„Er viel iemand voor mij op de grond. Het was mijn vrouw" Luchtramp breekt alle trieste records DE OMGEKOMEN BEMANNINGSLEDEN Veel nabestaanden hoorden fatale nieuws per telefoon BIZARRE „REDDING" AMERIKAANS ECHTPAAR Bomaanslag door beweging voor zelfbeschikking Telegram van Juan Carlos JA BINNENLAND/ BUITENLAND. LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTELVEEN De bemanning van de verongelukte jumbojet bestond uit veer tien personen. Geen van hen heeft de ramp overleefd. Dit zijn hun namen (op de foto v.lm.r.): Gezagvoerder Z. A. L. J. Veldhuizen van Zanten was 50 jaar oud en was bijna 27 jaar in dienst van de KLM. Hij was chef-in structeur van de Boeings 747 van de Ko- was ook gehuwd en woonde in Voorburg, ninklijke Luchtvaartmaatschappij. Hij Hij was 48 jaar. woonde in Sassenheim was gehuwd en Purser C. W. Sonneveld uit Haarlem lsat een vrouw met twee kinderen na. was gehuwd en laat een vrouw en vier Eerste vlieger K. Meurs was eveneens kinderen na. Hij was 36 jaar. gehuwd en had twee kinderen. Hij was 42 Assitent-purser A. Th. van Straten (42) jaar oud en woonde in Amstelveen. woonde in Schijndel, was eveneens ge- f Boordwerktuigkundige W. Schreuder huwd en had twee kinderen. De stewardessen waren: Mej. W. M. Keulen (30) uit Amsterdam: Mevrouw H. W. Fleur-Tobi (28) uit Am sterdam; Mej. A. C. Bouvy (24) uit Noordwijk aan Zee; Mevrouw B. M. Joose-Wildschut (24) uit Castricum) Castricum; Mevrouw M. L. van Staveren-Marechal (32) uit Alkmaar. Mevrouw M. M. Tom-Karseboom (35) uit Zij laat een man en drie kinderen achter; Sassenheim; Mevrouw J. H. M. Schuurmans-Timmer- De vijf laatstgenoemde stewardessen wa- mans (30) uit Amersfoort; ren niet in vaste dienst bij de KLM, maar Mevrouw M. Mey-Lefeber (22) uit Am- stonden als free-lance-stewardessen voort sterdam; durend voor de KLM gereed om te worden Mevrouw M. E. Viergever-Drent (29) uit ingezet bij een tekort aan cabinehulp. Broek in Waterland; SANTA CRUZ (AFP) - „Na die verschrikkelijke klap heb ik geprobeerd mijn vrouw te bevrijden. Zij kon haar veilig heidsriem niet loskrijgen. Maar het was onmogelijk haar weg te slepen. Ik probeerde haar op te tillen. Toen kwam die explosie Ik viel de ene kant op en zij de andere. Op het moment dat ik bijna bij haar was gekropen ontplofte vlakbij ons weer iets. De klap was zo hard dat ik uit het toes;el werd geslingerd. Ik keet op en zag dat alles in brand stond. Ik dacht: mijn vrouw, ik ben haar kwijt. Toen was er opnieuw een explosie. Er riel iemand voor mijn voe ten op de grond. Het was mijn vrouw". De 39-jarige Amerikaan James Naik vertelt met trillende stem zijn bizarre „redding" en die van zijn vrouw uit de verwoes tende vuurzee aan een verslag gever van Associated Press. Naik is met lichte verwondin gen opgenomen in een zieken huis. Zijn vrouw is er veel ern stiger aan toe, maar nu al staat vast dat de explosies het echt paar uit Californie voorlopig hebben „gered". Jim Novak, eerste-klas passa gier van het Pan Am-toestel heeft verklaard dat hij twee ontploffingen heeft gehoord. Vlak nadat hij passagiers van uit de lounche naar beneden had zien tuimelen en voordat het toestel veranderde in ver hitte metaalklompen slaagde hij erin uit de wrakstukken te klauteren. „Nauwelijks had ik de grond bereikt of een explo sie wierp verschillende mensen om mij heen. Het was niet om aan te zien. Ik geloof dat ik toen even buiten kennis ben geweest". Een verslaggever van de Spaanse televisie slaagde erin aan boord van een reddings voertuig te komen: „Twee kilo meter van het vliegveld kon je de vlammen al hoog zien oprij zen, dwars door de mist heen. Brandende wrakstukken lagen in een omtrek van honderden meters rond de startbaan, om geven door kolommen zwarte