,De deur is dicht haar het CDA kan ïem nog openen" Kraakpanden hardhandig ontruimd Buurt moest Turks gezin vier maanden lang onderhouden Indiase kabinet kan au gaan regeren LANDBOUWBERAAD IN BRUSSEL ZEER MOEIZAAM annenundtbdïtenland LEIDSE COURANT c MAANDAG 28 MAART 1977 PAGINA FELLE BRAND IN CENTRUM BOLSWARD Besluit bestrijding iep-ziekte te verwachten doe er wat aan D VAN TfflJN OVER SAMENWERKING ET CONFESSIONELEN: Top-drukte motor-Rai AMSTERDAM 8 Het RAI-mo- torweekend dat gisteravond in Amsterdam is afgesloten heeft een rekord aantal van 75.060 bezoekers getrokken. Dat zijn er bijna 20.000 meer dan twee jaar geleden. De mees te belangstelling trok dit evene ment tot nu toe in 1974 met ruim 68.000 motorenthousiasten. Hislukte staatsgreep in Thailand Je Thaise minister van defensie, Sangad Chalawyu, heeft ver aard dat de vijf hoofdofficieren, die dit weekeinde geprobeerd pben een gewapende staatsgreep te plegen tegen de regering van penner Tanin Kraivicien wegens rebellie, moord met voorbedachte ®de en het veroorzaken van wanordelijkheden in staat van jeschuldiging zullen worden gesteld. Eerder had de regering laten pten dat de extreem rechtse samenzweerders onder leiding van leneraal Hiranyasiri verbannen zouden worden. ka drukt een in camouflage uniform gestoken rebel de «nd van een sergeant van het regeringsleger na de mislukte •taatsgreep. HerfSt/ Japanse mode-ontwerpers krijgen steeds meer greep op de Parijse haute en presenteerde dit pakje van rood ribfluweel gecompleteerd met minirokje lAfirt+ftr couture. Dit bleek gisteren weer toen twee Japanners hun herfst/wintercollectie en cape. Van dezelfde Issey Miyake is dit lange avondtoilet van zijde met Winier collectie voor dit jaar in de Franse hoofdstad toonden. Van links naar rechts: afbeeldingen van hemellichamen. Tenslotte een ontwerp van een Fransman. Kansai Yamamoto liet zich inspireren door gevangeniskleding en ontwierp dit en wel van Lanvin, een zwart/wit zijden avondtoilet met kanten zoom. VsUlldsllv; pak van jersey met een grote cape. Issey Miyake greep terug naar de minimode gressieven gereageerd. Zowel CDA-lijsttrekker Van Agt als de voorzitter van het CDA prof. Steenkamp verklaarden dat „de deur naar de PvdA openblijft". Een voortzetting van de samen werking met de PPR leek Steen- kamp aanzienlijk moeilijker. Volgens hem manoeuvreert de PPR zich momenteel naar de oppositie-banken. De WD heeft zaterdag in haar tijdens een algemene vergade ring vastgesteld verkiezingspro gramma vastgelegd dat het be leid van de regering in de ko mende jaren voor alles gericht dient te zijn op de strijd tegen werkloosheid en inflatie. Bezui nigingen zijn dringend geboden, aldus dit programma, en daar om zullen de uitgaven in de collectieve sector niet mogen stijgen. Door lastenverlichtingen moet de economische groei wor den gestimuleerd en de sociale voorzieningen moeten worden herzien, meent de WD. Aantas ting van de vrijheid van onder wijs wordt krachtig afgewezen, zo is ook in het programma vastgelegd. Vance bereid langer in Moskou te blijven MOSKOU (Reuter) De Ame rikaanse minister van Buiten landse zaken, Cyrus Vance, is bereid zo lang in Moskou te blijven als nodig is om voort gang te boeken naar het Ameri kaanse doel „waarachtige wa- pencontróle". Vance zei tot verslaggevers dat hij dat zaterdag bij zijn aan komst had gezegd tot zijn sov jet-ambtgenoot Andrei Gromi- ko. Toen zij van de luchthaven naar Moskou reden had Vance gezegd, nog „een dag, twee of drie, of hoe lang nodig is" te willen blijven om voortgang te maken. Gromiko's antwoord was bemoedigend geweest. Vdór Vance naar Moskou ging, had hij een onderhoud met EG-ver- tegenwoordigers. '-kopstukken tijdens het zaterdag in Utrecht gehouden kerngroep-be- ad. Op de