Het kabinet-Den Uyl: vier jaar wankel evenwicht Menselijkheid in krijgsmacht moet voorop staan op de cpop Reiswieg- gordels, zitjes en autogordels TWEEDE KAMER PEP 24 MEI ONTBONDEN, ADVIES AAN MINISTER: Nog steeds exploderende flessen frisdrank KINDEREN IN DE AUTO Voor warm water gas goedkoper dan electriciteit BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 MAART 1977 PAGINA" JR Kabinet blijft demissionair m DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl blijft demis- daaruit je consequenties trekken", aldus de i sionair aan tot de verkiezingen van 25 mei. De windsman. Volgens Boersma had minister V Tweede Kamer zal per 24 mei worden ontbonden. Agt na het tweede Menten-debat, waarin de Pvj De koningin heeft hiertoe gisteren besloten op hem fel aanviel, niet uiting moeten geven aan j basis van de adviezen die zij ondermeer van de persoonlijke gegriefdheid. „Daar moet je ti fractievoorzitters uit de Tweede Kamer heeft kunnen. Bij irritatie moet het uitgepraat wor ontvangen. Morgen zal premier Den Uyl hierover maar je moet er niet steeds op terugkom in de kamer een verklaring afleggen. De vorstin Minister Boersma, die het besluit van de konL zal de verzoeken om ontslag van de zes christen- „verstandig" noemde, zei dat hij er niet veel traj democratische ministers „in overweging blijven om zal laten als de PPR niet in een volg# houden tot het tijdstip der verkiezingen". De kabinet meedoet. Hij verwacht veel extra moeilik Tweede Kamer had zich in adviezen aan de heden bij de formatie als de radicalen weer will koningin uitgesproken voor ontbinding van de meedoen. kamer. Hiermee wordt voorkomen dat in septera- De woordvoerder van deze radicalen, PPR-fradl ber een oude kamer een nieuw kabinet moet voorzitter Bas de Gaay Fortman, is boos II beoordelen. CDA-leider Steenkamp. In een open brief q Diverse vooraanstaande politici hielden gisteren prof. Steenkamp schrijft De Gaay Fortman, q spreekbeurten in het land. Hierbij bevond zich hij gegriefd is door diens „tergende uitsprak# minister Boersma (AR), die in Dordrecht in bedek- over de PPR namelijk dat „de PPR als ze te termen kritiek leverde op CDA-lijsttrekker mi- doorgaat terecht zal komen waar ze hoort: inL» nister Van Agt van Justitie. „Politici hebben niet oppositiebanken bij de CPN en de PSP". De Ga het voorrecht om teveel met persoonlijke gevoe- Fortman betitelt deze uitspraken als „valse derr^ lens te opereren. Gebeurt dat wel, dan moet je gogië. door prof. dr. W. van Hulst Na de liberale ministerskandidaat H. Vonhoff en AR-se- nator prof. dr. W. Albeda schreef prof. dr. W. van Hulst op ons verzoek een beschouwing over de kabinetscrisis. Prof. Van Hulst (66) is fractievoorzitter van de CHU in de Eerste Kamer en is hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De laatste dagen komt, begrijpelijker wijs, vele malen de vraag tot mij: „hoe komt het, dat het kabine Den Uyl toch nog twee maanden voor de verkiezingen is gevallen?" Deze vraag, hoe vanzelf sprekend ook, is niet juist gesteld. Ze had moeten luiden: „hoe is het mogelijk dat een kabinet met zo'n wankele basis het toch 1412 dagen heeft uitgehouden?" Zelfs een vluchtige blik op de parlemen taire geschiedenis van 1973 tot 1977 be vestigt onze stelling, dat alleen deze laatste vraag reëel is. Op een PvdA-congres wordt onder don derende bijval beweerd, dat de socialis ten nooit zullen berusten in een getal van 100.000 werklozen; de congressen der socialisten en hun vertegenwoordigers in het parlement tekenen fel protest aan tegen de gang van zaken in de Dennen dal-affaire en vooral tegen het regerings besluit om 84 gevechtsvliegtuigen te be stellen; de tegenstand tegen de onderwij spolitiek van Van Kemenade groeit, ook in eigen kring: mevr. dr. Verwey Jonker keert zich in de pers openlijk tegen haar partijgenoot; de nieuwe versie van het onderwijsartikel (208) der grondwet krijgt in de Tweede Kamer de doodsteek: de CDA-fracties begraven dit voorstel met droge ogen; een paar maal wordt het kabinet ongemeen boos op de Kamer: Duisenberg laat het „onaanvaardbaar" horen