rook. De redders probeerden zonder acht te slaan op eigen veiligheid mensen uit de gloeiende ravage te halen. Zij keken niet of zij er levenden of doden uithaalden. Zij trokken hen slechts snel uit die ver schrikkelijke vuurzee. Het leek op Dantes hel". De twee vliegtuigtypes, links de KLM-Boeing, rechts de Boeing 747 van Pan Am. De foto onder toont een (vaag) beeld van de reddingswerkzaamheden. RIJSWIJK/AMSTELVEEN In de criiis- centra die de KLM en Holland Internatio nal gisteravond en vannacht hadden inge richt, hebben zich dramatische taferelen afgespeeld. De verslagenheid in het KLM- hoofdkantoor te Amstelveen was onpeil baar. Honderden familieleden van de slachtoffers die bij Holland International (dat het KLM-toestel had gecharterd) v»or veertien dagen zon in Las Palmas hadcen geboekt, stroomden samen op de luchtha ven of informeerden telefonisch bij iet team van de KLM, dat de hele nacht tria speciale lijnen bereikbaar was. Vijftien specialisten de zware taak op zich genomen om de telefoongesprekken te beantwoorden. Tot diep in de ochtenduien stonden de telefoons roodgloeiend. Am- vankelijk kon de KLM niets anders deen dan de telefoonnummers opschrijven net de belofte dat er zo spoedig mogelijk zou worden teruggebeld. De KLM wist in het begin van de avond, evenmin hoe ernstig de situatie precies was. Aanvankelijk bestond de hoop dat er nog overlevenden waren in het Nederland se toestel. Maar na enkele uren moest deze hoop worden opgegeven. Geen van de Ne derlandse vakantiegangers en bemanning sleden had de ramp overleefd. Toen rustte op het KLM-team de immens zware opgave om de nabestaanden terug te bellen en hen van het catastrofale nieuws op de hoogte te stellen. Aldus werd het onvermijdelijk, dat op het hoofdkan toor van de KLM in Amstelveen zeer dra matische telefoongesprekken werden ge voerd. Hetzelfde gold voor het crisiscen trum dat Holland International in Rijswijk had ingericht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De luchtramp van gisteren overtreft wat dodenaantal aangaat al haar trieste voorgangers. Het droeve reccrd stond tot nu toe op naam van een Turkse DC-10 die op 3 maart 1974 neerstortte op een bos buiten Parijs. Alle 345 inzittenden kwamen hierbij om. Ruim negen maanden later, op 4 december, verongelukte een Nederlandse DC-8 met 191 pelgrims aan boord. Dit toestel van Martinair viel brui- Een Jordaanse Boeing 707 met Marokka nen stortte op 3 augustus 1975 neer ten noorden van Agadir. 188 mensen lieten hierbij het leven. Op deze wrange balans volgen drie toestellen die alle 176 mensen meesleepten naar de ondergang. Op 10 september vorig jaar kwamen boven Joe goslavië een Joegoslavische DC-9 en een Britse Trident met elkaar in botsing, 176 slachtoffers. Op 22 januari 1973 veronge lukte een Jordaanse Boeing 707 op de Nigeriaanse luchthaven Kano. Enkele maanden tevoren vielen eveneens 176 slachtoffers toen een Russische Iljoesjin 62 op het vliegveld van Moskou neerstortte. De laatste luchtramp op de luchthaven van Santa Cruz op Tenerife had plaats op 3 december 1972, toen een Convair Corona- do van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Span tax met 155 mensen verongelukte. Het vliegtuigongeval is het 25ste waarbij een toetel van de KLM betrokken is. Voor de Tweede Wereldoorlog verongelukten tien KLM-vliegmachines. Daarbij kwamen 81 inzittenden (passagiers en bemanning sleden) om het leven. Tot zondag waren in totaal 585 inzittenden van KLM-toestel- len door ongevallen om het leven gekomea Het eerste KLM-toestel dat verongelukte was de Fokker F 12 „Ooievaar". Vijf men sen stierven toen de machine bij Bangkok neerstortte op 6 december 1931. Het ernstigste ongeval tot gisteren was dat met de Lockheed super-constellation „Hu- go de Groot" op 14 augustus 1958. 