llie Nastase maakt het weer bont Weer muziek voor Portisch DICK STOCKTON GRIJPT HOOFDPRIJS Doorlopend Krediet Rabobank Financiële ranglijst ERGERNIS OVER ORANJE BALLEN opnieuw voordeliger bij de Rabobank BON! SPORTTRIBUNE Optimisme^ over voortzetting Ahoy DRAMATISCHE ANTI-CLIMAX LARSEN De Baatste Maak lenen niet duurder dan nodig is. LEIDSE COURANT, MAANDAG 28 MAART 1! ROTTERDAM John McDonald krijgt steevast een vertederde blik in de ogen als de naam van llie Nastase valt „llie is een artiest", verklaarde hij gisteren, nadat de Roemeen de finale van het WCT-toer- nooi in Rotterdam van de Amerikaan Dick Stockton had verloren. „Voor llie gelden speciale maatstaven", vervolgt internationaal directeur van WCT, McDonald. „Hij is net een schilder. Hij richt zijn oog tijdens een partij op een bepaald object en daarop wentelt hij als dat nodig is zijn gram af. Het is vaak zijn vrouw op wie hij zich soms geweldig afreageert Soms ook scheidsrechters, lijnrechters of publiek. Dat hoort helemaal bij Nastase. Zonder die dingen is llie zichzelf niet Daarom moet je zijn gedragingen op de baan ook op die manier benaderen". John McDonald, één van de lei dinggevende figuren in World Championship of Tennis, wenst de meest kleurrijke figuur uit zijn club nadrukkelijk in bescherming te ne- ste set op het moment dat de bal uit een klap van Nastase bovenop de lijn belandde hetgeen 5-5 zou hebben betekend, maar het punt werd niet toegekend. Hoewel zo wel Okker als Fibak later ver klaarden dat de bal wel degelijk „in" was geweest incasseerden zij dankbaar dit presentje om ver volgens de set en later de partij te winnen. Nastase evenwel wenste met deze gang van zaken geen genoegen te nemen. De Roemeen maakte op heftige wijze bezwaar, zo zeer zelfs dat hoofdscheidsrechter Erik Sa- val Ie de baan moest betreden om hem tot doorspelen te manen, om dat hij anders zou worden gedis kwalificeerd. De „komedie" ging zelfs zo ver dat Savalle de demon stratief terugdeinzende Roemeen niet persoonlijk van deze beslis sing op de hoogte kon stellen, zodat de referee het per microfoon deed. Nastase maakte nog steeds stevig misbaar, hetgeen hij onder streepte met het slaken van niet nader te noemen verwensingen en het maken van gebaren. Na een oponthoud van een kleine tien mi nuten werd in een geprikkelde sfeer het duel voortgezet op de baan. maar daarbuiten speelden zich nog de nodige tonelen af. Hoofdscheidsrechter Savalle („De bond wilde mij aanvankelijk na vijf jaar geen referee maken, om dat ze dat niet nodig vond. Ik moest eerst schriftelijk bewijzen dat een dergelijke figuur in een toernooi als dit wel degelijk aan wezig moet zijn".) ontdekte tij dens zijn benauwde momenten geen leden van de toernooidirec- tie. Daarin zat dit jaar voor het eerst een bondsafgevaardigde (mr. J. Steensma). „Ik vond dat ingrijpen tegen de scène van Nastase nood zakelijk was", aldus Erik Savalle. „Maar ik zag alleen Steensma, maar die vond het niet nodig om in te grijpen. Ik kon zelf geen vérgaande beslissing nemen, de toernooidirectie moet in zo'n geval optreden. Maar ik ben van één ding zeker: als een Nederlandse speler zo iets had gedaan zou ie van de baan zijn gestuurd en voor vijf maanden zijn geschorst. Maar hier is de bond aanwezig en doet niks". Afspraken langs nog duizend dollar boete gekregen, nadat hij in Toronto een scheidsrechter had belaagd". Rustig Dick Stockton volleert, terwijl Vijaj Amritraj toekijkt. Achter het net maken Tom Okker en Wojtek Fibal zich op om de bal te retourneren. Vice-voorzitter J. Steensma weer legde de ernstige kritiek van Sa valle door er op te wijzen dat er vantevoren afspraken waren ge maakt „Savalle maakte de vergissing Nas tase meteen te dreigen met weg sturen. Dat was fout. Op zo'n ma nier heb je geen uitwijkmogelijk heid meer. Stel dat Nastase nog iets zeer ernstigs had uitgehaald. dan had hij van de baan moeten worden