bij de vermogensbelasting en Gruyters bij de huurverhoging; Vredeling zegt in een interview, dat hij wegens zijn al te grote openhartigheid zal moeten aftreden: natuurlijk blijft hij zitten, tot hij een functie krijgt die als prettige bijkomstigheid heeft, dat de salariëring heel wat hoger ligt dan vijf maal het minimumloon; Den Uyl schijn een niet- geschreven brief toch geschreven te heb ben, wat ondanks het grondwettelijk briefgeheim nochtans uitlekt; Glastra van Loon (D'66) ziet zich door Van Agt de wei ingestuurd; zelfs Joop Boersma krijgt er op een moment genoeg van, als de befaamde resolutie van PvdA en PPR in hoge mate zijn toorn opwekt; en ten slot: door de grondpolitiek wordt het kabinet de grond ingeboord... Wie vier jaar parlementaire geschiedenis nog eens op zich in laat werken, kan, al naar gelang van z'n eigen politieke over tuiging, een van de twee standpunten innemen: A. het kabinet - Den Uyl heeft bijna vier jaar lang van maand tot maand het beeld vertoond van een dronkemanswandeling langs de rand van een afgrond. B. door de grote scherpzinnigheid van de minister-president is het hem van maand tot maand gelukt elke crisis te bezweren en het kabinet zonder al te grote averij de haven binnen te loodsen. Doorhalen wat niet verlangd wordt Ieder weet zo langzamerhand wel, dat de progressieven op nogal dictatoriale wijze het CDA hebben gedwongen examen af te leggen over vier wetsontwerpen. Nu hebben wij in het parlementair ge beuren deze laatste jaren het volgende verschijnsel kunnen waarnemen: naar mate het politiek voltage van de ingedien de wetsontwerp hoger werd, naar diezelf de mate nam de politieke weerstand toe. In de hierboven genoemde voorbeelden die aanleiding gaven tot een crisissfeer, is dit verschijnsel waarneembaar: soms voor het politiek voltage, soms voor de weerstand. De vier wetsontwerpen die aan het CDA als examenopgaven waren voorgelegd, stonden alle vier in het teken van de politieke hoogspanning. Totdat de draad knapte. De vraag of de grondpolitiek, en met name het punt van de negatieve ontwik- kelingsschade een kabinetscrisis waard is, meldt zich dan als vanzelf. Toch moe ten wij onder geen beding dit punt geïso leerd beschouwen. De val van het kabinet is^geen donderslag bij stralende hemeL De politieke hemel was vier jaar lang bewolkt Steeds waren de bliksemaflei ders sterk genoeg om de inslag op te vangen. Totdat - eindelijk - op 22 maart 1977 de stoppen doorsloegen. De val van het kabinet is geen momenteel gebeuren, maar het eind van een langdurig proces. Het is op zichzelf wel te begrijpen, dat de progressieven nu roepen om keiharde afspraken, indien zij straks opnieuw met het CDA de politieke zee kiezen. Voor hen is ook de kapiteinspost geen enkel probleem: ook al worden de progressie ven niet de grootste combinatie, toch zal Den Uyl premier zijn. Ter verdediging hiervan voert men graag de geschiedenis ten tonele: het is meerdere malen voorge komen, dat de premier niet tot de groot ste partij behoorde. Nog onlangs bijvoor beeld in het kabinet -Biesheuvel. Hebben de progressieven dan ongelijk met deze redenering? Neen. Maar het is wel veel erger. Zij hebben geen ongelijk, maar zij hebben bijna gelijk. En dat is net als iemand die bijna zuiver zingt, zo'n beetje tegen de toon aan. Ook hier moet de vraagstelling glashel der zijn: de vraag is niet of in het verleden de minister-president wel eens door een kleinere partij geleverd werd. De vraag is uitsluitend, of het in het verleden wel eens is voorgekomen, dat een partij voor de verkiezingen het pre mierschap claimde, ook al zou na de verkiezingen blijken, dat die partij niet de grootste zou zijn. Dit nu is het geval met de PvdA, en wij vinden dit machts denken een gevaarlijke zaak in een parle mentaire democratie. In dezelfde lijn liggen de z.g. „keiharde afspraken". De progressieven willen, dat er bij een kabinetsformatie spijkerharde afspraken zijn, waarvan men niet mag afwijken. Naar ons inzicht worden zulke afspraken door grote bezwaren gedrukt Het belangrijkste bezwaar is wel, dat het