foto van rechts naar links: staatssecretaris Van Huiten erkeer), minister Van Doorn (CRM), minister Trip (wetenschapsbeleid) i de huidige fractievoorzitter van de Tweede en toekomstige fractie- lorzitter van de eerste Kamer Bas de Gaay-Fortman. DELHI De problemen rond de vorming een nieuwe regering in India lijken thans de rug te zijn. Dwarsligger Jagjivan Ram, van het voor de verkiezingen van premier Gandhi's Congrespartij afgescheiden Con- voor Democratie (CDF), liet gisteren zijn varen en maakte onder luide toejuichin- zijn aanhang bekend dat hij zitting neemt kabinet van premier Morarji Desai. die een groot deel vertegenwoordigt van de paria's of onaanraakbaren in India, had laten weten dat hij er niets meer voor in de regering te gaan zitten nu niet hij de 81-jarige Morarji Desai de post van had gekregen, steeds is echter niet bekend welke portefeuille krijgt. De enige die nog niet is vergeven is van defensie. Eert andere mogelijkheid is een ministerschap zonder portefeuille. De definitieve zetelverdeling zal pas worden be kendgemaakt wanneer Ram wordt beëedigd. Dat gebeurt dan ook met twee andere politici die niet waren komen opdagen op de "beedigingsplechtig- heid van zaterdag, namelijk de militante socialisti sche leider George Fernandes en Hemwati Nandan Bahoegoena, vice-voorzitter van het CDF. De regering-Desai loste gisteren een van haar verkiezingsbeloften in door de externe noodtoe stand op te heffen, die al van voor de Indiaas-Pa- kistaanse oorlog van 1971 van kracht was. Deze verschafte de regering dezelfde buitengewone vol machten als volgens de interne noodtoestand, die door mevrouw Gandhi werd beëindigd na haar verkiezingsnederlaag. Met het besluit van gisteren is een einde gekomen aan alle buitenparlementaire volmachten van de Iniase regering. Een beeld van de gewelddadigheden in de Amsterdamse binnenstad toen ongeveer 100 politiemensen slaags raakten met leden van een actiegroep die een kraakactie hadden uitgevoerd in een aantal panden van hotel Krasnapolsky. EINDHOVEN (ANP) Buurtbewoners hebben het in Eindhoven wonende Turkse gezin Marasli bijna vier maanden onderhouden. Medio november vorig jaar verliet de Turkse gastarbeider Ma rasli zijn vrouw Fikiye en zijn vier kinderen, zonder ooit meer iets van zich te laten horen. Vorige week werd een vijfde kind geboren. Nadat de vader zijn gezin de rug had toegekeerd bleef het zonder een cent inkomen achter. Buurtbewoners trokken zich haar lot aan en zorgden voor eten en drinken, voor kleding en in verband met de geboorte van de jongste zelfs voor een baby-uitzet Op 21 januari werd een aanvraag ingediend bij de Gemeentelijke Sociale Dienst om in aanmerking te komen voor steun. Twee maanden later liet de Sociale Dienst weten dat daarvan geen sprake kon zijn. Toen buurtbewoners de zaak op 17 maart wilde aankaarten bij wethouder Jan Mulder (welzijnszaken) troffen zij tij dens diens spreekuur niet de wethouder maar een van zijn beleidsambtenaren aan. Pas vrijdagmorgen 25 maart werd de wethouder op de hoogte gesteld. Hij vaardigde toen on middellijk de opdracht uit om de vrouw een uitkering te ge ven om te voorzien in de nood zakelijke kosten van bestaan en wel met terugwerkende kracht vanaf 21 januari Terug naar de oertijd BRUSSEL (AFP-DPA) De besprekingen in Brussel over het vaststellen van gewaar borgde landbouwprijzen in de Europese Ge meenschap voor de periode 1977-1978 heb ben nog niet tot overeenstemming geleid. Het beraad is vanmiddag voortgezet „Engeland wil dat de Europese Gemeen schap een blanco cheque van een miljard gulden tekent", zo schetste minister Van der Stee de voorstellen die de engelse minister van landbouw, John Silkin, zaterdag in Brussel zijn collega's uit de acht andere EEG-landen had