99 mensen kwamen om het leven toen het toestel, dat op weg was naar New York, bij de Ierse kust in de Atlantische Oceaan stortte. De laatste ramp met een KLM-ma- chine vond plaats in juni 1961. De Lock heed „Electra" Sirius vloog toen bij Cairo te pletter tegen een heuveltop. Zestien passagiers en drie bemanningsleden kwa men hierbij om het leven. ALGIERS (AFP) De „Beweging voor de zelfbeschikking en de onafhankelijkheid van de Canarische Eilanden (Maiac)" heeft vannacht de verantwoordelijkheid op geëist voor de bomaanslag die gisteren werd gepleegd op de luchthaven van Las Palmas. Deze aanslag was er de oorzaak van dat de jumbo's van de KLM en Pa- nAm moesten uitwijken naar de luththa- ven van Santa Cruz, waar zij met fatale gevolgen botsten. Maiac wijst in een verklaring in Algiers alle verantwoordelijkheid voor deze ramp van de hand. - De bom, geplaatst voor de ingang van de wachtkamer, ontplofte gistermiddag om kwart over een. Vier personen, onder wie de luchthavendirecteur, raakten gewond. Maiac stelde dat de toeristen sinds 1 no vember 1976 vlugschriften van de bewe ging krijgen om de Canarische Eilanden te mijden als vakantieoord, „want wij zijn met Spanje in oorlog". Sinds die datum zijn 24 bommen ontploft Volgens de Maiac heeft het Spaanse leger vorige week vrijdag een lid van het com mando van de beweging gedood en een tweede gewond. „Bovendien worden kame raden van ons vermoord in Spaanse gevan genissen". MADRID Koning Juan Carlos van Spanje heeft in gelijke bewoordingen ge stelde boodschappen gestuurd aau presi dent Carter van de Verenigde Staten en Koningin Juliana, waarin hij zijn deelne ming en die van het Spaanse volk uit spreekt over de ramp op de Canarische Eilanden. Ook de Spaanse premier Adolfo Gonza lez, en minister van buitenlandse zaken Marcelino Ore ja Aquirre, hebben hun leed wezen betuigd aan hun Amerikaanse en Nederlandse collega's. De demissionaire minister-president Den Uyl heeft gisteravond in een reactie op de ramp gezegd dat „bij zo'n bericht alles weg valt. Er is alleen nog maar meegevoel met het leed dat zovelen van ons thans moeten ondergaan". Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) heeft „met ontsteltenis" kennis geno men van de vliegramp op Tenerife. De minister betuigt namens de regering diep leedwezen met de nabestaanden van de om De ravage op het vliegveld van Las Palmas was gisteren aanzienlijk. Hier ontplofte een bom, het leven gekomen passagiers en beman- waardoor zowel het Nederlandse als het Amerikaanse vliegtuig uitweken naar Tenerife. ningsleden. Lijst namen Nederlandse slachtoffers Amstelveen Dit zijn de na men van de Nederlandse slach toffers van de KLM-Boeing, naar een opgave van de KLM. De KLM was vanmorgen vroeg niet in staat de woonplaatsen van de omgekomenen te ver melden omdat die bij de boe kingen voor de charterreis niet aan de KLM zijn gemeld. C. Agsteribbe (vrouw), M. Agsterib- be (man), L. Bartels (vrouw), L. Bartels (man),J. Beeris (man), J. Beeris (vrouw), J. Beeris (kind), E. H. Beke (vrouw), W. H. Beke (man), G. J. Bekker (kind), C. G. Bekker '(man), M. Bekker (vrouw), K. Be- reiter (man), Bereiter (vrouw), R. van der Berg (vrouw), H. van der Berg (man), O. Bleekemolen (vrouw), T. Bleekemolen (man), D. van de Bogert (man), C. J. Boon (man), R. Boon (kind), L. Boon (vrouw), J. Corbes (kind), M. Cor- bes (kind), Bosma (vrouw), K. Bou- man (man), F. Bril (kind), M. Bril (kind), F. Bril (man), C. Bri) (vrouw), C. Broek (vrouw), Bul (man), O. Bul (vrouw), H. A. Bul (vrouw), A. Bul (vrouw). J. Buning (vrouw), W. Buning (man), B. Bur- gïr (vrouw), T. Burger (man), J uys (man), C. Buys (vrouw), A. van Campfort (vrouw), W van Campfort (man), B. Corbee (vrouw), D. Corbee (man), M. Cor bee (man), I. Crouwel (vrouw), E. Crouwel (man), I. Crouwel (vrouw), C. Crouwel (man), J. de Laroy (man), W. de Laroy (man), H. van Delden (vrouw), Diepraas (vrouw), Diepraas (kind), Diepraas (kind), W. van Driel (man), J. H. Droogle ver (vrouw), P. Drooglever (kind), Van Druten (man), Van Druten (vrouw), M. Eekhout (kind), S. Eek hout (kind), J. Eekhout (man), W. van Eeten (man), Eichorn (vrouw), Eichorn (man), E. L. van de Els- hout, J. H. Faassen (man), S. C. Faassen (vrouw), G. W. Fauth (man), V. Gantschrigg (man), Geurts (vrouw), D. Gillis (man), J. Gillis (man), W. N. O. van der Graaf (vrouw), C. K. van der Graaf (man), M. Eekhout (vrouw), A. Groen (vrouw), E. Groen (man), M. Groenewoud (vrouw), T. Groene- woud (vrouw), G. Groenewoud (man), E. Groot (vrouw), G. Groot (vrouw), W. Groot (man), M. Goud stikker (vtouw), J. Goudstikker (man), G. Haarman (man), W. Haarman (man), B. Haeck (man), I. Haeck (vrouw), H. van Hamburg (man), J. van Hamburg (kind), A. van Hamburg (vrouw), J. den Har- tog (man), Heisterkamp (vrouw), Heisterkamp (kind), G. Helmink (vrouw), I. van de Heuvel (man), E. van de Heuvel (vrouw), J. Hondt (vrouw), J. van den Hout (man), P. Ittmann (man), M. Ittmann (vrouw), E. Jelgerhuis (vrouw), J. G. de Jong (vrouw), Klappe (man), Klappe (vrouw), H. de Kleis (vrouw), C. H. Klimmert (vrouw), J. Klingers (man), M. Klingers (vrouw). A. Kloet (man), Kolenburg (vrouw), B. Krawinkler (vrouw), B. Krawinkler (kind), H. Manders (man), J. Manders (vrouw), R. J. Massaar (man), Massaar (vrouw), R. van Meteren (man), R. van Me teren (vrouw), G. de Meyer (man), K. van Moock (vrouw), R. van Moock (man), Mosterd (vrouw),B. Mourik (vrouw), A. R. van der Louw (vrouw), Nadort (vrouw), Na- dort (man), E. Navis (vrouw), M. Negenman (vrouw), Niemeyer (man), J. Nijssen (man), S. Nijssen (vrouw), P. Oosterom (man), M. op het Hoog (man), E. op het Hoog (vrouw), I. Pabon (vrouw), B. M. Paul (vrouw), J. J. Paul (man), M. R. Paul (kind), Peerdeman (man), Penate (vrouw), Van Piggelen (vrouw), Van Piggelen (man), A. Plaat (vrouw), J. van der Pol (vrouw), J. van der Pol (man), L. Post (vrouw), M. Provoost (vrouw), A. Provoost (vrouw), A. Provoost (man), M. Provoost (vrouw), A. Pruyssers (vrouw) H. Pruyssers (man), H. van Reems (man), D. van Reems (vrouw), G. Renshoff (man), A. J. Renshoff (vrouw), N. Rens hoff (vrouw), T. Rodriques (vrouw), L Rodriques (man), C. Salgado (vrouw), M. A. Schouten (vrouw), C. Sesink (vrouw), M. Simons (man), C. Simons (vrouw), M. Smit (vrouw), Smit (vrouw), J. Smits (man), M. Spruitenburg (vrouw), H. Spruitenburg (man), Steendam (vrouw), J. H. Stolle (man), A. W J. Stolle (vrouw), G. ten Wolde (vrouw), R. Tiebie (man), R. Tim merman (man), R. Timmerman (vrouw), K. Timmerman (vrouw), Timmerman (kind), L. J Timmer man (vrouw), R. Timmerman (vrouw), M. Twist (kind), T. Twist (vrouw), N. Valkenburg (vrouw), A. Valkenburg (vrouw), A. Valken burg (vrouw), G. van de Ven (man), G. van de Ven (vrouw), D. van de Ven (vrouw), P. van de Ven (kind), V. van de Ven (vrouw), V. van de Ven (man), B. van der Veen (vrouw), J. P. van Vliet (man), Ver hagen (man), C. Vos (man), A. Vos (vrouw), R. Waehert (man), J. Wak ker (vrouw), J. Walcker (man), R. Wakker (man), T. Walcker (vrouw), I. Weeda (man), E. Weeda (vrouw). Werst (man), Wessels (vrouw), Wel ter (man), K. Westerkamp (vrouw), K. Westerkamp (man), J. ten Wolde (vrouw), K. ten Wolde (man), L. ten Wolde (man), J. Zandvliet (vrouw), N. Zandvliet (man), M. Zandvliet (vrouw), J. Zandvliet (man), N. Zandvliet (kind), P. Zyp (kind), R. Zyp (kind), T. Zyp (vrouw), P. Zyp (man), G. Zyp (vrouw), J. Zyp 1

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7