parlement dan monddood is. Immers, de afspraken liggen er en zeker de rege ringspartijen hebben 't maar te slikken, van „gemeen overleg" tussen regering en Staten-Generaal is dan nauwelijks sprake meer. Als de progressieven werkelijk van me ning zijn, dat zij hiermede de politieke zaken kunnen forceren, dan hebben zij toch een facet buiten beschouwing gela ten: de Eerste Kamer. Dit college is namelijk op geen enkele wijze bij een kabinetsformatie betrokken, aan ge maakte afspraken heeft het in feite geen boodschap. Als er toch bikkelharde af spraken bij een kabinetsformatie plaats vinden, moet men er zich niet over ver wonderen, dat de senaat op een bepaald moment de tanden laat zien. En de recen te geschiedenis bewijst, dat die tanden ook nog kunnen bijten. De oorzaak van de politieke ellende moe ten wij niet zoeken in de dagen die onmiddellijk aan 22 maart voorafgingen. De oorzaak ligt in de kabinetsformatie zelf. Toen heeft namelijk het begrip „ge dogen" een beslissende rol gespeeld. Naar onze opvatting een fatale roL In het woordenboek dat voor ons ligt, leren wij van „gedogen" de volgende omschrijving: dulden, lijdelijk aanzien, het gegeven voorbeeld in dit woorden boek luidt: „die vernedering moeten wij gedogen". De praktijk heeft thans dwingend bewe zen, dat wij met gedogen geen poltiek kunnen bedrijven. Het spijt mij voor Jaap Burger, maar wij mogen nooit meer een fundament voor een kabinet leggen waarvan gedogen de belangrijkste hoek steen is. Daarom gaan wij thans niet speculeren over nieuwe mogelijkheden na 25 mei. Wij willen primair ons respect tonen voor de kiezer. Die beslist Want in de politieke malaise waarin West-Euro pa zich bevindt, heeft Nederland behoef te aan een sterk parlementair kabinet Geen extra-parlementair kabinet. Geen minderheidskabinet. Maar vooral nooit meer een kabinet dat rust op het gedo gen. Want het politieke gedogen heeft op 22 maart 1977 definitief zijn Waterloo gevonden. DEN HAAG In het leger moet meer openheid en inspraak komen, meer contact en overleg tussen de verschillende rangen, meer gelegenheid voor het ontplooien van eigen initiatieven en meer verwevenheid met de burgermaatschappij, kortom: het leger moet een menselijker structuur krijgen. Dit zijn enkele van de aanbevelingen uit het eindrappot van de .Stuurgroep Maatschappelijke invloeden in de Krijgsmacht', dat gisteren aan minister Stemerdink (Defensie) en aan het parle ment is aangeboden. De Stuurgroep, bestaande uit militairen en burgers, werd in 1972 ingesteld door de toenmalige staatssecretaris van Defensie, Van Es, met de opdracht, richtlijnen te geven voor meer op de burgermaatschappij afgestemde ver houdingen, regelingen en opleidingen in het leger. In haar eindrapport komt de stuurgroep, die in de afgelopen jaren al enkele tussentijdse rappor ten uitbracht, tot de conclusie dat er in het leger experimenten moeten worden gestart met betrek king tot onder meer: - delegatie van taken, waarbij aan leidinggevenden een zekere speelruimte moet worden gegeven om globaal geformuleerde opdrachten zelfstandig en zoveel mogelijk naar eigen inzicht te doen uitvoe- - vermindering van het aantal functiewijzigingen, want volgens het rapport heeft het te snel rouleren van personeel nadelen ten aanzien van de continui- teit in beleid, financiële nadelen (met name bij ks i geografische verplaatsingen) en het nadeel dat jrru tijd die nodig is voor het opbouwen van eDe vertrouwensrelatie tussen leidinggevenden en pti j soneel te kort is om een hecht werkteam te dod i ontstaan; Ejn< - een soepeler verhouding tussen hoger en lagrru personeel; - integratie van militaire- en burgeropleiding - door bepaalde nietspecifiek militaire opleidii bi, sprogramma's te laten plaatsvinden in burgerini adi tuten. l Een belangrijke conclusie van de stuurgroep olc ook dat het deelnemen van militair personeel at he activiteiten in de samenleving in het algem*>n< door de defensieleiding moet worden geaccepte en gestimuleerd. Nog zeer onlangs werd schout-bij-nacht in Den Helder onder meer vaj deze overweging door minister