gedaan in een poging, een akkoord te bereiken over de landbouwprij zen voor het komende seizoen. De voorstellen van minister Silkin hebben o.a. ten doel, de Engelse regering in staat te stellen de boterprijs te verlagen. Dank zij subsidies die de Europese Gemeenschap da gelijks miljoenen kosten, is engeland er tot nu toe in geslaagd de levensmiddelenprijzen laag te houden, een feit dat om binnenlands- politieke redenen van grote betekenis is. Silkin had, als voorzitter van de minister raad, zich een reis langs hoofdsteden van de EEG bespaard door in de loop van vrijdag en zaterdag zijn collega's één voor één in Brussel te ontvangen. Op grond van deze gesprekken had hij ten behoeve van de voorzitter voorstellen geformuleerd dat door vrijwel alle anderen, met uitzondering van de Ierse minister, als onaanvaardbaar werd afgewezen. „Het is nog nooit vertoond dat een voorzitter een zo nationaal getint voorstel heeft gedaan", zo zei iemand die de marathonzitting van de ministers van land bouw over de prijzen al jaren heeft meege maakt. Een groep van vijf tien vrijwilligers waaronder enkele kinderen zullen in het westen van En geland het leven gaan leiden van een gemeenschap in de periode van 300 jaar voor Christus. Dit alles terwille van een t.v.-serie die de BBC zal maken. Het leven in het Uzeren tijdperk zal voor de vrijwilligers maar een jaar duren. (Van een onzer verslaggevers) BOLSWARD Drie winkelpanden en een pension voor gastarbei ders zijn vanmorgen in het centrum van Bolsward door een felle brand in de as gelegd. De schade loopt in de vele miljoenen. Niemand raakte gewond. Het vuur werd ontdekt in een meubelzaak, op korte afstand van het in 1614 gebouwde stadhuis, dat niet door de vlammen werd bedreigd. Brandweerkorpsen uit Bolsward en plaatsen in de wijde omgeving slaagden er niet in te voorkomen dat het vuur oversloeg naar belendende panden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. AMERSFOORT (ANP) - Op korte termijn is er een „besluit bestrijding iepziekte" te ver wachten. Dit besluit voorziet in een regeling waardoor zij die op hun grond (in eigendom of in gebruik) iepen hebben staan, gedwongen kunnen worden be paalde maatregelen tegen de iepziekte te nemen. De staffunctionaris van de plan- teziektekundige dienst in Wage- ningen heeft dit het afgelopen weekeinde in Amersfoort ver teld tijdens een studiebijeen komst van de Nederlandse Ver eniging van Hoofden van Ge meentelijke beplantingen. De minister van landbouw en visse rij moet nog beslissen of het besluit er werkelijk komt De op de bijeenkomst aanwezigen stuurden de minister een tele gram waarin zij nog eens be klemtoonden dat het iepenbe stand desastreus dreigt te wor den aangetast en dat zij grote waarde hechten aan het te ver wachten besluit. Dissidentengroep opgericht in Polen WARSCHAU (AFP) Achttien Poolse intellectuelen hebben een „beweging voor de verdedi ging van de rechten van de mens en dé burger" opgericht. De achttien intellectuelen richt ten daarbij een oproep tot de Poolse samenleving met af schriften voor de parlements voorzitter en een vijftiental krantenredacties en televisiere dacties in Warschau. Het is niet waarschijnlijk dat zij er iets mee zullen doen. Onder de ondertekenaars van de oproep zijn de dissidente ad vocaat Andrzej Czuma, de histo ricus en publicist Leszek Moc- zulski en twee leden van het comité voor de verdediging van de arbeider hard aan te vallen „Het is aller treurigst dat het CDA de Men- ten-zaak aangrijpt om de schuld van de crisis naar de PvdA te verleggen." De partij-besturen van PvdA en PPR zullen morgen in Amster dam gaan praten over de strate gie die tijdens maar vooral na de verkiezingsstrijd moet wor den gevolgd ten aanzien van het CDA. Het PPR-bestuur zal