gestuurd met alle gevol gen vandien. Savalle had in ieder geval de toernooileiding bijeen kunnen roepen als hij dat nodig had gevonden, maar na zijn mede deling door de microfoon aan Nas tase liet hij het er bij. Overigens moet er door WCT worden beslist of Nastase een boete krijgt". Waar aan John McDonald toevoegde: „Ik heb mijn assistent Larry Pease opdracht gegeven een rapport op te maken. Aan de hand daarvan zullen we bezien of Nastase een straf krijgt. Overigens heeft hij on- In de finale tegen Dlck Stockton hield Nastase zich met uitzonder ing van een uitval tegen fotogra fen en (terechte) kritiek op de ballen betrekkelijk rustig. Pas toen zijn situatie in het duel wat kritiek dreigde te worden greep hij weer naar de bekende wapens van de afleidingsmanoeuvre. Stockton liet zich hier overigens niet door van de wijs brengen. De Amerikaan, die «gedurende ander halve set weinig had in te brengen tegen een zeer sterk spelende Nas tase, plukte daarvan de vruchten. Nadat de Roemeen op 3-4 in de tweede set voor het eerst zijn opslag verspeelde en daardoor mentaal aangeslagen raakte („Die doorbraak was beslissend voor de resterende wedstrijd") stoomde Stockton door naar set- en partij winst. Na 2-6 en 6-3 greep de Amerikaan („Ik had in de eerste anderhalve set geen antwoord op llie's service") de beslissende reeks met 6-3. „Tijdens de wed strijd keek ik een paar keer naar mijn vrouw op de tribune. Ze zat een kruiswoordraadsel op te los sen. Ik denk dat ik pas goed ging spelen vanaf het moment dat zij dat ding net klaar had", verklaarde Dick Stockton met een brede grijns. „Ik speelde erg geconcentreerd tot die doorbraak", vertelde een wat ontluisterde llie Nastase, die tot veler verrassing toch op de pers conferentie na afloop verscheen. Dick Stockton zeer gecon centreerd in actie in zijn finale-partij tegen llie Nasta se. De Amerikaan won na verlies in de eerste set. „Daarna ging het mis". Op een voorzetje van McDonald gaf Nasta se te kennen dat hij ondanks alles volgend jaar best terug wil komen. „Maar dan om te winnen", ver klaarde de Roemeen. FRANK WERKMAN Halve finales: Uitslagen: enkelspel Nastase (Roe) Cox (Eng) 6-4, 7-6; Stockton (VS>—Fi bak (Pol) 6-7, 7-6, 6-4; finale. Stockto- n—Nastase 2-6, 6-3, 6-3. Dubbelspel: halve finales: Okker/Fibak—Panatta (lta)/Nastase 6-4, 4-6, 6-2; Stockton/Am- ritraj (Ind)—Kodes/Orantes (Tsj/Spa) 7-5, 6-3; finale: Okker/Fibak—Stoclrto- n/Amritraj 6-4, 6-4. (Van onze verslaggever) feit dat proftennistoernooier de de afgelopen week beki geworden nieuwe constelli volgend jaar het lieve sommi van 175.000 dollar (ongev 432.000 gulden) aan prijzeng moeten opbrengen zijn alle trokkenen in Rotterdam red^ optimistisch over de voort ting van het evenement Van de kant van sponsor A bestaan vooralsnog geen oi wegende bezwaren tegen i nieuw toernooi, ondanks het dat onder Amerikaanse druk prijzengeld dat vorig jaar t 150 duizend gulden bedry wordt verhoogd naar ruim ton. Een belangrijk argum™ voor de sponsor is dat er dit j gemiddeld meer toeschouw per sessie (totaal werden de® bunes in Ahoy bevolkt d 33.000 man) aanwezig waren in 1976. ondanks het feit „kasstuk" Okker al in de eer ronde werd uitgeschakeld. M de ABN, die het sponsorbedi angstvallig geheim wenst te hi den, wilde gisteren nog ge,, bindende uitspraken doen. organisatie is er in ieder ge dit jaar met een kleine wil uitgesprongen. Van WCT-zij verklaarde internationaal din j teur John McDonald graag vj gend jaar naar Rotterdam feu te komen. Algemeen directj Van Ommen van Ahoy dee mee dat de onderhandeling met de ABN voor dit evenem 1 moeilijk waren geweest, maan er een overeenkomst voor lan| re termijn is gesloten. In hoev re de fusie tussen WCT en C gate, waardoor de samensn ting van beide toernooienreeksI tot stand kwam, met zijn gn financiële gevolgen een belet kunnen vormt zal pas over en tijd blijken. ROTTERDAM - Wlajos Portisch verscheen zaterdagmiddag met een gelukkige glimlach in de perskamer van de Rotterdamse Doelen. Hij had een kwartiertje tevoren de felicitaties van Bent Larsen in ontvangst genomen voor zijn beslissende overwinning in de tiende partij van de tweek amp. Op dat moment wist de Hongaar, dat hij zich had ge plaatst voor de halve finale van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap schaken en dat zijn tegenstander Spasski of Hort zal heten, de winnaar dus van de strijd in Reykjavik. De laatste partij van de Rotterdam se serie werd voor Bent Larsen een dramatische anti-climax. De Deen had tevoren aangekondigd op winst te zullen spelen en hij hield zijn woord. Maar hij verkoos dat te doen uit een uiterst twijfel achtige openingsvariant, die Por tisch kent als zijn vestzakje. En na Larsens blunder 15... c5? was het eigenlijk al gebeurd. Portisch ver overde geforceerd de kwaliteit en besliste daarna de partij in record tempo. Na dertig zetten was het gebeurd. Larsen schudde de hand van Porti sch, ondertekende het partijformu lier en verdween weer zwijgend uit het gebouw. Diep onder de indruk van de nederlaag, die vernietigen der uitviel, dan iedereen had ver wacht. „Het was een vermoeiende wedstrijd", gaf Portisch na afloop toe. „De eerste vijf minuten ging het allemaal nog wel goed, maar daarna zijn er wederzijds veel te grote fouten gemaakt. De laatste partij was voor mij erg gemakke lijk, maar dat kwam om dat Larsen een slechte opening verkoos. Zijn nederlaag was er het onmiddellijke gevolg van". Draaiorgel De beslissende partij werd overi gens niet in De Doelen gespeeld, maar in de aula van de pedagogi sche academie Lucia aan de Hen- nekijnstraat, niet ver van het con certcentrum. De spelers vonden er een rustige omgeving, die al leen werd verstoord door het hin derlijk spelen van een draaiorgel. Lajos Portisch zag zijn denkwerk beloond met een plaats in de halve finale na zijn defintitieve zege op Bent Larsen. Pas toen de toernooi-directie met een bankbiljet ging wapperen, werd het rustig in de buurt van de Lijnbaan... Een reden overigens temeer voor Portisch om glimla chend te knikken bij een opmer king in de perskamer: „Het begon met muziek, het eindigde er ook mee. En in beide gevallen werd het een vol punt voor u". „Ja, ja", zei Portisch verrukt. „Wij Hongaren houden nu eenmaal van muziek, ik ook. Maar niet onder het scha ken". Portisch ontving uit handen van een van de sponsors de eerste prijs van 12.500 gulden, Larsen kreeg 7.500 gulden. In een slot woord memoreerde de voorzitter van de wereldschaakbond, profes sor Max Euewe, dat de tweekamp in Rotterdam meer winstpartijen te zien had gegeven dan de andere confrontaties tesamen. Euwe ging nog even in op sugge sties dat de FIDE te onzorgvuldig zou zijn geweest in het aanwijzen van De Doelen als speelruimte. „Wij hebben ons echt terdege te voren georiënteerd en de verzeke ring gekregen, dat er geen gelui den tot de dakfoyer zouden door- volgt: Wit: Portisch zwart: Larsen 1. Pg1-f3 g7-g6 2. C2c4 Lf6—g7 3. d2-d4 Pg8-f6 4. g2-g3 £H) 5. Lf1-g2 d7-d6 6. Pb1-c3 c7-c6 7. 0-0 Lc8-f5 8. Pf3-h4 Lf5-d7 9. e2-e4 e7-e5 10. Ph4-f3 Tf8-e8 11. h2-h3 Pb8-a6 12. Tf1-e1 e5xd4 13. Pf3xd4 Dd8-b6 14. Pd4-b3 Ta8-d8 15. Lc1-e3 cö-c5 16. Le3-g5 Ld7-e6 17. Dd1-f3 Pf6-d7 18. Lg5xd8 Te8xd8 19. Pc3-d5 Le6xd5 20. ©4xd5 Lg7xb2 21. Ta1-b1 Lb2-g7 22. Pb3-d2 Db6-a5 23. Tb1xb7 Da5xd2 24. Te1-e7 T7-15 25. Tb7xd7 Td8xd7 26. Te7xd7 Dd2xa2 27. Df3-e3 Da2-a1 t 28. Kg1-h2 Da1-e5 29. De3xe5 Lg7xe5 30. f2-f4 Zwart geeft het op. dringen". Larsen verdween direct na de slui tingsceremonie naar het station om de trein naar Kopenhagen te halen. Portisch zal nog enkele da gen in Nederland blijven. Hij geeft ondermeer vandaag een simultaan seance op de Hongaarse ambassa de in Den Haag en morgenavond in De Doelen. De tiende partij tussen Mecking en Poloegajevski in Luzem is