Stemerdink 1 rechtgewezen, omdat hij drie van zijn manschi pen wilde ontslaan vanwege hun activiteiten in jongerenhulp-organisatie. Tenslotte stelt de stuurgroep vast, dat er i centraal orgaan voor advies en begeleid! (COAB) moet worden ingesteld om alle intc veranderingen bmnen het leger en de integi van het leger in de maatschappij tot stand tc c komen. In de COAB zouden onder meer zitt moeten nemen enkele vertegenwoordigers uit^ defensiestaf, vertegenwoordigers van persona zaken (ook de directie burgerpersoneel) en funcl "larissen van de legervoorlichtingsdienst Nog steeds is het euvel van ontploffende frisdrankflessen niet uit de wereld. De consumentenorganisaties ontvangen nog maandelijks berichten over deze exploderende flessen en de letsels die men daarbij oploopt. Ook komen er veel klachten over de manier waarop de frisdrankfabrikanten de schade vergoeden. Hoewel deze zich gezamenlijk hebben verzekerd, worden zij, die om schadever goeding of smartegeld komen aankloppen met een kluitje in het riet gestuurd. Er wordt dikwijls gezegd dat men generlei juridische aansprakelijkheid aanvaardt of er wordt betwist dat de schade is veroorzaakt door een fles uit die fabriek. Ook doet men de klacht af met de opmerking dat de fles wel zal zijn gesprongen door verkeerd gebruik. In één geval, toen het ging om een fles die al geopend was, werd zelfs gezegd: „Iedereen weet, dat je met een aangebroken fles voorzichtiger moet zijn". Veelal wordt de schade niet of nauwelijks vergoed, aldus de Consumentenbond, die eist dat hierin drastisch veran dering wordt gebracht en voorts wenst dat frisdrankflessen een waarschuwingsetiket krijgen. Hierop dienen aanwijzingen te staan zoals: stel de fles niet bloot aan hoge temperaturen; zet hem niet in de zon of in een auto die in de zon staat geparkeerd; ook grote temperatuurverschillen zijn gevaarlijk; pas op met flessen die al open zijn geweest er is dan een grotere kans op gisting; zet frisdranken nooit neer op ooghoog te en probeer ze niet open te krijgen met een nijptang of ander daartoe ongeschikt gereedschap. Bewaar in geval van ploffen de flesscherven. Ten eerste om aan te tonen welk merk frisdrank het was en voorts om deskundigen de mogelijkheid te geven vast te stellen of de fles spontaan is geëxplodeerd. GEVAARLIJK SPEELGOED Er zijn speeltjes van een bepaalde kunststof (PVC) die bij kinderen bijzonder populair zijn. Het zijn kleine „monsters" die er zeer levensecht uitzien en zeer beweeglijk zijn (spinnen, slangen, hagedissen en andere „enge" beesten). De beweeglijk heid is te danken aan een weekmaker die in de PVC is verwerkt. Juist deze weekmaker maakt de speeltjes voor kinderen nogal gevaarlijk. Zelfs grotere kinderen stoppen gauw iets in hun mond. Hoe gemakkelijk wordt er dan niet iets van afgebeten en verdwijnt er een stukje in de maag. Wanneer zo'n stukje wordt doorgeslikt kan er veel ellende ontstaan. In de maag verliest het namelijk een deel van de weekmaker, waarna het PVC bikkelhard wordt. Afhankelijk van de vorm (puntig of niet) kan het lelijke verwondingen van de darmen veroorza ken. In 1962 is er een Duits kind aan zulke verwondingen overleden. Kinderen jongen dan zes jaar mogen niet voorin de auto; kinderen tussen zes en twaalf jaar mogen dat wel mits zij een heupgordel (en geen driepunts gordel) dragen. Er zijn vele fabrikan ten die voorzieningen aanbieden om de kinderen achterin de auto een gemakkelijke zitplaats aan te bieden. De Consumentenbond onderzocht de ze voorzieningen samen met consu mentenorganisaties in België, Enge land en Noorwegen. Voor kinderen van 0 tot 9 maanden zijn er gordels om de reiswieg of de bak van de kinderwagen goed vast te zetten aan de carrosserie van de auto. Van de drie onderzochte merken - KL Jeenay A 17, MG Securelit en Mother- care 7458 - kwam de eerste als beste uit de bus zowel qua veiligheid als voor wat betreft de makkelijkste ma nier van bedienen. Voor kinderen tot ongeveer drie jaar zijn er kinderzitjes. De Consumenten bond onderzocht alleen de zitjes die met gordels aan de carrosserie moe