tij dens die bespreking het stand punt innemen dat, zoals het er nu naar uitziet het CDA aan de vorming van een progressief ka binet geen bijdrage zal kunnen leveren en dat de PvdA en de PPR er daarom naar moeten streven, een minderheids- of meerderheidskabinet te vormen van uitsluitend progressieven. Het PPR-bestuur heeft deze op dracht zaterdag in Utrecht mee gekregen van de kerngroep van die partij, waarin vertegenwoor digers van alle plaatselijke en regionale afdelingen zijn ver enigd. Door CDA-kopstukken is het af gelopen weekeinde met kalmte od de (harde taal) van de pro- Zes executies in K( BRAZZAVILLE (AFP) In Brazzaville zijn zaterdagochtend zes mensen terechtgesteld, na melijk zes militairen die mede plichtig zouden zijn aan de moord op president Ngouabi en igo twee mensen die bij de moord op kardinaal Bayenda zouden zijn betrokken, zo is in de hoofdstad van de volksrepu bliek Kongo-Brazzaville verno men. (an onze parlementaire dactie) DEN HAAG - f PvdA wil niet meer fct het CDA samenwer- In, tenzij de christen- piocraten bereid zijn [vier hervormingsvoor- ellen van het kabinet en Uyl alsnog te aan- jarden. verklaarde PvdA-fractielei- Van Thijn zaterdag voor de ta-radio. Hij stelde zich met te voorwaarde harder op te- h het CDA dan zijn lijsttrek- jr premier Den Uyl. Van Thijn „De deur is dicht en blijft tht. Wij zijn alleen bereid het bA een sleutelbos met vier jutels (de vier hervormings- prstellen) aan te reiken, waar- ee het de deur nog kan opt- m". Volgens hem kan er aan p voorstellen niet meer wor- |n getornd. Scherp zette de fdA-voorman zich af tegen het (rwijt van AR-leider Aantjes kt de PvdA de sfeer heeft ver door minister Van Agt in tweede Menten-debat zo (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zaterdagmiddag met ongeveer vijftig man een einde gemaakt aan een kraakactie in een aantal panden van hotel Krasnapolsky in de binnenstad. Veertig krakers werden daarbij aangehouden. Zij waren zaterda gochtend de panden aan de Pijlsteeg en de Sint Ansstraat binnengedrongen uit protest tegen het jarenlang leeg staan van de panden. De directie van Krasnapolsky heeft verklaard dat de panden in gebruik zijn als opslagruimte. „Wij hebben de hulp van de politie ingeroepen omdat de gekraakte panden bovendien tegen ons hotel aan liggen en wij met vijfhonderd gasten geen enkel risico willen nemen ten aanzien van brand." Volgens omstanders en betrokken buurtbewoners heeft de politie de ontruiming op hardhandige wijze uitgevoerd. Met een „storm ram" beukte de politie door een dichtgemetseld raam en drong het pand binnen, waar sinds vrijdagavond tien „woningzoekenden" bivakkeerden. Een van hen is bewusteloos het pand uitgedragen. In totaal zijn twintig mensen aangehouden en meegenomen iaar het politiebureau. Aan de actie hebben ook met wapenstokken uitgeruste parkeerwachters en agenten in burger met getrokken pistolen deelgenomen. LONDEN (AP) De Chinese overheid heeft zich verzoend met wat kort geleden nog „de Westerse bourgeois-componis- ten" werden ge noemd en radio Pe king zal binnenkort gedeeltes van Bee- thovens vijfde symp- bonie uitzenden, zo beeft de Daily Tege- grapb bekend ge maakt. Het Britse dagblad zei van functionaris sen van de Chinese radio te hebben ver- Beethoven mag weer in China nomen dat de Bee thoven-uitzending be doeld is als herden king van de 150ste sterfdag van de com ponist De Daily Telegraph- correspondent in Pe king meldde dat een Westduits kameror kest binnenkort een tournee door de Volksrepubliek zal beginnen met een programma met wer ken van Mozart, Haydn, Bach en Bee thoven. 380 ontwikkelingsprojekten VASTENAKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr 1621.01864

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9