in remise geëindigd. De Rus leidt thans met 5 1/2 4 1/2. Er is in Luzern wel een veelbewogen nachtje aan vooraf gegaan. Po loegajevski had in de tijdnoodfa se in de eerste zitting een stuk van Mecking omver gestoten en had desondanks direct de klok van de tegenstander ingedrukt Mecking werd er verschrikkelijk boos over en stelde onmiddellijk weer de klok van de Rus in werk ing. Na de partij dienden de Brazilia nen een officieel protest in tegen het „onsportieve gedrag" en ook tegen het feit dat de wedstrijdlei der Crisovan niet had ingegrepen. Gevolg daarvan was een vergade ring van het comité van beroep, die van 's avonds 10 tot 's mor gens 10 uur duurde. Er werd verhit gediscussieerd waarbij een voor stel om de partij voor Poloegajevs ki verloren te verklaren met 4 te gen 1 werd verworpen en een ander voorstel om de partij te annuleren geen meerderheid kreeg (2—2). Tenslotte werd toch maar besloten door te spelen, zij het onder Braziliaans protest. Poloega jevski, die beter stond, was door alles zo in de war geraakt, dat hij snel met remise akkoord ging. Ge volg van de rel is wel,, dat de Zwitserse scheidsrechter Alex Cri sovan wegens onbekwaamheid vervangen zal worden. Zelfs de Zwitserse schaakbond wenst hem niet langer te handhaven. De tiende partij voor de tweekamp tussen Tigran Petrosjan (Rusl.) en Viktor Kortsnoj (statenloos) is za terdag in II Ciocco na de vijftiende zet van de met wit spelende Pe trosjan in remise geëindigd. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM - Dankzij zijn tricml In het WCT-toe mooi heeft Dick Stockton ook het hoogate prijzen bedrag vergaard. De Amerikaan, die teven* de dubbelflnale haalde, verdiende totaal 80.000 gulden. Nastaee werd een goede tweede met 40.000 gulden. nog altijd 3750 gulden. Tom C Je 12500 - ,J- it Fibak het dubbelspel b 40.000 gulden; 3. Fibak 28.750 gulden; uox zu.uuu guioen; unieer ïz.oOO gulden; 6. Amritraj 12.500 gulden; 7. Barazzutti 8.750 gulden; 8. Drysdale 8.750 gulden; 9. Alexander 8.750 gulden; 10. Oranles 5.000 gulden; 11. Panatta 5.000 gulden; 1Z Kodes 5.000 gulden; 13. Moore 3.750 gulden; 14. Dibbs 3.750 gulden; 15. Parun 3.750 gulden; 16. "O gulden. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Het contract van WCT met een tennisballenfabrikant heeft in talloze Nederlandse huiskamers de vorige week tot grote ergernis geleid. Doordat WCT in Amerika de oranjeballen introduceerde moest daarmee ook in Rotterdam worden gespeeld. De kleur van de attributen had. omdat in Ahoy op een rode baan werd gespeeld, echter tot gevolg dat op het televisiescherm de slagenwisselingen nauwelijks waren te volgen. Vooral de kleurenkijkers waren daarvan de dupt De AVRO, die nogal wat uren aan het toernoc in Rotterdam besteedde, was daarover nogal ge belgd. Men probeerde de oplossing te vinden door di lichtsterkte in het sportpaleis met 200 lux ti verminderen, maar dat had weinig resultaat. He is dan ook waarschijnlijk dat volgend jaar, als he toernooi tenminste opnieuw plaatsvindt, een ander, kleur mat zal worden gebruikt. In Amerika speel men al op een blauwe mat. (datum van ingang: 1 april 1977) Doorlopend Krediet: één keer afspreken met de Rabobank en verder gebruiken wanneer en hoe u maar wilt Over de afgeloste bedragen kunt u steeds weer beschikken en rente betaalt - u alleen over geld dat u écht opneemt en pas vanaf de datum Van opname, maandtermijn 95 - ƒ115,- 135.— 190.- 235,- 370,- rentepercentage oud 1,25% 0,85% 0,85% hierin is de rente en aflossing begrepen. kom even langs bij de Rabobank om te praten of stuur de bon in voor meer informatie! Graag ontvang ik meer informatie over „Doorlopend Krediet" geld en goede raad naam straat plaats Ben wel/niet Rabobankcliënt U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar: De Centrale Rabobank, antwoordnr. 700, Eindhoven. LC 28/3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22