ten worden vastgemaakt. Stoeltjes met een buizenframe, die tussen leu ning en zitting worden geklemd of met een beugel over de leuning wor den gehangen zijn in vorige onderzoe ken waardeloos gebleken op het punt van veiligheid en zijn in dit onder zoek niet betrokken. De zitjes van de merken Corbeau, Cidico, Jolly en vooral Herla 200 en 300 blijken te smal voor kinderen die de leeftijd van drie jaar naderen. De rugleunin gen van de zitjes van Corbeau zijn bovendien te kort om een kind nog hoofdsteun te geven bij een aanrij ding van achteren. Er kwamen uit het onderzoek twee zitjes naar voren die op alle punten voldoen aan de eisen die er aan mogen worden gesteld (veiligheid, hoogte van rugleuning, zithoogte, slaapmogelijkheden, beves tiging, handelbaarheid bij het inzet ten en uitnemen en het comfort). Van de zeventien onderzochte merken wa ren dat Storchemtthle Jet SM 02 en Coenen KZA. Ook werden twaalf autogordels voor kinderen tussen drie en zes jaar on derzocht. Hier werd eveneens duide lijk dat een gordel, bevestigd aan de carrosserie het veiligst is. De best gordels zijn: Kangol CSH 1, Klippan Junior 3 en Schroth Kai 4009. Een uitgebreid onderzoekresultaat is ge publiceerd in de vandaag verschij nende Consumentengids. warmwatervoorziening op electriciteit Is bij de hui dige tarieven nog aanzienlijk duurder dan op gas. In het algemeen zal men daarom met een gastoestel goedkoper uit zijn dan met een electrisch warmwate rapparaat. Dat zegt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek naar aanleiding van proeven met de zogenaamde kombi-toestellen: warmwater-apparaten gekoppeld aan de centrale verwarming. Die apparaten zijn alleen in bijzondere omstandigheden aan te raden. De kombi-apparaten hebben over het algemeen een iets hoger rendement dan afzonderlijke gasboilers. Daar staat echter tegenover, dat de installatiekosten vrij hoog zijn. De kombi's zijn dan ook alleen rendabel als men bijvoorbeeld nog geen centrale verwarming heeft maar van plan is een installatie aan te leggen. Want bij dit apparaat wordt meestal een cv-ketel bijgeleverd. De apparaten hebben behal ve het hogere rendement nog het voordeel, dat zij weinig onderhoud vergen. De kans op ketelsteen is bovendien geringer door de lagere en gelijkmatiger watertemperatuur. Uit die koppeling vloeit echter ook een van de nadelen voort: men zit èn in een koud huis, zonder warm water als de cv-ketel defect raakt. Geen geleuter in advertenties De Commissie tot Handha ving van de Nederlandse Code voor het Reclamewezen pro beert niet alleen misleiding, maar ook geleuter in adver tenties tegen te gaan. Zo heeft zij het gebruik van een „in houdsloze" tekst door Alimpo BV in Den Haag veroordeeld. Deze auto-importeur had in een advertentie voor zijn BM W's gesteld: „Het is een onver mijdelijke constatering, dat een automobiel van deze klas se slechts voorbehouden is aan een beperkt aantal veelei sende, financieel draagkrach tige automobilisten. Evenzeer echter is het een feit, dat tot deze kring vooral die mensen behoren, waarvan de maat schappelijke prestaties veelal hun inkomen overtreffen". De laatste zin is, aldus de code commissie, onbegrijpelijk en zowel op het eerste gezicht als bij nadere lezing volkomen in houdsloos. Inhoudsloze tekst wordt vol gens de codecommissie ook gebruikt door bepaalde zaken in matrassen. Zij maken ge bruik van wat de „Stichting Slaapvoorlichting" te Biltho- ven in haar advertenties zegt, namelijk: „De overheid zou eens aan uw nachtrust moeten denken. De overheid geeft jaarlijks miljarden uit voor de gezondheidszorg. Toch laat zij straffeloos toe, dat zo'n 80 procent van de in Nederland verkochte bedden uw gezond heid min of meer ernstig in gevaar brengt". Deze tekst is in strijd met de waarheid, ap pelleert aan angstgevoelens en is inhoudsloos. Maatschappelijk misplaatste humor noemt de codecommis sie de advertentie van een Amsterdamse woninginrich tingszaak, waarin werd ge steld: „Heuga tegels gisteren gestolen, vandaag al in de handel".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10