*ast van het AZL. Daar kre- ,er<p zij een zeer globale uiteen- gen^S van de verschillende j 2(jndpunten over de nieuw- ,erH»w van het A,ZL. De CDA- er>rlieden werden voorgelicht totfr wethouder Waal namens Jgemeente en de heren Kop- djaars en Schweizer namens en AZL. Aansluitend uit i[a,cte het gezelschap een idwandeling over het zieken- sterrein om de bestaande 'tand in ogenschouw te ne- 6sen 11.00 en 12.00 uur was eerste groep te gast bij de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden, waar men zich op de hoogte kon stellen van de enor me ruimtenood en het perso neelsgebrek van deze openbare leeszaal. Zijdelings kwam daar bij ook de interne crisis bij de bibliotheek ter sprake. Vervol gens ging het gezelschap naar het vormingscentrum voor jong volwassenen Troef aan het Noordeinde, waar zij werden voorgelicht omtrent de aanpak van verschillende weizijnsvraag- stukken in Leiden en het v/erk van de Leidse Rechtswinkel., de KWJ-Beweging van werkende jongeren en de Stichting Leidse Jeugdactie. De andere groep, waarvan naast leden van de Leidse CDA-frac- tie ook het CDA-kamerlid drs. Hans de Boer deel uitmaakte, bezocht in de ochtenduren Lei- den-Noord. In het Dienstencen trum aan de Van Hogendorp- straat werden zij verwelkomd en voorgelicht door Joop Ver- voorn, welzijnswerker in dit stadsdeel. In een rondwandeling door de wijk werden onder meer een aantal renovatiepro jecten en de renovatiewinkel be zocht en namen de CDA-leden kennis van hef werk van de cursus Ouders op Herhaling. Zijdelings kwam ook de kaal slag en de nieuwbouw in het gebied Herengracht-Zijlsingel aan de orde. Het tweede deel van het bezoek betrof de dependance van Vis ser 't Hooft in Leiderdorp, waar het uiteraard ging over de pro blemen die zijn gerezen rond de huisvesting en de vestiging van dependances van de andere zui len in deze gemeente. Ook werd een bezoek gebracht aan de noodlokalen van de rk Scholen gemeenschap Bonaventura aan de Maredijk (Schuttersveld) die volgend jaar zullen verdwijnen en waarvoor nog geen andere plaats is gevonden. Na een middagbezoek aan de Bollenstreek, keerde het CDA- gezelschap 's middags weer in Leiden terug waar in de univer sitaire mensa De Bak werd ge borreld en gegeten met verte genwoordigers van de universi teit en het AZL. Bij deze gele genheid merkte het delegatielid prof. dr. I. A. Diepenhorst nog op het onjuist te vinden wan neer het huidige kabinet Den Uyl in zijn demissionaire vorm nog een beslissing over de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis zou nemen. „Vier jaar lang heeft men de zaak vertraagd en de instellingen en gemeente in onzekerheid gela ten en in deze mistige situatie zou dan een nog zo ingrijpende beslissing genomen moeten wor den: dat acht ik onverstandig en onverantwoord", aldus het CD A-Eerste Kamerlid. Hij wees er op dat de beslissing over renovatie dan wel nieuwbouw van het Leidse AZ niet los te zien is van de bouw van Acade mische Ziekenhuizen in Amster dam en Utrecht. „En daarbij gaat het in totaal over meer dan een miljard. Zoiets mag je niet onder „lopende zaken" reke nen", aldus prof. dr. Diepenhor st.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5